EIIAIIDEtl-IIIEUWS Scholieren druk met bloembollenoogst De weg naar huis Politieberichten Maaskant Shipyards aktief op de buitenlandse markt Strijd om behoud Zeeuwse oester UITNODIGING Liefhebbers jazz-gym opgelet! Ri/MPrsrAD Jonge Musici geven concert in Burgh Middelharnis G.VI DIRK5Li)ND Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 No. 5821 - Alcohol in het verkeer De afgelopen week deed een fietser mel ding van het feit dat hij door een roeke loze automobilist bijna van de fiets afgereden was. Na enig speurwerk ge lukte het de politie om die automobilist te achterhalen, deze bleek bij controle teveel gedronken te hebben. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. - Inbraak/diefstal uit woning In het afgelopen weekend werd ingebro ken in een bungalow en een bedrijfsge bouw, gelegen aan de Oudelandsedijk te Middelharnis, de bewoners bleken met vakantie te zijn. Vanuit de woning wer den een stereotoren en een videorecor der meegenomen. Van de loods werd alleen het slot vernield. - Diefstal in jachthaven De eigenaar van een zeiljacht deed het weekend aangifte van het feit dat vanaf zijn, bij de Watersportvereniging „Flak- kee" afgemeerd jacht, een spinaker boom was ontvreemd. - Vals biljet van 100,- Deze week werd er door een vrouw mel ding gemaakt van het feit dat zij bij het aanbieden van bankbiljetten op de bank te horen kreeg dat er een vals biljet van 100,- tussen zat. Zij wist zich niet te herinneren van wie zij dat biljet had ontvangen. Het valse biljet is door de politie inbeslaggenomen en wordt nader onderzocht om te trachten de herkomst te achterhalen. - Onttrekken aan inbeslagneming De eigenaar van een bromfiets, welke door de politie inbeslaggenomen was, had enige tijd geleden voor eigen rechter gespeeld door de bromfiets te onttrek ken aan de inbeslagneming. Tegen hem en zijn mededaders, welke hem behulp zaam waren geweest bij het transport en het verbergen van de bromfiets wordt proces-verbaal opgemaakt. Vanaf 15 augustus a.s. willen we, op dinsdagavond van 19.30-20.30 uur, gaan starten met een uur Jazz-gymnastiek voor meisjes en jongens. Jazz-gym is een leuke sport. Zoals bij elke sport begin je met een warming-up. Dit betekent dat al je spieren warm gemaakt worden omn blessures te voorkomen. In het tweede gedeelte van de les doen we spieroefeningen. Aan het einde van de les leer je een dansje op leuke, vlotte muziek. Zo'n dansje kun je dan tijdens een uitvoering demonstreren. Dus: als je tussen 10 en 14 jaar bent, en je vindt dansen leuk, dan ben je vanaf 15 augustus welkom in de sporthal te Dirksland. Wil je nog meer weten, dan kun je bellen naar: Joke van Heukelom, 01877-2352. Of je kunt alvast opgeven bij: mevr. Stolk, 01877-2122. Maaskant Shipyards, onderdeel van het grotere Damen bedrijfin Gorinchem is bezig zich te penetreren in de buiten landse markt. Het kon niet uitblijven, de vette jaren voor de Nederlandse Noordzeevisserij zijn (laten we hopen tijdelijk) voorbij. En daarmee ook de stroom nieuwbouw- orders uit die sector aan het opdrogen. De tijd dat iedere Noordzeevisser die met zijn tijd mee wilde, iedere vier of vijf jaar een miljoenorder plaatste, voor weer een moderner schip met groter motorvermogen en de meest moderne navigatie-apparatuur zal misschien voor eerst niet terug komen. Maar de fabrieken moeten blijven draai en, de orders moeten worden wegge haald, waar ze te vinden zijn, het personeel heeft er recht op zijn goed belegde boterham te behouden. Het kon niet uitblijven, dat waar tweede hands kotters (zeker oude kotters) naar het buitenland werden verkocht en de Nederlandse visserij aan banden werd gelegd, door maatregelen uit Brussel en van de AID, het buitenland een groot deel van de visserij van Nederland ging overnemen. En nu komen ook de bui tenlandse orders voor nieuwbouw los. Welgelegen, de werf in Zoutkamp, van der Poel scheepsbouwer in Hazers- woude, ze sleepten orders weg uit het Zuid Engelse Brixham. Maar ook Maaskant en