Thuis bij onze Poolse vrienden Zonneboiler in opmars NIEUWS Examenuitslag Avondmavo Middelharnis uit de Kerken Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Grote rommelmarkt Opbrengst Unicel-loop bijna 20.000,- Met subsidie van 40% Fietsen maakt gezonder Rabo Rodeo kampioenschappen in Ooitgensplaat PBVE Zuidliollandse eilanden - Beroepseducatie voor volwassenen Orgelconcert Klaas J. Mulder Nieuwe Kerk Middelburg Wederom groots orgelconcert in St. Catharijnekerk Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 11 JULI 1939 (ingezonden) Met 2 families zijn wij na wekenlange voorbereiding onze pleeggezinnen van stichting Eztafeta en nog enkele andere families in Polen wezen bezoeken. Het waren zeer indrukwekkende, vreugdevolle en dankbare dagen. Hier onder volgt een gedicht, waarin wij proberen te omvatten wat onze ervaring is geweest: We reizen af naar Polen! Wij konden tevoren niet beseffen hoe wij onze Polen zouden treffen. Slechts wisten we wat we voor hen voelen vandaar ons eerlijke bedoelen hen ook persoonlijk te leren kennen, en dat wisten we moesten we wennen! Het landschap is er prachtig daarin is God almachtig Hij schiep en Hij bestuurt het moois waar doflieid achter gluurt. Als je de dorpjes binnen rijdt Kijkt men ons na, worden benijd! 't Is hier zo triest en slecht van staat is alles, waar je 't oog op slaat. 's Avonds op de plaats van ons' bestemming tonen vooral de kinderen geen remming ze gluren onze auto in is er iets bij voor hun gezin?? Dan de ontmoeting hartelijk en fijn Wat zijn we blij bij hen te zijn. Al is 't zo anders als in Nederland waar overvloed en hoger stand. De winkels zijn er slecht gevuld, de huizen grauw, in vuil gehuld. Maar liefde en verbondenheid worden ervaren Ook als het gaat om vroeger jaren. Over Hitler, verdrukking nu en oorlogstijd dat is men er nog lang niet kwijt. Het was heel fijn bij hen geweest te zijn het afscheid deed daarom veel pijn. We zijn gaan houden van elkaar dan is een afscheid altijd naar. God, wil ook hen uw liefde geven laat z'in dit vertrouwen verder leven. Tot ziens vrienden in Polen A. T. V. d. Bos-Verweerd Fam. P. Vogelaar Fam. J. v. d. Bos Dirksland We hopen dat ook andere Poolse gezinnen hulp uit Holland mogen ontvangen. met tal van aktiviteiten t.b.v. medicijnen voor Botswana (D.R.M. ziekenhuis van Dr. Tanis) OUDDORP Op D.V. zaterdag 15 juli starten we de verkoop van bankstellen, stoelen, baden, lp's en mc's, boeken, vin gerhoedjes, Ouddorpse wafels en olie bollen, thee, lampen en noem maar op! Tevens naam van een pop raden, u kunt een groot aantal boodschappen winnen. Komt allen en steunt het werk van Woord en Daad. Er is volop parkeerge legenheid bij de fam. Grinwis aan de Dijkstelweg in Ouddorp. Sluiting 17.00 uur. Wie een nieuwe geiser of boiler over weegt kan beter een zonneboiler aan schaffen, zeker met de stijgende gas- prijzen. Er zijn komplete informatie pakketten en de overheid geeft subsidie. Zonneboilers geven veel comfort en zijn bovendien milieuvriendelijk. In de meeste woningen wordt voor warm water een geiser, een boiler of een kom- biketel gebruikt. Een geiser is in het gebruik goedkoper dan een boiler. Maar de boiler heeft het voordeel van een hetere en sterkere waterstraal. De zon neboiler