eiüvhdeii-hieuws Brandweerwagentje in flonkerende tweede jeugd Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen ....ik hoor hier Kinderrommelmarkt flakkee expresse bv Tweeërlei fundament Geboorte Ganzeteil Bekoring Dijk taluta Portret van de Biesbosch en zijn bewoners 3e Blad VRIJDAG 9 JUNI 1989 No. 5806 Nieuwe boeken Tom Kroos. Zijn weg tot God. Een moeder vertelt over het sterven van haar zoon. Uitgeverij J. J. Groen Zn. te Leiden. Paperback. 72 pag. Prijs 12,50. In april 1964 overleed in een ziekenhuis te Utrecht een Schiedamse jongen op 22- jarige leeftijd. Tom Kroos was zijn naam. Zijn ziekbed en sterven waren een getuigenis daarvan dat God zich in Zijn genade laat vinden door hen die Hem zoeken. Maar - nog groter wonder - dat de Heere Zelf de eerste is die zon daren zoekt en ze tot Zich trekt. Toms moeder zette haar herinneringen aan die aangrijpende maanden op papier. Naar Toms eigen wens wordt zodoende zijn levenseinde doorverteld opdat ve len zouden horen van Gods genade voor verlorenen. Ds. P. de Vries, ned. her vormd predikant te Opheusden. stimu leerde tot de uitgaaf van dit verhaal in boekvorm. Hij schreef tevens het voor woord. O Johan van Dorsten, Van kleine koopman tot kleine 'knecht'. Uitgeverij Van den Berg te Kampen. Gebonden. 197 pag. Prijs 22,50. Het derde deel uit de serie romans over de IJsselstreek. De auteur is met die streek heel bekend. Hij woont in Wijhe, direct bij de rivier. Hij weet dus waar over hij schrijft. We lezen over Hendrik van Oosten en zijn vrouw Willie, in een wereld die sterk veranderd is. Tot Hen drik komt de roeping; „Ik heb je nodig, maak je gereed!" De koopman moet 'knecht' worden. Een kleine knecht.... O Ds. C. den Boer e.a.. Zicht op Israël (3). Uitgeverij Boekencentrum te 's-Gravenhage. Paperback. 220 pag. Prijs 25,90. Voor de derde keer verscheen een fraaie en instructieve bundel met bijdragen over Israël - het land, het volk, de staat. Deze paperback heeft als ondertitel „Het joodse volk en het verbond in het licht van de Heilige Schrift, de reforma torische traditie en het moderne joodse en christelijke denken! Dat is een hele mond vol. Ook van deze bundel was de samenstelling in handen van het Bezin- ningscomité Israël, dat de bezinning op Israël in de gereformeerde gezindte zoekt te bevorderen. Deze nieuwe publicatie is een bunde ling en bewerking van een negental lezingen die in het winterseizoen 1986- 1987 voor de EO-microfoon werden gehouden in het gelijknamige radiopro gramma. De opzet van het geheel is als volgt. Allereerst is er een bijbels-theo- logisch gedeelte (Dr. G. H. Cohen Stuart, Het verbond in het jodendom. Drs. J. A. V. d. Velden, Het verbond met Abraham, Ds. L. W. G. Blokhuis, Het nieuwe verbond. Dr. H. Vreekamp, Het ene verbond. Ds. P. den Butter, Kinde ren van het verbond). Vervolgens wordt getracht enig inzicht in de geschiedenis te geven (Drs. M. van Campen, Het ver bond en Israël bij Calvijn en de Nadere Reformatie). Tenslotte de actuele toe spitsing (Dr. S. Gerssen, Het verbond in joods beleven en in modem christelijk denken. Ir. J. van der Graaf, Het ver bond bij christenen in het Midden- Oosten). Al met al negen lezenswaar dige bijdragen. Zowel het openings- als het slotartikel zijn bijzonder informatief Ze betreffen onderwerpen die in dit kader gewoon lijk niet zo snel aan de orde komen. Ook dr. Gerssens bijdrdage over anderer visie op het verbond is de moeite van bestudering waard. Zeker voor hen die de gemeenschappelijkheid van jood en christen bovenmatig plegen te bena drukken. Ds. Van Campen maakt wezen lijke opmerkingen over de visie op OOLTGENSPLAAT Evenals vorig jaar zal op initiatief van de heer H. Kamerman, eigenaar van „De Fruitmand" aan de Beneden Molen dijk te Ooltgensplaat een kinderrom melmarkt gehouden worden. Zaterdag 17 juni a.s. kunnen de jongens en meisjes van voorm. 