EHAI1DEn-i1IEm/5 Fietsen voor leven vaiiT>an^eleii Secundaire (Provinciale) wegen op Goeree en Overflakkee (sm Fusie Christelijk Voortgezet Onderwijs geeft zicht op nieuwe mogelijkheden Everhard Zwart in Oud-Beijerland Concert de Drieklank Aktie Jeugd Rode Kruis: Torenconcert in Goedereede 500 prijswinnaars in de LEGO Piratenaktie! hypotheek {gj op maat... Makelaar l^mboer Op zaterdag 24 juni a.s. is er een fiets-puzzeltocht voor jong en oud. Er zijn 7 schitterende route's die over het gehele 'eiland' lopen met afstanden van 20, 50 en 60 km. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ3,50 p.p., inclusief herinnering. PTT Post neemt Frankeer-automaten in gebruik 1970-1983 1984-1989 3e Blad VRIJDAG 16 JUNI 1989 No. 5808 Per 1 augustus 1990 hopen de Chr. S.G. „Prins Maurits" en de Chr. LHNO „De Dillenburg" te gaan fuse ren. Er zal dan een brede scholenge meenschap ontstaan voor HAVO - MAVO - LHNO. Hiermee wordt ingespeeld op de toekomstige ontwik kelingen in het onderwijs. Daarbij wordt uitgegaan van het aanvankelijk bij elkaar houden van de leerlingen van de basisschool. In een dergelijke brede scholengemeen schap kunnen dan in de loop van de schoolperiode de leerlingen op hun plekje terechtkomen. Eén van de achter gronden van deze ontwikkeling is de daling van de leerlingenaantallen in het Voortgezet Onderwijs. Het hardst komt dit overal in den lande aan bij de kleinere scholen, en daarvan weer vooral bij de LHNO-scholen. Ook op Goeree-Overflakkee gaat dit spelen. Nadat de Chr. LHNO te Oud- dorp besloot geen nieuwe leerlingen meer aan te nemen, is alleen de LHNO „De Dillenburg" als p.c. LHNO-school overgebleven. Om te zorgen dat de leer lingen die daarvoor geschikt zijn, dit onderwijs kunnen blijven volgen, wordt hard gewerkt om in 1990 gefuseerd met de „Prins Maurits" te kunnen verder gaan. Er zal dan een sterke scholenge meenschap van ca. 800 leerlingen ont staan, de grootste op Goeree-Overflak kee. Hoewel fusie in eerste instantie bedoeld is voor het behoud van onderwijssoor ten willen de scholen ook pogen om tegelijk wat extra toe te voegen. Al jaren bestond de behoefte aan een soort LEAO-achtige opleiding, waar ook jon gens gemakkelijk aan deel kunnen nemen. Nu moeten leerlingen van p.c- signatuur daarvoor noodgedwongen naar Zierikzee en mogelijk in de toe komst nog verder. Of zij gaan bij gebrek aan mogelijkheden naar een school die niet aansluit bij hun specifieke ca paciteiten. Als thans aan de LHNO een afdeling administratie verbonden wordt, zal dat een afdeling zijn, die beslist belangstel ling van leerlingen zal ondervinden. Vooruitlopend op de fusie gaat men op de LHNO proberen om bij voldoende deelname al het a.s. cursusjaar met deze afdeling in klas 3 te beginnen. Dat zou betekenen dat leerlingen die 2 jaar alge meen onderwijs gevolgd hebben (op de kritisch selekteren NVM, UAKELAMI Tel. 01870-3477 LHNO, op de MAVO of elders) het komende cursusjaar al kunnen aanvan gen met het praktijkgerichte deel van deze opleiding. In klas 3 en 4 dient namelijk 12 uur praktijkgericht gewerkt te worden (kantoorpraktijk, machine- schrijven, handelskennis). Na het afleggen van het examen in het 4e jaar kan men dan, afhankelijk van het niveau uiteraard, of werk zoeken, doorstromen naar de Middelbare De- tailhandelschool of zelfs naar het MEAO. Voor afgestudeerden aan die onderwijssoorten is nog steeds een ruime arbeidsmarkt. De LHNO „De Dillenburg" biedt dan 3 afstudeermogelijkheden: verzorging, mode en kleding, administratie. De uiteindelijke bedoeling is dat op termijn de gehele scholengemeen schap in één vestiging ondergebracht kan worden. Daartoe zijn de aanvra gen al in zoverre gehonoreerd, dat de S.G. „Prins Maurits" op het Scholen huisvestingsplan staat. Op D.V. zaterdag 17 juni a.s. zal de bekende organist Everhard Zwart een orgelconcert geven op het schitterende orgel van de Ned. Hervormde