EiuvriDEn-niEm/s Sommelsdijkse natuur weer verrijkt met 7 torenvalkjes Streek-VW Tholen wil professioneler gaan werken!! Grote natuurfoto wedstrijd Vliegen we de chaos tegemoet? Zestienduizend icilometer op de fiets Zomeravondzang in Ouddorp Beleidsplan aan gemeente aangeboden MEDISCHE DIENSTEN Voor een goed doel 3e Blad VRIJDAG 30 JUNI 1989 No. 5812 SINT ANNALAND De Streek- VW eiland Tholen wil de komende jaren professioneler gaan werken. Dat kost geld en daarom wil de VW meer subsidie ontvangen van de gemeente Tholen. Dat zei voorzitter A. Uijl van de Streek-VW één dezer dagen in de kern Sint Maartensdijk bij de over handiging van het beleidsplan voor de komende jaren negentig aan burge meester H. A. van der Munnik en aan wethouder J. Versluijs. Volgens de heer Uijl heeft de streek-VW de afgelopen jaren een behoorlijke groei doorgemaakt. Het aantal aktiviteiten werd zeer sterk uitgebreid en de kosten navenant. De gemeentelijke subsidie bleef daarbij achter. Die bedroeg in het jaar 1981 tien duizend gulden en dit jaar kreeg de VW twaalfduizend gulden. De heer Uijl vertelde verder dat Tholen nog de enige VW in de provincie Zeeland is, die volledig op vrijwilligers draait. „Die zijn zeer vakbekwaam, maar ze willen de kwaliteit van de dienstverlening handhaven, maar dan moeten we nu wel diverse maatregelen nemen", aldus de voorzitter van de streek-VW. Het bestuur van de streek-VW acht het daarom wenselijk dat het kantoor in de kern Sint-Maartensdijk bemand wordt door professionele krachten. Gedacht werd aan het aantrekken van twee part time medewerkers in vaste dienst. Op die manier kan het kantoor ook vaker open zijn, wat volgens het bestuur nood zakelijk is. Verder wil de VW de admi nistratie automatiseren. ,Als we dat niet doen, zullen we taken moeten afstoten en dat is niet alleen voor de toeristen nadelig, maar ook voor de inwoners van Dit jaar, 1989, viert de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbeschere- ming Goeree-Overflakkee haar 10- jarig bestaan. Ter gelegenheid daar van organiseert de vereniging een grote fotowedstrijd met de natuur als onderwerp. U kunt daarbij denken aan bloemen en planten uit de natuur, een vlinder die u zo mooi in uw tuin hebt gefotografeerd, of die reiger die altijd bij dat ene slootje staat. Ook kunt u een landschapsfoto insturen. Kortom, een uitdaging voor de beginnende en gevorderde amateur of beroepsfotograaf (-fotografie). Een deskundige jury, bestaande uit de heren Tromper, Hameeteman en De Zoete, zullen de inzendingen beoor delen. Op 23 november 1989 zal de uitslag van de wedstrijd bekend gemaakt worden en zal tevens de prijsuitreiking plaatsvin den. In de weekbladen zullen hierover nog nadere aankondigingen gedaan worden. In elke categorie (zie reglement) is er een eerste prijs van 100,- (in de vorm van een fotowaardebon). Ook zullen er nog enkele aanmoedigingsprijzen toege kend worden. Reglement 1. De foto's dienen gemaakt te zijn op Goeree-Overflakkee. 2. U kunt meedoen met kleurenfoto-s - dus geen dia's of zwart-wit - met een minimumformaat van 13x18. Het maximumformaat is 30x40 cm. 3. De wedstrijd kent 3 categorieën: A - landschappen B - flora (bomen, planten, bloemen) C - fauna (dieren, vogels, zoogdieren, insekten enz.) Het Europese luchtverkeer staat voor een crisis. Het aantal vertrekkende vlieg tuigen is zo groot dat toestellen einde loos op de platformen moeten wachten voordat ze hun motoren kunnen starten. De luchthavengebouwen zitten stamp vol passagiers vanwege urenlange ver tragingen. De verkeersleidingssystemen worden overbelast. Vliegen betekent tegenwoordig vaak: onzekerheid, frus tratie, chaos, aldus het julinummer van Het Beste. In het jaar 2000 zal in Europa het aantal vervoerde passagiers, zo voorspellen deskundigen, verdubbeld zijn tot 2 mil jard per jaar. Het aantal vliegtuigen dat concurreert om een plaats op de start baan zal stijgen van 