jeugd- hoekje (©uberentiOEk ©omï^o Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Verantwoording „Woord en Daad" ^m^(^M^^(mm^i(m^ Helicopter haalt.... stier van dak! JS^-^^ Juli-raadseltje-l DE MENHEERSE BOAT Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 14 JULI 1989 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. HALPLAMTeM Welke planten kan ik goed houden in een bak in een koele hal? Antwoord: Bij minimum temperaturen van 5 tot 12° C en weinig daglicht kun nen azalea, chamaedorea en zantede- schia er nog bloeien. Verder kunt u er fraaie bladplanten plaatsen als aspidis tra, aucuba, chamaerops, cyrtomium, hedera, howeia, polystichum, pteris, rhoicissus capensis, schefflera, skimmia en tradescantia. Met FL-verlichting of een zg. plantenlamp kunt u overigens uitstekend het evt. ontbrekende dag licht vervangen. WIJN ZONDER ZOUT Wij hebben rode wijn gemorst op een wit tafellaken maar het snel gestrooide zout hielp niet. Wat raadt u ons aan? Antwoord: Dat zout is een tip uit boek jes van (bet)overgrootmoeders tijd. Doe dat tafellaken maar met een hoofdwas middel in de kookwas en het komt weer wit uit de wasmachine. Zou er nog een rose plekje te zien zijn, dan is dat er na een volgende beurt wel uit verdwenen. eURO-iNFO Er moet een informatiebureau zijn voor problemen over de Europese éénwording in 1992. Weet u daar 't telefoonnummer van? Antwoord: Dat is de „Euro-lijn" van het ministerie van economische zaken: 06- 8392 en u kunt er terecht met vragen over accijnzen en btw-verrekening, erken ning van alleenverkoop en diploma's, invoerrechten van buiten de E.G., subsi dies en transportmogelijkheden, geld verkeer en verzekeringen, enz. nOOIESPMNG Als ik de katten met een stofkam kam om de altijd weer van buiten meegebrachte vlooien weg te vangen, ontsnapt me soms zo'n parasiet met een sprong van 1 a 2 meter. Hoe kan een nietig beestje zo'n geweldige acrobatische toer verrichten? Antwoord: Als een jonge vlo uit de cocon kruipt, gaat hij op zoek naar de lichaamswarm te van een geschikt zoog dier. Inwendig zet hij een speciale vloei stof met een springspier onder druk. Passeert een kat of hond, dan ontspant hij die spier, de vloeistof zet ineens uit en daardoor slaan zijn lange en krachtige achterpoten met een klap tegen de grond, waardoor deze acrobaat zijn „inspanning" in een enorme sprong kan omzetten. Doordat het insekt ook uitste kend zijn richting weet te bepalen, kan hij met zulke kunstjes van elke vreemde gastvrouw op een poes van u overstap pen. En naar de ontsnapte vlo hoeft u heus niet te zoeken. Die zit intussen al hoog en droog in de vacht van één van uw andere huisdieren. KOKEN Of RAUWKOST? Kennissen willen ons telkens overtuigen, dat we onze groenten beter rauw kunnen eten. omdat je door het koken alle vitami nen zou vernietigen. Is dat niet erg over dreven? Antwoord: Veel rauwkosteters denken, dat ze met rauwe andijvie, sla en kom kommer meer vitaminen binnen krijgen dan u met uw portie gekookte bloem kool of spruitjes. Het is toevallig ander som: 100 gram rauwe andijvie, sla en komkommer bevatten elk slechts 10 mil ligram vitaminen C, doch 100 gram gekookte bloemkool 60 mg en 100 gr kort gekookte spruitjes zelfs 100 mg vita minen C! Ook rode kool en zuurkool leveren u in gekookte toestand nog resp. 30 en 20 mag vitaminen C per ons op. Wie veel rauwkost wil eten, kan beter kiezen voor rode paprika met 150 mg, en diverse koolsoorten en bijv. selderij dan voor de gebruikelijke sla, witlof en wor teltjes, want die zetten evenals andijvie en komkommer weinig zoden aan de dijk. En eet die rauwkost wel vers, want de volgende dag zijn voedingswaarde en smaak al hard achteruit gegaan. OIKKE VOETEN Weet u een middeltje tegen 's avonds opzwellende voeten? Antwoord: Het eenvoudigste en snelst helpende middeltje is in zulke gevallen de vochtafdrijvende knoflook. Die kunt u in capsules innemen, zodat uw omge ving er niets van hoeft te merken. de juiste ^1 taxatie... Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Tweewielercentrum Middelharnis De penningmeester van „Woord en Daad" ontving tijdens het tweede kwar taal van 1989: Ned. Herv. Gemeenten Jeugdzangver. Nw. Tonge Van H.J.O. Huisje Bangladesh Van S. d. J. K Huisje Bangladesh Mevr. B. D. K. Huisje Bangladesh Jorina B., kollekte Scholen en verenigingen Sponsorschap M. v. d. B Verkopen Part. giften Netto opbrengst krentenbroodaktie Netto opbrengst zangavond Middelharnis.../ Sponsorloop Ouddorp Koll. dia-avond Ouddorp Spaarbusjes Allen die hiertoe hebben bijgedragen hartelijk dank! Giften voor ons projekt op Haïti of voor andere door u te bestemmen projekten kunt u overmaken op giro 5620184 t.n.v. „Woord en Daad" te Middelharnis of op nummer 36.13.13.772 van de Rabobank te Middelharnis t.n.v. „Woord en Daad" Goeree Overflakkee. -)^®s^^^^s^*^®^^sHeHeH^»->e*^^®-je^^(®s^®^^^ 9. Sandwich-griil Sneetjes wit of bruinbrood dun besme ren met boter en beleggen met plakjes ham, banaan en kaas. De wandwiches grilleren in de oven of bakken in pan of oven tot de kaas gesmolten en lichtbruin gekleurd is. De sandwiches gameren met fijngesne den peterselie, paprikapoeder, plakjes komkommer of tomaat en warm op dienen. 10. Broodje omelet Een snee wittebrood licht met boter bestrijken. Hierop een omelet met champignons en ui. Gameren met een toefje peterselie en schijfjes tomaat. van Oom Ko Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest In de vakantie zijn jullie misschien wat later op, of niet? Dan moet je - als het thuis mag - eens op je gemak wat spe ciaals van je boterhammen maken. Hier volgen enige broodrecepten: 1. Lunchbroodje Kadethelften even opbakken in koeke- pan of oven, licht met boter bestrijken en daarop een gebakken biefstuk tartaar leggen. Gameren met op een cocktail prikker vastgestoken stukjes augurk, paprika, appel etc. Het geheel opdienen met een blaadje sla. 2. Gebakken kaassneetjes Tussen twee besmeerde boterhammen een snee kaas leggen. Korsten van het brood snijden en de op elkaar gelegde boterhammen schuin doormidden snij den. Het geheel aan beide zijden bakken. Gameren met groene paprika en to maat, sla en peterselie. 3. Broodjes kaas Een broodje opensnijden en licht met boter bestrijken. Hiertussen een plakje kaas en tomatenpuree. 4. Broodje vis Een broodje opensnijden en licht met boter bestrijken. Hiertussen sardines, plakjes tomaat en augurk. 5. Broodje appel Tussen een kadetje, besmeerd met boter: een mengsel van blokjes appel, blokjes gekookte aardappel, mayonaise of sla- saus. 6. Hamburger Een kadetje doormidden snijden. Beide zijden knappend bakken met wat boter. Tussen de helften gebakken biefstuk tar taar, een gebakken ui (schijf) en een schijf tomaat. Naar believen tomaten- ketchup en mosterd. Gameren met een blaadje sla en augurk. 7. 'Friese' boterham Een snee wittebrood met boter besme ren. Hierop een snee roggebrood. Het roggebrood met boter bestrijken. Hierop een plak kaas met jam en dan weereen plak kaas. Hierop een snee rog gebrood met boter en hierop dan weer een snee wittebrood met boter. 8. Broodje paté Een broodje opensnijden en licht met boter bestrijken. Hiertussen paté met komkommer of bietjes uit het zuur. Zo, na dit stevige ontbijt gaan we eens kijken of we uit de extra puzzel van „de Rasjes" kunnen komen. Daan en Ma rieke krijgen er de extra punten voor. Eerlijk delen.... Sjoukje de Boer. Ja, bij ons was het ook warm. GPW is dat groot proefwerk? De schoolreis was interessant zo te lezen. Wat was er zoal in die heemtuin te zien? Jaco de Boer. „Gloeiend hete dagen" nog al liefst! Nou, dat valt wel mee hoor. Je moet ook niet in de zon gaan liggen hè. Zo dus daar in Busloo (water) in Bus- loo (plaats) vielen de surfers „bij bosjes om"? Dan moet je bij een stevig windje eens op de Grevelingen of het Haring vliet komen kijken! Alexander Funcke. Zo dus bij jullie kou en regen? Tja, als het bij jullie dag