Grommend naar 't Gemeentehuis Plan voor viskwekerij in Sint Maartensdijk Geen betaald ouderschapsverlof voor gemeente-ambtenaren te Goedereede Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Sponsorloop voor een school in Brazilië Thoolse proef geslaagd Flakkeeër toezichthouder Schouwen-Duiveland Totale opbrengst Rode Kruis-kollekte minder Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS^ DINSDAG 4 JULI 1989 De Stellendamse kraanmachinist Leo Kievit heeft j.l. vrijdag tweemaal de stem van z'n hart gevolgd. Aller eerst gold dat de gang met z'n bruid naar het Gemeentehuis om aldaar met de Sommelsdijkse Annewien Doomheim in het huwelijk te worden verbonden, maar met de keuze van een traktor als vervoermiddel ging voor de bruidegom óók een wens in vervulling. En Annewien vond het prima, zeker nadat schoonva der Jan Leen Kievit naast de chauffeursstoel een bankje had getimmerd waar ze zich, in haar prachtige witte bruidsjapon, kon installeren. De trekker was trouwens glimmend schoon geboend zodat de bruidskle ding smetteloos is gebleven. Belangstellenden voor het oude Gemeentehuis van Middelhamis keken wel vreemd op toen ze inplaats van een riante slee, waarmee bruidsparen zich doorgaans laten vervoeren, een grommende trekker ontwaarden, met de volgauto's achter zich. Na de huwelijksvoltrekking ging het aldus naar Goedereede waar in Verenigingsgebouw „Oostdam" de bruiloft plaats vond. De traktorrit Middelhamis-Goedereede heeft zo'n drie kwartier geduurd, maar ach, wie zou zich op z'n huwelijksdag haasten. Die twee hebben nog - zo wenste ieder hen toe - een lang en een gelukkig leven vóór zich. J. van Sliedregt v.d.m., Uw enige troost (VI). Het gebed als ademtocht. Uitgeverij Den Hertog b.v. te Houten. Gebonden. In linnen band. 187 pag. Prijs 42,50. Complete serie van zes delen: f 225,-. De serie catechismuspreken van wijlen ds. J. van Sliedregt is compleet! Velen zullen er naar hebben uitgezien. Een compliment voor Den Hertog b.v. die deze reeks na het eerste deel in 1980 overnam van uitgeverij Bout te Huizen. Ook na de verschijning van dit laatste deel een hartelijke aanbeveling om deze boeken aan te schaffen en ze, bijv. rond de zondagse prediking uit het oude leer boek, te lezen en te herlezen. Wie de vorige nog niet bezit, schaffe deze serie nu in één keer aan voor de heel redelijke prijs van 225,-. Als ik deze preken moet typeren dan doe ik dat met de aanduiding „schriftuur lijk-confessioneel met een bevindelijke gloed". Dat laatste kenmerkt de hele serie maar toch vooral dit deel waarin het gebed als „het voornaamste stuk der dankbaarheid" aan de orde is. Terecht wees ds. Van Sliedregt er aan het begin van de als eerste opgenomen preek erop dat bij de behandeling van het vol maakte gebed geen enkel nieuw onder werp wordt aangesneden. Alle elemen ten kwamen reeds eerder in de Catechis mus ter sprake. „En toch", zo vervolgt hij, „het brengt iets nieuws dat als een laatste onmisbare scha kel in de leer des heils aan de orde wordt gesteld. En dat nieuwe is, hoe de gelovige nu in de oefening des geloofs de heilsweldaden in de weg van het geestelijk verkeer met zijn God geniet, namelijk in en door het gebed. We worden dus gevoerd in de binnenkamer van het ware christenleven, het leven des gebeds. Want het geloof ademt door het gebed. Daarom zullen we niet de diverse leerstukken op zichzelf weer gaan uiteenzet ten, doch overdenken hoe de christen in en door het gebed deze leerstukken als levens stukken mag kennen, genieten en ermee werkzaam mag zijn Neem en lees.... Naast het bovenstaande verscheen in de afgelopen weken nog een aantal nieuwe boeken bij uitgeverij Den Hertog. Onder staand een korte aankondiging. G. W. van Leeuwen-van Haaften, Verrijk je bijbelkennis. Paperback. 48 pag. Prijs 5,90. Achttien kwissen over bijbelse feiten en teksten zijn in dit boekje opgenomen. In drie moeilijkheidsgraden. Achterin zijn de antwoorden weergegeven. Ter verrij king van je/uw bijbelkennis. Ds. J. J. Poort, Het huis uit.... en dan? Paperback. 