Kerk te Oud-Beijerland. Everhard Zwart, kleinzoon van de legen darische Jan Zwart, en leerling van de grote Feike Asma, heeft in zijn nog prille carrière, reeds vele malen bewezen een groot organist te zijn. Orgelconcerten op vele grote en be kende orgels zowel in binnen- als bui tenland heeft hij op zijn naam staan. Na afgestudeerd te zijn aan het Rotterdams Conservatorium, studeerde hij bij Jean Guillou te Parijs en Günther Kaunzin- ger te Würzburg. Hij maakte verschillende tournee's, zelfs naar het Amerikaanse Californië en debuteerde onlangs als solist tijdens het tournee door Nederland van „The New London Chorale" met The New Londen Orchestra. Voor wat betreft het concert in Oud- Beijerland kan men haast al van een tra ditie gaan spreken, want Everhard Zwart speelt voor het derde achtereen volgende jaar in de Dorpskerk. Ook dit jaar belooft het een feestelijk concert te worden. Op het programma, dat geopend en gesloten wordt met samenzang, staan o.a. werken van: Bach, Concerto G-dur; Avison,Ari met variaties; Mendelssohn, Andante met variaties en Lemmens, Sonate in D, met daarin de bekende Fanfare. Het bijwonen van dit concert is dus beslist aan te bevelen. Aanvang 20.00 uur, toegang slechts ƒ5,-. Bij het oplossen van de puzzel zitten enkele prijsjes aan verbonden. De uitslag hier van wordt na ongeveer 1 week bekend gemaakt. De opbrengst van deze dag gaat naar het nierdialysecentrum te Paramaribo/Suriname. De organisatie ligt in han den bij het Jeugd Rode Kruis afdelingen Ouddorp, Oude Tonge en Middelhamis. Hieronder volgen de opstapplaatsen. De starttijd is van 9.30-10.30 uur. Rode Kruisgebouw Molenweg 3a t.o. massamarkt Ouddorp Chr. School School Het Kompas Rode kruisgebouw Mevr. Hotting Jenny Meinster R.K. School Basisscholen School met de Bijbel Mevr. Broeders Theetuin de Bongerd Molendijk 65 Atie van 't Geloof Julianalaan 21 Voor-inschrijving kan ook plaatsvinden bij: Blauwe Distel 31 Schoolstraat 19 Diekhuisplein Oranjelaan 2 Lauwerijnstraat 41 Julianastraat Nassaustraat 22-24 P. Biggestraat Klimopstraat Mevr. de Looze Mevr. Zuidgeest Dineke Dravik Janny van Rossum Bep Breen Kerkring 50 Reiger 50 Ben. Oostdijk 34 Berkenlaan 7 Molentienden 44 Goedereede-Havenhoofd Stellendam Middelhamis Stad a/h Haringvliet Nieuwe Tonge Oude Tonge Den Bommel Ooltgensplaat Achthuizen Herkingen Dirksland Oude Tonge Sommelsdijk Den Bommel Ooltgensplaat Ouddorp De plaatsen Ouddorp, Ooltgensplaat en Middelhamis liggen deze dag centraal. Men vindt er resp. een patatwagen, de ijscoman en overheerlijke poffertjes. Laten wij er met z'n allen deze dag iets van maken. Als dan ook nog het zonnetje zich laat zien zal het best mooi worden op onze flak- keese wegen. We hopen op een goede en sportieve opkomst!!! Morgen, zaterdagavond 17 juni, 20.15 uur, vindt in de toren van Goedereede een concert plaats door het Rianti- kwartet. Het kwartet, waarvan het merendeel van de musici afkomstig is van Goeree- Overflakkee, zal muziek ten gehore brengen uit de late barok (1680-1740), die gekenmerkt wordt door luchtige ver sieringen en zogenaamde „Seufzem", zoals de componist Quantz ze voor schreef in zijn muziektheorie. J.J. Quantz, van wie de triosonate in C- klein gespeeld zal worden was muziek docent van Frederik de Grote van Pruis- sen en schreef zo'n 200 fluitconcerten voor de vorst, die zelf befaamde stuk ken componeerde. Naast de leden van het Rianti-kwartet: Tineke Polen, fluit, Rita van Uythoven, cello, Annelies Breen, hobo, zullen ook Matthijs Mijnders, clavecimbel en in de pauze Jan Bezuijen, klokkespel, hun medewerking verlenen, op het programma staan twwe stukken, die gespeeld worden op een muselaar, dat is een typisch Vlaams instrument uit het begin van de 17e eeuw. Komplete woninginrichting Ooltgensplaat '-tJ 01873-1437 Woensdag 21 juni geeft het kamerorkest de Drieklank o.l.v. Henk van Dijk een concert in de Lukaskapel