Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen jeugd' hoekje Schapen wordt de jas uitgedaan (©ubErenljoek (©om ^0 Oud-inwoner overleden Zomerzangconcert in de Hervormde Kerk te Dirksland Buitenconcert Apollo's flakkee expresse bv van Oom Ko Extra-juni-raadsel 4 Nieuw magazine Hollands glorie steunt Batavia projekt Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 23 JUNI 1989 Ten hate van het fonds Vernieuwing Pleisterlaag" Morgen, zaterdagavond 24 juni om 20.00 uur, hoopt de Chr. Gemengde Zangvereniging „Sursum Corda" o.l.v. Jaap de Geus, samen met de gemengde koren „Te Deum Cantamus" uit Rotter dam o.l.v. W. M. Buitinga en „Solt Deo Gloria" uit Stellendam o.l.v. Abram Bezuijen een zangconcert te geven in de Hervormde Kerk aan de Ring te Dirks land. Het orgel zal bespeeld worden door Hans Villerius. Zoals u reeds eerder in enkele plaatse lijke bladen hebt kunnen lezen, zal de pleisterlaag van de genoemde kerk, die nen te worden vervangen en zal dit ook daadwerkelijk gaan gebeuren, mits de benodigde gelden voor handen zullen zijn. U kunt hieraan uw steentje bijdragen, door ons concert te bezoeken, waarvan de toegang vrij is, maar men zal ten bate van de pleisterlaag een koUekte houden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Beste jongens en meisjes.... en ieder die dit leest, Er liggen van jullie nog verschillende dingen om te plaatsen. We zullen daar gelijk maar mee beginnen. Juni-raadsel 4 is nog van familie De Winter en de extra raadsels zijn van familie Van Zielst (Andrea en haar moeder). Beide inzen dingen zijn de volle 15 extra punten waard. JUni'*ra.a.US61 De nieuwe opgave. Gevraagd wordt: Welke Bijbelse namen worden hier bedoeld? Succes! Denk er met inzenden (aan het eind van de maand) aan: Vorige keer had het extra-raadsel moeten heten extra-juni- raadsel 3! Nu dus extra-4: Wat bedoelt Andrea met: Ouders heb ik nooit verloren. Ik leefde en was toch niet geboren. Ik had een ziel zowel als gij. Ik heb aan velen zelfs het leven, onderricht en raad gegeven. Velen zijn gevoed door mij. Ik heb gegeten en gedronken. Ik heb gelachen en geschreid. Mijn metgezel heb ik bedrogen en die man tot kwaad verleid. Vrienden, zo gij ooit wilt weten hoe mijn woonplaats was geheten: Ik woonde en sliep in 't gras Kunt ge nu raden wie ik was? Andrea's moeder voegde er een mooi gedicht over Paulus' reizen bij. Maar dat gedicht is gelijk een zoek-raadsel. Zoek de dingen op die in de Bijbel anders staan, die „in het echt" anders gebeurd zijn. Minstens drie moet je er kunnen vinden! Paulus ging op reis De mensen vonden hem niet wijs Maar hij zag snellijk een licht En viel op zijn aangezicht En hoorde een stem, die sprak tot hem De mannen waren met stomheid geslagen Daar zij niemand zagen. Paulus was wel bemind Maar nu was hij blind. Ze brachten hem in de stad. Er waren drie dagen dat hij niet at Een discipel moest gaan naar een straat Waarin het huis van Judas staat. Het was Ananias die Paulus genas. Zodat hij alles klaar en helder zag. Hij werd gedoopt, en at weer brood Na vele dagen kwamen de joden En wilden hem doden. Van Damascus naar Jeruzalem gevlucht vol vuur Maar o, daar was een dikke muur Wat niet werd verwacht In een mand werd hij de stad in gebracht. En Barnabas begeleidde hem. In en uit gaande in Jeruzalem. Per schip reisde hij af naar Silas. Nadat hij eerst een kreupele genas. In Jezus naam, heeft hij veel goeds gedaan. Remco Funcke. Fijn dat pa weer terug is. Jammer genoeg weer naar school? School is toch fijn? School betekent toch samen chaotisch over oplossingen leute ren, of niet? Alexander Funcke. Inderdaad jammer, ja erg, dat dat parachute springen ook op Gods dag is. Niet als het regent? Dan zou je haast hopen dat het op zondag