50 pag. Prijs 8,90. Een vlot boekje voor de jeugd die voor nemens is het ouderlijk huis uit te gaan. In de verpleging, als student, in militaire dienst, op kamers of anderszins. Domi nee Poort, oud-legerpredikant, schreef dit boekje als handreiking. Op hoop van zegen. Ds. J. H. Velema, Waarom leef ik in deze tijd? Paperback. 107 pag. Prijs 15,90. Een fris en actueel boekje dat een acht tiental overwegingen bevat, noem het meditaties (maar dan niet in de gebrui kelijke zin van het woord), alle naar aanleiding van 1 Samuel 1. Het hoofd stuk waarin we de geschiedenis van Hanna en Samuel lezen. Veel aanspre kende zaken brengt de schrijver te berde: huwelijk en gezin, het moeder schap, de zegen van het Woord, de waarde van het ambt, de opvoeding, etc. Lenie Ippel-Breedveld, Het verboden boek. Gebonden. Geïllustreerd. 125pag. Prijs/14,50. Enkele weken geleden vroeg ik in deze kolommen aandacht voor W. Ch. Bums, de 19e-eeuwse zendeling in China, die uit Schotland afkomstig was. Hij legde een niet aflatende ijver aan de dag omzielen voor Christus te winnen. Niet Uit: Het verboden boek. minder onvermoeibaar was Robert Morrison die in dezelfde eeuw China binnendrong met het Woord van zijn Zender. In een boeiende verteltrant, met name gericht op de jeugd, verhaalt mevrouw Ippel zijn weg en zijn werk. SOMMELSDIJK Geslaagd Aan de Agrarische Hoge school Friesland, studierichting levens middelentechnologie te Bolsward, heeft Klaas van der Marel zijn ingenieursdi ploma behaald. MELISSANT De O.B.S. „Roxenisse" in Melissant steunt reeds IVi jaar een heel arme school in Tres Rios in Brazi lië. Deze plaats ligt ongeveer 150 km van Rio de Janeiro in het binnenland. Op woensdag 21 juni hebben de kinde ren van de school in Melissant een sponsorloop gehouden voor de kinde ren ver over zee. Er deden heel veel kin deren aan de wandeltocht mee. In leeftijd varieerden zij van 4 t/m 13 jaar. Gemiddeld werd er die dag ongeveer 10 km gelopen. De sponsors hadden ook geweldig hun best gedaan, want de opbrengst was 2876,-! Hierdoor is het mogelijk weer geruime tijd door te gaan met de steun aan die school, ledere maand wordt er 50 dollar opge stuurd naar Brazilië. Deze dollars wor den op een zeer voordelige manier omgewisseld voor Cruzado's. De directrice van de school in Tres Rios koopt daar leermiddelen voor. Soms is het noodzakelijk rijst en zwarte bonen te kopen. De kinderen krijgen n.l. één maaltijd op de school. Voor velen is dit vaak het enige eten dat ze op een dag krijgen. Ook zijn er twee ventilatoren gekocht tegen de warmte, omdat de kleine klas lokalen een dak van golfplaten hebben. Van alles wat ze kopen worden rekenin gen naar Melissant gestuurd, zodat de school hier weet, dat het geld goed besteed wordt. In de maand mei werden b.v. gekocht: 100 schriften, 144 pododen, 2 rollen plakband, 12 potjes lijm, 60 stukjes gum, 6 pakken schrijfpapier, 15 borden (om van te eten). De directrice schreef bij deze rekening: „Hoe maken jullie het? Weer hartelijk dank voor jullie hulp. Wij weten niet, wat er van onze school terecht zou komen als jullie ons niet zo geweldig helpen. Hartelijk dank en een omhelzing voor jullie uit Brasil". Directrice Donna Lenira.d. Medeiros Felix De school wordt door ongeveer 200 kin deren bezocht. De ene helft krijgt 's mor gens les van 7.00 tot 12.00 uur en de andere helft 's middags van 12.30 tot 17.30 uur. Het personeel en de ouderraad van de school in Melissant dankt de kinderen heel hartelijk voor de vele km's die zij heb ben gelopen voor hun vriendjes/vriendin netjes in het verre Brazilië. SINT ANNALAND Het Thoolse viskweek- en onderzoekbedrijQe Aqua- cultures Nederland B.V. wil komend najaar in de kern Sint Maartensdijk een viskwekerij opzetten voor zalm, zeebaars en tarbot. Het bedrijfje test momenteel in een hal op het Thoolse