is, is 't bij ons nacht. Daarvoor zit je aan de andere kant van de wereld! Hopelijk is je moeder weer beter en heeft je vader het eten niet aan laten branden. Je vader is ook wel handig hè? Is dat een hef- inrichting die hij achter op de trekker gemaakt heeft? Beste lezers, Hadden we vorige week een soort „ge- dichtenhoek", deze week een „puzzel- hoek". De familiepuzzel van vorige week heeft natuurlijk vele mogelijkhe den maar we geven u toch wat sugges ties. Dan hebben we voor deze week een ingezonden bijbelse puzzel. Hartelijk dank Nieuwe-Tongenaar (en als je nog meer hebt of wilt maken, het is altijd van harte welkom). Wat lees je van boven naar beneden? 1. Groeit in het bos.... 2. Nachtvogel 3. Groot water 4. Geen broer maar een.... 5. Stekelig dier 6. Niet vlug 7. Niet laag 8. Grote brug 9. Vliegveldüe) 10. Deel van een huis 11. Toetje (begint eigenlijk met een „ij", maar schrijf het maar zo je het uitspreekt) 12. Op een plaats. Tot slot Tot slot.... nog gedichten van Daan en Marieke over de zendingsreizen van Paulus. Marieke Daan Bij leven-en-welzijn tot volgende keer.... Maar.... we beginnen met de antwoor den van vorige week: Kilometerteller, kilometer, kilo, kil, kabel, ka, kreet, klets, klas, keel, klei, kiem, kamer, kast, kat, ketel, koe, koel, klem, klam, kakel, kermis, kers, is, ik, ier, iets, lam, lome, liter, label, later, lamel, last, los, leest, letter, leer, lik, laks, om, oma, oester, ober meter, met, mol, moet, merk, meester, mok, mos, malle, mik, markt, metro, er, eter, ei, eiser, el, ekster, etter, erker, eikel, eik, teller, tel, ter, teer, tem, tere, tabel, takel, tree, toeter, treiter, trio, tram, trekker, rebel, ratel, rel, rest, rits, ril, roest, rots, roem, riem, riet, rake, roet, rakker, akkers, als, alom, atleet, as, alert, bel, beter, bakker, ballet, bakster, bakelei, bas, bal, bom, beer, bier, brei, broek, slet slee, slim, slok, slak, stier, stoel, ster, slab. U hebt er vast nog veel meer gevonden, maar u hebt natuurlijk de hele familie ingeschakeld. Zo, en dan nu de bijbelse puzzel voor deze week. De inzender schreef er het volgende bij: De uitkomst kunt u te weten komen door de eerste letter van elk antwoord van boven naar beneden te lezen. Dan ziet u een tekst die te maken heeft met de vakantietijd. Als wij dat ter harte nemen, dan pas zal het een goede en gezegende vakantie worden. Van harte wens ik u allen dat toe. 1. Wie was de dichter van psalm 90? 2. De vader van Aaron was....? 3. Noem één van de zonen van Benjamin met drie letters. 4. Zo heet het gebouw van de Oer. Gem. te Dirksland. 5. Andere naam voor Jozef 6. De hofmeester van Achab heette....? 7. Daar waren 12 waterfonteinen en 70 palmbomen. 8. Aan welke beek kwamen raven om een profeet voedsel te brengen? 9. Een jongen die al vroeg de Heere vreesde. Zijn naam is.... 10. In deze plaats werd de godin Diana vereerd. 11. Met haar man was zij rechtvaardig voor God. 12. Zij deed van blijdschap de deur niet open voor een apostel. 13. Hij was zeer jong toen hij al mee ging naar het huis des Heeren. 14. Ander woord voor hel waar Jesaja over profeteerd. 15. Hij vermoorde vele kinderen, doch Het kind was elders heen gegaan. 16. Hij schrok zo dat hij van zijn stoel viel en zijn nek brak. 17. Hij schreef volgens Lukas het eerste boek. 18. Zijn kinderen vreesden God maar hij stond tegen de Heere op en werd gedood op een vreselijke wijze. 19. Zij had haar goden liever dan de God Israels. 20. Hij verachtte de river de Jordaan, toch moest hij erheen. 21. In het aangezicht van de dood blan- kette zij haar aangezicht. 22. Moeder van David. 23. Aan deze gemeente schreef Paulus 2 brieven. 24. Deze stad lag in Gilead. 