van het ver pleeghuis De Samaritaan te Sommels dijk. Dit concert begint om half acht en een ieder is van harte welkom. De toe gang is vrij. Programma: Ouverture uit het piano concert nr. 2, L. van Beethoven; Ged. uit L'arlesienne suite, G. Bizet; Intermezzo in G, H. van Dijk; Menuet, J. Haydn; Menuet, L. van Beethoven; Romance uit klarinetconcert, L. Stamitz; Gold und silberwalz, F. Lehar; Marche militaire, F. Schubert. Er zal muziek ten gehore worden ge bracht van Corelli, John Buil, J.S. Bach, Handel en Quantz. Entree 5,- ten bate van het museum in de toren. De toren is open vanaf 19.45 uur. Reservering tel. 01879-2136. Op 22 augustus 1989 plaatst PTT Post op zes postkantoren te Delft, Gouda, 's- Gravenhage (Kerkplein), 's-Hertogen- bosch, Rotterdam (Coolsingel) en Vee- nendaal, apparatuur waarmee klanten zelf hun post kunnen frakeren. Ze hoe ven daarbij geen postzegels meer aan het loket te kopen. De frankering vindt plaats met behulp van frankeerstroken uit een automaat. Plaatsing van frankeerautomaten past in het concept van het „postkantoor '90", dat een betere dienstverlening en relatie met de klant voorstaat. Een van de pij lers van dit concept is zelfbediening. Doel van de plaatsing op beperkte schaal is ervaring op te doen met de au tomaten als aanvulling op de normaal aan de loketten verkrijgbare postze gels. Een dezer dagen vindt de prijsuitreiking plaats van de LEGO Piratenaktie. Begin mei togen duizenden kinderen uit het hele land, vermomd als piraat naar de speelgoedwinkel, op zoek naar de schat. Door een aantal vragen te beant woorden en een slagzin op originele wij ze af te maken, maakten de piraten kans op een kompleet verzorgde vliegreis naar LEGOLAND in Denemarken. Bo vendien waren er 500 leuke LEGO do zen te winnen. Duizenden inzendingen bezorgden de jury handen vol werk. Maar na lang wikken en wegen werden de 500 prijswinnaars gekozen. Alle prijs winnaars hebben inmiddels bericht thuis ontvangen of hun (troost-)prijs toegestuurd gekregen. De „grote" prij zen worden persoonlijk uitgereikt. In onze regio zijn in ieder geval 3 jongens en/of meisjes uitgenodigd om (natuur lijk als piraat verkleed) hun prijs per soonlijk in ontvangst te nemen. Welke prijs zij hebben gewonnen (de reis naar LEGOLAND of één van de 75 grote nieuwe Piratendozen) blijft tot op het laatste moment geheim. De prijsuitreiking vindt zaterdag 24 juni om 14.00 uur plaats bij: J.C. v/d Bok Speelgoed, Weststraat 5, 3253 AR Ouddorp (01878-1552) Natuurlijk is iedereen van harte welkom om de prijsuitreiking bij te wonen. In het eerste artikel in „Eilanden-Nieuws" van vrijdag 9 juni 1989 werd een uiteenzetting gegeven van de geschiedenis van de Provinciale wegen op Goeree-Overflakkee vanaf 1840. In dit tweede en laatste artikel komt de periode vanaf 1970 tot heden onder de loupe met aan het slot nog een uit eenzetting van de samenstelling van het ambtelijk apparaat van de Provincie Zuid-Holland in de hui dige vorm. Een volgende aktiviteit, in het begin van de jaren zeven tig, was de aanleg van een nieuwe weg tussen Melissant en Goedereede over een afstand van bijna 8 km! Deze was grotendeels ontworpen op de in 1751 aangelegde damdijk (aanvankleijk Statendam genoemd) die de beide eilanden Goeree en Overflakkee met elkaar verbond en voor de aanleg van deze weg werd afge graven. Het grondwerk (de aarden baan) kwam vrij wel gereed. Beperkte geldmiddelen maakten dat de afbouw van deze weg naar een later tijdstip moest worden verschoven. De er langs liggende parallelweg kwam over bijna de gehele lengte wél gereed. Maar niet alleen dit werk werd opgeschoven, ook op andere plaatsen werd afgeremd. Aiies ging met betrekking tot de wegenbouw kalmer aan in de loop van de zeventiger jaren. Wel werd de weg Sommelsdijk-Dirksland, die in 1931 op 6 m. was gebracht in 1976 verbreed tot 7.20 m. en gerenoveerd maar verder kwamen er geen