bedrijventerrein een kleine opstelling uit met zalmforellen. Het „recirculatiesysteem", dat Aquacul- tures hanteert, geeft voldoende hoop volle resultaten om met een commer cieel viskweekprojekt te gaan beginnen. Aquacultures Nederland B.V. is opgezet door de stichting Aquacultures in Den Haag, waarin verschillende bedrijven in de land- en tuinbouw kennis verzame len over het viskweken. Eerder al werd een proefopstelling op de Maasvlakte uitgeprobeerd, maar door de verontrei niging in het water kon toen helaas de kweek daar niet goed van de grond komen. De proefinstallatie in de gemeente Tho- len maakt vooralsnog gebruik van lei dingwater. Dat wordt telkens in eigen huis gezuiverd en weer in de kweekbak- ken gebracht, zodat het bedrijf spreekt van „recirculatie". De zalmforellen blij ken goed te gedijen in dit systeem. De vijf kweekbakken hebben elk een mid dellijn van 3.5 meter en een inhoud van tien kubieke meter. Per bak zwemt zeven honderd kilo forel rond. De vissen zien er rustig uit, maar met een handje voer in het water verandert dat en springen ze uit het water op. Een net moet voorko men dat ze bij die capriolen op het beton naast deze bakken terecht komen. Aan de onderzijde zit een beweegbare bo dem, die omhoog kan worden gebracht, waarna de vissen zo min mogelijk gespannen in kratten kunnen worden geloosd. Dit beweegbare element is doorlaatbaar, zodat uitwerpselen van de dieren het water neit veel belasten en verontreinigen. INSTALLATIE De vijf bakken vullen nagenoeg de gehele bedrijfsruimte van Aquacultures. Verder staan er een zuiveringsinstallatie met een bezinkbak, waarin de vaste mestdeeltjes neerslaan en twee „biofil- ters" waarin ammonium verandert in nitriet, en dat op zijn beurt in het veel onschuldiger nitraat. Dan wordt zuur stof aan het water toegevoegd, dat zijn weg vervolgens weer naar de diverse kweekbakken vindt. Het „kantoor" van het bedrijf bestaat uit een eenvoudige werktafel in een hoek van de hal. Aquacultures Nederland B.V. koopt de forellen van natuurkweke rijen in Noorwegen en Frankrijk. „Door gaans blijven ze hier maar een paar weken en verkopen we de vissen daarna weer door aan de groothandel", vertelt mederwerker R. F. van der Laan. De hoge temperaturen van de laatste weken blijken ongunstig. „Ze zijn vatbaar voor ziekten en ze groeien niet of nauwelijks. De ideale watertemperatuur ligt tussen de 10 en de 15 graden. We hebben wel wat grip op de temperatuur, maar het water is momenteel toch 17 graden. Op dit moment is er ook een bak met kleine zalmforellen die per stuk zo'n achthon derd gram wegen. Normaal gesproken groeien ze hier snel; nu hebben ze hun energie vooral nodig om zich te wape nen tegen de temperatuur. Bij de ideale temperatuur blijken de vissen harder te groeien dan in de natuurkwekerijen. Ook heeft de kweker meer rendement van het voer en zijn medicamenten beter toe te dienen. De opstelling met vijf bakken is te klein om de zalmforel len winstgevend op de markt te brengen. De heer Van der Laan schat dat het met paling wel mogelijk is. „Wij willen straks, als ze goed is uitgetest, dit soort opstellingen gaan verkopen. Waar schijnlijk kan een ondernemer straks voor zo'n anderhalve ton de bakken en de zuiveringsinstallatie aanschaffen. „In de kern Sint Maartensdijk wil Aqua cultures Nederland B.V. schoon, zout grondwater oppompen op een diepte van enkele tientallen meters voor de kweek van zalm, zeebaars en tarbot. Het ligt in de bedoeling om te beginnen met een tien-tons installatie, die vijf keer zo groot is als de Thoolse proefopstelling. Zodra alles naar wens verloopt, komt er een tweede installatie van 75 ton in zicht! Gemeente-ambtenaren krijgen geen zwangerschapsverlof. Aldus besloot de raad van Goedereede in de donder dag j.l. gehouden raadsvergadering. Mevr. Hoogenraad van de PvdA deed nog een verwoede poging haar mede raadsleden te overtuigen van de on juistheid van deze