EIÜVIIDEn-niEUWS Stichting Kinderboerderij Hernesseroord Tuinieren is eindelijk weer leuk in Stellendam De weg naar huis Politieberichten Overlast parkeren caravans Bijeenkomst Verzorgende Beroepen te Dirksland Goedereede Zinvol nieuws? Eiianden Nieuws! Zaterdag Jaarmarkt in Herkingen Uitslag P.V. „de Luchtbode" VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. Jarenlang hebben ze in een soort verstrooiing geleefd, de Volkstuinders van Stellendam, maar met het verkrijgen van een eigen-, definitieve stek, lijkt aan die omzwervingen een einde te zijn geko men. De vreugd over het verkrijgen van dat com plex, aan 't eind van de Voorstraat, hebben de tuinders, verenigd in de tuindersver. Stellendam zaterdagmorgen graag met anderen gedeeld. Weth. Klepper had zich bovendien gaarne bereid verklaard een officiële openingshandeling te ver richten, want ook van gemeentebestuurlijke zijde bestaat de grootst mogelijke instemming met de aanwezigheid van het volkstuinencomplex. Geen gemopper - 9 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 20 JUNI 1989 No. 5809 Maandag D.V. 26 juni hoopt de kerke- raad van de Ger. Gemeente een samen komst te houden met hen die werkzaam zijn in het ziekenhuis of een van de andere inrichtingen of te huizen. Deze bijeenkomst is bedoeld als kennis making met hen die regelmatig bij ons kerken, maar ook om met elkaar van gedachten te wisselen over de vele moei lijkheden die er zijn in de verzorgende beroepen. Daartoe heeft de kerkeraad ds. A. J. Gunst van Tholen bereid gevon den om over deze zaken een referaat te houden. We hopen dat velen die avond aanwezig zullen zijn. Hebt u collega's die ook graag deze avond willen bijwonen, die zijn ook hartelijk welkom, in het ver. gebouw „Rehoboth" 's avonds om 8 uur. Vanaf half 8 staat de koffie voor u klaar. De kerkeraad - Duiksport In de haven van Ouddorp wordt veel overlast ondervonden van de duiksport. De duikers brengen niet alleen de scheepvaart in gevaar, ook moeten zij aan hun eigen veiligheid denken. Spe ciaal voor hun veiligheid is er, gemeten vanuit de haven, een straal van ruim 200 meter vastgesteld waarbinnen de dui kers zich niet mogen bevinden. - Graffiti In de nacht van zaterdag op zondag, 10 op 11 juni, heeft men een spoor van graf fiti achtergelaten op verschillende voor werpen langs de Klepperweg, Dijkstel weg en de Klarebeekweg te Ouddorp. Hierover zijn twee personen onderhou den, die echter van niets wisten. De poli tie wil graag in kontakt komen met mensen die meer informatie kunnen verschaffen over deze zinloze manier van „kunstuitdrukking". De heer Wassenaar biedt de heer Velthuizen de binoculair aan. Tijdens de kinderboerderijdag voor de kinderen van de basisscholen van Goeree-Overflakkee op zaterdag 10 juni j.l. gaf de voorzitter van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (I.V.N.) afdeling Goeree-Overflakkee, de heer C. Wassenaar, met het overhandigen van een binoculair (een soort micro scoop) aan de voorzitter van het komité Kinderboerderij Hernesseroord, de heer M. Velthuizen, een aaqntal materialen in bruikleen voor de educatieve ruimt evan de kinderboerderij van Hernesseroord. Het komité Kinderboerderij werd hierdoor verrijkt met een vitrinekast, expositiepanelen, wissellijsten voor posters en 2 binoculairs. Het I.V.N. ontving hiervoor een subsidie, die tot stand is gekomen dankzij een financiële bijdrage van het Wereld Natuur Fonds, mogelijk gemaakt door gel den uit het Nationaal