't Verhaal over „de Kerkelijke Kas" Sommelsdijk Waar u in de zon rekening mee moet houden GELQK HEBBEN IS NOG GEEN GELUK KRmXN Rechtshulpverzekering: een veilig gevoel VOORDELIGE PRO DEO ADVOCAAT STA STERKER MET HET ANWB RECHTSHULP CERTIHCAAT GRATIS lURIDISCH ADVIES EN INFORMATIE SCHADE VERHALEN WORDT VOOR WATERSPORTERS NÓG MOEHJIKER Wie werkt er met koeien.... juist...., de boer (zonnetips en wetenswaardigheden) Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 11 JULI 1989 Ingezonden: In „Eilanden-Nieuws" van vrijdag 12 mei stond in een publicatie van het streekmuseum, o.a. de volgende advertentie: AANBESTEDING Het bestuur der vereeniging „de Kerke lijke Kas" te Sommelsdijk zal op vrijdag 10 mei 1889, des middags ten 2 ure in het hotel Spee aldaar, publiek aanbesteden: Het bouwen van een kerkgebouw met consistorie, enz. ten dienste der Neder- duitsche Gereformeerde gemeente aldaar. Bestek en teekeningen liggen ter inzage in het hotel Spee voornoemd. Namens het bestuur der vereen., „de Kerkelijke Kas" te Sommelsdijk, W. Breeman, voorzitter. W. Boekhoven, boekhouder. Ogenschijnlijk een vreemd bericht om dat de Nederduitsche Gereformeerde gemeente onze tegenwoordige Her vormde gemeente is en deze gemeente alleen beschikt over het tegenwoordige kerkgebouw en ook in 1889 geen plan nen had tot nieuwbouw. Bovendien ging deze aanbesteding uit van de vereniging „de Kerkelijke Kas" te Sommelsdijk. Om de achtergronden te weten te komen is het nuttig en dienstig de archieven van onze Hervormde gemeente te raadple gen, uit welke archieven blijkt dat één en ander te maken had met de Doleantie, die ook onder de hervormden van Som melsdijk haar aanhang had. Zo kwam in de vergadering van kerk voogden van 30 November 1887 een schrijven ter sprake van de navolgende inhoud: Opzieners en armverzorgers van de gemeente onzes Heeren Jesu Christi alhier hebben de eer bij dezen ter kennisse van heeren Kerkvoogden te brengen, dat zij in hun vergadering van 21 November 1887, ziende welk gevaar een langer blijven onder de Synodale Hiërarchie voor den welstand van onze kerk opleverde, besloten hebben om aan de kerkorde die in 1816 door de toenma lige regering was ingevoerd, voortaan voor onze kerk alle kracht en geldigheid te ontnemen en als n u wederom tot gel digheid te laten komen de kerkenorde die 't laatst nu 1619 herzien, sinds meer dan twee eeuwen hier gegolden had; voorts dat zij hen uitnodigen wel zorg te willen dragen dat de goederen onder hun beheer niet aan hun bestemming onttrokken worden maar, voor als na ten dienste mogen verblijven en van dit gewichtig besluit kennis te willen geven aan H.H. notabelen. Uit naam en op last van den kerken- raad voornoemd: T. Boekhoven, Prezes M. Dijkers. Scriba T. Bayema, v.d.m. te Zuidland consulent van de kerk te Sommelsdijk (de gemeente was toen vakant) Deze brief wordt voor kennisgeving aangenomen en niet beantwoord. In dalzelfde jaar wordt T. Boekhoven door het Provinciaal Kerkbestuur voor onbepaalde tijd onbevoegd verklaard tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van kerkelijke be dieningen. Na een protest van een 25-tal lidmaten werd W. Boekhoven van het lidmaat schap ontzet omdat hij behoorde tot de Dolerende kerk. De brief van de kerkeraad, hier boven genoemd, komt in eerste instantie wat vreemd over, maar het archief van de kerkeraad laat hierover een ander licht schijnen. Het blijkt n.l. dat deze brief verzonden was door een tegen-kerkeraad die zich beschouwde en beschouwd wilde heb ben als vertegenwoordigende en bestu rende de Hervormde gemeente dezer plaatse, zich daarmee onttrekkende en zich stellende tegenover het wettig gezag en daardoor ook anderen hieronder vandaan trekkende. De voorzitter van de kerkeraad stelt voor op deze personen de kerkelijke tucht toe te passen omdat zij de orde en de rust in de gemeente verstoren. Dit voorstel wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Dit muisje krijgt echter nog een staartje want een aantal kerkeraadsleden richt zich in een schrijven tot