Komkommers en Meloenen Huisschaker kampioen van Goeree-Overflakkee 1989 -m^^^i^^^^(m(m(^^(^^(^''i^'i^^ BELANGRIJK BERICHT MOL KLEDING 150.-, 200.- en 250.- per stuk (^«5(-§l5(-«5f^9f^«9f«5f^9e^5^«5f^^ Grandioze verkoop van honderden japonnen en deux-pièces Geslaagden Rijksscholengemeenschap Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 16 JUNI 1939 De komkommerfainilie is niet erg uitgebreid. In onze streek groeit slechts één geslacht van deze plantenfa- milie en dat is de Heggerank. U kunt nu deze plant tussen b.v. een Meidoornstruik aan onze dijken naar boven zien klimmen, maar meer nog treft men ze in de tuinen aan. De Heggerank heeft in de grond een dikke, knolvormige wortelstok, van soms reusachtige afmetingen. Alleen bij graafwerkzaamheden zal men dat kunnen zien, want ook al werd deze wortelstok vroeger voor geneeskundig gebruik aangewend, men gaat er zo maar niet naar gra ven. Uit die wortelstok ontspringen lange, dunne sten gels die zich door hechtranken aan hoogopgroeiende planten of struiken vasthouden. Zó kunnen ze zich wel meters hoog verheffen. Mannelijke en vrouwelijke bloemen komen op ver schillende planten voor. Dat wordt in de plantkunde aangeduid als zijnde tweeslachtig. De Heggerank is beslist niet zeldzaam en dat is voor de bijen heel goed; de rank is dan ook een bijzonder goede drachtplant. Daar valt dus wat voor de bijen te halen! Persoonlijk vind ik de groen- tot geelachtige kleur van de bloemen van uitzonderlijke schoonheid! De later gevormde beseen zijn rood van kleur en zijn giftig. Men zal ze daarom lang aan de dan reeds verwelkte ranken zien hangen, want de vogels mijden ze, zonder daarvoor gewaarschuwd te worden.... Er is ook nog de Witte Heggerank maar die wordt gekweekt voor prieeltjes. Merkwaardigerwijs heeft deze rank mannelijke en vrouwelijke bloemen op één en dezelfde plant. Dat heet éénhuizig. De bessen van de Witte Heggerank zijn zwart en ook giftig. Komkommers Van de komkommerfamilie zijn enige geslachten vanuit de warme landen naar onze streken overgebracht. Men zou ze planten-emigranten kunnen noemen. Soms voor de sier, soms voor het nuttige gebruik er van, worden ze geteeld. De komkommer, waar de hele familie naar genoemd is, behoort er zelf toe. Toch kunnen ze hier op de z.g.n. koude grond worden geteeld. Het ene jaar gaat dat beter dan in het andere jaar. Worden ze gezaaid dan is het wachten op een warme dag, want de grond moet ook wel de juiste temperatuur hebben, vooraleer men met kans op succes zal kunnen zaaien. Het zaad is plat en eivormig. Opvallend zijn de tamelijk scherpe kantjes van het zaad. Helaas hebben komkommers in de volle grond vaak erg veel last van valse meeldauw, een schimmel die overigens op wel meer cultuurgewassen voorkomt. Slakken, vooral grond- slakken, zijn verzot op de jonge komkommerplantjes zodat waakzaamheid geboden is. Komkommers worden de laatste jaren door de kleine tuinder meer en meer als „plant" bij de tuincentra gekocht. Onder plat glas, in broeikasjes en op de koude grond geven ze vaak verbluffende resultaten te zien. De prijs van zo'n plant bedraagt 3 tot 4 gulden. Uiter aard worden in de grote kassen of warenhuizen de kom kommers massaal geteeld. Zo massaal zelfs, dat ze in bepaalde jaren met tonnen tegelijk op