7500 tot zo'n 11.000. En dat terwijl het aantal vertraagde vluchten sinds 1986 al is toegenomen met 100 percent. Vorig jaar moesten maar liefst 13 miljoen vertraagde passa giers van lijnvluchten in totaal 900 jaar wachten op luchthavens of in het lucht ruim daarboven. de gemeente Tholen. Vijftig procent van het aantal inlichtingen wordt verstrekt aan inwoners van de gemeente", be toogde de heer Uijl. De VW is van mening dat de gemeente voortaan de vaste lasten (huisvestings- en personeelskosten) moet betalen. Dat standpunt staat ook verwoord in een rapport dat werd samengesteld door het recreatie-overleg van de Zeeuwse ge meenten en de provincie Zeeland. Voor het jaar 1990 heeft een werkgroep van de Streek-VW een begroting opgesteld met twee varianten. De eerste gaat uit van de huidige openingstijden van het streek- kantoor van de VW, terwijl de tweede variant gebaseerd is op een ruimere openstelHng, zoals door het bestuur wordt gewenst. In het eerste geval wordt van de gemeente Tholen een subsidie verwacht en gevraagd van ruim 23.000 gulden. In variant B zou de gemeente Tholen bijna 31.000 gulden moeten bijdragen. Voorzitter Uijl deelde verder mee, dat de VW inmiddels het initiatief genomen heeft tot oprichting van een promotie commissie. Die moet zich bezig gaan houden met het aan de man brengen van de twee gemeenten Tholen en Sint Philipsland op toeristisch en recreatief gebied. Vanuit allerlei bedrijfstakken op dat terrein zullen mensen zitting nemen in de commissie. „Het is goed om de pro motie te bundelen. Dat is goedkoper dan wanneer iedereen zijn eigen weg gaat", zei de heer Uijl. Burgemeester H. A. van der Munnik wilde over het subsidieverzoek van de Streek-VW nog geen enkele toezeg ging doen! in elke categorie mogen per deelne mer maximaal 3 foto's ingestuurd worden. 4. Op de achterzijde van elke foto moe ten duidelijk vermeld worden: Volledige naam en het adres van de fotograaf (fotografe), de letter van de categorie waarvoor de foto bestemd is (zie punt 3) en een titel, bijvoorbeeld de naam van het gefotografeerde object. 5. Uw inzending, goed verpakt en voor zien van uw naam en adres, kunt u inleveren bij: - Foto Hameeteman te Ouddorp - Foto Arjo V. d. Graaffte Dirksland - Foto Blankers te Middelharnis of u stuurt uw inzending degelijk ver pakt naar: Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee, Postbus 170, 3240 AD Middelharnis. 6. De foto's worden eigendom van de vereniging en kunnen gebruikt wor den voor tentoonstellingen. 7. De inzendtermijn sluit op 1 november 1989. Expositie van olieverfschiiderijen van Anneice v. d. Meer-Rentes Anneke v. d. Meer-Rentes mag dan nu in Emmeloord wonen, zij is afkomstig uit Middelharnis, zodat zij binnen het streven valt van Studio Lohr om zoveel mogelijk werk van kunstenaars van dit eiland of directe omgeving ten toon te stellen. Zij schildert van 1978 af, heeft les gehad van Rob Hessels in Zuidwolde en zoekt haar onderwerpen voornamelijk in de natuur: bloemen, paarden, landschap pen en zeegezichten. Een keur van haar olieverfschilderijen is van 3 tot 24 juli te zien in Theetuin „de Bongerd" te Herkingen, Molendijk 65. Geopend dagelijks behalve donderdags, van 10.30 tot 22.30 uur. Merkwaardig genoeg is het Europese luchtruim niet „vol", zoals vaak wordt beweerd; het is zelfs betrekkelijk „leeg". Wanneer het op efficiënte wijze zou wor den beheerd, hoeven er geen moeilijkhe den te bestaan. Oplossingen voor de congestie in de lucht zijn: - Op veel Europese vliegvelden zijn de radar- en computersystemen oud, onbetrouwbaar en soms zelfs geheel afwezig. Modernisering zal de effi ciency bevorderen, en het uitvallen van systemen zal minder vaak voor komen. - Europa moet ook wat betreft het vlieg verkeer een eenheid worden. Nu slui ten de verkeersleidingssystemen niet goed op elkaar aan en kost het te veel tijd om de verantwoordelijkheid voor een vlucht van het ene op het andere land over te dragen. - Er moeten meer verkeersleiders ko men. Veel verkeersleidingscentra kun nen immers het werk niet aan omdat ze over onvoldoende personeel be schikken. - Vliegvelden kunnen hun capaciteit uitbreiden, niet alleen door het aan leggen van nieuwe start- en landings banen, maar ook door bijvoorbeeld het opheffen van nachtverboden. van vrijdag 30 juni 1989 t/m zondag 2 juli 1989 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. J. D. Wieringa, tel. 01870-2090. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren R. P. Boot en H. C. Graafland, tel. 01877-1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879-1367. Ouddorp: W. J. Bron, A. J. Jansen, G. B. K. Steen- hof, O. Nieuwlandseweg 27, tel. 01878- 1312. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. M. de Jager, tel. 01875-1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 01871-1306. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 01870-6459 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16Middelharnis Telefoon 01870-3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts ten Voorde-Dogterom, Oost Achter weg 17, Sommelsdijk, tel. 01870-6393 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874-2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870-2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870- 2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873-1440 Den Bommel01871-1312 Dirksland01877-1500 Goedereede01879-1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877-1234 M'harnis/S'dijk01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h Haringvliet01871-2301 Stellendam01879-1296 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree-Overflakkee" Jacob Bane straat Sa 3245 AJ Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00-10.00 uur Voor crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur telefoon 01870-5166 Buiten kantooruren kunt u kontakt opnemen met de telefonische hulpdienst, telefoon 01880-25952. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging Spreekuren: maandag t/m vrijdagochtend 8.30-9.30 uur en alleen telefonisch van 13.00-14.00 uur. „Dirksland",tel. 01877-2478 „Middelharnis-Sommelsdijk", Jacob Banestraat 8, Sommelsdijk tel. 01870-2884 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. 01874-1044 DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00- 17.00 uur in het dienstencentrum. Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. 01870-3366. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. 01871-1545 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879-1815 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging 01870-2174 01878-3149 Maar weinig knapen van 15 lijken zorg te hebben om het verstoorde ecologisch evenwicht, maar anders is het met Henk v. d. Velde uit Sommelsdijk. Tijdens de biologie lessen op de HAVO voelde hij zich danig aangesproken en thuisgekomen timmerde hij een nestkast voor torenvalken, waarvan hij in de omge ving van zijn ouderlijk huis, bij hoeve „Veelust" te Sommelsdijk, een paartje had waargenomen. Vorig jaar broedden ze met succes, 4 torenvalkjes vlogen uit en dit jaar telt de nestkast zelfs 7 jongen, zéér tot genoegen van Henk en zijn gezinsleden, want muizen en schadelijke vogels lijken op slag te zijn ver dwenen.... Muizen, mussen, insekten, ze staan op het dagelijks menu van de fam. Torenvalk die nu zelfs 9 hongerige snavels telt. Het ouderpaar heerst over haar territoir waarbinnen andere vogeltjes zich beter niet wagen kun nen, op straffe gretig verorberd te worden, zo wil dat de natuur. Sperwer en kiekendief zijn overigens al in de omgeving gesignaleerd, want ook de torenvalk heeft z'n belagers, waarmee de natuurlijke keten gesloten is, pre cies zoals dat Henk voor ogen heeft gestaan. De befaamde tekenaar van landelijke tafereeltjes Comelis Jetses zou Henk graag getekend hebben, vele treden hoog op de ladder, glurend in de nestkast met het suc cesvolle broed en hij zou de zorg van Henk ten voor beeld hebben gesteld. 