Nipius Banket vierde in stijl het 25-jarig bestaan Concert in de Hervormde Kerk te Dirksland Wie schrijft er mee van en over Flakkee? 1 f =^^- GOEDEREEDE Ten behoeve van vernieuwing van de pleisterlaag Voorspeelavond „Vooruit" Grote rommelmarkt te Nieuwe Tonge Mosterd voor Zeehondencrèche in Pieterburen „Gevleugelde Vrienden" Herinneriengen an de huushoudschole Joe bin mar un klein moedertje de kroon op uw interieur Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 2 JUNI 1989 Het personeel en de drie mede-directeuren van Nipius Banket zijn deze week, na het Zilveren jubileumfeest van vorige week weer vlijtig aan het werk gegaan, maar voor een terugblik op de welgeslaagde viering hebben ze zich toch nog wel even laten storen. Unaniem zijn ze 't erover eens, een pracht feest is het geworden, mede doordat als ontvangst-ruimte een prachtige salonboot in de Stadse haven ligplaats had gekozen. Een vondst, die boot waarop het bovendien ook culinair goed toeven bleek te zijn...! Donderdagavond toen de afnemers er werden ontvangen werd het een levendige drukte op de kade. Er was muziek en ten besluite van de eerste jubileumdag een knallend vuur werk waarvan de afnemers, de Stadtenaren en velen uit de omgeving hebben genoten. Aan boord was er natuurlijk het kontakt geweest met de afnemers die door dir. van Schilf- gaarden werden bedankt voor hun trouw aan het Nipius- produkt, wederkerig mogen zij op een kwalitatief hoog produkt en de dienstbaarheid van Nipius Banket blijven rekenen, zo werd hen toegezegd. Vrijdagmiddag werden de leveranciers gastvrij ontvangen, als „Iseste vrienden" werden ze begroet en heel plezierig is ook de vrijdagavond geweest toen met het personeel een welverzorgde boottocht werd gemaakt. Bij elk van de gelegenheden werden ook de oud- directeur dhr. T. Nipius en zijn echtgenote, als grondleggers van het bedrijf begroet en gewaardeerd. Die waardering gold ook het personeel, per hoofd een scha kel in het voortbestaan van het bedrijf dat in de 25 jaar van zijn bestaan mede door de inzet van het personeel een goede naam heeft opgebouwd. Co de Boed en Co Nipius werden dan ook van harte met hun 25-jarig dienstverband gecompli menteerd en hen werd een enveloppe met inhoud aan geboden. Artsen zonder grenzen De Nipius directeuren hebben bij de jubileumherdenking nauwelijks aan zichzelf, maar meer aan de ander gedacht, ook aan de verre veel minder bedeelde naaste. In plaats van bedolven te worden onder bloemen en andere geschenken prefereerden ze een bijdrage aan de aktie „Artsen zonder grenzen", aan welke organisatie een bedrag van tienduizend gulden kan worden overgemaakt. Zaterdagavond 10 juni, 20.00 uur, zal een drietal flak- keese musici een concert verzorgen in de mooie oude Hervormde Kerk te Dirksland. De op Flakkee bekende organist Paul Kieviet en het duo vader en dochter Van Maanen - de heer W. van Maanen, piano en Esther van Steenoven-van Maanen, fluit - hopen voor u een aantrek kelijk en afwisseld muzikaal programma te brengen. Ook samenzang zal deze avond niet ontbreken. Het prachtige Künckel-orgel en de fraaie akoestiek van de kerk zullen zeker aan het welslagen meewerken. Zoals u vorige week al heeft kunnen lezen: de netto opbrengst van dit concert komt ten goede aan de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Dirksland: deze heeft plan nen om binnen korte termijn te komen tot het opnieuw aan brengen van een pleisterlaag op de muren van de kerk. Mocht u er nog nooit op gelet hebben, kijkt u dan tijdens het concert eens even omhoog. De muren die u ziet zijn grijs, grauw en kaal. Ze ontsieren dan ook het verder zo fraaie kerkinterieur. Enkele jaren geleden gebeurde het. Stukje bij beetje kwam het hele helderwitte pleisterwerk naar beneden vallen. Uitge zonderd enkele restanten dan, die door vrijwilligers óók maar werden verwijderd. Het was tóch wel duidelijk dat alge hele vernieuwing de enig mogelijke remedie was. Komt u ook - en daartoe willen we u van harte welkom heten - dan steunt u dus tegelijk de Hervormde