EHIMIDEn-niEUWS Raad Middelharnis wijst voorstel vaststelling beschermd dorpsgezicht terug Nieuw in de vaart gebrachte Maasicant kotter De weg naar huis Haven van Sommelsdijk opnieuw een breekpunt 150 jaar Spoorwegen in Nederland -130 jaar Marklin Tennissen in Ouddorp Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 11 JULI 1989 No. 5815 Het is de raad van Middelharnis donderdagavond écht te gortig geworden. Twee jaar geleden werd met een stemmenverhouding van 12-5 besloten tot demping van de haven en het havenkanaal van Sommelsdijk, terwijl het Col lege nu weer voorstelde die twee „ruimtelijke elementen" tot onderdelen van het beschermd dorpsgezicht te verklaren. In een schorsingsperiode staken de raadsleden de koppen bij elkaar, wat erin resulteerde dat het voorstel van dhr. van Heemst (PvdA) werd aangenomen. Hij wenste n.l. uitstel van de behandeling van het voorstel dat in een volgende vergadering opnieuw aan de orde zal komen, niet dan nadat er in commissieverband een zeer hartig woordje over gesproken zal zijn. Dat uitstel permitteert de raad zich en dat lijkt best mogelijk, aangezien de eer ste kontakten over het vaststellen van een beschermd dorpsgebied, met Monu mentenzorg, al uit de zeventiger jaren dateren. Geen grote haast dus, en zéker niet als een element wordt opgevoerd waarmee de raad al twee jaar geleden leek te hebben afgerekend. Voor het ove rige geen probleem, want de raad bleek best gevoelig voor een passage uit de toe lichting waarin het markante silhouet van de aaneengegroeide dorpen Mid delharnis en Sommelsdijk geprezen wordt, nog extra geaccentueerd door de bijna gelijkvormige kerktorens, mooi genoeg allemaal, maar om nou de haven van Sommelsdijk weer als „heel bijzon der aspekt" te zien aangemerkt? „Hoe kdn dat toch?" was dan ook veler vraag en hoezeer weth. Jacobs ook pro beerde, hij slaagde er niet in de raad van de wijsheid ervan te overtuigen. De frak- ties Hoogzand en dhr. Rijvers van VDB behoefden geen verklaring, want zelden was hen iets welgevalliger geweest dan deze kennelijke opwaardering van de haven die zij in bescherming wensen te nemen tegen de historische vergissing die te willen dempen. Spreek er zéker mevr. Verhoef (lijst Hoogzand) niet van, want ze brengt minstens 5 stellingen in 't geweer, estetische en cultureel histori sche argumenten, economische en fi nanciële motieven en dan nog de waar schuwing van deskundigen tegen de waterstaatkundige gevolgen voor dijk en huizen wanneer het watemiveau wordt verlaagd of zelfs zou verdwijnen. Ook dhr. Rijvers deed het bijzonder deugd de haven en het havenkanaal als beeldbepalend terug te vinden, voor hem was het nooit anders geweest, al zal er, zo begreep hij, aan gewerkt moeten worden. Oppositie Dhr. van Heemst (PvdA) wilde over het opnemen van het Sommelsdijkse haven gebied in het beschermd dorpsgezicht niets meer weten sinds de raad met 12-5 tot demping besloten heeft. Opname in het beschermd dorpsgebied zou de geneigdheid impliceren het evt. met sub sidie op te knappen en na het eerdere raadsbesluit kan dat - aldus dhr.van Heemst - niet de intentie van de raad zijn, waarom hij er dan ook op aan drong het voorstel terug te nemen om het eerst, in commissieverband, nader te bespreken. Weth. Jacobs zou er niet in slagen dhr. van Heemst tot andere gedachten te brengen, zeker niet toen hij veronder stelde dat alleen financiële overwegin gen destijds tot het dempingsbesluit hebben geleid. ,Als we er geld genoeg voor beschikbaar hadden was iedereen ervan te overuigen dat de haven open moest blijven", geloofde dhr. Jacobs. Monumentenzorg heeft steeds gehecht aan het openhouden van de haven, maar dat heeft nu niet meer de grootste prioriteit. Wel hecht de Rijksdienst eraan