zit qua verbruikskosten tussen de geiser en de elektrische boiler in, maar levert eveneens een stevige hete waterstraal. Het bijzondere zit hem in het energiege bruik. De helft van de energie wordt geleverd door de zon. Voor de rest wordt gas of elektriciteit gebruikt. Een zonne boiler bespaart dus flink energie en spaart het milieu. Een zonneboiler bestaat uit twee onder delen: de zonnekoUektor en de boiler zelf. De zonnekoUektor wordt op het dak gemonteerd. Erdoorheen stroomt water, dat door de zon wordt opge warmd, vervolgens in de boiler wordt bewaard en automatisch bijverwarmd. Dit bijverwarmen kan ook met een kom- biketel of met een speciale geiser. 40% subsidie Wie een dak heeft op het zuiden, zuid westen of zuidoosten kan een zonneboi ler goed gebruiken. Omdat een zonne boiler vrij duur is geeft het ministerie van Economische Zaken een subsidie van 40%. Dan kost zo'n zonneboiler wel iswaar nog twee keer zoveel als een elek trische boiler, maar dat wordt aan besparing gemakkelijk terugverdiend. Over zonneboilers kan men nu alles te weten komen: hoe ze werken, welke merken er zijn en hoe subsidie aan te vragen. Schrijf een briefkaartje onder vermel ding „zonneboilers" naar CEA, postbus 21421, 3001 AK Rotterdam. Men ont vangt dan, tegen vergoeding van de ver zendkosten, een kompleet informatie pakket. NED. HERV. KERK Beroepen te: Utrecht (toez.) A. J. Zou tendijk te Groningen; Piershil J. B. Kamp, kand. te Elspeet. Aangenomen naar: Nederlangbroek (toez.) W. C. Zuijderduijn, kand. te Stel- lendam; Gouda drs. J. W. Kirpestein te Waardenbrug-Neerijnen; Aalburg dr. M. J. Paul, kand. te Amersfoort. Bedankt voor: Genemuiden (toez.) H. Westerhout te Goedereede. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: A. Elverdink, Kommisje- wei 27, 9218 PC Opeinde; G. van Goch, Schimmelpennincklaan 20, 3771 JA Bameveld; M. A de Jager, Parkweg 159, 7772 XS Hardenberg; J. S. Struijk, Vlet- weide 142, 3981 ZP Bunnik; A E. Struijk-Boers, Vletweide 142, 3981 ZP Bunnik. GEREE KERKEN Benoemd: door het deputaatschap van Zending en Werelddiakonaat tot toerus tingspredikant te Rwanda drs. H. van der Burg te Ten Post (part-time). Beroepen te: Wirdum (Fr.) drs. T. C. Wolters, kand. te Groningen; Arnhem als geestelijk verzorger van „Het Dorp" (part-time) drs. M. H. Leistra te Exmorra en Allingavder en Gaast en Ferwoude (herv. geref fed.) (part-time); Goes drs. F. A. Petter te Luttelgeest (NOP) en Kuinre (Ov.); Oosterhout (N-Br.) drs. A. M. Los te Pijnacker en Nootdorp. Aangenomen naar: Arnhem als geeste lijk verzorger van „Het Dorp" (part time) drs. M. H. Leistra te Exmorra en Allingawier en Gaast en Ferwoude (herv. geref. fed. (part-time); Goes drs. F. A. Petter te Luttelgeest (NOP) en Kuinre (Ov.); Wirdum (Fr.) drs. T. C. Wolters, kand. te Groningen; de benoeming door het deputaatschap van Zending en Werelddiakonaat tot toerustingspredi kant te Rwanda drs. H. van der Burg te Ten Post (part-time); Numansdorp drs. P. Silvis, kand. aldaar. Beroepbaarstelling: drs. T. C. Wolters, kand. te Groningen. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: als lerend ouderling te Nieuw-Beijerland T. Klok, wonende te Harskamp; als lerend ouderling te Wou denberg D. Monster, wonende te Put- tershoek. GEREE KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Assen-Zuid F. H. Folkerts te Stadskanaal; Musselkanaal-Valther- mond, Nijmegen en Surhuisterveen i.c.m. Opende drs. J. R. Geersing, kand. te Kampen; Hoogvliet-Spijkenisse C. J. Mewe te Temeuzen; Den Helder P. F. Lameris te Vollenhove-Kadoelen. Aangenomen naar: Groningen-Noord J. G. van der Hoeven te Nieuwleusen. NED. GEREE KERKEN Beroepen te: Zeist drs. H. de Jong te Amsterdam-Centrum. Aangenomen naar: Bunschoten-Spaken burg voor de missionaire dienst te Zuid- Afrika Tj. Baron te Heerde. Bedankt voor: 's-Gravenhage J. H. Veef- kind te Krommenie. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor: Amsterdam dr. G. C. den Hertog te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Temeuzen en Zwolle G. M. de Leeuw, kand. te Rotterdam; Nieu- werkerk (Z) Th. van Stuijvenberg te Ter- wolde de Vecht; Sprang-Capelle i.c.m. dovenzorg G. J. van Aalst te Bent- huizen. Aangenomen naar: Bameveld G. M. de Leeuw, kand. te Rotterdam; Nieuw- Beijerland P. Melis, kand. te 's-Graven- zande. Bedankt voor: Aagtekerke, Aalburg, Amsterdam-Noord i.c.m. Zaandam, Berkenwoude, Borssele, Boskoop, Bra- kel, Capelle aan den IJssel (wijk Middel watering), Goudswaard, 's-Gravenhage- Zuid, Herkingen, Hoofddorp, Hooge- veen. Hoogvliet, Klaawaal, Kortgene, Kruiningen, Leerdam, Lethbridge (Can.), Meeuwen, Middelburg-Centrum, Middelburg-Zuid, Middelhamis, Oud dorp, Oudemirdum, Poortvliet, Rhenen, Sint Annaland, St. Catharines (Can.), Temeuzen, Uddel, Urk, Wageningen, Wolphaartsdijk en Zwolle G. M. de Leeuw, kand. te Rotterdam; Alblasser- dam, Apeldoorn, Capelle aan den IJssel (wijk West), Drachten, Eindhoven, 's- Gravenzande, Gorinchem, Haarlem, Hilversum, Krimpen aan den IJssel, Nij- kerk, Oosterland (Z), Oud-Beijerland, Poortugaal, Puttershoek, Rilland-Bath, Rotterdam-Alexanderpolder, Rotter dam-Centrum, Rotterdam-West, Rotter- dam-IJsselmonde, Scherpenzeel, Spijke- nisse, Utrecht, Waarde, Westkapelle, Woerden en Zoetermeer P. Melis, kand. te 's-Gravenzande. Het gaat de goede kant op met onze gezondheid. Dat verklaarde, na vijf entwintig jaar aktiviteiten van de Nederlandse Hartstichting, de Am sterdamse cardioloog professor dr. A. J. Dunning onlangs tijdens een weten schappelijk symposium. Aan de snelle stijging van sterfte aan hart- en vaatziekten is een einde geko men en er is sprake van een langzame maar gestage daling met 1,6% per jaar. Wij bewegen meer, wij roken minder en de hoge bloeddmk wordt effektie- ver behandeld. De Nederlandse Hart stichting is steeds een warm pleit bezorgster voor het fietsen geweest. Dat blijkt vmchten af te werpen. Fietsen maakt gezonder door de be wegingsmogelijkheden die hierdoor worden geboden. Een goedkoop me dicijn en niet om een vies gezicht bij te trekken, want fietsen is niet alleen gezond maar ook nog prettig. De Oeltgendagen in Ooitgensplaat be ginnen op woensdag 9 augustus met de spectaculaire Rabo Rodeo Kampioen schappen. De Rabobank, die al vanaf het begin een belangrijke sponsor van de Oeltgenda gen is, pakt dit jaar extra uit door de spits af te bijten met de Rabo Rodeo Kam pioenschappen. Rodeo is een sport van de ruige cowboys uit het wilde westen, die op deze wijze hun kracht en behendigheid demon streerden