Utrecht: de stad en haar kerken Wf^:, Expositie kW\k J. Salverda in Goedereede -grafiel(, schilderijen, tekeningen- Tolk gewenst Orgelconcert Sander van Marion Nieuwe Kerl( Middelburg r%i,£»J^,. Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 In „klein loogement", N.Z.Haven in Goedereede is de gehele maand augus tus werk te zien van de Groningse kun stenaar Aldrik J. Salverda. Aldrik Salverda houdt zich met vele ter reinen van de kunst bezig: hij maakt tekeningen, schilderijen, litho's, zeef drukken, objekten, omgevingsprojekten en foto's. Hij geeft les aan een kreativiteitscen- trum in grafische technieken. Hij maakt zeefdrukken in opdracht van kollega kunstenaars als Jan van der Zee, Martien Klompien, Jan Loman en andere (Noord)nederlandse kunste naars. Bij het kunstenaarskollectief Forma Aktua in Groningen organiseert hij samen met anderen regelmatig ten toonstellingen en manifestaties. In zijn werk valt een aantal zaken op: 1 Het telkens weerkerend motief - DE DRIEHOEK - in vele vormen en samenstellingen, soms alleen, soms met twee- of drietallen, soms heel strak, soms heel los geschilderd. 2 De voortdurend felle, warme rode kleuren, die met veel structuur trans parant over elkaar zijn gezet, zodat de onderliggende het beeld mee blij ven bepalen; afgewisseld met kleine blauwe toetsen en (warm) gele vlak ken. 3 De randen van de schilderijen zijn vaak anders van kleur, als om de strakke kaders van de opgespannen doeken te doorbreken. In zijn tekeningen en grafiek is eveneens sprake van kwast- en potloodstrukturen, die transparant over elkaar zijn gezet. Salverda werkte mee aan een lange reeks exposities, waarvan hier enige genoemd: „tekening als eindprodukt", Groningen 1982 „twee Groningers" Nieuw Rotterdams Peil, R'dam 1985 „Forma Aktua op de kunst en design beurs", Z. Laren Het eerstvolgende orgelconcert van de zomeravondserie die in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt gegeven, zal plaats vinden op dinsdag 8 augustus. Dan zal de bekende Haagse organist Sander van Marion het fraaie orgel in deze kerk bespelen. Van Marion is organist van de Bethel- kerk te Scheveningen, alwaar hij over een hoofd- en een koororgel beschikt. Hij is tevens dirigent van enkele orato riumverenigingen en mannenkoren. Karakteristiek is zijn registerkeuze, boeiend door steeds wisselende klank kleuren, en zijn improvisatie-talent, waarbij gevoel en sfeer een belangrijke rol spelen. Zijn programma, „klanken uit de ro mantiek" luidt: Introduction et Allegro uit Sonate I, Alex. Guilmant; van de zelfde componist Cantilene Pastorale en Pastorale en Final uit Sonate I; Caprice in g, Henry Crackel; Evening Song, Marco E. Bossi; 2 koraalvoorspe- len: „Wie schön leuchtet der Morgen stern" en „Nun danket alle Gott", Sigfrid Karg-Elert. Van de concertgever 2 koralen en tot besluit een Improvisatie. Aanvang 20.00 uur. Veiling Sint-Annaland begint met Ideinverpakking van aardappelen Eén dezer dagen begint de veiling Sint- Annaland en omstreken met het op de markt brengen van aardappelen in kleinverpakkingen van IVi en 5 kilo gram. Om een groter afzetgebied te heb ben, gebeurt dat in samenwerking met de veiling Breda. Voorzitter A.C. Wessels kondigde dit aan tijdens de 59ste jaar vergadering in het Dorpshuis „De Wel- levaete". ,Alleen met het veilen van aardappelen zoals we thans doen, kan de veiling Sint-Annaland rendabel blij ven draaien. „Er zijn momenteel minder