Geschenk, aangeboden aan Prinses Juliana en Prins Ber nard ter gelegenheid van hun gouden bruiloft in 1987. Deze materialen leveren een belangrijke bijdrage aan de inrichting van de edu catieve ruimte waar regelmatig educatieve projekten voor de kinderen van de basisscholen worden gehouden. Honderden kinderen hebben de afgelopen twee jaar kennis kunnen maken met verschillende programma's. Het laatste projekt „dierenpad", voor de kinderen van de onderbouw, werd in samenwerking met het I.V.N. opgezet. Ook in de toe komst zullen het komité Kinderboerderij en het I.V.N. samenwerken in educa tieve projekten, die door een toenemend aantal enthousiaste vrijwilligers worden begeleid. - Doorrijden na aanrijding Op dinsdag 13 juni vond er een doorrij den na aanrijding plaats tussen twee personenauto's op de parkeerplaats Strand Noord. Gelukkig waren er twee attente getuigen, die het kenteken van de doorrijder hadden opgeschreven. - Aanrijding met lichamelijk letsel Op de Langeweg ter hoogte van het ver bindingspad met het Narcissenpad te Stellendam vond een aanrijding plaats tussen een fietser en een bromfietser. De bromfietser en de passagier kwamen tengevolge van de botsing ten val en lie pen enkele verwondingen op aan armen en benen. Op woensdag 15 juni ontstond er een aanrijding tussen een fietser en een per sonenauto, waarbij de fietser gewond raakte aan het hoofd. De fietser reed vanaf het erf de Oudelandseweg op, alwaar de personenauto naderde. Bei den probeerden elkaar nog te ontwijken, maar helaas lukte dit niet. - Schennis der eerbaarheid Op dinsdag 13 juni aan de Zuidhaven- dijk te Goedereede kleedde een man zich uit en toonde zijn geslachtsdeel aan een voorbij fietsende vrouw. Aldaar werd een vermoedelijke dader aange houden, maar na onderzoek bleek deze man onschuldig. Het signalement van de dader luidt: stevig postuur, geheel gebruinde huidskleur, leeftijd 40-50 jaar, kort geknipt haar, kleding: wit T- shirt. - Diefstal van benzine en buitenboordmotor In de Parkhaven is er vanuit een bootje tot tweemaal toe benzine gestolen. Van een ander bootje werd, na verbreking van het hangslot, een buitenboordmotor ontvreemd. - Visserij In het week-end zijn er in het Zuider- diep een aantal fuiken van een beroeps visser illegaal gelicht en de daarin bevindende vis gestolen. - Diefstal fietsen Afgelopen week is er twee keer aangifte gedaan van diefstal van een fiets. De fiets had men in beide gevallen niet op slot gezet. - Diefstal vanuit restaurant Vanuit een restaurant te Ouddorp zijn diverse antieke goederen ontvreemd. Die goederen vertegenwoordigden een totale waarde van 6.000,-. GOEDEREEDE De politie ontvangt steeds meer klach ten of informatie over de op de weg geparkeerd staande caravans of andere kampeermiddelen in de gemeente Goe dereede. U kunt zich voorstellen dat het langdurig parkeren van uw kampeer middel overlast kan veroorzaken bij uw buurtbewoners. Zo kan er bijvoorbeeld gebrek aan parkeerruimte ontstaan voor de auto's van uw buurtbewoners. Ook kan uw caravan het uitzicht belemme ren. In verband met de anderende zomervakantie wordt verwacht dat die overlast alleen maar toe zal nemen. In de Algemene Politieverordening van de gemeente Goedereede wordt in arti kel 175 de bezitter van een caravan, kampeermiddel of ander vervoermiddel ten dienste van de recreatie, vriendelijk doch dringend verzocht dit niet langer dan 2 maal 24 uur achtereen op de weg te parkeren. De politie zal haar toezicht