Orgelconcerten te Dreischor Ann van Veen exposeert in museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis" De weg naar huis Zendingsdag GZB Sprietloopwedstrijd op 29 juli te Ouddorp Vissers kiezen zee Wilde achtervolging Mosselbank wordt recreatie-eiland Busje nodig door overweldigende respons Tholen geeft gasten uit Polen hulpgoederen mee! Jan Knape Mzn. Biz. 2 .EILANDEN NIEUWS'^ DINSDAG 25 JULI 1989 Ook dit jaar zal de organist Dirk Jansz. Zwart in het zomerseizoen enkele orgel concerten geven in de oude Ned. Hervormde Kerk van Dreischor. Deze orgel avonden zulle plaats vinden wekelijks op donderdag, en wel op 27 juli, en 3,10 en 17 augustus aanstaande. Het programma voor de eerste orgelbespeling (27 juli) bestaat uit werken van Walther, Bach, Handel, Mailly, Widor (delen uit Symphonic 2 en 6), en wordt omlijst met koraalbewerkingen van Schneider, Jan Zwart en de concertgever. Alle concerten vangen aan om 8 uur 's avonds. Opnieuw is het orgel van de kerk in Dreischor onder handen genomen door de orgelbouwer Jacob van der Veer uit Dordrecht, onder advies van Dirk Jansz. Zwart. Het resultaat zal bij de komende concerten duidelijk hoorbaar zijn. Zij die D.V. donderdag 3 augustus a.s. mee willen naar de zendingsdag van de GZB te Driebergen vinden hieronder de namen en telefoonnummers van de per sonen bij wie zij zich kunnen opgeven voor de bus. Deze opgave dient te geschieden vóór of uiterlijk op donder dag 27 juli. Ouddorp: Dhr. Chr. van Koppen, tel. 01878-1533. Goedereede: Dhr. A. v. d. Laan, tel. 01879-2643; Mw. H. J. Tanis-Redert, tel. 01879-1200. Stellendam: Dhr. St. Keijzer, tel. 01879-2713; Mw. H. Keijzer-Moijses, tel. 01879-1507. Melissant: Dhr. C. Tieleman, tel. 01877-1594. Dirksland: Dhr. H. Wolfert, tel. 01877-3114. Herkingen: Mej. A. M. C. Huizer, tel. 01876-258. Sommelsdijk: Dhr. P. Lodder, tel. 01870-5015. Middelharnis: Mw. C. K. Buijze-v. d. Nieuwendijk, tel. 01870-3140. Nieuwe Tonge: Dhr. C. Kabos, tel. 01875-1456. Oude Tonge: Dhr. H. C. de Jong, tel. 01874-2403. Stad aan 't Haringvliet: Mw. J. P. van Biert-Sevenhuijsen, tel. 01871-2059. Den Bommel: Mw. B. V. d. Boogert-de Been, tel. 01871-1235. Ooitgensplaat en Langstraat: Dhr. P. in 't Veld, tel. 01873-1424. De vertrektijden en instapplaatsen zullen bekend gemaakt worden in Eilanden Nieuws van dinsdag 1 augustus. In verband met het regelen van de bus sen willen de organisatoren vroegtijdig weten hoeveel personen er uit elke plaats meegaan. U wordt daarom dan ook dringend ver zocht u op te geven vóór of uiterlijk op donderdag 27 juli. Mocht u zich na 27 juli toch nog op willen geven, dan wordt Op zaterdag 29 juli 1989 wordt voor de vierde keer aan de haven van Ouddorp een Sprietloopwedstrijd georganiseerd door de VW-Ouddorp, onder auspiciën van het „comité nationale sprietloop- wedstrijden", gevestigd te Puttershoek. - de groene zeep zal niet ontbreken - Door de VW-Ouddorp is een wissel- beker-individueel, en door de Oranje boombrouwerij een wisselbeker-ploe- gen ter beschikking gesteld, die dit jaar verdedigd dienen te worden. De start van de sprietloopwedstrijden is ca. 13.00 uur. Einde ca. 17.00 uur, waarna de prijzen uitgereikt zullen worden. Inschrijfgeld: ƒ2,50 voor deelnemer/ deelneemster - 12,50 voor ploegen. De ploeg moet bestaan uit 5 personen. Inschrijfadressen: VW-Ouddorp, Hof dijksweg 30a; restaurant Havenzicht, Ouddorpse Haven 13. Aan de haven van Ouddorp kan men zich omkleden. Dit evenement wordt opgeluisterd met diverse attrakties: - Om ca. 14.00 uur een demonstratie