uien te sorteren. Ook minder bloemza- den en gladiolen. Tijdens contacten met zijn collega van de veiling Breda, vatte Wessels het plan op om met kleinver- pakking van aardappelen te beginnen. Op Tholen groeit een prima tafelaard- appel en voor een kwaliteitsproduct is er een markt. Kleinverpakking is voor de Sint-Annalandse veiling mogelijk om dat er een inpakmachine gehuurd kan worden. ,Als het eventueel niet zou luk ken zitten er geen financiële gevolgen aan. Slaat het aan, dan gaan we de klein verpakking ook met uien proberen. We moeten aardappelen en uien een meer waarde zien te geven. De inpakmachine heeft een capaciteit van drie ton per uur. Ere-voorzitter A.L.C. Brooijmans vond dit plan beslist het proberen waard, maar hij zette er wel een vraagteken bij of samenwerking met de veiling Breda wel de juiste keuze was. „Ze hebben daar de naam van zandaardappelen en daarom zal het wel even tijd nodig heb ben". De heer J.F.M. Brooijmans was benieuwd naar de kosten van het gehele project. Voorzitter Wessels noemde een dubbeltje per kilogram van een IVi kg- verpakking en acht cent per kilogram voor een 5 kg-verpakking. „Teleac-grafiek", rondreizende tentoonstelling „Vulkaan van Handen" Villa Baranke, Amsterdam 1987 „tekeningen, schilderijen, grafiek" Museum Rijswijk 1988 Naast de vele exposities zijn er tiental len publikaties, recensies en catalogie verschenen rond het werk van deze kun stenaar, o.a. in het Deventer Dagblad het artikel „aan grafisch werk even hoge eisen stellen als aan schilderkunst" van Arno Kramer. Een opmerkelijke uitgave in eigen beheer is „het zeefdrukboek A" Prijzen o.a. de Forum Aktua kopper- prent 1986, Henri de Wolf-jazzprijs 1987. In verband met het soms monumentale karakter van het werk is - in de tweede helft van de maand - een deel geëxpo seerd in het historische woonhuis van René Mijnders aan de Catherinastraat. De expositie wordt getoond tussen strakke frans antieke meubelen en een bijzonderheid is een 19e eeuwse engelse piano uit de collectie van Arie Keijzer. „Klein loogement" is geopend: woensdag en zaterdag13.00-17.00 donderdag10.30-17.00 na afspraak tel. 01879-3125 Boekbespreking SINT-ANNALAND - Aardappelveiling van vrijdag 28 juli 1989 - Doré blok 1: 0,74 -ƒ0,80. Doré blok 2: 0,73. Doré gewone apart: 0,67 -ƒ0,77. Doré bonken: 0,22. Doré drie- lingen: 0,22. Doré kriel: 1,20. Premiè re gewone: 0,22 - 0,35. Première bon ken: 0,54. Première drielingen: 0,22. Première kriel: 1,22 - 1,31. Gloria ge wone: ƒ0,22 - ƒ0,35. Gloria bonken: ƒ0,56 -ƒ0,62. Gloria driefingen: 0,22. Gloria kriel: 1,27 - 1,37. Prior gewo ne: 0,31Bintjes gewone: 0,28 - 0,34. Eigenheimers gewone: ƒ0,45 - ƒ0,58. Bildstar gewone: ƒ0,47. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: twee honderd en veertig ton. De Duitser H. O. Eichhorst, voorzitter en woordvoerder van de Duitse eige naars van recreatiebungalows in het recreatie-centrum Aquadelta te Brui- nisse zal in het vervolg een tolk mee moeten nemen naar de vergadering van het bestuur van het Recreatiepark. Hij werd veroordeeld in de kosten van het proces. Burgemeester T. C. Hekman van Brui- nisse ontnam Eichhorst op een bestuurs vergadering van het recreatieschap het woord, toen deze in de Duitse taal, een uitvoerige philipica hield, doorspeel met veel technische termen, omdat niet alle aanwezigen de Duitse taal machtig waren en het uitvoerige betoog niet kon den volgen. Tegen dit feit