Politie Groep Middelharnis rapporteert werk over 1988 De GO 55 ving een zeldzame steur Neeltje Jans Sea-Land-Expo en Port Greve Bas van Galen, subliem in 't verkeer Politieberichten flinke bezorgers Nieuwe projekten: Hans Groenendijk NIEUWE TONGE Goedereede Chr. MAVO „Het Spectrum" Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 13 JUNI 1989 Wanneer het in 1988 in Middelharnis niet anders dan pais en vree zou zijn geweest, dan had het politierapport 1988 niet de 34 kantjes A4 hoeven te bevatten waaruit het nu, door adju dant Kootstra wél is samengesteld. Vrijdag 30 juni neemt Middelharnis' Groepscommandant na 34 politieja ren afscheid na welke datum hij het politiewerk van wat meer afstand kan bekijken. In de rapportage is hij al wat in de huid van de ambteloos burger gekropen met zijn begripvolle consta tering dat wat de politie als „kleine criminaliteit" vermeldt, door de be nadeelden zeker niet als zodanig erva ren zal worden.... Je fiets zal maar gestolen worden, „kleine" criminaliteit weliswaar, maar je zóu ze dat 't'm gelapt hebben en dat gebeurde in het verslagjaar in Middel harnis maar liefst 97 keer (incl. Dirks- land), slechts één zo'n diefstal werd opgelost. Fietsendiefstallen en vernielingen, meestal gebeuren ze in de week-ends, met een „zeer groot bedrag" aan schade tot gevolg; er wordt op gestudeerd aan deze twee vormen van vermogensdelic ten een halt toe te roepen. Helaas waren er in 1988 zedenmisdrijven, ook zo"n pijnlijk onderdeel uit politierapporta- ges. In voorgaande jaren kwamen die nagenoeg niet voor. Er moesten in 1988 twee verkrachtingen, eenmaal incest, driemaal openbare schennis en vier maal het plegen van ontuchtige hande lingen worden genoteerd. Een van die zaken (H'oord) kreeg zelfs landelijke bekendheid. Inbraken waren er in Mid delharnis legio, 49 keer in woningen, 33 keer in scholen, 46 keer in voer- en vaar tuigen, 22 keer in een sportcomplex en 7 keer in openbare gebouwen. 16 ervan werden opgelost. In de gemeente Dirks- land vonden 55 inbraken plaats waar van er 8 werden opgelost. In detail vermeldt het rapport waaraan de politie in het verslagjaar de handen vol had. Aan velerlei toezicht, maar ook aan het reageren op het in werking tre den van beveiligingsapparatuur in daar mee beveiligde gebouwen. In het verslag jaar bleek het in 163 gevallen om vals alarm te gaan. Dat brengt voor de politie kosten met zich mee en werkt ook demo tiverend op de manschappen. Het wordt dan ook van het grootste belang ge noemd dat het aantal valse alarmerin gen wordt teruggedrongen. Aan het voorkomen van misdrijven zal ook prioriteit worden gehecht, er is zelfs van de opstelling van een regionaal plan, zelfs over de provinciegrenzen heen, sprake, o.a. waar het betreft de regionale ontwikkelingen aan de Greve- lingen. De politie stelt zich ook een actieve rol voor om veroorzaakte scha des bij vernielingen e.a. door de veroor zakers te laten betalen. Tegenover de demotivatie die de politie man wel eens overkomt staat het streven de manschappen te motiveren en de betrokkenheid van alle medewerkers te vergroten. Er zijn voor elk van de dienst onderdelen werkgroepen gevormd waar van de leider verantwoording schuldig is aan de kadervergadering. Van deze organisatievorm wordt veel verwacht. In het hoofdstuk verkeer is een opval lende opmerking dat bij verkeersonge vallen slechts een „zeer gering" percen tage van de betrokken bestuurders alcohol bleek te hebben genuttigd. Grootscheepse alcoholcontroles blijken maar weinig effect te sorteren, kleine, onaangekondigde controles zijn dik wijls nuttiger. Noch in