EIÜVriDEtl-rtlEUWA NIEUWS Nieuwe kotters Middelharnis beperkt vergoeding leerlingenvervoer basisscholen De weg naar huis uit de Kerken Stelle wint derde „nacht van Stellendam" Triathlon uitslagen Relatie met komst DALTON-school ontkend MEDEDEUNG Oud papier-aktie Dirksland Opbrengst astma-kollekte Rt/MPrSMD VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 6 JUNI 1989 No. 5805 NED. HERV. KERK Beroepen te: Ederveen (toez.) A. A. Floor te Uddel; Wassenaar (buitenge wone wijkgemeente) (toez.) C. N. van Dis, kand. aldaar; Oud-Alblas W. L. Smelt te Randwijk. Aangenomen naar: Lisse J. Verdijk te Westerlee; Rijssen P. H. van Trigt te Middelhamis; Beekbergen D. van Meu- len te Ridderkerk; Urk D. Heuvelman te Klaaswaal. GEREF. KERKEN Beroepen te: Heerhugowaard als ge vangenispredikant van de gevangenis Westlinge aldaar drs. J. F. Abma te Weesp (geestelijk verzorger van ver pleeghuis de Hoge Weij aldaar), wo nende te Amsterdam; Twello mw. drs. T. W. Griffioen, kand. te Amsterdam; Reformatorische Kerkgemeenschap De Kempen (als zendingspredikant te Botswana) drs. C. H. B. Weijs te Veere en Gapinge; Sleeuwijk drs. D. H. Sytsma te Kollum; Benschop, als predikant in tij delijke dienst (part-time) R. W. Schol ten, emeritus predikant te Woerden; Dwingeloo drs. G. Zijlstra, kand. al daar. Aangenomen naar: Heerhugowaard als gevangenispredikant van de gevangenis Westlinge aldaar drs. J. F. Abma te Weesp (geestelijk verzorger van ver pleeghuis de Hoge Weij aldaar), wo nende te Amsterdam; Reformatorische Kerkgemeenschap De Kempen (als zen dingspredikant te Botswana) drs. C. H. B. Weijs te Veere en Gapinge; Sleeuwijk drs. D. H. Sytsma te Kollum; Benschop, als predikant in tijdelijke dienst (part time) R. W. Scholten, emeritus predi kant te Woerden; Dwingeloo drs. G. Zijlstra, kand. aldaar; Dalfsen drs. A. Geerling te 's-Gravenzande; Pijnacker en Nootdorp drs. J. Borst, kand. te Amsterdam. Bedankt voor: Herwijnen drs. F. de Vries te Emmen. Beroepbaarstelling: drs. G. Zijlstra, kand. te Dwingeloo; drs. B. W. Mars man, Valentijnkade 64-III, 1095 JL Amsterdam, tel. 020-947692. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Schildwolde J. J. Poutsma te Hardenberg. Aangenomen naar: Onnen drs. J. W. Boerma, kand. te Kampen; Ten Boer H. W. van Egmond te Den Helder. Bedankt voor: Beverwijk, Enschede- Noord voor de miss. dienst te Irian Jaya, Ferwerd-Hallum, Lemele-Lemelerveld, Lisse i.c.m. Voorschoten, Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde, Surhuisterveen i.c.m. Opende en Ten Post i.c.m. Garrelsweer drs. J. W. Boerma, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Stadskanaal M. Oppenhui- zen te Dedemsvaart en W. van 't Spijker te Heerenveen. Beroepen te: Bussum K. Jonkman, kand. te Meppel; Rotterdam-West W. van Sorge. Aangenomen naar: Wormerveer G. Huis man, kand. te Westervoort; Zaamslag J. H. van Dijk te Doornspijk. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar: Sunnyside (USA) A. M. den Boer te Lisse. Bedankt voor: Lelystad D. Rietdijk te Moerkapelle; Chilliwack (Can.) J. J. van Eckeveld te Zeist. Vorige week is door twee drijvende bok ken de nieuwe G.O. 32 ,Jacob Senior" bij scheepswerf Bodewes in Foshol te water gelaten. De G.O. 32 is bestemd voor Visserijbe drijf J. Sperling b.v. te Goedereede. Het casco is besteld door Padmos Machine fabriek te Stellendam, die het schip ver der zal afbouwen en vaarklaar maken. Direct na de tewaterlating werd op de vrij gekomen plaats de kiel gelegd voor de nieuwe G.O. 44 eveneens voor reke ning van Padmos, die het schip te zijner tijd zal afleveren aan de firma J. Grinwis en Zoon te Goedereede. As. zaterdag wordt het oud papier en karton bij u opgehaald. U wordt ge vraagd het oud papier en karton voor 9 uur 's morgens gebundeld buiten te plaatsen. NIEUWE TONGE De kollekte voor het Ned. Astmafonds, huis aan huis gehouden in de week van 8 tot 14 mei 1989, heeft opgebracht ƒ2.514,35. Het Ned. Astmafonds bedankt hier mede alle medewerksters, gevers, geef sters en in het bijzonder de koUektanten, die hiervoor hun tijd beschikbaar heb ben gesteld om dit grote bedrag op te halen. Afgelopen vrijdag gaf wethouder Vis ser exact om 21.00 uur het startschot voor de derde nacht van Stellendam. Het was de eerste keer dat deze nacht marathon in het eigen overdekte zwembad „'t Zuiderdiep" kon worden gehouden. De Stelle, opnieuw sterk vertegenwoor digd met twee teams, won de voor gaande twee edities en wilde ook nu weer bovenaan staan. Team 1 had vooraf al een strak schema uitgestippeld om het clubreccrd (gevestigd in Klun- dert) te verbeteren. Er werd dan ook vol spanning naar de eerste tussenstand uitgezien. Na een uur zwemmen zat Stelle 1 keurig op schema maar.... niet bovenaan! Het was het Westduitse team SSFO uit Obemkirchen dat met slechts 5 zwem mers (normaal is een team 8 man sterk) de meeste meters (4200) had afgelegd. Later bleek dit toch zelfmoord te zijn want het tempo zakte naar gelang de nacht vorderde. Het dieptepunt kwam om 7 uur, want toen haalden ze niet eens meer de 3000 meter in het uur. Voor Stelle 1 liep het voorspoediger. In het derde uur hadden ze het verschil met SSFO weggewerkt en richtten ze de ogen op het clubrecord. Helemaal zeker waren ze niet van hun zaak, zodat ze van 1 tot 2 uur een tussensprint inlasten. Dit leverde 4200 meter op dat uur en daarmee lagen ze weer voor op hun schema. Uiteraard kwam er hierna een lichte terugslag. Hiervan trachtte ZPS te profiteren. Ze lagen in dezelfde baan als Stelle 1 en konden daardoor direct zien hoe ze op de Stellendammers inliepen. Maar zover liet Stelle 1 het niet komen. Met een ferme eindsprint in het laatste uur (4300 meter!) werd ZPS teruggewe zen en.... werd het clubrecord met bijna 1000 meter verbeterd! Redelijke resultaten van Flakkeese deel nemers aan de 1/4 triathlon in Rotter dam op 27 mei en in Sliedrecht op 3 juni. Er werd om 08.30 uur in de Delftse Schie door 350 recreatieve deelnemers gestart met 750 meter zwemmen, na dit vol bracht te hebben moest er omgekleed worden om het fietsparcours van 31 km af te leggen, dit ging door de polder vlak bij Zestienhoven. Hierna werd er begonnen aan het loop onderdeel van 8.2 km dat op het terrein van Zestienhoven gelegen was. De Rotterdam Airport Triathlon was voor het eerste georganiseerd en daarom waren er nogal wat gebreken, onder andere het fietsparcours was op som mige plaatsen vrij smal, waardoor je moeilijk in kon halen, en er lag nog al wat grind hier en daar. Adri Klein scoorde hier een tijd van 1 uur 59 min. en 46 sec. Andre Quak finisth in een tijd van 2 uur 5 min. en 58 sec. In Sliedrecht werden er verschillende afstanden afgelegd, je