Padmos zijn daar niet onbekend. Maaskant ving opdracht voor zijn eerste nieuwbouwor- der van de reder Davis Bee consali, eige naar van twee kotters. Zijn derde kotter wordt een Eurokotter, met gesloten ach terschip, waarvoor het casco in Polen wordt gebouwd, schip van 23.1 meter lang en 6.3 meter breed met een holte van 3.1 meter. De voortstuwing wordt een Cummins motor van 300 pk met 1800 toeren. Daarnaast heeft Maaskant een kotter in aanbouw voor Noorse rekening, terwijl men ook begonnen is, aan de afbouw van de grootste garnalenkotter die ooit in het Belgische plaatsje Bouchhoute gedomicilieerd was. Het wordt een gar- nalekotter van 40 bij 9 bij 5.1 meter die uitgerust wordt met een 1200 pk. Stork- motor en een van Voorden schroef met een diameter van 3600 milimeter. Ook de casco van dit schip komt uit Polen. En zo gaat Maaskant eigenlijk zijn derde fase in. Begonnen als reparatie inrichting voor mosselvaartuigen (direct na de oorlog) kwam eerst het plaatsen van nieuwe motoren in mosselschepen die de door de Duitsers geroofde sche pen moesten vervangen (veel oude beurtvaartmotoren). Toen hieraan een einde kwam, werd gespecialiseerd in het inbouwen van nieuwe motoren voor de binnenvaart. De derde fase waardoor de bedrijven op Bruinisse Maaskant en Padmos naam kregen was de bouw c.q. inrichting van Noordzeeviskotters. De hoofdzetel van beide bedrijven verhuisde toen naar Stellendam om de Zuidvloot up to date te kunnen bedienen en nu gaat het dus om een plaatsje te gaan veroveren in die zelfde nieuwbouw (annex reparatie, maar die is er al langer) voor de buiten landse markt. Voor Bruinisse en Stellendam een geluk, dat men de bakens weet te verzetten, als het getij verandert, want dat getij de gro tere opkomst van de buitenlandse reder is toch niet meer tegen te houden, hoe spijtig dat voor de Nederlandse visserij ook moge zijn. Grote gift aan gemengde zangver. „Apollo" uit Nieuwe Tonge In verband met het a.s. jubileum van de gem. zang „Apollo" in april als het koor het 70-jarig bestaan zal vieren, is er een verzoek gericht aan het Anjerfonds voor een bijdrage voor de aanschaf van koorkleding. Dat verzoek is ingewilligd en aan genoemde vereniging is een bij drage gesteld van 1100,-. Zo ziet u dat alle akties welke ten behoeve van het Anjerfonds worden gedaan ook weer aan de verenigingen worden besteed. Terwijl er nog weinig zicht is, of en wan neer het vroegere el dorado van de oes- terteelt, de Yersekse Bank, weer voor die oesterteelt kan worden benut, heeft men goede hoop dat de oesterteelt in het Gre- velingenmeer in stand kan blijven. In 1987 dacht men dat men op de Oos- terschelde weer kon beginnen, maar de parasiet Boonamia Ostrea, stak op nieuw de kop op en daarmede ook een spaak in het wiel. En wat insiders al hadden voorspeld, als gevolg van bepaalde handelingen van de Yersekse oesterkwekers openbaarde de parasiet zich ook in het Grevelingen- meer, dat tot dusver vrij was gebleven. De onderzoekers van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek vermoedde, dat „stress" bij oesters die van het ene per ceel naar het andere werd overgebracht, de oesters vatbaarder maakt evoor aan tasting met de schadelijke parasiet. Er moest dus wat op gevonden worden, om de oesters bij het opvangen en weer uitzaaien, een behandeling te geven, die minder schade veroorzaakte. Een verbe terde oesterkor, daarnaar ging de ge dachte uit en het ontwerpen van die kor was een kolfje naar de hand van het bag gerbedrijf van Stee uit Yerseke. Met deze nieuwe oesterkor, worden nu de oesters in het Grevelingenmeer be handeld. De oesters worden met een fijne schaaf, van de bodem geschraapt en daarna met een zuig-perspomp aan boord gezogen, waarna ze terecht ko men in en bassin, een met water gevuld daarvoor verbouwd binnenschip. Uit het bassin worden de oesters gesor teerd, naar kwaliteit en grootte, de zieke exemplaren worden er uit geraapt, de nog gezonde exemplaren worden op nieuw in de Grevelingen