van de KZHRM met de reddingsboot „De Griend". - en verder is er een patatkraam, poffer- tjeskraam en de suikerspin enz. enz. Tevens kunt u o pdeze dag een zeiltocht maken op het Grevelingenmeer met het zeiljacht de tjalk „Goede Verwachting". Zie voor de afvaartijden het evenemen tenprogramma 1989. Schrijf tijdig in voor de sprietloopwed strijden, want het aantal deelnemers/ sters en ploegen voor dit evenement is beperkt. Lees goed het reglement!! Voor iedere deelnemer/ster is er een leuke herinne- nng. u verzocht dat rechtstreeks te doen bij dhr. A. H. van Holten te Goedereede, telefoon 01879-1498. In tegenstelling tot vorige jaren houdt een aantal grotere kotters zich dit jaar niet aan de regels om niet te vissen tij dens de vakantie van de visfileerderijen op Urk. De schol verdwijnt als ze wordt aange voerd voor het grootste deel naar ge noemde verwerkingsbedrijven, als deze niet afnemen bestaat er direct een over vloed, die nadelig werkt op de prijzen. Dat was ook nu het geval, de scholprij- zen duikelden en schol no. 4 werd door gedraaid. Een aantal kotters, dat al enkele weken stillag omdat ze niet mochten vissen beneden de 55e breedte graad, was het stilliggen beu en kozen zee, maar vissen voor een besomming die de kosten amper of niet dekt is voor niemand aantrekkelijk. Slechts gekleed in een badlaken sprong de 49-jarige Duitse vrouw I. van B. uit een dakraam van een woning in Brui- nisse van zes meter hoog. Deze woning die in 1988 door haar was gekocht, staat aan de zuidkant van het dorp en ze vluchtte vervolgens een korenveld in. Zij werd door Interpol gezocht voor oplichting van 2'/2 miljoen D. Mark in haar vaderland, maar was haar spoor kwijt geraakt, tot men ontdekte dat zij op Bruinisse moest wonen. Enkele politie mensen vervoegden zich aan haar adres, 's morgens 8 uur. Ze verontschuldigde zich dat ze nog niet op was, ze vroeg of ze nog mocht douchen en zich aankle den. Dit werd toegestaan en de politie bleef buiten wachten. De vroegere balletdanseres ging vervol gens naar de zolder en sprong uit gemeld zes meter hoog dakraam. Ze kwam, lenig als ze was veilig en onge deerd op de grond terecht en de politie had het nakijken. Zij lieten het er natuurlijk niet bij zitten, met groot materiaal werd de achtervolging in gezet, d.w.z. men toog aan het zoeken met speurhonden, motoragenten en zelfs met een vliegtuig werd gezocht en uiteraard kreeg men zo nu en dan een tip van personen die hadden gezien, dat een bijna ongeklede vrouw zich een weg baande door de akkers, waarbij ze zich behendig wist te verschuilen als het vliegtuig naderde. Aan de dijk tussen Bruinisse en Ouwer- kerk kreeg zij een lift waardoor ze een voorsprong kreeg op haar vervolgers, maar in de omgeving van laatstge noemde plaats kon ze uiteindelijk toch worden gearresteerd. Zij werd ingeslo ten in Zierikzee, ze zal vermoedelijk worden uitgeleverd aan de Duitse jus titie. Tussen Bruinisse en Sirjansland ligt in het Grevelingenmeer een zandbank, die officieel de naam had en heeft van Mosselbank. Deze Mosselbank werd voorbestemd om naarmate de recreatie zich ontwik kelde, te worden ingericht als recreatie eiland, naast de eilanden, die men zo ongerept mogelijk wilde als natuur gebied. De bedoeling is daaraan te beginnen. Zonnen, wandelen, zwemmen zijn de mogelijkheden op een recreatie-eiland, terwijl toiletvoorzieningen aanwezig zijn, maar geen horeca-gelegenheden. Voor het bedrijfsleven zijn dergelijke aanleg-eilanden voor jachten niet inte ressant. Het transformeren van de Mos