kon kiezen uit 500 meter zwemmen, 14 km fietsen en 2.5 km lopen, of 750 meter zwemmen, 28 km fietsen en 5 km lopen, of 1 km zwem men, 42 km fietsen en 10 km lopen. De langste afstanden startten als eerste om 9 uur in een 50 meter buitenbad. Hierna de middelste afstand en als laat ste de kortste afstand. Hierna moesten er 1, 2 of 3 ronden gefietst worden, er mag officieel niet in groepsverband gefietst worden, maar dit werd volop gedaan. Na het fietsen werden de deelnemers nog meer op de proef gesteld, want toen moesten er nog 2, 4 of 8 kleine rondjes gelopen worden. De Flakkeese deelnemers bij deze triath lon legden de middelste afstand af. Adri Klein 1 uur 34 min. en 18 sec; André Quak 1 uur 39 min. en 55 sec. Zijn er Triatleten die aan een triathlon mee hebben gedaan en dit geplaatst wil len hebben in de krant (onder voorbe houd) kunnen bellen naar 01870-6174. Stelle 2 liet zich ook niet onbetuigd. Na een misschien wat aarzelende start kwa men ze goed op dreef Ze wisten na 8 uren zwemmen zelfs hun vierde plaats om te zetten in een derde! In het laatste uur was het vooral span nend in de strijd om de vierde plaats. SSFO was in de voorgaande uren sterk teruggevallen. Zowel de Devel (Zwijn- drecht) als WVH 2 (Hellevoetsluis) had den nog kans op die vierde plaats. Kennelijk had WVH 2 nogal wat reser ves, want in het laatste uur persten ze er nog 4100 meter uit. Waarschijnlijk een verkeerde verdeling van de krachten, want ze begonnen de nacht met 3100 meter! Hun eindsprint was toch nog net te kort. Ze strandden op 50 meter achter de Devel. En dat op een totale afstand van 40050 meter! Beide teams kwamen toch te kort op SSFO. De Westduitsers hadden zich in het laatste uur weer her vonden en lieten voor dit uur niet min der dan 4250 meter noteren! Deze zeer geslaagde nacht van Stellendam eindigde als volgt: 1. Stelle 1 (Stellendam)46250 meter 2. ZPS (Stolwijk)44550 meter 3. Stelle 2 (Stellendam)41600 meter 4. SSFO (Obemkirchen/ West-Duitsland)40950 meter 5. de Devel (Zwijndrecht)...40100 meter 6. WVH2(Hellevoetsluis)....40050 meter 7. RBZD (Zierikzee)36850 meter 8. WVH 1 (Hellevoetsluis)....32500 meter Volgend jaar zal er zeker weer een „Nacht van Stellendam" worden geor ganiseerd. Eind november of begin december zal bekend worden gemaakt wanneer deze vierde nachtmarathon zal worden gehouden. A.S. zaterdag houdt zwemclub de Stelle al voor de tiende keer haar jaarlijks toer nooi. Ditmaal zullen aan de start ver schijnen: de Seuters ('s Gravendeel), de Ganze (Goes), de Lansingh (Krimpen a/ d IJssel), de Vuurtoren (Oud-Gastel) en de Stelle (Stellendam). De fracties Hoogzand en Vooruitstrevend Dorpsbelang hebben in de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergadering wat stekelig gereageerd op het voorstel tot wijziging van de Verordening Leerlingenvervoer. Het was hun veronderstelling dat de komst van de Daltonschool tot dat voorstel had bij gedragen, maar B en W hebben dat met nadruk ontkend, al onderschrijft het College dat de aanspraken van ouders op vergoeding van de kosten van ver voer van basisschoolleerlingen minder zullen zijn nu het zgn afstandscrite rium werd vergroot van 4 tot 8 km. Tot dusver moest de school minimaal 4, maar voortaan minimaal 8 km van de woning gelegen zijn om nog voor een vergoeding - op basis van de kosten van