de veilingen wor den doorgedraaid. Zoiets is verschrikkelijk. Heggerank Buitenbeentjes Hier en daar worden ook wel eens Springkomkommers en Sponskomkommers geteeld. Springkomkommers vanwege de eigenaardige vruchten die bij rijpheid na aanraking van hun steeltje vallen en dan, door de ont stane opening, de inhoud met zaden wegspuiten. Het vezelige geraamte van de Sponskomkommer wordtd wel als badspons gebruikt. De vruchten van de komkommer zijn geel, wit of groen. Voorts is ook de Slangkomkommer ingevoerd maar of die zo veel geteeld wordt weet ik niet. De vrachten er van zijn zeer lang en smal. Met weinig fantasie haalt men de vorm van een kronkelende slang er gemakkelijk uit. Er is ook nog een periode van het jaar naar de komkom mer genoemd, de z.g.n. komkommertijd. Men bedoelt hiermee de slappe tijd die in verband met de vakantie van de mensen, vooral voor de krant aanmerklijk min der nieuws brengt. Een slappe tijd dus. Augurken De Augurken zijn een soort mini-komkommers. De groei- en bloeiwijze verschilt maar weinig met de echte komkommers. De teelt van augurken was op Flakkee enige jaren geleden intensiever dan thans het geval is. Vooral in de omgeving van Ouddorp kwam de teelt veel voor. Tijdens de bloei kan men heel goed de mannelijke van de vrouwelijke bloemen onderscheiden. De vrouwelijke bloemen hebben namelijk een onderstandig vruchtbe ginsel en dat lijkt in het beginstadium van de groei op de toekomstige vrucht der komkommers of augurken. Beide zijn ook goede drachtplanten voor de bijen! Het is zelfs zo, dat voor de teelt van komkommers in de kassen bijenvolken worden gehouden of gehuurd voor de bestuiving van de bloemen. Voor de tuin wordt soms de Stekelaugurk geteeld. Deze soort heeft witte bloemen en geeft echter borstelige vruchten. Meloenen Men moet er van houden. Meloenen hebben vooral met warm weer een hoge notering op de veilingen, wat trou wens ook voor komkommers geldt. In de warme landen worden hele karrevrachten met meloenen uitgevent. Dit is soms heel kleurrijk en een fotootje waard. Meloenen groeien in vele soorten. De vormen zijn pla- trond of ovaal en ze groeien als ondersoort van de kom kommers, op dezelfde wijze en in dezelfde tijd. Echter is de teelt van meloenen hier veel en veel moeilij ker dan de teelt van de komkommers. Maar wie niet waagt, die niet wint. Pompoen Ze lijkt wel een vrucht uit een sprookje maar de teelt er van is werkelijk. Waar de Pompoen haar oorsprong heeft is echter niet bekend, dus toch nog iets onverklaar baars zoals in een sprookje. Onze familie heeft voor meer dan 60 jaar, zonder onderbreking, zaden van dezelfde soort pompoenen verzameld en gedroogd. Tenslotte heb ik ze zelf (van vader op zoon) verwaar loosd en ben bij eventuele hervatting van de teelt, aan gewezen op andere zaden. De vrij grote bloemen van de Pompoen zijn prachtig oranje-geel. Pompoenen wor den wel in wedstrijd-verband geteeld. Vooral door schoolkinderen en dat brengt de natuur op leerzame wijze bij de jeugd! Van pompoenevruchten kunnen ver schillende gerechten worden gemaakt. Bij ons thuis vul den we de maag nog eens extra met pompoenepap, bereid met geitemelk, wat tarwebloem en kaneel. Na zo'n maaltijd kon men letterlijk geen „pap" meer zeggen.... Het is altijd weer