Z.M. de Koning waarin zij verklaren te zijn benoemd tot opzieners en armverzorgers van de gemeente onzes Heeren Jesu Christi en waarbij de kerkeraad wordt uitgenodigd handelend tegen genoemde personen op te treden. Hierop besluit de kerkeraad alsnog tucht toe te passen. Ook uit de gemeente gaan stemmen op met de tegenwoordige organisatie van de kerk te breken, maar de kerkeraad is hiertoe niet bereid. De bedoelde personen konden zich ver moedelijk ook niet vinden in de Gere formeerde Kerk te Middelhamis maar wilden zelfstandig in Sommelsdijk een kerk stichten ten dienste van de Neder duitsche Gereformeerde gemeente en hebben toen blijkbaar een vereniging „de Kerkelijke Kas" gevormd. Over de geschiedenis van die vereniging is in de kerkelijke archieven niets te vin den en ook niet hoe de aanbesteding verlopen is. Een feit is dat de kerk er nooit is geko men en bedoelde personen zich uitein delijk hebben aangesloten bij de Gere formeerde Kerk van Middelhamis, nadat zij nog wel moeilijkheden in de Hervormde gemeente hadden veroor zaakt. Een publicatie van het streekmuseum over een gebeurtenis die 100 jaar gele den plaats vond bepaalt ons weer eens bij een deel van de moeilijkheden die onze gemeente in de vier eeuwen van haar bestaan heeft gekend. We mogen dankbaar zijn dat onze gemeente in deze tijd nog een zichtbaar teken is van Gods goedheid met Zijn gemeente, ondanks alle perikelen die er in vier eeuwen zijn geweest. Genieten van de stralende zon op warme dagen in Nederland of in het buitenland geeft ons energie en een gebruinde huid. Zonnen moet echter wel op verantwoorde wijze gebeuren, daar zon of liever gezegd UV-straling ook schadelijke effekten kan hebben. U moet daarom enige zaken in acht nemen, voor u in de zon gaat zitten of op vakantie gaat. Dit kan pijnlijke ver brandingen in de zon en nare gevolgen voor de huid in de toekomst voor komen. Delial houdt zich al 50 jaar bezig met de ontwikkeling en verkoop van zonnecos- metica. Hierdoor heeft zij in de jaren een enorme ervaring opgedaan. Door onderstaande tips vestigen wij graag uw aandacht op een aantal belangrijke punten, waar u in de zon rekening mee moet houden. WIST U DAT.... we in de schaduw bruin worden? Wie v^tkt OTNlz^ Kteief/2. „Wie werkt er met koeienjuist de boer!", was de winnende spreuk op het winnende ontwerp van Michiel Berkhey uit de sticker-ontwerp-wedstrijd. Een wedstrijd, die werd georganiseerd door het scholenprojekt „Kijk op boer en tuinder" van de 3 Hollandse Landbouw organisaties. In Avifauna ontving Mi chiel Berkhey op dinsdag 4 juli zijn eerste prijs, een crossfiets. Michiel Berk hey is leerling van de Wiekslag in Bleiswijk. „Zijn ontwerp was het leukst, omdat het beeld dat hij schetste precies paste bij de originele spreuk", luidde het juryrap port. Veel inzendingen „Toch was het moeilijk om één winnaar te kiezen uit de honderden inzendin gen", legde de jury later uit. Van de ruim 200 scholen, die deelnamen aan het scholenprojekt hadden van ruim 50 scholen kinderen ontwerpjes inge zonden. Waarschijnlijk wel, maar weet u ook hoe dit komt? De zon schijnt namelijk niet alleen van boven op ons! De werking van zonnestralen door reflektie van zand, sneeuw of witte muren, spiegels, etc. wordt zeer onderschat. Licht zand versterkt de UV-stralen met ongeveer 80%, spiegelende watervlakken met on geveer 90%. We kunnen dus ook ver branden in de schaduw. Een goede zonnecrème of -melk is hier op zijn plaats, bijvoorbeeld faktor 4 zonnemelk van Delial. zonnestralen tot 80 centimeter onder het wateroppervlak kunnen doordrin gen. Dus ook oppassen in het water. Een oplossing hiervoor is de waterproof zon nemelk of zonnecrème van Delial met faktor 6. wind en wolken verraderlijk kunnen zijn? Wind verdoezelt de brandende werking van de zon en UV-stralen gaan dwars door de wolken heen. een beschermingsfaktor enige tijd nodig heeft om in te werken? Een half uur voor het zonnebad, in een schaduw rijke plaats insmeren. u de huid geleidelijk moet laten wen nen aan de zon? Dus in het begin