EIIAIIDEn-IHEUWS En natuurlijk haalt Jan van der Mast de krant...! Geslaagd! Haal de gratis Diplomap bij de Rabobank. Rabobank Q Auto te water in haven van Goedereede 15 juni 1989 De weg naar huis Prijsverlaging Bieten Samen sterk voor Nederland in Europa Raadsvergadering Oostflakkee: 13 juni 1989 13 december 1988: Jongeman, in coma, in ziekenhuis Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 13 JUNI 1989 No. 5807 plan-wijziging in gang gezet; er is nog sprake van een agrarisch handelster rein. Het handelsterrein zal wellicht een recreatieve bestemming krijgen. Leerlingenvervoer Anders dan in sommige overige ge meenten zal de wijziging Verordening Leerlingenvervoer, zoals die werd voor gesteld, geen financiële gevolgen voor de betrokkenen hebben, evenmin voor het vervolgonderwijs als m.b.t. het basison derwijs, waarmee met name ouders uit Achthuizen en de Langstraat te ma ken hebben. Nog voor half acht was de vergadering afgelopen. „Ze worden steeds korter", constateerde de voorz., voor een vol gende vergadering zelfs het ergste vre zend. De raad bleef nog even na om over het toegepaste management te praten, misschien zit 't 'm daar wel in dat het opnieuw zo lekker opschoot. De komst van de nieuwe secretaris drs. G. J. H. van der Vegt lijkt er ook verband mee te hou den, zo beluisterden we in de wandel gangen. Bij hoge uitzondering was weth. G. W. J. Poortvliet afwezig, maar hij heeft niet veel gemist. Hij verkeerde deze avond - wellicht ook bij uitzondering - in huise lijke kring waar het slagen van een van zijn dochters gevierd werd. Uniek concert Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo" te M'harnis-S'dijk In het kader van het 100-jarig bestaan zal op 24 juni a.s. door de Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo" 's avonds een uniek concert plaatsvinden. Dit wordt uitgevoerd in de aula van de LTS, Schoolstraat 11 te Middelhamis. Uniek omdat dit concert voorzien is van een aantal bij een dergelijk evenement niet gebruikelijke onderdelen. Centraal deze avond staat de uitvoering van een door Cees Vlak geschreven muziekstuk, genaamd „De nieuwe kleren van de keizer". Door zijn vele composities voor harmo nie en fanfare is Cees Vlak zeker geen onbekende in de HAFA wereld. Tijdens een concoursbezoek van Sem pre Crescendo in het najaar van 1988 waar Cees Vlak als jurylid optrad, zijn kontakten gelegd met als gevolg de a.s. uitvoering. Deze uitvoering van het muzikale sprookje wordt omlijst door een optre den van de balletschool „Le Tour" afge wisseld met gesproken tekst. De ballet school „Le Tour" uit Hellevoetsluis wordt geleid door Mevrouw Maud de La Combe. Speciaal voor deze avond heeft zij de choreografie uitgedacht en inge studeerd voor genoemde compositie. De bijbehorende tekst wordt gesproken door mevrouw Nel Broere. Voorts wordt het programma doorweven met een vocaal gedeelte in samenwer king met het orkest. Hiervoor is uitgeno digd mevrouw Marijke Nieuwenweg uit Numansdorp, afgestudeerd sopraan aan het Rotterdams Conservatorium. De algehele leiding van het concert is in handen van dirigent Arie Stolk. De aanvang van het concert is 19.30 uur. Kaartverkoop aan de zaal. Voor inlich tingen tel. 01870-5198 of 01870-5023. Hoewel de desastreuze prijsverlaging van de bieten volgens het voorstel van de landbouwcommissaris Mac. Sharry kon worden afgewend, moeten de bietente lers ook in 1989 gedecreteerd door Brus sel genoegen moeten nemen met een prijsverlaging. Dit jaar van 2 procent, oplopend door de diverse heffingen tot plm. 2,35%. De minimumprijs