daarom ver scherpen en niet schromen een proces verbaal uit te schrijven daar waar dit nodig is. ii:^i2^ De bestuurders verleenden dhr Klepper assistentie bij het planten van twee coniferen bij de entree van het complex. Van linies naar rechts: voorz. J. Krijgsman, A. van Oostenbrugge (secr), H. Kamerling, penningmeester en weth. J. Klepper Het Gemeentebestuur heeft zich daar zelfs heel wat moeite voor getroost, want 't zat hen zéker niet lekker dat de tuinders door de jaren heen van hot naar her had den moeten verhuizen. Van 't Korteweegje waren ze geweken i.v.m. de aanleg van de Rijksweg, vanaf de Brielsestraat waren ze verdreven wegens de bouw van de MAVO en woningbouw had hen weer verjaagd van een volgende plaats langs de Brielsestraat. Geen wonder dat de animo de tuinders wat was vergaan en dat meer deren er niet meer in geloofden toen dit voorjaar de nieuwe lokatie in gebruik werd genomen, maar dat is ten goede gekeerd, van de 54 beschikbare perceeltjes zijn er al 47 aan de man gebracht! Aan het tuinieren wordt in Stellendam groot plezier beleefd en zaterdagmorgen was dat hoor- en zichtbaar. Dat enthousiasme zal de huurders door het eerste jaar helpen, nu de structuur van de grond nog bij benadering niet is wat ze zou moeten zijn. Het perceel heeft nl. de ondergrond gevormd van de zandhoogten die er heb ben gelegen als voorbereiding voor de aanleg van een ongelijkvloers verkeerskruispunt, maar dat is er niet van gekomen. De zandhopen werden weggehaald, maar hun gewicht had niet nagelaten de grond danig in te klinken, daarin nog geholpen door zwaar gerij waarmee de grond werd afgevoerd en zware regens in 't begin dit jaar. Geen gemopper echter onder de tuinders; sommigen hebben de structuur van hun grond al verbeterd en, zaterdagmorgen om zich heen ziend, kon weth. Klepper zich al heel complimenteus uitlaten over de kwaliteit van de gewassen die er staan. Van harte wenste hij de tuinders, die stellig van plan zijn hun tuinen „netjes en ordelijk" te houden, dan ook veel genoegen toe aan het beleven van hun hobby, die vooral ouderen en hen die buiten het arbeidsproces terecht zijn gekomen, een wel kome tijdsbesteding biedt. Voor de vijfde maal op rij wordt zater dag a.s. op Herkingen de bekende jaar markt georganiseerd. Ook dit jaar is er weer van alles te beleven op en rond het dorpshart. De dorpsomroeper maakt 's morgens een rondgang door het dorp om de bewoners van de aktiviteiten op de hoogte te stellen. De aktiviteiten dit jaar bestaan uit een stand van de Rijkspolitie, die met een botssimulator het dragen van autogor dels promoot. Er is een luchtkussen voor de jeugd, een optreden van een folkloristische dans groep in de tuin van het bejaarden centrum. Ook de brandweer, die kortgeleden een nieuw voertuig kreeg, houdt open huis voor het publiek. Tevens verzorgen die rondritten door het dorp met een antieke brandweerwa gen uit de jaren '30. Als klapstuk van het middagprogramma is er een spectacu laire show door een tweetal motortrail- listen die het onmogelijke op twee wielen mogelijk maken. Deze rijders die in hun sport, ondanks hun jeugdige leeftijd, hun sporen heb ben verdiend. Verder bestaat de markt uit diverse kra men met rommel en snuisterijen. Het geheel zal muzikaal worden onder steund door een looporkest. Een ieder is van harte welkom vanaf 10.00 uur 's morgens. Om 18.00 uur zijn de diverse prijsuitreikingen in het ver enigingsgebouw „Ons Huis". HERKINGEN Wedvlucht Provins d.d. 17 juni 1989. 