De palen voor „Mientjeshof" zitten in de grond Spontane aktie Predikbeurten NIEUWS uit de Kerken „Gods werk gaat door" Rabo Schaak/ damtournooi Geslaagden Technische School Opkomstpercentages Europese verkiezingen 5 gouden medailles voor De Gooye „Het fijnste voor de kleinste Autotelefoon groeit explosief Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 16 JUNI 1989 Toen het met het verplaatsen van de hei-installatie even niet vlotte, werd geprobeerd wat man en vrouwkracht aan te wenden, maar de ruim 19 mtr. lange palen werden knap zwaar bevonden. voor een verfraaiing van de omgeving zorgen; de straatzijde van de tot dusver braak liggende grond zal worden vol gebouwd. MIDDELHARNIS Voor „Mientjes- hof, het complex van 28 fraaie se nioren-woningen aan de Oost-Achter- weg-Steeneweg te Middelhamis, heeft weth. J. Th. M. Jacobs gisteren niet de eerste-, maar de 100e paal geslagen van de 111 waarmee het thans in uitvoering genomen gedeelte van het bouwwerk zal worden onderheid. De bouw wordt n.l. in twee fases verdeeld, eerst 11 apparte menten (2, 3 en 4 kamers) die volgend voorjaar bewoond zullen kunnen wor den en vervolgens de laatste 17 waarvan wordt verwacht dat die eind 1990 gereed zullen zijn, waarmee het hele complex dan zal zijn voltooid. Fogem (Flakkeese Onroerend Goed Exploitatie My) heeft thans de helft van de appartementen van de Ie bouwfase verkocht; meerdere belangstellenden wachten tot het mo ment waarop de appartementen kunnen worden bekeken. Het gedeelte dat eerst wordt gerealiseerd zal er in elk geval Fogem directeur dhr. L. X. den Hollan der is steeds voornemens geweest „Jan van Mientje", van wie een deel van het bouwperceel eigendom is geweest te vra gen de eerste paal te slaan, maar dhr. Grootenboer overleed vorig jaar decem ber op 83-jarige leeftijd. Wethouder Jacobs stelde zich graag voor het plegen van die officiële hande ling beschikbaar. Volgend jaar, bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad zal dhr. Jacobs daar geen deel meer van uit maken-, om de simpele redenen dat zijn aanwezigheid op het eigen land bouwbedrijf meer gewenst is dan de continuering van het wethouderschap dat hij dan gedurende 8 jaar zal hebben vervuld. Dhr. Jacobs is sinds 1970 raadslid. MIDDELHARNIS Afdeling Bouwtechniek (timmeren) P. van Alphen, Nieuwe Tonge; L. Am- merlaan, Melissant; J. v. d. Bok, Oud- dorp; K. v. d. Bok, Ouddorp; C. Breen, Goedereede; C. Buurveld, Ouddorp; P. Hobbel, Nieuwe Tonge; B. Keuvelaar, Stad aan 't Haringvliet; K. Kreeft, Acht- huizen; L. Bestman, Herkingen; P. v. d. Boogert, Ouddorp; L. de Geus, Melis sant; M. V. d. Griend, Ooltgensplaat; B. Hoek, Ouddorp; P. Hoekman, Dirks- land; P. Kalle, Herkingen; E. Koppe naal, Achthuizen; A. Melissant, Her kingen; L. V. d. Welle, Sommelsdijk; W. V. d. Welle, Stad aan 't Haringvliet; P. Baas, Den Bommel; A. v. d. Houten, Stellendam. Afdeling Bouwtechniek (metselen) M. Visser, Herkingen; W. J. Vlietland, Ouddorp; W. Vroegindeweij, Sommels dijk; P. J. Marcus, Dirksland; K. Soete- man, Goedereede. Afdeling Consumptieve Techniek M. Arensman, Middelhamis; J. Baas, Oude Tonge; J. Bakelaar, Goedereede; J. van Harberden, Melissant; J. Kamer ling, Sommelsdijk; A. v. d. Kemp, Den