Wisselen van de wacht bij Streel(museum jeugd- hoekje <ëm 3^0 (©uberEnl3oek Suppoost A. Visbeen 18 jaar schatbewaarder L,|j-.LiJJ_i^^^^ Brochures „nieuwe Icon en inkomstenbelasting" van Oom Ko Volgend seizoen weer een aktie Zuinig Stoken Gedicht Juni-raadsel 5 Extra juni-raadsel 5 Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 30 JUNI 1989 Het liefst was hij vertrokken zoals hij bij het Streek museum gekomen is: ongemerkt. Suppoost A. Vis been uit Nieuwe Tonge houdt niet van publiciteit. Zijn dienst zit er op en hij neemt in besloten kring afscheid van het Streekmuseum Goeree-Overflakkee. Een vraaggesprek voor de krant is niets voor hem, maar de heer Visbeen is gezwicht voor het argument dat een beetje publiciteit bij zijn vertrek tegenover de vaste klanten van het museum op z'n plaats is. Velen zou den anders bij hun bezoek aan het Streekmuseum verbaasd vragen: Is Visbeen er niet? Altijd present Achttien jaar lang was Visbeen er: voor het ontvangen van de bezoekers, voor de rondleidingen door de 19 afdelingen van het museum, voor de inrichting en het onderhoud van al die afdelingen, voor de restauratie van vergane glorie, voor een secure boekhouding van alle karweitjes die zijn funktie met zich mee bracht. De heer Visbeen werd in 1968 voor 80-100% afgekeurd. „Drie keer heb ik thuis gelopen, maar dat zinde me hele maal niet. Ik ben geen man om niets te doen" vertelt de heer Visbeen. Hij liet zich inschrijven bij het arbeidsbureau; de eerste drie oproepen leverden niets op, de vierde oproep betrof het Streekmuseum. „Ik was nog nooit in het museum geweest, het was de eerste keer dat ik bewust in het Kerkstraatje kwam. 'n Somber donker straatje, dacht ik zo, maar ik heb het toch maar gedaan. Je moest het allemaal zelf doen, jezelf inwerken, improviseren, veel luisteren. Toen ik in 1971 in het Streekmuseum begon was het pand bijna klaar en ik kon gelijk gaan intuigen. Met het bestuur hebben we alles van een pakhuisje aan de Ring naar het museum gedragen. Het straatje bovenin het mu seum heb ik helemaal gemaakt. Met het bestuur zijn we eerst in het streekmu seum in Heinenoord wezen kijken en toen hebben we voor hier deze oplossing gevonden. Eerst waren het open zolders. Er ston den daar poppen en zo en daar was schade aan gekomen. Je hebt nu een maal bezoekers, die kijken met hun handen in plaats van enkel met hun ogen. De wagenmakerij heb ik eerst gemaakt, toen de klompenmakerij enzovoort. De Oudhollandse dakpannen heb ik ge haald op stee bij Van den Tol die toen penningmeester was. Dat opbouwen was wel mooi". Veelzijdig werk „Suppoost" wordt in het woordenboek omschreven als: beambte die toezicht moet houden in voor het publiek toe gankelijke plaatsen. Voor de heer Visbeen betekende het veel meer. In zijn eentje zag hij kans alle werkzaamheden die bij een museum horen te combineren tot een goed lopend geheel, vanaf het registreren van gekregen voorwerpen tot het geven van rondleidingen toe. Elk voorwerp in het museum is hem ver trouwd, hij kan er veel van vertellen. Vooral van voorwerpen uit de afdeling landbouw. „Die spullen daar heb ik zelf mee gewerkt, daar kun je wat van vertel len. Op archeologisch gebied moet ik wel eens achteruit, want ik ga niet iets zeggen als ik het niet weet". Visbeen ziet meteen of een voorwerp nog op z'n plaats staat. „Al was er maar iets veranderd, ik zag het altijd meteen. Al stond er maar een bus een beetje andersom. Ik wist 's morgens gelijk of er de avond daarvoor nog iemand in het museum was geweest. Ik rook het ge woon". Hij vindt het vervelend