Middelharnis, noch in Dirksland moesten in 1988 ver keersdoden worden betreurd, wel in Middelharnis 32 gewonden bij 227 aan rijdingen en in Dirksland 9 gewonden bij 85 aanrijdingen. Het rijden onder invloed kwam in Middelharnis 17 keer, en in Dirksland 11 keer voor. Van door rijden na aanrijding was resp. 40 en 14 keer sprake. Uitgevoerde controle bij drank en hore cagelegenheden hebben m.b.t. aanwe zigheid van vergunningen en het na leven van gestelde voorwaarden geen onregelmatigheden aan het licht ge bracht. Slechts incidenteel kwamen er klachten over de verstoring van de open bare orde. Op die klachten werd direct gereageerd, ook bij een gemelde vecht partij in de directe omgeving van een horecagelegenheid, bij welke gelegen heid zelfs een waarschuwingsschot moest worden gelost toen de vechtenden zich tegen de politie keerden. De politie heeft zoveel werk aan de administratieve rompslomp van de Jacht-, Vogel- en Visserijwet dat de vraag actueel is of de politie daar wel mee belast moet blijven. Alle jachttereinen zijn in kaart gebracht waardoor controle op de Jachtwet-bescheiden overzichte lijker is geworden. In het rapport wordt van een „aanzien lijke toename" gesproken m.b.t. het vreemdelingen toezicht, door zowel de komst als het vertrek van een groot aan tal asielzoekers. Gebleken is dat door cultuurverschillen problemen kunnen ontstaan. In het verleden had de politie nauwelijks bezigheden op dit terrein, in het verslagjaar '88 kwamen er evenwel al 15 mutaties voor. Met de brandweer staat de politie op goede voet, met weet - aldus het rapport - wat men aan elkaar heeft. In de gemeente Dirksland kwamen 8 branden voor, in Middelharnis 7. Het aantal schoorsteenbranden blijkt fors te zijn afgenomen, naar in het rapport wordt verondersteld dankzij de voorlichting door de brandweer. Onder het hoofdstuk Openbare Orde wordt herinnerd aan de overlast door de jeugd, ca. 50 maal, burenruzies, vervui ling van plantsoenen, overlast van blaf fende honden en de kennelijke staat waarin meerderen over straat liepen en thuis werden afgeleverd. Parkeerover last was er te over door de sanering van het terrein bij de HEMA, noodgedwon gen werd spaarzamelijk opgetreden tegen hen die elders die parkeeroverlast veroorzaakten; alleen de validen die gebruik maakten van parkeerplaatsen voor invaliden gingen op de bon. Het rapport besluit met een korte be spreking van gesignaleerde maatschap- Wij vragen per 1 juli a.s. voor de bezorging van ons blad te Nieuwe Tonge Inl. burg. van dit blad, tel. 01870-2629. pelijke ontwikkelingen, o.a. de slacht offerhulp, en opmerkingen over de organisatie, de outillage en de personele aangelegenheden. Daar hoort de ver melding bij dat tot de formatie van één politiegroep op het eiland is besloten. Tot de realisering van dat voornemen blijven de samenwerkingsvormen tus sen de thans bestaande 3 groepen gehandhaafd. - Diefstal portemonnee Een inwoner van Stellendam liet zijn portemonnee met 20,-, bankpas, ver zekeringsbewijs en een maandkaart van de bus achter in zijn kleding in het zwembad in Stellendam. Hij vond al leen zijn kleding nog terug. - Gevaarlijke „grap" Onbekenden hebben in de nacht van 3 op 4juni een paar planken doorgezaagd van een brugje achter de kinderboerde rij in Stellendam. De planken waren daarna „op scherp" gezet en met wat modder was geprobeerd om de zaag- snede onzichtbaar te maken. Het werd op tijd ontdekt, zodat er niemand een levensgevaarlijke val hoefde te maken. - Aanrijding met letsel Door een andere kant op te kijken zag een bromfietser uit Rotterdam niet dat er twee vrouwen met hun