EiüvriDEfi-riiEm/s De kreeften in Zeeland Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen De weg naar huis Politieberichten flakkee expresse bv Mr. A. J. F. Fokker sloeg de plank mis Fa. B. van Eek Zn. Oostflakkee Goedereede MEDISCHE DIENSTEN Jan Knape Mzn. 2e Blad VRIJDAG 21 JUU 1989 No. 5818 Een man met een schitterende carrière was hij zeker, kundig jurist, vermaard bestuurder de Dijkgraaf van het Water schap Schouwen en burgemeester van Zierikzee Mr. A. J. F. Fokker van Crayenstein van Rengerskerke, telg uit een oud Schouws geslacht met een feno menale kennis van de geschiedenis van zijn eiland en zijn gewest, die menig geschiedkundig werk van zijn hand het licht deed zien. Zo verscheen van hem enige jaren voor de eerste wereldoorlog ook een boekje over de kreeften in Zeeland, schaaldie- ren volgens Fokker, die oorspronkelijk in Zeeland niet voorkwamen. De schrij ver was behalve zijn eerder vermelde bestuursfunkties ook voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen en kreeg dus de gegevens uit de toen tot bloei gekomen kreeftenvisserij uit de eerste hand. Hij citeert daarin de Kroniekschrijver Smallegange, die in het hoofdstuk „Van de vis met harde schelpen" de kreeften wel noemt, als in Zeeland verhandelde dieren, maar vermeldt dat die uit Noor wegen werden ingevoerd. Het vangen van een kreeft was honderd jaar geleden een zo grote bijzonderheid, dat een in 1883 bij Yerseke gevangen kreeft een plaats kreeg in de kollektie van de Nederlandse Dierkundige vereniging. En na 1883 ving men van 1883 tot 1888 jaarlijks wel enkele kreeften, maar veel waren dat er niet. J. M. Bottemanne, opziener der Visse rijen op de Zeeuwse Stromen schreef in 1898 een artikel van negen bladzijden, over de mogelijkheid van het kweken van kreeften in deze regionen. Hij beweerde dat moeilijk verwacht kon worden dat de kreeften door eigen voort planting zouden toenemen. De geringe oppervlakte van de verdedigingswerken en de verspreide ligging daarvan zijn zodanig dat men niet moet rekenen op een alleszins bevolking van kreeften op welke wijze ook verkregen. De kreeftenlarven zouden de strijd om het bestaan in de Zeeuwse Stromen niet kunnen volhouden en vroegtijdig aan hun einde komen. In 1899 ving de Zierikzeese oesterkwe ker H. Berrevoets een kreeft op zijn per celen bij Zierikzee, hij wist niet wat het was en stuurde het beest op naar „Wage- ningen". Hij kreeg bericht dat hij een zeekreeft had gevangen. Toch worden in de jaren 1902 tot en met 1905 jaarlijks steeds meer kreeften aan gevoerd, door vissers uit Yerseke gevan gen met stil weer, men zag ze over de bodem kruipen, met een schepnet aan een lange stok werden ze boven water gehaald. In 1905 werden 562 kreeften aangevoerd. Toen kwamen vissers uit Texel in Zee land op roggen vissen. Zij vingen deze vissen, maar tot hun grote verwondering verwarden zich in hun vistuig ook kreef ten en de roggenvissers gingen toen ook op kreeften vissen. In 1906 brachten ze zevenduizend kreef ten aan de wal. In 1907 6333, in 1908 9367 stuks. De meeste kreeften werden gevan- j=i Westdijk 33-56 Middel harnis l\Tel. 01870-3035-206Ü gen in het district Zierikzee, eerst later werd de kust van Zuid Beveland de beste vangplaats. Toch houdt Fokker vol dat de gevangen kreeften afstammeling waren van kreef ten die uit Noorwegen waren ingevoerd, die op de een of andere manier in het Zeeuwse water terecht zijn gekomen, b.v. door het bij een storm uit de bakken geslagen waarin ze bewaard werden (buitendijks). Iedereen geloofde Fokker, ook in de nieuwe Zeeuwse Encyclopae dic is te lezen, dat de kreeften niet inheems waren of zijn in Zeeland. Maar volgens de oud-mosselkweker en oud-kreeftenvisser Jac. Schot in Zierik zee die steeds dieper de Zeeuwse historie in duikt en daarbij bronnen aanboort en tegenkomt, die tot dusver hier onbekend waren. Op zijn speurtochten in Antwer pen kreeg hij inzage van een Album uit 1582, met prenten gegraveerd door Phi lips Gallic (1537-1612) naar tekeningen van Hans Bol (1534-1593). Het werk heet in het latijn Album „Venitionis Piscatio- nis et aucummie typic". In dit album worden de voorkomende vissen, schaal en schelpdieren behan deld en de plaatsen waar de visserij in Zeeland wordt uitgeoefend. Men