voor A. bieten was vorig jaar nog 106,07 en wordt dit jaar 103,59 per ton. De minimumprijs voor B. bieten was vorig jaar 65,39 en deze wordt nu 63,94. B. bieten zijn de bieten die de teler aan de fabriek meer levert, dan waarop hij naar rato van zijn aan delenbezit recht heeft (waarop een kor ting van 39y2% wordt toegepast, om de export te financieren. Het is de vijfde maal, dat de Nederlandse bietenteler door Brussel gekort wordt op de ga rantieprijs. De gulden werd ten opzichte van vorig jaar iets minder waard. De suiker wordt genoteerd in de Europese munteenheid ECU. Een ECU was vorig jaar/2,64704 waard en nu ƒ2,63785. Ook dat be ïnvloed de vergoeding in ongunstige zin. Ook een compensatieheffing van 1,39%, omdat van 1981 tot 1986 een tekort aan export financiering moet worden afge boekt. De Sowjet Unie en China hebben een tekort aan suiker, in Moskou en omge ving is de suiker zelfs op de bon. Austra lië en natuurlijk ook Cuba schijnen hiervan te hebben geprofiteerd, door tamelijk grote hoeveelheden aan deze landen te hebben verkocht. Rabo Den Bommel Een geslaagde ledenvergadering 1 juni 1989 verzamelden leden en gasten van de plaatselijke Rabobank in Den Bommel zich in Bommelstee. Na een vlot afgewerkte huishoudelijke vergadering, werd de komst van de heer Erwin Kroll afgewacht. Hij stelde zijn publiek, dat in grote getale aanwezig was dan ook niet teleur. Een goed betoog, waaruit bleek hoe moeilijk het weer soms is, een heldere diaserie, gaven toch een wat andere kijk op de weermensen van het KN.M.I. Het zijn weerdeskundigen, die via inge wikkelde apparatuur, berekeningen ma ken, die foto's vanuit de atmosfeer op di verse hoogtes bekijken, om dan te bezien hoe het weer zich ontwikkeld. De weerman Kroll gaf toe dat ook zij wel eens iets over het hoofd zien, en dat de berekeningen door één of andere oor zaak ineens niet meer kloppen. Uit zijn verhaal bleek dat een praatje over het weer, niet zomaar uit de lucht komt vallen, maar dat aan de weersvoor spelling heel wat vooraf gaat. Al met al mag de Rabobank Den Bom mel terug zien op een geslaagde leden vergadering waaraan de heer Erwin Kroll een belangrijke bijdrage heeft geleverd. Mexico en Venezuela hebben eveneens belangrijke aankopen gedaan. Uit Nederland wordt vanuit Vlissingen en via de Eemshaven in het Noorden suiker verladen bestemd voor Oost- Europa, maar de hoeveelheden die aan boord gaan zijn niet groot. Ben je geslaagd? Proficiat. Bij de Rabobank in je eigen woonplaats ligt dan ook nog gratis een Diplomap voor je klaar. Voor het zorgvuldig opbergen van je diploma! Je moet natuurlijk wél je diploma meenemen. En bij de Diplomap krijg je ook nog eens drie waardebonnen voor een gratis kopie van je diploma. Voor als je gaat solliciteren of wanneer je om andere redenen je diploma op moet sturen of tonen. Kom naar de Rabobank en we leggen je graag uit wat we je nog meer te bieden hebben. geld en goede raad Een Ford Escort met twee inzittenciisu ès gisie.avOKa, tegew Iküiiï eif, vanaf de Zuidzijde haven in de haven gereden. Een van de inzittenden, de passagier, kon door te hulp geschoten omwonenden snel op het droge worden gehol pen, maar voor de bestuurder, de 24-jarige E. S. uit Rockanje leek de hulp te laat te zijn gekomen toen hartreanimatie en mond-op-mond beademing, toegepast door ambulancepersoneel vruchteloos leek. Tóch was de man van morgen nog in leven al wordt zijn toestand zeer kritiek geacht. Hij verkeert in het ziekenhuis te Dirksland in coma. Mewater gaan werd door J^T_\'an Wijk gehoo-^^n hij snelde i te hou- Als ons nou enig teken had bereikt dat het bestuurlijk niet goed gaat in Oost flakkee, dan zouden we over de korte duur van nu al drie achtereenvolgende raadsvergaderingen zeker onze zorg hebben, maar vooralsnog lijkt daar geen reden toe. 