EIÜVilDEn-rilEUWS Politieberichten „De Vliedberg" te Ouddorp, „een huis vol beweging De weg naar huis in Hellevoetsluis Hans Groenendijk 7\3 1469.- Zeekadettenkorps zorgt voor natische dag Goedereede 55 Prachtige nieuwe multifunctionele ruimte vrijdag in gebruik genomen Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 30 MEI 1989 No. 5803 Op zaterdag 10 juni a.s. wordt het 10- jarig bestaan van het Zeekadetkorps „Hellevoetsluis" gevierd met een brade rie, en een spectaculaire rampenoefe ning, waaraan door de volgende in stellingen wordt meegewerkt. Vrijwillige brandweer Hellevoetsluis, EHBO, Reddingsbrigade, Rode Kruis en duikschool, een lotus groep en am bulances. Deze oefening is grootschalig opgezet en „brandjes" en slachtoffers zullen volop aanwezig zijn. Deze oefening zal plaatsvinden aan de Heliushaven. Om 10.30 uur zal er een braderie geopend worden door loco-burgemees ter Klitsie. De braderie vindt plaats op de Westkade en is nautisch gericht. Er zullen enkele schepen te bezichtigen - Dronken man in de tuin Een bewoner van de Stationsweg in Ouddorp trof afgelopen week een stom dronken Rotterdammer aan in zijn tuin. De man had al zijn geld besteed aan alcohol. Een kennis van hem nam hem mee naar huis. - Kinderen zoek en surfers in nood De afgelopen week werd gemeld dat er twee kinderen zoek waren. Een driejarig kind was op het strand verdwaald en een vierjarig meisje was in de buurt van een camping in slaap gevallen. Vier maal werd melding gemaakt van surfers die in nood verkeerden. De eerste surfer bleek met een gebroken mastvoet rond te dob beren. De reddingsboot „De Griend" moest voor hem uitvaren. De tweede melding kwam vanuit Schouwen-Dui- veland waar een surfplank was aange spoeld. De eigenaar was erin geslaagd om op eigen gelegenheid aan wal te komen. De derde melding betrof een gewonde surfer die werd gevonden door de bemanning van „De Griend". De vierde melding kwam vanuit Ro- ckanje. Daar werden twee surfers ver mist. De ene werd door de reddingsboot „De Zeemanspot" gevonden. De ander werd om 1 uur in de nacht door politie op het strand van Ouddorp gevonden. - Valse alarmeringen Vier keer moest de politie de afgelopen week uitrukken omdat het inbraaka larm overging in een loods, een school of een bankgebouw. In alle gevallen bleek het een loze melding. Er wordt aan gewerkt om voor loze alarmeringen voorrijkosten te gaan berekenen. - Diefstallen e.d. 20 mei: Diefstal van een fiets op de Dirkdoensweg. De fiets werd later terug gevonden; 23 mei: Diefstal van een surfplank, merk Hifly, op de Brouwers- dam; 23 mei: Diefstal van een tandem op de Brouwersdam; 24 mei: Diefstal van een Amerikaanse kentekenplaat op de Oostdijk- seweg; 25 mei: Diefstal van waardepapieren uit een auto op de Stations weg; 25 mei: Diefstal van diverse voorwer pen vanaf een camping; 26 mei: Diefstal van een herenfiets op de Boompjes. De fiets is weer terug gevonden; 27 mei: Diefstal van een bruine heren- fiets op de Dorpstienden; zijn waaronder vanzelfsprekend het Korpsschip de „Van Moppes". Ook zal de Hover-marine van de ge meentelijke havendienst Rotterdam aan wezig zijn om een demonstratie te geven. De kanoclub Hellevoetsluis zal aanwe zig zijn om u te laten zien wat precies hun vereniging doet. In het kader van het milieubewust wor den mag de Greenpeace milieu-organi satie natuurlijk niet ontbreken. Verspreid over de gehele dag zullen er diverse demonstraties gegeven worden door o.a. brandweer Hellevoetsluis, Rode Kruis, Zeekadetkorps Hellevoet sluis, kanoclub en de Reddingsbrigade. Nabij de vuurtoren zal een autoshow gehouden worden door Van Berkel's Autocorner. Verder zullen er kramen bemand wor den door o.a. het brandweermuseum, Antillenhuis, Avom, DCMR, en vele anderen, kortom een komplete dag voor het hele