vindt er prenten in van de zalmvisserij, de mosselvisserij, de krabbenvisserij maar ook de kreeftenvisserij. De kreeften worden in het album ge toond, als visplaatsen worden aangege ven de Oosterschelde bij Zierikzee en het verdronken land van Reimerswaal. Het kan niet missen volgens Schot, in de 16e eeuw was de kreeftenvisserij een erkende en gekende visserij, de kreeften zijn inheems in Zeeland. Hoe kon Fokker dan de plank misslaan. De verklaring is simpel en eenvoudig. Onze voorouders gaven hoog op van de koude winter van 1890 en er werden toen extreem lage temperaturen gemeten. Het is in visserijkringen bekend dat na een koude winter de kreeften verdwenen zijn, in 1963 staakte de familie Schot de kreeftenvisserij, ze was niet meer lo nend. (Ook de oesters bevroren in dat jaar 1963). Hetzelfde zal zich hebben voorgedaan na 1890. Geen kreeften meer, het duurde een aantal jaren tot de kreeftenstand was hersteld, want er ont snappen blijkbaar toch na iedere koude winter wel een paar exemplaren aan de bevriezingsdood. Tussen de 16e eeuw en 1890 zijn ver schillende winters zo koud geweest, dat 1890 daarbij slechts kinderspel was. Telkens dus perioden waarin geen kreef ten voor kwamen. De kreeftenvisserij was niet meer lonend en raakte onbe kend. Vandaar de vergissing van mr. Fokker. En nu de laatste berichten over de kreeften. De kreeftenstand heeft zich hersteld, er zwemmen en lopen vaak jonge kreeftjes rond, van een decime ter lengte of langer, nadat jaren aan een bijna geen kreeften werden ge zien. In de kreeftenparken in Yerseke kwamen wel kreeften voor, maar geïmporteerd uit Noorwegen en Ca nada. En kreeften importeren, dat deed 100 jaar geleden ook al de Brui- nisser zakenman Piet Ockerse. /Fietsen, brommers, reparatie 01870 4844 Gratis taxatie van uw huis - Brand In de avond van vrijdag 14 juli bleek er brand ontstaan te zijn in twee houten schuren aan de Steigerdijk te Ooltgens- plaat. Deze schuren brandden tot aan de grond af, evenals de daarin staande 4 cross- en sloopauto's. Daders bleken een viertal jongetjes in de leeftijd van 7 tot 9 jaar. Ze speelden in de schuur met luci fers en kranten, waarop nog wat petro leum werd gegooid!! - Dronken bestuurder In de nacht van vrijdag op zaterdag werd gecontroleerd op het alcoholge bruik. Daarbij attendeerden weggebrui kers op het gevaarlijk rijden van een autobestuurder. Deze man, een inwoner uit Sommelsdijk kon daarop getraceerd worden. Hij bleek sterk onder invloed te verkeren en tegen hem is dan ook proces-verbaal opgemaakt. - Diefstal Vanuit een café te Ouddorp werd een sierstuurrad met daarin een koperen klok ontvreemd. Op het Grevelingenmeer werden 2 palingfuiken weggenomen. Op het industrieterrein te Ouddorp werd een hoeveelheid stophout ter waarde van ƒ150,- meegenomen, zonder dat daar toestemming voor was verleend, middels een kenteken van een perso nenauto wordt getracht de dader te achterhalen. Op de Brouwersdam werd een surfplank van het merk New Wave ontvreemd. Op de Mr. Snijderweg werd van een per sonenauto een fietsendrager weggeno men. Tevens werd te Ouddorp een brievenbus en een damesfiets ont vreemd. - Poging inbraak Te Ouddorp werd op een camping een zomerwoning opengebroken middels het vernielen van een ruitje. Uit de woning werd niets ontvreemd. In de nacht van vrijdag 14 op zaterdag 15 juli werd te Stellendam, aan de Briel- sestraat geprobeerd een woning open te breken. De daders, 2 jeugdige personen, hadden van een achterdeur reeds 2 scharnieren eruit genomen, waarna zij door oplettende buren werden gestoord. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. - Inbraak personenauto's De afgelopen week werden meerdere personenauto's opengebroken. Op de parkeerplaats bij strand Noord werd tot 4 maal toe een personenauto openge broken. Hierbij werd o.m. weggenomen 2 radiocassette-recorders, geld, cheques en andere waardevolle papieren. Ook op de parkeerplaats bij De Punt en aan de Groenedijk werden 2 auto's opengebro ken, waarna geld en waardevolle papie ren werden ontvreemd. Eveneens werd op de Zuiderdiepstraat- weg te Stellendam een personenauto opengebroken waarna de radiocassette recorder werd ontvreemd. In 2 gevallen werd hierbij een portierruit ingeslagen