9 uur tot nam. 3 uur hun hart weer ophalen en allerlei spullen te koop aanbieden op een ter rein aan de Ben. Molendijk. De op brengst is bestemd voor de eigen vakan tie. Ook eigen gemaakte spulletjes kun nen worden meegebracht en niet te ver geten een kleedje, etc. waarop het een en ander kan worden uitgestald. De kinde ren worden verzocht om halfnegen aan wezig te zijn. Het zal weer een gezellige dag worden. verbond en Israël in het gereformeerd protestantisme. Ook de ontwikkelingen hierin komen aan de orde. Of hij overigens alle noties een even juist accent geeft, blijft een vraag. Binnenkort hopen we aan de hand van een recent boek van de schrijver over een verwant onderwerp hierop dieper in te gaan. Om niet meer te noemen - tot slot de lezingen van ds. Den Butter. Een even wichtige bijbelse bijdrage met een pas torale spits! Heel helder ook. De schrij ver handhaaft de Schriftuurlijke span ning tussen verbond en verkiezing. Hij schroomt niet het ijdele roemen in de „afstamming" van Abraham en het in- het-verbond-zijn te ontmaskeren. Er is sprake van de „tweeërlei kinderen van het verbond", een onderscheiding die zakelijk ook bij Calvijn aanwezig was. Diens woorden, geciteerd uit zijn ver klaring van Romeinen 9 6-1-7 zijn in dit verband bijzonder treffend. De algemene verkiezing van het Israëliti sche volk verhindert God niet, daaruit te verkiezen wie Hij wil. Dit is wel een klare spiegel der onverdiende barmhartigheid, dat God Zich verwaardigd heeft met een volk het verbond des levens te maken; maar in de tweede verkiezing, die alleen een deel van dat volk vervat, wordt een diepere genade gezien. Al met al een bundel die een hartelijke aanbeveling waard is. J. K. KRAAYESTEINSE DIJK Haar geslachtsnaam luidt Veronica en dat betekent zegenbrengster. Omdat ze wel eens een Franse koning van boze zweren heeft verlost. Haar soort naam, chamaedrys, ziet op nederig heid en kledij, bladvorm. Ze leeft laag bij de grond. Dat heeft het voordeel dat je soms door levensbedreigende elementen, zoals het scherpe van des maaiers messen, niet wordt opge merkt. Haar turkoois gezichtje van enkele centimeters heeft in het mid den een witte ring. Dat staat netjes. Het onderste kroonblad, haar kin, is wat smaller dan de andere drie. Don kerblauwe aderen op de hemels blauwe kroon dienen als honing- kenmerken en voeren de bezoekende insekten naar het binnenste van de bloem. Een korte kennismaking met de hooguit een decimeter grote Ere prijs van de Kraayensteinse Dijk. Op onze fietstochten door de polders tussen de havens van Middelharnis en Dirksland hebben we deze dijk altijd links laten liggen. Waarom? Ach, het is maar een kale streep door het land schap. Geen boom staat er met geve derde bewoners het talud te verfraaien. Een enkel bosje, wellicht spontaan ont sproten, probeert nog wat variatie te ver schaffen. Veel is het niet, zo van afstand. En van dichtbij? Startplaats is het haveneind van Som- melsdijk. Voorbij het mechanisatiebe- drijf kruisen twee zwaluwen als eerste levende wezens ons pad. Ze zwenken met snelle koerswijzigingen achter de insekten aan. Proberen zo hun kostje in de vlucht binnen te krijgen. Ook een slokje drinken kunnen ze op de vleugels. Voor het verzamelen van nestmateriaal moeten ze wel op de grond zijn. Liefst modder om een huis te metselen. Wat verderop staat een wit paardje stil te dromen. De kop, nee, het hoofd zowat gezakt op kniehoogte en het linkerbeen geknikt. Zoals het een paard in ruste betaamd. En een Afrikaans spreek woord bevestigt: Wie jong werkt kan in zijn ouderdom de zebra uithangen. Lek ker lui wezen. Twee rood-bonte koetjes houden hem gezelschap aan het prik keldraad. En halen heerlijk de soepele tong door het reukorgaan. Een vierde bewoner van dit stukje Schapegors heeft het, half mei, ook warm. Die zit lekker in een ouderwetse waterteil een beetje met zijn vlerken te wapperen Deze gans is zo dom nog niet. Op de dam er naast liggen een paar kin derfietsen. De bestuurdertjes ervan spe len wegkruipertje onder een duiker. Langs de Prutweg zijn een man en een vrouw in grote eensgezindheid bezig het prille leven van ongewenste flora met een lange hak weg te tikken. Een milieu vriendelijke onkmidbestrijding. De Boerenweg. Nu moet de derailleur een tandje lager om een helling te over winnen. Hier wordt de dijk een echte Dijk. Hetgeen wordt beloond door gul groeiend en bloeiend fluitekruid. In de stevige