openbaar vervoer - in aanmerking te komen. „Het tijdstip is allerongelukkigst geko zen", vond dhr D Hoogzand, doelend op de komst van de Daltonschool. Hij meende dat de wijziging de ouders zal overrompelen waarom hij suggereerde het voorstel nog een jaar uit te stellen: „...wij voelen er niet voor de luchtband van de Daltonfiets leeg te laten lopen", verklaarde hij. Dhr Rijvers was nog wat grimmiger in zijn commentaar. „Onbehoorlijk" vond hij het; de onderbouwing van het voor stel noemde hij onbenullig en niet rele vant. Omdat de ouders van de a.s. DaltonschooUeerlingen niet wisten dat deze maatregen in 't verschiet zou liggen wilde dhr Rijvers de 4 km grens besten digd zien. Zo niet mevr Vemooij (PvdA). Zij wist in elk van de dorpen voldoende onderwijs mogelijkheden aanwezig. Elke andere keuze is een vrijwillige, met als conse quentie dat men voor de onkosten op dient te draaien. Ook dhr Kersbergen (WD) had vrede met de beperking: „een goede maatre gel", vond hij, „anders gaat iedereen die 70 leerlingen op kan hoesten een school beginnen, van mij mag de grens op 12 km worden gesteld!" „Principes kunnen wel eens geld kos ten", vond ook mevr Van Eek, wijzend op de mogelijkheid dat de ouders met elkaar een regeling kunnen treffen. De uitleg van weth Kievit ten spijt bleef bij de opposanten toch het verzet. Dhr Hoogzand geloofde zelfs dat meerdere ouders hun kind niet zouden hebben aangemeld wanneer ze van de wijziging op de hoogte waren geweest. Ook dhr Rjjvers hield vol dat het zorgvuldig zou zijn de maatregel eenjaar uit te stellen, maar de raad besloot met 13-4 het voor stel te accepteren. „Het is ook geen maatregel achteraf de school is nog niet begonnen en men kan zich nog bedenken", leek weth Kievit te nodigen. Dat is niet het geval met kinde ren die speciaal onderwijs volgen, zij hebben geen keuze maar zijn tot het vol gen van dat specifieke onderwijs ge noodzaakt. De kilometergrens voor speciaal onderwijs werd dan ook niet gewijzigd. In de overige eilandelijke gemeenten wor den met betrekking tot het bezoek aan de basisschool de volgende afstandscriteria aangenomen: in Goedereede 4 km, Dirks land 10 km en Oostflakkee 4 km. Vogelbescherming Van de Ned. Ver. tot bescherming van vogels was een schrijven ontvangen met betrekking tot de jacht, dan wel het ver bieden daarvan, op een aantal vogel soorten die door de Vereniging niet schadelijk worden geacht, terwijl die wel geschoten worden. De patrijs behoort daartoe en dhr Hoogzand was er als eer ste bij om duidelijk te maken hoe droe vig het met de patrijzenpopulatie gesteld is. Hij vond dhr Rijvers aan zijn zijde; dhr Rijvers prees het dat al 132 gemeen ten in den lande de jacht op bepaalde vogelsoorten verbieden. De raadsvoorz. burg Sleurink bena drukte echter dat de gemeenten niet ver der kunnen gaan dan de jachtwet waar in sommige vogelsoorten van bejaging worden uitgesloten; Alleen bij verpach ting van de jacht op gemeenteeigendom kan het beleid van de gemeente duide lijk worden gemaakt, maar bij overtre ding is er geen wettelijke mogelijkheid sanctie toe te passen zolang de jager de Jachtwet niet overtreedt. „Een goede jager weet wel wat 'ie schiet", verzekerde mevr van Eek; voor haar was het duide lijk dat het groeiende roofvogelbestand gevaarlijker dan de jager is, voor patrij zen en jonge