gemeente DIRKSLAND U BENT VERANTWOORDELIJK VOOR.. "Wat baten wetten zonder zeden?' Over vandalenvet, natte struiken en eenvoudige vragen Herhaaldelijk trofu in deze krant een pagina aan van de gemeente Dirksland, die deze benutte om u op de hoogte te brengen van allerlei uiteenlopende zaken. Ook dit keer gaat het om zulke zaken, die echter gemeen hébben dat ze behoren tot de huisregels van de gemeente en als zodanig -op één na - vermeld staan in de Algemene Plaatselijke Verordening. Regels dus, waaraan u zich gewoon moet houdenNiet om die regels zelf, maar om het doel dat zij dienen: de leefbaarheid van de samenleving. Dat zijn mooie woorden. Maar het gaat om de daad. iii U bent verantwoordelijk voor EEN VEILIG VERKEER U bent verantwoordelijk voor UW STRUIKEN EN BOMEN (ook) U bent verantwoordelijk voor OPENBARE GEBOUWEN U bent verantwoordelijk voor DE TROEP OP UW STOEP U bent verantwoordelijk voor HET GEDRAG VAN UW HOND En tenslotte: EEN GOED ADVIES (Horatius) Al zolang er verkeer op wielen bestaat klagen voetgangers dat dat verkeer maar raak rijdt. Dat v^ras eeuwen geleden al het geval, dat is nu nog zo. Niets nieuws dus onder de zon en niets om je druk over te maken. Dacht u Verkeerd gedacht Want het maakt natuurlijk wel enig verschil of een mens moet reageren op een aanstormende paard-en-wagen of op een dito auto, dus op tien km per uur of op vijftig en méér. Toegegeven: birmen de bebouwde kom van onze drie dorpen is vijftig km per uur een wettig toegelaten snelheid. Geen speld tussen te krijgen. Maar in de meeste gevallen is het beslist onverantwoordelijk om die snelheid aan te houden. Zo breed en overzichtelijk zijn de straten bij ons nu ook weer niet en er kan op het domein van de automobilist dan ook van alles gebeuren: een kind, dat achter een bal aanrent; een oudere, die oversteekt en daar nu eenmaal wat langere tijd voor nodig heeft dan toen hij nog jong was; een fiet sende jonge moeder, die moeite heeft met haar beweeglijke kind achterop. U, automobilist, hebt de plicht daarop te letten en daarmee reke ning te houden. Hebt u daar moeite mee, keert u in gedachten de situatie dan eens om: u bent dat kind, u bent die oudere, u zit op die wankele fiets. Nou? Daarom: matig in de bebouwde kom uw snelheid, ook als u "in uw recht staat". Behalve rechten hebt u inruners ook plichten! Parkeren Verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van het verkeer betekent ook behoorlijk parkeren. Wie zijn auto neerzet waar het hem nu eenmaal goed uitkomt, ongeacht of hij anderen daarmee hindert, is egoistisch bezig. Niet voor niets immers bestaan er regels voor plaatsen waar parkeren verboden is. Het gaat dan om de veiligheid van de fiet ser of de voetganger, die door fout parkeren naar de rijbaan wordt gedwongen of belemmerd wordt in zijn uitzicht. Goed parkeren moet niet alleen in de week, maar ook - kerkgan gers - op zondag. De gemeente is rüet kinderachtig, de politie staat - bij hoeken bij voorbeeld - heus niet met een centimeter klaar. Weest u, van uw kant, dan ook niet kinderachtig, maar houdt u met een volwassen gevoel voor verantwoordelijkheid aan de normale regels. Bij voorbaat darvk. Winter voorbij, lente in het land, alles weer groen en fris en fleurig. Mooi zo, houden zo, lekker genieten van de natuur en van uw tuin. Mogen voorbijgangers daarvan meegenieten? Dat kan, als u het weelderige groen van uw tuin letterlijk binnen de perken houdt. Maar hangt het ver over uw tuinhek, vleit het zich over het trottoir, dan is er iets mis. Dan moeten passanten ervoor uitwijken en misschien zelfs de stoep afstappen en hierboven las u al wat er dan weer kan gebeu ren! En als het regent worden ze nat. Vooral op regenachtige avonden is zo'n zwiepende natte tak in hun gezicht of die verraderlijk gladde trottoirbegroeiing