bries, op beide bermen, een gol vende bloemenzee van witte schermen, af en toe onderbroken of vermengd met proppen smeerwortel. Deze uitbundige bermflora vergezelt ons tot een met bloesem versierde boomgaard. Dan houdt de feestvreugde van de dijkchow plotseling op. De motormaaier is langs geweest. Nu liggen alle feestgangers in zwatten hooi te worden. Een traktorchauffeur heeft zoeven een drie-rijige hark aan de trekhaak gemon teerd. Daarmee worden de al verkleu rende halmen en stengels opgeschud en omgekeerd. Straks komt de vergaar- en perscombinatie alles netjes oprapen om er vervolgens pakketjes van te bakken. Bermbrood. Dan komt er weer rust voor het kruipend gedierte en een deel van het insektenleger dat zich bij voorkeur verenigd met en tussen de plantaardige vrienden van dijken en wegen. Het nu volgende geschoren stuk dijk heeft overigens een eigen bekoring. Massale uitbarstingen van grotere plan ten houden de geringere onder de duim. Die kunnen dan nu laten zien hoe mooi ze ook zijn. Zoals dit Herderstasje, vlak langs de weg, wat eenzaam op een kaal plekje. De plant is te herkennen aan de driehoekige vrucht waaraan ze haar naam ontleent. De herders in de midde leeuwen gingen met driehoekige tassen op stap waarin ze hun proviand meena men. Een soort stikzak. Kinderen, zegt Oudemans, vinden het prachtig de lepeltjes van de planten te Je mag als oud brandweerwagentje niet mopperen wanneer je op je ouwe dag niet ergens in een stoffige hoek, of erger nog, op de sloop-, maar daarentegen in zorgzame handen terecht komt....! Dat is het 35 jaar oude Fordje F 350 overkomen; van 1954 tot 1978, in welk jaar ze vervangen werd, is het Fordje de toeverlaat van de Goereese blusploeg geweest, waarna ze mocht rusten van haar goede werken in het brandweermu seum te Hellevoetsluis. Daar werd ze, nog steeds eigendom van de gemeente Goedereede, overkompleet. Transportondernemer Cees S. van Poortvliet te Ouddorp heeft zich over de aankoop waarschijnlijk niet zo lang het hoofd hoeven te breken. Cees heeft het ouwetje eens diep in de ogen gekeken en hij zal er misschien iets moois bij gezegd hebben toen hij het wagentje aan zijn wagenpark toevoegde, met het vaste voornemen het Fordje een plezierige oude dag te geven, en dat hééft ze inmiddels. Weer prachtig rood gespoten en, de chromen delen opnieuw verchroomd blinkt het Fordje zoals ze nog nooit geblonken heeft. J.l. zaterdag, op de in Ouddorp gehouden middenstands promotiedag heeft ze honderden kinderen gelukkig gemaakt door met hen rond te rijden. Speels liet ze soms haar sirene horen, alsof ze op weg was naar een heuse brand, maar dat wordt aan een jongere generatie brandweerauto's overgelaten, met een heel wat krachtiger hart dan het Fordje ooit heeft bezeten. Overigens is de pomp nog wel aanwezig en is het slechts een kwestie van het monteren van een nieuw onderdeel om die weer te kunnen laten funktioneren en ook dat heeft dhr. van Poortvliet zich voorgenomen, 't Heeft nü even genoeg gekost en eerst moet met feestelijke rondjes en wie weet, trouwerijen, wat terug worden verdiend. De brandweerauto moge dan een al wat langer brandweer verleden hebben, de 44-jarige van Poortvliet wint 't van 'm. Cees(je) Poortvliet was nog maar 4 jaar toen hij al, als mascotte van de Ouddorpse brandweer, in het brandweeruniform(pje) rondliep. Geen wonder dat hij en dat ouwe brandweerwagentje elkaar best wel mogen. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 g^ Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 ij Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 ritsen. Wonderlijk genoeg krijgt de plant zelf de schuld voor deze diefstal. In de volksmond heet ze ook wel lepeltjes- dief. Met dat tasje kruipen we nu, aan het eind van de dijk, achter de Oost- Havendijk van Dirksland, uit de wind voor een korte pauze. Eva spreidt een kleed over het gras omdat we zo zachtje- saan wel genoeg hebben van al die mie renbeten. Er komen twee thermosfles sen voor de dag. Eentje met fris waarin de ijsblokjes nog rammelen, en een met hete koffie. Een beetje fietservaring heeft geleerd dat je, als je geen twintig meer