als mensen de voorwerpen beetpakken; hij is daar heel alert op. „Er is nooit iets gestolen in die jaren" vertelt mevrouw Visbeen. Zij heeft de toewijding van haar man voor het museum altijd best gevonden, al betekende dat ook dat ze 's zomers maar één weekje op vakantie konden en dat haar man in het seizoen alle zater dagmiddagen bezet was. Visbeen heeft meer uren gemaakt dan hij had hoeven te doen. „Dat heb je als je er alleen voor staat". Staatssecretaris Koning van Finan ciën heeft tijdens de behandeling van de Oort-wetsvoorstellen in januari van dit jaar aan de Tweede Kamer een grootscheepse voorlichtingscam pagne over de nieuwe wetgeving toe gezegd. In dit kader zijn vanaf van daag vier algemeen samenvattende brochures per hoofddoelgroep voor het publiek beschikbaar: 1. een brochure voor werknemers. 2. een brochure voor 65-plussers. 3. een brochure voor (kleine) zelfstandigen. 4. een brochure voor werkgevers (grote bedrijven). Deze vierdeling is een logisch gevolg van het feit dat de belangrijkste wijzigin gen, zoals bijvoorbeeld de gecombi neerde heffing van belasting en premies volksverzekeringen, per doelgroep ver- Als er eens iets was waarover hij zich druk maakte was het mevrouw Visbeen die zei: „Laat het even rusten, dan ziet het er straks weer anders uit". Zo heeft Visbeen zijn werk in het Streek museum door de jaren met plezier gedaan. Leuke baan Wat vond hij de leukste kant van het werk? Visbeen denkt na: „Daar zou ik geen antwoord op kunnen geven. Je hebt in alles je ups en downs, dat heb je daar ook. In het begin zie je tegen de rondlei dingen op, maar daar groei je in. Ik heb met bezoekers nooit echt problemen gehad. Ik heb het ook altijd goed kun nen vinden met het bestuur, de samen werking was altijd goed en zoals het hoort. Met scholen die kwamen had ik ook nooit moeite. Ik schijn nogal een beetje nors te kijken, dat helpt wel eens bij bel hamels. Het is altijd maar een enkeling die een beetje stoer of lastig wil doen, die heb je meteen in de gaten. Ik kon het altijd goed baas. Er zijn scholen die elk jaar komen en het gaat altijd leuk. Het schoonhouden van het gebouw, het onderhoud wordt de laatste tijd zwaar der voor me; je wordt ouder en het is een ingewikkeld gebouw. In het Kerkstraatje met de buren ging het ook allemaal prima. Ik heb van alle buren een bos bloemen gekregen, zelfs nog van een schooljuffrouw". Bang is de heer Visbeen nooit geweest. Als hij iemand het museum uit wilde hebben, dan ging die persoon er ook uit. „Ik maak me dan niet kwaad, maar ik ga naar de rode schrap. Het komt maar weinig voor dat ik iemand het museum uit stuur. Daar heb ik nooit hulp voor nodig gehad, nee nooit. Ik zeg dan tegen zo iemand: „Ik ga naar de rode schrap" en dan kan hij beter maken dat hij weg komt. Dan heb ik eerst al een paar keer gewoon gewaarschuwd natuurlijk en je moet altijd rustig blijven". Visbeen is veel alleen. Daar kan hij goed tegen: „Omdat ik altijd bezig ben. Als je zou gaan zitten zou het niet te overko men zijn. Ik heb altijd plannen, altijd iets in m'n hoofd om dingen te verande ren, te verbeteren. Ik ga natuurlijk niet op m'n eigen houtje veranderen, dat wordt eerst met het bestuur overlegd. Er is altijd genoeg te doen want ik heb De Doele ook nog bij te houden. Wel is het in je eentje vaak tobben, met verslepen van dingen bijvoorbeeld". Het leukste is voor Visbeen om iets op te knappen, een gehavend voorwerp zijn waardigheid teruggeven. „Ja, dat doe ik het liefst, daar zie je wat van". Stel dat het museum 100.000,- zou krij gen, wat zou de heer