Bezoekers van Zuiderhaven TAALPRAATJE aan kleinverbruikers N.V. EMGO Diplomazwemmen in „De Staver" A "•••••..Moo. Mededeling Reizende tentoonstelling over archeologie op Voorne-Putten Duivensport Middelharnis Ondernemersvereniging en Tholen Stad Aktief maken het op 5 juli gezellig GLAS Dagrecreatieterrein Speelmans platen dit jaar niet open Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 30 JUNI 1989 Even uitwaaien boven op de verharde kruin van de buitendijk langs het Ha ringvliet. Links de oude havenmonding van Dirksland. Rechts het Zuiderdiep waaraan nu enkele hengelaars verpo zing zoeken. Een heiïg weertype heeft op deze namiddag de horizonten doen ver vagen. De strakke blauwe lucht van van morgen lijkt nu lager en fletser. Ook dit ons wereldje is wat kleiner geworden. Hoe heet dit plekje grond van Flakkee? Een nu nog naamloos pad heeft ons er gebracht. Kaart erbij, geen enkele aan duiding. We zullen zelf wat moeten ver zinnen. Wat dacht u van Zuiderhaven? Het is maar voor de ons toegemeten plaatsruimte en tijd. Hooguit een kwar tier. Vissers Weet u nog de vorige keer aan de Oost- havendijk van Dirksland aan het eind van de Kraayesteinse Dijk bij Sommels- dijk? De proviandtas wordt opengeritst om de mens lichamelijk te verkwikken. Gevolgd door een korte samenspraak om ook de geest een beetje te vervrolij ken. Dan de dijk over op koers naar een voor ons nu nog onbekende bestem ming. Een bordje van Rijkswaterstaat: Eigen weg. Het begin is florissant want we freewheelen in een wijde bocht het havengebied in. Passeren daarbij een riante woonstulp waarvan de gevel is versierd met een kunstig ontworpen paardenhoofd gevat in een hoefijzer. De waterkippen in het haventje trekken zich niets van onze komst aan. Ze heb ben het veel te druk met vervoer en schikken van nestmateriaal. Nu draait ons weggetje naar links langs de buiten dijk tot voorbij de havenmonding. Dan keert deze route met een lus in zichzelf terug. Rechts van die cirkel parkeren we de tweewielers net buiten beeld. Drie automobielen hebben op dit binnen- dijkse gedeelte enkele kleinschalige vis sers aangevoerd. Hun dobbers deinen mee op de cadans van een door een stijve bries eindeloos rimpelend Zuider diep. Terwijl Eva nu in het door grassen en planten zo rijk voorziene binnentalud een paar vierkante meter gaat bezetten, steken wij de voeten in ander schoeisel om het buitendijkse terrein te gaan verkennen. KmkstSLSLTt Achter de afrastering staan drie paarden uitdrukkingloos van hun pensioen te genieten. Als we voorbij lopen draaien hun bejaarde hoofden niet eens mee. Dat valt toch wel een beetje tegen, ook van dieren. Aan de waterkant dirigeert de stugge wind ook de aanrollende golf slag die uiteenspat op een bed van grote grove stortsteen. We zijn vanmiddag niet de enige bezoe kers. En zeker niet de eerste. Auto's heb ben al vaste banen door en over het grastapijt geradiaald. Nu maar hopen dat de automobilisten, als er na de droogte weer nattigheid komt, hun enthousiasme wat willen ophouden. Lopen nu langs een stuk grillige kustlijn naar de havenmonding. Eerst knerpend door een schelpenhoekje dat kennelijk is bezocht door liefhebbers van dito paadjes voor hun tuinen. Op een rots blok zit een gele kwikstaart. Die houdt van vochtige vegetatie met veel onkrui den. Welnu, hier is de winkel rijk bevoorraad met vogelboodschappen. Een weelde aan wilde planten verschaft zaden in overvloed. Voor de gevederde bezoekers moet dan ook het ontken nend woordje ON van onkruiden ver vallen. Een veldje madelieven. Hebben die dat