92 duiven, los om 6.15 uur bij N.O. vdnd. Afstand 358 km. Eerste duif aom 11.48 uur 1068 meter p. min. M. Huizer en Zn.: 1,7,8,11,15; K. Kievit: 2,17; C. Logmans: 3,5,19; A het Jonk: 4, 14; J. den Boer: 6,9,13,16,20,21; J. Mole naar: 10,12; H. Kievit: 18; I. Kievit: 22; A Molenaar: 23. Wedvlucht St. Vincent d.d. 17 juni 1989. 80 duiven, los 16-6 om 12.00 uur. Afstand 985 km. Eerste duif om 14.46 uur. Gebr. Logmans (jun.): 1; J. den Boer: 2, 6; K. Kievit: 3,7,11; H. Kameriing: 4; M. Huizer en Zn.: 5; C. Auperlee: 8; A J. A. Volaart: 9, 10. ^tf,if,^jf,j^^tf,^j^^^jf,^tf,lf,lf,if,if.lf,lf,)f.^jf,:f,if,^t^^,f,jf,,f,^jf,jf,^if,if,^^,f.if.if.jf.^^^^^^^if,if,,f,tf.if,^^^ Het ontgaat Betje aanvankelijk, ze zorgt voor koffie. In de spinde zoekt ze naar kopjes en schoteltjes, ze telt de hoof den.... „elf, twaolf, da's dortien man". „Je vergeet je eige", merkt Willem op. Hij heeft een warm plaatsje uitgezocht bij de kachel. Vandaag heeft hij de laatste peen uit de grond gehaald, het was koud op de akker, hij voelt de kou nog in zijn benen. „Da's dan veertien", zegt ze. Er is een gerammel van drinkgerei. Lienekee helpt bij de tafel. Jaap z'n vrouw is behulpzaam bij het ronddienen. Mariet zit naar al die bezig heid te kijken, ze verschoont zich: „Ik zouë graeg helpe, mar ik bin zoa van streek". „Hoe je gemak mar", zegt Jaap z'n vrouw, „m'n kenne 't wel of'. Ze drinken hun koffie. „Een ongelok toch as je zo zenuwachtig bint", zegt er een. Dat heeft betrek king op Mariet. Het medelijden is algemeen. „Het is lastig voor je eige en voor een aore", meent Kees. Mariet d'r man grijnst om die opmerking. „Ze mot d'r eige mar goed zien te houwen totdat aolles uut de voeten is", zegt Jans. „Bi' je gek, wielle motte d'r oak deurbiete". Jans is hard voor een ander. Daarmee brengt ze opnieuw ter sprake wat door de koffie even heeft moeten rusten: „me zalle de boel toch uut mekaore motte doeë". En in ver band daarmee informeert Frans bedachtzaam: „En wat mot er van Betje noe worre?" „Watte?" vraagt Betje. Nu ieder van koffie voor zien is heeft ze tijd om te luisteren. „Wat of dat je noe gaet doeë?" vraagt Mariet. „Wielle gaen over zes weken onderboo", zegt Betje resoluut. Ze kijkt naar Willem. Die zit met zijn hoofd voorover en zijn handen tussen zijn knieën, zijn benen beginnen lekker warm te wor den. Ze hebben er niet over gepraat, maar Betje vindt het vanzelfsprekend, dat ze over zes weken in ondertrouw zullen gaan. En Willem spreekt het niet tegen, misschien vindt hij het ook vanzelf sprekend, en over zes weken is nog een lange tijd. De broers en zusters vinden het een zeer gerede oplossing. „Dan konne m'n wel wachte mit de boel uut mekaore te doeën totdat het zoavaorre is", stelt Frans voor. Er wordt over gedebatteerd, want er zijn al dade lijk andere voorstellen. Gerrit wil er een afgedane zaak van maken. „Het is wel hard, mar het mot toch eenmal". Uitstel is voor hem zeer bezwaar lijk. Hij woont in Rotterdam. Daar is hij knecht in een water- en vuurnering. Hij heeft het wel goed getroffen met zijn baas, die hem een hele week vrijaf gegeven heeft toen het zo achteruit ging met de oude vrouw. De anderen begrijpen, dat het voor hem niet aangaat om over een week of wat nog eens uit zijn werk weg te lopen. „Mar me zitte mit Betje". Jaap biedt aan: „Ze ken wel zoalang bie ons komme, niewaer vrouwe". De vrouwe staat het goedgunstig toe. Er worden nog meer aanbiedingen gedaan. Als gevolg daarvan zegt Jaap