Nieuwe bestemming voor de travaiiie Raad Goedereede stopt in vertrouwen weer 1.6 miljoen in de Visserij NIEUWS Welke Dirkslandse/Sommelsdijkse Cor verloofde 5 december 1939? Predikbeurten Afscheid van Flakkee uit de Kerken Nehalennia steen opgevist Weigering onderzoek Proefopzet mosselkwekerij Vroeger toen de dorpssmeden ook nog hoefsmeden waren trof je een tra- vaille/travalje voor elke smederij. Het was een stevige houten hoefstal waarin paarden die van nieuwe hoefijzers werden voorzien werden vastge zet zodat ze geen onverhoedse en voor de smid levensgevaarlijke bewegin gen konden maken. Zoals bijna overal is ook op de Dirkslandse Voorstraat de travalje overbodig geworden, maar gelukkig staat'ie er nog en de bewoon ster van het woonhuis bij de vroegere smederij, nu loodgietersbedrijf, mevr. Nelleke Vijfhuizen-Vogelaar heeft de travalje als droogrek voor haar was goed ontdekt! Het ontbreken van een bedrijfsverza melgebouw bij de gemeentelijkie Vis- afslag, het is jarenlang als een gemis ervaren, maar anno 1989 zal dat gemis worden gecompenseerd. Gis teravond telde de raad 1.636.840,- uit voor de bouw van zo'n voorziening in de vaste overtuiging dat die de han del in vis ten goede zal komen. De gemeente zal er n.l. zorg voor dragen dat niet meer alleen vrijdags-, maar ook dinsdag en woensdag door de (klein)handel vis kan worden ge kocht...! Ook zal de gemeente garan deren dat dinsdag en woensdag-prijs geen mindere is dan vrijdags werd betaald. Die twee gemeentelijke garanties zullen overigens nog nader worden uitgewerkt in de Commissie voor de Visserij. Wie er zorg in mocht hebben dat de gemeente daarmee teveel verplichtingen op zich neemt werd door de voorz. burg. van Velzen gerustgesteld; natuurlijk zal in situaties van overmacht - niet visbaar weer - de gemeente niet aan zijn toezeg ging kunnen worden gehouden. In nor male omstandigheden zal vrijdags aan gevoerde vis deels in koelcellen voor ver koop op dinsdag en woensdag kunnen worden opgeslagen en ook zijn afspra ken met vissers denkbaar om voor aan voer op dinsdag en woensdag zorg te dragen. Wanneer geen vis voor dinsdag en woensdag voorradig is zal de ge meente tot aankoop elders kunnen over gaan. Een en ander wordt overigens nog nader geregeld. Er komen in het be drijfsverzamelgebouw 8 units voor de verhuur waarvan de Rabobank Stellen- dam heeft toegezegd zorg te dragen. Unanieme bijval in de raad. „Om mee te blijven draaien in het viscircuit moeten we de handel aan ons binden", geloofde dhr. J, van Gurp (RPFA'isserijbelan- gen). Hij meende dat de beschikbaar stelling van 1.6 miljoen voor de handel alle reden is vertrouwen in de Gemeente te hebben. Dhr. van Gurp is er dan ook vast van overtuigd dat de Gemeente een belangrijk intermediair tussen aanvoer en handel zal kunnen zijn. Instemming ook van de SGP bij monde van dhr. J. 't Mannetje, al wordt van die zijde wel vastgesteld dat de verplichtin gen en de mogelijke gevolgen daarvan eenzijdig door de gemeente worden gedragen. De PvdA fraktie leek daarin mee te kun nen denken: „de gemeente steekt z'n nek nogal uit", stelde dhr. T. Bakelaar vast, kompleet met de waarschuwing ertegen te waken dat die nek in een strop wordt gestoken. Ook van de zijde van WD en CDA instemming, zowel met de idee als met sommiger waarschuwing de risico's overzienbaar te houden. Nu al kon de voorz. burg. van Velzen verzekeren dat met de garantstelling op de aanwezigheid van vis de gemeente geen te grote last op zich neemt. Een en ander, aanvoer en prijsgarantie, worden overigens nog in de Commissie bespro ken en nader vastgesteld. Het is de bedoeling dat met de bouw van het gebouw zo kort mogelijk na de vakantie zal worden begonnen in de vaste overtuiging dat het meer kopers en waarschijnlijk ook meer aanvoerders naar Stellendam zal brengen. „Mis schien ook wel weer die ons eerder verla ten hebben", hoopte dhr. van Ooste rom. Reinwater Ging het in bovenomschreven voorstel om een royale 1.6 miljoen, eerder ter ver gadering was het om een subsidie van één cent per inwoner gegaan en daar was N.B. heel wat meer om te doen geweest. Het was dhr. van Dongen (PvdA) die de juiste oppositietoon aansloeg bij het voorstel van het College afwijzend te beschikken op een subsidie-aanvrage van de Stichting Reinwater te Amter- dam. Het College achtte subsidiëring een zaak van de Centrale Overheid, maar dhr. van Dongen vond dat al te