het gebied zorgvuldig in te delen. Het leek dhr. Jacobs dat de gemeente lijke bereidheid daartoe met het betrek ken van het gebied in het beschermd gezicht, uitgesproken zou worden. Hij maakte de raad duidelijk dat het raads- coUege niet eens de macht bezit de haven te schrappen, dat zou slechts een advies aan de Minister kunnen zijn. Met 9-8 stemmen werd het College gevraagd het voorstel terug te nemen. Een voorstel van dhr. Rijvers om de twee nog resterende panden in het talud van de Oostdijk beeldbepalend te verklaren kreeg geen enkele steun. Het lijkt erop dat deze panden zullen moeten verdwij nen wanneer de Oostkrakeelstraat deel uit zal gaan maken van de ontsluitings route van de Westplaat. Tropisch warm Dat het tropisch warm was in Middel harnis' raadzaal vermeldden we al in het nummer van j.l. vrijdag waarin we een korte weergave van de raadsbespre- king gaven. Het hinderde de raad niet aan alle agendapunten uitvoerig aan dacht te besteden. Alleen het bericht van de voorz. van het centraal stembureau, houdende de benoemdverklaring van dhr. C. Quist tot lid van de gemeente raad in de plaats van dhr. G. C. Joppe, kon voor kennisgeving worden aan genomen. De brief van de Bond tegen het vloeken, waarin in overweging wordt gegeven in de Alg. Politie Verordening een vloek- verbod op te nemen, zal in de commissie worden besproken en wellicht zal er een voorstel uit resulteren. Mevr. Verhoef drong daar trouwens op aan, niet alleen op straat, ook op radio en t.v. signaleert ze deze vorm van ver loedering. Ook de frakties van SGP/ RPF en CDA verklaarden behandeling van het verzoek in de commissie ABZ op prijs te stellen, waarop dhr. A Tiggel- man (PvdA) hen adviseerde zich ook te beraden over de manier waarop het vloeken gecontroleerd zou moeten wor den. Met 12 stemmen voor en 5 blanco werd mevr. van Eck-Knape benoemd tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De toga zal ze kunnen gebruiken omdat die d.m.v. drukknopjes op verschillende lichaamslengten kan worden aange past. Alternatieve samenlevingsvormen Het voorstel tot vaststelling van de „Ver ordening rechtspositionele erkenning alternatieve samenlevingsvormen" kreeg niet de steun van de SGP/RPF fraktie. namens welke dhr. v. d. Ketterij het huwelijk tussen man en vrouw als enige wettige samenlevingsvorm verklaarde te erkennen, conform de scheppingsor donnantie door God Zelf ingesteld. Van de zijde van het CDA werd niet om de maatregel gejuicht, maar mevr. van Eek meent dat ieder zelf verantwoorde lijk is, terwijl de Overheid als werkgever elke ambtenaar eenzelfde rechtsbe scherming dient te bieden. Weth. Koppelaar, door dhr. Rijvers gevraagd naar een voorbeeld van zijn - behalve principiële - ook maatschappe lijke bedenkingen achtte de hem be kende voorbeelden te teer en te intiem om die aan te voeren. Liever volstond hij zijn overtuiging weer te geven dat het bij het veronachtzamen van de geboden Gods ook maatschappelijk de verkeerde kant uitgaat. Evenmin raakte dhr. Koppelaar ontre geld door de constatering van dhr. A. Tiggelman dat het huwelijk ook geen garantie op huwelijksgeluk blijkt te brengen. „Omdat we allen door de zon deval getroffen zijn", volstond dhr. Koppelaar. Grondprijs industrieterrein Voor het industrieterrein Oostplaat werd een herziene exploitatie-opzet vastgesteld. Daarin wordt aangestuurd op een sluitende exploitatie-opzet, door een aantal toekomstige kostenposten ten laste van de gewone dienst te bren gen en door de grondprijs aan te passen. De minimum uitgifteprijs zal trapgewijs worden verhoogd. Dit jaar kost de grond nog 50,- per m^, in 1997 t/m 2003 zal dat tot 70,- per m^ opgelopen zijn. Overigens gelooft de raad dat niet alleen de grondprijs-, maar juist de