r jeugd' hoekje (JBuberenFioefe I ij BOVAG GARANTIEBEWIJS tb ©om lk.0 ^Er::::snj®-r:r:5g^^ van Oom Ko Juniraadsel 1 Extra juni-raadsel 4 Juniraadsel 2 '•**:nn:3S:nr:sr:®:r:::z^^ Juniraadsel 3 Duivensport Middelharnis .::®rs=:@tesnn::Sfc=:@:3:^ a Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 16 JUNI 1989 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. ONKRUID IN AADBEI9S9 Ik heb veel last van onkruid tussen de aard beien, maar kan er moeilijk bij door die nieuwe ranken. Weet u er iets tegen? Antwoord: Doordat dit onkruid evenals uw aardbeien tweezaaklobbig is, kunt u er moeilijk tegen spuiten. Daarom ra den wij u plastiek folie aan. Er is o.m. p.v.c.-folie met (plant)gaten verkrijg baar. De planten krijgen dan toch vol doende vocht, omdat deze afdekking de verdamping vanuit de grond tegengaat. Het regenwater spoelt over de kunstof heen en komt door de openingen op de juiste plaatsen terecht. Bij langdurige droogte beschermt de folie het aarbeien- bed tegen uitdroging. Stro tussen de planten houdt in 't voorjaar de zonne warmte tegen, terwijl pvc die juist door laat. Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Zo vlak voor de vakantie is de „puzzel- flut" er misschien uit aan 't raken. Daarom zullen we jullie het makkelijk maken. Eerst zullen we nog wat aanwij zingen geven bij de vorige twee puzzels. Alleen de eind-letters waren onder streept in de paarde-sprong-puzzel. We zullen de begin-letters er ook nog bij geven; 1. HS (7) 6. FJ (7) 2. LE (6) 7. BA (5) 3. DE (5) 8. TS (9) 4. JM (7) 9. AE (6) 5. TS (5) 10. RE (4) Tussen haakjes staat er nog bij hoeveel letters het woord telt. Makkelijker kan niet! Ja, of we moeten het helemaal voorzeggen.... Dit keer „iets extra's" van familie de Winter (Ouddorp). Een Winter-raadsel in de zomer dus! Daar vader-de-Winter schoolmeester is, en zelf niet zó goed tekenen kan, vroeg hij een leerling uit z'n klas om hulp. Jeroen Hameeteman wilde zijn bovenste-beste-brave meester maar al te graag helpen. Hij tekende een fraaie vrachtwagen! Toen was de puzzel kompleet. Het extra's is de volle 15 pun ten waard. In de 7 wielen van deze vrachtwagen (getekend door Jeroen Hameeteman! uit Ouddorp!) zie je een embleem van een automerk. Naar welke plaats gaat deze truck! Zoek de 7e letter v.h. automerk in het eerste wiel, dan de 2e en 6e letter van datzelfde merk, vervolgens de 5e letter v.h. automerk i.h. tweede wiel. Enz.! Alle letters gewoon achter elkaar zetten en je komt eruit! ei€R8SWAARSCH00L Waar moetje verse eieren bewaren: in het eierrekje van de koelkastdeur, de kelder of een keukenkastje? En staand, of liggend? Antwoord: Eieren kunt u 't beste bij een temperatuur van 12° C bewaren, dus in de kelder(kast), bijkeuken of een andere koele ruimte. In de koelkast dro gen ze sneller uit en als u ze dus gaat koken is het temperatuurverschil te groot, waardoor de schaal sneller barst. Dat kunt u weer voorkomen door aan de bolle kant een fijn gaatje in de schaal te prikken, zodat er bij verhitting wat lucht uit de luchtkamer kan ontsnappen. Zet de eieren wel op de punt, dan verzakt de dooier niet. Moet u ze toch neerleggen, dan is het verstandig ze zo mogelijk dagelijks om te rollen. HAUWEKIP Ik doe altijd flink zout op de kip die ik braad, maar als die op tafel komt, smaakt ze tóch