Bommel; M. de Koning, Oude Tonge; G. MIDDELHARNIS 14 juni j.l, werd weer het jaarlijkse schaak-/damtour- nooi gehouden voor basisscholen, geor ganiseerd door de Rabobank Middel hamis. Er namen 4 scholen aan het toumooi deel, te weten: - de J. W. Frisoschool uit Herkingen - de J. C. van Gentschool uit Sommelsdijk - en uit Middelhamis: D'n Tuun en de Groen van Prinstererschool. Het toumooi wordt jaarlijks georgani seerd met medewerking van de Damver- eniging „Denk en Zet" en de Schaak vereniging „De Zwarte Pion". Er werd enthousiast gespeeld om de prijzen bestaande uit een beker voor de school en een vaantje voor elke deel nemer. De uitslagen waren alsvolgt: Dammen: Ie prijs: J. W. Frisoschool, Herkingen 2e prijs: D'n Tuun, Middelhamis 3e prijs: Groen van Prinstererschool, Middelhamis Schaken: Ie prijs: J. C. van Gentschool I, Sommelsdijk 2e prijs: Groen van Prinstererschool, Middelhamis 3e prijs: J. C. van Gentschool II, Sommelsdijk Meiaard, Stad aan 't Haringvliet; E. Nagtegaal, Sommelsdijk; R. Troost, Dirksland; M. Zalmé, Oude Tonge; H. Bakelaar, Stad aan 't Haringvliet; A. Both, Oude Tonge; W. Coolbergen, Oude Tonge; T. Hollaar, Sommelsdijk; E. van Houselt, Ouddorp; M. Melissant, Dirksland; P. Munter, Middelhamis. Afdeling Electrotechniek L. Bakelaar, Stellendam; C. Bienefelt, Sommelsdijk; N. Klijn, Sommelsdijk; K. Sandifort, Ouddorp; A. Visbeen, Melis sant; W. van Vliet, Oude Tonge; W. v. d. Welle, Ooltgensplaat; J. Berkhoff, Den Bomme; A. Both, Nieuwe Tonge; E. Both, Oude Tonge; P. Dale, Melissant; J. van Dravik, Den Bommel; E. Ista, Mid delhamis; E. Kleynenberg, Melissant; J. van Leeuwen, Melissant; P. Looy, Her kingen; W. Maliepaard, Achthuizen; A. Melissant, Middelhamis; I. van Nimwe- gen, Sommelsdijk; P. van Rhijn, Her kingen; E. de Ron, Oude Tonge; P. Smits, Den Bommel; E. van Splunder, Goedereede; J. Vogelaar, Middelhamis. Afdeling Mechanische Techniek E. de Bonte, Oude Tonge; H. Doom, Nieuwe Tonge; R. van Heusden, Dirks land; J. Mackloet, Oude Tonge; P. Nar- raina, Sommelsdijk; T. Schillemans, Achthuizen; M. Troost, Stellendam; C. Bakelaar, Ouddorp; T. Buijs, Den Bom mel; J. Goudzwaard, Oosterland; H. Grinwis, Ouddorp; J. Grinwis, Oud dorp; N. Volwerk, Nieuwe Tonge; M. Voogd, Ouddorp; M. van Weenen, Nieu we Tonge; D. Bijl, Oude Tonge; P. Broos hoofd, Nieuwe Tonge; D. Groenendijk, Nieuwe Tonge; P. van Heemst, Nieuwe Tonge; H. Huijer, Ooltgensplaat; T. Kamp, Ooltgensplaat; H. Leentjes, Som melsdijk; I. Mackloet, Middelhamis; J. Meiaard, Stad aan 't Haringvliet; L. Spmit, Melissant; A. Star, Oude Tonge; D. Tanis, Ouddorp: B. Verwers, Som melsdijk; L. Wielaard, Stellendam; L. Albregts, Middelhamis; M. Immerzeel, Ouddorp; E. van Immerzeel, Melissant; R. Jongejan, Middelhamis; J. Kagchel- land, Sommelsdijk; E. Koenraad, Stel lendam; G. Koese, Stellendam; J. Paas- se, Middelhamis; B. van Remmerden, Oude Tonge; B. van Wezel, Middel hamis. Afdeling Motorvoertuigentechniek L. Appel, Dirksland; L. Breen, Stellen dam; R. van Driel, Stellendam; H. Fabert, Oude Tonge; E. Grinwis, Mid delhamis; M. Kokshoom, Dirksland; B. Mackloet, Nieuwe Tonge; M. J. Neels, Ooltgensplaat; P. van Veen, Dirksland; A