hazen. Alhoewel er - zo benadrukte burg Sleu rink - in Nederland 704 gemeenten zijn, waarvan er niet meer dan 132 tot het nemen van maatregelen hebben beslo ten zal Middelhamis niet verder gaan dan de brief waarin de Ned. Ver. tot bescherming van vogels zijn ongerust heid toont, door te geven wanneer van gemeentewege jachtrecht wordt ver pacht. Geen subsidie De raad besloot afwijzend te beschik ken op een subsidieverzoek van de Stichting Zuid Hollands Verzetsmu seum te Gouda, zowel als op de verzoe ken tot subsidie van de samenwerkende thuisfronten voor militairen PIT/NKT enHT. Vanwege het jaarlijkse uitstapje van het personeel zijn wij vrijdag 9 juni a.s. de gehele dag gesloten. Ingetrokken werd het voorstel tot het niet noodzakelijk verklaren van de door de Ver. CNS te Sommelsdijk gevraagde voorzieningen. Kennelijk zijn er nieuwe gezichtspunten die heroverweging no dig maken. Industriegrond Twee percelen industriegrond op het bedrijventerrein „Oostplaat" werden verkocht, t.w. 1.10.00 ha, achter en naast perceel Huygens 65 aan Adco Holding b.v. en 1800 m^ aan Taaie Transport b.v. Portofoons De gemeentelijke brandweer zal worden uitgerust met nieuwe portofoons, voor de aanschaf waarvan een credit van ƒ21690,- werd gevoteerd. Momenteel worden nog portofoons van de Regio nale Brandweer Noordelijke Delta ge huurd, maar die zijn inmiddels 10 jaar oud en moeten veelvuldig worden gere pareerd, waarom vervanging noodzake lijk wordt geacht. Aankoop blijkt voor deliger te zijn dan huur, waarom tot de aanschaf van 8 portofoons werd be sloten. Dorpsvernieuwing Voor het opstellen van een „plan van aanpak" t.b.v. de dorpsvernieuwing Sommelsdijk, werd een credit van ƒ38500,- beschikbaar gesteld. Een be drag van 30000,- zal daarvan van de Provincie worden terugontvangen, zo dat voor de gemeente de kosten slechts 8500,- bedragen. Het Bureau Stad te Rotterdam zal het plan van aanpak ver vaardigen, te beginnen met een inventa risatie van de problemen én de oplos singen. Desgevraagd benadrukte weth Jacobs dat de dorpsvernieuwing Sommelsdijk groter, gevoeliger en ingewikkelder is dan die te Nieuwe Tonge, en dientenge volge ook meer zal gaan kosten. Alle waardering voor de eigen ambtenaren, maar dhr Jacobs ontkende dat ook zij, zoals uit de raad gesuggereerd, zo'n plan van aanpak zelf op zouden kunnen stel len. Zelfs kan dat niet aan professionele stedebouwkundigen worden opgedra gen, gezien de specifieke aard van dat werk. Schadevergoeding Weinig gehoor vond het schrijven van dhr M.K-van Eek, die namens dhr J. Zweerus een schadevergoeding ex art 49 van de Wet op Ruimtelijke Ordening heeft gevraagd. Dhr van Eek acht dhr Zweerus ongelijk behandeld te zijn in vergelijk met Fogum b.v. Al in 1981 had dhr Zweerus graag zijn tuingrond aan het Oostvoorgors de bestemming „woon- doeleinden" willen geven maar de raad bevestigde toen de tuinbestemming in het best. plan „Waterweg-Oost Voor gors". Ten behoeve van fogem werd het bestemmingsplam herzien waardoor woningbouw mogelijk werd gemaakt; dhr Zweerus meent op grond van een ongelijke behandeling een vereffening van ruim 150.000,- te kunnen claimen, al wordt zijn verzoek door College en raad afgewezen. Dhr Kersbergen (WD) had wel begrip voor de onvrede van dhr Zweerus, toch vond hij dat de claim niet onder plan- schade te brengen is, waarom het hem leek dat de zaak aan de burgelijke rech ter moet worden voorgelegd. Ok dhr v.d. Bogert (CDA) drukte er zijn spijt over uit, maar ook hem leek geen andere beslissing mogelijk dan het ver zoek af te wijzen. Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Nochtans heeft ze gezegd: „Misschien leef je moedertje wel niet zoa lange meer". Dat was een voorspelling. Een geruststelling voor Betje, dat de moei lijkheid van de trouwdag spoedig zal zijn opgelost. Met dat te zeggen heeft de oude vrouw afstand van haar leven gedaan ten behoeve van het kind,.... om het eindelijk een kans te geven. Nog voordat de paardepeen aan de put liggen wordt ze ziek. Het lijkt aanvankelijk niet erg, „een koutje gevat", onderstelt Betje. Ze aarzelt toch of ze naar 't land zal gaan. „Es mit wierook prebeere", stelt ze voor, „dan zakt het misschien wel wat". Het is een onge dachte tegenvaller, er is nog voor bijna vier dagen werk in het land, het slechte weer heeft opgehou den en de lucht staat naar vriezen. De oude vrouw begrijpt iets van die overwegin gen, ze kreunt in de bedstee. „Is het zoa erg, moe der?" „Och, m'n kind, bluuf mar bie m'n". En zo gaat Betje 's morgens om half vijf bij Willem zeg gen, dat ze niet mee kan gaan. Die zegt, als ze d'r boodschap gedaan heeft: „Nah, beterschap dan, ik komme vanaevend wel es effen kieke". Zijn moeder schuift de bedsteegordijnen weg als ze de buitendeur hoort dicht slaan. Ze loert door de kamer om zich te overtuigen, dat Betje wel waarlijk weg is. „Bel zoa, is d'r moeder niet goed, zoa. En mot ze daervoor thuus bluuve! 't Hei je nog al es veul mi' mensen die noait niks en schille, as d'r dan es een keer wat op doet zou je mar zegge ze binne tot de doad toe ziek. Kindersvoordewae- reld, hoe mos ik dat maeke mi' m'n zwakke lief, kon 'k je wel aoltied thuus houwe, ik voele aoltoas wat. Eer dat je weggaet mo' je nog es een teiltje waeter op bedsteeboord zette om den doek van m'n hoad nat te maeken. Oe, m'n hoad klopt toch zoa, ik hawe geen oage dicht gedaen vannacht". „Probeert dan noe nog mar een tukje te doeën, adviseert Willem. Maar ze is nog lang niet uitgepraat over mensen, die voortdurend een goede gezondheid genieten, en over haar eigen vele kwalen, die haar te eeuwi- ger tijd een onverwachte dood zullen aandoen. „Want dat spreekt, d'r wordt op 't leste nie meer op gelet, eh, de mensen worren het gewend". Ze vindt zich het beklagen waard. Willem maakt er een einde aan met de lamp uit te blazen. „Noe hei je nog een teiltje waeter vergete". „O ja, bel wat 'n spullen". Hij scharrelt in het schemerlicht van het nachtlampje naar de bed stee. „Waer is dat teiltje?" Ze gromt: „Lae noe mar draoie". Als de dokter komt vraagt hij„En heeft ze de laat ste tijd nergens over geklaagd?" Nee, ze heeft nooit ergens over geklaagd. De dok ter is daar zeer verwonderd over. Dat is te zeggen, ze was de laatste weken wel erg stil en triestig, net of er iets was. Betje denkt aan wat moeder een paar dagen geleden gezegd heeft: misschien leef ik wel niet zo lang meer. Ze durft het niet te vertel len: „Jae, dokter, noe je dat zoa vraegt, ze was niet als geweun, oor". De zieke geeft daar zelf een verklaring van met een zwakke, beverige stem: „Ik binne oud en ver- slete, dokter, het Heken nog wel wat as ik op de been binne, mar 't is niks meer". Ze