ZORG EN VREUGD Een beetje dom is tie Speciale aanbiedingen w Politieberichten binnendeuren MEAO-boeken bollenpellers/ sters l =ü2ilS^ GOEDEREEDE .ogenschijnlijk domme jongen wordt professor Verkoop afrastering DIRKSLAND drukuuerk VRIJDAG 16 JUNI 1989 „EILANDEN NIEUWS' VIERDE BLAD De regen, al zolang verbeid, ze kwam. Maar onzafhank 'lijkheid, is in de laatste weken, (toen regen op zich wachten liet) van Hem, Die de natuur gebiedt, uitdrukkelijk gebleken. Veel van 't gezaaide lag nog droog. En ied're dag zocht weer het oog, het haantje van de toren. Maar elke morgen echter bleek, dat 't haantje net als gist'ren keek, als leek het vastgevroren. De wind bleef maar te koud en schraal En dat was ver van ideaal Niets wees er nog op beter. Men leefde bij het weerbericht, bekeek met een bezorgd gezicht, steeds weer de barometer. Ook die behield dezelfde stand. De droogte teisterde het land, als zelden werd vernomen. Er kwamen wolken aan de lucht, en velen slaakten toen een zucht, nu zal er regen komen. 't Was even slechts. Een buitj of wat! Men had de regen weer gehad. 't Scheen zoveel te beloven! Terwijl 't aan warmte nog herwon. kwam als tevoren, weer de zon, het beetje vocht ontroven. Bleef overdag de hemel blauw.... ook 's nachts kon er geen druppel dauw zelfs worden waargenomen. En weer werd daag'lijks uitgezien, naar lucht en wind, of er misschien, verandering zou komen. Toen namen velen 't zelf ter hand, en men beregende het land. Niet allen hadden water! Niet alle water bleek vertrouwd, te laat bleek 't water soms te zout, zo iemand kreeg een kater. De erge droge maand verstreekt, (wat zelfs de droogste meimaand bleek) dit, aldus de annalen. Met mei verdween er ook de zon, en met de junimaand begon, er regen neer te dalen. De lang verbeide regen kwam. Bij belanghebbenden vernam, men nu slechts vreugdeklanken! De blijdschap was nu wel zo groot, dat men de Redder uit de nood, vergaat daarvoor te danken! Arjaon van Herken „Er ist 'n guten Junge, aber 'n büschen dumm is er". Het is een goede jon gen maar een beetje dom is tie, antwoordde de moeder van Herman MENGE op een vraag hoe het met haar zoon ging. Moeder Menge had niet al te grote verwachtingen van haar zoon. Dat hij vele jaren later één van de grootste bijbelvertalers van Duitsland zou worden, zal ze wel nooit gedroomd hebben. Meer ziek dan gezond In het begin van dit jaar was het 50 jaar geleden, dat Herman Menge werd be graven. Hij was de jongste uit een gezin van zes kinderen. Meer ziek dan ge zond. Nadat hij mocht herstellen leek hij op school niet één van de snuggersten te zullen worden. Zijn moeder verwachtte niet veel van hem. „'n büschen dumm is er" zei ze in haar streektaal waarin ze zich bij voorkeur gaarne uitdrukte, zoals gelukkig velen in onze Eilanden Nieuws familie. Stille wateren Maar spoedig bleek het tegendeel. Na de lagere school ging Herman naar het Gymnasium. Hij werd echter met tegenzin door de Directeur toegelaten. Een nul is nog teveel Aanvankelijk kon Herman het onder richt in de oude talen nauwelijks volgen. Zijn leraar Latijn schreef eens onder zijn huiswerk „sub censura". Zo onge veer: een nul is nog te veel. Zijn huis werk krioelde namelijk van de fouten. Genie in de dop Na een halfjaar was Herman van een ogenschijnlijke domoor de beste in de klas. Hij bleek over een fenomenaal geheugen te beschikken. Spelend