en de eis van Hekman om in het vervolg zich te bedienen van een tolk spande Eichhom een kort geding aan. Mr. G. A. André de la Porte, presi dent van de Middelburgse Rechtbank, stelde uiteindelijk Hekman in het gelijk. Het Duitse bestuurslid had eerst een meerderheidsuitspraak van het bestuur moeten vragen en nadat dit alsnog was gebeurd, en de meerderheid van het bestuur zich achter Hekman stelde, meende de Rechtbankpresident zich aan dit bestuursbesluit te moeten con formeren, omdat de Duitser wat al te vlug naar het middel van een kort geding had gegrepen. Prins Charles van Engeland staat bekend om zijn gedurfde uitspraken. Zo liet hij zich onlangs in felle kritiek uit toen hij hedendaagse architecten, stedebouwers en stadsbestuurders verweet dat zij in de afgelopen vijftien jaar hebben vernietigd wat in de voor afgaande 300 jaar werd opgebouwd. Hij hekelde vooral het gebrek aan menselijke schaal en het gebrek aan respect voor het bestaande karakter van de stad, in dit geval Londen. Het waardevolle stadsgezicht dat in een gestage historische ontwikkeling tot stand was gekomen, is in enkele jaren volledig doorbroken met op compu ters lijkende schaalloze hoogbouw- blokken, die alleen maar macht en arrogantie uitstralen, aldus H.R.H. The Prince of Wales. Een dergelijk verwijt behoeft niet tot Engeland beperkt te blijven. Ook een stad als Utrecht - en er zijn meer voor beelden - met zijn schitterende midde leeuwse kerken die vele eeuwen het karakterisktieke stadssilhouet bepaal den, ligt er nu totaal gehavend bij. Utrecht heeft zich in de laatste decennia willen ontwikkelen tot een stad van grote alure. Het brak daartoe zijn bin nenstad open en vestigde er een groot aantal kantoorgiganten, een kolos van een winkelcentrum en een zich uitdij end Jaarbeurscomplex. Om de toene mende verkeersstroom te kunnen op vangen, moest ook een deel van het oude stratenplan worden gewijzigd, werden oude bolwerken gesloopt en grachten gedempt. De kleinschaligheid werd op vele punten opgeheven. Al met al - bood de traditionele stad zijn burgers gebor genheid en beschutting - de moderne metropool is in principe mensvijandig en werkt mee aan zijn vervreemding. Restauratieproject Toch is er over Utrecht meer te vertellen dan een verhaal over indrukwekkende zakenpanden en schreeuwige winkel centra. De middeleeuwse kerken name lijk die hiervoor ter sprake kwamen, staan er grotendeels nog. Ze hebben zich niet allemaal van hun plaats laten verdringen. Tegenover een wereld vol onrust en verandering spreken deze gebouwen onverstoorbaar van rust en continuïteit. Zij getuigen van duur zaamheid tegenover wat aan snelle slij tage en modieuze opvattingen onder hevig is. In weerwil van afbraak en ont kenning, van arrogantie en machtsdrift, in contrast tot de waan van de dag ook, maakt „alleen al zo'n gebouw iets zicht baar van inkeer en houvast, van eeuwig heid die blijft weigeren de tijdspro blemen ernstiger te nemen dan ze zijn" (dr. S. Gerssen). Wat er in dit verband vooral te vertellen is, is dat vorig jaar het restauratieproject van de vijf Utrechtse middeleeuwse ker ken is voltooid. De grootste ooit in Nederland uitgevoerde restauratie-aan pak is klaar gekomen. Na twintig jaar plannen maken en uitvoeren zijn de oude kerken in nieuwe luister te voor schijn gekomen. De Jacobikerk die in gebruik is bij de Gereformeerde Bond, de Nicolaïkerk met zijn bekende Mar- cussenorgel, de Janskerk