gezin. f SPARTAMET ^U\ de fiets met iets 27 mei: Diverse diefstallen en vernie lingen aan de Hermansweg. - Wie niet horen wil.... Een jongen zette onlangs zijn fiets niet op slot. Gevolg: hij kon zijn eigendom afhalen op het politiebureau. Afgelopen week verscheen de jongeman weer op het bureau want hij had hem weer niet op slot gezet. Helaas.... geen fiets op het bureau. Daarom maar aangifte gedaan van diefstal. Een dag later was de fiets er weer. Hij was niet door de politie meege nomen, maar nu was zijn eigen vader een mogelijke dief voor geweest. Een compliment voor zo'n vader. - Boottrailer geschaard Op 21 mei schaarde een Belgische auto met een boottrailer op de Brouwersdam. Het geheel woog ongeveer 5000 kg. Het verkeer moest enige tijd geregeld wor den daar er gevaar bestond dat de hele combinatie op de rijbaan terecht zou komen. De boot en de trailer bleken veel te zwaar te zijn voor de auto van de Belg. - Brandjes Op 21 mei ontstond door onbekende oorzaak brand in de duinen bij de Punt in Ouddorp. Omstanders slaagden erin om de brand te blussen. De gealar meerde brandweer heeft voor de zeker heid de omgeving bespoten. Een dag later liep het opstoken van afvalhout op de Oosterweg wat uit de hand. De brandweer moest de zaak blussen. Op 25 mei was er een brandmelding in Stellendam. Dit bleek een storing in het meldsysteem te zijn. Op 27 mei was er een bermbrandje op de Damweg. De brand werd met de spa gedoofd. De gealarmeerde brandweer hoefde niet in aktie te komen. - Aanrijding met gewonde Een 8-jarig jongetje uit Stellendam stak op 22 mei met zijn crossfietsje de Zuiderdiepstraatweg over in de richting van het zwembad. Een passerende motorrijder slaagde er niet in om hem te ontwijken. Het ventje is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. 't Leek vrijdagmiddag in Ouddorp nogal onwerkelijk het verzorgingste huis voor ouderen „een huis vol bewe ging" te noemen, maar op „de Vlied- berg" is die kwalificatie onverkort van toepassing nu het tehuis is gecomplet- teerd met een Multi-Functioneel ge bouw voor ouderen. Vrijdagmiddag werd dat geopend en kon een groot gezelschap genodigden kennis nemen van o.a. de afd. fysiotherapie met behandelkamers en een, van tal van oefenapparaten voorziene, groeps- ruimte, goeddeels gekocht uit de opbrengst van de bazar (f 40.000,-), een gift van de Rabobank, koekfabriek Tanis en Vishandel overbuurman Cees Hameeteman. „Een prachtige aan winst" zo werd de nieuwe ruimte terecht door burg. G. van Velzen gewaardeerd. Dhr. van Velzen deed dat in zijn kwali teit van voorz. van de Stichting Maat schappelijk en Sociaal Werk in de ge meente Goedereede, de Stichting die zich vanaf de oprichting op 23 novem ber 1967 ten doel stelt „het verrichten van maatschappelijk en sociaal werk in de ruimste zin van het woord, in de gemeente Goedereede". Uit de opsomming die dhr. van Velzen gaf bleek hoezeer de Stichting met haar doelstelling ernst heeft gemaakt, 39 aan leunwoningen in 1970, het Verzorgings tehuis „de Vliedberg" in 1971, de ver strekking van „uitzendmaaltijden" in 1976, vestiging van een afd. fysiothera pie in 1979 en het huisvesten in dat jaar van de trombosedienst, in 1981 het beschikbaarstellen van ruimte voor het projekt „meer bewegen voor ouderen" en meer en meer werden in de aktivitei- ten ook thuiswonende ouderen betrok ken. In 1984 kwam er voor hen de middagopvang, bej aardenalarmsyste men in 1986 en sinds 1987 een tijdelijke opvang op de ziekenafdeling voor b.v. revalidatie na ziekenhuisopname en om het thuisverplegers mogelijk te maken met vakantie te gaan. Wijkfunkties En toch, voor het uitvoeren van de zogehe ten „wijkfuntkeis" was, gelet ook toekom stig ouderenbeleid, ruimte nodig, en die ruimte kwam er, ten koste van 832.200,- De Provincie, de