Verhage, Ouddorp; P. v. d. Berge, Sommelsdijk; W. van Geest, Stellen dam; C. Grootenboer, Melissant; M. Hollaar, Nieuwe Tonge; J. Kerp, Oude Tonge; J. Meiaard, Sommelsdijk; H. Pol der, Oude Tonge; P. van Tigchelen, Sommelsdijk; R. van Tigchelen, Som melsdijk; L. B. Tran, Sommelsdijk. Afdeling profielverbetering L. Blok, Middelhamis; B. Bruggeman, Goedereede; M. Kleiberg, Oude Tonge. De leden van het kinderkoor „Bid en Werk" uit Nieuwe Tonge voerden uit eigen beweging een aktie voor Woord en Daad. Ze trokken er met koek op uit en brachten zo 800,- bijeen. Het geld zal worden overgemaakt voor het projekt „kinderen voor kinderen". Het zal iedereen duidelijk zijn, dat het comité Woord en Daad op ons eiland ingenomen is met dit soort akties. Het dankt de ongeveer 55 kinderen, die eraan deelgenomen hebben dan ook van harte! 01870- 4844 veel en snelle verkopen! Zondag 18 juni 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Heemskerk en 18.30 uur ds. W. J. op't Hof Woensdag 21 juni: 19.30 uur ds. W. J. op 't Hof Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Doopsge zinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorps- tienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. K. ten Klooster en 18.30 uur ds. H. Westerhout. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, v.m. bediening Heilige Doop en nam. Heidelberger Catechismus zondag 15; extra kol- lekte kerkvoogdij Ger. Kerk 10.00 uur kand. Francke en 18.30 uur leesdienst. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., D.L. II, 8a; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur (H.A.) ds. E. J. Veltman en 18.30 uur ds. P. Rozeboom Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Smit, Hilversum en 18.00 uur ds. J. het Lam, Besoijen; extra kollekte pleisterlaag kerk. Vrijdag 23 juni: huwelijksdienst om 14.15 uur van Jaap Versluis en Marja Joppe door ds. H. F. Klok, Nunspeet Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, v.m. openbare belijdenis des geloofs en nam. Heidelberger Catechismus zon dag 10; extra kollekte Bouwfonds; Preekbespreking Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. A Gooijer, Putten en 18.00 uur ds. K. Groenendijk; extra kol lekte Stichting De Hoop Lukaska- pel 10.15 uur ds. J. T. Cazander Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Ber- veling Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt, bevestiging ambtsdrager en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 uur (voorber. H.A.) en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. v. d. Hoek en 17.00 uur ds. J. de Vries Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 10.00 uur leesdienst en 16.00 uur ds. W. F. Wisselink. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte Evangeli satiewerk Hoorn en Horst Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal; avondmaalskollekte Friedens- stimme; extra kollekte HDG. Vrijdag 23 juni: huwelijksbevestiging Arie Huyzer en Mima Holleman door ds. N. P. J. Kleiberg Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bediening Heilige Doop; kollekte diakonie en zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur ds. E. J. Veltman. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Verheul, Tholen en 18.00 uur ds. A Vos Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. W. Venema (v.m. bev. ambtsdragers). OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom, v.m. bediening Heilige Doop; extra kollekte HGJB Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. M. Brouwer en 18.00 uur dhr. J. van Lambalgen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Roskam, Den Haag. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. de Bie, Papendrecht en 18.00 uur ds. A. van Herk Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Bij de gisteren gehouden Europese ver kiezingen heeft - op Goeree Óverflak- kee - Middelhamis met een opkomst percentage van 48,86% het landelijk berekende opkomstpercentage van 48,1% het dichtst benaderd. De gemeente Goedereede scoorde met 61% aanzienlijk hoger, Dirksland haal de 54% en Oostflakkee 54,66%. De uitslagen worden pas a.s. maandag bekend gemaakt nadat in de overige EEG lidstaten zondag zal zijn gestemd. Overigens zijn de Nederlandse uitsla gen gisteren al wel geteld, ze mogen ech ter niet eerder dan maandag worden gepubliceerd. Evenals voorgaande jaren speelde de Dirksalndse zwemvereniging De gooye weer een belangrijke rol bij de kring kampioenschappen in Dordrecht. Maar liefst 52 keer mochten zwemmers en zwemsters van De Gooye aan de start komen. Daarbij werden 14 ereplaatsen behaald: 5x goud, 4x zilver en 5x brons. Wanda Jongejan behaalde tevens 3 startbewijzen voor de Nederlandse Zo- merkampioenschappen in Amersfoort, die op vrijdag 23 juni beginnen. Theo Jan Tanis behaalde voor het eerst een gouden medaille op de 100 meter rugslag bij de heren. Dat was een enorme verrassing, omdat hij daarbij 2 leden uit de nationale zwemploeg ver sloeg. Uitslagen: 50 meter vrije slag dames: Wanda Jonge jan 27,4 sec. (3e); heren: Theo Jan Tanis 25,4 sec. (6e) en Hans Jongejan 25,4 sec. (7e). 100 m vrije slag meisjes '79: Jacqueline Nelisse 1.26,4 (5e) en Chantal Keuker 1.26,5 (6e); meisjes '76: Bemadette Vis been 1.16,6 (14e); meisjes '74: Daphne Verbeek 1.08,3 (4e); meisjes '73: Sandra Mijnders 1.16,4 (16e); meisjes '72: Wanda Jongejan 1.00,5 (\e); jongens '79: Marco Franzen 1.28,3 (12e); heren: Theo Jan Tanis 0.55,6 (4e). 200 m vrije slag meisjes '72: Wanda Jonge jan 2.17,3 {leyjongens '75: Stefan Lang broek 2.36,0 (7e); heren: Theo Jan Tanis 2.08,9 (6e). 400 m vrije slag meisjes '72: Wanda Jonge jan 4.51,2 (3e); heren: Theo Jan Tanis 4.40.7 (6e). 100 m schoolslag meisjes '77: Mirjam Nelisse 1.38,6 (10e); meisjes '73: Sandra Mijnders 1.33,2 (1 Ie); meisjes '72: Wanda Jongejan 1.26,0 {Ie); jongens '73: Leen van Es 1.23,5 (lOe); jongens '71: Mare Nederiof 1.19,0 (9e); heren: Theo Jan Tanis 1.18,4 (14e). 200 m schoolslag meisjes '72: Wanda Jon gejan 3.07,4 (4e); heren: Theo Jan Tanis 2.46.8 (5e). 100 m rugslag meisjes '79: Chantal Keu ker 1.36,9 (7e); meisjes '74: Daphne Ver beek 1.18,4 (4e); meisjes '72: Wanda Jongejan 1.09,9 (Ie). Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellen- boek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDIJK NED. HERV. KERK Beroepen te: Heinenoord (toez.) C. N. van Dis, kand. te Wassenaar; Aalburg dr. M. J. Paul, kand. te Amersfoort; Genemuiden (toez.) H. Westerhout te Goedereede; Gouda drs. J. W. Kirpe- stein te Waardenburg-Neerijnen; Neder- langbroek (toez.) W. C. Zuijderduijn, kand. te Stellendam. Aangenomen naar: 's-Gravendeel (toez.) R. ten Napel te Wageningen. Toegelaten tot de evangeliebediening: N. C. Veldhuis, Zwanenveld 23-18, 6538 NW Nijmegen. Toegelaten tot de evangeliebediening: J. G. van den Boogaard, Burg. Patijnlaan 138, 3705 CJ Zeist; E. Hagen, Lammer markt 53a, 2312 CM Leiden; F. Hem- rica. Begijnhof 5b, 1012 WS Amsterdam; T. Hoekstra, 11 novemberlaan 50a, 1040 Brussel (België); J. B. Kamp, Sluiterweg 2, 8075 BC Elspeet; E. van der Meer, Marconistraat 176, 1223 BZ Hilversum; H. G. Schuurman, Spaame 17, 8032 AC Zwolle. GEREF. KERK Benoemd tot: pastoraal assistent te Hol ten (part-time) G. Bouwhuis, pastoraal assistent te Haaksbergen (part-time). Beroepen te: Dordrecht (herv. geref.) H. H. Wind te Heerenveen; Hardenberg drs. E. Zijlstra te Wilnis; Hoogeveen drs. G. Rol, pastoraal medewerker aldaar; Wierden R. J. Blaauw te Wolvega; Deventer drs. H. A. Marsman te Maars- sen; Harlingen E. Wamink te Nijver dal. Ds. A. C. Rijken op zendingsmiddag Nieuwe Tonge: „Want de Zoon des mensen is geko men om te zoeken en zalig te maken dat verloren was". Met deze tekst- woorden uit Lukas 19 10 opende de plaatselijke predikant van de Herv. Gemeente van Nieuwe Tonge, ds. A. Belder, de jaarlijkse zendingsmiddag die afgelopen zaterdag werd gehou den in de Ned, Herv. Kerk aldaar. Zendingswerk is niet uw werk, zen dingswerk is niet ons werk, maar zen dingswerk is Gods werk, aldus ds. Belder. En Gods werk is het zoeken van zondaren. Daar moet je nou God voor zijn. Gods eer ligt verstrengeld in het zoeken en zaligen van zondaren. Daar moet een mens zondaar voor worden en zondaar voor blijven, aldus ds. Dan wordt het zo'n wonder dat die Heilige en Rechtvaardige God in Christus Jezus je komt op te zoeken, dan val je er hele maal buiten. God wordt niet bewogen, door niemand, maar Hij is zelf bewogen geweest, met die eeuwige bewogenheid. De kwaal van onze tijd is, dat wij God moeten bewegen, waarschuwde ds. Maar niet één mens komt tot Hem, maar Hij is steeds zelfde eerste. Mag je weten waar je zonden gebleven zijn, zo vroeg ds. zijn toehoorders, je tijdelijke en je eeuwige straf. Hebt u mogen aanschouwen dat dier bare Lam Gods. O, dan zal Hij niet ms- ten voordat u zonder zonde bent. Wij zijn van die hoge mensen, bij ons is geen plaats voor God. Het zit op ons vast. Maar nou komt Hij plaats te maken voor Zichzelf. Dat is nou zen dingswerk. Dan krijgen ze heimwee naar huis, om nou verlost te mogen zijn van alle zonde. Dat is het zuiverste kenmerk van de ware zendingsvrienden. Die willen zonder zonden zijn. Om Hem eeuwig te mogen bedoelen, en hier in beginsel en straks in volkomenheid alles te mogen ontvangen, zo besloot ds. Belder zijn openingswoord. Vervolgens sprak ds. A. C. Rijken uit Houten. Hij stond stil bij de genezing van Enéas, naar aanleiding van Hande lingen 9 de verzen 32 t/m 35. In deze geschiedenis springt Lukas, de schrijver van Handelingen plotseling over van het werk van Paulus naar het werk van Petrus. In de voorgaande verzen beschrijft Lukas hoe Paulus op weg naar