25. Bekend woord in Prediker. Ja, wat heeft die boot een tijdlang onze reismogelijkheid bepaald, 'k Geloof dat ieder van ons Eilanders nog wel haar of zijn eerste bootreis naar de over kant kan herinneren; en Rotterdam was daarbij „de Wereldstad' Leuk dat u uw Ie reis zo beschrijft, die andere reis was minder mooi, gelukkig dat alles nog goed afgelopen is! Misschien lezen „de drenkelingen" uw stukje wel, wie weet. Dank voor uw inzending. Redaktie E N As den dag van gistere kan ik me heuge da 'k voor 't eerste un daegje uut mog naer de overkante. Mit de menheerse boat naer Rotterdam. Ik mog un daegje mit un tangte mee. 'k Zal zoa un jaer of zevene geweest ha, dat moe der 's aevunds nae den eten tegen m'n zei: ,As joe noe vanaevend vroeg op je bed leit, dan zit joe maargenochend om half zeven op de menheerse boat. Je kan dus begriepe da 'k dien aevund zoa boven was, mar dienke noe mar niet da 'k geslaepe ha oar, neent, geen oage dicht gedaen van de zenen, want dat wasse toentertied un hele reize oar. Den aoren ochend dus om zes ure al op pad, want je zou toch es te laete komme. We ginge eerst mar pasjes beneje zitte, want 't was nog vroeg in nog un beetje fris. As je op je buuk voar de patriespoorten ging lage, kon je zoa over 't waeter kieke. Mar wat wazze 't er gezellig beneje. Veul vrouwen had den d'r breisel bie d'r in zatte mit mekaore te praeten in te breien. In ieder z'n reis wier uutvoerig uut de doeken gedaen. De hofmeester kwam rond mit koffie in limenaode. Je hoarde de geluujen uut de masienekaemer. Wat zagge de stokers zwart in wat wazze het daer heet beneje. Dat was zwaer waark oar. Laeter binne m'n naer boven gegaen, boven op 't dek. Prachtig zat je daer. 'k Schrok alleen zoa as de boat zo hard blaesde. As je in de buurt van Vlaeringe kwam wier 't zoa gezellig druk op de rivier, Schiedam nog in dan kwam je in Rotterdam an bie de Boampjes. 'k Herinner me nog de Biejekurf in de Glaeze straete (de Passage), in 's middegs om un ure of half drieë gingen we weeral terug, 's Maendags in Diensdags ging de boat al heel vroeg voar de beestemart, dan was d'r oak vee op de boat. In wat un gezellige drukte op 't Viengerling as de boat ankwam. 't Zal best een moeilijke reis geweest ha, as je d'r veul gebmuk van most maeke. Mit mist in wind in mit de winterdag, mar 't was toen in m'n kinde- roagen un moai reisje waer 'k nog graeg an temg dienke. Oak herinner 'k me nog un aore reis. 't Was kort nae den oorlog, 't Begon alles weer zo'n beetje op gang te kommen. De boat was overvol. De kinders in de joenge maansen zatte zelfs plat op 't gatje boven op 't dek, d'r wazze naargens meer un plekje. Mar 't was zeumer in moai weer, dus dat was niet aarg. Noe hadde dat aolemaele wel goed gegaen azze d'r mar gien ongelok gebeurd was. Un meisje raekte mit d'r voet tussen de ketting, in iedereen liep naer de plekke waer 't gebeurde, mit ut gevolg dat de boat vastliep, 't Gebeurde in de buurt van de Groate of de Kleine Beer in de buurt van de Beijerlanden. Gelokkig was 't er un zuster an boord. D'r wier un boatje gestreke, in ze wiere an de kante gebrocht. Daer ginge ze naer un zieken- huus in Rotterdam. Dat ging gelokkig goed. Mar noe waere d'r nog maansen die hadde un fiets bie d'r. in die moste daer oak in de buurt weze, die wouwe d'r daer oak wel of Dus die ginge oak in 't boatje, mar of't noe te vol waqs, 'k weet ut niet, mar noe ging ut nie goed. 't Boatje begon te zinken. Van de groate boat wiere de reddingsboeien naer de maansen gegoaid, mar die wazze totoal verteerd, die zonke, toen ginge de banken overboord, 't waere die losse banken, die in de gangpaejen stonge. Die bleve wel drieve. Gelokkig is iedereen weer uut 't waeter gehaeld. Ze waere aolemaele wel goed nat oar. De fietsen binne laeter deur un jongen van de boat opgedoke, mar 't was wel een hele constemasje in de boat zat nog altied vast. As 't waeter op z'n hoagst was zouë ze probere de boat vlot te kriegen. 't Is gelokkig op eige kracht geklaerd, mar 't heit un tied geduurd voor 't hoag waeter was. De provejand raekte op in de hofmeester uutverkocht. 's Aevunds om zeven ure wazze m'n bie de boampjes. 't Was losse in laeje in gelieke weer vrom. As je dur voor un daegje was gegae kon je wel bluve zitte. 