EIIIVt1DEt1-t1IEUW5 Op z'n flakkees gezeit: INGSSPRSKMST.... Overdenking m een bevoegde DOCENT(E) lichamelijke oefening SPERTIED dhr. Ko Kardux te Dirksland Nieuwe immigrant in Delta wateren Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! uit de Heilige Schrift Tijdrede S.G.P. Nieuwe bezorgers Diefstal uit Goese kerk Want bijons zijn UW foto's morgen al klaar! delclill^burg 3e Blad VRIJDAG 7 JULI 1989 No. 5814 Die joenge maansen die dun oorlog niet meegemaekt hawe, zal de tietel die boven dit stukje staet niks zaage, mar4 de ouwere begriepe ut des te beter. Je moest dan as strafmaetregel 's aevends op un bepaalde tied binnen weze, in oak 's ochens niet voor un zekeren tied buu- ten komme. Voor de jeugd waer ik toentertied oak bie horende, was tat vooral as ut 's avends lange licht was un penetensje, in zeker as de zaeterdagaevend anbrak. Mun wazze naemelijk gewaand om de zaeter dagaevend om tun Diek door te brien- gen, waer de joengelui volgens de ge- weunte die al van voor dun oorlog stamde, roendjes liepe over de Wesdiek, van wat nog nog de wienkel van Buysse is tot de Kaoie, in weer terug. Je had toen oak nog géén wienkelstuuting, je kon dun héélen aevend terecht in de wienkels. As je noe zaeterdagsaevends nog us un kéér over dun diek loapt, kan je je dan oak haest niet voorstelle hoe gezellig ut toen was. Mar ik dwaele of geloaf ik, in gae noe rap mun verhael vervolge. Op un gegeve moment was ut weer zova- ore, Spertied, in dat betekende in dit geval om zeven ure 's avends binnen. Van protestacties hadde mun toen nog niet vemome, daer hadde de Duutsers om mar géén lelukker woord te gebruu- ken, trouwens wel raed op gewete oak. De zaeterdagavend bran an in we zouwe zoas mun gewaand wazzase toch nog pasjes naer dun diek gaen, nae éérst oenze ouwers beloofd te hawen uuterlijk om zeven uur terug te wezen. Je weet net hoe 't gaet, „gezelligheid kent geen tijd", in bleve mun dus veul te lange op dun diek hange. 't Was nog un menuut of achte voor de spertied, in as je noe weet da mun helemaele na dun Durpsweg in Sommerdiek moste loape, dan snap je oak wel da mun de sokken dur goed in gezet hawe. We liepe eerst dun Diep of tot HoUand- Zééland, in dan over dun Oostdiek van Sommerdiek via de Voorstraete naer de lenkele Rieng. Tot zovaore gieng aoles goed in we gienge al een beetje moed kriege dat oens uutstapje zoengder kleerscheuren of zou loape. Mar dun tied had vanzelf sprekend oak niet stille gestaen, in was ut inmiddels al un stuitje zeven ure geweest. Op de kruusing van de lenkele Rieng mit de Achterstraete in ut Oranjestraetje angekomme gieng ut gelok oengs be- geve, in zou ut muusje toch nog un staer- tje hawe. Plotseling, de joengers die voorop liepe, wazze de lenkele Rieng al ingelope, zag ik oengder 't hollen inééns un Duutser mit un geweer op tun Westelijken Ach terweg voor ut Oranjestraetje ver- schiene. Mit dat un oens in de gaten had, begon un geliek op oens te schieten, mar deurdat we vlak bie dun bocht wazze, wier dur geen maans van oens krootje geraekt. As un haes vloge mun op huus an, langs te smidse van Keesje Vis over dun Durpsweg, deur 't slopje in deur 't paedje achterheen. Thuusgekomme wazze oenze ouwers blieje dat ze oens heelhuids zagge ver- schiene, in wiele zaalf eigeluk nie minder. Zo liep dit uutstapje voor oens persoon- luk nog best of, zoas laeter bleek wazze ze echter aolemaele niet zo gelokkig. Op ongeveer dezelfde plek wiere twee leef- tiedgenoten in dur been geschote, un meisje van de Voorstraete in