verbazingwekkend dat van één en dezelfde plantenfamiliea enkele geslachten giftig zijn en andere daarentegen eetbaar en smakelijk! De Kalebassen Hebben komkommers, augurken en meloenen allerlei soorten, nou dat hebben de kalebassen zeker ook! Te beginnen met de Fleskalebas. De bloemen zijn wit maar de vorm van de vruchten kunnen zijn als van een peer of van een fles. Als de inhoud van de vrucht is weggenomen worden ze o.a. in India gebraikt als flessen. De Fleskalebas wordt daar dikwijls fraai gekleurd en besneden. Naast de Tulbandkalebas treft men ook nog de Reuzenkalebas aan, die wel 50 kg zwaar kan worden. Voor beide soorten moet men naar Indonesië gaan. Dichterbij huis kunnen we het heel goed stellen met de Sierkalebas die in particuliere tuintjes vaak wordt geteeld. Ze groeien net als komkommers al slingerend van de wortels af, verder de omgeving in. In de nazomer kan geoogst worden en de resultaten zijn veelal de moeite waard. Donkergroen afgewisseld met juist heel lichtgroen al dan niet gespikkeld met veel oranje vormen de hoofd kleuren. De vrachten van de Sierkalebas lijken wel met de hand beschilderd. Daarbij laten we de vormen dan nog buiten beschouwing. Raamlijsten of wandmeubels worden er mee opgesierd en de vrachten blijven heel lang goed. Een plantenfamilie zo waar met een happy end! Met dank aan de redaktie en de heer P. Vroegindeweij voor zijn „sprekende" pentekeningen. D. Hoogzand De werkelijkheid is minder sensatio neel dan de kop van dit artikel doet vermoeden. Kees Bakelaat, want dat is de nieuwe kampioen, is inderdaad sinds eenjaar of vijf geen lid meer van een schaak club, maar was daarvoor jarenlang gewaardeerd clubschaker bij „De Zwarte Pion". Drukke bezigheden dwongen hem (voorlopig?) het schaken in clubver band op te geven. De laatste ronde, op maandag 5 juni in „De Parel" bracht dus de ontknoping. Bakelaar had binnen een uur Henk van Oostenbragge, kampioen van „Stellen- dam", van het bord gezet. Koning mat op e8 d.m.v. een (gedekt) paard op f7 en de dame op d8. Henk van Oostenbrugge heeft in zijn eerste toernooi om het KGO trouwens onder de maat gepresteerd. Planken koorts? Na deze partij moest Bakelaar uren wachten op de afloop van de partij Ver- olme - Mourik. Door de grootmeesterre- mise in de partij De Glopper - Du Pree (5 zetten!) was Verolme bij remise al zeker van de derde prijs. De aftredende kampioen deed echter zijn sportieve plicht. Hij kwam wat beter uit de opening en behield in het midden- spel, ook na dameruil meer bewegings vrijheid. Een onnauwkeurigheid stelde Mourik in staat zo goed als gelijk spel te verkrijgen. In lichte tijdnood ging Bram spoken zien en met de allerlaatste zet voor de tijdcontrole liep hij met zijn koning de verkeerde kant op, en dat betekende mat in 2 zetten! Sneu voor Bram Mourik, die nu 2e werd, vreugde bij kampioen Bakelaar. Ver olme werd derde... In deze volgorde werden de Rabo- bekers verdeeld. Uitslagen van de laatste ronde, gespeeld op 5 juni in Middelharnis: 1 C. Bakelaar - H. V. Oostenbragge1 - O 2 A. Dane - J.M. van Rossum....l - O 5 6 P.A. Derrez - F. van AstO M.H.J. van Doom - T.C. van ProoijenO A. Douw - J.C. Hollander1 J. van 't Geloof - K. HameetemanO 7 J.B.H, de Glopper - Joh. du Preeremise 8 P.H. de Groot - J. NoordijkO - 1 