nog erg flauw. Wat is daar aan te doen? Antwoord: Deze klacht hoorden wij vaker als er gevogelte in het vel werd gebraden. U kunt de kip beter van het vel ontdoen, dan normaal zouten en het zout eerst laten intrekken alvorens u het dier in de pan legt. Braad een kip ook niet te snel. Hoe langer ze op een laag pitje staan, des te smakelijker wordt ze. Braad ze eerst om en om bruin in de braadpan en zet ze dan met wat water bijv. op een vlamverdelerof op 't laagste pitje om te sudderen tot ze door en door gaar is. ViRZWCGEN KINDEREN Ik herinner mij uit de geschiedenislessen wel zoons van Willem de Zwijger, maar niets over zijn dochters. Waar zijn die gebleven? Antwoord: Uit het huwelijk met Anna van Egmond stammen Philips Willem, die na zijn vrijlating uit Spaanse gevan genschap in 1606 huwde met Eleonore van Bourbon (nicht van de Franse koning Lodewijk XIII), en Maria die in 1595 in de echt werd verbonden met generaal Filips, hertog van Hohenlohe. Dan kwam Willems natuurlijke zoon Justinus van Nassau uit een verhouding met de burgemeestersdochter Eva E- lincx. Hij huwde Anna van Merode en werd luitenant-gouveneur van Zeeland. Willems 2e eega Anna van Saksen schonk het leven aan Anna, die met haar neef Willem Lodewijk trouwde, Maurits die ongehuwd bleef, en Emilia die een geheim huwelijk sloot met de prior van Crato, een bastaardzoon van de Portugese troonpretendent Antonio. Charlotte de Bourbon bracht zes doch ters ter wereld: Louise Juliana huwde Frederik IV van de Palts; Maria Elisa beth werd de gade van Henri de Latour, graaf van Turenne en hertog van Bouil lon; Catharine Belgica werd echtgenote van de graaf van Hanau; Charlotte Flandrina is als ziekelijk kind naar een Frans klooster gebracht, daar tot non gewijd en later abdis geworden te Saint- Croix in Poitiers; Charlotte Brabantina trouwde met Claude, de hertog van Tre- mouille in Frankrijk; en Emilia Se- cunda werd in de echt verbonden met de hertog van Landsberg. Willems vierde vrouw, Louise de Coligny, schonk hem juist voor zijn dood in 1584 zijn zoon Frederik Hendrik, de latere „stedend- winger". De meisjes die zij later in Vlis- singen gelijk met haar zoontje op voedde, waren liefderijk opgenomen pleegdochters. Aanwijzingen bij de vragen: vr. 3: moet beginnen met een „T" vr. 6: hij was zilversmid vr. 8: zijn naam vind je in Hand. 24 7 vr. 10: Hand. 28 1. De letters die overblijven hoeven niet persé te staan in de regels 1,3,4,5,6,9,10 en 11. Je moet in ieder geval 8 letters overhouden, waaronder 3 B's! Het laatste raadsel over de zendingsrei zen is zeker niet moeilijk. Waarschijn lijk zie je de antwoorden ineens. Welke namen zie je staan? 8GD Voor welke plaats ofKreis staat het Duitse autokenteken BGD? Antwoord: Voor Berchtesgaden in Beie ren, waar Hiüer zijn ,Arendsnest" had. RIJSTE8II Hoe kan een familie toch aan de achter naam Rijstebil komen? Antwoord: Bil is hier geen lichaams deel, maar komt van het oude Franse woord „bailleul" voor afsluitboom, dat was afgesleten tot „baille" (vergelijk onze balie). Dat werd „bel" en door de Zeeuwse klankverandering in Zeeland als „bil" uitgesproken. Een „rijsbil" was vroeger een erf- of afscheiding van rijs- hout en doordat veel van onze voorou ders (bij)namen kregen naar hun huis of hun woonplaats, ontstonden dergelij ke