't Lijkt veeleer de uit komst van een verwachting die de flak- keese dorpsbestuurders werd voorge spiegeld toen in het begin van de zesti gerjaren de gemeentelijke herindeling werd gepropageerd om per 1 januari 1966 te worden toegepast. Slagvaar diger zouden ze worden, de gemeente besturen, maar dat leek door soms oeverloze raadsbesprekingen te wor den gelogenstraft. Zetelen de flak- keese wijzen dan tóch in het oosten....? Eerst even de in de kop vermelde PvdA vertegenwoordiger J. v. d. Mast ten tonele gevoerd i.v.m. zijn verbale aan deel aan de o zo korte raadsvergadering van j.l. donderdagavond, de derde korte in successie. In die vergaderingen heeft ook de nieuw geïntroduceerde „gelegen heid tot het stellen van vragen" gegol den, maar niemand die daar tot dusver gebruik van had gemaakt, doch daar schraapte donderdagavond dhr. v. d. Mast de keel, waarbij de voorz. hem voorzegde dat dat de krant zou halen en dat doet 't. 't Was eigenlijk best interes sant wat dhr. v. d. Mast te vragen had, nog naar aanleiding van de verkoop, vorig jaar april, van het Gemeentekan toor aan de Ooltgensplaatse Voorstraat. Aan de verkoop aan de f am. van Rand wijk was de voorwaarde verbonden dat een deel van het grote pand een horeca- bestemming zou krijgen. Wat daar van terecht gekomen was, wilde dhr. v. d. Mast nu wel eens weten.... De fam. van Randwijk blijkt keurig aan de voorwaarden te hebben voldaan. Een aantal kamers zijn ten behoeve van pen- siongasten ingericht en bij de VW Oost flakkee hebben ze laten weten startklaar te zijn om gasten te ontvangen. Ze heb ben zich ook keurig aan de afgesproken tijd gehouden, 6 maanden na de datum van overdracht op 10 november vorig jaar. Verhoging erfpachtscanon Voor het overige niet zoveel nieuws in de te behandelen agendapunten. De verho ging van de erfpachtscanon van een aantal percelen grond aan het Handels terrein te Oude Tonge baarde nog enig opzien door de grootte van de verho ging, van 0,45 per m^ naar 3,60 per m^; de heren Bax (WD) en Van Dam (SGP) dachten daar het hunne van, ook al hebben de betrokkenen zich met de verhoging akkoord verklaard. Beide heren hadden liever een geleidelijke aanpassing gezien dan de toepassing van deze forse verhoging die door dhr. van Dam op 500% berekend werd. De raadsvoorzitter burg. de Vos deed er minder dramatisch over, hij vond het een zaak van rechtvaardigheid en heel zuiver redeneren. Ook bij anderen was bij een eerdere gelegenheid de grond prijs op ƒ45,- geschat en de canon op ƒ3,60 vastgesteld. De gemeente heeft recht op-, zowel als nu gelegenheid tot de opwaardering van de canons. Wel licht zal t.z.t. de waarschuwing van dhr. Bax van kracht worden dat straks de afkoop door de gemeente meer zal gaan kosten, maar thans is daar nog geen sprake van en is er geen bestemmings- Dezer dagen, een halfjaar na het gebeurde, ontvingen we een schrijven van de directe familieleden van het bijna-slachtoffer. Uit het briefje spreekt een ge weldige erkentelijkheid voor de redding van hun familielid uit het ijskoude water van Goerees' haven. De toestand van Ed mag inmiddels redelijk wor den genoemd al moet hij nog revalideren. Graag geven we ruimte aan het spontane schrijven. Het zal allen die de strijd om het behoud van Ed's leven hebben meegestreden en vele anderen die hebben meegeleefd