uit gezet in ver schillende dichten en grootten. In het najaar kunnen de oesterhandelaren hieruit hun voorraden aanvullen. Van de oesters die in een vrij gebied van 120 ha. worden gevist, blijkt zes tot tien procenta met de Bonnamia parasiet te zijn besmet. Het Rivo onderzoek moet nu uitwijzen of de ziekte onder ideale teeltomstandigheden tot een minimum Scholieren aan het bollen rapen. In juli worden de hyacinten-, krokussen- en tulpebollen geoogst. Vaak worden eerst de afgestorven bladeren en sten gels in stukjes gehakt. Het verbranden van dit loof wordt vanwege rookoverlast weinig meer gedaan. Op de zandgron den worden de bollen geoogst met een machine die een laag grond van een meter breed zo'n twintig centimeter oplicht. De bollen worden hieruit gezeefd en komen vervolgens ach terop de machine in grote kisten terecht. Op de zwaardere gronden blijft bij deze methode veel grond tussen de bollen achter. Vaak worden daar de bollen met een ploeg rij voor rij uit de grond gehaald en met de hand in kleine kistjes geraapt. Dit laatste is dikwijls het werk van scholieren die in hun zomervakanfie een extra zakcentje bijverdienen. Zowel bij de oogst als bij de verdere verwerking van de bollen op de boerderij zijn deze maand in totaal meer dan 15.000 scholie ren aktief In de schuur worden de bollen aan grote tafels 'gepeld': de resten van de oude bol worden van de nieuwe bollen afgedraaid. Na dit pellen met de hand worden de nieuwe bollen machinaal op grootte gesorteerd. De kleine bolletjes zijn het plantgoed voor volgend jaar. De grote bol len worden verkocht aan de consument voor opplant in de tuin en aan snijbloementelers die er vanaf december tot mei bloemen van snijden. Veel bollen komen ook in parken en plantsoenen terecht. Behalve in de bloembollenstreek ten zuiden van Haarlem worden ook veel bollen geteeld in de kop van Noord- Holland, de Noordoostpolder en in Zuidwest-Nederland. In 1988 was ruim 16.000 hectare met bloembollen geplant. De tulpen namen hiervan bijna de helft in beslag. In datzelfde jaar werd voor 937 miljoen gulden aan bloembollen uitge voerd, vooral naar Groot-Brittannië, West-Duitsland, Italië en de Verenigde Staten. kan worden beperkt. Men denkt aan Wi miljoen aldus behandelde oesters per jaar, bij een jaarlijkse produktie uit de Grevelingen van acht tot tien miljoen. Wil men zover komen, dan zullen de oesterkwekers eveneens hun oude oes terkorren moeten weg doen en een nieuwe manier van vissen moeten in voeren, die de oesters minder bescha digt, en die hun minder stress bezorgt. Het behoud van de platte Zeeuwse oes ter is deze omschakeling zeker waard, nadat men 15 jaar lang oesterkweker- handelaar van het „goud" uit de Greve lingen toen het „goud" uit de Ooster- schelde verdwenen was. nesse. Meerdere jaren was hij leider van orgel-wandeltochten op toeristendagen in Zierikzee. Het programma van het concert op 3 aug. zal bestaan uit de volgende werken: - PraeambulumH. Scheidemann nr. 8 in d (ca 1596-1663) - Ariette:Girolamo Frescobaldi „Lente et flóleuse" (1562-1653) - VariatiesJan Pietersz. Sweelinck voor orgel over: (1562-1621) „Mein junges Leben hat ein End" - aria:Guiseppe Torelli „Tu lo sai" (1650-1703) - PastoraleJohann Seb. Bach in F-dur, BWV 590 (1685-1750) - aria: „Vergiss mein nicht" - recitatief: „Du lieber Heiland, du" en aria: „Buss und Reu", uit de Matthauspassion, BWV 244 - Sonate nr. 5Carl Philipp E. Bach in d-kl.t. (1714-1788) Allegro, Andante en Allegro met 9 variaties. - 3 Hymnen voorArie J. Keijzer Sopraan en Orgel (geb. 1932) lam lucis orto Sidere, Te lucis aute terminam en O Quante Qualia. Het concert begint om 20.00 uur. Toe gang: ƒ5,- p.p.; ƒ3,50 kind. t/m 12 j., houders van C.J.P. en Pas-65. De Herv. kerk te Burgh is dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen in het kader van een tentoonstelling van werken van Anna Metz (etsen) en Fien Volders (beelden en krijttekeningen). De expositie duurt tot 5 augusms a.s. De mezzo-sopraan Herien