bent, tenminste even af moet stap pen na tien kilometer of drie kwartier. Terwijl nu de tafel wordt toebereid gaan wij in de hoek achter het hek de bloe mentuin in die in de eerste maaibeurt aan het roterend maaimes is ontsnapt. We verzamelen een boeketje Dijk taluta. Eerst wordt er wat Fluitekruid in de lin kerarm geschikt. Dan het tere goudgeel van de Boterbloemen net onder de witte schermen. Zo ontstaat er een contraste rende achtergrondkleur. In het midden een toefje Smeerwortel met twee han gende klokvormige paarse bloemen. Niet meer opdat de aandacht niet te veel naar het centrum wordt getrokken. Voor nog meer spreiding stoppen we links een trosje gebroken wit van het Herder stasje. Aan de andere kant tenslotte het hemelsblauwe van de Ereprijs. Zo, daarmee moet de partner maar tevreden zijn, zo'n mooie tuil van die kale Kraayensteinse Dijk. J. V. P. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 6 juni Doré gewone 1,47 - 2,05. Doré drie- lingen 1,25 - 1,50. Doré kriel 1,97 - ƒ2,02. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: zestien en een halve ton. Wanneer ik luister naar Uw Woord, maar leef of ik 't niet heb gehoord, dan heb ik tevergeefs gesjouwd, mijn huis is als op zand gebouwd. Wanneer de waten'loed zal slaan, dan zal het met die stroom vergaan. Slechts één van de twee fundamenten is bestand tegen de elementen. Laat ik dan toch op U vertrouwen en mijn huis op de Steenrots bouwen. O Er is een kind geboren, heel lief heel teer, heel klein. Dit kind mag ons behoren. Dit kind mag ons kind zijn. U boog 't verlangend wachten om in verwondering. En zorgvolle gedachten tot dankbare lofprijzing. Wij vouwen onze handen. Help ons bij onze plicht. Laat dit leven niet stranden, maar zijn op U gericht. Uit: Wim Plomp (voorheen te Middelharnis), Een aarde vat. Uitgeverij Boekencentrum te 's-Gravenhage. 48 pag. Prijs 13,50 In de Biesbosch, het natuurgebied van grienden en kreken, wonen nogal wat mensen. Hoewel menigeen een dergelijk terrein eerder beschouwt als het domein van herten, everzwijnen en, in het geval van de Biesbosch, bevers. Als er al iemand woont dan is dat hoogstens een boswachter, terreinbeheerder of aanver wante funktionaris. Menselijke aanwezigheid roept veeleer beelden op van wandelende rustzoekers op een mooie herfstdag, of van stevig doorstappende natuuronderzoekers met hun verrekijker in de aanslag. Voor velen is het daarom onbegrijpelijk dat er mensen zijn die het hele jaar door, of zelfs hun leven lang, verblijven op een plek die de stedeling hooguit op een mooie zomerdag bezoekt. Wat beweegt een mens om ook in de barre winter maanden op zijn post te blijven? In de Biesbosch wonen dergelijke overwinte raars, mensen die hun leven lang, van generatie op generatie, in de weer zijn in dit gebied. Zoals Wim van der Stelt, de eendenkooiker met zijn vrouw Janske en de oude en jonge Piet Stoop die samen een boerenbedrijf leiden. Zij en andere Biesboschbewoners vertellen in het pasverschenen boek over de Bies bosch over hun leven en werken op „het eiland van Dordrecht", ten noorden van de rivier de Nieuwe Merwede, het gebied dat de laatste decennia steeds meer in de belangstelling is gekomen. Hoe de schaarse bewoners tot nu toe geleefd hebben, is weinig mensen be kend. In dit boek zijn een aantal levens verhalen van authentieke bewoners verzameld. Het is een bijzondere erva ring te lezen dat mensen die zo dicht bij de grote stad, de beschaving wonen zo direct en intens door de natuur beïn vloed worden. De ervaringen van de huidige bewoners zijn beschreven en gefotografeerd door goede bekenden van de Biesbosch op het eiland van Dor drecht. Dat dit een stukje natuur is om zuinig te bewaren, is gelukkig ook door de rijksoverheid erkend. De Brabantse en Hollandse Biesbosch krijgen in de toekomst samen de status van Nationaal Park. Een schitterend lees- en kijkboek over een boeiend Hollands-Brabants na tuurgebied! „....ik hoor hier" is een uitgave van La Rivière en Voorhoeve te Kam pen. Het telt 104 pagina's en kost f 24,50. De samenstellers zijn Wim van Wijk en Ad Molendijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9