eventjes getroffen hier. Geen cyclomaaier, geen raspende koeienton- gen. Ze kunnen hun pret niet op, zo massaal staan ze met z'n allen te pron ken met gele buisbloemen omrand door witte lintbloemen. Bello Boem! Struikelen we even over een weg rollend chocomelblikje. Er ligt nog veel meer afval van des mensen geneugten. Dat moeten we niet overal laten slinge ren. Doen we thuis ook niet. Zo, even ontspanning voor een opstijgende boos heid. Je zal daar met je goeie goed.... Een zwart hondje scharrelt kwispel- staartend rond een stationwagen. We zijn allergiswch voor Canis familliaris. Of moeten we gewoon bekennen: bang. Dan komt nu ons silhouet op zijn net vlies. Wat kan dat beestje nijdig blaffen. Schichtig beginnen we aan een omtrek kende beweging. Zijn baas, onze angst peilend, gaat er zich mee bemoeien. Een afleidingsmanoeuvre. Het aloude spel letje wordt wederom opgevoerd. Bello mag aan een „prooi" ruiken. Dat wordt nu weggeslingerd. Zwartje rent er luid blaffend achteraan. Remt in het gras, hapt toe en brengt de buit terug bij zijn meerdere. Die lanceert andermaal vanaf zijn luie stoel. Enzovoort. Maar wij kun nen rustig de terugtocht naar de dijk ondernemen. Ooieyaarshek Langs de havenglooiing met achter de keien de spelsporen van mens en dier. Aan gene zijd evan de monding, op de Westplaatgronden, worden schapen van hun winterjas verlost. Niet ieder dier laat zich gewillig naar de wolsnijder brengen. Er is wat protest, ook van de klanten die reeds zijn geschoren. Mis schien een verstoorde gemoedsstem ming door de onverwachte inbreuk op Elektriciteltstarieven Met ingang van 1 juli 1989 zijn de basis l<Wli-tarleven voor l<ieinver- bruikers verlaagd. Inclusief 18,5% BTW worden vanaf deze datum de volgende bedragen in rekening gebracht: Vastrecht per maand Enkel tarief5,93 Dubbel tarief11,85 Basistarieven per kWh Hoog tarief (dagstroom) zekeringwaarde t/m 3 x 25A17,78 et zekeringwaarde groter dan 3 x25A ...16,59 et Laag tarief (nacfitstroom)5,33 et Vermogensvergoeding per maand 3 X 35A (max. 23,1 kVA)ƒ32,59 3 X 50A (max. 33,0 kVA)ƒ53,33 3 X 63A (max. 41,6 kVA)ƒ71,10 3 X 80A (max. 52,8 kVA)ƒ94,80 Behalve het basistarief wordt per kWh een bedrag voor brandstof kosten in rekening gebracht. Gastarieven Als gevolg van de stijgende olieprijzen wordt per 1 juli 1989 de gas- prijs verhoogd met 3,2 cent per m^ Vanaf 1 juli worden de volgende tarieven in rekening gebracht: Vastrecht per maand6,81 Prijs per m^ (incl. milieuheffing)43,34 et De prijs per m^ wordt verhoogd met een calorische toeslag volgens opgave van de Nederlandse Gasunie. Reductie gasprijs 1988 Op de gasprijs van 1988 wordt een reductie van 3,56 cent per m^ ver leend. Voor zover dit van toepassing is zal deze reductie op de eind afrekening over 1989 worden verrekend. De maandelijkse voorsehotbedragen zullen niet worden verhoogd. De genoemde tarieven zijn inclusief 18,5% BTW. Eventuele wijzigingen in de BTW zullen worden doorberekend. MIDDELHARNIS, juni 1989 N.V. Energiemaatschappij Goeree-Overflakkee (E.M.G.O.) Van 1 juli tot en met 13 augustus is in het Bezoekerscentrum Tenellaplas bij Oost- voome een tentoonstelling te zien over de Ijzertijd op Voome-Putten. De ten toonstelling, die de titel „Leven in een groen land" draagt, laat aan de hand van bodemvondsten, foto's, tekeningen en een grote maquette iets zien overt het leven op de eilanden omstreeks 400 voor Christus. In die tijd bestond Voome-Putten voor een groot deel uit waterloopjes en veen- moerassen. Op de droogste plaatsen kwamen boeren wonen. Ze leefden er