leerde hij verschillende vreemde talen. Alleen met het Hebreeuws had hij grote moeite. Daarin was hij geen bolleboos. Intussen stonden de docenten perplex over zijn prestaties. Hij deed zijn eind-examen zó goed, dat hij de hoogst denkbare cij fers kreeg. Daarna studeerde hij enige tijd aan de Universiteit van Göttingen. Zijn eerste funktie als leraar in Helm- stedt begon al spoedig met getreiter van de directeur van de middelbare school waaraan hij verbonden was. Dit lag Herman niet lekker. Zijn superieur wilde hem blijkbaar vernederen en voor schut zetten door hem op te dragen in de hoogste klas.... Hebreeuws te gaan geven. Toen Herman voor het eerst in die taal zou beginnen zei hij tegen zijn leerlin gen: „Mijn beste vrienden. Ik heb de opdracht jullie in de Hebreeuwse taal te onderwijzen maar ik weet er eigenlijk niet veel van. Ik ben in feite in dezelfde positie als jullie. Daarom gaan we SAMEN de schouders er onder zetten. SAMEN moeten we die taal onder de knie zien te krijgen. Laten we elkaar daarbij helpen. Daarmee had Herman de harten van zijn leerlingen voor zich gewonnen. Ze gingen voor hem door het vuur. Naast deze taal werd hij belast met het geven van godsdienstonderwijs. Nu was dit nogal moeilijk voor hem. Hij was namelijk nog niet tot persoonlijk geloof gekomen. Hij kwam uiteen zeer liberaal gezin waar rationalistische opvattingen hoog stonden aangeschreven. Na enkele jaren in Helmstedt les te heb ben gegeven werd hij docent aan het gymnasium van Holzminden. Daar bleef hij 9 jaar. Kort daarop werd hij directeur van het gymnasium in San- gershausen. Intussen had hij zóveel leerboeken geschreven, dat hem de titel van professor werd verleend. In die tijd - het was in het jaar 1,875 - een zeldzaam heid. Een hoge onderscheiding. Tenslotte doceerde hij nog een aantal jaren in Wittstock. Om gezondheidsre denen moest hij echter op.... 59-jarige leeftijd zich laten afkeuren. Hij ging met vervroegd pensioen. Herman Menge meende, dat daarmede een eind geko men was aan zijn levenstaak. Toen begon het pas Althans met zijn geloof in Jezus Christus!! De eerste „ritselingen" van een nieuw leven kondigden zich aan. Hi jwist niet, dat er in God's plan nog een gigantisch stuk werk op hem lag te wachten. Over die „ritselingen" schreef hij om streeks 1900: „Mijn kijk op het geloofsle ven is nu pas begonnen. Ik kwam niet plotseling tot het geloof maar heel geleidelijk". Van huis uit had hij niet veel meegekre gen. In de kerk van toen was niets „te beleven". Daar was de dood in de pot. Het was daarin kil en koud. Menge gevoelde zich ook niet onmiddellijk aangetrokken tot het Piëtisme en de toen buiten de kerk opererende z.g. gemeen schapsbeweging. Dit is nu positief an ders. „De Bijbel kende ik helaas nog niet. Het was voor mij een boek, dat met zeven zegelen toegesloten was. 'k Kende alleen het verhaal van het gesprek tus sen Jezus en Nicodemus". Tot zijn.... 60e jaar had hij nog nooit een hoofdstuk van het Nieuwe Testament in de Griekse taal gelezen terwijl hij toch die taal volledig beheerste. Daarnaast had hij geen idee van de inhoud van b.v. de brieven van de apostel Paulus. „Van de grote van de menselijke schuld en zonde, van de noodzaak van de ver lossing, van het gehele werk en de ver dienste van God's Zoon, van de be tekenis van diens sterven en opstanding, van het ware