Gemeente in het onderhoud van dit kerkgebouw. Het concertprogramma bevat, zoals gezegd, werken voor orgel, voor piano en fluit, en samenzang. Wat dit laatste betreft, velen weten hoe inspirerend men in de kerk van Dirksland kan zingen! Het geheel is zeer afwisselend en bevat werken van Johann Sebastian Bach tot Jan Zwart en van Gabriële Fauré tot Hendrik Andriessen. Geopend wordt met een Preludium voor orgel van Carl Phi- lipp Emanuel Bach, geheel in de galante stijl van die dagen. Vervolgens samenzang: Psalm 84 („Hoe lieflijk, hoe vol heil- genot...."), voorafgegaan door Zwart's Canonisch Voorspel. Na een Voluntary van een anonieme engelse componist uit de achttiende eeuw volgt een werk voor fluit en piano van de impressionist Gabriel Fauré, heel aangenaam om te be luisteren. Wist u dat het bekende liedje ,Altijd is Kortjakje ziek" van oorsprong een frans volkslied is? Wilhelm Friedemann Bach maakte er in de achttiende eeuw al een reeks variaties over. Paul Kieviet voert dit werk uit op het Künckel-orgel, dat voor deze muziek uitnemend geschikt is. Voor fluit en piano zijn vervolgens een „Sicilienne" van M. Poot en een „Intermezzo" van L. Relmes, beide heel fraaie stukken, uitgevoerd door de heer W. van Maanen en Esther van Steenoven. Het Concerto in G voor orgel van Johann Sebastian Bach was eigenlijk oorspronkelijk niet voor orgel geschreven. Johann Ernst, graaf van Sachsen-Weimar, schreef het in 1718 voor strijkorkest en clavecimbel. Het stuk is dus eigen lijk een bewerking, een arrangement. Heel levendige mu ziek! Na een „Petite suite" voor fluit en piano van Hendrik Andriessen (één van de belangrijkste twintigste eeuwste componisten van hollandse bodem) besluiten we het concert met samenzang: Psalm 108 („Mijn hart, o hemelmajes- teit...."). Deze samenzang wordt voorafgegaan door een orgelimprovisatie. De uitvoerenden: de heer W. van Maanen, wonende te Dirksland, is sinds zo'n dertig jaar organist van de Scotch OUDE TONGE Op 9 juni a.s. voorspeelavond voor en door de jeugd van „Vooruit". De blok- fluiters(sters) zullen hun kunnen tonen o.l.v. M. de Man. Ook zal het Jeugdor- kest een aantal werkjes uitvoeren o.l.v. H. Verweij. Verder is er een promotiefilm die alle facetten van de muziek zal tonen. De aanvang is 19.30 uur in „Bolbaeken" aan de West-Achterweg. Verder nemen we afscheid van de heer J. Kunst, leraar die wegens ziekte moet gaan stoppen. U heeft beslist belangstelling voor de jeugd, die/met/onder deskundige lei ding een basis zal gaan vormen voor de toekomst van „Vooruit". Tot ziens op 9 juni. Doen hé - aanmel ding van nieuwe leerlingen, die per augustus zullen starten op de blokfluit nu mogelijk. hypotheek op maat... nvm Makelaar Tamboer Opgelet: op zaterdag D.V. 17 juni a.s. is er een rommelmarkt met allerlei neven-aktivi- teiten in en rondom Hervormd Centrum „Elim" te Nieuwe Tonge, van 's morgens 9.30 uur tot 3.00 uur 's middags. Heeft u nog bruikbare kleding, wat wij nog volop kunnen gebruiken, dan kunt u dit afgeven bij fam. W. Boerman, Zuidelijke Achterweg 8 of bellen naar 01875-1753 of 01875 1644. De opbrengst van deze rommelmarkt is bestemd voor de zending en wordt gelijk verdeeld onder: GZB, Mbuma, Woord en Daad, Spaans Evangelische Zen ding. Nadere berichtgeving volgt nog door J.V. „Het Kompas". MIDDELHARNIS Opbrengst kollekte De voor de AVO Nederland gehouden kollekte heeft in Middelhamis 3063,20 en in Sommelsdijk ƒ2583,60 opge bracht. In de meeste filialen van Albert Heijn is vanaf 1 juni mosterd te koop, waarvan een groot deel van de opbrengst gaat naar de Zeehondencrèche in Pieter buren. De Franse mosterd is verpakt in een witte mok met daarop afgebeeld een zee hondje. Per mok van 2,79 staat Albert Heijn 50 cent af aan het opvangcentrum voor zieke zeehonden van mevrouw Lenie 't Hart. Naar verwachting zal zij na afloop van de aktie enkele tienduizenden guldens in ontvangt kunnen nemen. De aktie loopt zolang de voorraad strekt. DIRKSLAND Uitslag Chartres, 413 km, 240 duiven. Ie duif 1506 970 m.p.m. J. L. Roodzant: 1, 2, 