een hoge beschermingsfaktor gebruiken (Delial zonnemelk of zonnecrème met faktor 10) en niet 'urenlang' bakken. Na verloop van tijd kunt u overstappen op een lagere beschermingsfaktor bijvoor beeld faktor 4 van Delial. De gebruinde huid kunt u verzorgen met Tropical pro- dukten (Tropical Melk of Tropical Olie van Delial). Dit noemen we ook wel bruinen met de Stap-voor-Stap me thode. Kijk op boer en tuinder Elk jaar bezoeken zo'n 10.000 leerlingen van het basisonderwijs in Noord- en Zuid-Holland een agrarisch bedrijf in de buurt. Zo maken de kinderen kennis met de land- en minbouw. De werk groep „Kijk op boer en tuinder" coördi neert dit projekt en zorgt er voor dat scholen en gastbedrijven werkmate riaal hebben. De kinderen krijgen zo een aardige kijk op boeren en tuinders en hun prak tijk. de straling tussen twaalf en twee uur het hoogst is? Mijdt daarom de zon om deze tijd. de huid na het zonnebad een bijzon dere verzorging nodig heeft? Delial après (in melk of gel verkrijgbaar) ver zacht de huid en brengt het vochtgehalte weer op peil, waardoor de huid niet uit droogt. Een goede voorbereiding op een volgende dag in de zon. de zon vitamine D in ons opbouwt en eventuele huidproblemen (acné) kan laten verdwijnen? babies en kleine kinderen het beste een zonnehoedje kunnen dragen en een crème met een hoge beschermingsfaktor nodig hebben? (Faktor 20 van Delial). u regelmatig moet drinken (geen alco hol) in de zon? Uw huid verdampt in de zon veel vocht om de lichaamstempera tuur op peil te houden. Dit vocht moet u weer aanvullen. zonneprodukten om de twee uur opnieuw aangebracht moeten worden.' zonnegels op basis van water zijn. in tegenstelling tot de gangbare zonnepro dukten, waarbij olie het basisbestand deel is? Door het vetvrije karakter van de gels laten deze geen plakkerig gevoel op de huid achter en geven geen nare vet tige plekken of olievlekken op badkle ding. En zonnen zonder voortdurend onder het zand te zitten bij iedere wind vlaag. Delial heeft een zonnegel met fak tor 3 voor in de zon en een gel après voor de verzorging van de huid na het zonnebad. u een egaal bruine huid krijgt van wandelen en sporten in de zon? Het zon licht kan dan namelijk van alle kanten op u schijnen, maar ook de zuurstof uit wisseling van de cellen draait op volle toeren. Hierdoor wordt het transport van melanine (pigmentstoffen) naar de bovenlaag van de huid geaktiveerd en wordt u sneller bruin. sunblocks bijzonder geschikt zijn voor de gevoelige delen van de huid. zoals: gezicht, handen, oorlellen, decol leté, pigmentvlekjes, voeten en schou ders? Zelfs voor mensen die al aardig bruin zijn. Op deze plaatsen zit vaak een dunne huid strak over het bot, die snel verbrandt. Delial heeft een sunblocker met faktor in 20 in een tube van 100 ml. veel parfums stoffen bevatten die de huid gevoeliger maken voor de schade lijke werking van ultra-violette straling? U kunt beter geen parfum op hebben in de zon. JURIDISCHE ACTIC INDEKKEN DOORDENKEN TWEE VORMEN Eerste prijs Michiel Berkhey. De Wiekslag. 3 HLO Scholenprojekt „Kijk op boer en tuinder" Dreef 22, 2012 HS Haarlem. Meestal staan we er niet bij stil, maar zelfs tijdens een gezellig weekendje zit een ongeluk in een klein hoekje. Ook als u koopt of huurt, kunnen er vervelende dingen gebeuren. U loopt elke dag in allerlei situaties risico's. Op diverse manieren kunt u schade oplopen, bijvoorbeeld als een leverancier zijn garantie niet nakomt. Soms is de schuldvraag onduidelijk. Ook al staat u in uw recht, dan nog zijn „gelijk hebben" en „gelijk krijgen" twee verschillende zaken. Gelukkig is er de ANWB als ervaren hulpverlener. Al in 1894 zorgde de toeristenbond voor de eerste verzekeringen. Thans kunt u zich verzekeren van deskundige hulp door juristen en technische experts van de ANWB. Alle hulp in één vertrouwde hand. In ons dichtbevolkte land loopt leder- gebied van verkeer en vakantie. Om een risico's. Ook tijdens het weekend of in de vakantie, tijdens het uitoefe- nenen van uw hobby, bij het beoefe nen van uw