onder luide aanmoedigen (of hoongelach) van de omstanders. De cowboy, die het langst in het zadel wist te blijven was de held van de dag en kon rekenen op een leuk financieel voordeel. Alle sterke, sportieve, behendige durf- al's, zowel mannen als vrouwen, uit Ooitgensplaat en wijde omgeving wor den uitgenodigd om hun krachten te meten met de wilde stier. Ook voor de winnaar van deze Rodeo Kampioenschappen heeft de Rabobank een prijs ter waarde van 250,- uitge loofd. Degenen, die als tweede of als derde eindigen kunnen rekenen op een prijs t.w. van resp. 100,- en 50,-. De Rabo Rodeo kampioenschappen vinden plaats in de feesttent aan de Sportlaan in Ooitgensplaat. Aanvang is om 20.00 uur. Aanmelden bij K Buth, tel. 01873-1260 of bij W. de Graaf, tel. 01873-2218. In augustus 1989 starten weer diverse opleidingen die gericht zijn op aanslui ting op de arbeidsmarkt en bestemd zijn voor volwassenen vanaf 18 jaar die een betaalde baan vrillen en hiervoor de benodigde beroepsopleiding missen, vanwege een lage, onafgemaakte of ver ouderde vooropleiding. De opleidingen kunnen gevolgd worden met behoud van uitkering. De kosten zijn laag: 60,- per cursus of cursusjaar plus een vergoeding voor gebruik van boeken en leermiddelen. De mogelijk heid bestaat een tegemoetkoming in de studiekosten aan te vragen. De duur van de opleidingen varieert van 3 maanden tot 2 jaar. De theorie wordt meestal gecombineerd met praktijk. Voor kinderopvang wordt een financiële vergoeding gegeven. Er zijn mogelijkheden in verschillende sektoren, namelijk administratie en kantoorautomatisering, verzorging, pro- duktie-tuinbouw, detailhandel en tech niek. Tevens kan er deelgenomen worden aan een korte opstapcursus baan en/of beroep en een schakelprogramma Mavo-vakken. De opleidingen worden gegeven in Mid delhamis, Hellevoetsluis, Brielle, Spij- kenisse en Oud-Beijerland. Data van informatie-bijeenkomsten worden me dio augustus via de pers bekend ge maakt. Voor inlichtingen kunt u bellen naar de PBVE, telefoon 01860-18211. De Unicef-loop, die plaats vond op 10 juni te Middelharnis heeft 19.986,60 opgebracht. Een resultaat dat er zijn mag! Het Unicef-comité is er tevreden over en bedankt de lopers en de spon sors van harte. Het was deze keer voor de derde maal, dat een gesponsorde wandeltocht werd georganiseerd op het terrein van Her- nesseroord. In 1987 werd voor het eerst gelopen. Er deden toen 199 kinderen mee. Zij liepen 13.027,40 bij elkaar. Dat is een gemid delde van 65,46 per deelnemer. In 1987 was er, alhoewel op Goeree- Overflakkee pas voor de tweede maal gelopen werd, sprake van een record. Wat betreft aantal deelnemers en op brengst. Toen waren er namelijk 595 lopers en de totale opbrengst was 34.717,10 (gemid delde opbrengst per loper 58,35). Over al in het land worden Unicef-lopers georganiseerd, maar in 1988 spanden wij de kroon. Dit jaar waren er 457 deelnemers, ver deeld over 19 basisscholen, de scouting- groep „Middelhamis" en een groep bewoners van Refugium. Het gemiddelde bedrag per deelnemer komt nu uit op 42,80. Iets minder dan vorig jaar, maar landelijk gezien toch een heel mooi bedrag. Vorig jaar spon sorden velen voor 't eerst. Men had toen niet in de gaten, dat er in 4 uur tijd heel wat