werken van enige omvang tot stand. Overigens werd druk gestudeerd op de omleiding om Sommelsdijk en Dirksland. Diverse mogelijkheden werden bekeken, en vrij ver uitgewerkt, om beide plaatsen te ontlasten van het doorgaande verkeer en een goede voortzetting te krijgen van de centrale weg, Haringvlietbrug-Middelhamis, in westelijke richting. De uitvoering van deze omleidingen zou, om allerlei redenen, nog geraime tijd op zich laten wachten. In het westen van het eiland was intussen de rijksweg (57), over de Haringvlietdam tot aan de grotendeels nieuw aangelegde Korteweg (Prov.weg), ten noorwesten van Stellendam, gereed gekomen (15 november 1971). En verder die over de Brouwersdam (30 maart 1973). Tussen beide wegen was echter nog geen directe ver bindingsweg beschikbaar. Eerst in juni 1983 kwam een nieuwe weg aan de zuid- kantvan het eiland tot stand tussen de provincialeweg 47, even ten zuidoosten van Ouddorp en de weg op de Brou wersdam. Het eerste deel van deze weg vanaf de pro vinciale weg tot ongeveer aan de Schans 550 m) werd door de Provincie aangelegd, het overige gedeelte door het Rijk (Rijkswaterstaat). In de er tussen liggende periode van ruim 10 jaar moest het verkeer gebruik maken van diverse wegen om Ouddorp, die daartoe door de toenmalige polder Goeree werden aangepast, met financiële steun van de Provincie. Wel de ruit om Ouddorp genoemd. De vaart zat er weer enigszins in, want ruim een jaar later (dec. 1984) kwam de omleiding om Sommelsdijk gereed door „de uitbouw" van de Ie Staverseweg, tus sen de provinciale weg bij Middelhamis en de water toren van Dirksland, met een lengte van 2800 m. Een lang gekoesterde wens was in vervulling gegaan. En nu tenslotte, in 1989. de belangrijke, ongeveer 2 km lange omleiding om Dirksland, in het verlengde van de Ie Staverseweg naar de Staakweg, waardoor ook deze plaats van het doorgaande verkeer werd verlost en dit aanzienlijk beter door kan stromen. Binnen 4'/2 jaar kwamen dus deze twee omleidingen, met een gezamenlijke lengte van tegen de 5 km., gereed. Opgemerkt zij dat de verbetering van een aantal weg vakken, in hoofdzaak bestaande uit een verbreding tot zes meter of meer, niet zijn genoemd. Alleen de meest in het oog springende werken hebben de aandacht gekregen. Ze geven een indruk van wat er in de afgelo pen 60 jaar en in het bijzonder in de tweede helft daarvan is uitgevoerd om zo goed mogelijk in te spe len op allerlei ontwikkelingen. Om alle problemen, met name bij de aanleg van een nieuw wegvak, te kunnen overzien, waren er uitge breide tekeningen nodig en moest er zeer veel over leg worden gevoerd. De voorbereiding van deze werken en de directievoering De belangstelling bij de opening van de Rondweg om Dirksland. donderdag 27 april j.l. bij de uitvoering daarvan geschiedde door de medewer kers van de Provinciale Waterstaat op Flakkee. Het kan toor van de P.W. was aanvankelijk gevestigd te Middelhamis. Later, vele jaren te Sommelsdijk. Na de opheffing hiervan, in de tweede helft van de zeventiger jaren, werden de plannen op het kantoor te Brielle en op het hoofdkantoor te Den Haag ontwikkeld. Een pot die nog op het vuur staat is de afbouw van de provinciale weg Melissant-Goedereede. Tevens zou daar bij rijksweg 57, komende van de Haringvliegdam. wor den doorgetrokken tot deze nieuwe provinciale weg. Sinds het begin van de jaren zeventig ligt de aarden- baan voor deze twee wegvakken gereed. In die jaren zijn er tevens een tunnel en een viaduct in deze weg gedeelten gebouwd. Wanneer het ong ontbrekende gedeelte van rijksweg 59 tussen de Schaapsweg en Oude Tonge over ruim 6 km, naar het zich laat aanzien, in het begin van de jaren negentig, gereed is, zal de funktie van de provinciale weg, ten zuiden hiervan, veranderen. Deze thans vrij drukke weg, die deel uitmaakt van „de midden Zeelandroute" en over enige lengte langs en min of meer dóór