EIUVtlDEII-niEUWS Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Wie schrijft er mee van en over Flakkee? De weg naar huii Zonnen onder SUNSELECT AllerHande onderzoekt zomerfruit Fakturen sets IIHBHIHHI HET "^KIjkVENSTER Excursie door natuurgebied De Kleistee Duivensport lilliddelharnis flakkee expresse bv Geslaagden Land- en Tuinbouwschool Sommelsdijk Gevonden voorwerpen STURMWEER Fa. B. van Eclc Zn. VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. blik op kerk ~^'^r en samenleving D Wedvlucht vanaf Duffel d.d. 2 juli, gelost met NW-wind Wedvlucht vanaf St. Quentin d.d. 2 juli gelost met NW mnd wij drukken ze vakkundig, vliegensvlug en voor een redelijke prijs drukkerij kranse bv -14- Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 7 JULI 1989 No. S814 - Synode-benoemingen - Commotie - „Berufsverbote" Hoewel de vorige week genoemde brief naar aanleiding van het besluit van de Hervormde Synode nog om antwoord vraagt wil ik toch, vanwege de aktuali- teit, deze week de aandacht vragen voor een andere kwestie, die trouwens een gevolg is van dezelfde synode-vergade ring die de zogenaamde homo-motie aannam. Deze Synode deed ook enkele benoe mingen. Het zal wellicht bekend zijn dat de kerkelijke hoogleraren door de Gene rale Synode worden benoemd, overi gens op voordracht van T.W.O. (de commissie voor het Theologisch Weten schappelijk Onderwijs). Welnu, ditmaal benoemde de Synode twee part-time hoogleraren: Mevrouw Riet Bons-Storm en Dr. W. Balke. Bei den zouden in Groningen gaan doce ren. De eerste kreeg de opdracht les te gaan geven in vrouwenvraagstukken, de tweede zou een bijzondere leerstoel gaan bezetten voor de geschiedenis van de Reformatie. De twee benoemingen tegelijk vormden een doorzichtig staaltje van kerkpoli tiek. Bij een vorige gelegenheid was Mevr. Bons gepasseerd, zeer tot onge noegen van de feministen. Nu zij alsnog werd benoemd moest de bittere pil voor de rechterkant van de kerk worden ver guld door de benoeming van Balke, Hervormd predikant te 's-Graveland en lid van de Ger. Bond.... Over die laatste benoeming is een hele commotie ontstaan. Want men kwam te Kiwi's en aardbeien zijn de zomer- vruchten die de meeste vitamine C bevatten, bovendien leveren ze relatief weinig caloriën. De vruchten bevatten respektievelijk 70 en 60 mg Vitamine C en 40 en 24 caloriën per 100 gram. Dit blijkt uit een artikel in het juli-nummer van AllerHande. Het blad onderzocht van 12 soorten zomerfruit het vitamine C-gehalte en de hoeveelheid caloriën. Ter vergelijking: pruimen en abrikozen blijken beide slechts 5 mg Vitamine C te bevatten. Het thuisblad van Albert Heijn besteedt verder twaalf pagina's aan de vele gezichten van salades. Voor elk tijdstip van de dag is er wel een passende salade, als lunch, toetje, voorgerecht, groente of zelfs als complete maaltijd. Ruime aandacht in AllerHande ook voor snel-klaar-vlees. In het hart van het blad is een poster meegeniet waarop dertig bij Albert Heijn verkrijgbare soorten snel-klaar-vlees staan afgebeeld met daarbij informatie over de samen stelling en de bereidingstijd. Voor tien van deze soorten vlees geeft AllerHande een recept voor een makkelijke zo merse maaltijd. Verder gaat het blad in op de vraag hoe het eigenlijk zit met alcohol en gezond heid. Voor degenen die graag een apart weten dat Dr. Balke nogal wat kontak ten heeft in Zuid-Afrika. Reeds in 1980 heeft hij aan vier verschillende universi teiten in dat land gastcolleges gegeven. En binnenkort zal hij met een groep catechisanten een studiereis maken door Zuid-Afrika. Balke heeft in ge sprekken en publicaties weleens laten merken dat hij - om het maar zacht te zeggen - het optreden van mensen als Boesak en Tutu niet kritiekloos wenst te volgen.... In ieder geval sprak het faculteitsbe-' stuur van Groningen uit dat deze „akti- viteiten niet verenigbaar zijn met het beleid van de universiteit inzake cultu rele en wetenschappelijke kontakten". Daarbij komt nog dat - volgens de facul teit - niet de juiste procedure is gevolgd en dat de vraag nog openstaat of een bij zondere leerstoel voor de geschiedenis van het Gereformeerd Protestantisme in Groningen wel wenselijk is. Wanneer we de feiten op een rij zetten is het toch eigenlijk wel bar en boos! Noch het faculteitsbestuur noch de faculteits raad heeft de moeite genomen met Dr. Balke zelf te spreken! Men is geïnfor meerd door een paar gemeenteleden uit 's-Graveland die anoniem willen blij ven. Mensen met een andere theologi sche ligging en een andere politieke kleur en die een benoeming van hun predikant tot hoogleraar op deze wijze willen verhinderen. Het is in de geschiedenis van de Ned. Herv. Kerk nimmer voorgekomen dat een hoogleraarsbenoeming strandde op de politieke betrokkenheid van de be noemde. Men kan bij wijze van spreken PSP-er zijn of lid van de CPN, maar Dr. Balke, die genuanceerd denkt over het beleid van de Zuid-Afrikaanse regering, krijgt te horen - zonder gehoord te zijn! - dat hij maar beter de eer aan zichzelf kan houden en voor de benoeming bedanken. Indertijd sprak men van bepaalde zijde nogal eens over „Berufsverbote". Wie van een bepaalde politieke kleur is, of juist niet is, kan een officiële betrekking wel vergeten. Wat is dit anders dan een „Berufsverbot"? Waarnemer drankje zonder alcohol willen drinker, bevat AllerHande een viertal recepten voor zomerse cocktails waarin geen alcohol verwerkt is. Het juli-nummer van AllerHande is vanaf 6 juli gratis verkrijgbaar in alle Albert Heijn-filialen. Zaterdag 8 juli wordt een excursie geor ganiseerd door het fraaie natuurgebied De Kleistee ten westen van Ouddorp. Onder leiding van een IVN-gids wordt u door het schurvelingen-terrein gevoerd, dat wordt gekenmerkt door zandwallen, tuinlandjes, erfbeplantingen, duingras landen en hakhout. De excursie duurt ongeveer anderhalf uur. Hij vangt om 10.00 uur aan en vertrekt vanaf het toe gangshek aan de Dijkstelweg. Dit is te bereiken door het pad in te slaan naar Kia-Ora, Dijkstelweg 19 te Ouddorp. Deelnamekaarten voor deze excursie zijn te verkrijgen bij de VW van Ouddorp. De kosten bedragen per persoon 1,- (tot 13 jaar)of/ l,50(vanaf 13 jaar). Voor begunstigers van het Zuidhollands Landschap is de excursie gratis. P.V. „de Postduif', in concours 474 jonge duiven. De eerste 50 duiven: E. Groenendijk: 1, 13, 41, 43, 44; Mevr. Dubbeld: 2,10, 20,22, 33, 36, 39; B. v. d. Doel: 3,5,6,32; M. de Blok: 4,25,30,31, 40, 42, 45, 48, 49; A. Sarelse: 7, 23, 24; J. Springvloed-Dubbeld Sr.: 8, 16; J. W. Steketee: 9,11,14,34,50; J. Jongejan: 12, 35; C. Polder: 15,21; D. Melissant: 17,46, 47; Gebr. van Driel: 18, 28; C. v. d. Bos: 19, 26, 27, 37, 38; D. Bakker: 29. P.V. „de Seinpost", in concours 771 jonge duiven. De eerste 50 duiven: J. Mijs: 1,17,18,23; Iz. Koese en Zn.: 2,6, 20, 31, 37,40; C. Dubbeld: 3, 5, 7,13, 24, 25,33; H. Visser: 4,9; W. I. Peeman: 8,11, 12; A. P. Peekstok: 10,43; C. v. d. Weide: 14,42,46; Th. van Dongen: 15, 30, 34; P. V. d. Linde: 16,29,38,44; Gebr. Vroegin- dewey: 19, 21, 28, 32; Gebr. Verburg: 22; C. Kleyn: 26,47,48; A. Verwers: 27; P. J. v. d. Slik: 35, 50; P. van Alphen en Zn.: 36, 49; H. Groenendijk: 39, 41, 45. P.V. „De Postduif', in concours 134 duiven. Mevr. Dubbeld: 1,3,5,8,12,15,25,29,30; C. Polder: 2,10,11,16,23,26,28; C. v. d. Bos: 4,7; M. de Blok: 6,9,24; J. Groenen dijk: 13, 18, 20, 22, 32, 33; D. Melissant: 14, 17; A. Sarelse: 19, 27, 31; D. Bakker: 21, 34. P.V. „de Seinpost", in concours 164 duiven. C. Dubbeld: 1,4,11,23,27,28, 32,40; H. Visser: 2, 3, 8, 20, 24, 26, 30; C. Kleyn: 5, 12,13; Iz. Koese en Zn.: 6,7,10,19,35,39, 41; C. V. d. Weide: 16, 22, 25, 31; A. Ver wers: 29; J. C. Horseling: 34; W. I. Pee- man: 38. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Mi Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 IjJ Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 Voorstraat 13, 3245 BG Sommelsdijk Tel. 01870-2275. Voor het examen Lager Landbouw Onderwijs 1989 zijn de volgende leerlin gen geslaagd: Ronald v.d. Baan, Melissant; Corine Blaauw, Nieuwe Tonge; Mariëlle Blok, Dirksland; Paul de Blok, Middelharnis; Koos de Boed, Nieuwe Tonge; Bert den Boer, Zierikzee; René de Bonte, Oolt- gensplaat; Stephan Braber, Ooltgens- plaat; Anja de Bruin, Sommelsdijk; Arend van Dam, Ooltgensplaat; John van Dis, Sommelsdijk; Richard van Dijk, Den Bommel; Anita v.d. Est, Mid delharnis; Yvette Gouma, Sommelsdijk; Cor v.d. Griend, Sommelsdijk; Marjan Groenendijk, Ooltgensplaat; Jarco van Gurp, Stad aan 't Haringvliet; Leon van Gurp, Oude Tonge; Leonard Haeck, Bruinisse; Sjors Hein, Dirksland; Janny HoUeman, Stad aan 't Haringvliet; Simon Jansen, Ouddorp; Albert Jan de Jonge, Achthuizen; André Kamp, Som melsdijk; Karin Kamp, Ooltgensplaat; Martien Kleemans, Nieuwerkerk; Pieter Willem v.d. Knaap, Middelharnis; Ger- rie van Koppen, Ouddorp; Huib Kop- pert, Oosterland; Danielle Korevaar, Den Bommel; Miranda Lagerwerf, Mid delharnis; Wilma Leune, Dirksland; Jolanda Melissant, Dirksland; Lianne Melissant, Herkingen; Jaco Mooijaard, Ooltgensplaat; Jan Moyses, Stellendam; Martin Nelisse, Nieuwe Tonge; Angeli- que Niemantverdriet, Stellendam; Se- bastiaan v.d. Niet, Melissant; Ferry Olthuis, Sommelsdijk; Marianne Passe nier, Dirksland; Jeroen Ie Poole, Dirks land; Keesjan Prosman, Stad aan 't Haringvliet; Adrie Ras, Middelharnis; Janrien van Rossum, Ooltgensplaat; Johan van Sliedregt, Middelharnis; Kees v.d. Slik, Den Bommel; Pablo Speksnijder, Spijkenisse; Elias Struik, Sommelsdijk; Alfons Tanis, Herkingen; John Terhoeve, Ouddorp; Bram Vis been, Dirksland; Evelien Visbeen, Melissant; Marcel Vogelaar, Sommels dijk; Miranda de Vos, Ooltgensplaat; Peter Vroegindeweij, Sommelsdijk; Maarten de Waal, Dirksland; Irma v.d. Wal, Melissant; Jan v.d. Wekken, Kerk- werve; Jelma van Wijk, Ouddorp; Je roen Witte, Sommelsdijk; Anthonie v.d. Zande, Oosterland; Miranda v.d. Zwart, Achthuizen. Zeven kandidaten zijn afgewezen. MIDDELHARNIS 118 sleutelbos -I- maatrolletje. 119 blauw herenhorloge met metalen band. 121 brons kleurige sleutel. 122 groene kinderfiets. 123 Opel-autosleutel. 124 fietssleutel nr. 525. 125 aftakas -I- koperring (IVi meter). 126 kinderzonnebril. 127 huissleutel nr. 355 (Corbin). 129 portemonnee met inhoud. 131 rose pluche beestje met witte oortjes. 132 jong grijs katje. 134 sleutel met hanger. 135 sleutelbos, plaatje 109 Beste landrot, bedankt voor het schrijven van weer een stukje historie. Ja, waar blijft de tijd. Geen enkele veerpont is er nu nog met de vaste oeververbin dingen. Dat het leuk was om op je dorp zo'n afleiding te hebben, geloven we graag. Maar de „vooruitgang" houden we niet tegen. Wie weet wat er nog van de drooggevallen slikken gaat worden in de toekomst. Redaktie E.N. Maansen, wat konnut spoke, toen 't Haeriengvliet nog nie was ofgeslote. Mun wennende op un durp waer un veerboat was, die nae Numansdorp voer. De Beatrix hiete die boat, in omdattun veul