en in de andere gevallen werd het slot van het portier geforceerd. - Aantreffen ontvreemde personenauto De afgelopen week werd op de Brou wersdam een personenauto, merk Open Rekord, aangetroffen op een vreemde plaats. Bij nader onderzoek bleek dat deze auto in Barendrecht was ont vreemd. De auto kon nu aan de eigenaar worden teruggegeven. - Vernielingen - de bediening van de verkeerslichten op de Vrijheidsweg. - winkelruit te Ouddorp, ter waarde van 100,-. - damesfiets van het merk Amstel. - een verkeersbord op het Hoge Pad te Ouddorp. - Verkeer Ook de afgelopen week vonden er enkele ongevallen plaats in de gemeente Goedereede. Tijdens een aanrijding tussen een perso nenauto en een motorfiets, waarbij de bestuurder van de motorfiets geen voor rang verleende, kwam de bestuurder van de motorfiets zodanig op het wegdek terecht, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, alwaar men een beenbreuk constateerde. De bestuurder van een fiets kwam bij het opstappen van de fiets ten val en brak daarbij zijn heup. - Alcohol in het verkeer De afgelopen week vond te Stellendam op de Plaatweg een ongeval plaats tus sen 2 personenauto's. De bestuurder van 1 van deze auto's geraakte op de rijbaan voor het verkeer uit tegenovergestelde richting waarna een aanrijding plaats vond. Hierna slipte de auto, kwam terecht op een boomstronk en sloeg enkele malen over de kop. De bestuur der van deze auto moest met verwondin gen in het ziekenhuis worden opge nomen. Daar bij deze bestuurder ook een zware alcohollucht werd waargeno men, werd van hem een bloedproef gevorderd. Deze weigerde de man. Tegen hem zal nu o.m. terzake deze wei gering proces-verbaal worden opge maakt. Tijdens een controle bleek, dat de bestuurder van een personenauto teveel alcoholhoudende drank had genuttigd. De man ontving een rijverbod en een proces-verbaal. - Illegale recreatie De afgelopen week werd 15 maal proces verbaal opgemaakt terzake het illegaal recreëeren op de Brouwersdam. - Visserijcontrole De afgelopen week werd eveneens een nachtelijke visserijcontrole gehouden op het Zuiderdiep te Stellendam en de Grevelingen. Bij de controle op het Zuiderdiep werd 4 maal proces-verbaal opgemaakt terzake het vissen zonder de vereiste vergunningen. Op het Grevelin genmeer werden 2 personen bekeurd, daar het hier nog steeds verboden is om 's nachts te vissen. Nog steeds blijkt, dat veel mensen er vanuit gaan dat zij alleen maar de sportvisakte, welke men op het postkantoor kan kopen, nodig heeft bij het vissen, terwijl men in de meeste gevallen ook nog een vergunning van de rechthebbende nodig heeft. - Verdovende middelen De afgelopen week werden er 5 plakken hash in de kofferruimte van een auto aangetroffen. De totaal-waarde hiervan bedraagt ƒ850,-. Uit het onderzoek waarbij 3 personen werden aangehou den, bleek, dat de hash afkomstig was van een hoeveelheid hash welke was opgevist en bij de politie voor vernieti ging was ingeleverd. De 5 plakken waren door een van deze personen ach tergehouden en nu was men van plan om deze plakken te verhandelen. Tegen deze personen wordt proces-verbaal opgemaakt. - Gebruik waterscooters, etc. Met ingang van 15 juh 1989 is het in de gemeente Goedereede verboden om een motorboot of enig ander vaartuig, dus ook een waterscooter, te gebruiken of zelfs maar aanwezig te hebben op het strand tussen de strandpalen 9.50 en 23.00. Dit is vanaf de gemeentegrens op de Brouwersdam tot en met het be waakte strand voorbij strand Noord. Bij overtreding zal streng worden opgetre den en bij herhaling zal zelfs overge gaan worden tot inbeslagneming. Voor het gebruik van deze vaartuigen op het Grevelingenmeer gelden overigens ook diverse snelheidsbeperkende maat regelen. Bij overtreding hiervan zal eveneens streng worden opgetreden. van vrijdag 21 juli 1989 t/m zondag 23 juli 1989 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. J. D. Wieringa, tel. 01870-2090. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter H. O. Zoon, tel. 01877-1262. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879-1207. Ouddorp: W. J. Bron, A. J. Jansen, G. B. K Steen- hof, O. Nieuwlandseweg 27, tel. 01878- 1312. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter M. de Jager, tel. 01875-1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871-1269. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 01870-6459 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16Middelharnis Telefoon 01870-3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts van Ramshorst, Keyzerstraat 16b, Stellendam, tel. 01879-1050 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874-2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870-2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870- 2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873-1440 Den Bommel01871-1312 Dirksland01877-1500 Goedereede01879-1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877-1234 M'harnis/S'dijk01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooitgensplaat01873-1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h HaringvHet01871-2301 Stellendam01879-1296 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree-Overflakkee" Jacob Banestraat 8a 3245 AJ Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00-10.00 uur Voor crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur telefoon 01870-5166 Buiten kantooruren kunt u kontakt opnemen met de telefonische hulpdienst, telefoon 01880-25952. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging Spreekuren: maandag t/m vrijdagochtend 8.30-9.30 uur en alleen telefonisch van 13.00-14.00 uur. „Dirksland",tel. 01877-2478 „Middelhamis-Sommelsdijk", Jacob Banestraat 8, Sommelsdijk tel. 01870-2884 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. 01874-1044 DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00- 17.00 uur in het dienstencentrum. Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. 01870-3366. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. 01871-1545 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879-1815 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging 01870-2174 01878-3149 Centrale Post Ambulance Vervoer Rijnmond ongevallen alarm nummer: 010-4333300 Besteld vervoer: 010-4148911 ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf. tel. 01883-17327 VERVOLGVERHAAL - 18 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Ze staat op de dorpel, zó reikt ze juist tot aan zijn schouder. Ze wachten, alsof er nog iets gezegd moet worden voordat hij weg gaat en zij achterblijft. Maar ze weten niet wat het is en de een voor de ander zegt het niet. Ze kijkt naar hem op: „Ik komme net tot je schoere". Het is een dartele gedachte, die plots in haar opkomt, het lijkt weer iets van vroeger. Maar het houdt verband met wat ze hem eigenlijk zeggen wil. Ze voelt zich gelukkig nu ze zo klein naast hem staat. net tot je schoere". Hij lacht: „Jae, as je op den durpel staet!" Ze stapt lachend van de dorpel af, dringt zich tegen hem aan, nu is ze nóg kleiner. En zijn borst is zo breed en sterk. Dan ineens weet ze wat ze hem vertellen moet: „Nah, aik vinde je toch wel een flienke vent, oor!" Daarmee wil ze goed maken, dat ze wel eens anders over hem ge dacht heeft. „Wat bedoel je?" „Nou jae, dat je dat daemet zoa zei, van je moe der, dat je ze".... Ze vraagt niet of hij ooit in staat zal zijn om het werkelijk te doen: zijn moeder buiten de deur zetten! Ze neemt ditmaal genoegen met zijn woorden. Die houden een belofte van bescherming in. Zij, de vrouw die beschermt moet worden; hij, de man die beschermt, zo wil het de ingeschapen natuur. Zijn gezicht betrekt: „En je wou het niet ha!" Het stelt hem teleur, dat ze tot andere gedachten geko men is. Ze schudt haar hoofd: „Nee, netuurlijk zou ik het niet wille ha.... Mar daerom ken ik het toch wel flienk vinde, dat je 't zoa voor m'n opneemt.... Ik houwe veul va' je".... Hij gaat rechtop staan als een soldaat, die de wacht betrekt. Maar het volgende moment zak ken zijn schouders lager, alsof er een verrader lijke vijand achter hem is die hem met zijn vuisten neerdrukt, steeds lager.... totdat hij zich met zijn handen aan Betje d'r arm moet vast klemmen. Ze verstaat het verkeerd, omdat ze niets van die vijand afweet. Ze onderstelt, dat het tot de innig heid van deze avond behoort. Daarom vleit ze nog eens: „Je bint zoa'n flienke vent, eh.... as je mar wil".... En hij denkt aan de vijf en zeventig gulden, die