maakt het de dokter duidelijk met haar versleten handen, ze plukt aan het dorre vel, droog als glimmend per kament. „En 't val nie mee, dokter, oud worre is niks, maar oud weze. Een mens weet, dat 'n niet hier ken bluuve, mar hie wil d'r toch niet an". Ze wacht even als valt het haar moeilijk om alles te zeggen wat haar bezwaard. De mensen op Flak- kee zijn niet gewoon om hun binneste voor ande ren open te leggen. Het komt er toch uit, nauwelijks verstaanbaar: „Dat zou wel gaen, dok ter, as een mens mar wist waerheen". Dat is wel de allergrootste moeilijkheid waarvoor een mens kan komen te staan. De dokter weet daar ook geen oplossing voor, hij knikt vriende lijk, het kan betekenen, dat hij er mee instemt. Hij denkt, dat hij geen dominee is en zegt: „Je had me wel es wat vroeger moge late hale". Betje wil daar antwoord op geven, maar de moe der is haar voor: „Je ken m'n toch niet hier houwe, dokter.... En och, 't zal zoa wel goed weze! Alhoe wel ze niet weet waarheen blijft ze vasthouden aan Gods goede leiding van haar leven. Het is vreemd, maar het is zo. Betje vindt het volstrekt niet vreemd, misschien ook geeft ze aan dat vertrouwen een verkeerde uit leg. Ze doet een beetje verontwaardigd: „Je mot toch niet zoa raor praete, moeder, je ken best nog opknappen, watsjoe dokter". De dokter durft dat niet te bevestigen, hij belooft poeiers en een drankje, en dat hij in de namiddag wel eens terug zal komen. Tegen Betje zegt hij, zonder dat ze er naar vraagt, dat er geen direkt gevaar bij is, nee, direkt gevaar is er niet, vooral rust en stilte, ze mag alles gebruiken wat ze heb ben wil, maar volstrekt geen voedsel opdringen. „Ze hei nog niks gebruukt, dokter". De dokter knikt. Betje kijkt met een bezorgd gezicht. Wat de dokter gezegd heeft is verontrustend, geen direkt gevaar, en ze mag alles gebruiken wat ze hebben wil. Vooral dat laatste is al zeer erg, zolang er nog iets te redden valt is een dokter geneigd om voor te schrijven: dit en dat mag de patiënt niet eten. Ze vraagt: „Wat zou er an schille, dienk je?" Ze gaat mee tot de voordeur, omdat ze begrijpt dat moe der het niet behoeft te weten. De dokter is al een man op leeftijd, hij is erg knap zeggen de mensen. Hij glimlacht gemoedelijk: „Och, als ik dat nou maar weet, zus, da's immers voldoende". Zieke mensen, die de nadering van de dood voor voelen, zijn toch nieuwsgierig of de dokter ook iets van die nadering bemerkt heeft. Daarom wordt Betje bij de bedstee geroepen: „Wat heit den dokter gezeid?" „O, niks, zoamar". „Zeit het mar gerust, m'n kind, want ik weet het wel". Ze is niet nieuwsgierig als gevolg van een heimelijke hoop, dat haar voorgevoel misleidend kan zijn geweest. Er is niets te hope, het is beter dat het zo gaat, ze vouwt haar handen op het witte laken in stille berusting. Betje vertelt van de poeiers en het drankje, en van de rust en de stilte. Maar dat heeft ze zelf gehoord, ze wil weten wat er bij de deur gesmoesd is. „O, zoamar". Het is immers niet verstandig om tegen iemand te zeggen, dat de dood komt. (wordt vervolgd) 4c 4: RumptstadB.V. Lievevrouwepoldersedijk 1 a 3243 LA Stad aan 't Haringvliet tel. 01871 -1202. ;f.^4.^^4:fl^^^4.:^>^^:^.^l^l^^l^l^4.4.^.l^4.l^l^:^l^4.^:^l^^^4■**'^*'^****4■***********************^ - 5 -

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5