selbank in zijn tegenwoordige staat, tot een eiland voor watersporters kost plm. 3 miljoen gulden en men wil in augustus met de aanleg beginnen. De Mosselbank zal in feite uit twee eilanden bestaan, met een smalle vaar geul ertussen, om watersporters de gele- 5 Van 29 juli tot 2 september zijn er in het museum te Ouddorp aquarellen en tekeningen van Ann van Veen te bezichtigen. Zij woont in Rotterdam maar vaak is zij in de omgeving van Ouddorp te vinden waar zij inspiratie vindt voor haar teken- en schilderkunst. /^n van Veen kreeg haar eerste tekenlessen van mej. C. W. Joppe, die haar aanraadde naar de Aca demie voor Beeldende Kunsten te gaan. Zij volgde een dagopleiding in tekenen en schilderen. Na haar eindexamen volgde zij een avondoplei ding in modetekenen bij mej. Joppe en een oplei ding boetseren bij Jaap Kaas. Ze is lid van de Kunstenaarsgemeenschap S45 in Schiedam. Er worden regelmatig exposities van haar of in groepsverband gehouden. Haar werk omvat aquarellen, tekeningen, olieverf- en Oost-Indische inkt schilderijen. Ook maakt zij etsen. Zij gebruikt haar vele talenten om natuur, de mens en de dingen uit haar omgeving weer te geven. SEROOSKERKE Ds. Bolijn op 73-jarige leeftijd overleden Op 73-jarige leeftijd overleed te Seroos- kerke (Schouwen) waar hij tot 1988 bij stand in het pastoraat verleende ds. Comelis Bolijn. Ds. Bolijn werd geboren te Bruinisse, waar zijn vader in betrekking was bij de RTM. Hij doorliep de HBS te Zierikzee en kwam voor de oorlog in dienst op het kantoor van de Waterleiding maat schappij Schouwen Duiveland. Reeds jong openbaarde zich de gave der wel sprekendheid, een gave die hij op de C.J.V. verder kon ontwikkelen, gepaard gaande met het verlangen om het Evan gelie te verkondigen. Hij maakte gebruik van de mogelijkhe den die in de Ned. Hervormde Kerk gegeven worden, om voor personen, die niet gedurende een aantal jaren volledig een Universiteit te bezoeken en be haalde de nodige diploma's. In 1947 kreeg hij een aanstelling als hulppredi ker te Haamstede en Renesse, in 1952 verruilde hij die plaats voor Drachtster Compagnie en 1954 vertrok hij vandaar naar Veelerveen. Van 1958 tot 1973 stond hij in Terwolde. In dat jaarkregen de hulppredikers gele genheid om volledig de rechten van pre dikant te verwerven. Als kandidaat werd hij 11 november 1973 beroepen in Vlagt- wedde. Hij diende deze gemeente tot aan zijn emeritaat in 1982, waarna hij weer terugkwam naar zijn geboorte streek en in Serooskerke nog dienst deed als bijstand in het pastoraat. Naast zijn ambtelijke loopbaan ver vulde hij nog diverse bestuursfunkties en tot voor enkele maanden preekte hij nog 's zondags in diverse gemeenten, die hem daartoe uitnodigden. De ziekte waarvoor hij in 1988 werd geopereerd stak toen weer de kop op, tot aan zijn overlijden op 19 juli. genheid te geven te kunnen pendelen van Bruinisse naar Herkingen of om gekeerd. Het ontwerp is van de landschapsarchi tect Eddy Hendrikse. Het kleinste eiland, 10 ha groot wordt voorzien van een uitkijktoren. De an dere helft van de Mosselbank zal onge veer 16 ha beslaan. In het westelijk deel van het Grevelingenmeer zijn al een tweetal recreatie-eilanden aangelegd namelijk Ossehoek en Archipel. SINT ANNALAND Het begon ruim een week geleden met een artikel in een krant en een oproep via de lokale omroep. De familie Janse uit de School straat in Sint Annaland wilde haar Poolse gasten niet met lege handen naar huis sturen: of er mensen waren die levensmiddelen of eventueel kleding beschikbaar wilde