infrastruc tuur bepalend is voor de keuze van een bepaald industrieterrein. Een suggestie van dhr. Rijvers om een nog niet uitge geven deel van het industrieterrein voor bosbouw te bestemmen vond geen ge hoor, zeker niet nadat weth. Jacobs ver klaarde dat bosbouw-exploitatie „verre gaand onrendabel" moet worden ge acht. Overigens is men niet al te pessi mistisch over het tempo van uitgave. Het streven jaarlijks 12.500 m^ uit te geven is dit jaar al overschreden, een kennelijk symptoom van het aantrekken van de economie. In een volgende vergadering zal besluitvorming plaatsvinden over vaststelling van de minimale grootte van uit te geven percelen, waarin wellicht een ontsnappingsmogelijkheid voor startende ondernemers zal worden in gebouwd. De viering van het jubileum „150 jaar Spoorwegen in Nederland" alsmede de privatisering van de PTT zijn voor de fabrikant van modelspoortreinen Mark lin in Göppingen aanleiding om een speciaal model uit te brengen, n.l. de „Motorpost", de posttrein van de PTT die bij de Nederlandse Spoorwegen in dienst is voor het vervoer van alle post naar de 12 expeditieknooppunten (EKP). Het model van Marklin, de mP 3020 in schaal 1:100, is een bijzonder fraai model geworden en wordt in een eenma lige jubileumoplage alleen geprodu- Passantensteiger Voor de bouw van een passantensteiger aan de Oosthavendijk te Middelhkamis werd een bedrag van 42.900,- beschik baar gesteld, in de goede hoop dat van de Provincie een subsidie van 39.000,- terug ontvangen zal worden. Ook be staat er goede hoop op een bijdrage in de kosten van het uitbaggeren van de haven. Parkeerterrein Er zal weer door derden over het par keerterrein bij de LTS mogen worden beschikt, nu de raad besloot het LTS bestuur met een krediet van 7288,40 tegemoet te komen in de kosten van de herstra ting die vorig jaar heeft plaats gehad. Vier leden van de SGP/RPF fraktie en dhr. Rijvers stemden trouwens tegen, de een omdat deze investering voortvloeit uit de toestemming tot be bouwing van een deel van het Emgo- terrein, waarmee niet werd ingestemd en dhr. Rijvers omdat hij de parkeerproble- matiek nogal overtrokken vindt. Zelfs wilde hij het terrein voor het diekhuus weer sluiten voor parkeerders. Hij vond de aanwezigheid van auto's daar ontsie rend, zoals dhr. Hoogzand dat trouwens van het blik op de historische Voorstra ten vond. Men heeft er weliswaar mee leren leven maar esthetisch passen auto's totaal niet in zo'n omgeving, vond dhr. Hoogzand. Het voorstel van het College werd onver anderd vastgesteld. Het kreeg ook de instemming van dhr. Kersbergen, hoe zeer hij ook nog verbolgen is op het LTS bestuur, van wie hij het belachelijk vindt het terrein te hebben gesloten. De bij drage die nu dient te worden betaald achtte dhr. Kersbergen dan ook een soort losgeld te zijn. Parkeerroute Voor het instellen van een parkeerroute in Middelhamis-Sommelsdijk werd een krediet van ƒ8000,- beschikbaar ge steld. Nog voor de grote zomerdrukte zal de bebording worden aangebracht. De automobilist wordt door de borden geleid langs parkeergelegenheden waar van de bezetting vanaf de straat zicht baar is en van-waaraf het circuit verder kan worden gevolgd. Omdat dat essen tieel is kan geen gevolg worden gegeven aan sommiger suggestie een parkeermo- gelijkheid aan de opzet toe te voegen, wél zal ernaar verwezen kunnen wor den, naar o.a. de Wurft en het parkeer terrein bij het kantongerecht waarop trouwens hinderlijke obstakels perma nent aanwezig zijn. Monumenten Bij de vaststelling van het meerjaren programma Monumenten, deed de voorz. mededeling van de invulling van Monumentendag op 9 september. Door Middelharnis-Sommelsdijk kan een wandelroute worden afgelegd in de samenstelling waarvan de VW