hartelijk ver heugen het goede nieuws te vernemen. De familie schrijft: Bedankt....! Nu Ed na een zorgelijke tijd van angst, wachten en onzekerheid weer thuis is, schieten woorden ons tekort om ieder die zich inzette bij de redding van onze Ed voor zijn/haar aandeel daarin hartelijk te bedanken. We denken aan o.a. Jaap van Wijk, de politiemensen Huizinga (die zelfs te water sprong) en Sighem, Krijn Troost, Aren Groenendijk, het Rode Kruis ambulance personeel, Wim Koek, mevr. Hoek-Witte en Maart van Wijk, ta- kelbedrijf Bruinsma en Witte, artsen en verpleegkundigen van het Ziekenhuis te Dirksland. Dankzij uw snelle aktie en uw volhardendheid bij het reanime ren is het vrijwel onmogelijke tóch mogelijk gebleken en is Ed's leven behou den. Aanvaardt allen onze diepste gevoelens van dankbaarheid: Ed en Jannie, ouders, schoonouders en verdere familie. Stem donderdag VERVOLGVERHAAL - 7 - Niet uitgegeven manuscript, besctiikbaar gesteld door M. A. Knape Ze is tot tranen toe geroerd om de grote aanhankelijkheid van de kinderen, zo wel eigen als aangetrouwd. Jans heeft zelfs een grote tros druiven meege bracht. En Willem kwam met drie kolos sale sinaasappelen. Ze kan geen sinaas appelen zien zonder dat het water uit haar mond loopt, maar zoiets kan de jongen niet weten. Hij heeft de hele avond stil in een hoek van de kamer gezeten, alsof hij er niet bij behoort. Eén keer heeft hij aan Betje geïnfor meerd: „Hoe doeë juule noe vannacht". „O, dat kom wel terecht". En zij heeft gevraagd: „Hoe doe je noe in 't land?" Hij heeft hetzelfde geantwoord: „Dat zal wel terecht komme". Ze nemen er zuch tend genoegen mee. „EUè, gae noe, kinders, je mo' merge aoUegaere weer an je werk, en Betje is oak verslete". Zo zijn ze eindelijk alleen. De oude vrouw zegt er van: „Dat zal nie dikkers meer beure, Betje". Ze legt beide handen op haar borst en haalt diep adem met een pijnlijk vertrekken van haar gezicht. Betje probeert te bemoedigen: „Dat mot je toch niet geregeld zoa zegge, moeder, den dokter zeit, dat je ong makkelijk op kan knappe". „'k Voel 't wel". „Ellè, prebeer noe mar wat te rusten". Maar dat is de bedoeling niet: „Mo' je es pasjes hier komme zitte en es pasjes luustere". Betje luistert. De tranen lopen over haar gezicht. Nee, het komt er niet met moeder, dit is het begin van het einde. De oude vrouw geeft haar laatste instructies, soms moet ze even ophouden, dan haalt ze piepende adem. Als ze er niet meer is moet Betje gaan trouwen, ze moet in het huisje blijven wonen, de meubeltjes zijn voor haar. „Je bint 't leste bie m'n geweest en je heit er hard genog voor motte sjouwe. En de aore binne aoUe- maele onder dek". Haar lijfgoed moeten ze met z'n allen deelen, dan heeft ieder wat om nog eens aan moeder te denken. Er komt een tevreden lach op het oude gezichtje nu alles zo gemakkelijk te regelen is. „M'n gouwe krullen mo' je verkoape om den dokter te betaelen". „Och, moeder". En Betje moet er aan denken, dat het de gouden krullen van moeder's moeder zijn, en dat het dikwijls niet veel gescheeld heeft of ze moesten verkocht worden om aan het eten te blijven. „Je draegt toch geen keuvels, Betje, en waer mot je ze voor houwe legge". Het valt toch niet mee om afstand van de gouden krullen te doen, ze zijn een erfstuk, en om ze te behouden heeft ze met het leven moeten vechten. „Mar d'r kwam aoltoas nog uutkomste". „Och, moeder". Maar er is nog meer te verordonneren. Ze legt Betje precies uit welk nachtjak ze aan wil hebben in d'r doodkist. En in de onderste la van 't kabbi- net ligt nog een