stellen. Die bleken er inderdaad te zijn en wel zoveel dat hier door een nieuw probleem ontstond. De zeer vele dozen kunnen onmogelijk in de personenauto van de heer Janse. Spontaan kwam daarom enkele dagen geleden een aktie tot stand om geld in te zamelen voor de huur van een busje. De familie Janse weet als geen ander hoe de situatie in Polen momenteel is. Bert Janse reisde al heel wat keren naar het Oostblokland Polen om transport en diverse goederen af te leveren of de fami lie Kluk uit Kostrzyn voor een vakantie naar Nederland te halen. Zijn echtge note Jannie en hun dochter en zoon ver gezelden hem hierbij enkele malen. Het begon allemaal zo'n acht jaar gele den met de massale aktie „Tholen voor Polen"! „Ik had een briefje in één van de pakken gestopt. Hierop kwam een korte reactie terug van de familie Kluk, ver telde Jannie Janse. Inmiddels is het toen gelegde kontakt heel wat hechter gewor den. Marian Kluk, zijn echtgenote Zofia en hun zestienjarige dochter Agnieszka, zijn al voor de tweede keer te gast bij de familie Janse in de Schoolstraat te Sint Annaland. Ditmaal met de tolk Ma- riola Siergiej. Niet rooskleurig Uit hun verhaal blijkt dat de huidige situatie in Polen nog steeds verre van rooskleurig is. „Voor een kilo suiker", rekent Jannie Janse om, „moet Marian een hele dag werken. Voor een paar schoenen een maand". Tolk Mariola brandt hierop pas goed los. „Voor alles moetje lange tijd in een rij staan. Wan neer je vlees wilt, moet je bijvoorbeeld de hele nacht voor de winkel staan. De koopwaar kan dan bovendien op zijn voor je aan de beurt bent". Verbetering in de huidige situatie is er momenteel niet. Integendeel, stelt de Poolse tolk. „De laatste drie maanden zijn de prijzen met 90 tot 100 procent verhoogd. Dat lees je echter niet in de krant". „De rege ring denkt", zo veronderstelt zij, „zolang de mensen nog kopen, kan de prijs wel wat omhoog. Maar alleen de rijken kun nen deze hoge prijzen betalen". Optimistisch over de toekomst is Ma riola niet bepaald. „Wij hebben de hoop verloren", vertelt ze. Solidariteit kan in de regering een controlerende funktie uitoefenen, vermoedt zij. Om echt iets ten goede te veranderen zal de deelname van de partij in de regering, volgens de Poolse tolk, echter te klein zijn. Schok De situatie in de winkels in Sint Anna land komt bij de Poolse gasten als een schok over. „Er is zo veel. Je ogen zien het, maar je kunt het niet begrijpen. De mensen zijn hier ook zo vriendelijk", verklaart Mariola. „Dat was vroeger bij ons ook zo", vertaalt zij de reactie van Zofia. Onvrede met de situatie en een begrijpelijke jaloezie over hetgeen een ander heeft, hebben de Poolse bevolking echter veranderd, blijkt uit hun verhaal. Zofia schudt haar hoofd, wanneer de terugreis ter sprake komt. Het gezin zou het geboorteland dan ook erg graag mi- len voor het rijke Nederland. De komende dagen gaat Jannie Janse pakketjes maken van de gekregen levens middelen. Die worden in Polen verdeeld over een aantal gezinnen. De gekregen kleding gaat naar de kindertehuizen, kerken en andere instanties. Naar aanleiding van een interview met Janse Janse via de Thoolse lokale omroep opperde een luisteraar één dezer dagen het idee een geldinzame- lingsaktie op touw te zetten. Diezelfde dag stroomde al ruim vierhonderd gul den binnen. Inmiddels is voor elke kern van de gemeente Tholen een inzamela- dres bekend. Eén dezer dagen begon de lokale omroep met een extra uitzending ter ondersteuning van de inzamelings- aktie. „We hebben nog geen flauw idee