's Aevunds om elf ure wazze m'n weer in Menheerse angelangd. Noe, aolemaele gedag in misschien tot de volgende reize. Un ouwe menheersenaer Ingezonden: Meer dan holderderbolder 26. In deze stad woonde een bekeerde Romein. 27. Hier werd de Heere Jezus vriende lijk verzocht weg te gaan. 28. De zoon van Ruth heette.... 29. Door de ongehoorzaamheid van haar vader werd zij verkracht. 30. Hij dacht dat hij Gode een welgeval len was door mensen te doden. 31. Een moedig man die bang was voor een vrouw. 32. De mensen van deze stad gingen in de rouw toen zij hun eerste preek hoorden. 33. De vrouw van deze man vroeg aan Christus voor een plaats in de hemel voor haar beide zonen. 34. Een uitdmkking die we nu nog horen als het gaat over Jehu is: Jehu's 35. Omdat hij de erve zijner vaderen niet kvidjt wilde werd hij gedood. 36. Hij vertrok naar een land met vrouw en kinderen om daar te sterven. 37. Een engel die voor God staat. 38. Als men een jubileum viert wordt deze uitdmkking wel gebmikt om aan te duiden dat de Heere gehol pen heeft tot op deze dag. 39. Zij wAét de God van haar schoon moeder dienen. 40. Mozes werd onderwezen in de wijs heid der.... .41 In Antiochië werd men voor het eerst zo genoemd. 42. Als opperzangmeester heeft hij ook een psalm gedicht. 43. In deze stad werd purper verkocht. 44. Eén van de namen van de Heere Jezus betekent: God met ons. 45. Met 300 mannen moest hij ten strijde optrekken. 46. Andere naam voor Esther. 47. In dit dal groeiden dmiven. 48. Eén van de zonen van Jakob die een sterk gebeende ezel genoemd wordt. 49. Wie wordt er in het Oude Testament Nee, geen koe op zolder maar een stier op.... dak!!! Mensenkinderen wat zijn de boer en de boerin ergens in de bergen van Zwitser land geschrokken toen een stier met een enorme sprong zich op het dak „nes telde" van hun boerderij, die tegen de bergheUing staat. Met de beste wil van de wereld zagen ze geen kanst „mijnheer" die 330 kilo woog, van het dak te krijgen. Er moesten nog een paar sterke jongens aan te pas komen plus.... een helicopter om het dier weer op de „Wiese" te krijgen. Ze had den nogal moeite moeten doen om de bolle in het net te doen. De boer en de boerin hadden die dag geen behoefte meer om te jodelen. Ze waren wel wat gewend maar een stier op dak nee, daarvan hadden ze zelfs niet gedroomd. een slang genoemd die in de verze nen van een paard zal bijten? Dan willen wij u veel succes wensen met het oplossen van de puzel, en bij leven en welzijn tot volgende week. (P.S. misschien kunnen we dan het „taartrecept" plaatsen, zie krant van 30-6). Tante Nel in het doolhof van prijskaartjes Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 Totaal.7/ 1757,35 804,80 400,00 400,00 400,00 42,10 4036,00 120,00 482,10 202,50 5101,50 2716,83 671,25 1000,30 586,90 18721,63 ------tr-J^---- ■f^ Toen Paulus voor Je eerste keer op zendingsreis ging behoefde hij niet alleen te gaan dat is een belangrijk ding. Zij gingen eerst naar Cyprus toe en gingen dus per schip De reis was zeer voorspoedig ze waren er in een wip en kwamen in Salamis aan, te voet zijn ze toen verder gegaan. Pafes was het eerste oord. De stadhouder had het ook gehoord. Drie zendelingen in de stad. Daar moest hij meer van weten. Hij liet ze halen en alras hoorde hij wat hun boodschap was Zij predikten van de zoon van God, die verloren zondaren zalig maakt ook Sergius Paulus de stadhouder werd er door geraakt. Wederom ging Paulus op zendingsreis naar verre landen heen. In Troas is het toen geschied, dat hem een Macedonisch man verscheen, en die man vroeg aan hem „Kom over en help ons". verhef in Macedonië uw stem. En dat heeft Paulus toen gedaan. Hij is naar Europa toegegaan en heeft daar 't woord tot heidenen gesproken. Aan Gods hulp heeft niet ontbroken zo is Paulus in Europa gekomen en heeft zijn werk daar een aanvang genomen.... m^i^mmm^m^ i^ i^ i'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6