9 R. van Hooff - D. Wolfertremise A. van Huizen - W.T. Breenremise 11 J. van Huizen - G.J.W. Zonneveldremise 12 H.K. Joldersma - J.W. Tanis....O - 1 13 G.deJong-B.J.BraggemanO - 1 14 J. Kraik - E.P. van Rhee1 - O 15 W.I. Peeman - J. DijkstraO - IR 16 W.J. van Rossum - W. de RidderO - 1 17 J. Santifort - J. Grinwisremise 18 F. Troost - A.L. van Maurikremise 19 E. Verbeek - M.L. van der Waal1 10 B. Mourik.. - O .1 - O IR - O OR 20 M. Verolme 21 Ad Visser - D. HameetemanO - 22 Ant. Visser - W. Markwat1 23 C. de Waal - P. Breve1 - 24 C. Wassenaar - J. Gebraad1 - O 25 KW. Wijnands - A. de BrainO - 1 Eindstand (na 7 ronden) 1 C. Bakelaar6 29,5 2 B. Mourik6 28,5 3 M. Verolme6 25,5 4 E. Verbeek5 31,5 5 J.B.H, de Glopper5 30 6 Joh. du Pree5 29 7 W. de Ridder5 27,5 8 A. Douw5 23,5 (16,25) 9 Ant. Visser5 23,5 (15,5) 10 T.C. van Prooijen4,5 28 11 A. de Brain4,5 24 12 J.C. Hollander4 29,5 (13,75) 13 A.L. van Maurik4 29,5 (13,75) 14 W.J. van Rossum4 28,5 15 W. Markwat4 28 16 J.W. Tanis4 25,5 17 H. van Oostenbragge4 23 (12,5) 18 J. Dijkstra4 23 (10) 19 D. Hameeteman4 22,5 20 F. van Ast4 22 (10,5) in lichte en donkere kleuren, ook in zwart/wit, normale prijzen vanaf 298.- t/m 498.- voor de fantastische lage prijs van Nu snel naar Mol Kleding te Krabbendijke, te Lunteren en op onze service-verkoop. Laat dit niet voorbijgaan! Wij heten u hartelijk welkom iwft 'f /te/e f/e •rit De koffie staat voor u klaar! Noordweg 3 4413 AA Krabbendijke Tel. 01134-2784 Maandagmorgen gesloten Vrijdag koopavond Postweg 2 6741 BC Lunteren Tel. 08388-3533 Maandag de gehele dag gesloten Vrijdag koopavond 21 J. Kraik4 22 (10,5) 22 K. Hameeteman3,5 28 23 R. van Hooff.3,5 26 (11,25) 24 R. van Doom3,5 26 (10,75) 25 K.W. Wijnands3,5 25,5 26 M.L. v/d Waal3,5 25 27 D. Wolfert3,5 24 28 C. de Waal3,5 21 29 F. Troost3,5 18,5 30 W.I. Peeman3 29,5 31 Ad Visser3 29 32 P.A. Derrez3 28,5 33 H.K. Jodersma3 27 34 C. Wassenaar3 26 35 E.P. van Rhee3 24,5 (9) 36 J. Santifort3 24,5 (8,75) 37 J. Grinwis3 21,5 (8) 38 B.J. Braggeman3 21,5 (7,75) 39 P. Breve2,5 25,5 40 G.J.W. Zonneveld2,5 24,5 41 J. Noordijk2,5 21,5 42 J. van Huizen2,5 20,5 43 G. de Jong2 23 44 J. van 't Geloof2 22 45 A. van Huizen2 19,5 46 W.T. Breen2 19 47 A. Dane2 15 48 J. Gebraad1,5 19 49 J.M. van Rossum1 18,5 50 P.H. de Groot0,5 17 Bij gelijk eindigen geven de zgn. weerstandspunten de volgorde aan. Deze punten staan bij elke speler vermeld (laatste kolom). Is ook het aantal w.p. gelijk, dan beslist de zgn. Sonnebom-Berger score. Dat puntenaantal staat in de voorkomende gevallen tussen haakjes. MIDDELHARNIS Afdeling MAVO Wim Andries, Oude Tonge; Margo Bakelaar, Achthuizen; John Damen, Sommelsdijk; Caroline v. d. Doel, Nieu we Tonge; CaroHen Doom, Melissant; Bianca Dorst, Sommelsdijk; Arno Dries- se. Middelharnis; Patrick Egbers, Acht huizen; André van Es, Middelhamis; Liesbeth Groenendijk, Middelhamis; Henk v. d. Gijze, Middelhamis; Da nielle de Haas, Dirksland; Eddy Hen driks, Sommelsdijk; Miranda Hoekstra, Sommelsdijk; Arieke Kastelein, Som melsdijk; Iwan Kastelein, Middelhar nis; Monique Kemner, Middelharnis; Janet Knape, Sommelsdijk; Estella Krie- ger, Stellendam; Robert Kroon, Som melsdijk; Karin van Lente, Sommels dijk; Ronald Muller, Sommelsdijk; Mi- chiel Mijs, Sommelsdijk; Jolanda