Visbeen daarmee doen? „Ik zou het al gauw gaan gebrui ken om te restaureren, het besteden aan opknappen van spullen die in het museum staan of er niet in staan meer er schillend zijn. Door te werken met aparte brochures worden de lezers uit sluitend geconfronteerd met de voor hen relevante informatie. De inhoudsop gave en de inleiding van de verschil lende brochures zullen dit uitgangspunt verduidelijken. Om de leesbaarheid van de brochure voor 65-plussers te verho gen is deze in een groter lettertype gedrukt. De brochures kunnen besteld worden bij de Centrale Directie Voorlichting van het minister van Financiën, tele foon: 070-427542. De brochures voor werknemers en voor 65-plussers zijn bovendien vanaf half juni verkrijgbaar op postkantoren en bibliotheken. Deze vier algemene brochures zijn slechts een eerste stap in de voorlich tingscampagne. Binnenkort verschijnt tevens een brochure over de wijzigingen in de gemengde kosten in de winstsfeer die reeds op 1 juli 1989 ingaan. Die bro chure kan vanaf 19 juni afgehaald wor den bij de Belastingkantoren en de Kamers van Koophandel. toch in horen en waar nu geen geld voor is". De wacht overgegeven Formeel is Visbeen al niet meer in dienst maar hij gaat voorlopig nog even door met zijn opvolger Blokland uit Melis sant in te werken. „Blokland is een aar dige man, een rustige man en dat moetje wezen" is het oordeel van Visbeen. „Hij gaat het natuurlijk anders doen dan ik, dat spreekt vanzelf maar ik probeer hem zo goed mogelijk wegwijs te maken". Volgens Visbeen moetje in het museum een politicus zijn want je moet met aller lei mensen overweg kunnen. Met hoeveel mensen Visbeen als sup poost te maken heeft gehad zou hij niet kunnen zeggen. Een paar jaar geleden registreerde het museum de 70.000ste bezoeker. Als suppoost doie je ver schrikkelijk veel mensenkennis op. Als hij Blokland een goede raad zou moeten geven zou Visbeen zeggen: „Voorzichtig wezen. Voorzichtigheid is de moeder van het geluk. Dat staat op het bokkekarretje in de wagenmakerij en daar zit veel in". Wat denkt Visbeen te gaan doen als Blokland helemaal is ingewerkt? „Niet op dorp staan, daar ben ik geen man voor. Ik ga in 't hof werken en ik heb nog twee jongens thuis, dus het is levendig zat". Mevrouw Visbeen zegt: „Voor iedereen komt de tijd dat hij een stapje terug moet doen. Er is weer een periode afgesloten; de één komt, de ander gaat, zo is het leven". Visbeen neemt afscheid zonder wee moed: „Er is nog genoeg te doen, ik moet thuis eerst de kamer eens opknappen". Het echtpaar Visbeen heeft toekomst plannen genoeg, als het hen gegeven mag zijn. „Dat weet je niet" zegt me vrouw Visbeen „en dat is maar goed". Het zal even vreemd zijn: het Streekmu seum zonder Visbeen. „Ik heb mijn best gedaan op mijn manier" zegt de heer Visbeen relativerend, „'t is goed ge weest". Hij zal er nog wel eens een kijkje komen nemen maar houdt het museumwerk verder voor gezien. Energiebesparing zal door het huidige weertype bepaald niet tot uw verbeel ding spreken. Toch willen wij door mid del van dit artikel uw aandacht vestigen op de aktie Zuinig Stoken. Niet zo ver wonderlijk als we bedenken dat de hui dige milieuproblemen voor een groot deel bepaald worden door een steeds groter energieverbruik. Uit het landelijk onderzoek, dat na afloop van de laatste aktie door het buro Intomart Kwalitatief onder 2400 huis houdens in Nederland is gehouden, blijkt dat 74% van de ondervraagden de aktie Zuinig Stoken kent. Daarvan heeft 23% van begin tot eind aan de aktie mee gedaan. Totaal waren er in Nederland