Damas cus is neergeveld en hoe hij van een ver volger een verkondiger mocht worden. Maar ineens laat Lukas Paulus los, en lezen we in vers 32: „En het geschiedde als Petms alleen doortrok". Als kinderen op school op deze wijze een opstel zouden maken zou er gelijk een rode streep doorheen gehaald wor den, zo betrok ds. de jeugd erbij, want dan spring je van de hak op de tak. Dat is toch wanordelijk? Nee, Lukas beschrijft hier niet het werk van mensen maar het werk des Heeren. Juist in Handelingen wordt beschreven hoe God Zijn Woord laat verbreiden. God doet Zijn Woord verbreiden tot alle einden der aarde. Dan valt Petms erbui ten en dan valt Paulus erbuiten, maar Gods raad gaat vervult worden. Zijn werk gaat door. Het Woord moet gebracht worden tot aan de einden der aarde. Waarom? Omdat de uitverkorenen bijeen zullen worden vergaderd, aldus ds. Rijken. Het gaat om het werk des Heeren. Aangenomen naar: de benoeming tot pastoraal assistent te Holten (part-time) G. Bouwhuis, die tevens pastoraal assis tent te Haaksbergen (part-time) blijft; Amsterdam N. J. de Jong-Dorland te Oostvoome; Lemele en Lemelerveld drs. B. W. Marsman, kand. te Amster dam; Voorschoten B. Ledegang te Ren- kum en Heelsum; Deventer drs. H. A. Marsman te Maarssen; Twello drs. T. W. Griffioen, kand. te Amsterdam. Beroepbaarstelling: drs. A. J. Hasker, Voorstraat 24-23, 8261 HS Kampen, tel. 05202-20536. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Lemele-Lemelerveld drs. J. R. Geersing, kand. te Kampen; Gro- ningen-Noord J. G. van der Hoeven te Nieuwleusen; Ridderkerk C. J. Mewe te Temeuzen. Bedankt voor: Kampen H. J. Boiten te Enschede-Zuid. CHK GEREF. KERKEN Beroepen te: Amsterdam drs. G. C. den Hertog te Leiden. Aangenomen naar: Goes K. Jonkman, kand. te Meppel. bedankt voor: Bussum K. Jonkman, kand. te Meppel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Oud-Beijerland J. Mijn ders te Veenendaal. Toegelaten: Het curatorium van de Theologisch School der Ger. Gem. heeft l student toegelaten tot de opleiding aan de school, te weten dhr. J. B. Zippro te Nijkerkerveen. Enéas, hij ligt machteloos op bed. En Petras mag naar de raad Gods optrek ken naar Lydda om deze man gezond te maken. Enéas, hij was arm en ellendig,! hij kon geen kant meer uit. Dat is nou het beeld van een ware gelovige, benadrukte ds., waar hij Paulus woorden aanhaalde, die sprak: „Ik ellendig mens". Paulus sprak niet: „Ik gelovige", of ,jk christen", maar: „Ik ellendig mens". En nu lezen we verder: En aldaar vond hij een zeker mens, enz. Ziet u. Petrus vond Enéas. Niet andersom, nee. God vindt de zondaar, op die tijd en op dat uur van eeuwigheid bepaald. Enéas, hij had andere tijden gekend in zijn leven, tijden dat hij kon staan en ook kon lopen. Hebt u deze tijden ook gekend, zo vroeg ds. zijn hoorders, of is dit vreemde taal voor u? Een mens moet aan zichzelf ontdekt worden. Of hebt u van uw doodstaat een nood lot gemaakt? Petms zegt hier niet tot Enéas grijp je kans, zoals in onze dagen veelvuldig gehoord wordt. Nee, Jezus Christus maakt u gezond. Enéas moest zich laten zaligen. Dat is geen valse lijdelijkheid, maar geloofs- lijdelijkheid. Er is maar een naam onder de hemel gegeven. Als