gemakkelijk. Hij kreeg een deel van de CDA fraküe en de WD fraktie mee en dat was voldoende om met 8-7 te beslis sen dat een subsidie van 100,- wordt verleend. Geen duizend gulden, zoals dhr. van Dongen liever had gewild. Geen caravanstalling Met 11-4 volgde de raad de College meerderheid in het afwijzen van de aan vrage van dhr. J. J. Pikaart het hem via het nemen van een voorbereidingsbe- sluit mogelijk te maken op zijn perceel aan de Dirkdoensweg een 700 m^ grote loods voor de stalling van boten en cara vans te bouwen. De bouw van zo'n loods op die plaats wordt planologisch en mede i.v.m. de verkeersveiligheid onjuist geacht. Dhr. Pikaart bezit grond aan de Oudelandse- weg en daar zou een stalling kunnen worden gerealiseerd, niet, zo meent het College aan de Oude Nieuwlandseweg waarop door sommigen uit de raad werd gewezen. Een kleine schermutseling vond plaats tussen weth. Visser en dhr. van Gurp toen dhr. van Gurp de weth. - die dhr. Pikaart wél toestemming zou willen geven - verweet de aanvrage niet zakelijk-, maar gevoelsmatig te heb ben benaderd. Dhr. Visser ging daar met een wat botte bijl op in door dhr. van Gurp onder de NED. HERV. KERK Beroepen te: Eethen en Drongelen (toez.) J. Mulderij, kand. te Bergschen- hoek; Gouda drs. A de Reuver te Delft; Schoonhoven (toez.) P. H. van Trigt te Middelhamis. Aangenomen naar: Delft O. C. Kerssen te Haamstede; Amersfoort H. Verheul te Tholen; Noordeloos H. Markus, kand. te Nieuwerkerk aan den IJssel; Vlaar- dingen P. van den Heuvel te Har- melen. Bedankt voor: Babyloniënbroek (toez.) en Nederlangbroek (toez.) H. Markus, kand. te Nieuwerkerk aan den IJssel; Strijen (toez.) J. A. van der Velden te IJs- selmuiden; Wouterswoude J. van Ros- sem te Waarder. GEREF. KERKEN Beroepen te: Drachten K. T. Vaatstra te Harderwijk; Duivendrecht (herv. geref (part-time) drs. P. van Winden, kand. te Amsterdam; Capelle aan den IJssel als geestelijk verzorger van de Capelse Ver pleeghuizen (part-time) drs. L. M. Schip- per-Schermers, kand. aldaar; Dalfsen drs. A Geerling te 's-Gravenzande; Meliskerke drs. R. G. van der Zwan, kand. te Kampen; De Bilt drs. G. M. Landman te Amsterdam-Noord (part time). Aangenomen naar: Duivendrecht (herv. geref) (part-time) drs. P. van Winden, kand. te Amsterdam; Meliskerke drs. R. G. van der Zwan, kand. te Kampen; De Bilt drs. G. M. Landman te Amsterdam- Noord (part-time); Capelle aan den IJs sel als geestelijk verzorger van de Ca pelse Verpleeghuizen (part-time) drs. L. M. Schipper-Schermers, kand. aldaar; Bodegraven drs. T. Zoutman te Dor drecht; Drachten K T. Vaatstra te Har derwijk; Bussum drs. P. G. van Hei ningen te Hoogeveen; Drachten (beiden part-time) drs. M. J. T. Burema en mw. drs. H. Kamphuis te Heinkenszand (bei den part-time); Oosterhout (N-B) drs. J. G. Heetderks te Oude en Nieuwe Bildt- zijl (part-time). Beroepbaarstelling: drs. P. van Winden, kand. te Amsterdam; drs. R. G. van der Zwan, kand. te Kampen; drs. D. Luy- mes. Graafschap 19, 8261 LB Kampen, tel. 05202-26679. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Enschede-Oost, Gouda en Haulenvijk G. Zomer te Vlissingen; Axel voor de missionaire dienst te Gent (B) A A. Kramer te Hoek; Kampen H. f. Boiten te Enschede-Zuid. Bedankt voor: Pretoria (Zuid-Afrika) (Die Vrye geref kerke) B. Luiten te Dronten. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Bussum K Jonkman, kand. te Meppel en G. van Roekei, kand. te Veenendaal. Beroepen te: 's-Gravenhage-Schevenin- gen P. van Zonneveld te Driebergen; Wormerveer G. Huisman, kand. te Wes- tervoort; Zaamslag J. H. van Dijk te Doomspijk. Aangenomen naar: Nunspeet (tweede pred.plaats) B. de Graaf te Zierikzee; Thesinge J. C. Wessels, kand. aldaar. Bedankt voor: Bunschoten T. M. Hof man te Ouderkerk aan de Amstel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Oud-Beijerland J. Mijn- ders te Veenendaal. Bedankt voor: Middelburg-C Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Apel doorn en Krimpen aan den IJssel G. J. van Aalst te Benthuizen; Goudswaard en Wageningen J. Mijnders te Veenen daal; Nieuwerkerk (Z) L. Blok te Nun speet; Nijkerk Chr. van der Poel te Yerseke; Zoetermeer C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; Klaaswaal J. Karels te Rijssen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor; Nieuwerkerk aan den IJs sel F. Mallan te Alblasserdam. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Salford (Can.) A. D. Muilwijk te Dordrecht. OOLTGENSPLAAT - Oud papier voor de zending - Maandagavond vanaf 6 uur zal oud papier worden opgehaald voor de zen ding van de Ger. Gemeenten. Graag alles vroegtijdig gereed zetten. neus te wnjven dat hij waarschijnlijk nog nooit gevoelens heeft gekend. „Ik heb tenminste geen gevoelens tegen een goeie nette loods aan de Dirkdoensweg", benadrukte dhr. Visser. „Weer gevoelens en weer geen zakelijke argumenten ten antwoord", zo kaatste dhr. van Gurp terug. Ook dhr. P. Grinwis verklaarde geen medewerking te kunnen verlenen, ook hem lijkt de plaats een geheel ver keerde. Bij de besluitvorming bleek de afwijzing door 11 leden te worden gesteund, géén loods aan de Dirkdoensweg derhalve, wel 's raads toezegging op steun aan een aanvrage voor de Oudelandseweg. Nimmer zou de Sommelsdijkse landbouwer - én brand weerman, hó even.... -, Leen Wielhouwer er zich druk over hebben gemaakt welke Cor het is geweest die zich op Sin- terklaasdag, 5 december 1939 verloofde, en met wie dan wel, als hij maar niet enkele weken geleden een verlovings/trouw- ring met die naam en datum ingegraveerd aan een van de tanden van z'n snel-eg had gevonden. Hij had geëgd in de polder de Oude Plaat te Dirksland en op een perceel in de Westplaat achter Sommelsdijk zodat verondersteld mag worden dat de verloving in Middelhamis-Sommelsdijk of in Dirksland heeft plaats gevonden. Graag zou dhr. Wielhou wer de ring bij de rechtmatige eigenaar of eigenaresse terug bezorgen om, heel misschien, ook het verhaal van de ring te horen. Waarschijnlijk is de gevonden ring gezien het for maat een damesring. In dat geval zal wellicht een meisje landwerk hebben verricht waarbij ze - tot haar ontsteltenis - haar ring heeft verloren. Of is de ring een stille- en lang ver borgen gebleven getuige van een beëindigde liefde, had een meisje de ring aan haar ex-verloofde Cor (maar welke Cor dan?) teruggegeven en heeft Cor, vol stil verdriet de ring bij zich gedragen totdat die ooit, bij 't draaien van een shaggie uit z'n zak is gevallen, de flakkeese klei in om pas na tiental len jaren weer te worden gevonden? Wij van Eilanden Nieuws zijn minsten zo benieuwd als dhr. Wielhouwer dat is. Misschien is er uit de verloving wel een gelukkig huwelijk voortgekomen....? Wil ieder die Cor heet of meent de herkomst van de ring te kennen dat aan dhr. Wiel houwer doorgeven? Het moet toch mogelijk zijn via de krant de herkomst te achterhalen? Het telnr. van dhr. Wielhouwer is 01870-3766. Dhr. Wielhouwer laat de ring zien; die past nog niet aan z'n pink. Zondag 28 mei 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof bediening Heilige Doop en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 uur(H.A.) en 18.30 uur ds. J. Koster Ger. Kerk 10.00 uur kand. E. Bijl en 18.30 uur dhr. F. van Keulen Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. H. Westerhout, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal; extra kol- lekte kerkvoogdij Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt, Middelhamis en 18.00 uur ds. A Vlietstra jr., D.L. n,5; extra maandelijkse kollekte kerk voogdij Ger. Gem. 10.00 uur lees- dienst en 15.00 uur ds. R. Kattenberg, Arnhem Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur Prof K Reugenbrik Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur Iccsdicnst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a.d. IJs sel en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte Onder de Wiek Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Schipper, Dordrecht en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, voorberei ding Heilig Avondmaal; extra kol lekte pastoriefonds Ger. Gem. 10.00 uur (H.A) en 18.00 uur ds. R. Kattenberg. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A de Lange, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal; extra kollekte Bond voor zon dagsscholen Lukaskapel 10.15 uur ds. J. T. Cazander, bediening Heilig Avondmaal Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Bloemendaal Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K ten Klooster, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. P. de Jager, Schoonhoven; extra kollekte kerk onderhoud orgel Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. W. V. d. Hoek Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. P. M. v. d. Horst. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A Belder, v.m. voor bereiding Heilig Avondmaal; Ie kol lekte diakonie en 2e kollekte extra kerkvoogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; extra kollekte voor Herv. Gem. Herkingen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. van Winger den, Bameveld en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte interieur Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. J. Maliepaard, Wilsum. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vos, v.m. bediening Heilige Doop en nam. voorbereiding Heilig Avondmaal; extra kollekte kerk Ger. Kerk 10.00 uur (voorber. H.A.) en 18.00 uur drs. A Mole naar, Ulvenhout. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom, voorberei- Wat valt het afscheid zwaar van veel vertrouwde dingen. Vertrouwde dingen als een volgegroeide tuin. Voor 't laatst zag ik het bloeien van seringen De witte bloemen van de lijsterbes tot in de hoge kruin. Die van mij heenging heeft hem nog geplant, het was een heel klein stekje. We zagen hem de jaren door steeds hoger, hoger gaan. Ik zie de bereklauw, hij staat daar bij het hekje. De liefde voor de tuin brengt in mijn oog een traan. Clematis, bijna uitgebloeid, een lust om naar te kijken. Het gaat wel alles heeherg vlug, maar o wat was ze mooi. Ik zag de witte vlinders langs de zijden bloemen strijken toen ze daar stond te pronken met haar blanke bloementooi. En vooraan in de tuin staat nog de gouden regen. Ze is de jaren door nog nooit zó mooi geweest. De takken buigen van de zware bloemenpracht, het lijkt een milde zegen een sluitstuk van een heerlijk bloemenfeest. Het afscheid van Flakkee, ik zal het nooit vergeten Hoe dikwijls ging ik door het wijde polderland. Misschien, als God het wil, laat ik nog wel eens van me weten. Wij weten onze tijden in Zijn trouwe Vaderhand. LANERTA Tolopbrengsten Zeelandbrug vallen mee Terwijl enerzijds geconcludeerd wordt dat druk gebruik gemaakt wordt van de Zeeland route via de Oosterschelde Stormvloedke ring, blijkt de schade wegens mindere ont vangsten van de tolopbrengsten van de Zee landbrug mee te vallen. Gerekend was op een teruggang met 50% voor 1988, is de mindere ontvangst echter slechts 26.1%. De bruto-tolopbrengst bedroeg in 1988 ƒ5.926.543,- of ƒ2.090.359,- minder, dan toen de weg over de stormvloedkering nog niet was geopend. ding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok Amemuiden; extra kollekte vrije zitplaatsen —Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur dhr. J. A. van Lambalgen, Schiedam. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Scheepmaker; extra kol lekte verwarming. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A Vlietstra, Melissant Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A van Herk, v.m. bediening Heilige Doop en nam. voorbereiding Heilig Avond maal Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Beens, Scherpenisse, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal, en 14.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. N. P. J. Kleiberg, Oude Tonge en 18.30 uur ds. P. J. Droo- gers. Werkendam. Schipper A Mol van de K.G. heeft bij de visserij op de Oosterschelde een stuk steen in zijn netten opgevist, dat zeer waarschijnlijk behoord hebbend aan een z.g. Nehalennia tempel. Nadat men enkele eeuwen geleden tot de conclusie was gekomen dat in de omgeving van Domburg, de godin Ne halennia werd vereerd, viste in 1970 schipper Iman Bout uit Kortgene stuk ken van altaren, beelden, gemetselde bouwfragmenten en stukken tufsteen uit de Oosterschelde in de omgeving van Colijnsplaat. Ook daar is dus een tempel voor deze Romeinse godin geweest, waar reizigers offers brachten als dank voor geslaagde zakelijke transakties. Nehalennia was de godin van de zee handel. Minister drs. G. J. M. Braks weigert gevolg te geven aan het verzoek van de Mosselkwekers, om door middel van een grootschalige proefopzet, de moge lijkheid van een stabiele mosselkwekerij in de Oostelijke Waddenzee te onder zoeken. Dit onderzoek wordt nu gedaan door de Visserij-inspectie. Onderzocht wordt de hydrografische gesteldheid van de bodem en de getijdebewegingen in dat deel van de Waddenzee. De Minister schermt nog steeds met schade aan Natuurwaarden die door aanleg van mosselpercelen zou kunnen ont staan, aldus het antwoord op vragen van het Kamerlid Eversdijk. 4: 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2