autoos mos kenne ver- voere, van 't Eiland nae de overkangt, hattun un groat brijeed dek, waer veul autoos op konne staen (in 't beurde soms wel, dattur toch nog bleve staen op de wal). Zodoende wassut un logge boat, die hoag op ut waeter lei, in bie sturmweer konnun dan van die groate schuuvers maeke, dat je zag dasse weer hijeelemael bie moste stiere om op koers te lagen. Assut zo hard woei, dan stoenge mun as joengers, an de ziekant van hut huus van Frans van Mestricht zun voader, dae stoeng je mooi iun goed uut de wind, astie west-noordwest was. Van vaares zag je de Beatrix dan al ankomme. Ammun ut gelapt konne kriege, dan hadde mun un zak vol ooineuten, in die stoenge mun dan twint te pellen, as mun nae de boat gienge kieke. Tegen dun tied, dat de boat dan de haeven invoer, gienge mun nae de kaoi, wangt ijeer dattun gezwaoid was in anlei, dat duurde mit zwaer weer soms nogal us un hortje. 't Was voor oengs op zoon doad durpie altied un mooie tiedspasserieng, om nae de boat te gaen kieken, wangt daer was altied wel wat te zien in te beleven. Soms stoenge dur weer al hijeele rijen vrachtwae- gus om mee te gaen, opgesteld achter mekoar. Die mannen van de boat, die riepe dan wie dur komme most, wangt ze stouwden dur zoveul meugeluk op, zodat de mijeeste meekonne nae de overkangt. 'k Bin dur zaalf oak dik- kuls mee meegegaen, je had un kleine gelegenheid om binnen te zitten, droag in waarm, in daer had je Daovid, die schepter zwaoide, wangt dat was de hofmijeester, die had van alles: koffie, snert, gevulde koken, sigeret- ten, in noem mar op. Mar assut sturmde, dan had Daovid ut lang nie mak- keluk, wangt dur was oak nog un angder oengderkommen, in 't vooroengder, dae kojje oak zitte, in assun dan van de kombuis, over 't dek nae dat vooroengder toe mos, dan mossun zun blad mi kommen zo schij- eef houwe tegen de wind in, angders woeie ze durof, dattur un dijeel koffie uutliep soms, vanwege die schuunte. 't Gieng dur altied gemoedeluk toe, in iederijeen kon iederijeen. Groate ongelokken bin dur voor zovaar ik weet nooit gebeurd. Wel beurde ut us dat de boat vastliep, mi mistug weer, mar dat was toch un zeldzaem- heid, wangt die joengens van de boat vidstte die zangdbangken goed te lagen. In dun oorlog is de boat noggus beschote, wangt hie was vanuut de locht zo goed te zien, hie was spierwit. Toen hazum mar groen gevaarfd, da viel niezo op. Ze zetten um dan geweun op 't slik in dan kojje dur roengdom bie komme om te vaarven. Ma das un verhael appart, dat zak nowel us op un aore kijeer vertelle. Aomael verleje tie oak weer, zo gaettut nog ijeenmael. 't Is zo wel beter netuurluk, mar 't aeventuur is oak weg zag maf zage. In die durpshaeventjes is noe nie veul mijeer te beleven, ienkel seumers un beetje mit die plezierjachies. Hoewel veul van die zeilboatjes oak haest nooit van zun plek komme, un paer uutgezoengderd. Wat motte die maansen daer- mee die toch nooit vaere. Sommugge schuutjes binne net karrevans te wae ter. In dat modde ze netuurluk zaalf mar uut maeke, mar ik begriep nie wat ze dur an vinde, zoon bekrompe ruumte op die kleine diengers, ajje dur toch nie mee vaere gaet. Ieder zun meug zei de boer. Aju, un langdrot iS^S:^ Westdijk 33-56 Middelharnis ÜTel. 01870-3035-2060 fjFietsen, brommers, reparatie 3 kamersleutels. 136 beige t-shirt, witte sweater/polo. 137 valkparkiet met wit/geel kuifje en oranje vlekjes bij de oogjes. 138 bruine hond. 139 wit konijn. 140 kater rood van boven, wit van onder. 141 1 Daihatsu met 2 Renaultsleutels. 142 zilveren schakelarmband. 143 een zwarte met bont gevoerde jekker. 144a bankbiljet. 144b fietssleutel met blauwe sleutelhanger -I- opschrift. 