6, 11, 12, 14, 17„ 21, 22, 24, 25, 26, 31, 33, 36, 38, 40, 55, 59; J. Kleijnenberg: 3, 4, 9, 19, 27; L. S. v. d. Baan: 5, 23,44; KI. de Jong: 7,15, 30, 34; N. H. V. d. Groef: 8, 39; W. Nieuwland: 10, 28, 29, 46, 53, 60; Mevr. IJzelenberg: 13,20,43;Comb.C.Nagtegaal: 16,18,35, 37,45,51,52; Comb, de Jong-Tieleman: 32,42,47,48,49, 50, 58; J. J. Don: 41, 56; D. J. van Noort: 54, 57. Hut stikje geleze van mevr. Huizer-Vroegindeweij, jae dat was leuk, die „huushoudschole" daer hao ik oak nog op gegaen! Hut was wel 10 jaer ear- der in oak dat verschil was groat. Ik hae 7 jaer op de laegere schole gegaen, in we wazze mit 2 meisje voor de huushoudschool, 2 voor de Ulo in 4 jonges voor de Ulo, 2 voor de HBS in 2 voor de landbouwschole of aores, dat hoar ik dan wel. 't Was altied nog de hogere naer hut hogere in de laegere naer 't laegere of waareke. De meisjes in un wienkel of kindermeisje of hulp in de huushouding of in 't land tot diep in 't naejaer, in dat was waereke hoor! Ik hoarde biede bevoorrechte klasse, naer de „huushoudschole". In dat was leuk, de meisjes kwammen uut het hele eiland, dat was wat aores as de laegere schole. Ongze klasse wier in tweeën gesplist, klas 1 en IA dat was de Ie keer,'t was gezellig mit al die andere groepen. 1 mei was de leschooldag, in de Binnenweg boven de „prijsslag". Middenin was de ingang, links de trap naer boven in ongder de trap berging voor de fiets van de juf. Rechts van de ingang, waer noe de kassa's van de prijsslag binne, was hut naoilo- kaol in dat was waereke oar, hand-, trap-, in elektrische machine's, we moste allemael nog leare, in dat viel niet mee! Bie de ingang lings, un trap naer boven in dan links un deure naer de keuken in rechts naer de kleed- kaemer of garderobe. In de volgende deure naer un ouwe keuken in w.c. (oud) in dan un deure naer un theorielokaol, dat oak overbluuflokoal was. Eerst de keuken, die was op 't noorden, 2 raemen op de Binnenweg in 1 zie- raem. Langs de kanten stingen kasjes mit serviesgoed in kleine pannetjes in U-vorm wasse de werktaefels op gesteld, mit krukken om op te zitten, die er onder geschove konden. Der was nog verschil in hoagte, peterolie stellen iets lager, gasstellen in electrisch koken. Dat koken learen was niet makke- luk, de meeste meisjes mochten thuus niks! Ik weet nog dat wij pannekoe- ken moste bakken, we stongden mar un beetje te roeren mit un houten lepel in blom in melk mit un ei, tot dat Nel (un bakkersdochter) de lepel in de hand kreeg in we mit ontzag keke hoe die an 't kloppen ging. We krege oak wasbehandelieng, allemael un zinke teiltje in zunlichtzeep in un pan mit waerm waeter in dan prubere op un wasbord mit un borstel un beetje schure, de theedoeken in werkdoekjes schoon te kriegen, we hadden wel lol onder mekander. We mosten oak lere strieke in vouwe alles netjes op stae- pels laege, de keuken mo ste we oak schoan houwe, in 't was aoles oud. Van meester van Loo, hoofd van de openbaere school kregen we rekenen in taellessen en in 't begin van boekhouwe. We hadde 3 daegen school, 's maendags in vriedags vrie om thuus te helpen, dus praktijk. We hadde oak nog un schoolreisje, dat ging zo, 's ochtends half 7 mit de Menheerse boat mee mit de fiets allemael tot Vlaerdingen, in toen verder fietse 't Westland deur tot strand Scheveningen, een juf reej voorop in de angdere achteran, ik had der nog wel moeite mee wangt ik was niet gewend om te fietsen zo'n eind, we weunden vlak bie schole. Op 't strand ongs broad opgegete, nog een ijsje, in toen weer terug over de groate weg dwars Rotterdam deur in de Rosestraete de fietsen in un tramwagon in zo naer Hellevoet, overvaeren in mit de tram weer naer Menheerse, de andere moste toe nog naer die aore durpen toe, mar ik was thuus. 