fiets waren gestopt op de Mr. Snijderweg. Met volle snelheid reed hij er tegenaan. Eén van de vrouwen heeft waarschijnlijk hersen letsel opgelopen en is opgenomen in het ziekenhuis. De fietsen werden zwaar beschadigd. - Aanrijdingen Zes aanrijdingen zonder menselijk let sel werden afgelopen week gemeld. De eerste aanrijding (5 juni) vond plaats in Stellendam op de splitsing Rijksweg/ Provincialeweg. Een automobilist zag te laat dat een voorligger stopte om voor rang te verlenen. De tweede aanrijding (6 juni) gebeurde op het Haveneind. Een automobilist keerde en werd door een passerende auto aangereden. De derde aanrijding (7 juni) vond plaats op de Eendrachtsdijk bij de afslag naar de Scharrezeeweg tussen drie achter elkaar rijdende personenauto's. De eer ste remde af om linksaf te slaan, waarna anderen er achterop reden. De vierde aanrijding (8 juni) kostte het leven aan een reegeit. Op de Provincia leweg bij Goedereede kwam zij uit de bosjes op het moment dat een auto passeerde. De vijfde aanrijding (8 juni) vond weer plaats op de splitsing Rijksweg/Provin- cialeweg bij Stellendam. Een automobi liste kwam uit de richting van de sluizen en verleende geen voorrang. Schipper Kommer Tanis van de GO 55 heeft vrijdagmorgen aan de Goereese vismijn behalve zijn schol vangst ook een steur aangevoerd. De steur, leverancier van kaviaar, heeft een Oosteuropese kom-af en is in onze viswateren een onbekende verschijning. De aangevoerde vis had een lengte van 1.20 mtr. en woog 5 kg. Vishandel Poppe uit Veere kocht in voor 27,59 per kilo. Op verzoek van VENDORADO heeft de Ouddorpse architekt en rekreatie- expert MATTHIJS ZEELENBERG samen met econoom Dr. HENK VAN CAPELLE, een ontwerp gemaakt voor een groots dakrekreatief projekt op het wereldwijd vermaarde Delta eiland Neeltje Jans. Het projekt bevat populair wetenschappelijke, educa tieve en rekreatieve onderdelen die allen verband houden met de zee en het milieu. Vendorado en het Zeeuwse rekreatiebedrijf „de Roompot BV" zullen samen met architektenburo Matthijs Zeelenberg het projekt verder ontwikkelen. Vendorado (aandeelhouders Gak, Philips en Ven- dex). Het projekt wordt gefinancierd door de NMB en de NIB. De eerste fase zal ca. 35 miljoen gulden bedragen. Na volgroeiing van het projekt zal de totale investering de honderd miljoen gul den benaderen. Wij zijn er van overtuigd dat het projekt door inhoud en vormgeving niet alleen een beeldmerk van de provincie Zee land zal worden, maar ook van natio nale en van internationale allure is. Het projekt Neeltje Jans - See/Land Expo ligt in een bijzonder aantrekke lijke markt waarin binnen een straal van 200 km. een 30 miljoen mensen wonen. Toeristisch bezoek In de provincie Zeeland verblijven jaar lijks 15,5 miljoen toeristen, waarvan 8 miljoen Nederlanders. Deze aantallen zullen nog sterk toenemen gezien de aktieve bouwaktiviteiten van recreatie centra als Port Zélande van Vendorado, Port Greve van RCB en overige aanbie ders van het toeristisch recreatief pro- dukt. Werkgelegenheid Op basis van 800.000 bezoekers zou er werkgelegenheid geboden kunnen wor den voor bijna 100 manjaren. Bedrijfsimago Hoewel niet strikt noodzakelijk voor De zesde aanrijding (9 juni) gebeurde op de splitsing Diependorst/Preekhil- laan. Een automobilist reed vrij snel langs een geparkeerde auto toen vanuit de Preekhillaan een auto de Diepen- dorst in wilde rijden. - Loslopende dieren Eigenaren van dieren blijken vaak over slechte of onvoldoende afrastering te zorgen. De afgelopen week werd twee maal melding gemaakt van loslopende dieren. De eerste klacht betrof een