Ne- derlof, Nieuwe Tonge; Marjan Nederlof, Nieuwe Tonge; Sascha Rappange, Oolt- gensplaat; Randal Scheurwater, Nieuwe Tonge; Björn Schuilenga, Dirksland; Edwin Taaie, Sommelsdijk; Michel Tuns, Oude Tonge; John v. d. Velden, Stellendam; Marjolein Verbiest, Som melsdijk; Jantine Visser, Middelhamis; Martin Vogelaar, Sommelsdijk; Maran- ke de Vos, Ooltgensplaat; Patrick Zuid ijk, Den Bommel. Afdeling HAVO: Patrick Altena, Stad aan 't Haringvliet; Ronald Bakker, Sommelsdijk; Danielle V. d. Berge, Middelhamis; Peter van Ber gen, Ouddorp; Ronald Buitelaar, Oude Tonge; Elly van Dam, Sommelsdijk; Sandra Dees, Den Bommel; Mariska Dirkx, Sommelsdijk; Corette van Dijke, Oude Tonge; Amo de Haas, Dirksland; Lennard Haeck, Oude Tonge; Melanie den Hollander, Middleharnis; Jacque line Janse, Oude Tonge; Wanda Jonge- jan, Dirksland; Marco Keijzerwaard, Melissant; Menno Kiela, Melissant; Fleur Kiijnsmit, Dirksland; Manetta Kostense, Stellendam; Mischa Kramer, Achthuizen; Ilonka van Lenten, Dirks land; Johnny v. d. Linden, Goedereede; Marieke Maljaars, Stad aan 't Haring vliet; Olaf Mouthaan, Stellendam; Rob Pieterse, Oude Tonge; Michel Pietersen, Dirksland; Basti Poortvliet, Ooltgens plaat; Ronald du Pree, Stellendam; Vooraankondiging Jeugd(concours)viswedstrijd Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan vna de Hengelaarsvereniging Krammer te Middelhamis zal op 24 juni 1989 een jeugdwedstrijd worden georganiseerd. Hieraan kan door de jeugd tot 16 jaar zonder betaling van een deelnemersbij drage worden meegedaan. Omtrent de plaats van de wedstrijd, het tijdstip en de wedstrijdduur wordt u in de volgende editie van deze krant mededeling ge daan. Leon V. d. Pijl, Den Bommel; Kees van Ree, Oude Tonge; Ramon Scheurwater, Nieuwe Tonge; Mariëtte Schrier, Som melsdijk; Olivier Schwaanhuyser, Mid delhamis; Henk Spelt, Middelhamis; Miranda Straik, Stellendam; Jolanda Verduin, Middelhamis; Adriaan Ver- schure, Sommelsdijk; Addy Vervloed, Achthuizen; Arthur Westerman, Som melsdijk; Peter Wielhouwer, Sommels dijk. Afdeling ATHENEUM: Mieke Balde, Nieuwe Tonge; Katelijne V. d. Berg, Sommelsdijk; Eva v. d. Boom, Nieuwe Tonge; Vincent v. d. Geer, Som melsdijk; Hilko Hartog, Oude Tonge; Annelies Hendrikse, Achthuizen; Anne- marieke Holster, Middelhamis; Leon- tine de Leeuw, Sommelsdijk; Tica Pee man, Ooltgensplaat; Eeske Roos, Som melsdijk; Richard Tuns, Oude Tonge; Janet Visbeen, Sommelsdijk; Anna Ka rin Vogel, Ouddorp; Colinda Vogelaar, Sommelsdijk; William Vroegindewey, Sommelsdijk; Michel v. d. Wallen, Stel lendam; Johan V. d. Welle, Middelhar nis; Belinda Winkels, Stad aan 't Ha ringvliet; Jantien v. d. Wijngaard, Dirks land; Esther Bakker, Nieuwe Tonge; Sikke Robert Bangma, Stad aan 't Haringvliet; Wim Diepenhorst, Stad aan 't Haringvliet; Marianne van Es, Nieuwe Tonge; Kees de Geus, Herkin gen; Jouke van Gosliga, Stellendam; Marjan la Grand, Stad aan 't Haring vliet; Amoud Meijer, Middelhamis; Marleen Oud, Middelharnis; Marijke Pollemans, Oude Tonge; Jeroen van Rijswijk, Stellendam; Ard Schrier, Som melsdijk; Martijn Spit, Middelhamis; Luc Tran Ba, Dirksland; Marco v. d. Vlugt, Stellendam; Martin van Wijk, Achthuizen. mann. bloem vr. bloem Komkommer, naar Rol 3 4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14