145 sleutel aan rode sleutelhanger. 146 zwart konijntje met wit neusje. 147 3 Daihatsu autosleutels. Inlichtingen: tel. 01870-2444. DIRKSLAND Voor de echte zongenieters is Sunselect met een nieuw produkt op de markt gekomen, te verkrijgen bij Europatuin Hogchem. Deze revolutionaire parasol heeft de unieke eigenschap om de onge wenste stralen van het zonlicht te blok keren (de zonnebrand veroorzakende UV-B stralen) en tegelijkertijd voor het bruinen in de zon noodzakelijke UV-A stralen door te laten. Daarbij biedt het nieuwe Sunselect zonnemateriaal de zonaanbidders de mogelijkheid om bij het zonnebaden zonder fel licht en zon der hitte, bruin te worden. Dankzij de gepatenteerde Sunselect technologie is het thans mogelijk snel en comfortabel bruin te worden zonder zonnebrand-risico, oogirritatie, uitdro ging en andere ernstiger gevolgen van langdurig of frequent zonnebaden. Het gebruik van zonnebrandprodukten is daarbij niet noodzakelijk. De produktie die Sunselect biedt, zijn een luxe parasol en een strandtas met strandparasol. ^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.i^^.^.^.^.^.>t^.^.^.l^.^■^■^■^■lt^■^■^■^.^■^■^.^■^■^■^■^^■^■^■^■^■^■^.^■^■^.^■^■^■^.^.^■^.^■^.^.^.^■^ heeft na de erfenis dadelijk zijn huur opgezegd, de vergulde pendule met de dansende eneelen er ruzie over en worden het niet eens. Simen maakt Hij kan dat doen omdat er iemand gezegd heeft: „Wullem hei wel een flienke spaerpot!" En hij sne tzo goed als ieder ander.... net zo goed.... net zo goed.... Ze zitten tot laat in de avond zwijgend tegen elkander geleund. Het flauwe licht van de petroleumlamp is gezellig dicht bij hen, de verlaten kamer is ver weg. En hij weet niet wat hem zo gelukkig maakt, de grote liefde van deze sterke meid met haar rossig haar en d'r gezicht vol sproeten, of het bewustzijn van zijn mannelijke kracht, plotseling in hem opgegroeid als een wonderboom. Thuis zegt hij tegen zijn moeder: „Vrouw, je mot aoltoas niet zoa foetere. Over zes weken hei je 't huusje voor je alleen!" Hij gaat naar boven met dreunende stappen, op tafel rinkelen de kopjes en schoteltjes. En de vrouw in de bedstee is aanvankelijk over bluft. Dan stoot ze met een vaart de bedsteedeu ren open: „Kom es hier". „Nee!" Hij bijt het kortaf. Nog eens; „nee!" Deze weigering is een nieuwe uiting van zijn manne lijke moed. Maar er is soms meer moed nodig om de oude vrouw te woord te staan! Willem heeft iets bedacht. Simen van den Akker is een rijke vent. Hoe rijk hij is kan niemand zeggen, zelfs de Rijksbe lasting-administratie moet er naar gissen. Simen is volgens zijn eigen opvatting rijk geworden omdat hij zoveel inzicht in zaken heeft. Zijn vrouw heeft ruim twee duizend gulden meege bracht toen ze trouwden, en een ongehuwde oom heeft hem tot enig erfgenaam gemaakt en vijfdui zend gulden nagelaten. Maakt samen zeven dui zend gulden. Die zeven duizend gulden acht Simen een bagatel, maar niettemin is dat bagatel de grondslag geweest van zijn fortuin. Simen hij was boereknecht, en daarbij de opmerking gemaakt: „'t werken is voor de dommen, ik zal op een aore meniere an de kost zien te kommen". Dat is hem wonderwel gelukt. Hij heeft de zeven duizend gulden gebruikt om juin en paardepeen te kopen van kneuterboertjes en arbeiders op spe culatie. Speculeren is een goed werk. Simen zegt er van: „Je mot er verstand van hawe, je mot voor- uut kenne berekene wat de markt zal doeë, en alia, een beetje gelok, netuurlijk". Een boertje heeft eens een keer tegen hem gezegd: „de zegen.... daer is aolles an gelege". Simen maakte er een scham pere grap van: „Je was beter mit een bael