Gemeente, de Stichting zelf en de fysiotherapeute mevr. v. d. Lin den deden daartoe elk een duit in 't zakje.... SOMMELSDIJK Ophalen oud papier Zaterdag 3 juni a.s. komen leden van „Ons Koor" vanaf 9 uur weer bij u langs; graag gebundeld op de stoep. Bij voor baat hartelijk dank. STELLENDAM Feestelijke ingebruikneming overdekte zittribune Op dinsdag 6 juni 1989 te 19.00 uur zal op sportcomplex Molengors te Stellen dam op enigszins feestelijke wijze de overdekte zittribune in gebruik wor den genomen. Deze tribune heeft een capaciteit van ongeveer 300 personen. Nadat wat officiële handelingen zullen zijn verricht vindt er om 19.30 uur de voetbalwedstrijd plaats tussen de eerste elftallen van Stellendam en NSW uit Numansdorp. Dit elftal speelt in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal. Na afloop vindt er nog een gezellig samenzijn plaats om na te praten over de bouw en totstandkoming van deze tribune. Een ieder is welkom op deze avond op het sportcomplex te Stellendam. Optimaal En de Goereese ouderen, voor wie de Stichting zo van harte zorgt hebben hun optimale voorzieningen, een prima ge outilleerde fysiotherapie, een revalida- tieruimte en een ruimte om bewegings oefeningen te doen, een pracht kamer voor de middagopvang die voorheen in de oorspronkelijke recreatiezaal plaats moest vinden. „Flankerend ouderenbeleid" in optima forma en wie was daar - vrijdagmiddag - niét gelukkig mee? Zeker ook de bewoon ster mevr. v. d. Linde-Non die als voorz. van de bewonerscomm. en mevr. van Heest-Verduin die - als gebruiker van de nieuwe voorzieningen - de openingshan deling, het wegtrekken van een gordijn kregen te verrichten. Sociaal kontakt De toegepaste fysiotherapie, de groeps- verzorging die nu eindelijk de ruimte heeft, 't zal zeker heilzaam voor de oude ren zijn maar bovendien is er voor velen, door de onderlinge ontmoetingen, ver betering van het sociaal kontakt. Er is zelfs een winkel gekomen waar de oude ren zelf hun boodschappen kunnen doen! „Zeer goed" Burg. van Velzen is er de man niet naar hoogdravende woorden te gebruiken maar nu noemde hij de wijze waarop aan de vernieuwde vorm van bejaarden zorg gestalte gegeven kan worden „zeer goed". Van harte sprak hij dan ook de hoop uit dat de thans gereedgekomen voorzieningen voor vele ouderen vruch- De dames van Heest-Verduin en v. d. Linden-Non. hebben juist de opening verricht. ten mogen afwerpen. „Wij hebben de verantwoordelijkheid voor onze oude ren al het mogelijke te doen en het voor- zieningenpeil hoog te houden", stelde dhr. van Velzen vast, overigens dik tevre den met het resultaat. Financiering De uitbreiding kostte 832.000,- waar aan door de gemeente Goedereede ƒ293.000,- werd bijgedragen. De fysio therapeute mevr. C. E. J. v. d. Linden gaf een huurgarantie voor de praktijkruimte Dokter Bron op de roeibank; de fysiotherapeute mevr. v. d. Linden moedigt hem aan. die 176.350,- heeft gekost en uit eigen kapitaal fourneerde de Stichting ƒ90.000,-. Het Prov.bestuur zorgt voor de dekking van een bedrag van ƒ272.000,- i.v.m. de uitbreiding van „de Vliedberg". Gelukwensen Nu de Goereese Stichting zo geweldig de toon aangeeft waar het de zorg voor de ouderen en de uitvoering van het flanke rend ouderenbeleid betreft, nu leverde dat natuurlijk meerdere hartelijke geluk wensen. De Rabobank stopte de Stich ting - zonder veel woorden - ƒ5.000,- toe; koekfabriek Tanis gaf 2.500,- en Vishandel Hameeteman die tóch al zo goed voor z'n bejaarde overbuurtjes is gaf duizend gulden. Architect Dammes Vroegindewey dank te mede namens de hoofdaannemer v. d. Nieuwendijk en de onderaannemers voor de ontvangen opdracht en hij mocht ook best trots zijn op wat tot stand was gebracht. „Of het er altijd al bij heeft gehoord", zo waardeerde hij heel terecht de nieuwbouw