beslissing. Met veel verve verdedigde ze haar standpunt: „Dit is een landelijke afspraak. Deze afwijzing druist tegen de mening van de medezeggenschapscommissie in. Ook de bonden zijn het er niet mee eens. Ik vind de houding van de raad zeer oncol legiaal. Bovendien discriminerend. Dan zou ook niemand op vakantie mogen gaan, kinderbijslag of AOW mogen ontvangen". Dhr. van Oosterom (CDA) wees er op dat een eigen beleid hierin mogelijk was. Hij benadrukte dat verzwaring van de funkties bij leidinggevend personeel problemen met zich mee zou brengen, zeker in een kleine organisatie. Dhr. de Jong (SGP) vond het een onna tuurlijke regeling en in strijd met Gods orde. Dhr den Hollander (WD) vroeg zich af hoe hard het principe-akkoord van de Ver. Ned. Gemeente is. In welke mate zou de gemeente aan het hanteren van deze regeling gehouden zijn? Dhr. van Gurp (RPFMsserijbelangen) vond dat er al te veel tijd aan deze kwes tie gespendeerd was. Hij noemde de materiële en principiële aspekten. Hij voorzag bij acceptatie van het voor stel veel organisatorische overlast door afwezigheid van personeel. Hij vond dat de ouders primair verantwoordelijk waren voor derving van inkomsten. Een deeltijdvervangster zou misschien de oplossing zijn? Dhr. Grinwis (VGB) had er moeite mee om een doorbraak te forceren m.b.t. de landelijke afspraken. Hij ging om an dere redenen met het voorstel mee: orga nisatorische overlast, verhoogde werk druk en minder serviceverlening naar de burgers toe. De raadsvoorzitter, burg. van Velzen, zei fair-play te hebben willen spelen. „Het voorstel kan om organisatorische reden geweigerd worden. Het geeft grote pro blemen om tijdelijk personen te missen. De werkdruk op sommige afdelingen is al hoog. Het getuigt teve^wuan-weinig economisch inzicht. Naar de werkgever toe is het een dure regeling, er wordt minder gepresteerd, niet in gelijke mate geminderd op het salaris en gewoeker met arbeidskrachten. Of de landelijke regeling gecontinueerd zal worden, valt nog te bezien". Mevr. Hoogenraad tenslotte zei dat ze, behalve met de principiële redenen, toch nog met een heleboel dingen die waren aangedragen, moeite had. „Maar ik kan neuzen tellen" en zo werd con form besloten tot niet-vaststelling van de regeling betaald ouderschapsverlof Met ingang van maandag 3 juli is M. van Drunen uit Achthuizen aangesteld tot toezichthouder voor de Natuurbescher ming op Schouwen Duiveland. Zijn nieuwe baan is een moderne versie, van wat vroeger een jachtopziener deed, maar nu uitgebreider. Hij begint in het voorjaar met het toe zicht op de broedende vogels in de inla gen om diegenen te weren, die de broedende dieren zouden kunnen ver storen. In de zomer bewaakt hij het naUiurgebied in de Kop van Schouwen, waar een onbevoegde niet in het be schermd natuurgebied mag komen en in het najaar loert hij op stropers, om de wildstand te beschermen die huist in de terreinen van de wildbeheerseenheid op Schouwen. Van Drunen wordt door drie instanties betaald, door de Overheid, door de Natuurbeschermers en door de jagers. Voorlopig heeft hij een werkweek van 25 uur, waarvan 10 uur voor de jagers en 15 uur voor Faunabeheer. Volgend voorjaar krijgt hij er tien uren bij, voor rekening van de Vereniging tot bescherming van vogels. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 30 juni 1989 Doré gewone ƒ0,75 - ƒ0,93. Doré gewone afwijkend ƒ0,46. Doré dnelmgen ƒ0,29 - ƒ0,31. Doré kriel ƒ1,45 -ƒ1,51. Première gewone ƒ0,51 - ƒ0,67. Première drielingen 0,29. Pre mière kriel 1,45 - 1,47. Gloria gewone ƒ0,48 -ƒ0,66. Gloria drielingen 0,29. Gloria kriel 1,48 - 1,50. Prior gewone ƒ0,50. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: twee honderd en zeven en twintig ton. Subsidie voor Streekmuziekschool Met een aantekening van de PvdA en de VVD heeft de gemeenteraad van Goede reede besloten voor de resterende maan den van '89 een subsidie te verstrekken voor de Streekmuziekschool te Middel hamis van 1328,85 en voor de jaren '90 en volgende ƒ3500,-; uitgaande van maximaal 10 leerlingen. Aan de subsidieverlening wordt de voor waarde verbonden, dat deze uitsluitend wordt verleend voor het bespelen van instrumenten waarvoor binnen de ge meente geen particuliere docenten aan wezigzijn en/of waarvoor bij de muzieic- verenigingen geen opleiding kan wor den genoten. Weth. Visser zei er van uit te gaan dat er voor orgel- en pianolessen voldoende mogelijkheden in de eigen gemeente waren. Doch niet voor b.v. cimbaal, viool enz. Hij vond het reëel dat ieder een de gelegenheid zou krijgen een bepaald instrument te bespelen. Orgel- en pianoles wilde hij niet onderbrengen in de muziekschool daar hij anders pro blemen voorzag in de eigen gemeente. Deze stelling ging mevr. Hoogenraad (PvdA) te ver. Ze vond dat er subsidie voor alle leerlingen mogelijk moest zijn. „De een wel en de ander niet, dat kan niet". Dhr. van Gurp kon de stelling van de PvdA wel onderschrijven. Hij voorzag geen gevolgen maar wel dat er prakti sche bezwaren zouden kunnen zijn. „Welke praktische bezwaren?" aldus weth. Visser, „als iets goed loopt, moetje daar niet tussen komen. We moeten het lied in eigen gemeente laten horen". Miskoop van de maand Aldus betitelde dhr. vari_ Dongen (PvdA), in de donderdag j.l.'gehouden raadsvergadering, het voorstel van B en W van Goedereede om 75.000,- te vete ren voor de automatisering van de gege vens gemeentewerken. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op de votering van de renovatie van de riolering. Dhr. van Dongen verwees naar het maandelijkse TV consumentenpro gramma „Miskoop van de maand", „een programma ter lering en vermaak", aldus de PvdA woordvoerder. Hij vergeleek het rioolbestaand met een tweedehands auta „Zo'n auto kan jaren probleemloos mee gaan totdat er ineens een mankement komt dat hoge kosten met zich meebrengt". Om gelden voor rioolbuizen bestemd, nu voor andere doeleinden te gebruiken vond hij een slechte zaak. De landelijk gehoorde term „potverteren", zou hier mee ook in Goedereede kunnen worden toegepast. „Welk nut heeft dan een meerjarenbegroting?" Dhr Noorthoek (SGP) zei geen bezwa ren tegen het voorstel van B en W te heb ben. Voor hem had alle poespas niet gehoeven. Weth. Visser zei in zijn antwoord, dat gebleken is dat de kwaliteit van de ver vangen rioolbuizen niet steeds zo slecht is als eerder werd aangenomen. Momen teel vindt er een aanvullend onderzoek plaats naar de kwaliteit van de huidige riolering. Tot op heden is slechts in één straat (te Stellendam) het buizenbe- stand slecht bevonden. „We kijken of vervanging nodig is; zo niet dan moeten we niet aan geldvernie tiging doen". Voor dhr. van Dongen was het antwoord van weth. Visser niet bevredigend. In de tweede ronde wees hij nogmaals op de omvang van de investeringen. Hij be greep niet dat nu al geld kon worden uit gegeven terwijl het onderzoek nog bezig was. „Ik ben overigens niet tegen het voteren van een krediet maar tegen het dek kingsmiddel". ACHTHUIZEN - DEN BOMMEL O'PLAAT - OUDE TONGE e.o. De jaarlijkse inzameling voor het Ned. Rode Kruis te Oostflakkee is ƒ543,35 minder dan in 1988. Alleen OUde Tonge en Ooltgensplaat zijn in de opbrengst gestegen. Gespecificeerd per dorp ziet de opbrengst er alsvolgt uit: Afd. O'plaat e.o. 1988 1989 Ooltgensplaat2695,75 2937,35 Den Bommel- Zuidzijde 1523,90 1362,50 Achthuizen- Langstraat1750,25 1020,60 Totaal.ƒ5969,90 ƒ5320.45 Een achteruitgang van 649,45 Afd. Oude Tonge: 1988 1989 Oude Tonge e.o3491,65 3597.75 Een stijging van 106,10. Te Oostflakkee heeft de kollekte dus 543,35 minder opgebracht. Namens het hoofdbestuur en de ge noemde afdelingen worden de gevers en de kollektanten hartelijk dank gezegd voor het totaalbedrag van 8918,20 dat Oostflakkee bijeen heeft gebracht. foto: Krijn van Putten Nieuwe boeken O

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2