't Is haest niet te geloave, mar 't is zo gegaen, de schoolreisjes van noe binne wel wat aores. Dat was 't zo'n beetje van de Ie klasse, 't Vervolg komt oak nog, 'k wou het hier mar bie laete, nou, de groeten van Tannetje van Toon Wakkie noe gae vertelle is un waere gebeurtenis. Wiele weunde op un durp, mit un haeven, sloaten, kreken, un spui, die noe dicht gegoaid is, vroeger reje mun op die spui schaesen. Mar affein, in al dat waeter zat toen nog knap wat vis, zodoende wastur oak ijeen, die daer de zaek beviste, in dat was dan tegeliek de visleveransier van ut durp. Miena, de vrouw, over wie 'k het wil ha, was un hijeel klein vrommus, ze had un paer kinders, in alle mael lustten ze graeg paelieng. Ze waere vaste klant bie die visboer. Jan Bruunsel. As Mien dan bezig was in dun huzen, dan gaf ze an die Ideine joon wellus un paelieng om mee te speulen. Dat joeng prebeerde die pae lieng dan vast te pakken, mar je weet hoe moeluk dat gaet. In op un kijeer gieng un dur op zitte, mar dat moch nie van zun moeder. In toen zun dan oak un standje daerom gaf, geef ik je te raejen wat dat joeng zei. Wel hie zei: Hou je mar stil, joe bin mar un klein moedertje, offun zage wou, zo klein assun was, ik bin nie benauwd voor joe. Mar Miena was un dood goed maans, die deej daer vaarder niks op uut, in gijeen maans zou ruzie mittur kriege; mar mun ha wel gelache om dat kleine joeng oor. Dat wassut dan van dat kleine moedertje wak vertelle wou. 'k Weet nie of de maansen nog leven, 'k ha ze in ieder geval in gijeen jaeren gezien. Allijeen is de paelieng wel effe dierder geworre dan toen, mar voor zo'n ienkele kij eer is 't altied nog un tractaosie vinde mun bie oengs tuus. In zeker geroakte paelieng, mar das hijeelemael nogal priezug. Mar voor verjaerdaegen in zo kajje dat dan best us vraege vinde wiele, in dat doemun dan oak an mekaor. In noe mun 't toch over „zijeefruit" ha, gomaet pelle mun nog altied zaalf, mar dan komt ut toch nog op un guide of drie per oengs. In un hijeel ien- kelde kijeer kank ze wel us koape, ongepeld dan, drie kilo voor un tientje. Ik pel over un kilo, zowat un uur in un kwartier. Gegroet mit zun allen van de visliefhebber EEN SPEL WET LICHT EN SFEER Church (Schotse Kerk) te Rotterdam. Hij werkt aan dit con cert echter als pianist mee. Esther van Steenoven-van Maanen is bekend als fluitiste (onder meer via de muziekschool in Middelhamis, waar ze als docente werkzaam was). Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium kerkmuziek, orgel en theorie der muziek. Behalve van de Hervormde Kerk te Dirksland is hij organist van de Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Verder is hij ondermeer werk zaam als privédocent orgel en piano. Het programma, tevens toegangsbewijs is aan de kerk ver krijgbaar. De toegangsprijs is slechts 3,- en voor 65+ en kinderen 1,50. Bij de uitgang zal, ten behoeve van de vernieuwing van de pleisterlaag, een kollekte worden gehouden. Alle liefhebbers van orgel-, piano- en/of fluitmuziek worden hierbij nog eens van harte uitgenodigd. U zult er geen spijt van hebben. Inspraakavond bestemmingsplannen Burgemeester en wethouders van Goedereede. Zo klaar als een klontje, „hier worden ze gebakken". V.l.n.r. de directeuren Grootenboer, van Schil/gaarden en Visser kritisch selekteren Tel, 01870-3477 i«^«^N^« .--- -.II.MMMWW.' Lijnbaanpromenade 11a Middelharnis Telefoon 01870-3096 Uil Illlli 'i|||ll|||||||ll||||||lil||||||lil||||||lllllilllllllll||lllllllll|lHll||||lllll!llllllll||||IIH^ a. 5e herziening Nieuwe OostdlJI< b. Ouddorp-Zuid c. Dorpsgebied Ouddorp De hiervoor genoemde bestemmingsplannen zijn inmiddels in ontwerp gereed. Voordat deze plannen vastgesteld gaan worden zal op dins dag 20 juni 1989 om 19.30 uur ten gemeentehuize van Goe- dereede een inspraakavond worden gehouden. Op de inspraakavond krijgt iedereen de gelegenheid opmer kingen te maken en vragen te stellen over deze bestem mingsplannen. De opmerkingen, vragen en suggesties zul len indien mogelijk venwerkt worden. In verband met de inspraakavond liggen deze bestemmings plannen ingaande 5 juni 1989 gedurende veertien dagen in het gemeentehuis (afdeling Algemene Zaken) ter inzage. Bij deze afdeling kunt u ook meer informatie over de plannen verkrijgen. 2juni1989,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10