zo'n 1.3 miljoen deelnemers, waarvan 225.000 in Zuid-Holland. Ook bij vorige akties werden deze aantallen bereikt. Een groot gedeelte van de deelnemers blijkt al een aantal jaren achtereen de stand van de gas- en elektriciteitsmeter bij te houden. In Zuid-Holland was dit: eerste deelname 15%, tweede deelname 25%, derde deelname 38%, vierde deel name 16% terwijl 6% van de deelnemers zelfs nog langer meedoet. Negen van de tien ondervraagden doen volgend seizoen weer mee met de aktie. Gesteld mag worden dat de aktie in een duidelijke behoefte voorziet. Na het bekend worden van deze resulta ten, hebben de Nederlandse energiebe drijven besloten om de aktie Zuinig Stoken ook in het seizoen 1989/1990 te houden. In Zuid-Holland zal de nieuwe aktie op 8 oktober a.s. van start gaan. Het Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Als jullie dit lezen heb je waarschijnlijk net hete tranen geschreid, omdat je afscheid nam van de juf of meester. Óf omdat je nu zes weken lang niet naar school mag. Tja, daar is niets aan te doen. Nou ja.... zorg in ieder geval, datje je niet verveelt. En stuur je meesterof juf maareen kaar tje, briefje of... bloemetje. Dan weet die meester of juf dat jullie nog aan ze den ken. En dan slijt het heimwee vanzelf Waaaat??? Hoor ik daar iemand zeggen dat „tie" blij is dat „tie" zes weken de meester of juf niet ziet??? Wie dat denkt of zegt moet echt over de knie! Onze puzzelaars uit Twello zullen nog wel geen vakantie hebben. Of wat dacht je van „onze klanten" uit Nieuw Zee land? Maar goed, vakantie of niet, we zullen eens kijken wat we nog hebben voor jullie.... We hebben nog een ingezonden Bijbels vogelraadsel liggen. Maar van wie? Aan het handschrift te zien is het van fam. Funcke uit Nieuw Zeeland. We zullen ze de volle 15 extra punten maar geven. Is het raadsel toch door iemand anders ingeznden, dan kunnen we de punten altijd nog „verhuizen". Om het niet te moeilijk te maken geven we de „vind-hoofdstukken" door elkaar erbij: Jesaja 14 Jesaja 40 Micha 1 Psalm 104 Spreuken 26 Jeremia 17 Lukas 12 (2x) Job 39 Ezechiël 7 wwwwwwwwWWWflPW Vogels die voorkomen in de Bijbel: 1. Maar die den Heere verwachten, zullen de kracht vernieuwen; zij zullen op vaaren met vleugelijk, gelijk de 2. Alwaar de vogelkens nestelen; deshuis zijn de dennebomen. 3. Worden niet vijfverkocht voor twee penningkens? 4. Aanmerkt de dat zij niet zaaien noch maaien. 5. Gelijk een muis is tot wegzwerven, gelijk een tot vervliegen, 6. Ik zal misbaar maken als de draken, en treuring als de jonge 7. Gelijk de eieren vergadert, maar broedt ze niet uit, 8. En ik zal hen stellen tot een erve der en tot waterpoelen; 9maar zij zullen op de bergen zijn; zij zullen allen zijn gelijkder dalen, 10. Vliegt de door uw verstand, en breidt hij zijn vleugelen uit naar het zuiden? is dan voor de eerste maal dat deze in geheel Nederland wordt gehouden. De aktie Zuinig Stoken, die in Zuid-Hol land is ontwikkeld en geïntroduceerd, krijgt dus veel navolging. Wij hopen u in september a.s. nader te informeren over de nieuwe aktie. EMGO Afd. Voorlichting Elma Buscop maakte iets wat de volle 15 punten waard is. Je hebt er wel een atlas en een woordenboek voor nodig hoor! Zelf wisten we er ook zeker zes niet uit ons hoofd.... 1. De Donau mondt uit in de 2. Het riviertje „de Regge" stroomt door de Nederlandse provincie 3. De hoogste berg ter wereld is de 4. Raasdonders zijn 5. Een „estuarium" is een wijde, trechtervormige 6. Frankfort ligt in de 7. Een schrijveling is een (je kunt het eten, net als een peer). 