un joengen uut de Achterstraete, un bewies dat ut wel menens was' Zoas je begriept binne mun laeter dan oak wel wat verzichtiger geworre, as mun op un bepaelden tied binnen moste weze, we hadde oens lesje geleerd. Aolemaele de groete van die zun eige noemt, Un oud-Hofstraeter DIRKSLAND Geslaagd Onze plaatsgenoot, André Mans slaagde aan de Technische Uni versiteit te Delft als Ingenieur afd. Weg en Waterbouwkunde. Een bijzonder sympathiek mens, de Dirkslandse „Kootje Kardux" en dat geldt zeker óók voor z'n vrouw Corrie. Tien tallen jaren lang hebben ze in het Dirkslandse Verenigings gebouw „de Schakel" hun voortreffelijk gastheer- en gastvrouwschap betoond aan ieder die er over de drempel kwam, voor zaken, dat waren meest landbouwers, voor ver gaderingen of voor ontspanning, want ook bruiloften en cul turele avonden zijn er door de jaren heen legio gehouden. Op de goede zorgen van dhr. en mevr. Kardux en op die van hun medewerksters mocht op voorhand gerekend worden, zoals dat al gold in de periode 1944-1955, toen ze samen hotel Kardux beheerden. In 1959 pachtten ze het buffet van het Dirkslandse Verenigingsgebouw „de Schakel", aangenaam hebben ze daar gewerkt, maar daar is een eind aan geko men, onverwacht, om medische redenen, want ze waren 't nog lang niet zat als maar niet de gezondheid gehaperd had.... Op een prachtige zomermorgen heb ik met Ko een spontaan gesprek. Er is het laatste halfjaar nogal wat gebeurd in zijn leven. In een tijdsbestek van vijf weken is hij maar liefst drie keer aan zij hart geopereerd. U heeft het vorige week vrijdag nog in onze krant kunnen lezen, er is nog steeds geen opvol ger voor „De Schakel" en dat betreurt dhr. Kardux zeer, temeer omdat de opvolging en overname geregeld leek. „Er zijn dagen dat ik alle moed bij elkaar moet rapen. Soms gaat het een dag wat beteren dan denk ik nou, het gaat goed. Maar vaak heb ik dan de andere dag weer een terugslag. Desondanks heb ik me toch aardig weten te schikken zegt dhr. Kardux op onze vraag naar zijn omstandigheden. Wat aanvankelijk een onschuldig hartgeruis had geleken, bleek bij Kardux een lekkende hartklep te zijn. De eerste operatie mislukte. Na de tweede operatie bleek een bacterie te zijn binnen gedrongen, waarop hij ernstig ziek werd. Ook de derde operatie was niet succesvol... Als ik dit verhaal hoor, denk ik toch wel even ietwat beschaamd hoe ongeduldig ik zelf soms ben.... Een vierde operatie zou Kardux aandurven. Want", zegt hij, „alsernogwataan tedoen is, dan graag. Ik wil wel, maarnu moet ik eerst drie maanden rust hebben. Daarna steken de heren professoren nogeens de koppen bij elkaar". Heel Dirksland heeft ten tijde van zijn ziek-zijn van harte met hem meegeleefd. Hij kreeg, om u een indruk te geven, 228 ansichten, 40 bloemstukken en 17 fruitmanden! Dat is nogal wat! Het fijnst daarvan vond hij, dat er wat de gevers betreft, geen onderscheid was. „Kerks of niet, iedereen leefde met me mee", zegt hij waarderend. Zoals ik al zei is Ko Kardux, samen met zijn vrouw, in '44 Hotel Kardux gestart. Hij heeft deze periode als zeer gezellig ervaren. Flakkee was nog een eiland. De „reizigers" die er kwamen bleven vaak overnachten. Menig nachtje heeft het echtpaar Kardux op de grond geslapen.... Hoe anders was In de loop der eeuwen wisselden flora en fauna in de Zeeuwse Stromen, doordat planten en dieren verdwenen, maar ook dat vreemde gasten die tot dusver onbe kend waren zich vestigden en inheems werden. Soms tot voordeel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden, maar