kilometers gelopen kunnen worden, ook of juist door jeugdige deelnemers. Daarom hield men zien nu bij een „voorzichtige" sponsoring. Alle scholen die hebben meegedaan krijgen bericht welk bedrag door hun school bijeen gelopen is. Niet alleen het weer werkte die dag ten Onder auspiciën van de Stichting Orgel centrum wordt op dinsdag 18 juli in de Nieuwe Kerk te Middelburg weer een orgelconcert gegeven. Voor dit 4e concert in deze zomeravond serie is de bekende Kampense organist en koordirigent Klaas J. Mulder uitge nodigd om het fraaie orgel in deze eeu wenoude kerk te bespelen. Het gevarieerde programma dat zal wor den uitgevoerd luidt als volgt: Inleidend koraalspel, K. J. Mulder; Fuga in G, J. S. Bach; Adagio in D, B. Galuppi; Concert no. 10 in d, G. F. Handel; Fantaisie in Es, C. Saint-Saens; Andante Cantabile en Grand Choeur, Th. Salome; Andante en final uit symph. No. I, L. Vieme. Klaas J. Mulder besluit het concert als gewoonlijk met een improvisatie. Aanvang 20.00 uur. volle mee. Dit kan ook gezegd worden van Hemesseroord, de buschauffeurs e vele anderen. Er kan worden tenigge" zien op een gezellige dag met een goed resultaat. De Unicef-loop belooft een jaarlijks terugkerend evenement te worden. Eén deelnemer had in de week vooraf gaande aan de loop al een fikse prestatie geleverd. Tot ieders verbazing verscheen Lennard de Jager uit Melissant aan de start met een lijst van 72 sponsors Kwam het daardoor dat hij die midda? 18 km. liep? De inzet van hem is zeker het vermelden in de krant waard! BRIELLE Maandag 3 juli jl. vond er een orgelconcert plaats in de Grote- of St. Catharijnekerk te Brielle. Op zich geen opzienbarende gebeurtenis want dit gebeurt nu om de 2 weken in he tkader van de vaste orgel-serie. Het concert zelf echter was WEL op zienbarend! De organist Gerard Le- gierse uit Rotterdam leverde top-kwa- liteit en wist zijn eigen enthousiasme (zowel over de kerk als het orgel) zeer goed over te brengen op het (helaas wei nige) publiek. Deze vakman van de eerste orde (hij behaalde in 1979 het solisten-diploma met onderscheiding en studeert momen teel aan het parijse conservatorium) bracht een zeer boeiend programma. Centraal stond de franse orgel-litera tuur, zowel uit de barok- als uit de romantische periode. In een suite van Du Mage kwamen de verschillende mogelijkheden van het orgel aan bod. Door de prima verzorgde artikulatie kwam alles zeer duidelijk over. Met name de (nieuw geplaatste) Eoline 8' van het Bovenwerk werd zeer fijntjes geëtaleerd in een mooi uitgevoerd Recit, een deel uit deze Suite. Ook demonstreerde de organist zijn uit stekende techniek op klavieren en pe daal in o.a. de praeludium en fuga in d-moll (J. S. Bach) waarbij ook het nieuwgeplaatste vrij-pedaal goed uit de verf kwam. Na een sfeervol „Lamentation" van Guilmant, waarbij het doodstil was, volgde een „Berceuse" van Vieme, waar in de schitterende strijkers van het orgel centraal stonden. Organist en publiek genoten resp. hoorbaar en verstild! Tot slot een stuk vuurwerk: het ,Allegro" uit Symphonic II van dezelfde compo nist. Een indrukwekkend stuk muziek, technisch van hoog niveau, maar weder om uitstekend vertolkt door Gerard Legierse. Al met al: een fantastisch concert, waar bij tevens vermeldt