voornamelijk van de veeteelt. Voor aller lei produkten die ze zelf niet konden maken of verbouwen, waren ze afhanke lijk van kontakten met andere streken. Ondanks de beperkingen moet het er geen slecht leven zijn geweest. De boe ren bleven in dit gebied wonen, tot ze omstreeks 200 voor Christus door over stromingen gedwongen werden om te verhuizen. Door de opgravingen die het Bureau Oudheidkundig Onderzoek van Ge meentewerken Rotterdam (BOOR) de afgelopen 30 jaar op Voome-Putten heeft uitgevoerd, is er vrij veel bekend over de mensen die hier in de Ijzertijd leefden. Er zijn gebruksvoorwerpen van aardewerk, hout en been gevonden, maar ook de resten van de houten boer derijen waarin men woonde. Een deel van die voorwerpen is op de tentoonstel ling te zien. Verder geeft een grote maquette een indruk van zo'n prehisto risch boerenbedrijf in het omringende veenlandschap. Tekeningen, foto's van opgravingswerk en gereconstrueerde stukjes veenland maken het beeld van het leven in het groene land kompleet. Een begeleidend boekje is verkrijgbaar voor 2,50. De tentoonstelling is georganiseerd door het BOOR en de Coördinatie Com missie Van Advies Inzake Archeolo gisch Onderzoek Binnen Het Ressort Rotterdam, en gefinancierd door de Stichting Fonds Voorne, Putten en Ro zenburg. Het Bezoekerscentrum Tenellaplas ligt aan de Duinstraat tussen Oostvoorae en Rockanje en is dagelijks geopend van 10.00-16.30 uur. hun dagelijks leefritme. In ieder geval klinkt er een soort gezeur welke de rust gevende melodie van de branding dreigt te gaan overheersen. Maar mogen is ook hier deze dag voorbij. Terug tussen de paarde- en boterbloe men van het binnentalud. Een kwartet leeuwerikken is net aan een matinee begonnen. Een solist voor ons is nu aan het eind van zijn couplet. Een soortge noot achter ons vervolgt het concert met een eigen strofe. Wat een voorrecht eigenlijk als je als toehoorder en be schouwer dat alles nog in redelijke gezondheid kan en mag ervaren. Strekken nu de handen uit naar een Ooievaarsbek. Een plant die zich best thuisvoelt tussen al die verschillende grassoorten van dit hellend dijkgedeelte. De naam heeft betrekking op de lange snavel aan de punt van de vrucht. Die vrucht bestaat uit vijf delen, elk met twee zaden waarvan er één tot rijpheid komt. Elk deelvrucht is voorzien van een lange stijl die plotseling naar boven rolt en het zaadje een meter of drie wegslingert. Komt er nu op dat moment een mens of dier langs, dan is de kans groot dat zo'n zaadje veel verder meereist. Maar, ze zullen er echt niets van merken, de bezoekers van Zuiderhaven. J. V. P. iiill|||llllll|||llllll|||llilll|||llllll||lilllll|||llllll|||llllll||lllllll|||llll De volgende kinderen zijn geslaagd voor het A of B diploma: Diploma A: Gerda Peeman, Edward van Kempen, Marianne van Trigt, Jeroen Buth, Ni- kole Prinsen, Come van der Linde, Dirk Meiaard, Joris Schraven, Thom Hou- ben, Angela Groot, Adriaan van Moort, Heide van Es, Rianne van der Boom, Erik Leeuwenburg, Miranda de Jong, Martin Hoek, Edwin van Nieuwaal, Dirk de Geus, Dennis Burghoorn, Rieke de Boed. Diploma B: Leendert Joppe, Ronald Kern, Jantine van der Laan, Patrick Donkersloot, Wil- lemijn Knoop, Manouk Kneteman, Gerda van Dam, Stephan van Driel, Paula de Bonte, Gerdine de Munck, Jorina Bakelaar, Gerard Peeman, Leon Musters, William van Rees, Anna Don- nina, Marlon Vijfhuize, Jeroen van Nieuwaal, Anna Stoutjesdijk, Maurits Saarloos. Illlllll>llllllilll|||||llllllllllflll||||lllll||||illl|||||l|lll||||llll|||||||llll Wedviucht vanaf Chateauroux d.d. 24 