kunstmist!" Tegen Willem zegt hij„'t Is nog zoa vroeg om noe al juun te koapen voor kommede jaere! Wat ken d'r in dien tussentied niet beure!" Ze zitten in Simen's kantoor. Het is een kantoor zonder papieren. In de hoek staat een ouderwetse secretaire, er ligt een schrijfmap met rood vloei, en er staat een marmeren inktstel. Verder niets dat aan een kantoor zou doen denken als het niet nadrukkelijk op de deur geschilderd stond. Simen kan zelf maar onbeholpen schrijven, alles wat er aan schrijfwerk is doet de boekhouder. Die komt eens in de week. Dan zitten ze soms een uur lang te praten, gebogen over het zakboekje van Simen. De boekhouder neemt het zakboekje altijd mee naar huis. Willem zit in een gemakkelijke fauteuil, hij durft zich nauwelijks te bewegen in zo'n vreemd toe stel, bang dat er iets kapot zal gaan. Hij kijkt naar de vergulde pendule met de dansende engelen er omheen, en naar het schilderij aan de muur vol sinaasappelen en dode hoenders. Zijn mond lispelt: „vroeg?.... vroeg, zei je?" „Jae". Maar Willem is om de centen verlegen, die Simen hem als voorschot op de koopsom moet geven. Hij wordt zich dat fel bewust als het tot hem door dring, dat deze enige kans hem dreigt te ontgaan. En wat dan! „Vroeg? zei je, vroeg!" Hij vindt het volstrekt niet vroeg, „'t Is d'r noe den tied voor!" Ze beginnen te sjoemelen. Willem is voornemens om heel zijn bouwtje met juin te bezaaien. Het is een produkt, dat gemakkelijk in voorkoop kan worden verhandeld. „Hoe groat is je bouwtje?" „Om en de bie vierhonderd roeien". Willem liegt er bijna honderd. Nu hij eenmaal begonnen is om van de waarheid af te wijken gaat het liegen hem gemakkelijk van de hand. „Zoa groat?" vraagt Simen verwonderd, hij dacht niet, dat de twee meedjes zóó groot waren. Hij trekt zijn voorhoofd in diepe rimpels en berekent in stilte hoeveel juin er kan groeien op driehon derd roeden zaaiensveld. Hij heeft voor de secu- righeid honderd roeden van Willems opgave afgetrokken. Daarbij houdt hij rekening met alle faktoren, die de opbrengst kunnen beïnvloeden. Allereerst met de larve van de uienvlieg. Hij zegt tegen Willem: „D'r is van 't voorjaer nogal wat juun weggegaen van de maenen". Willem spreekt het pertinent tegen. Ze zoeken er er een einde aan met te informeren: „Hoelang is het gelee, dat er juun op gegroeid is?" Dat is van groot belang, want als er kort na een juingewas weer juin op een stuk land gezaaid wordt dan werkt dat de kroegziekte in de hand. Willem kan de bedoeling van die vraag niet raden en antwoordt naar waarheid, dat de ene meed twee jaar geleden juin geweest is, en van de andere meed is het vier jaar geleden. Simen vindt het van die ene meed erg bedenke lijk. „Durf je dat te waegen?" „'t Is d'r goed juunland". Simen weet het, hij heeft in die hoek van de polder al heel wat goede juin zien groeien. Er liggen veel kleine boertjes en arbeiders. Simen heeft er een klein fortuin vandaan gehaald. Dat maakt hem toeschietelijk. Hij wil honderd mud juin in voor koop nemen voor een daalder het mud, volgend najaar vóór Kerstmis te leveren. „Laede m'n zegge: twee gulden 't mud". Willem voelt zijn hoofd heet worden, het gaat er nu op aan komen. Simen denkt er niet aan: „Waer staet het op 't oagenblik naer mit de juun!" „Dat komt nog wel goed", zegt Willem. „De juun wordt aoltoas dier as ik ze niet hawe". Het is niet een grap, die hijzelf bedacht heeft, het is een oude mop en hij heeft hem in het land gehoord. Hij lacht hikkerig zoals dat bij zo'n aardigheid past. De ander lacht mee. Willem begint toe te geven met een dubbeltje tegelijk. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5