INGESPÏiEKMET..., Krabbetjes op de barbecue NIEUWS Paul Kieviet geeft orgelconcert in Grote Kerk te Zierikzee De Visbankhoe 'twas! uit de Kerken De oude man dhr. L. Tom te Ouddorp Orgelconcert Klaas J. Mulder Nieuwe Kerk Middelburg Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 28 JULI 1989 Het is volop zomer. In het centrum van Ouddorp is het gezel lig druk. Het wemelt er van bruingetinte, flanerende vakan tiegangers. Met de auto is er bijna geen doorkomen aan. Het mooie weer heeft ook velen naar het strand gelokt. Er wordt deze middag lustig gesurfd, gezwommen, een balspel gespeeld, gevliegerd of gewoon wat geluierd. Op de post van de reddingsbrigade wordt er een waakzaam oogje in het zeil gehouden door dhr. Tom. Het bewakingsge bied in Ouddorp beslaat 17 km. Het bordje „bewaakt strand" moet menig vakantieganger een geruststellend gevoel geven.... Dhr. Tom is al 25 jaar lid van de reddingsbrigade waarvan de laatste 12 jaar als voorzitter. Twee weken geleden nog kreeg hij ter ere hiervan de bonds-erepenning uitgereikt. Wat drijft iemand er toe om jaren achtereen over het wel en wee van de strandgangers te waken? „Ik denk dat het toch wel nige zucht naar avontuur is. Bovendien moet je menslievend ingesteld zijnverklaart hij De reddingsbrigade telt 60 leden waarvan er 40 aktief lid zijn. In het hoogseizoen hebben die leden de handen valwerk om te zorgen dat er geen ernstige ongelukken gebeuren. Gelukkig zijn er de laatste 26 jaar geen verdrinkings- gevallen geweest. We werken vooral preventief', vertelt dhr. Tom, „dat is in ons werk het allerbelangrijkste. We proberen ongelukken te voorkomen door b.v. met onze speedboot voor de kust te patrouilleren. Ook het plaatsen van waarschuwingsborden is een onderdeel van de preventie". Waar ik zelf aan moet denken als ik dhr. Tom zo over zijn werk hoor praten, is het zoekraken van kleine kinderen. Uit eigen ervaring weet ik dat dit een heel angstige ervaring kan zijn.... „Per seizoen raakt er 70 a 80 keer een kind zoek. In zo 'n geval werken we met de vraagtekenvlag. Als de vlag met het zwarte vraagteken gehesen is, betekent dit dat er een kind zoek is. We werken ook nog met een groene vlag (veilig zwemmen) en een rode vlag (gevaarlijk zwemmen). „De meeste moeilijkheden worden veroorzaakt door sur fers", hervat dhr. Tom. Vooral materiaalbreuk en gebroken benen komen nogal eens voor". De post van de reddingsbrigade is dag en nacht bemand en heeft de beschikking over 2 speedboten en 2 vletten. Eigenlijk zouden ze er graag nog een boot bij willen hebben. Maar ze kunnen met hun budget maar net rondkomen.... We krijgen wel subsidie maar dat is niet voldoende. Ook via onze donateurs komt er geld binnen. Voorts organiseren de middenstanden de VWallerlei aktie's zoals een strandloop. Door dit alles kunnen we net rondkomen We komen weer op het onderwetji „gevaar" terug. Wanneer is de zee gevaarlijk? „Als er onderstroming is. Een zeewind is voor zwemmers niet gevaarlijk maar wel voor de baders. De onderstroom trekt ze omver". Wat moet iemand doen als hij op zee in moeilijkheden raakt? „Niet in paniek raken. Rustig blijven drijven. Proberen aan dacht te trekken". Een belangrijk onderdeel bij de reddingsbrigade is het oplei ding van leden (dat kan al vanaf 12 jaar) voor het brevet „varend redden". De leden zijn allen vrijwilligers. Dhr. Tom steekt ook veel