juni, gelost met NW wind P.V. „De Postduif, in concours 119 duiven. Mevr. Dubbeld: 1, 8, 10, 12, 16, 21; J. Groenendijk: 2, 3, 5, 11, 22, 26; M. de Blok: 4,18,27; J. Jongejan: 6; J. v. d. Valk: 7,20,28; C. Polder: 9,15,17,19,23,24,25, 29; D. Melissant: 13; A. Sarelse: 14. P.V. „De Seinpost", in concours 186 duiven. P. V. d. Linde: 1, 13, 37; C. Dubbeld: 2, 3, 10,11,22,28,35,47; J. C. Horseling: 4,7; W. I. Peeman: 5,19, 29, 30,44; C. Kleyn: 6; H. Visser: 8,27; Iz. Koese en Zn.: 9,12, 15, 17, 24, 31, 33, 43; T. Kem: 14, 18, 20, 39; A. Verwers: 16, 21; J. Mijs: 23, 41; H. Groenendijk: 25, 36, 38, 42, 46; Gebr. Verburg: 8; L. Fabry: 32; C. v. d. Weide: 34, 40; P. van Alphen en Zn.: 15. „Kring Flakkee", in concours 1409 dui ven. De eerste 50 duiven: Mevr. Dubbeld: 1; Stoop/van Huizen: 2; P. V. d. Linde: 3; J. D. Meiaard en Zn.: 4, 25; Gebr. Hagens: 5, 39, 42, 44, 49; K. Overbeeke: 6, 30, 34, 47, 50; Joh. van Heemst: 7; C. Dubbeld: 8,12; B. van Es: 9,15,17,29; L. Arensman: 10,13; J. Groe nendijk: 11,36; J. Netten: 14; J. L. Note boom: 16; Ant. Tuns: 18,20; H. v. d. Valk: 19; P. Kwist: 21, 24, 28, 41; Joh. Hokke: 22,43; L. Moerenhout: 23; A. J. Ypelaar en Zn.: 26,35,40; J. C. Horseling: 27; Jac. Bevaart: 31A. van Gulik: 32; Joh. Kwist: 33; W. I. Peeman: 37; R. van Dravik: 38; M. de Blok: 45; W. Kamp: 46; W. Buys: 48. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 27 juni 1989 Doré gewone ƒ0,46 - ƒ0,86. Doré drielingen ƒ0,58 - ƒ0,64. Dore kriel 1,88 - 1,99. Première gewone 0,40 - 0,62. Première drielingen 0,46 - ƒ0,56. Première kriel: ƒ0,89 - L95. Gloria gewone ƒ0,50 - ƒ0,66. Glona drielingen ƒ0,50 - ƒ0,55. Gloria kriel 1,92 - 1,96. Aardappelprijs per kilo gram. Aanvoer: twee honderd acht en zestig ton. Al enkele jaren houdt de Ondernemers vereniging Tholen op een woensdag in juli een Zomermarkt. Deze Zomer- markt moet in een ander licht gezien worden dan de jaarlijkse - en meestal zeer succesvolle - braderie. Tijdens de Zomermarkt is het de beurt aan de lokale ondernemers, c.q. winke liers, die met een kraam op de Markt, deze keer letterlijk bedoeld, hun waren aan inwoners en toeristen te koop aanbieden. De lokatie is daarvoor zeer geschikt, de historische bebouwing en bestrating zorgen, samen met de inzet van de ijve rige middenstanders, voor een prima sfeertje. De Werkgroep Tholen Stad Aktief die zich ten doel heeft gesteld om de diverse aktiviteiten van verenigingen te bunde len, heeft vorig jaar voor het eerst tijdens de week van de Zomermarkt een exposi tie georganiseerd in de Gasthuiskapel. Deze tentoonstelling is samengesteld uit werkstukken van creatieve inwoners van de kem Tholen. Bewust heeft men deze keuze moeten maken, omdat men anders mimte te kort komt. De tentoon stelling trok in 1988 zo'n 600 bezoekers. Verder heeft men de 5e juli, tijdens de Zomermarkt samen met de Onderne mersvereniging gezorgd dat er wat muzi kale omlijsting is: 's avonds de Konin klijke Muziekvereniging Concordia een optreden verzorgen, terwijl 's middags de muziekgroep van mevrouw Jannie Zwaan, waarbij diverse instrumenten zijn, sfeerverhogend zal werken. Ook aan de jeugd is gedacht - tijdens deze toeristische markt zullen een paar ervaren dames de kinderen (die dat wil len) van leuke geschminckte gezichten voorzien. Plannen te over dus. De Zomermarkt is dus op woensdag 5 juli, maar de tentoonstelling in de Gasthuiskapel die de naam heeft THO LEN STAD CREATIEF wordt gehou den vanaf dinsdagmiddag, t.e.m. zater dag 8 juli. Ditmaal een praatje over de doorschij nende stof glas, gemaakt uit een