8. Een „halo" is eenom zon of maan. 9. De hoofdstad van Ivoorkust is 10. In welk land ligt Chariois? 11. Het wijfje van de vos heet 12. Van welk land is Teheran de hoofdstad? 13. De koffieplant stamt uit (laatste letters: pië). En wat lees je van boven naar beneden? Tweewielercentrum Middelharnis Brieven en tot slot! Vorige keer hebben we brieven beant woord. Van „de Verkerke's" en „de Melissantjes" bleven/blijven de brie ven liggen. Omdat het VAKANTIE is hopen we vol gende keere geen raadsels te plaatsen. Wel hopen we de brieven verder te beantwoorden, oplossingen van mei te plaatsen en eventueel „een kleinig- heidje" toe te voegen. Als jullie weggaan, misschien wel ver weg, hopen we van harte, dat je weer gezond terug mag keren. Bij leven-en- welzijn tot schrijvens. De hartelijke groeten.... P.S. Van „de Rasjes" hebben we nog een extra raadsel liggen. Dat ho pen we over veertien dagen te plaatsen. Denken jullie allemaal nog aan: 1een naam voor de club. 2vakantie-receptjes. 3. nieuwe inzenders of inzendsters (desnoods uit het buitenland vandaan). nj^u Als je op oom Ko moet wachten in de auto kun je heel goed een Ouderenhoek in elkaar zetten. Het is mooi weer, de vogels fluiten, de zwaluwen vliegen hoog. Het is dus volop zomer. We willen een bijbelse puzzel maken. Maar we beginnen met de oplossing van de vorige puzzel. 1. Roos 8. Ogentroost 2. Aster 9. Akelei 3. Anjer 10. Papaver 4. Jasmijn 11. Reseda 5. LeHe 12. Tulp 6. Lotus 13. Lis 7. Nachtschade 14. Heide Het was soms wel goed zoeken zeg om die minder bekende bloemen te vinden, maar daarom was het ook een goede puzzel voor ouderenhoek. Voor deze week een „psalmenpuzzel": 1. Van welke psalm is dit de Ie regel? 2. Welke psalm is door Mozes geschreven? 3. In welke psalm beweent David de zonde met Bathséba? 4. In welke psalm betuigt David dat de Heer' zijn Herder is? 5. ffaadlllgnijmmoooooottz Uit welke psalm is deze regel? 6. U weet dat er 150 psalmen zijn, maar hoeveel coupletten zijn er in deze 150 psalmen? 7. Welke psalm is „de zegen der broe derlijke liefde"? 8. Welke psalmen zijn niet door David geschreven? 9. Van welke psalm is dit de laatste regel? Dat lijkt me allemaal niet zo moeilijk, maar toch veel succes! •We hebben nog een recept uit Nieuwe Tonge liggen (de Monchou-taart) maar een paar dingen zijn niet helemaal dui delijk. Zo weten we niet hoeveel sap we nodig hebben, hoeveel koeken nodig zijn voor de bodem en waar de kleinste helft-boter door moet. Misschien wilt u het recept nogmaals opsturen want het zier er héél lekker uit. Als iemand nog een lekker, bijzonder, recept heeft, wat hij of zij wil laten publi ceren, stuur het dan naar het bekende adres: Eilanden-Nieuws Langeweg 13 3245 KE SOMMELSDIJK t.n.v. Tante Nel Zo dat was het weer voor deze week. De vakanties zijn weer begonnen, maar oom Ko en tante Nel willen ook dan de „hoeken" verzorgen. Als u op reis gaat, goede reis en hopelijk mag u wat uitrus ten, als u thuis wil of moet blijven ook dan een goede vakantie toegewenst. Wij leven en welzijn tot volgende week. Tante Nel Van de gedichten die jullie maakten over Paulus, zullen we er nog één plaatsen: Op de zee vaart Paulus mee om te komen in Rome. Er is geen wind. „Weet watje begint", zegt Paulus tegen Julius. „Paulus is niet wijs, we gaan door met de reis!" Even later.... woest wordt 't water „Geloof God op Zijn Woord. Alles moet overboord!" Allen spoelen aan de kant. Gelukkig! Ieder is op 't land. Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 '*^mXffS^^i,St ^9tS^i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6