van de kosten van het vervoer", vertelt Peter Heyndermans van de lokale om roep Tholen. „Maar wat we nu niet nodig hebben, blijft staan voor een evenmeel volgend transport. Hulp blijft nodig. Mogelijk zal hiervoor een stich ting in het leven geroepen worden, die de zaken in de toekomst zal kunnen regelen". VERVOLGVERHAAL - 19 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Maar oude handen laten zich niet door een wil regeren, het lijkt wel of het beven erger wordt, haar arm schokt op de tafel. Ze maakt van de bankbiljetten een rol letje, het rolletje gaat in de bus, maar die blijft openstaan want ze is er nog niet meer klaar. Ze trekt de lachende ver pleegster tot vlak onder haar ogen, even kijkt ze in het jolige gezicht, dan vallen haar duimen zwaar op het zonnige prentje. Als ze het busje omknelt is het beven van haar handen stil. Ze luistert naar gerucht buiten, er zijn voetstap pen in de straat. Maar het zijn vreemde voetstap pen. Ze heeft de deur achter Willem op de grendel gedaan om niet door hem overvallen te worden. Het is niet haar bedoeling, dat hij bij zijn thuis komst aan een gesloten deur zal rammelen, hij zou het vreemd vinden en in een plotselinge onge rustheid burengerucht maken. Dat zal ze voorko men, ze zal de grendel wegschuiven dadelijk als hij de hoek van de straat, omslaat, drie huizen ver. Ze heeft alleen de grendel in de kram geschoven, omdat ze geen enkel risico wil lopen bij deze bezigheid. Willem z'n moeder aanvaardt van het leven geen risico's. Terwijl hij weg is moet ze rus tig overleggen, ze moet met zichzelf en met het geld bepraten wat er gebeuren moet. Want er is iets voorgevallen, dat ze niet gewild heeft, iets waarvoor ze niet zelf het plan heeft gemaakt. Ze heeft de beraadslaging geopend met te vragen: „Hawe ik je noe daervoor opgespaerd?!" Met die informatie leeft ze weer in het verleden terug toen het eerste kwartje in het blikken busje ging, ze heeft er bij gesproken: „voor Wullem". Daarmee bestemde ze het kwartje voor een nog onzeker doel, want hij was een jongetje, dat pas naar het land ging en zijn eerste verdiensten had thuis gebracht. Het waren dertig stuivers voor een hele week ploeteren in de kou. Ze kan het zich goed herinneren, het was een koud en regenachtig voorjaar. En vier weken later sprak ze tot de gewisselde gulden; ,As 'n van 't naejaer soms es een pakje noadig heit!" Daarmee kregen de cen ten een voorlopige bestemming. Het is geen enkele keer verzuimd: Elke week ging er een zesde gedeelte van zijn verdiensten in de blikken spaarpot. En als er nieuwe bovenkleren gekocht moesten worden werden ze van Willem's eigen centen betaald, maar hij wist het niet. Zijn moeder vroeg: „Zurg ik noe niet es goed voor je!" Zeker, ze zorgde goed voor hem: „Och jongen, as je es geen moeder meer had!" Een enkele keer heeft ze wel eens geld van hem geleend. Als hij in lange tijd niets verdiende dan moest dat wel. Ze redeneerde tegen de lachende verpleegster: „Ik kenne van de wind niet huus- houwe!" Maar altijd schreef ze op een briefje: geleent.... en dan het bedrag. Het was maar een snippertje papier en ze schreef onbeholpen let ters, ze schreef ook talfouten: „geleent, een schel ling voor meel voor het varken. Het was goed om er bij te noteren waarvoor het geleende bedrag gebruikt was. Want vandaag was het dertig centen voor varkensmeel, en morgen een daalder voor de huur, en een gulden voor de bakker van een hele week. Het viel later altijd tegen als ze consta teerde, dat het busje zo leeg was. En ze vond het