de bebouwing van Oude Tonge loopt, zal dan alleen dienen voor het plaatselijk ver keer. Ook Oude Tonge wordt dan dus niet meer belast met het doorgaande verkeer. Aanvankleijk kwamen er gaandeweg provinciale wegen bij. Rond 1970 is echter ongeveer 30 km provinciale weg overgegaan naar andere wegbeheerders doch vrijwel uit sluitend naar het toenmalige waterschap De Dijkring Flakkee, nu Waterschap Goeree-Overflakkee. Zo onder andere de weg van Dirksland naar Herkin gen en de weg van Middelhamis via Stad aan 't Haring vliet naar Den Bommel Maar b.v. ook de Schaapsweg onder Den Bommel en de Langeweg onder Ooltgensplaat alsook de Lange- weg onder Oude Tonge. Bij de overname zijn uiteraard de nodige afspraken gemaakt met de Provincie met betrekking tot het financieren van het onderhoud en van eventuele ver- Een oud plaatje van rond de dertiger Jaren. Op de Oudelandsedijk te Middelhamis wordt op het grind een teerlaag aangebracht Hier ziet men een ketel waarin de teer werd verwarmd (gekookt). Bovenop een vat met teer waaruit de ketel z'n toevoer kreeg. De warme brei werd dan met een gieter op de grindlaag aangebracht De linker weghelft is klaar de rechter rijstrook is nog in behandeling. beteringen. Met name de eerste twee genoemde wegen zouden aanzienlijk worden verbeterd. Al vele jaren is het Waterschap hierover in gesprek met de Provincie. Om verschillende redenen, waar van de voornaamste wel is het tekort aan geldmidde len bij de Provincie voor dit soort werken, werden deze verbereringen steeds uitgesteld. Uiteindelijk kon in 1982-1983 de smalle Molendijk, ten westen van Den Bommel, die een schakel vormt in de route Middelhamis-Stad aan het Haringvliet-Den Bom mel-Kruispunt Schaapsweg-rijksweg 59, over ruim 1 km door het Waterschap aanzienlijk worden verbeterd en kwam naast de weg ook een fietspad tot stand. Zoals de Dijkgraaf van het Waterschap onlangs liet weten, ziet het er naar uit dat nu dit jaar ook met de reconstructie van het overige deel van de weg Middelharnis-Den Bommel kan worden begonnen alsmede met de aanleg van een fietspad naast deze weg. Van de weg Dirksland-Herkingen is, zoals bekend, nabij Dirksland, evenwijdig aan de Geldersedijk, sinds enige tijd een nieuwe weg gereedgekomen vanaf de laatste woning aan deze dijk tot aan het Schelpenpad-Korteweegje. Per 1 januari 1987 werd de voor velen bekende Provin ciale Waterstaat opgeheven. Hoewel dit wel de nodige aandacht heeft gekregen volgt hieronder nog een keer een overzicht hoe een deel van het ambtelijk apparaat van de Provincie Zuid-Holland thans is georganiseerd. Gelijk met de Provinciale Waterstaat werden op bovenstaande datum ook de Provinciale Griffie en de Provinciale Planologische Dienst opgeheven. Per dezelfde datum zijn er vijf nieuwe diensten ingesteld, elk met een directeur aan het hoofd. De volgende diensten werden gevormd: - de Dienst Ruimte en Groen - de Dienst Water en Milieu - de Dienst Welzijn, Economie en Bestuur - de Dienst Verkeer en Vervoer - de Facilitaire Dienst. De wegenafdeling, vroeger een onderdeel van de Provinciale Waterstaat, maakt nu deel uit van de Dienst Verkeer en Vervoer. De provinciale wegen op Flakkee vallen onder het wegendistrict „De Delta" dat is gevestigd in het dis trictskantoor. Huize „Meruia" Sint Catharynenhof 8 te Brielle. Zoals u uit het opschrift wel hebt begrepen is de bena ming provinciale wegen, die in dit artikel is gebraikt, niet juist De officiële naam is secundaire wegen. Maar de eerste naamgeving is erg voor de hand liggend omdat deze duidelijk aangeeft dat het hier om wegen gaat die in beheer en onderhoud zijn bij de Provincie. Tenslotte, uit de begroting van de Provincie blijkt dat voor het jaar 1989 voor de aanleg en het onderhoud van de provinciale wegen in geheel Zuid-Holland 134 miljoen is uitgetrokken. Den Haag A. D. Smits

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9