die zowel binnen de geplande tijd-, als het be schikbare budget was gerealiseerd. Een geldelijk restant gaf dhr. Vroegindewey thans aan burg. van Velzen terug! Mevr. V. d. Linde en het bestuur van de Stich ting kregen elk een fraaie aquarel. In alle staten van tevredenheid, was ook de fysiotherapeute mevr. v. d. Linden, want voor haar was 't in de vroegere situatie toch maar behelpen geweest. Nu heeft ze haar prachtige ruimten, in het 10e jaar van haar praktijk en in het 100ste bestaansjaar van de fysiotherapie die haar plaats in de volksgezondheid inmiddels heel duidelijk heeft waarge maakt, óók in Goedereede. Met hulp van haar vrijwilligsters die haar en de ouderen bewogen en spontaan hulp bie den hoopt mevr. v. d. Linden nog vele jaren te mogen werken in haar vakter rein van de gezondheidszorg: „dan hou den we Goedereede volop in beweging", verzekerde ze. Ook al een gelukkig mens verklaarde zich Vliedberg-directeur van Beek. Hij is er bijzonder blij en gelukkig mee dat ondanks alle bezuinigingen de bouw is doorgegaan waardoor het meer ouderen mogelijk zal zijn verzorging te krijgen in de omgeving die hen levenslang bekend is, heel belangrijk als dat is voor de bestendiging van de zo onmisbare so ciale kontakten. VERVOLGVERHAAL - 3 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Zo komen ze samen te weten, dat de mensen praten over hun lange vrijage. Bij het dorp is hij het al vergeten, maar zij moet er steeds aan denken. Hier is de weg beter, ze sukkelt nog altijd achter hem aan alsof het zo behoort. Ze vraagt zich af: Had het niet anders gekund? Of vindt hij het goed zo? Tien jaar.... ze is dertig geweest. Als ze tussen de huizen komen is het plotseling droog. Verwonderd klapt hij zijn paraplu druipend neer. „Bè"Ze stappen nu naast elkander. „Hei je dat oait zoa gezieë?" „Je was oak zoa gerisseleveerd om gaauw thuus te kommen". Hij is niet gewend om iets tegen te spreken, alhoe wel hij zich herinnert, dat zij het zo beslist heeft. „Je mot er nie min over dienke: nog een halve meed aerpels in de grond en dat in november.... en nog een heele meed paerepeen". „Me binne mit z'n beien! Dan schiet het werk nogal op". „Is t' waer oak!?" „Je ken moeilijk in 't land bluuve as je deumat bint. 't Is om een ziekte op je hals te haelen". „Daer zit toch zoa'n beetje bie je!" Ze verwijt het niet om de aardappelen en de paardepeen, maar het schoffie heeft geschreeuwd: „Juule weete je tied nog al of te wachten". Bij de Kerkstraat, gaan ze ieder huus weegs. „Ik komme vanaevend wel es effen an", belooft hij. Spijtig kijkt hij naar de lucht. TWEEDE HOOFDSTUK Thuis doet d'r moeder vreemd: „Bè". Ze kijkt door het raam naar de lucht, haar dorre hand licht het rolgordijn op. Dat alles zegt meer dan veel woorden. „Betje knikt: „Jae. D'r zit niks bie die man. Ik had het eigenlijk al veul eer uut motte maeke". Zoiets zegt een beledigde vrouw soms zonder het te menen. Betje is vanmorgen wel heel diep gegriefd, het schoffie heeft haar tien jaar oude liefde kapot geschreeuwd. Er is een lange stilte, waarin de moeder de bloem- potjes schikt op de vensterbank. Het is een over bodig werk, want de potjes staan goed. Het zijn geraniums en fuchsia's. De dochter kijkt naar de doelloos bezige handen. De handen zijn zwart en droog van ouderdom, alsof de brand van het leven ze tot op het gebeente hebben verteerd. Betje's stem keft opnieuw door het kamertje: „Noe mot hie voor zien moeder zurge en ik mot voor joe zurge, mar had dat noe niet aores gekend?" Ze gaat zitten, vlak bij het raam, nog altijd in haar werkgoed. Ze denkt er niet aan, dat de stoel nat wordt, het zal wit-uitgebeten plekken geven, en moeder is zuinig op haar meubeltjes. Haar vuile slikhanden liggen op het tafelkleedje, het slik is opgedroogd en ze punnikt de korstjes