loslopend paard op de Oude Nieuwlandseweg. De tweede klacht ging over schapen die in een tuin aan de Koolweg liepen. Er zijn geen ongelukken uit voorgekomen. - Brandje Op de Dijkstelweg brandde op 6 juni een schuurtje af Waarschijnlijk is het schuurtje in brand geraakt na het versto ken van wat afval. De brandweer bluste. - Mishandeling In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een fietser op de Provincialeweg, ter hoogte van de Plasdijk, door twee jongemannen van zijn fiets getrokken. Hij werd geslagen, op de grond gegooid en diverse keren getrapt. Het slachtoffer slaagde erin om het land in te vluchten en aan zijn belagers te ontkomen. Een onderzoek naar de daders wordt inge steld. Ze waren met een donkerkleu- rige personenauto. STELLENDAM Een afsluiting van een schooljaar gaat altijd gepaard met afscheid nemen van klas 4. Afscheid nemen kan pijn doen. Echter niet, als die leerlingen met het begeerde diploma de school verlaten. Dan wordt de pijn verzacht. Daarom zijn we bijzonder blij, dat we weer 37 leerlingen mochten verheugen met een gunstig resultaat. Zes leerlingen legden zelfs in 7 vakken examen af Eén leerling moet zich nog onderwer pen aan een herkansing. Vermeldenswaard is, dat ongeveer 85 van de vakken op het hoogste niveau werd afgelegd, waarbij we ver boven het landelijk gemiddelde liggen. De geslaagde zijn: Uit Ouddorp: Connie Akershoek, Lilian Akershoek, Marion Bakelaar, Arjan v/d Bok, Kees Breen, Paola v/d Have, Ineke de Jong, Arco Lokker, Linda Lokker, Jan Arie Meijer, Daan Moerkerk, Kees van Oostenbrugge, Peter de Regt, Jorine v/d Stoep, Jeroen Vlietland en Karola v/ d Wende. Uit Goedereede: Anneke Redert, Karin Sjouken, Kora Tanis, Petra Tanis Ad en Petra Tanis Jd. Uit Stellendam: Hanneke Codée, Ma rion van Dam, Erwin van Helden, Heleen Human, Elma de Jong, Aart van Lenten, John Lokker, Piet Jan Moijses, Tineke Oosters, Vincent Otten, Angeli- que Reinhard, Heleen Rodenhuis en Marina Roon. Uit Melissant: Léon van Bruinisse, Ingrid Kok en Comelis Mijnders. een rendabele exploitatie van Neeltje Jans zullen grote bedrijven worden benaderd voor een presentatie van hun kunnen. Het concept van de presentatie is vergelijkbaar met dat van Epcot Cen ter in Disneyworld Florida. Bedrijven krijgen daardoor de kans zich perma nent voor een groot publiek te presen teren. De paviljoens Ie fase In de eerste fase worden de volgende paviljoens/aktiviteiten gerealiseerd: 1. Het „Dwarrelplein" funktioneert als kloppend hart en ontvangstcentrum. Het omvat onder meer de volgende onderdelen: - Diverse snackbars en restaurants - Diverse winkeltjes (souveniers, tijd- schrijven, snoep etc) - Thema-exposities en music-hall - Zeeland-Holland promotie-balie - Centrale maquette en videoscher men die beelden van de attrakties vertonen. Vanuit het Dwarrelplein kan men de diverse paviljoens via glazen corri dors bereiken. 2. Het Bewegende Thegter is een abso lute primeur voor Europa. Het is een bolvormig filmtheater met 400 zit plaatsen waarvan er 270 computerge stuurd hydraulisch beweegbaar zijn! 3. De „Delta-Expo" is een uitgebreide en verbeterde voortzetting van de huidige Delta Expo. Opp. 3.500 m^. De Expo wordt ondergebracht in een op ware grootte gebouwde replica van één van de al zo beroemde pijlers. Dit kathedraal-achtige gebouw wordt fc SPARTAMET de fiets met iets 1469.