mengsel van kiezelaarde met potas, soms met andere bestanddelen vermengd (menie, zand, veldspaat, kalkmergel enz.). De Egyptenaren gebmikten al natuurlijk glas, bestaande uit gesmolten rotsge steenten uit vulkanen, reeds voorko mend vér voor onze jaartelling. Het maken van glas schrijft men toe aan de Phoeniciërs, die ongeveer 150 jaar voor Chr. de glaspijp uitvonden. Glas vond talrijke toepassingen in de kunst nijverheid, o.a. in de glas-blazerijen in Leerdam, in de industrie en de tuinbouw (eenmiters voor broeiramen en glas voor de kassen) en vooral in de bouw kunde, om licht in de woningen te bren gen. Men kent enkel dik glas, 2 mm dik, voor kleine ruiten, dubbeldik van 3 mm voor grotere miten en voor nog grotere imitatie spiegelglas van 4, 5, 6 en meer mm dikte. Het laatste verving het veel duurdere zuiver spiegelglas. Verder Bo heems glas, meestal gebmikt voor glas- in-lood ramen. De laatste jaren doet glas opgeld als iso latiemateriaal (thermopane) en kou- werend materiaal (dubbele beglazing). Andere toepassingen zijn draadglas, figuurglas en he tondoorzichtige mat glas. Glas was bovendien geschikt om prachtige beschilderde ramen te maken, die nog veel kerken sieren. Eigenlijk werden die kleuren niet op het glas geschilderd, maar erin gebrand. Hoewel glas hard is, heeft het toch ook andere eigenschappen, vandaar de ver gelijkingen knappen, springen en kra ken als glas. Figuurlijk: „Het leven is zo broos als glas" (ook de schoonheid) en „Het is maar glas" voor alles is vergan kelijk. Die vergankelijkheid komt mede tot uitdmkking in het oude rijm van De Bmne: „Een huys van leem, een peerd van gras, een vriend van mond, 't is al moer glas". Johan de Bmne, Nederlands schrijver, geboren te Middelburg in 1588, overieden in 1658. werd in 1649 raadpensionaris van Zeeland. Hij was een kenner van spreekwoorden. Een bekend werk van zijn hand was „Prover- bia of de Spreuken van Salomon". „Zo helder (klaar) als glas" wordt gezegd van iets wat zeer duidelijk is. Zijn betoog was zo helder als glas. Vandaar de zegs wijze „dat is zo klaar als glas". Dat spreekt voor zichzelf En van een zang stem: „Zo zuiver als glas". In plaats van miten werd ook het woord glazen gebezigd (inmiddels verouderd). Bekend is de uitdmkking „zijn eigen SINT ANNALAND Burgemeester van Tholen: Het dagrecreatieterrein Speelmans platen aan de zoete kant van de Oes- terdam gaat deze zomer niet meer open. Die mededeling deed burge meester H. A. van der Munnik van Tholen één dezer dagen bij de presen tatie van de beleidsnota voor de jaren negentig van de streek-VW eiland Tholen. De voornaamste oorzaak van het geslo ten blijven van het terrein is dat een kon- flikt met de eigenaren van de grond, de dienst der Domeinen, nog steeds niet is opgelost. Verder zou de jonge aanplant op het terrein nog niet krachtig genoeg zijn. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het nieuwe recreatie-terrein nog voor het seizoen zou opengaan. De Speelmansplaten werden onder meer aangelegd om de recreatieve drak op de zee-arm de Oosterschelde te ver minderen. Daar ziet het nu vanwege het mooie weer zwart van de dagjesmensen. De burgemeester omschreef de situatie aan de zoute zijde van de Oesterdam als „niet zo fraai". Hij vroeg zich overigens af of bij eventuele openstelling van het recreatie-terrein aan het Zoommeer de toestand zou verbeteren. „De mensen willen zout water. Met een dergelijk pro- jekt haal je ze daar niet weg", aldus bur gemeester H. A van der Munnik. Na de voltooiing van de Oesterdam werd het recreatie-terrein