heeft deelgenomen. Waar mogelijk zullen de monumenten die worden gepasseerd ter bezichtiging geopend zijn. Zeker geldt dat voor het Streekmuseum en waar schijnlijk ook voor de gerestaureerde woningen in de St. Joris Doelstraat. Op het hele eiland zal aan Monumenten dag aandacht worden besteed, in de plaatselijke pers zal het programma daaromtrent bekend worden gemaakt. ceerd in 1989. Tijdens de expositie „Trein Co" in Utrecht overhandigde de heer F. P. Jel- tes, directeur Marklin Nederland, het eerste exemplaar van de „Motorpost" aan de heer Drs. E. H. T. M. Nijpels, een verwoed MSrklin modelspoorder en verzamelaar. De „Motorpost" en vele andere model len van Marklin zijn tot 6 augustus te bewonderen op de Marklin stand in de Julianahal te Utrecht en van 5 juli tot 22 oktober in de grote Marklin model- spoorexpositie in „De Efteling" in Kaatsheuvel. Voor meer informatie: Marklin B.V., Meerpaal 12 b, 4904 SK Oosterhout. Tel. 01620-60114. Bij Maaskant Shipyards te Stellen- dam is op 4 juli met goed gevolg de technische proefvaart gehouden van het m.s. GO 8, gebouwd onder bouw- nummer 437. Het vaartuig van het „gesloten achter schip" type en voorzien van een bulb ste ven, draagt de naam „Eben Haëzer" en zal worden ingeschreven in het visserij- register te Goedereede, met het onder scheidingsteken: GO 8. Het vaartuig is op 8 juli 1989 te Stellen- dam officieel overgedragen aan de Fa. A. Redert en Zn. te Goedereede. De afmetingen van het vaartuig zijn als volgt: lengte over alles39.20 meter breedte8.50 meter holte4.70 meter De voortstuwingsinstallatie bestaat uit o.a.: - Deutz hoofdmotor afgesteld op 2000 pk bij 800 toeren, type SBV 9M 628 KV; - Reintjes keerkoppeling, type WAV 2660, incl. ingebouwde schroefasrem, red. 1:5,5. Verder zijn o.a. geplaatst: - 2 stuks Scania hulpmotoren, type DSI-11,317 pk bij 1500 omw/min., elk voorzien van Indar generatoren, t.w. 100 kW visliergenerator en 125 KVA draaistroomgenerator - 1 stuks Scania hulpmotor/havengene- ratorset, type DN-8, 109 pk bij 1500 omw./min., voorzien van 80 KVA draaistroomgenerator en 50 kW vis liergenerator - 1 8-trommelige vislier, fabrikant Maas kant, type M220 EP 6/160 EP 2, aan- drijfvermogen 240 pk. - 1 scherfijsmachine - 1 koelinstallatie t.b.v. visruim - 1 warmwater hogedrukreiniger - 3 algemene dienstpompen - 2 noodkoelwaterpompen - 1 lenspomp - 2 startluchtcompressoren - 1 bilgewaterreiniger - 1 brandstof seperator - 1 hydraulische stuurmachine - 1 scheepsschroef 0 3200 mm - 1 straalbuis 0 3200 mm - 1 boegschroef 120 pk. De accomodatie bestaat uit: - 2 drie persoonshut, 1 één persoons hut, keuken, messroom, douche, toilet en een wasruimte; - 1 één persoons schippershut met aparte douche en toiletruimte. De volgende navigatie apparaturen zijn voorzien: 1 navigator 1 videoplotter 2 radars 1 zend/ontvanginstallatie 2 marifoons 2 echoloden 1 automatische piloot 1 magnetisch kompas 1 scanner Op het vaartuig is een visverwerkingsin- stallatie naar ontwerp Maaskant aange bracht met schamierbare deklasten. Deze installatie bestaat verder uit: een stortput in het werkdek, een afvalko- ker met onderdekse doorvoering, een 3- voudige visstortkoker, een visruim in gang onder de buiskap, een elevator, 1 uitzoekband, 4 sorteerbakken, 1 spoel- machine enz. Het vaartuig is voorzien van een elektro nisch tankmeet systeem voor zowel gasolie- als drinkwater bunkers. Voor het lossen van de vis zijn 2 stuks hydraulische lieren geplaatst. De visruimvloer van dit vaartuig is bete geld. De tegels zijn aan de oppervlakte uitgevoerd met gootjes. Als zodanig wordt het druipwater vanuit de viskisten direkt afgevoerd. Met deze vloer wordt een betere kwaliteit van de vis verkregen. Inmiddels zijn reeds het m.s. BR 18, Go 