z'n vrouw: „Dan komt ze bie ieder overbeurt een weeke". Mariet teemt met allebei haar ogen dicht en diepzinnig knikkend met haar hoofd: „Da's wel 't verstandigste, oak al voor de praetjes van de mensen, want dat spreekt: ze hawe overal wat van". De vrouw van Gerrit wil hebben, dat ze voor zes weken meegaat naar Rotterdam, de stad geeft nogal verzet. Ze is een Rotterdamse en spreekt opgetogen over het vertier, dat de stad de vreemdeling geeft. „We kunne d'r iedere middag uittrekke as we dat wille. En het is rustig bij ons". Kinderen hebben ze niet. Jaap z'n vrouw moedigt aan: „Doet dat, meid". Betje heeft zich reeds vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat alles zal blijven zoals het is, en dat zij en Willem moeders huisje zullen gaan bewo nen. Het zal zijn, alsof moeder nog bij hen is.... Zo komt het, dat ze niet dadelijk kan vatten wat de anderen eigenlijk bedoelen. Ze vraagt ophelde ring: „Watte?" „De boel zal toch uut mekaore motte", legt Jaap uit. „Hoe gaauwer hoe beter. Gae je de huur van 't huusje oak mis. En dan is 't beste, datje zoalang mar bie ons komt, bie ieder over beurte. Of mit Sietje mee naer Rotterdam voor een week of wat. Hei je dat noe geen eens gehoard, dat ze dat gevroge heit!?" „Wielle gaen in 't huusje weune!" Het doet er niet toe. „Nó, oak goed", berust Jaap, „dat bluuft hetzelfde". „Mar moeder heit gezeid",.... Betje weet plotseling niet hoe ze het onder woorden moet brengen nu het ineens zo stil wordt. Een golf heet bloed stijgt naar haar gezicht, ze is verontwaardigd. Niet omdat men haar van wat huisraad wil beroven, maar het was een van moeders laatste wensen, dat het zó zou worden geschikt. Dan valt het haar in, dat de anderen het mis schien niet zullen weten. Nee, natuurlijk niet, hoe zou dat kunnen. Het kalmeert haar. Ze vertelt pre cies wat moeder gezegd heeft. En terwijl ze vertelt voelt ze iets aankomen. Ze ziet het aan de ogen, die haar strak aankijken. Ze bemerkt het aan de diepe stilte die er is, en aan haar eigen aarzelende woorden. Ze roept er Willem bij om te getuigen, dat ze de waarheid spreekt. „Nietwaer, Wullem?" Hij hoort het vanavond voor het eerst, maar hij knikt nochtans dat het zo is. Alles wat Betje zegt wil hij graag bevestigen. Er is een geroezemoes van stemmen. Het betekent volstrekt geen ruzie, want ze zijn het samen eens. Mariet brengt enige consternatie met te gaan gil len: „En wou dat waer weze! Wou moeder dat gezeid ha!" Ze wordt door haar man gekalmeerd met de bedreiging, dat hij haar thuis zal brengen als ze d'r mond niet houdt: „Moeder d'r lieve bul letjes", klaagt ze nog, „'t was toch joe moeder alleen niet. Wat dienk je wel!" Ze kijkt woedend naar Betje. „Mond houwe", gebiedt de man. Jaap, als de oudste, beslist voor allen: „D'r komt niks van in". Een goedkeurend gemompel. Hij zegt niet, dat Betje het gelogen heeft; hij zegt ook niet, dat moeder het niet zó had mogen beschik ken. Het is een uitgemaakte zaak: „D'r komt niks van in". Betje begint te schreien: „'t Is wat moais!" Ze ver wijt, dat ze zich van moeder weinig meer aantrek ken; moeder heeft het zó gewild. En al die jaren heeft ze alleen voor moeder gezorgd, „wat hawe juule gedaen! En juule zitte in een huushouwen. Ik hawe m'n leste cent an moeder gespan- deerd!" Het helpt allemaal even weinig. Deze mensen zijn in armoede groot geworden, en ze zullen in armoede sterven. Daarom zijn ze hard voor elkander. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5