tijd in het houden van lezingen op scholen of voor de EHBO. Zijn werk voor de brigade beschouwt hij als liefdewerk. Van beroep is hij zwemonderwijzer in Nieuwerkerk. Maar in zijn vrije tijd is hij altijd aan het werk voor de reddingsbrigade, die hij zo met hart en ziel is toegewijd.... Teunie Knöps kritisch sdektcren hypotheek Qj] op maat... nvmi Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Krabbetjes, ook bekend als spare- ribs, lenen zich bijzonder goed om nadat ze enige tijd zijn gemarineerd te roosteren op de barbecue. Reken voor 4 personen op ongeveer 2 kg krabbetjes. Verder heeft u nodig: 2 dl zoete Indonesische sojasaus (ket- jap benteng manis), 4 eetlepels ci troen- of Umoensap, 6 eetlepels (zon- nebloem)olie, Wi theelepel gember wortelpoeder (djahe), bruine bas- terdsuiker, 3 a 4 teentjes knoflook, 1 ui. Maak de krabbetjes droog met keu kenpapier. Meng in een grote kom sojasaus met citroen- of limoensap, sherry en olie. Voeg er daarna gem berwortelpoeder, 1 theelepel grof gemalen zwarte peper, Wi theelepel zout, 2 eetlepels bruine basterdsui- ker, uitgeperste knoflookteentjes en ragfijn gesnipperde ui aan toe. Roer alles krachtig door en leg de krab betjes in de marinade. Schep ze goed om zodat ze aan alle kanten met een dun laagje worden bedekt. Laat de krabbetjes daarna in een vergiet uit lekken. Vang de marinade op. Roos ter de krabbetjes aan alle kanten goudbruin boven het gloeiende houtskoolbed van de barbecue (ver geet niet eerst het rooster met wat olie te bestrijken omdat anders de krab betjes eraan vast blijven kleven). Bestrijk de krabbetjes tijdens het roosteren nog enkele malen met een kwastje met de opgevangen mari nade. Tip: geeft er een variant van de Ame rikaanse „coleslaw" bij die u samenstelt met Chinese of spits kool, enkele bleekselderij sten gels, 1 kleine komkommer en 1 rode of groene paprika. Maak de sla aan met een sausje van gelijke delen mayonaise en tomatenketchup waaraan u even tueel nog wat fijne mosterd naar smaak toevoegt. Bereidingstijd: 15 minuten. Energie per portie: 1780 kJ (425 kcal). OUDDORP Bingo t.b.v. Konijnen en Pluimvee Vereniging „Nut en Genoegen" Kom dinsdagavond 1 augustus, om 20.00 uur naar de gezellig Bingo in het Ver.gebouw „Dorpstienden", wij heten u allen welkom er zijn weer fraaie prijzen te winnen en u steunt onze vereniging met uw komst, de opbrengst is ten bate van de grote tentoonstelling en het bevorderen van de kleindierensport. Het bestuur NED. HERV. KERK Beroepen: te Harskamp Tj. de Jong te Garderen; te Kootwijk-Kootwijker broek C.M. Buijs te Gameren; te Nor wich (Can.) (Reformed Church of Ame rica) (toez.) J.B. Kamp, kand. te El- speet. GEREE KERKEN Beroepen: te HoUandscheveld drs.G. Douma te Scheemda; te Rotterdam- Feijenoord tevens voor het werk onder de varenden (AGKOOB) J.B. Dondorp te IJmuiden; te Velsen (BRD) (Evan- gelisch-Altreformierte Kirche) R.J. Vis ser te Uithuizen. Aangenomen: naar Muiden drs.H. Kroese, kand. te Amsterdam; naar Vel sen (BRD) (Evangelisch-Altreformierte Kirche) R.J. Visser te Uithuizen. Beroepbaar (part-time): Drs.W.H.D. Pastoor, 1.1. pred. te Hijken, 't Zuden 125, 9351 LE Leek, tel: 05945-14450. GEREE KERKEN VRIJGEM. Beroepen: te Pretoria (Zuid-Afrika) (Die Vrye Geref. Kerke) P. Niemeijer te Dordrecht. Aangenomen: naar Haulerwijk J.H. Kuiper te Vrouwenpolder; naar Lisse i.c.m. Voorschoten drs.J.R. Geersing, kand. te Kampen. Bedankt: voor Baflo i.c.m. Warffum, voor Ferwerd-Hallem, voor Franeker- Sexbierum, voor Lemele-Lemelerveld, voor Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde, voor Musselkanaal-Valthermond, voor Nijmegen, voor Oestgeest, voor Surhuis- terveen i.c.m. Opende, voor Ten Post i.c.m. Garrelsweer en voor Zuidwolde (Gr.) drs.J.R Geersing, kand. te Kam pen. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Zeist drs.H. de Jong te Amsterdam-Centrum. CHR. GEREE KERKEN Bedankt: voor Nieuwkoop K. Hoefna gel te Nieuwpoort. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk (Z) Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; voor Sprang-Capelle i.c.m. dovenzorg G.J. van Aalst te Benthuizen. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: als lerend ouderling te Kam pen, te Kinderdijk en te Werkendam T. Klok, wonende te Harskamp. Op het monumentale Kam Van der Meulen-orgel in de Grote Kerk te Zierikzee zal D.V. dinsdag 1 augustus een orgelconcert worden gegeven. Organist is Paul Kieviet, vaste bespeler van de orgels in de Hervormde Kerk te Sommels- dijk en de Hervormde Kerk te Dirksland. De Grote Kerk te Zierikzee (ook wel Nieuwe Kerk genoemd) werd in gebruik genomen in 1848. Ze kwam in de plaats van de St. Lievens Monsterkerk, die in 1832 was afgebrand. Bij deze brand ging helaas een groot Batz-orgel verloren, dat in 1770 was gebouwd. In hetzelfde jaar als de kerk werd ook het nieuwe orgel in gebruik genomen, een groot romantisch orgel van de Rotterdamse firma Kam en Van der Meulen. Het orgel is uitnemend geschikt om er romantische muziek op uit te voeren, maar ook werken uit vroeger tijd doen het goed op dit instrument. Het programma dat dhr. Kieviet hoopt uit te voeren omvat werken uit barok, rococo en romantiek. 1. Preludium en Fuga in e kleine terts (BWV 548) van Johann Sebastian Bach (1685-1750). Eén van Bach's meest monumentale orgelwerken, geschreven voor het „organo pleno": het zgn. „plenum" ofwel het volle orgel. 2. Koraalvoorspel „Erbarm dich mein, o Herre Gott" van J. S. Bach (BWV 721), waarbij de melodie van het „uitko mend", dat wil zeggen met een andere registratie en dus een andere klankkleur, wordt uitgevoerd. 3. Preludium in D grote terts van Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788), zoon van Johann Sebastian Bach. In dit stuk wisselen gebruik van het „plenum" (een krachtig geluid) met zachte fluitstemmen elkaar voortdurend af. 4. Pastorale Op. 19 van César Franck (1822-1890). Eén van de meesterwerken van „de vader van de frans-roman- tische orgelkunst". 5. „Prère a Notre-Dame" uit de Suite Gotique van Léon Boëllmann (1862-1897). Eén van de bekendste en meest geliefde stukken uit de hele orgelliteratuur. 6. Sonate III van Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847). Deze sonate is een zeer orkestraal geschreven stuk. Het eerste deel („con moto maestoso") begint met een statige inleiding, waarop twee fuga's volgen met de melodie van het lied „Aus tiefer Not schrei ich zu dir" er in verwerkt waarna dit deel weer terugkeert in en afsluit met de plech tige inleiding. Het slotdeel, „andante tranquillo", is een schitterend zacht-verstild romantisch lied, een „lied ohne Worte". Prachtige muziek voor het Zierikzeese orgel! Het concert begint om 14.00 uur. De dokter had gezegd terug te komen hij kwam