waarvan het schip romaans, het koor gothisch en de gevel barok is, de Buurkerk die inmid dels als museum in gebruik genomen is en als laatste de grote Domkerk dat - helaas - door een zware storm in 1674 het hele schipdefinitief heeft verloren. Alle vijf kerkgebouwen zijn nu gerestau reerd waarvan er vier een kerkelijke bestemming behielden. Dit heuglijke gebeuren is aan Utrecht niet ongemerkt voorbijgegaan. Naast gehouden exposities, concerten en sym posia is ook een aantal fraaie boekwer ken over Utrecht, de stad en haar kerken uitgekomen. Enkele daarvan ontving uw 'redactie ter aankondiging in Ei- landen-Nieuws. Kerken in Utrecht Bij uitgeverij de Walburg Pers te Zut- phen (een begrip voor liefhebbers van fraaie boekwerken!) kwam een drietal nieuwe delen uit als de nummers V, VI en Vil van de zogenoemde Clavis-reeks, een serie schitterend geïllustreerde boekwerken in groot formaat, gewijd aan kerkhistorie en middeleeuwse kunst. De fitel van deel V luidt „Midde leeuwse kerken in Utrecht". Het boek is samengesteld door Flip Delamarre Speelmansplaten worden recreatieterrein. Veilig zwemmen in het zoommeer. SINT-ANNALAND - Een bad- en surf- strand, parkeerstroken, een groengor del, een toiletvoorziening en in een later stadium strandtentjes moeten van de momentele kale Speelmansplaten een volwassen recratieterrein maken. Als aannemer Coppens uit Bergen op Zoom rond 1 april klaar is met het karwei, kun nen dagjesmensen, die nu nog vertoeven aan en in de Oosterschelde, probleem loos en veilig zwemmen in het Zoom meerwater. Een grinddam van dertig centimeter boven N.A.P. bij het bad- strand geeft een gedeelte van het Zoom meer het uiterlijk van een natuur zwembad. De voorgenomen plannen van rijkswa terstaat, directie Flevoland, passen pri ma in het drie jaar geleden gepubliceer de inrichtings- en beheersplan Zoom meer. Door de afsluiting van de Schel- de-Rijn verbinding door de Oesterdam en de Philipsdam, ontstond een getij- loos Krammer-Volkerak met in het zuiden het Zoommeer. Het vaste water peil biedt dan ook uitstekende rustplaat sen voor diverse vogels. Zeldzame plan tensoorten schieten als paddestoelen uit de grond. Met de compartimentering van de scheepvaartroute is tevens een einde gekomen aan de ongereguleerde dagrecratie. Om aan de verlangens van natuurbe schermers en -beheersers tegemoet te komen, is in het Krammer-Volkerak ge kozen voor de nodige rust voor de flora en de fauna. Voor de recreatie is een aan tal nieuwe terreinen ontwikkeld en zijn andere uitgebreid. Het dagrecreatiepro- ject Speelmansplaten voldoet volledig aan het draaiboek van de Stuurgroep Oosterschelde en het projectgroep Zoommeer. De lokale bevolking con centreert zich aan het Zoommeer, opdat de Oosterschelde gevrijwaard blijft van zwemmende recreanten. Een visie die ook het gemeentebestuur vna Tholen heeft onderschreven door dertig mille uit te trekken voor het beheer van de Speelmansplaten. (foto's), drs. Ada van Deijk (teksten) en ir. Pieter van Traa (plattegronden). Ach tereenvolgens komen aan de orde de al vijf genoemde kerken en daarnaast de Pieterskerk, de Geertekerk, de Catharij- nekerk en de Agnietenkapel. Stuk voor stuk juwelen van middeleeuwse en latere bouwkunst. De tekst gaat kort op de bouwgeschiedenis in. De waarde van dit boek maken vooral uit de bijzonder fraaie kleuren- en zwart-witfoto's, die samen een uitstekend beeld van dit ker- kenbezit bieden. Impliciet