enig fondament en als enig behoud. Want buiten Jezus is geen leven, maar een eeuwig zielsverderf, aldus ds. Rijken. Het slotwoord werd gesproken door ds. Tj. de Jong uit Garderen. Hij deed dit naar aanleiding van enkele woorden uit Efeze 4 vers 17 namelijk: „dat gij niet meer wandelt gelijk als de andere hei denen". Als wij deze woorden op ons in laten werken, dan zijn dit woorden die eigen lijk niet passen in onze verbondstheolo- gie, waar een godsdienstig mens zich gaarne in verschuilt, aldus ds. Maar de apostel Paulus zegt hier tot de gehele gemeente van Efeze, dat ze heide nen zijn. Is dat dan niet in strijd met de woorden aan het begin van deze zend brief waar staat: Aan de heiligen die te Efeze zijn. Want men is toch of heilige of heiden. Het is toch het een of het ander? Dat is het nu juist; die heiligen van hoofdstuk 1 die waren door de levende ontdekking des Heiligen Geestes aan de weet gekomen dat ze heidenen waren, en dat ze heidenen bleven. Wel andere heidenen, maar toch heidenen. Als een mens zo'n heiden mag worden, beklemtoonde ds., dan steekt hij zijn borst niet naar voren, maar dan slaat hij op zijn borst gelijk de tollenaar. Dan gaat hij met schuld en smart over de aarde, roepende: „Heere, gij weet toch van me af'. Hoevelen zijn er niet, aldus ds., die op de kansels spreken als een heilige, maar nog nooit een heiden in de beleving zijn geworden. „Tot welk soort heidenen behoren wij?", zo vroeg ds. in alle ernst. Tot die heide nen die in zichzelf nooit verder zullen komen, of tot die andere heidenen? Waar is ons zendingswerk op gericht? Als zendingsarbeid geen vracht is van Christus, dan is het tekort. Mocht de Heere ons maar brengen en houden op dat plekje waar we nooit verder kunnen komen dan een heiden voor Gods aan gezicht, zo besloot ds. de Jong deze jaar lijkse zendingsmiddag, die door enkele honderden personen werd bijgewoond. Na afloop was er in Elim nog gelegen heid gezamelijk koffie of frisdrank te gebraiken, en zendingsartikelen te kopen. De kollekte, met inbegrip van de ver kochte goederen bracht het mooie be drag op van 2.600,- waarvoor een ieder die hier zijn steentje aan heeft bijgedra gen hartelijk wordt dank gezegd. MELISSANT Gereformeerde Kerk De viering van het H. Avondmaal wordt, wegens bijzondere omstandigheden, verzet van a.s. zondag 18 juni naar zon dag 2 juli a.s. Het derde autotelefoonnet dat begin dit jaar is geopend blijkt explosief te groeien. Inmiddels zijn er raim 10.000 aansluitingen op het derde net. In totaal (autotelefoonnet 1, 2 en 3) is het aantal aansluitingen in Nederland de 43.000 gepasseerd. De verwachting is nu dat het aantal autotelefoon aansluitingen eind dit jaar de zestigduizend zal passeren. Dit zou betekenen dat het aantal autote lefoons in Nederland in één jaar is verdubbeld. Enkele redenen voor deze snelle groei zijn de uitbreiding van het aantal ver kooppunten van autotelefoons; na het vrijgeven van randapparatuur per 1 januari is dit vervijftigvoudigd. Daar naast blijkt het publiek veel belangstel ling voor „koop-apparatuur" te hebben. Tot begin van dit jaar was alleen verhuur van autotelefoons mogelijk. b.v.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2