zo waren de kreeften enkele eeuwen geleden hier onbekend en kwamen niet voor, tot men begin dezer eeuw plotseling ontdekte dat in de Oosterschelde en in de Greve- lingen kreeften voorkwamen. Maar meestal zijn het immigranten die nadeel brengen en soms bestaande cul tures te gronde richten. Reeds in 1756 beschreef de bekende en beroemde Zierikzeese dokter Job Baster een wormpje, dat in een nauw buisje van zand en slik leefde en dat twee lange ten takels kon uitsteken. Baster noemde het kleine zeeduizend been met zeer lange grijpers, maar de wetenschappelijke naam werd Polydora Ciliata. Deze Poly- dora, was het die in de dertiger jaren van deze eeuw de Zeeuwse oesterteelt bijna te gronde richtte. De jonge bioloog Dr. P. Korringe vond een eenvoudig middel om de Polydora te bestrijden, uit dank baarheid noemde men later een weg in Yerseke naar de schelpdieren bedrijven Dr. P. Korringaweg. Nauwelijks was de polydora bedwongen of de slipper limpded (op Yerseke water muiltje genoemd) omdat de schelp aan deze schoenensoort deed denken, ver menigvuldigde zich dermate dat op nieuw van een ramp voor de oesterteelt gesproken werd. Maar ook de slipper werd getemd, door schoonmaak van de percelen na de oorlog. Toen in 1950/1951 wilden de mosselen niet tieren en gingen dood, de mossel- teelt verdween uit Zeeland, als gevolg van he toptreden van een parasiet Myti- licola intestenales. De natuur past zich aan, de parasiet deed enkele jaren later geen schade meer. De wolhandkrab, het Japanse bessen- wier, de microcel X, het zijn verschijnse len van de tweede helft van deze eeuw, die gevaren zijn voor de bestaande cultures. De jongste verschijning in de kust en Deltawateren nu de Amerikaanse zwaardschede, die zich met een fabel achtige snelheid vermenigvuldigt en een plaats komt opeisen onder de fauna van het zoutwatergebied. Hij komt volgens zijn naam uit Amerika. Of hij schadelijk zal zijn, voor wat hier leeft en groeit is nog niet geconstateerd. Voorlopig wacht men nog af. het dan nu. Het woord café was niet zo beladen zoals dat heden ten dage kan zijn. Het had een andere funktie. ,Asjeje bróód mar verdiende", mijmert Kardux. In 59 werd „De Schakel" gebouwd, een verenigingsgebouw waar vooral agrariërs vergaderden en waar ook veel bruilof ten plaats vonden. Dertig jaar lang hebben Ko en Corrie altijd alles tot in de puntjes verzorgd. Ze hoorden bij „De Schakel". Ik vraag Ko of hij er speciale herinneringen aan bewaart: Wat ik nooit zal vergeten is die avond dat boer Koekoek zou komen spreken. Het was winter en het sneeuwde. De zaal zat stampvol, het werd tien uur, elf uur, en nog was boer Koe koek er niet. Tenslotte arriveerde hij om half twaalf. Tjonge, jonge, dat was me wat Hie was zo kwaed as 'n hekken, omdat hij onderweg ook nog een bekeuring had ge kregen Zijn betrokkenheid bij „De Schakel" is zeer groot geweest En nog.... „Ik had me na dié opereaties voorgenomen om wat gemak kelijker te worden. Maar ik kom tot de conclusie dat ik mijn karakter niet kan Veranderen. Ikkan niet zomaar ergens een klap tegen geven. „Het zal mien tied wel duren is voor mij geen standpunt. Ik zou het voor mezelf niet kunnen verant woorden om b.v. morgen de sleutel van „De Schakel" bij het gemeentehuis af te geven en te zeggen: zoek het mar uut Ik heb dertig jaar lang mijn werk goed gedaan en dat zou ik niet kunnen verantwoorden. Maar hoe het nu moet weet ik niet". Een gelukkige omstandigheid is, dat het vakantietijd is. Er staat nog niet