't Gaat Henk natuurlijk niet altijd voor de wind, hoezeer hij ook het buitenleven mint. Kortgeleden tuimelde hij met schuiltent en al in de welgevulde sloot en dat kostte hem z'n camera. Op alle prikborden in alle Middelhar- nisse supermarkten doet hij nu een oproep aan die foto grafen die misschien nog wat bruikbaars over hebben, want Henk legt z'n bevindingen graag ook fotografisch vast en daar is door de buiteling in de sloot een eind aan gekomen. Hij hoopt toch weer een camera paraat te hebben als de jonge torenvalken uit gaan vliegen, want dat zullen mooie momenten zijn voor de jongeman die zo „voorwaarde-scheppend" bezig is geweest, met de nest kast en het nestmateriaal dat hij terwille van de lucht vochtigheid ook geregeld natmaakte. Torenvalken - zo weet Henk - bouwen zelf geen nest, ze verkiezen zo'n gespreid bed dat aan de schuur van „Veelust" keurig voor hen gereed was gehangen. (Ingezonden) Zouden er wel ooit mensen geweest zijn, die een fietstocht maakten van niet minder dan.... 16.000 kilometer voor een goed doel? In Eilanden Nieuws van 19 februari jl. mocht ik u deze tocht door Australië aankon digen. Intussen is deze tocht achter de rug. De deelnemers uit Nederland t.w. Jan Post en Alexandra van Keersberghen arri veerden op 5 april jl. op Schiphol terug. Als leden van het Nederlands Bijbel Genootschap namen zij deel aan deze fietstocht. Ze maakten deel uit van een groepje van vijftien. Die kwamen uit Australië, Engeland, Canada, de USA, Noorwegen, Oostenrijk en Nederland. Tien mannen en vijf vrouwen. Ze waren van 7 mei tot 8 oktober onderweg. Wer den begeleid door een aantal verzorgers met twee autobussen, welke tevens dienst deden als slaapplaatsen. Eén voor de mannen en één voor de vrou wen. De dames zorgden voor de warme maaltijden. Soms fietsten ze 150 km per dag. Vaak door regen en onder de hete zon. Niettegenstaande zij 's avonds vaak erg moe waren, vertelden ze in kerken, scho len, fabrieken en zo maar op straat wat de bedoeling van hun fietstocht was namelijk om geld bijeen te brengen voor de vertaling van de bijbel in de oor spronkelijke taal van de bewoners van Australië, de Aboriginals. Inzameling boven verwachting De fietsers werden in hun geloof niet beschaamd. Het eindbedrag was niet minder dan.... 800.000,-!!! Fietstocht om de wereld? Er bestaan intussen plannen om in 1991 een fietstocht om de wereld te organise ren waaraan vrijwilligers - leden van bijbelgenootschappen - kunnen deel nemen. Uitdaging voor lezers van Eilanden Nieuws Wat zou het fijn zijn wanneer er t.z.t. onder de deelnemers/sters aan deze wereld-fietstocht ook lezers/essen van Eilanden Nieuws zouden zijn. In de kosten daarvan zouden dan de thuisblij vers kunnen bijdragen. Als tegenpresta tie zouden de deelnemers/sters dan via E.N. hun belevenissen moeten doorge ven aan het „thuisfront". Centrale Post Ambulance Vervoer Rijnmond ongevallen alarm nummer: 010-4333300 Besteld vervoer: 010-4148911 ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf. tel. 01883-17327 Ie plaats op bedrijvenkorfbaltournooi voor het waterschap Op zaterdag 24 juni werd er voor de eer ste keer een bedrijventoumooi georga niseerd door korfbalvereniging Good- Luck. Er werd door zes ploegen deelge nomen aan het tournooi. Om 10.00 uur konden de eerste wedstrij den beginnen en om 15.30 uur was het een afgevaardigde van de bond die het waterschap Goeree-Overflakkee de eer ste prijs kon overhandigen. Tevens kon hij de voorzitter van K.V. Good-Luck 2 wedstrijdballen overhandigen omdat zij in de afdeling Zuid-west op de 2e plaats zijn geëindigd met de ledenwerf- aktie. Eindstand bedrijventoumooi: Ie Waterschap Goeree-Overflakkee 2e Eetcafé Quartier Latin 3e Politie 4e Rabobank 5e Ouders 6e Hernesseroord. Op woensdagavond 5 juli a.s. wordt