- voor een belangrijk deel opgetrokken uit glas. Het gebouw heeft een grondvlak van 25 X 45 meter, bereikt een hoogte van 50 meter en geeft zo de gigantische afmetingen van de onderwaterwer ken van Neeltje Jans weer. 4. Het „Wonder-Water-Wereld" pavil joen bevat naast de diverse aquaria waar men onder- en doorheen kan lopen, de avontuurlijke wereld van water. Hier kan men alle mogelijke avonturen beleven en spelletjes doen die met water te maken hebben. Een wereldprimeur die met name een grote trekpleister voor de jeugdigen vormt. De paviljoens van de 2e fase 5. Het „Zeeleven-complex" bevat de onderwaterwereld; het zeeleven. 6. Het „Zee-Expo"-paviljoen bevat een permanente recreatief-educatieve ex positie van de exploitatie van de wereldzeeën. Alle mogelijke facetten worden hier belicht, zoals energie, olie- en gaswinning, voedselwinning, zeevaart en visserij en mogelijk een toekomst-stad onder zee. 7. Een Hotel/Congrescentrum met 120 kamers. Architektenburo Zeelenberg maakt mo menteel voor diverse binnen- en buiten landse opdrachtgevers (waaronder Ven dorado, RCB, Bohemen) een tiental zeer grote rekreatie-projekten in Nederland, Engeland, Duitsland en Frankrijk met een gezamenlijke waarde van meer dan een miljard gulden. Aan het Grevelingenmeer verschijnt momenteel het nu reeds opzienbarende vakantiestadje Port Zelande (722 wo ningen met een gigantisch overdekt cen trum van 16.000 m^). Enkele kilometers verderop aan het Grevelingenmeer wordt binnenkort gestart met nog een 2e zeer grote ontwikkeling: het nog luxere Port Greve, 700 riante villa's met centrum. Port Zelande en Port Greve zullen via een bootdienst met elkaar verbonden worden en zo de grootste en meest luxueuze rekreatieve ontwikkeling van Noord-West Europa vormen. M'HARNIS - S'DIJK - Op het gebied van de verkeers-regelgeving maak je de 11-jarige Bas van Galen niks meer wijs, maar op ander terrein is'ie nog wél om de tuin te leiden, zoals Bas gistermorgen zou ervaren. Met 150 mede-scholieren had hij deelge nomen aan het verkeersexamen en juist over de examenopdrachten wil den ze Bas nog even spreken, zo werd hem voorgewend toen de politiebus vóór reed voor de Bosseschool. Op 't gemeentehuis wachtte hem weth. Koppelaar, hem voorgesteld als „hoofd van de technische dienst" die van Bas graag wilde weten hoe het had kunnen gebeuren dat alle leerlingen dezelfde fout hadden gemaakt. Bas moet hebben gedacht dat het ernst was, maar adju dant Kootstra, voorz. van de afd. Veilig Verkeer hielp hem snel uit de droom. Bas was de beste, de enige van de 150 die zowel het mondeling als het praktisch gedeelte van het examen foutloos had afgelegd. Tijd voor de 11-jarige om breed te glunderen, want liever nam hij een reeks complimenten en cadeaus in ontvangst dan met een „technisch amb tenaar" in conferentie te gaan.... Méér dan op z'n verjaardag werd'ie ver wend met een prachtig skate-board en een badminton-racket, met uiteraard z'n prachtig gecalligrafeerde verkeersdi- ploma aan de uitreiking waarvan dhr. Koppelaar de wens verbond dat Bas en al die anderen het geleerde in de prak tijk goed zullen toepassen. Ouders en de lerares mevr. Korte- ling werden door adjudant Kootstra mede gefeliciteerd met wat hij „een geweldige prestatie" noemde; de juf heeft aan Bas' verkeerskennis zeker een grote bijdrage geleverd. En daar ging'ie weer. Bas, nu met z'n spullen omdat van het prestatieverlof dat'ie van Adjudant Kootstra wél gekre gen zou hebben, niks kon komen. „Sebastiaan" kreeg nog wel een vriende lijke waarschuwing mee: „....denk eraan, je komt in de krant en iedereen zal op je letten, daarom géén fouten in 't ver keer....!" -^ j» I Let opl! verschillende hoogtes en kleuren Maak vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 Ontwerp voor Neeltje Jans Sea-Land-Expo

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2