zo veel op het programma. Maar het is duide lijk dat Kardux pas echt rust krijgt als deze kwestie geregeld is. Ik hoop van harte dat hem, en natuurlijk ook Corrie, die rust beschoren is.... Teunie Knöps De vrouw van Lot „Gedenkt aan de vrouw van Lot". (Lukas 1732) In onze dagen wijzen steeds meer teke nen erop dat Christus' komst ten oordeel dichterbij komt. Nu vraagt de Heere Jezus juist met het oog op de nadering van Zijn wederkomst te letten op een gestalte uit het verre verleden. Neen, het is niet iemand als Abraham, de vader van alle gelovigen, of als Ruth, die een toonbeeld van godsvrucht was. Het is iemand die vluchtte voor de ondergang en op weg was naar het behoud, maar tóch omkwam: De vrouw van Lot! We vragen ons af: Waarom moeten we in deze toch al zo benauwende tijden nu juist herinnerd worden aan zo'n benau wende geschiedenis als die van Lot's vrouw? Is dat juist niet omdat we in de laatste dagen het grote gevaar lopen van een levenshouding als de hare.... én van een levenseinde als het hare? Het is waar dat haar levensgeschiedenis eigenlijk in de schaduw blijft. De Schrift gunt ons alleen maar een korte blik op de laatste bladzijde van Haar levensboek. Maar die éne blik op haar vreselijk einde is wel voldoende om te zien waardoor haar leven ten diepste beheerst werd....! De feiten zijn spoedig verteld: Al lang schreit de ongerechtigheid die in Sodom en Gomorra bedreven wordt ten hemel, maar nu is de maat vol in Gods ogen. Daarom heeft Hij besloten de steden van de aarde te verdelgen. Eerst moet Lot echter gewaarschuwd worden die inmiddels binnen de muren van Sodom is gaan wonen. Engelen brengen de ont stellende tijding over: „Vlucht weg uit Sodom om aan het oordeel te ontko men!" Maar Lot, zijn vrouw en dochters aarzelen. De engelen nemen hen bij de hand en trekken hen voort: „Vlucht! Haast u om uws levens wil en zie niet om op de weg!" Dan vluchten ze tenslotte - ook de vrouw van Lot. Ze vlucht mee met haar man die ondanks alles toch een rechtvaardige was (Vgl. 2 Petrus 2 :8). Zo heeft ze heel haar leven al gehoord bij hen die God vrezen. Jaren geleden is ze in gezelschap van Abraham wegge trokken uit Ur naar het beloofde land. Van nabij is ze getuige geweest van Gods wonderlijke leiding en bescherming in het leven van de vader van alle gelovi gen. Ze heeft de altaren gezien die Abra ham bouwde en wellicht zijn gebeden gehoord. Vele jaren heeft ze geleefd naast Lot, een man die de Heere vreesde en ze heeft gemerkt hoe zijn ziel gekweld werd door de zonden die in Sodom bedreven werden. Uit niets blijkt dat ze zich verzet heeft tegen het geestelijk kli maat dat in het tentenkamp van Abra ham heerste of dat ze het oneens was met de diepste overtuigingen van haar man. Van de buitenkant gezien be hoorde ze bij de mensen die God vrezen. Dat blijkt ook nu weer, nu ze met Lot en haar dochters uit Sodom vlucht....! En tóch...., al heeft ze heel duidelijk de tekenen van Gods trouw en van Zijn gerechtigheid gezien, al heeft ze jaren met Gods volk omgegaan, deze dingen hebben geen werkelijke indruk nagela ten in haar leven. Haar hart is er niet onder verbroken en haar leven is er niet door veranderd. Ondanks alle voorrech ten die ze ontvangen heeft, is ze onbe keerd gebleven. Al die lange jaren heeft ze zich in wezen alleen maar gehecht aan de dingen van deze wereld. Daar lééfde ze echt in! Vandaar ook dat ze zich eigenlijk bij de welvaart van Sodom en in het bruisende, boeiende leven van die stad zo goed thuisvoelde. En nu vlucht ze