terug, maar... vond de deur op slot de dood was in de nacht heel onverwachts gekomen hem was een plaats bereid in 't Koninkrijk van God! Zijn bijbel hebben ze daarna gevonden hij lag op tafel niet ver van zijn bed onder de woorden, van vergeving en genade SINT-ANNALAND - Aardappelveiling van dinsdag 25 juli 1989 - Doré blok 1: 0,60 - 0,66. Doré gewone apart: 0,54 -ƒ0,65. Doré bonken: 0,22. Doré drie- lingen: 0,22. Doré kriel: 1,69-/1,73. Premièregewone: 0,31 -ƒ0,42. Premiè re bonken: 0,49. Gloria gewone: 0,28 - ƒ0,39. Gloria bonken: ƒ0,48 - ƒ0,52. Gloria drielingen: 0,22 -ƒ0,26. Gloria kriel: 1,71 - 1,77. Eigenheimers gewo ne: 0,57 -ƒ0,60. Bintjes gewone: 0,27. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: driehonderd ton. daar had de oude man een dikke streep gezet!!! L.W. Brinkman-Oosterman uit: het bitter en het zoet In de serie zomeravondconcerten die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt geor ganiseerd, zal op dinsdag 1 augustus het orgel worden bespeeld door Klaas J. Mulder. Het programma dat zal worden uitge voerd luidt: Inleidend koraalspel; Alle Breve in D en 2 koraalvoorspelen van J. S. Bach; Introduction en Passacaglia in f, M. Reger; Andantino, C. Franck; Scherzo uit Symph. no. VI, Ch. M. Widor; Toccata (Carillon) „Tu es Petra", H. Mulet; Variaties op een oud-Neder- lands lied, Jacob Bijster. Aanvang 20.00 uur. Net in het hartje van het dorp, (toen nog maar een gehuchtje) stond eens een molen op de dijk, benuttend ieder zuchtje! Hij stond daar ongeveer een eeuw, toen is men hem gaan slopen, en was het met het malen hier voorlopig afgelopen! Een „standaardmolen" is 't geweest, zo liet ik me verhalen. Waarvan alleen nog overschoot, een dakje op vier palen. Dat oude „molenonderstel", (voorzien dus van een kapje) dat werd (zo is ons steeds verteld) nu onze „visbank", snap je! Iets meer nog dan twee honderd jaar, heeft hij de Herkinezen, op velerlei terreinen zelfs, zijn diensten al bewezen! Toch is hij nu zo oud niet meer. Telt slechts zo'n zestien jaren. Men wil, door jaarlijks onderhoud, zijn „ouderdom bewaren. Alleen het „vaantje" op het dak, in „vaderlandse" kleuren; en 't bankje, dat eronder staat, die zijn 't, waar wij mee geuren! Die vlag wordt door de Herkenaars, niet zonder trots bekeken. Want voor geen enk'le vijand werd, ooit deze vlag gestreken. Wat van het bankje overbleef, zijn slechts verwarde kwasten. Zo uitgesleten in de tijd, door duizenden van gasten. Nog wordt hij dagelijks gebruikt, zoals wij allen weten. En wie heeft van de Herkenaars, daar niet een keer gezeten? De Visbank waar men samen kwam, sinds lange, lange jaren. Daar zag men jaarlijks Jaop de Jood, slijtend zijn ijzerwaren. Daar kwam ook Kampje uit de Plaat Die deed daar goede zaken. Terwijl de jeugd, de jaren door, zich daar wist te vermaken. Een schuilplaats (nog) bij regenweer, en voor de zonnestralen! Want in de heetste zomer kan men daar nog adem halen. Het nieuws van het Gemeentehuis. met aanverwante zaken. die kwam men daarop 'taanplakbord, het volk bekend te maken. De Visbank was het trefpunt ook bij ramp en tegenslagen. Maar kan van Koninklijk bezoek, zeer zeker ook gewagen. Zijn oude vrienden zijn niet meer. Ze werden hem ontnomen. En eenzaam staat de Visbank nu, van d'oude tijd te dromen! Arjaon van Herken WEEKEND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10