geloof, boete en bekering, was ik in de diepste zin van het woord niet „aangeroerd". Tegenwoordig zou den ze zeggen: het deed hem niks. HOE „het" begon In de herfst van het jaar 1900 moest hij zich 's avonds voorbereiden op een dag opening op school. Men had hem daar voor uitgenodigd. Hierbij ontdekte Menge hoe weinig hij wist van de inhoud en vooral van de boodschap van de Bijbel. Moest hij, de zeer geleerde en geziene professor, de kinderen.... Ja, hij schaamde zich diep! Kort daarop begon hij met alle kracht, welke in hem was, het Nieuwe Testa ment in de grondtekst te bestuderen. Hij, de man, die alle boeken van de klassieke schrijvers wel kon dromen. Hoe meer hij zich in dit testament verdiepte, hoe meer hij aangesproken werd door het heils werk van Jezus Christus. Hij leerde Hem daardoor als zijn persoonlijke Zaligma ker en Verlosser kennen. Menge wordt bijbelvertaler Onder het lezen ontstond in zijn hart de innerlijke behoefte om het Nieuwe Tes tament in zijn MOEDERtaal, de Duitse taal, te gaan vertalen. Hierbij bleek hem, dat het moeilijker was dan hij dacht. Hij had het vertaalwerk, naar hij vertelde, zwaar onderschat. Er waren hoofdstuk ken, welke hij zelfs zesmaal bewerkte. Hij liet echter de moed niet zakken. Onder de werking van de Heilige Geest prikkelde het hem steeds weer opnieuw met de bewuste hoofdstukken te begon nen. Met een onvoorstelbare werkkracht zette hij door. In die tijd begon hij zich steeds meer van de „buitenwereld" af te zonderen om ongestoord te kunnen zwoegen. Hij stak er AL zijn tijd in. Hij spaarde zich geen ogenblik hoewel zijn gezondheidstoe stand toch te wensen overliet. Hij was tenslotte destijds niet voor niets af gekeurd. Reeds na een jaar was hij klaar met het vertalen. Een enorme prestatie. Bittere teleurstelling Nadat een uitgever in 1909 zijn vertaling in pracht band, voorzien van schitte rende foto's op de markt had gebracht, was de belangstelling helaas pijnlijk MELISSANT Spreekbeurt Mbuma-zending D.V. dinsdagavond 20 juni a.s. om half 8 hoopt voor de Mbuma Zending te spre ken in het kerkgebouw van de Ger. Gem. in Ned. dhr. L. M. P. Scholten van Capelle a.d. IJssel. gering. „Er gaat niets boven de Luther- bijbel", zo zeiden de mensen. Zowel de uitgever als de vertaler waren diep teleurgesteld. Maar Herman Menge liet zich niet uit het veld slaan. Integendeel. Met een onvoorstelbare energie wierp hij zich vervolgens op het vertalen van het OUDE testament, aldus de bekende schrijver ds. Arno Pagel wiens vele boe ken o.a. uitgegeven zijn bij Francke in Marburg a.d. Lahn, W. Duitsland. Deskundige vrienden waarschuwden Herman voor deze „Mammoet"-onder- neming. Ten eerste was de Hebreeuwse taal waarin het Oude Testament is geschreven, één van de moeilijkste. Menge had echter die taal niet voor niets met zeer veel moeite onder de knie gekregen. Even vroeg hij zich af of hij t.z.t. wel een uitgever bereid zou vinden om zijn vertaling van zowel het Oude Testament als het Nieuwe Testament uit te geven. Maar niettegenstaande deze onzekerheid zette hij door. Zelfs met „gloeiende ijver". Hierbij mocht hij ervaren, dat God hem in zijn moeilijke werk zegende. Hij werkte letterlijk bijna dagen nacht. Merkwaardigerwijze deed hij intussen geen enkele moeite om een uitgever te bewegen zijn komplete werk uit te geven. Twaalf jaar later Eerst na.... twaalf jaar was