een uitnodi ging er een heen te gaan. Deel VI van de Clavisreeks draagt de opvallende titel „Utrecht - een hemel op aarde". Dat lijkt een profanatie. ware het niet dat de middeleeuwse religieuze mens een dergelijk beeld van Utrecht had. Immers, Utrecht was in de Midde leeuwen de grootste stad in de Noordelijke Nederlanden: keizerlijk steunpunt en bis schopszetel. In de Dom was het hart begra ven van keizer Koenraad. En in de elfde eeuw ontwierp bisschop Bemold het ker kenkruis rondom de Dom. In een latere eeuw werd het ook gerealiseerd: vier kerken in de onmiddelijke omgeving van de Dom kerk: Salvator-, Pieters-, Jans- en Maria- kerk. Samen bedoelden ze van de stad een soort aardse afschaduwing van het hemelse Jeruzalem te maken, een oord van licht en vrede waarin de geestelijkheid als het ware de engelenlofzang vertegenwoordigde. Een sprekend voorbeeld: de bezoekers van de Sint Baafskerk te Gent zullen daar zeker wel het schilderstuk van de gebroeders Van Eyck uit 1430 hebben bewonderd: De aan bidding van het Lam Gods. En welke toren is daarop te zien? Precies - de Domtoren van Utrecht! Drs. Marieke van Vlierden geeft heel wat informatie over de middeleeuwse verbeelding van Utrecht. Een aparte bij drage is gewijd aan Augustinus en zijn „De stad Gods". Ook dit boek is weer heel mooi geïllustreerd. Tot slot de bundel „Utrecht - kruispunt van de Middeleeuwse kerk", uitgegeven als deel Vil van de Clavis-reeks. Het bevat een aantal voordrachten die alle rond dit thema cirkelen. De referaten zijn geleverd door kenners van de mid deleeuwen van de Utrechtse faculteit der letteren. Eén van de bijdragen gaat nader in op de betekenis en de symbo liek van het al genoemde kerkenkruis van Utrecht. Heel interessant ook is de slotbijdrage, een vergelijkende studie over het Domkoor. Hoe dan ook - elk vr Gretig hapt de combine in de goudgele, volle aren. Door de warme zomer is de oogst dit jaar erg vroeg. We schoten dit plaatje op 28 juli tussen Oude en Nieuwe Tonge. Ongetwijfeld zal deze ouderwetse zomer nog veel stof doen opwaaien. Bosjes Aannemer Coppens uit Bergen op Zoom legt op dit moment de laatste hand aan het zevenhonderd meter lange surfstrand, het vierhonderd meter lange badstrand en het uitbaggeren van het water. Het bad krijgt een lengte van 169 meter en een diepte van 1,25 meter. Tus sen het surf- en het badstrand komt een duidelijke scheiding. „Omdat de sur fers", legt projecdeider ingenieur J. Vis ser van de rijkswaterstaat uit, „vaak vrij veel vaart hebben als ze naar de kant toe komen". Een asfaltweg doorsnijdt het terrein. Aan weerskanten komen par keerstroken, voldoende voor niet min der dan zevenhonderd personenauto's. Bosjes aan de rand van de Speelmans platen - hoog genoeg om de weg over de Oesterdam onzichtbaar te maken - ma ken het recreatieproject af! Om de groei van het struweel te waar borgen, wordt zand weggehaald en komt er klei voor in de plaats terug. Die klei komt uit een perceel aan de Veerweg in Tholen, waar provinciale waterstaat na tuurbouw pleegt in de vorm van karakte ristieke karrevelden. Met het zand zal een aangrenzende hoogwatervlucht- plaats voor de steltlopers uit de Ooster schelde worden opgehoogd. De Speel mansplaten krijgen een opvangcapaci teit van vijftienhonderd dagrecreanten. Totale kosten van het project: ruim één miljoen gulden, volledig betaald door het rijk. Om ongeremde recreatie tegen te gaan, overdenkt