favoriete sport of ge woon als verkeersdeelnemer zijn de risico's legio. Natuurlijk bent u goed verzekerd. Maar zelfs dan bent u lang niet vol doende beschermd. Bij conflicten over de hoogte van een schadever goeding kan uw verzekeraar zelfs uw tegenpartij worden. ANWB-leden hebben recht op gratis advies en informatie van de afdeling Juridische Ledenservice. Deze afdeling is actief op het gebied van verkeer, recreatie en toerisme in binnen- en buiten land. De Juridische Ledenservice van de ANWB probeert samen met het lid op een persoonlijke wijze de voor hem/haar beste oplossing te vinden bij een juridisch probleem op het Een pro deo advocaat is lang niet in alle gevallen letterlijk gratis. Door de bezuinigingen komen steeds minder mensen voor deze gedeeltelijk door de overheid betaalde rechtshulp in aanmerking. En voor wie daar wél recht op heeft, wordt de zogenoemde „eigen bijdra ge" steeds hoger. Bij een pro ces zijn er overigens, naast de eigen bijdrage, nog extra kos ten, zoals griffie-rechten en - bij verlies van de procedure - de proceskosten van de tegen partij. Kortom, ook als u in aanmerking komt voor een pro deo advocaat is het ANWB Rechtshulp Certificaat Binnenland ai snel voordelig. dit doel te bereiken worden zo nodig ANWB-experts op sectoren als auto, boot of caravan, enzovoort geraad pleegd. Naast de gratis juridische informatie en adviezen voor ANWB-leden via de Juridische Ledenservice, is er soms ook echte actie nodig. Bijvoorbeeld als er brieven geschreven moeten worden, experts ingeschakeld, onder handeld met de tegenpartij of als onenigheid uitloopt op een rechts zaak. Ongelukken met vérstrekkende gevolgen zijn immers aan de orde van de dag. En al heeft u gelijk, uw recht halen is vers twee. Oe bestaande verzekeringen, met in begrip van de zogeheten AVP, de Aansprakelijkheidsverzekering voor Particulieren, geven meestal geen ju ridische bijstand als u schade op loopt door schuld van een ander. Maar ook hier biedt de ANWB op professionele wijze uitkomst. Rechtshulp door de ANWB, die ver der gaat dan het advies, - zoals bij het aansprakelijk stellen van een te- Bij aanrijdingen en andere schade zorgt de ANWB-rechtshutp voor juri dische bijstand. genpartij -, is niet kosteloos. Er is bij dit soort kwesties immers sprake van allerlei kosten, die vaak hoog kunnen oplopen. Te denken valt aan: kosten voor het opvragen van processen- verbaal, leges, kosten van onderzoek door deskundigen (expertises, art sen), de behandelingskosten van de ANWB en externe kosten. Tegen de ze vaak hoge kosten kan men zich vooraf indekken door de aanschaf van een Internationale Reis- en Kre dietbrief (IRK) voor juridische proble men in verband met de auto (of ander vervoermiddel) in het buiten land en het Rechtshulp Certificaat (RHC) voor het binnenland. Beide documenten dekken rechtshulp tot in de hoogste instanties, dus inclusief procedures en de inschakeling van advocaten. Natuurlijk worden ook al le gemaakte kosten vergoed. Het Rechtshulp Certificaat is een goe de aanvulling op de verplichte WA- autoverzekering en op de vrijwillige WA-verzekering voor uzelf en uw ge zinsleden. Voor nog geen 100 gulden per jaar (Rechtshulpcertificaat met Verkeer- en Vakantiedekking voor een gezin) verzekert u zich van uitge breide rechtshulp. Deskundigen van de ANWB ondernemen actie, bijvoor beeld bij aanrijdingsschade, andere verkeersongevallen, problemen rond de huur van een vakantiehuisje, (sta)- caravan of boot, geschillen rond au to- of bootreparaties, overboekingen op reizen, (reis)verzekeringen en garanties. Op deze gebieden is de ANWB de grootste onafhankelijke deskundige. De toeristenbond is im mers Neêrlands belangrijkste specia list op het gebied van verkeer, ver voer en recreatie. Bovendien is de ANWB een sterke, onafhankelijke or ganisatie. Als u een Rechtshulp Certi- Stel dat u een caravan koopt of huurt en het dak blijkt zo lek als een mandje; óf iemand rijdt u aan en u zou de schade niet vergoed kunnen krijgen. En erger: een ongeval veroorzaakt lichamelijk