aangelegd door de Rijksdienst Usselmeerpolders (RIJP) in opdracht van rijkswaterstaat. Eigenaar van de grond is de dienst der Domeinen. De gemeente Tholen was bereid de exploitatie en het onderhoud voor haar rekening te nemen. Om de kosten daarvan te bestrijden wilde de gemeente standplaatsen voor bijvoor beeld friteskraam uitgeven en daardoor parkeergeld heffen. De RIJP wenst de helft van de opbrengst te krijgen als huur voor het terrein. De gemeente Tho len gaat daar echter niet mee akkoord en een oplossing is volgens burgemeester Van der Munnik op korte termijn niet te verwachten. De burgemeester liet verder weten dat ook het strandje van het recreatie-ter rein waarschijnlijk nog niet in orde is. Door het warme weer is daar sprake van algenbloei in het Zoommeer. De groene massa algen spoelt aan op het strand van de Speelmansplaten. Ook het inge zaaide gras op het terrein zou nog niet volgroeid zijn. „Ook daarom kunnen de dikke balken voor de ingang van de Speelmansplaten nog niet weg", zei bur gemeester Van der Munnik. glazen ingooien" in de betekenis van zijn eigen zaak roekeloos en moedwillig bederven. Bij uitbreiding: „met zijn eigen drieguldens zijn glazen insmij- ten". Daarvan afgeleid is „hij gooit het huis door de glazen" voor dubbelop interen. „De boel, het huis door de gla zen gooien" betekent alles in rep en roer brengen, dmkte of soms zelfs ruzie maken. Ook thans kent men nog „daar heb je het gegooi in de glazen". Bekend is het rijmpje „Gekken en dwa zen, schrijven hun namen op deuren en glazen". Een uitdmkking om volkomen gezondheid te kennen te geven was „als de glazen". Ben je weer beter? Dank u. als de glazen. Een oud spreekwoord luidde „Oude net ten, kwade mazen, oude kercken, don ker glazen". Glas komt ook voor als naam van gebruiksvoorwerpen. De zandloper heet te vroeger zandglas en deed, ook thans nog, dienst om een tijdraimte te meten. Vandaar „het glas van iemand loopt ten einde". Hij heeft niet lang meer te leven. Glas als voorwerp om dranken in te schenken komt voor in de bekende zegs wijze „te diep in het glas (glaasje) kij ken" voor teveel drinken. Zo zei men „hij is een afschaffer van de kleine glaas jes". Betekenis: hij is een drinkebroer. Bij het afscheid nemen hoort men vaak „nog één glaasje op de valreep". Een grappige uitdmkking was „de nieu we herberg waar het glaasje uithangt". Dat werd schertsend gezegd van iemand met een druppel aan zijn neus. Een rijmpje dat een enkele keer nog steeds opgeld doet, luidde: „Zij dronken een glas, zij deden een plas en lieten de zaak zoals het was". Vooral gezegd om beslui teloosheid van besturen (vergaderingen) aan te duiden. Vergelijk: veel ge schreeuw maar weinig wol. Afkomstig van de Grote Vergadering van 1716 tot 1717 over de militie en de gebreken in de staatsorde en de financiën in de Trève- zaal. Negen maanden lang. Toen kwam er ook nog een ander rijmpje: „zondag absent, maandag in 't logement, dinsdag present, woensdag kompleet, donderdag nog niet gereed, vrijdag niets gedaan, zaterdag naar huis gegaan". Dat de taal leeft, blijkt uit de geweldige slogan „glaasje op laat je rijden" die tot een spreekwoordelijk gezegde is gewor den. Zeer goed van toepassing op de waarschuwing van Jean Paul: „er ver drinken er meer in het glas dan in de grote oceaan". Jean Paul, pseudoniem van Johann Paul Friedrich Richter, Duits schrijver, geboren in 1763 in Wun- siedel (Opper Franken), overleden in 1825 te Bayreuth. *%&;a^j:».«.>--,™lX-.-------- MDDEU14RNIS '••••••ï*J.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10