wel weg, maar haar hart heeft ze toch aan Sodom verloren. Haast onweerstaanbaar wordt haar binnenste naar haar huis, naar haar eigendommen en vooral naar het léven in die door en door verdorven stad getrokken. Daarom moet ze omzien: Nog één blik, waarin al haar verlangen, waarin heel het heim wee van haar hart ligt opgesloten. En in die zonde van het tóch omzien verstijft ze en wordt tot een zoutpilaar....! De gedachte kan bij ons bovenkomen: „Was dat omzien nu zo'n ernstige zonde, dat het op deze vreselijke manier ge straft moest worden?" Het lijkt inder daad maar een kleinigheid, die éne blik! Toch mogen we niet vergeten dat deze blik laat zien wat er eigenlijk in het hart van deze vrouw leeft. Wat dat is? Op zijn minst twee dingen: moedwillig ongeloof en doorgaande onbekeerlijkheid. Uit dit omzien naar Sodom spreekt allereerst haar ongeloof De waarschuwing van de engelen was bepaald niet onduidelijk geweest: De stad zou verdelgd worden en alleen door te vluchten zouden Lot en zijn gezin zich kunnen redden. Daar bij moesten ze alles achterlaten en mochten beslist niet omzien: „Behoud u om uws levens wil; zie niet achter u om, en sta niet (stil)...." (Gen!. 19 17). Ondanks deze dringende woorden, staat de vrouw van Lot tóch stil en ziet ze tóch om! Moedwillig legt ze de woorden van de hemelboden naast zich neer. Al is ze gewaarschuwd, ze volhardt in haar ongeloof Daarnaast maakt haar laatste blik duidelijk dat haar hart nog steeds in Sodom ligt. Het schokkend gebeuren van de vorige avond, de ernstige bood schap van de engelen hebben haar liefde voor het „goede" leven in de stad niet gedoofd. Al vluchten haar voeten voor het oordeel, haar hart heeft zich niet van de zonde afgekeerd. Haar omzien naar Sodom is er een stille getuige van dat ze doorleeft in haar onbekeerlijkheid, in haar liefde tot de dingen van déze wereld. Waarschijnlijk begrijpen we nu waarom de Heere Jezus in verband met Zijn naderende wederkomst zegt; „Gedenkt aan de vrouw van Lot!" Juist in de tijd die aan die grote dag voorafgaat, is het gevaar namelijk lévensgroot dat we gaan leven zoals zij.... en omkomen zoals zij! Het is mogelijk dat we - precies als de vrouw van Lot - jarenlang omgaan met hen die de Heere vrezen en tóch.... onbekeerd blijven! Uiterlijk kan het er misschien wel op lijken dat we bij Gods volk behoren, maar ons hart is onverbroken gebleven. De tekenen van Gods goedheid hebben ons niet verne derd en de dringende waarschuwingen hebben ons niet echt getroffen. We leven dóór als vreemdelingen van Gods ge nade en we haasten ons niet om Ons levens wil....! Het kan ook zijn, dat we zo vast zitten aan de dingen van deze aarde: We hebben ons hart verloren aan ons huis, ons bezit, ons „goede" leven, of we zijn druk met ons werk en met onze grote en kleine zorgen. Voor God en Zijn Woord is echter ten diepste bij ons geen plaats....! Misschien heeft een stuk we reldsgezindheid zijn intrek genomen in ons leven. Steeds meer wordt in deze wereld dat wat de Bijbel zonde noemt „gewoon" gevonden. En heel ongemerkt worden we door die geest beïnvloed: We gaan meedoen met wat iedereen van daag doet en langzaam maar zeker gaat de wereld de toon aangeven in ons leven. Dat wordt zichtbaar in onze opvattin gen van goed en kwaad, in de manier waarop we onze kinderen opvoeden, in de wijze waarop we ons ontspannen.... Ja, in alle dingen! Het ergste is dat we daarbij de apostolische vermaning ver geten hebben: „Wie een vriend der wereld wil zijn, wordt een vijand van God