nog erger als ze niet kon verklaren hoe dat zo gekomen was. Soms kon ze niet laten aan de ver pleegster te informeren: „Waer binne de centen gebleve!" De verpleegster wist het niet, maar het briefje kon haar inlichten. Gewoonlijk waren er meer briefjes, want op een papiersnipper kan men niet veel uitgaven boeken als men grote let ters schrijft en een stompje potlood gebruikt. Het waren allemaal schuldbekentenissen, die even veel waarde hadden als wissels op een soliede bank. Ze zei tegen elk briefje voordat het deksel dicht ging: „Me zalle 't vrom betaele as 'n van de zeumere weer volop werk heit". Soms is ze bang geweest, dat Willem over spaar centen beginnen zou.... toen hij moest loten, en toen hij voor het eerst met Betje thuis kwam. Nu ze er aan denkt voelt ze weer de onrust boven komen, die ze in die dagen gewaar werd telkens als hij wat ging zeggen. Hij kan het zo langzaam doen, „moeder".... en dan een poos stilte net of er heel wat komen moet. Ze is zich altijd bewust geweest, iets te doen, dat volstrekt tegen de traditie ingaat. Er is ook een reden voor. Willem is zo geheel en al zijn vader. Die was ook zo'n goeie sukkel als hij nuchter was, het is zijn ongeluk geworden. En Willem is zich het gevaar niet bewust, het bedreigt hem vanwege zijn afkomst. Daarom moet ze nauwlettend over hem waken, dat is haar moederplicht. Langzamerhand is in haar de gedachte gegroeid, dat er een stilzwij gende overeenkomst is tussen hen beiden. Die overeenkomst zal hem beschermen voor de drankzucht, die op hem loert, die hem te enigen tijd overrompelen zal als er geld in zijn zak ram melt terwijl hij toevallig langs een herberg gaat. Ze gelooft in het toeval, het toeval regeert het leven van anderen, maar zelf regeert ze haar eigen leven en dat van Willem. Van de herbergen heeft ze meermalen gewenst: „ik wou, dat ze aoUegaere verbrandende!" Ze kan de brand van alle kroegen niet bewerken, maar ze kan er wel voor zorgen, dat het geld niet verleidelijk rammelt in Willem z'n jaszak. Elke zaterdagavond vordert ze nauw keurig rekenschap van zijn verdiensten, ze scheept hem af met een paar dubbeltjes om de barbier te betalen en een paar sigaren te kopen voor 's zondags. Ze durft er nog wel een waarschu wing bij te doen: „Za' je de centen niet verdoeï!" Ook in het najaar moet hij precies vertellen wat er op zijn land gegroeid is, Willem heeft haar toe stemming nodig voor het verkopen van de pro- dukten, en zij geeft hem het geld om de pacht te betalen, en de kunstmest, en de vrachtrijder.... Het is werkelijk een hele prestatie van Willem geweest om vier en twintig gulden en vijf en dertig centen over te houden van de scheercenten en de sigaren. Nu vraagt de oude vrouw vertwijfeld: „Hawe ik je daervoor opgespaerd". Ze voegt er een nieuwe gedachte aan toe: „Dat er die meid mee vandeur zal gaen!" Heeft het geld eigenlijk ooit een andere bestem ming gehad dan: „as 'n van 't naejaer soms es een pakje noadig heit?" Of heeft ze het alleen afzon derlijk in een busje bewaart omdat een eeuwe noude gewoonte Willem tot bezitter maakte? Heeft ze wel eens overwogen, dat er een tijd kan komen waarin het geld zal moeten worden afge staan aan de rechtmatige eigenaar? Ze weet het niet. Er zijn twee dingen, waarin ze nooit heeft kunnen geloven, en die in nauwe betrekking staan tot Willem z'n geld. (wordt vervolgd) t.^V.^^t^M^^t.^^l.4 ^)f.^^.l^l^4.J^l^^.l^^l^l^lf,^l^^l^l^l^l^l^4.l^4.l^lf]^4.4.)^^l^i^l^l^l^i^l^4^>^l^l^>^lfl^^l^4.l^l^l^l^>^l^4^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2