Wieringa en de organist Wim Boer zullen op 3 aug. a.s. in de Herv. kerk te Burgh een concert geven rond het historische A. Gruyze- norgel. Dit duo was in oktober van het vorig jaar nog te beluisteren met liede ren voor zang en piano in het ARS MUSICA-concert „Jong talent" te Zie rikzee. Ditmaal zal Wim Boer de zange res begeleiden op het oudste orgel van het eiland, het A. Gruyzenorgel uit 1794. Herien Wieringa werd geboren te Mid delharnis en begon in 1984 aan haar zangstudie „Lichte Muziek" aan het Rotterdams Conservatorium. Zij be sloot in 1987 de klassieke zang-op leiding te gaan volgen, bij Trudy Koeleman aan het Rotterdams Conser vatorium. Zij gaf reeds enkele liederen- recitals, o.a. in Middelharnis en Rot terdam met werken van Schubert, Schu- man, Fauré, Britten en Mahler. Wim Boer werd in 1964 te Rotterdam geboren en studeert vanaf 1983 hoofd vak orgel bij Arie J. Keijzer en vanaf 1987 eveneens hoofdvak piano bij Frans van Hoek aan het Rotterdams Conser vatorium. Over twee jaar hoopt Wim Boer zijn orgelstudie af te ronden met het eindexamen Uitvoerend Musicus. Als organist is hij verbonden aan o.a. de Rooms-Katholieke kerk te Zierikzee. Concerten gaf Wim Boer in Brouwers haven, Zierikzee, Rotterdam en Re- VERVOLGVERHAAL - 21 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Ze ontkent het: „Nee, ik woue net de deure op de griengel doeë.... Is dat laete thuuskommen! 't Mo' nie meer beure, oor, aores ke' je buuten bluuve!" Hij bromt iets, dat niet te verstaan is. Ze zegt: Jae, hou noe je mond mar mit je praes". Ze neemt het busje van de tafel en verklaart misleidend: „Ik hawe net kofjé in de pot gedaen voor mergenochend. Zie noe mar gaauw dat je op bed komt". Hij verontschuldigt nog: „Ik hoeve niet naer 't land. Het vriest dat het kraekt". De moeder van Willem maakt zich gereed om naar Betje te gaan. Die heeft gevraagd: „Kom je es kieke bie m'n, ik binne noe opgereed". Daarmee bedoelde ze te zeggen, dat het huisje weer gemeu beld is van Willem z'n centen. Er ligt weer een kleed op de vloer, en langs de bedstee en de spinde ligt een nieuwe biezenmat; aan de muren hangen een paar schilderijtjes in eenvoudige zwarte lij sten, kleurige jachttaferelen met veel honden. Maar Willem z'n moeder heeft het anders ver staan. Betje is klaar met de najaarsschoonmaak. Ze heeft er nog bij gedacht, dat het niet goed was van Betje om het huisje schoon te maken terwijl er nog zo kort geleden een dode uit was weggedra gen. Dat telde blijkbaar niet nu Betje ging trou wen! De oude vrouw kon niet nalaten haar afkeuring te uiten tegen het verpleegstertje in de spinde: „Je mö dienke, 't heit al zoa lange geduurd, eh, noe d'r eenmal een einde an gekomme is mot het opschiete, 't geduld is schoan op! Wel, wel, vrouwe, ko' je in je graf dat nog es wete!" En ze voelde werkelijk enig medelijden met Betje d'r moeder, die door een eigen dochter zo moedwillig vergeten werd, nu ze op het kerkhof lag. Ze heeft geweifeld: gaan of niet gaan. En aldoor moest ze denken aan de verraden moeder op het kerkhof „'t Was toch wat!" Het heeft een toenade ring gebracht tussen haar en de dode vrouw, die er niet geweest is in de voorgaande jaren toen ze nog leefde. „Wat valt er noe schoan te maeken as je moeder pas doad is.... en dan een leeggesleept huusje!" Nu weifelt ze voor de spinde: meenemen of niet meenemen. Ze strekt haar hand uit maar laat die weer zakken. Ze heeft haar doek al om, en haar schoenen aan de voeten. De verpleegster lacht en presenteert haar dienblad vol dampende koppen. Het is Willem z'n gelda en ze heeft geen recht om het te behouden. Dat is het wat haar opnieuw de hand doet uitstrekken. Zij als moeder is nog nooit in iets te kort geschoten en ze wil niet, dat er van haar gezegd zal kunnen worden, dat ze de jongen onrechtvaardig behandeld heeft. Maar het zal hem kwalijk vergaan, daarvan is ze overtuigd. Willem en Betje, samen zullen ze de gevolgen hiervan dragen. De rijksdaalders rammelen als de spaarpot