van haar vingers. Zo wacht ze op een antwoord, dat misschien niet komen zal. Want moeder praat nooit over Willem. Het is zo'n goeie jongen, hij is zo oppassend, hij zorgt zo goed voor zijn moeder, er zijn nog veel meer deugden. De oude vrouw heeft die deugden vroeger wel genoemd maar er is iets waarvoor ze bang geworden is. Ze weet niet precies wat het zijn kan, ze heeft wel eens gedacht: „Wullem most es wat meer een vent weze". Daarmee was ze dicht bij de waarheid. Een deugd kan soms tot een ondeugd uitgroeien. De oude vrouw is op een stoel neergevallen aan de andere kant van de tafel. Zo zitten ze tegenover elkander, moeder en dochter. En tussen hen in is de vrijer van wie het meisje gezegd heeft: „Ik had het al veul eer uut motte maeke". Daarvan is de moeder geschrokken, haar ogen zijn groot van ontsteltenis. „Betje dan toch!" Haar tandeloze mond blijft openhangen, ze wil nog meer zeggen maar is er niet toe in staat. Om zo lichtvaardig over een verhouding te spreken die al zo oud is! Die is door de tijd geheiligd tot iets, dat niet meer verbroken mag worden. De grote kasklok tikt kreunend aan de muur. Betje wendt haar hoofd om, alsof de kasklok haar een antwoord zal geven. Maar die telt alleen minuten af, en dagen, en jaren,.... ze vrijen al tien jaar en nog is er het einde niet. Tik-tak, tik-tak. Buiten wordt de lucht weer donker, de wind huilt, de regendroppels spatten tegen het venster. „Zei noe zelf es. Zoa'n lamme goedzak". Het maakt geen verschil of het weer gaat regenen. Er is een vraag in haar wakker geworden, die daar nog niet geweest is. Nu die vraag gedaan is wil ze een antwoord. „Kind, van mienentwege.... Ik hawe toch al eer gezeid, dat ik wel an de kost zal komme". Ja, nu moeder het zegt.... er is wel eens over gesproken. Vluchtig, zoals men over iets praat, dat niet belangrijk is. En niemand is er geweest, die op het onderwerp terugkwam, omdat men scheen te begrijpen, dat het toch eigenlijk niet anders mogelijk was. Aan moeder heeft het werkelijk niet gelegen, ze heeft toen ook nog gezegd: „Betje, je wordt al mar ouwer". Betje kleurt omdat moeder het zó opvat. Maar hoe heeft ze het dan bedoeld? Ze peinst om het te weten, ze is de weg kwijt in haar eigen gedachten. Plotseling valt het haar in: „Och, moeder, nee, ik weet wel dat het niet an joe leit,.... mar die ouwe kedee!" Die naam geeft ze aan Willem z'n moeder. Die is de oorzaak, dat ze nog niet getrouwd zijn, en dat ze nog in geen jaren zullen trouwen. Die wil van d'r kostwinner geen afstand doen! Betje heeft het tot nu toe gemakkelijk geaccepteerd, haar moeder zou immers ook onverzorgd achterblijven. Dat is voor 't ogenblik weggevallen, juule weete je tied nog al of te wachten!.... zoa'n snotaep, heeft Wil lem geschollen.... verder niets, helemaal niets. Ze zoekt naar schuldigen. Zo'n lamme goedzak, heeft ze reeds gezegd. Ze klaat nog: „En hie laet z'n eige deur geen mens aores regere as deur dat ouwe wuuf!" „Foei, Betje". Het is een stemmetje als van een ongerust katje ergens in een hoek bij een deur. Want de oude vrouw weet het ook wel, ze ziet de toekomst zeer donker. Willem, zo'n goeie jon gen,.... en z'n moeder, een ouwe kedee, heeft Betje gezegd. Maar het is niet goed om dat van een aan staande schoonmoeder te zeggen, en om zó over haar te denken. Het stemmetje troost: „D'r komt heel wat kieke in den trouwdag, m'n kind". Het is wel een vreemde troost, die ze geeft. En welk kind wil het geloven? Betje is dertig jaar en vanmorgen wakker geschrokken. (wordt vervolgd) Let opl! verschillende hoogtes en kleuren Maal< vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 -- ^.^.^^.l^^.^l^^^^.^.^.l^^.l^^.^.^.l^l^)^^.^.^l^^.^.^•^.^.^■>^l^l^l^^■^•l^^■^■>^^^^.^.^■4■^.^■^.^.^^^■^■^■^■^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5