regent! Elma Buscop. Dat er nu alleen cadeau bonnen verstuurd worden, wisten we niet. Als je weer „een bon" hebt zullen we vragen, of je een boekenbon krijgt. Je zelfgemaakte puzzel is niet te laat. Die hopen we volgende keer te plaatsen. Andrea van Zielst. Gezien, dat je „ex tra's" erin staat? Zo, dus je hoopt temid den van de gehandicapten te gaan werken? Dat is goed werk, jóh! Wees maar lief voor hen die veel missen. We wisten overigens niet, dat „Capri" een pizza is. „Capri" is toch een auto, een Ford? Je cijfers waren mooi. Wat had je voor tekenen? Doe de hartelijke groeten maar aan „je pleegzusje". Als „je pleeg zusje" nog geen Bijbel heeft (een En gelse), laat ons dat dan weten! We hebben nl. nog een Engelse Bijbel liggen die ze krijgen kan. Julian V. d. Veer. Fijn, dat jij zo van die ren houdt. Verzorg ze maar goed. Zit die parkiet van jou soms ook mee te genie ten van „jeugdboek", op z'n stokje? Tot slot Niet alle brieven zijn beantwoord, maar voor deze keer vinden we het weer welletjes. Allen de hartelijke groeten en bij-leven- en-welzijn tot volgende week. die wij warm bij u zouden willen aanbevelen. Komt dus allen - u kunt dan niet alleen van ons concert genieten - maar boven dien helpt u de Hervormde Gemeente haar kerkgebouw in volle luister te herstellen. Door de koren zullen o.a. gezongen wor den: Avondgebed van P. J. Roos, Zon dagmorgen van Fr. Abt, Psalm 92 van Palmer, Gebedskoraal van Mendels sohn, Psalm 122 van Sweelinck, Koraal uit cantate 147 van J. S. Bach, Psalm 42 van Weiss, Psalm 46 van H. Clemens, Verblijdt U in de Heer van A. S. Sullivan, Schepping en Herschepping van J. W. Peterson, Ecce qoumodo moritur van J. Handl, Stilte over alle landen van San- der van Marion, Psalm 103 van E. Grell en de koren zullen gezamenlijk tot slot Dank, dankt nu allen God van J. S. Bach zingen. De rechtgeaarde zangliefhebber van christelijke koorzang zal deze avond volledig aan zijn trekken komen en wij hopen u dan ook in groten getale te mogen verwelkomen. LELYSTAD Deze week werd tij dens de officiële opening van de ten toonstelling „Schipbreuk, echo's van een ver verleden" in het Maritiem Museum in Rotterdam het eerste nummer gepresenteerd van Hollands Glorie, een nieuw magazine over en ter ondersteuning van het Batavia- projekt in Lelystad, waar de bekende Oostindiëvaarder De Batavia wordt herbouwd. In elk nummer van Hollands Glorie wordt verslag gedaan van het reilen en (straks) zeilen van dit nationale pro jekt. Daarnaast worden artikelen opgeno men over de materialen, technieken en bijzondere gereedschappen, die bij de herbouw worden gebruikt, waarbij de lezers worden meegevoerd van ons roemrijke verleden naar de heden daagse staaltjes van Nederlands onder nemerschap. Hollands Glorie verschijnt ieder kwar taal. Met een abonnement op dit rijk geïllustreerde tijdschrift ondersteunt men de herbouw van de Batavia. Een abonnement kost 20,- voor vier num mers. Donateurs van de Batavia krijgen ƒ5,- korting. Hollands Glorie zal ook in de losse ver koop worden aangeboden. De prijs van een los nummer is 5,-. In de maand juni wordt van de meeste schapen de wollen vacht afgeschoren. Alleen een klein aantal dieren blijft in volle bepakking lopen. Zij komen bijvoorbeeld tij dens een demonstratie schapenscheren op een folkloredag aan de beurt. Vroeger had het schaap korte, harige wol dat in het voorjaar zo van het dier kon wor den geplukt. Door jarenlang fokken kregen de schapen langere wol en werd scheren nodig. Alle schapen van een jaar en ouder worden geschoren. Het scheren gebeurt met een groot, elektrisch scheerapparaat. De scheerder zet het schaap op zijn billen en scheert eerst de ene kant, dan de andere kant. Het scheren duurt ongeveer vijf minuten en