20, OD 1 en UK 43 met deze vloeren uitgerust. De Tennisvereniging LTC Ouddorp organiseert ook dit jaar het Badgasten- toernooi (KNLTB-sterkte: D) (17 t/m 21 juli). ledere gast in Ouddorp, wel of niet lid van de KNLTB, kan hieraan meedoen. Er zijn uitsluitend mixed-dubbel par tijen. Er is een verliezersronde, zodat iedereen minimaal twee keer aan bod komt. Inschrijving (a 10,- per persoon) is mogelijk tot 15 juli bij de tennisvereni ging aan de Klarebeekweg in Ouddorp (tel. 01878-1155) of bij de plaatselijke VW. Wedstrijdleider: Marius Witte, tel. 01878-2370. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdaqg 7 juli 1989 Doré blok 1/0,58 -ƒ0,61. Doré blok 2/0,45 -/ 0,46. Doré gewone apart /0,37 -ƒ0,40. Doré bonken 0,25. Doré drielingen /0,25. Doré kriel ƒ1,10 - 1,39. Première gewone ƒ0,35 - 0,50. Première bonken 0,67. Première drie- Hngen 1,10 - 1,20. Première kriel /1,10 - ƒ1,20. Gloria gewone ƒ0,40 - ƒ0,59. Gloria bonken ƒ0,46 - ƒ0,55. Gloria drielingen ƒ0,25. Gloria kriel ƒ1,12 - ƒ1,15. Prior gewone ƒ0,25 - 0,42. Prior bonken 0,40. Prior drielin gen 0,25. Eigenheimers gewone 0,80 - ƒ0,81. Eigenheimers drielingen ƒ0,15. Eigenheimers kriel ƒ0,20. Aardappel prijs per kilogram. Aanvoer: vier hon derd en negen en zestig ton. VERVOLGVERHAAL 15 Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Als hij bij één gulden en zestig centen is argumenteert hij naïf: „'t Is geen knoap van je rok!" Simen grijnst hoogmoedig: „Nee, daer hei je geliek in. Mar daer is net zoevel kunst an om geld bie mekaore te hou wen as om het te kriegen. En om je de waerheid te zeggen: Ik hadde net zoa lief dat je weg gebleve was, ik bin niks fel om juun te koapen". Zo worden ze het eens voor een daalder het mud. „En dan wou ik graeg een voorschot hawe". „Van 't voorjaer 't helfje vooruut, as de juun geza- oid is". „Nee, noe direkt". Ze beginnen opnieuw te onderhandelen. „Ik gaen trouwe, en je begriept".... Het is een reden waarvoor Simen spoedig zwicht, hij is daar zelf verwonderd over. Hij overweegt, dat hij er in geen geval kwaad bij kan varen, Wil lem is een vertrouwde vent. Hij wil vijf en zeventig gulden voorschot geven. Willem moet er zijn naam voor zetten. Het heeft heel wat voeten in de aarde. Uit een la van de secretaire schommelt Simen een zegeltje op. Met zijn dikke vinger wijst hij waar Willem moet schrijven: „waarde geno ten, vijf en zeventig gulden", en dan zijn naam. Simen blaast op het natte schrift: „Zoo, dan kan den boekhouder daer de koapakte boven schrie- ve, snap je". Willem snapt het en steekt de drie bankbiljetten in zijn portemonnee. „Is 't goed zoa?" De ander wenst: „Dadde m'n d'r aoUebeie mar goed mee magge weze. Is 't geen waer, dat is het beste".... Als hij naar huis gaat denkt Willem, dat hij vijf en zeventig gulden van de Boerenleenbank heeft gehaald. Hij is benieuwd of Betje tevreden zal zijn met de spaarpot. Betje vraagt: „En wat zei je moeder d'r van?" Ze bedoelt, dat ze gaan trouwen. Hij aarzelt: „Hm, hm, 'tza'je sommedeen zelf wel hoare!".... En om haar ontevreden ogen: „Jae, ik ke' je dat heele verhael toch niet gaen loape doeë".... Hij gromt en kijkt lelijk nu ze zo onbillijk is. Ze vraagt ongerust: „Hei je 't wel gezeid?" Ze weet ten naasten bij wat ze aan Willem heeft. Hij doet groot: „Netuurlijk,.... wat wou ik aores!" „Dat weet ik niet!" Ze vertrouwt het volstrekt niet. „Je bin niks te goed om zoaies te laete draoien en dan kriege m'n sommedeen saeme den bons.... of misschien ik alleen wel".... Ze knikt tegen hem omdat hij zo ongelovig kijkt. Hij begint een praatje over het weer, dat de lukcht strak staat en het vannacht hard zal vriezen. Dat brengt hem op de aardappelen op de lage prijzen, die van de vorst het gevolg zijn. Of beter gezegd: er zijn helemaal geen prijzen want er is geen handel, de ijsgang heeft het eiland van de buitenwereld afgesloten. Terwijl ze voortlopen kijken ze be zorgd naar de lucht, de sterren flonkeren boven de donkere straat, als ze een hoek omslaan bijt de vrieswind fel in hun gezichten. Thuis zit de oude vrouw met het nachtlampje op tafel, de kamer ligt in het halfduister. Willem vraagt verwonderd: „Wat doe je noe, moeder?" Hij hangt zijn jekker aan de kamerdeur en gaat bij de kachel zitten. En Betje informeert: „Ké je dat zoa zieë?" De oude vrouw zit kousen te stoppen, met haar handen vlak bij het weinige licht. Ze geeft eerst Betje antwoord: „As je mot dan wil je wel". Dan is Willem aan de beurt, hij krijgt een uitvoerig verwijt te horen: „Wat doe je noe, moe der?! Zoa zal 't er naer toe motte as juule gaen trouwe! Waer dienk je, dat 'k van leve mot?" Ze herhaalt die laatste vraag in vele variaties, ze haalt er van alles bij, dat ze zo weinig aan d'r leven gehad heeft en drie kindertjes op het kerk hof heeft liggen, dat ze nu oud en versleten is, en dat dit het einde is". Onder haar rappe woorden heeft Willem het hooft gebogen, zijn ogen hebben de kachelpook gevonden hij huivert nog van de kou buiten, zijn hand grijpt en hij begint te poken, het maakt veel herrie. De oude vrouw praat er boven uit, ze laat er zich niet door in de war brengen, het wekt haar diepe verontwaardiging, die bewaart ze voor het laatst, zo krijgt haar reden een passend slot. „En wat zit je daer te poken as een onwies mens? Kenne de kolen aores niet op?! Ze vliege zoamar deur de schouwe! Daer hei niks vat op joe! 'k Zal mit een beetje deur den tied motte, oor!" Ze zou van Betje ook kunnen getuigen, dat er niets is dat vat op haar heeft. Betje vraagt onnozel: „Hoef je toch niet voor bie een nachtpitje te gaen zitten!" „Is 't waer, zoa! En waer mo "k dan strakjes van leve, dienk je?" „O.... dat zaql wel terecht komme, oor! Je bint toch niet benaauwd, dat je gebrek zal lieë?" „Nee, daer zal Onzen Lieven Heere wel voor zurge!" Betje wordt daar even stil van. Het moet haar wel opvallen hoe deze vrouw dat geheel anders zegt dan de gestorven moeder. Die kon daar soms bescheiden over roemen, in gefluisterde woorden, die in hun schuchterheid belijdenis deden van het alles verbeurd en verzondigd hebben. Zoals deze vrouw het zegt gelijkt het een vinnige drei ging. „Je moet niet denken, dat ik je noodig heb", zeggen haar grijzen ogen, die Betje koud aankij ken van achter het lampje. Die koude, grijze ogen doen het. Ze geven Betje een plotseling gevoel van verlatenheid. In het schemerdonker bij de kachel zit Willem te suffen, zijn handen spelen met de pook. Ze begint te schreien, snikkend, met een smartelijk vertrekken van haar gezicht, haar lijf schokt er van. Ze zoekt in haar rokken naar een zakdoek om het geweld te stuiten waarmee het verdriet naar haar ogen dringt. Het helpt niet, want de moeder is dood en deze vrouw leeft. Ze klaagt: „Waerom doe je toch aoltoas zoa leelijk tegen m'n?" Het is alsof ze moeders stem weer hoort, die vermaant, dat ze goed voor Willems moeder zal zijn, „want dienkt er om, kind, 't is joe moeder oak!" De stem van de gestorven moeder is zo heel dichtbij, dat ze een onverwacht voorstel doet: „Wat mien betreft, ke'je bie ons komme weune,.... ik.... ik... ik zal wel pre- beere om goed voor je te wezen!" De oude vrouw is er confuus van. Ze weet zelf niet hoe ze het heeft. Betje's klacht heeft haar even geraakt, maar oude mensen denken alleen na over wat het allerlaatste gezegd is. (wordt vervolgd) ^.l^l^^.^.l^4.l^^.lt.^.J^.>f.l^l^lt.^l^}^4.^.l^^.^.^.^.^.)^^.l^^.l^^.^.^.^.^.^.^.l^l^^.>^^.^.^.^.^.^.^.^.^,^^.^.^.^.^^.^.^.^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5