hij er mee klaar. Over doorzettingsvermogen ge sproken en dan nog wel van iemand, die op 59-jarige leeftijd om gezondheidsre denen met vervroegd pensioen moest gaan. Hieruit moge weer eens blijken, dat, wat bij mensen voor onmogelijk wordt gehouden, bij God mogelijk is. God stelde hem in de gelegenheid het zo lang vol te houden. Herman was toen.... 81 jaar!!! In afwachting tot er zich een uitgever zou melden, stopte hij het Manuskript in zijn bureaulade. Hij was er van over tuigd, dat God op ZIJN tijd een uitgever op zijn pad zou brengen. En.... hij werd daarin niet beschaamd. Van dwaalwegen op DE WEG In die twaalf jaar kwam er een geweldige verandering in zijn leven. Menge schreef daarover: „tevoren was ik met intellectuele blindheid geslagen, wan delde ik op DWAALwegen in plaats van op DE weg, JEZUS CHRISTUS, 'k Leerde Hem kennen als DE waarheid en HET leven. „Er is geen andere weg dan Jezus Chris tus. Hij alleen is onze Zaligmaker en Verlosser". Menge voelde zich intens gelukkig. De „zegetocht" van de Menge-bijbel Wonderlijk toch beste mensen. God gebruikte een aanvankelijk scherp kriti- cus als „gangmaker" van de uitgave van het Manuskript. Deze kriticus, Joseph Ganger, had de z.g. „Elbefelder-Bijbel" watje noemt „gekraakt". Dit trok Menge zich erg aan. Na het lezen van het Manuskript van Menge, was deze kriticus echter ZO enthousiast, dat hij het Bijbelgenoot schap in Stuttgard bereid vond om te beginnen het Nieuwe Testament van Menge uit te geven. Binnen twee jaar waren daarvan drie oplagen verkocht. In 1926 volgde ook het Oude Testament. De MENGE-Bijbel was met Psaen van genoemd jaar allerwege verkrijgbaar en begon haar „zegetocht". Binnen ander half jaar waren er 70.000 ex. van ver kocht. Eind 1929 waren het er al 100.000. „Er ist 'n guten Junge.... Menge bleef tot zijn.... 98e jaar geestelijk fris. Lichamelijk was hij een wrak. Hij liep op twee stokken moeizaam door het huis. Kon bovendien slecht zien. De mensen, die hem thuis bezochten kwa men diep onder de indruk van het GELOOF van deze „jongen" waarvan de moeder zei: „Er ist 'n guten Junge, aber 'n büschen dumm is er". Arjaen van Zeeland Middelharnis - Diefstal uit winkel: Uit de winkel van schoenhandel „Bra bant" aan het Zandpad te Middelharnis werden schoenen weggenomen ter waarde van ongeveer 300 gulden. De verkoopster werd door een maspersoon aan de praat gehouden. Twee vrouwen die in zijn gezelschap de winkel betra den namen hierop de schoenen weg. Een onderzoek volgt daar een kenteken van een gebruikt voertuig genoteerd werd. - Diefstal (brom)fiets: Vanaf het Vingerling werd het afgelopen weekeinde wederom een fiets gestolen. Ditmaal betrof het een afgesloten da mesfiets, merk Batavus. Vanaf het Zand pad werd een bordeauxrode bromfiets gestolen, merk Tomos. Op de bromfiets was een verzekeringsplaatje aange bracht WMQ-973. Van de Jacob Bane- straat werd een groene Batavus racefiets weggenomen, staande voor de woning van de eigenaar. - Diefstal uit haven: In het afgelopen weekeinde moeten enkele eigenaren van bootjes, liggende in de haven van Battenoord, constateren dat er was ingebroken. Een eigenaar zag dat de toegangsdeur was vernield en dat zijn boot was doorzocht. Van een andere boot bleek een Mercurie 20 pk bbmotor, inclusief afstandsbediening Mercon- trol, een 22 liter benzinetank, alsmede de slang en nippels te