doet het schaap geen pijn. Bij voorkeur gebeurt het scheren bij warm weer. De schapen zweten flinken produceren veel wolvet, wat het scheren makkelijker maakt. De vacht bestaat uit dunne, gekronkelde haartjes en weegt ongeveer drie en een halve kilo. De wol van de Nederlandse schapen is van vrij grove kwaliteit en wordt daarom vooral verwerkt in tapijten, dekens en grove wollen stoffen. Het merendeel van de Nederlandse schapen is van het Texelse ras. Deze witte scha pen worden gehouden voor de produktie van lamsvlees. De wol levert ongeveer vier gulden per kilo en is voor de boer bijzaak. In ons land worden op ruim 21.000 boerderijen bij elkaar 550.000 schapen gehou den. Bovendien loopt in de weilanden ongeveer een zelfde hoeveelheid lammeren die dit jaar geboren zijn. Veel schapen worden gehouden op melkveebedrijven. Op 24 juni a.s. heeft muziekvereniging Apollo uit Nieuwe Tonge een buitencon cert gepland aan de Kerkring. Het ligt in de bedoeling om met mede werking van gemengd koor ApoUo en kinderkoor Apollo een ongeveer ander halfuur durend programma te presente ren in de z.g. lichte sfeer. Het kinderkoor zal om 19.30 uur begin nen en het eerste half uur voor haar rekening nemen. Voor 20.00 uur staat het gemengd koor Apollo op het pro gramma. Beide koren staan o.l.v. Nelleke Brugge- man waarbij zij bij het gemengd koor als interim-director fungeert. Beste allemaal, We hebben post gekregen!! Een praatje over 't weer lukt altijd, dat blijkt. We kre gen verschillende „weerreakties" o.a. uit Nieuwe Tonge, Ouddorp en Zuid-Beve land. Een „oude bekende", zoals ze zelf zegt, uit Nieuwe Tonge heeft wat gezegdes van haar vader onthouden. Een meneer (denk ik) uit Zuid-Beveland is altijd in de tuinbouw/fruitteelt werk zaam geweest, ook hij heeft enkele gezegdes met „uitkomst" opgestuurd. Ook mevr. Bosland-v. d. Maas uit Oud dorp wist nog enkele gezegdes en die stuurde ze naar tante Nel. Hier komen ze dan: Een ring om de maan dat zal wel gaan, maar een ring om de zon is water in de ton. Sneeuw op slik is binnen drie dagen dun of dik. (Het gaat dan over dun of dik ijs en volgens meneer komt dit spreekwoord uit). Onweer in het dorre hout maakt de zomer nat en koud (volgens meneer klopt dit niet). Staat de maan in een ring, ga dan het zeegat in, maar staat de maan in een hoed, blijf dan thuis en verteer je goed. Noordenwind verdrijft de regen. Noords stof daar komt droogte op (stof regen). Dooi zonder regen of wind, niet de moeite dat het begint (klopt volgens meneer). Waar de sneeuw naar toe vliegt, komt de volgende dag de wind vandaan (50% kans volgens meneer). Opdwarrelend stof bij droog weer is binnen twee dagen regen (is veelal juist schrijft meneer). Maart roert zijn staart. Aprilletje zoet, maakt nog weleens een witte hoed. Noordse buien, die beduien, dat de lente aan komt kruien. Een vorge pasen, is een vroeg jaar. Regen op St. Margriet, 6 weken boe renverdriet (volgens meneer kan dit wel eens uitkomen. Dan slaat na een droge voorzomer het weer omstreeks 20 juli om). Morgenrood, water in de sloot en Avondrood, geeft gauw nood (ook deze twee kloppen volgens meneer). Na regen komt zonneschijn. Dat was heel wat, maar er zijn vast nog meer gezegdes te bedenken. U kunt ze altijd opsturen naar tante Nel. Als u een briefje stuurt, wilt u dan wel duidelijk uw naam vermelden of u wel of niet met name genoemd wilt worden in E.N. Puzzel We hebben ten eerste de antwoorden van vorige week: 1. Jozes 9. Zacharias 2. Efod 10. Sinaï 3. Dina 11. Ithamar 4. Nahum 12. Maria 5. Mozes 13. Abner 6. Esther 14. Néreus 7. Rachab 15. Samuel 8. Boaz Voor deze week hebben we een „zoek- puzzel" opgezocht. Het is de bedoeling dat u 14 bekende en minder bekende bloemennamen vindt in de volgende zinnen. 