provinciale water staat de plaatsing van gaas. Een strook gras voor schapen moet een natuurlijke barière gaan vormen voor de surfers. Het gemeentebestuur van Tholen is nog Demonstratie 'Houtsnijden' en 'Borduren met Kralen' Tijdens de laatste braderiedag in Mid- delhamis, vrijdag 4 augustus a.s., wor den er bij fa. Van der KAMP aan de Westdijk een tweetal demonstraties ge geven. Dhr. en mevr. Bekker uit Rozen burg demonstreren de hobby's waar zij al jarenlang plezier aan beleven. Dhr. Bekker is een paar jaar geleden begonnen met houtsnijden en is zich later toe gaan letten op het gutsen. Mevr. Bekker borduurt al jaren en heeft een paar jaar geleden het borduren met kraaltjes ontdekt. Dol enthousiast als ze is over deze tech niek wil ze dit ook graag aan andere mensen laten zien en leren. Dit is een techniek voor jong en oud en werkelijk door iedereen te leren; het resultaat is „schitterend". Vrijdag 4 augustus a.s. vanaf 13.00 uur zitten dhr. en mevr. Bekker in de winkel bij „van der Kamp", Westdijk 8 te Middelharnis. in onderhandeling met een groep plaat selijke campinghouders over het afge ven van vergunningen voor standplaat sen van strandtentjes. Permanente voorzieningen zijn te duur, omdat de nutsvoorzieningen eindigen bij de enke le meters verder gelegen Bergsediep- sluis. De gemeent denkt aan een con structie, waarbij eventuele standhou ders of betalen voor de vergunning of diensten afleveren, zoals het schoon houden van het terrein, de bosjes en een toiletgebouw. Gezicht op de Jacobikerk te Utrecht (1744). van deze drie boeken is de moeite van het lezen en kijken waard. Ze kosten genaaid gebrocheerd 25,- per stuk. De ideale stad Niet zozeer de kerken van Utrecht maar de stad zelf en haar toekomst, althans in het brein van vroegere en hedendaagse stedebouwkundigen, staan centraal in het boek dat een al even utopische titel draagt als één van de hiervoor ge noemde boeken: „De ideale stad". Het laat zich denken dat de ideale stad nooit gebouwd is. Wel talloze malen bedacht en in vele varianten op papier gezet. In het bijzonder voor Utrecht zijn fraaie ideaalplannen ontworpen. Door de eeuwen heen. Deze plannen zijn het onderwerp voor het kloeke en kleurige boek dat werd uitgegeven door het Cen traal Museum Utrecht en wel ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van dat museum. De tentoonstelling hieraan gewijd is al achter de rug, maar dit boek is voor geïnteresseerden toch zeker nog bestudering waard. In een vijftal hoofdstukken komen de ideaalplannen aan de orde. Te beginnen met die uit de 17e eeuw „Utrecht op sijn schoonst en sterrikst". Laat ik ook nog de titels van de twee volgende hoofstuk ken noemen: „Het treurig aanzien tot nieuwe luister" (het plan uit 1827) en „De ordening van een gezonde groei" (de plannen uit de jaren 1870-1910). En nog is Utrecht niet uitgebouwd. Het ide aal is nog niet verwezenlijkt. „Stads beeld 2000" houdt nu de geesten be zig.... N.a.v. Middeleeuwse kerken in Utrecht, Clavis-reeks deel V. Utrecht, een hemel op aarde, Clavis-reeks deel VI. Utrecht, kruispunt van de Mid deleeuwse kerk, Clavis-reeks deel VII. Uitgeverij De Walburg Pers te Zutphen. Geïllustreerd. 122 resp. 93 resp. 126 pag. Prijs 25,- per stuk De ideale stad. Ideaalplannen voor de stad Utrecht. 1664 - 1988. Uitgeverij Centraal Museum Utrecht. Geïllustreerd. 170 pag. Prijs 42,50. J.K -.jir

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2