in haar diepe keurszak verdwijnt. Ze schokt haar rokken goed en onderzoekt of de kachel niet te hard kan branden als ze weg is. Willem is er als ze komt. Hij maakt een beweging om op te staan. Zijn moeder zal het niet goed vin den als hij 's middags drie uur bij zijn meisje zit. Hij bedenkt, dat het buiten vriest en er niets te doen valt, hij heeft gisterenmiddag de varkens uit gemest en poters gekookt. Dat geeft hem vrijmoe digheid om te blijven zitten. Maar zijn moeder vindt het goed, dat hij er is, ze heeft er eigenlijk op gerekend. Als hij er niet geweest was dan zou ze gewacht hebben op zijn komst. Want ze zal de spaarpot afgeven aan de rechtmatige eigenaar. Onderweg heeft ze bedacht wat ze daarbij spreken zal. Het van buiten geleerde lesje is onbruikbaar, omdat alles zo heel anders is dan ze zich heeft voorgesteld. Ze vergeet zelfs om te groeten, ze blijft bij de deur staan met de knop in haar han den. Ze hoort niet dat Betje zegt: „Gae toch zitte". En Willem schuift gedienstig een stoel bij de kachel, oude mensen zitten graag bij de warmte. Eindelijk vindt de oude vrouw woorden. Ze knikt in het rond: „Wel, wel, da's toch je moeder d'r huusje nie meer". „Nee", zegt Betje, „dat hawe ik je ommers al gezeid, dat ze aolles weggesleept hawe". „Hm, hm".... „En me konne toch niet zoa bluuve zitte!" „Dan modde d'r toch centen weze!" „Die had Wullem netuurlijk!" „Zoa!" De oude vrouw is zo overrompeld, dat ze niet anders kan zeggen dan: „zoa!" Ze gaat op de stoel zitten, die Willem voor haar heeft neergezet, haar twee handen liggen op haar knieën, de vin gers uitgespreidt. Ze kijkt naar die handen met starre ogen en zucht. Willem vraagt: „Schilt er wat an, moeder?" En Betje loert ongerust, er gebeurt iets, dat ze niet doorgronden kan. Aan Willem vraagt ze: „Wat hawe m'n noe toch weer gedaen, dat niet goed is?" De moeder hoort die vraag, ze richt zich op uit haar gebogen houding met een haast, alsof ze in één ogenblik al het gepasseerde van zich wil afschudden. Vinnig blikken haar ogen Betje tegen als ze zegt: „'t Is voor joe te hopen, datje er niet van of weet! ....Mar me zalle d'r niet meer over praete". Betje verlangt niets liever dan er over te zwijgen, nochtans vraagt ze: „Mar wat is er dan toch!" De oude vrouw volhardt: „O niks!" Ze verandert maar zelden in haar voornemens. „O niks!" Haar ogen boren diep in die van Willem, er is een som bere dreiging in die ogen, en in de strenge lijnen van haar gezicht, de mond is fel samengeknepen, de bloedeloze lippen vol fijne rimpeltjes. Willem kan het niet verdragen dat ze zo naar hem kijkt, hij wendt zijn blik af en zoekt bezigheid voor zijn handen, hij tast in zijn broekzak naar zijn neus- doek. Er is een vaag schuldbesef in hem om het heimelijk geleende geld van Van den Akker. De moeder schrijft zijn verlegenheid aan een ont rust geweten toe en bromt tevreden. Haar handen gaan zoekend over haar rokken, ze voelt het busje in haar keurszak. En plotseling is er weer die beverigheid in haar handen, haar knieën trillen mee. Haar hoofd kan nauwelijks denken. Ze wor stelt nog met het voornemen om de spaarpot op tafel te zetten, ze wil zeggen: „Daer hei je meer dan honderd twintig gulden, die 'k voor je opge- spaerd hawe. Zoa hawe ik noe voor je gezurgd toen joe nerges over docht en nerges over prae- tende. Zoa is noe een moeder! En je hei m'n aol dien tied bestole!" (wordt vervolgd) ^.^^^.>^l^l^l^l^lf.l^l(.^.^.^.lf.l^l^l^^^.^.l^l^^.>^l^>^l^^.^.^.l^^.^.l^l^l^)^l^^.^.^.^.^.^.l^>^l^.l^lt.l^l^^.^.^^^ Onze chef werkplaats trekkerreparatie, de heer L. Diepenhorst, gaat gebruik maken van de VUT- regeling. Wij bieden hem een afscheidsreceptie aan op vrijdag 4 augustus a.s. in de kantine van RumptstadB.V. van 19.00tot22.00 uur. Van harte nodigen wij u uit om bij het afscheid van de heer Diepenhorst aanwezig te zijn. Rumptstad B.V. Lievevrouwepoldersedijk la3243 LA Stad aan 't Haringvliet 'tel. 01871-1202.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5