1. „Ik ga niet op de fiets, als er oosten wind staat", zei moeder. 2. Je vraagt om een nieuwe tas terwijl je nog een mooie hebt. 3. Hoe groot is de afstand van Jeruza lem naar Teheran. 4. Hoewel die jas mij nooit goed heeft gestaan, kan ik er toch geen afstand van doen. 5. Bij het kampvuur zongen we bijna alle liedjes die we kenden. 6. Op de atlas zien we dat Hengelo tus sen Almelo en Enschede ligt. 7. gisteren werden acht schadegeval len gerapporteerd. 8. De nieuwe leeriingen mogen 't roos ter pas morgen komen halen. 9. Een schooljuf uit 1925 zei: „Kinde ren, nu ter zake. Leien en griffels uit de lessenaar". 10. Jan wilde pappa verrassen met een prachtig boek. 11. Weetje ofze op dat adres Edammer kaas verkopen? 12. Het arme vrouwtje woonde in een kleine stulp. 13. Al is de leugen nog zo snel, de waar heid achterhaalt ze wel. 14. Zijn praktische ideeën vonden veel ingang. Zo, voor deze week hebben we weer genoeg geschreven, we hopen u vol gende week weer te ontmoeten. <>lllll''><lllll''><llill>'<Hlllll'>lllllll''lllllll''<lllll<''lHilll'lHlllll>Hlllllllllllllllllllllllllll||||lllll||||||IN^ iVe/ Om 20.30 uur zal het harmonie-orkest het concert vervolgen. O.l.v. dirigent Jaap Dekker zal een licht zwingend programma ten gehore wor den gebracht. Om negen uur 's morgens zullen, in het kader van de Sonmo regeling waar bin nen opleiding van amateur muzikanten wordt gesubsidieerd, examens worden afgenomen voor het A-diploma van de KNF. Tussen het optreden van het orkest door zullen de examen resultaten worden bekend gemaakta en diploma's worden uitgereikt aan de kandidaten. Mochten de weersomstandigheden van dien aard zijn dat het buiten optreden geen doorgang kan vinden, wordt uitge weken naar „Ons Dorpshuis". OOLTGENSPLAAT (ingezonden) In „Trouw" van 17 juni j.l. stond onder familieberichten, de volgende overlij- dens-advertentie: „Heden is in Christus ontslapen onze lieve zorgzame moeder, groot- en over grootmoeder ANNA MARU WESTERHOFF-WIERINGA weduwe van Michiel Westerhoff in de ouderdom van 99 jaar. Begrafenis 20 juni op de begraafplaats van de Ned. Herv. Kerk aan het Plein te Wassenaar. Vooraf zal een rouwdienst worden gehouden in de Dorpskerk aldaar om 14.00 uur. Corr.adres: Karel de Grootelaan 139, 3132 LS Vlaardingen. De overledene was ongeveer in 1915. 2 jaar onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Ooltgensplaat, en woonde als „kostganger" bij de fam. H. van Rossum- Kabos aan de Slikdijk. Zij was een zeer gewaardeerde kracht op de school. Er leven slechts weinigen meer van haar oud-leerlingen. Een ervan, de nu 87-jarige mevr. Maatje Kreeft-Hotting was spelenderwijze in een waterput op het schoolplein geraakt. Juffrouw Wieringa heef toen met de latere burgemeester W. J. Donkersloot Lz. (die toen nog schilder was) haar weten te redden. „Ze was bijna verdron ken", schreef juffrouw Wieringa toen ze reeds ruim 90 jaar oud was. Na 2 jaar is ze op aandrang van haar familie onderwijzeres geworden in Dordrecht. Daarna getrouwd en vele jaren in Indië gewoond. 5 kinderen groot gebracht en tenslotte in een Bejaardenhuis in Vlaar dingen haar laatste levensjaren door gebracht. „De 2 jaren in de Plaat waren de beste van mijn leven", schreef zij aan een van haar oud-leerlingen. Zij kende nog vele van hen bij name. Als ze een brief kreeg van een hunner was haar commentaar: Je schrijft zoals mijnheer Kiewiet het je leerde, heel mooi en duidelijk. Tegen woordig kunnen ze niet meer redelijk schrijven", voegde ze er aan toe. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Mi Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 1? WIelsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 H

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6