zijn gestolen. Er werden nog een aantal boten „bezocht". Hiervan is nog niet bekend wat werd weggenomen. ANWB plaatst informatiepanelen ter afsluiting van de Willem Mary herdenking De ANWB zal op zaterdag 24 juni a.s. omstreeks 12.00 uur op zeventien ver schillende lokaties in Nederland infor matiepanelen plaatsen ter afsluiting van de Willem Mary herdenking. Middel burg speelt daarin een centrale rol. Hier zal mr. C.G.J. Rutten, burgemeester van Middelburg, samen met de heer J. Bur gemeester, algemeen directeur Werk plaatsen Walcheren en mr. P.A. Nou wen, hoofddirecteur van de ANWB op de Markt een informatiepaneel ont hullen. Ook de overige zestien lokaties hebben alle iets te maken gehad met het leven van de Koning-Stadhouder en diens echtgenote Mary Stuart. Het betreft landhuizen, die in opdracht van Willem of iemand uit zijn gevolg zijn gebouwd zoals b.v. de paleizen Soestdijk en Het Loo, Huize Voorst en Slot Zeist. Ook in het Deltagebied, in Brielle, Mid delburg, Vlissingen, Veere en Zierikzee worden panelen onthuld, want van hier uit werden expedities ondernomen naar Engeland. In dit gebied speelden ook andere zaken een belangrijke rol in de geschiedenis van de zeventiende eeuw. Oosterschelde als natuurmonument is slecht voor Tholen SINT ANNALAND - Aanwijzing van de Oosterschelde als natuurmonument is voor burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen onaanvaardbaar. Door betredingsregels wordt de ge meente ernstig schade gedaan. Slechts de twee eilanden bij de Dortmansplaten kunnen beschermd worden. Eventueel kan paal en perk worden gesteld aan het pierensteken bij de nieuwe Oesterdam. Burgemeester en wethouders van Tho len leggen die visie in een ambtelijk advies voor aan de commissies ruimte lijke ordening en bedrijfsleven. Het col lege van burgemeester en wethouders vindt dat de huidige druk op de platen en slikken geen betredings verbod recht vaardigt. In het advies stelt het college van B en W dat de plannen van Braks geen conservering of bescherming in houden, maar eerder een radicale om mezwaai betekenen. „Een decennia lange traditie - bijvoorbeeld van de plaatselijke bevolking om pieren te spit ten, langs of op de plaat te komen en te lopen, lamsoor te plukken ofte vissen op een dijk dan wel in een bootje te vissen - wordt dan in één klap verboden". B en W zijn bang dat de Oosterschelde een reservaat zal worden, waarin menselijke activiteiten uit den boze zijn. Daarnaast, zo meent het college van B en W, is er sprake van een forse investerings schade. Een jaar geleden bijvoorbeeld werd nog zes hectare dijk aan de Noord (boven de kern Sint-Maartensdijk) ge kocht voor recreatievoorzieningen. „Die voorziening heeft dan geen enkele waar de meer als deze voorstellen van minis ter Braks worden bekrachtigd. Verder zijn recent een drietal parkeerplaatsen door de gemeente aangelegd bij de Noord en bij de Dortmanplaten om het parkeren enigzins te reguleren. Ook dat wordt dan dus een stuk kapitaalsvernie tiging. Er wordt erg veel bezuinigd, maar wat met erg veel geld verkregen is zou dan in één klap waardeloos zijn. Dat is echter bezuinigen op een verkeerde manier. Eén en ander heeft destijds veel geld gekost en werd ook toegestaan! OPEL OMEGA 2.0 i GLS autom., div. extra's 14.324 km 1988 ....Nieuwprijs ƒ60.140,- NU OPEL OMEGA 2.0 1 LS LPG 44.807 km 1988....Nieuwprijs ƒ45.140,- NU OPEL OMEGA 2.3 Diesel Combi div. extras 81.000 km 1987....Nieuwpriis ƒ47.150,- NU OPEL REKORD 2.0 S GL autom. 