hij van de spaarbank gehaald heeft, maar die van Simen van den Akker zijn. Ze vindt hem flink, een flinke vent! Hij heeft zijn spaarpot laten ste len, door zijn eigen moeder! Hij is in zijn lafhar tigheid naar Simen van den Akker gegaan, in plaats van het haar eerlijk te bekennen. En nu vindt dit meisje hem flink!.... Voor een ogenblik komt het verlangen in hem op om het haar te biechten, hij zal het kunnen doen in de vertrouwelijkheid van deze deur. Hij zet zijn tanden op elkaar om naar woorden te zoeken, om zijn gedachten te ordenen. Hij zal het haar ver klaren en ze zal het begrijpen. „Het komt deur moeder", zal ze misschien zeggen om uit te leggen hoe ze zoiets vergeven kan. Dan ineens bemerkt hij haar bewonderende meisjesogen. Ze stralen hem tegen in het stenen- licht van de vriesnacht. Haar hoofd is glimla chend naar hem opgeheven. Ze vindt hem zo flink! Hij weet wel, dat er veel mensen zijn, die hem sullig vinden, een goedzak, iemand met wie men een loopje kan nemen. Maar Betje niet, ze kijkt naar hem op, ze leunt tegen hem aan, hij is bijna haar man.... voor haar is hij flink.... En hij kan daam geen afstand van doen, het moet zo blijven, het kan niet anders. Die vijf en zeventig gulden.... Het is zijn laatste zwakheid geweest, dat hij geen spaarpot heeft.... Voortaan zal hij een vent zijn, net als iedereen.... „Dag, Wullem". Hij slaat zijn arm om haar hals, de kracht van zijn omhelzing geeft uiting aan zijn nieuwe voorne men waarvan ze geen weet heeft. Ze hijgt naar adem: „Oe, je douw m'n fien". Als hij haar los laat zegt ze vol vertrouwen: „me zalle 't saeme wel seens weze, eh, Wullem". Ook dat nog! Hij buigt zich over haar heen, voelt de warmte van haar gezicht en de kriebeling van heur haar. Hij moet zich goed houden om het geheim niet haastig in haar oor te fluisteren en dan weg te lopen. Ja, ze zullen het voortaan samen eens zijn. Dit is werkelijk zijn laatste zwakheid geweest, en hij zal haar nooit weer bedriegen.... „Weltrusten, Betje". VIJFDE HOOFDSTUK Onderwijl zit de moeder aan tafel en telt geld. Ze heeft de petroleumlamp laag neergetrokken, het licht valt fel op haar beverige handen. Er staat een busje vlak onder de lamp, het is een cacaobusje en het deksel is open. Als de moeder even ophoudt met tellen kijkt ze naar de lachende verpleegster, die van het blikken ding op de tafel schijnt te willen stappen met een dienblad in haar handen, de kopjes cacao dampen al jaren en het verpleegstertje wil maar niet ouder worden. De moeder praat bij wijlen tegen het geld, dat ze in haar handen heeft. Ze praat tegen alle leven loze dingen om haar heen, het is een gewoonte geworden, misschien omdat de levenloze dingen haar niet tegenspreken. Want als ze praat dan foe tert ze. Ze foetert tegen de kachel: „O, wat zit ere weer een beetje trek in je, wat raok je weer". Tegen de melk, die overkookt: „Kwa, had je nog niet es efjes kenne wachte". De lamp, die op een punt brandt, krijgt een nijdige waarschuwing: „Pas op, lae m'n glas nie sprienge, oor, dat kost m'n weer acht stuuvers". Zo ruziezoekt ze ook tegen het geld: „Hawe ik je daemoe voor opgespaerd, bel, bel".... Het is veel geld. het is Willem z'n spaarpot, maar hij is er geen baas over. Daarom is het ook niet nodig, dat hij er van weet. Het is een flinke spaar pot, dat is tot nu toe voldoende geweest. De moe der heeft het geld opgespaard, ze heeft er over gebaasd, omdat er maar éne baas in huis mogelijk is. Ze heeft er ook over gemoederd, omdat het werkelijk Willem z'n eigendom is, zijn volle eigendom. Er zijn twaalf briefjes van tien en drie rijksdaal ders. Ze laat de drie zilverstukken rinkelend in het busje vallen en zegt met een moedeloze zucht: „daer". De briefjes trillen in haar handen. Hoe komen die handen vanavond zo beverig? Ze ver zet zich er tegen, want het is iets, dat ze niet wil. (wordt vervolgd) b.v. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Chcketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 g^ Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 ij Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 r^^Jfl^^l^J^]^J^4.lf]^^^l^l^l^l^l^l^l^l^l^)^l^l^l^l^^.l^4.4■l^l^l^>^l^l^4■*4^*'^***¥4■**4■********^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5