nieuwe nachtmuts. Betje kan het niet langer verdragen, ze begint te schreien: „Hou toch op, moeder, 't is toch niet gezeid,...." Ze kan niet meer. „Schreeuw mar niet, kind, 't is voor mien een groate troast, dat je niet as een erme verschoppe ling achterbluuft". En na een korte pauze: „Ik hadde je nog wel graeg getrouwd gezieë, mar dat hei nie zoa magge weze. Wullem is een goeie jon gen. Za' je goed weze voor z'n moeder. Dienkt er om, dat het z'n moeder is, oor!" Betje belooft het door haar tranen heen. De moe der sust: „Ellè, schei noe uut mi' schreeuwen, want je maek mien oak gaende. Eet noe dat pud dinkje mar op, dat Mariet vannaevend gebrocht heit, en gaet dan mar pasjes in m'n zurgstoel zitte. Prebeer je oagen mar wat te verschieten". „Och, moeder". Het valt Betje op, dat moeder haar bij zich houdt, en vanmiddag vond ze het niet nodig dat er gewaakt werd. En Mariet heeft van het puddinkje gezegd: „Noe mo' je 't Betje niet op laete ete!" „Ik ken ommers toch niet slaepe". „Ellè, kind, troast je noe mar. Ik hawe aolles zoa goed meugelijk voor je klaer gemaekt. En je hei Wullem toch oak". Maar dat is het niet waarom Betje zoveel verdriet heeft. „Wat hier achter bluuft, dat zal wel terecht komme", snikt ze, „mar joe.... joe.... moeder.... joe...." Even is het stil. De ogen van moeder en dochter kijken in elkander. De oude vrouw heeft het begrepen. „Mar joe, moeder.... joe".... Daarmee heeft Betje naar een diep geheim gevorst. Zo vra gen de Flakkeese mensen naar elkanders geeste lijke welstand. Het is erg onbeholpen. Ze hebben er nooit eerder over gesproken, de tijd dringt want de dood komt. „Och, m'n kind, daer is een gordien voor ge- schove". Als de dominee komt probeert hij het gordijn weg te schuiven. Hij geeft zich niet veel moeite, want deze dominee is moedig, zoals elke jongeman moedig is, ook kent hij het eiland niet. „Maar, moedertje, als je nu zo eens terugkijkt op de afge legde levensweg, moetje dan niet zeggen, dat God altijd als een Vader voor je gezorgd heeft?" Hij leunt met zijn arm op de bedsteerand. Het gezichtje van de oude vrouw ligt in de schaduw van de gordijnen. Ze zegt maar weinig, want ze is zo ziek. Maar nu dat in haar gedachten wordt gebracht gaat er een verrukking door haar heen. Haar handen op het witte laken vouwen zich, alsof ze bidden gaat: „Jae, dat heit Onzen Lieven Heere, domenee,.... goed voor m'n gezurgd".... En Betje, die bij de tafel zit te luisteren, wordt plot seling herinnered aan de intieme avonden met moeder samen. Ze zegt spontaan: „O, domenee, dat hei moeder zoa dikkels gezeid.... As Onzen Lieven Heere niet voor ons gezurgd had dan hadde m'n wel van den honger omgekomme. Me hawe 'n 't werkelijk niet an de mensen te danken". Die gulle erkentenis is voor dominee bemoedi gend. Hij legt zijn hand op de gevouwen handen van de zieke, zijn hoofd buigt voorover naar het witte gezichtje in de schaduw: „Heeft die trouwe zorg je dan helemaal niets te zeggen, vrouw Van der Molen? Durf je niet te geloven, dat God je straks bij de hand zal vatten om naast je te gaan als je die laatste moeilijke stappen moet doen?" „Och, domenee, dat zeit aoUemaele zoa weinig.... Hie zurgt oak voor de jonge kraoien as ze tot 'em roepe om broad". Vrouw Van der Molen heeft veel in de Bijbel gelezen en ze is altijd een trouwe kerkganger geweest. (wordt vervolgd) ^.^.^.^.^.^.^.^.lf.^.^.^.^.^l^^.^.l^^.^^.^.^.l(.^.l^^.if.^.^.^.:^^.^.^.l^l^4^.l^l^>^^■>^^.l^)^^.^.^.^.^.^.^.^.^■^.^.^.^^ CDA cdaW Europese VolksD Volkspartij

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5