gesteld!" (Vgl. Jak. 4 4). Heel bijzonder als u in bovenstaande regels iets van uw eigen portret geschetst ziet, zegt het woord van de Heere Jezus tot u: „Denk toch aan de vrouw van Lot!" Ja, niemand kan zich aan de klem mende ernst van deze oproep onttrek ken! Want de Grote Profeet dringt er in deze woorden op aan dat we ons haasten om ons levens wil, opdat we niet omko men in onze zonde, maar behouden worden. Dit behoud is te vinden in Hem die hier spreekt. God heeft Hem gegeven als Heere en Zaligmaker. Hij is geko men om het verlorene te zoeken. Bij Hem is vergeving, ook voor de ergste zonden; Bij Hem is rust voor het onrus tig hart. Nóg dringt Hij aan; Nóg nodigt HijVlucht toch tot MijMaar haast u....! Zie niet om....! Want nu de dag nadert dat Hij komen zal, staat de zoutpilaar in het dorre gebied van de Dode Zee als een opgeheven vinger tegen de hemel: Gedenkt aan de vrouw van Lot! A. Baars Tweewielercentrum Middeiharnis Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 NIEUWE TONGE D.V. woensdag 12 juli hoopt ds. K. Veld man van Nederhemert een Tijdrede uit te spreken in de Ned. Herv. Kerk. Aan vang 19.30 uur. M.i.v. 1 juli j.l. werd de bezorging van ons blad in een gedeelte van Dirksland overgenomen van fam. de Waal, door fam. Komijn, Gel- dersedijk 15, tel. 1828. In Nieuwe Tonge werd per die datum de bezorging van fam. v.d. Valk overgenomen door de fam. Cabaret, Korteweegje 48, tel. 2312. Adm. Eilanden Nieuws 01870- 4844 veel en snelle verkopen! Inbrekers hebben uit de (Hervormde) Grote Maria of Magdalenakerk in Goes een antiek zilveren Avondmaalstel en een geldberag van 5000,- gestolen. De preciese waarde van het Avondmaalstel is niet bekend, maar het wordt op enkele tienduizenden guldens geschat. Om in de kerk te komen moeten ze op een stukje plat dak zijn geklommen, door het forceren van een deur zijn ze in de kerk gekomen. De sloten van twee deu ren in de kerk moesten er aan geloven om bij een kast te komen, waarin de kluis met het Avondmaalstel waren opgeborgen. Wie vandaag bij ons binnen stapt, kan z'n foto's morgen al inplakken. Want als u dat wilt, drukken we uw kleurenfilms binnen 1 dag af. Vanzelfsprekend blijft ook de kwaliteit zo goed als u van ons gewend bent. Dus bij ons voort aan: vandaag brengen-mor gen halen! Irestonint fotografie arjo van der graaff vraagt m.Lv. 21 augustus 1989 voor 4 lesuren. Van sollicitanten verwachten wij dat ze - behoren tot één der protestantse kerken en kerkelijk meelevend zijn. - het christelijk onderwijs uit overtuiging willen dienen. - kunnen instemmen met de statuten van onze vereniging. De vereniging heeft tot grondslag de Heilige Schrift als Gods Woord naar de verklaring daarvan gegeven in de Drie Formulieren van Enigheid, zoals deze zijn vastgesteld op de Nationale Synode, gehouden te Dordrecht in 1618 en 1619. Sollicitaties worden binnen tien dagen na de verschijning van dit blad verwacht bij de voorzitter van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Christelijke Scholen voor Voortgezet Onderwijs op Goeree Overflakkee, de heer E. R. van Putten, Westdijk 11, 3247 LM Dirksland. Informatie kan worden ingewonnen van maandag t/m vrijdag bij dhr. A. J. van Heest (plv. dir.), tel. 01879-1148. Ongetooflijk goed ri kleur voorstraat 58-3247 ce dirksland telefoon 01877-3517 CHR. SCHOLENGEMEENSCHAP LHNO/LAVO JULIANA VAN STOLBERGLAAN 19 3241 GL MIDOELHARNIS TELEFOON 01870- 3209 Corr. adfes- Postbus 113 3240 AC MIDDELHARNIS 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9