de eerste zomerzangavond in dit zomersei zoen gehouden in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp. Na samenzang wordt door Marja Smet en Bram de Wolf op orgel en blokfluit werken ten gehore gebracht van Giro- lamo Frescobaldi, G. F. Handel, Joh. S. Bach en andere componisten. Marja Smet begon haar muziekstudie aan de Zeeuwse Muziekschool in Mid delburg en vervolgens studeerde zij blokfluit aan het Sweelinck Conservato rium te Amsterdam. Als kromhoornbe- speelster maakte zij gedurende een drietal jaren deel uit van het befaamde ensemble „Studio Laren". Thans is zij als blokfluit-docente verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool te Middelburg. Bram de Wolf begon zijn muziekstudie aan de gemeentelijke Muziek- en Ballet school te Bergen op Zoom, waar hij orgelles kreeg. Daarna studeerde hij orgel en schoolmuziek aan het Brabants Conservatorium te Tilburg. Zijn orgelstudie sloot hij in 1981 af. Thans is hij als orgeldocent verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool te Zierik- zee. Als schoolmusicus is hij werkzaam aan de R.S.G. „Prof. Zeeman" eveneens in Zierikzee. In Middelburg is hij organist van het Blank-orgel van de Hofplein- kerk. De presentatie van deze avond is in han den van Titia Dijkstra. De toegangsbewijzen bedragen ƒ2,50 voor volwassenen en 1,- voorkinderen tot en met 12 jaar. Na afloop is er een (gratis) kopje koffie of een glaasje frisdrank. De ingang van de kerk is aan de Dorpstienden. 01870 4844 Gratis taxatie van uw huis Originele Verkade prenten en hedendaags glas in Goedereede Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan van „klein loogement", N.Z. Haven 29 in Goedereede zijn vanaf 1 juli gedurende de gehele maand origi nele Verkade-litho's (steendrukken) te zien, gemaakt door de bekende Jan Voerman jr. Jan Voerman, zoon van de vermaarde IJsselschilder, werd 1890 in Hattem geboren. Al voordat hij naar de acade mie ging in 1917 maakte hij zijn eerste etsen en litho's; vanaf 1896. Jan Voer man was toen 6 jaar oud, kreeg hij les van zijn vader. Aan de academie in Amsterdam had hij ondermeer les van de graficus C. L. Dake. Later zal de schilder, die al naam had gemaakt voordat hij zijn opleiding afgesloten had, nog de academie beel dende kunst bezoeken in Den Haag. Zijn werk, „naar de levende natuur" (aldus P. Scheen) betreft vooral de plan tenwereld, landschap en stilleven (bij deze expositie zijn drie tamelijk zeld zame litho's van vissen te zien). De schilder staat bekend als „uitmun tend illustrator en groot lithograaf Aan de beeldende kunstenaars Jan Voerman jr. en sr. (en Anton Pieck) is een museum in Hattem gewijd, het „Voermanhuis". Dat vader en zoon niet verstoken bleven van culturele invloeden moge blijken uit het feit, dat Herman Gorter, Frederik van Heden, en vele anderen tot hun ken nissenkring behoorden. De Voermannen hadden zelfs deels dezelfde kennissen als de wereldbe roemde Paul Gaugin, wiens werk de stijl van Voerman heeft beïnvloed. Het eerste initiatief tot het VERKADE- ALBUM met illustraties van Jan Voer man jr. dateert van 1903. Jac. P. Thijsse schrijft de tekst. 1906 verschijnt dan het eerste album „Lente" (Voerman is nog maar zestien jaar oud!!) 1914 verschijnt „Landschappen", een groot aantal albums zal nog volgen. Voerman zei eens „als ik een plant teken, ben ik zelf de plant", „ik laat me leiden door het mooie, niet door het nieuwe". Naast de oude litho's van Voerman is er hedendaags glaswerk te zien van Mi randa de Waal en Woutje Schaaf uit Rotterdam. Deze blasblazers, moeder en dochter, weten door het mengen van oxyden bijzondere effenten te bereiken in het transparante werk. 1 juli demonstratie glasblazen van 11.00-17.00 uur. Klein Loogement, N.Z. Haven 29 is geopend: woensdagmidag 14.00-17.00 uur; zaterdagmiddag 13.00-17.00 uur en in de zome rop donderdag van 10.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9