familienamen. Geslaagden Chr.S.G. voor HAVO en MAVO „Prins Maurits" te Middeiliarnis op de Chr. Scholengemeenschap „Prins Maurits" zijn op dit moment nog geen gezakten. Bij de HAVO moeten nog 3 kandidaten een herkansing doen, bij de MAVO nog 6 leerlingen. Aan de geslaag den zal op D.V. vrijdag 16 juni in de aula van de school het diploma uitgereikt worden. De geslaagden zijn: HAVO: Ouddorp: Albeit Jan v/d Breevaart, Elsbeth Jansen, Carolien Klepper, Jaenet van Veen, Marianne Venne- man en Klarie van de Wende. Stellendam: Jacco van Dam en Wim van de Ploeg. Melissant: Martin van Dam, Anne- lies Leijdens, Annelies Sandee, Lianne Sandee en Yolanda Tiele- man. Dirksland: Mieke Abrahamse, Theun van de Doel, Marina Poort- vliet, Michelle Schouten en Leon- tien Tanis. Herkingen: Christiaan Huizer, Maar ten de Roon en Thea Volaart. Sommelsdijk: Jan van den Boogert, Aarnout de Bruijne, Sandra van Dijk, Trudy Faasse, Geraldine Groe nendijk, Jolanda de Keizer, Petra Koote, Sjaak Lugtenburg, Adri Mol, Cornell Nipius, Jolanda Robijn, Monique Slui, Diana Verolme en Adrianne Wielhouwer. Middelharnis: Wietske Hartman, Peter Hoek, Mathilde van Hoorn, Rianne Kalkman, Tonny Koppe naal, Jocelyn van der Laan, Mar- celle Meijs, André Nieuwland, Anne Marie Taaie. Verjaardagen Al een poosje hebben we geen jarigen in de krant gezet. Dom hè? We zullen ze van mei en juni nog eens op een rij zetten. Christine Hoogesteger (1 juni) en Jan Hoogesteger (27 juni). Raadhuisstraat 2 4431 AJ 's-Gravenpolder. Willeke Melissant (3 mei) en Corina Melissant (1 juni). Molendijk 22a, 3244 AN Nieuwe Tonge Natasja Verkerke (9 mei), Zuiddijk 32, 3244 AZ Nieuwe Tonge Rianne de Winter (8 juni), Hermansweg 17, 3253 BG Ouddorp Wie stuurt wie een kaartje? Tot slot Nu al „slot"? En de brieven dan? Die hopen we volgende keer weer te beant woorden! Kijk maar eens terug, hoeveel ruimte we weer in beslag genomen heb ben. Willen jullie trouwens nog wat extra-extra punten verdienen? Dan moet je eens een nieuwe puzzelaar(ster) „aanbrengen"! Zullen we afspreken 25 punten voor iedere „nieuwe klant"? Nog wat van oom Ko persoonlijk. Als jullie naar het portret van onze over- over-over-over-grootvader kijken, heb ben jullie dan ook het idee dat er iets niet klopt? Uw zekerheid voor een scherp ge prijsde en goed onderhouden auto. Bij leven-en-welzijn tot volgende keer! Stad a/h Haringvliet: Hendrik Kie viet. Nieuwe Tonge: Hans Springvloet Dubbeld. Oude Tonge: Annette Bruggeman, Tom Kleiberg. Ooltgensplaat: Trijnie Beije, Anthon Bom, Dorinda Moelker, Arie Ver maat. Bruinisse: Mariska van Hengel, Len- nard Hoekman, Kees Steketee. Oosterland: Eduard van Gameren. MAVO: Ouddorp: Krijn Flikweert; Gerarda van Velzen. Dirksland: Hans den Baars, Annette de Lange, Cornells van Putten, Gerda van Putten, Helma Stolk, Jan van Strien, Jan Gerard Vroegindeweij, Ilona Zoon. Herkingen: Elly van Eek, Christiaan Huizer, Linda Kalle, Marjan van Put ten, André Ras, Elly Soeteman, Miranda Volaart. Sommelsdijk: Linette Alderliesten, Maija V. d. Baan, Tomasso Groenendijk, Petra Kattestaart, Simone Moelijker, Ragna Okker, Hanny Streefkerk. Middelharnis: Joar Bakelaar, Peter bij kerk, Marina den Boer, Mariska v. d. Boogert, Janine den Hoed, Ingrid Klink- vis, Anja ten Klooster, Dai Nguyen Nusun, Arjen Paasse, Jaap