moet worden dat ook de registrantes een pluim verdiend heb ben! Ook zij hebben aan dit resultaat bijgedragen. Terecht ontvingen allen een staande ovatie. Wilt U ook (nog eens) zo'n mooi orgel concert bijwonen? Komt U dan 17 juli (maandag-avond) naar de St. Catharij nekerk in Brielle wanneer Bas de Vroome (orgel) en Wolfgang Lange (hobo) garant zullen staan voor een mooie avond. Beiden zijn uitstekende musici, slaagden cum laude voor hun instrument en de organist heeft in mei van dit jaar in België nog een concours gewonnen, waar hij eerste werd met het vertolken van orgelliteramur van 19e en 20e eeuw. Marco P. 't Hart Donderdagavond 29 juni vond in de aula van de Rijksscholengemeenschap de diploma-uitreiking plaats van de Avondschool voor mavo te Middelhar nis. De zeer gelukkig kandidaten wer den bedolven onder toespraken, bloe men en applaus. Op één kandidaat na slaagden alle deel nemers aan het eindexamen voor een of meer certificaten. De kandidaten die opgingen voor een kompleet diploma slaagden allemaal. De geslaagden waren: Jaqcqueline Akershoek, Agatha de Bruin, Jolanda Bijloo, Gerda van Rut- ten, Dick Doomheyn, Anneke van Papeveld, Riny van Helden, Sandra Looy, Gerard Pille, Anke Holster, Miriam Schluter, Jo Visser, Semina Kleyn, Hannie Visbeen, Jos van de Veer, Liesbeth Verolme en Corrie Kom. De kandidaten werden eerst toegespro ken door waarnemend directeur Ad Steemers. Hij bracht eerst kort de voor velen meest aangrijpende gebeurtenis van het afgelopen cursusjaar ter sprake: de hartproblemen en de operatie van Cees Briek (de directeur met ziektever lof, overigens wel aanwezig onder de vele genodigden). Daarna prees hij kort de moed en het doorzettingsvermogen van de kandidaten: hij wist wat het bete kende er na een dagtaak opnieuw op uit te trekken om 's avonds te gaan wer ken. Vervolgens kwam de burgemeester aan het woord. Zij had deze diploma-uit reiking zo belangrijk gevonden, dat zij daarvoor haar vakantie had onderbro ken. Ook zij had in haar toespraak eerst aandacht voor het gebeurde in het voor- De geslaagden (van links naar rechts): onder: Jo Visser, Liesbeth Verolme. Semina Kleyn, Gerda van Rutten, Miriam Schluter, Corrie Kom. Anke Holster. boven: Gerard Pille, Agatha de Bruin, Dick Doomheyn, Jos van de Veer, Riny van Helden, Jolanda Bijloo, Hannie Visbeen en Jacqueline Akershoek. bije cursusjaar. Een dreigende ophef fing van de school en een afgesprongen fusie werden kort besproken. Hoewel deze dreiging (vooriopig) leek te zijn afgewend, was het voor het voortbestaan van de avondmavo van zeer groot belang dat zij kon rekenen op de steun van de eilandbevolking en daarnaast natuuriijk op veel cursisten. Dan sprak zij de cursisten toe, waarbij zij zich vooral richtte tot de jongste (Miriam Schluter) en de oudste (Semina Kleyn). Zeer lovende woorden vielen hun ten deel. De feestelijke bijeenkomst werd na de uitreiking van de diploma's en de certifi caten besloten in de informele sfeer met een hapje en een drankje. Iedereen was zeer enthousiast, sommigen zelfs zo, dat ze zich ter plekke opnieuw lieten in schrijven voor andere vakken, in het komende cursusjaar. WIE VOLGT? (volgende inschrijvingsavond 14 augustus).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2