63.935 km 1985 OPEL ASCONA 1.6 S autom., volledig hand te bedienen....55.575 km 1983 OPEL ASCONA 1.6 S sport uitg. LPG 88.243 km 1982 ƒ48.000,- ƒ35.500,- ƒ32.500,- .ƒ17.500,- ƒ10.950,- ƒ10.500,- 7.400,- Willi ÊiiiÊii ami iiÊiiÊ ÊiÊiiii ÊÊiÊi Êiaiii iiaia laia aam aai laaii maai aam m GEMEENTE J/flDDELHARNIS BOUWAANVRAGEN if aiiÊiii lam aiai urn iimi i jüii aim mi ami aai am ami aia mi Openbare commissievergadering 19 juni 1989 19.00 uur Commissie Financiën ca. Lozen bedrijfsafvalwater Burgemeester en wethouders hebben, gelet op hoofdstuk 4 van de Lozingsverordening van de gemeente Dirks- land, op 2 juni 1989 een vergunning tot lozen van bedrijfs afvalwater verleend aan: - Stichting Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, Stationsweg 22 te Dirksland 16 juni 1989, Burgemeester en wethouders van Dirksland. ENIG IDEE WAT GEHANDICAPT ZIJN KAN BETEKENEN? ENIG IDEE HOE WE GEHANDICAPTEN KUNNEN HELPEN? Zoekt u voor een koopje? Kijk bij: Restantenhal 't Hoad TE KOOP A-richting klas 2 en 3 Tel. 01870-5317 GEVRAAGD Gebr. STRUYK Stellendam Tel. 01879-1487 Voor: Geboortekaartjes Ondertrouwkaarten Visitekaartjes enz. w. A. BOTH- VAN 'T GELOOF Marij keiaan 43 3248 AS Melissant Tel. 01877-1947 OUDDORP Tegenwerking SAAB 900 GLS autom98.908 km 1981 Verder ruime keus in Kadett's diesels of benzine LPG div. merken De burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat burgemeester en wethou ders van deze gemeente van pian zijn om met toepassing van artikel 50, lid 8 van de Woningwet, medewerking te verlenen aan de bouwplannen van: - de heer P. Fun voor het uitbreiden van een berging op het perceel A. J. de Graaffstraat 16 te Sommelsdijk; - Direktie CampfensBinnenhuis" voor het veranderen van een winkelpand op het perceel Zandpad 36 te Middelharnis. De hierop betrekking hebbende stukken liggen met ingang van 19 juni 1989 gedu rende veertien dagen voor iedereen in het gemeentehuis ter inzage. Gedurende deze termijn kan iedereen schriftelijk bezwaar maken tegen de voorgenomen beslis sing. Een dergelijk bezwaarschrift moet worden ingediend bij het college van burge meester en wethouders van Middelharnis, Postbus 1, 3240 AA Middelharnis. MIDDELHARNIS, 17 juni 1989 Burgemeester en wethouders maken bekend, dat belanghebbenden In de gelegenheid worden gesteld om voor de verkoop van de afrastering rond het hertenkamp aan de Molentlenden te Oud- dorp in te schrijven: Algemene informatie: - hoogte hekwerk 1.60 meter. - lengte hekwerk ±150 meter. - de koper dient het hekwerk In eigen beheer op te breken en af te voeren. - het tijdstip van verwijdering dient in nader over leg te worden bepaald. Voor het desbetreffende hekwerk kan een prijs worden gegeven. Hiertoe kan in een gesloten enveloppe een schrif telijk bod worden ingediend, vóór maandag 19 juni 1989 om 16.00 uur bij burgemeester en wethou ders van Goedereede, Postbus 38, 3253 ZG Ouddorp. Op de enveloppe dient vermeld te worden „in schrijving hekwerk". Oosthavendijk 52 IVliddelharnis Tel. 01870-2416 /V/>MPELS>NVa' ALS HET JE WAT DOET, DOE DAN WAT. Plonv Tanis, ujerkzQQm bij drukkerij Gebr. de UUqqI, verzorgt qI uuj Tel. OT 878-1682 ('s avonds) of 01870-2729 (overdag)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 16