Peeman, Marjon Tieleman, Erik Vroegindeweij. Arda Waakop-Reijers. Stad a/h Haringvliet: Margreth v. d. Boogert, Frans de Bruin, Diana van Etten, Lizette Jongejan. Den Bommel: Elvira Bakker, Ellen Floo- rijp; Angela Kamerling, Annelijn Me lissant. Nieuwe Tonge: Hanneke Groenendijk, Elly Looij. Oude Tonge: Corma Bezemer. Ooltgensplaat: Jaap de Bonte, Sandra Westdijk. Achthuizen: Marco Bakelaar. Bruinisse: Andrea Deurloo, Sandra Mol. Wedvlucht vanaf Orleans d.d. 11 juni 1989, gelost met z.w. wind. P.V. „De Postduif' in concours 182 duiven. M. de Blok: 1,7,9,20,23,25,30,35,38,43; Mevr. Dubbeld: 2, 3, 8, 11, 16,26, 28, 32, 36, 41, 46; C. Polder: 4, 12, 17, 27; D. Melissant: 5, 24, 37; J. Jongejan: 6; J. Groenendijk: 10, 31, 34, 42; Gebr. v/d Sluys: 13, 19, 44; C. v/d Bos: 14; A. Sarelse: 15, 22, 45; J.W. Steketee: 18, 21, 39, 40; B. v/d Doel: 29; J. Springvloet- Dubbelt SR.: 33. P.V. „De Seinpost" in concours 238 duiven. H. Visser: 1, 42, 45; T. Kern: 2, 18; C. Dubbeld: 3, 5,6,11,13,15,16,17,19,24, 37, 39,41, 48, 50, 53, 54, 55; Iz. Koese en Z'n: 4, 20, 28, 29, 30, 33, 36, 49, 52; C. v.'t Veer: 7, 9, 43; W.L Peeman: 8, 23, 27, 56, 58, 60; C. Kleyn: 10, 32, 46; A. Verwers: 12, 22; P. v/d Linde: 14, 25, 51; C. v/d Weide: 21,35,59; H. Groenendijk: 26,34, 40, 44, 47; Gebr. Vroegindewey: 31; Gebr. Verburg: 38; J.C. Horseling: 57. „Kring Flakkee" in concours 1971 duiven, de eerste 50 duiven: H. Visser: 1; Gebr. Koppenaal: 2; W. Buys: 3; P. Kwist: 4,32; Gebr. Hagens: 5; Iz. van Zielst: 6,23; J.L. Noteboom: 7,50; Joh. van Heemst: 8, 31, 36; T. Kern: 9; Jac. Bevaart: 10; C. de Ruiter: 11; K Overbeeke: 12, 39; F.J. Vervloet: 13; A.J. Ypelaar en Z'n: 14; Joh. Hokke: 15; Comb, de Vogel: 16; J. de Vries: 17; C. Dubbeld: 18, 30, 33; M. de Leeuw: 19; B. van Es: 20,22,37,48; P.J. Huizer: 21,49; L. Hokke: 24; P.J. Holleman: 25; Jac. Breeman: 26; Jac. Beyer: 27; Iz. Koese en Z'n: 28; P. v/d Geest: 29; M. de Blok: 34; Joh. Kwist: 35; Ant. Tuns: 38, 45; Mevr. Dubbeld: 40; Jan Visser: 41; C. v.'t Veer: 42,46; A. van Vugt: 43; W.I. Peeman: 44; Beijer/Kachelland: 47. De Oplossing van vorige week was: „Eén j" zwaluw maakt nog geen zomer". Nu zijn er heel wat mee zwaluwen en is het wel zomer. Als we dit schrijven (dinsdagmorgen) in ieder geval, maar het ziet er naar uit, dat als u dit leest het ook nog aangenaam is buiten. U doet er dan ook verstandig aan lekker met de benen onderuit buiten te gaan zitten. Tafeltje erbij, kopje thee en de krant. Vergeet u pen en papier niet, dan kunt u gelijk de puzzel oplossen. En als u daarmee klaar bent, de puzzels van de „jeugdboek!" PUZZEL Dit is weer een „doorloper". De ant woorden overlappen elkaar. De vragen zijn: 1. Meesterdromer. 2. Speciaal voor priesters gemaakte lijfrok. 3. Dochter van Jakob. 4. Profeet. 5. Hij werd opgevoed aan farao's hof. 6. Andere naam voor Hadassa. 7. Hoer te Jericho. 8. Overgrootvader van David. 9. Priester in de dagorde van Abia. 10. De berg waar God aan Mozes verscheen. 11Zoon van Aaron. 12. De moeder van Johannes Markus (Hand.). 13. Krijgsoverste van Saul. 14. Ook zijn zuster werd door Paulus gegroet in Rom. 16. 15. Een kind van God afgesmeekt. Zo, doet u best, maar.... laat de thee niet koud worden! Groeten van tante Nel Hl 10 IS '3 v9

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6