letsel of inkomstenderving. Zeker bij blijvende invaliditeit kan zo'n schade - inclusief smartegeld - in de tonnen lopen. In al dergelijke gevallen staat u sterker met het ANWB Rechtshulp Certificaat. De ANWB is de hulpverlener bij uit stek. Bij pech tijdens autovakanties in het buitenland kunt u rekenen op de helpende hand van de Internationale Reis- en Kredietbrief; de Wegen wacht biedt hulp bij pech in Neder land. Daarnaast kunt u nu beschikken 1) over het Rechtshulp Certificaat voor hulp bij „juridische pech" in Neder land. Voor een klein bedrag per jaar heeft u de zekerheid van professione le ANWB-rechtshulp achter de hand en bent u samen met uw gezin ver zekerd van uitgebreide juridische bij stand. Het ANWB Rechtshulp Certificaat Binnenland (RHC) kent twee vormen: 2) De Verkeer- en Vakantiedekking: dit is een ruime dekking voor het hele gezin en voor alle voer- en vaartuigen en aanhangers in het gezin. Alleenstaanden betalen na tuurlijk minder premie. De uitgebreide Motorrijtuigendek king: dit is de dekking voor één auto, één motor of scooter of één bromfiets. Vakantie- en recreatie problemen vallen niet onder deze dekking. De premie is dan ook lager dan voor de Verkeer- en Vakantiedekking. Voor nadere informatie over het RHC is op uw ANWB-kantoor een uitge breide folder verkrijgbaar. Deze is voor ANWB-leden ook telefonisch te bestellen bij de afdeling Centrale In formatie van de ANWB, tel.: 070 - 141420. De ANWB-Rechtshulpverzekering dekt rechtshulp tot in de hoogste instanties. ficaat neemt, staat de ANWB met al haar deskundigheid achter u. Er wordt hulp geboden (succes kan men niet garanderen) en gestreefd naar een snelle, soepele oplossing. Met de Internationale Reis- en Kre dietbrief en de Wegenwacht-dienst kan de ANWB bogen op een jaren lange ervaring als hulpverlener. Daarom geeft het bezit van een Rechtshulp Certificaat zo'n veilig ge voel. ANWB-leden hebben recht op gratis eerstelijns rechtshulp, dat wil zeggen advies en informatie. Dit wordt op grond van het lidmaat schap kosteloos verleend bij juridische problemen op het gebied van verkeer, recreatie en toerisme in binnen- en buitenland. De leden kunnen zich hiervoor op drie manieren tot de Juridische Ledenservice wenden. Waarschijnlijk wordt binnenkort de wettelijke aansprakelijkheid van een water sporter voor schade toegebracht aan derden belangrijk hoger. Er is een wetsvoorstel om het verhaalbare bedrag te verhogen tot circa 1 miljoen gulden per gebeurtenis. U kunt zich voorstellen dat het dan nóg moeilijker wordt om grote schades vergoed te krijgen. Immers, je ongelijk bekennen kan dan grote financiële gevolgen hebben. De meeste bootverzekeraars hebben beloofd niet hun premie aan te passen, maar bij het uitkeren van schade de voorwaarden scherper te gaan hanteren. Juist dan kan een onafliankelijke en deskundige rechtsbijstandverzekering u de nodige ruggesteun geven. Het ANWB Rechts hulp Certificaat Is zo'n ruggesteun. Voor individuele rechtshulpvragen kunnen ANWB-leden zich mondeling, telefonisch of schriftelijk richten tot de afdeling Juridische Ledenservice. Per telefoon kan men op werkdagen van 9 tot 17 uur de Afdeling Juridi sche Ledenservice via het speciale nummer 070 - 147788 om raad en informatie vragen. Persoonlijk kan men terecht op tiet spreekuur in het ANWB-Hoofdkan- toor, Wassenaarseweg 220 te Den Haag, op maandag, woensdag en vrijdag van 13 tot 16 uur. Ook kan men zich schriftelijk (per brief) rechtstreeks wenden tot de Ju ridische Ledenservice van de ANWB, Postbus 93200, 2509 BA Den Hèag. Naast deze beantwoording van indi viduele vragen geeft de Juridische Ledenservice ook voorlichting in meer algemene zin via inlichtingen- bladen, zoals de brochure „Aanrijdin gen in het Buitenland" en „Wegwij zer voor Verkeersslachtoffers", die voor leden gratis op het ANWB-kan toor verkrijgbaar zijn, en via publika- ties in de verschillende ANWB-bla- den. Weflicht verhoogde wettelijke aansprakelijkheid voor watersporters

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6