geen pretje. Dus tuinbezitters: geniet van uw tuin, maar wees zo vriendelijk anderen te laten meegenieten: letterlijk mi De openbare gebouwen in onze gemeente worden drukbezocht. Daar zijn ze voor en daar zijn ze ook op ingericht. De dienstver lening wordt verleend in een ambiance, die - hoe prettig die er ook uit mag zien - tegen een stootje kan. Maar bij zoveel, dagelijks zich aandienend publiek zijn lichte be schadigingen hier of daar natuurlijk niet te vermijden. Die bescha digingen worden zonder veel ornhaal gerepareerd en de kosten daarvan worden beschouwd als normale gemeentelijke uitgaven. Niets aan de hand. Maar hier gaat het om iets anders. Or\ze openbare gebouwen krijgen namelijk ook veel ongewenst bezoek. Niet tijdens de normale openingsuren, maar daarvoor en daarna. En niet in de normale ruimten, maar daarbuiten. Anders en duidelijker gezegd: ieder ogenblik zitten er jongelui op het dak. Daar zijn die daken niet voor en daar kuimen die daken ook niet tegen. Vriendelijke verzoeken om ze met rust te laten en waarschuwingen helpen niet, de beschadigingen nemen steeds ernstiger vormen aan. Dat is jammer voor de gemeente en ook jammer voor u. Want u betaalt, via uw gemeentelijke belastingen, immers mee aan de on vermijdelijke reparatiekosten. Goed idee om eens een hartig woordje te wisselen met de jongelui, die de vernielingen op hun geweten hebben: mogelijk ook uw zoon of dochter. Ook de gemeente doet wat ze kan om de schade te beperken. Ze gaat de daken van de openbare gebouwen behandelen met vanda lenvet: een spul, dat niet die daken aantast, maar wel de kleding van hen, die ze beklimmen. Die kleding kan zelfs geheel worden afgeschreven. Goed om te weten. Bekladden In één moeite door hierbij het verzoek om de muren schoon te houden. Niet alleen van openbare gebouwen, maar ook van bijvoorbeeld nieuwgebouwde woningen. Enig idee wat het schoonmaken kost? Wat zou u, ouders, ervan vinden als de gemeente u daarvoor zou laten betalen? Ook de gemeente vindt het rüet leuk onnodige kosten te betalen Dus: "Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet". kent die regels nog wel: leer ze ook aan uw kinde- U begrijpt het al: dit is, met een enkele variant, hetzelfde verhaal als dat over uw struiken en bomen. Het gaat er immers om, dat het trottoir voor uw huisdeur gemeen schappelijk bezit is. Het gaat dus niet aan om u een deel van dat gemeenschappelijk te gebruiken voor uw bomen en struiken en nog nünder voor uw rommel. Gaat u verbouwen, zoekt u dan een goede plek voor uw bouvwna- teriaal, maar rüet het trottoir! Gaat u uw tuin opknappen, zoek dan een goede plek voor zand en grind en tegels, maar - alweer - niet het trottoir! Het trottoir is er voor wandelende passanten. En die hebben het soms al moeilijk genoeg. WMMM^lSMM. In het hele land is het onderwerp "honden" bezig het publiek in twee kampen te verdelen: liefhebbers en haters. Ook in de ge meente Dirksland is dat het geval. En de inzet van die gevoelens is meestal rüet de hond zelf, maar de overlast die dat dier in toenemende mate veroorzaakt. Die schermutseling is erg jammer en niet nodig. Want de liefhebbers hebben de opiiüe van hun omgeving over hen en hun hond immers zelf in de hand. Goedbeschouwd komt een groot deel van het probleem van de overlast neer op het loslopen van honden. Wie de hond aan de lijn heeft ziet er meestal wel op toe, dat die zich op een aanvaardbare plaats ontlast. Maar wie gewoon de voordeur open zet en de hond alleen de straat op laat gaan, is zich van zijn of haar verantwoordelijkheid te weinig bewust. Daarom, hondenbezitters, houdt u aan de regels. Laat uw dier aangelijnd uit en alleen daar, waar dat is toegestaan: dus NIET op het terrein een ander zonder de toestemming van die ander, NIET op trottoirs of voetpaden en NIET op kinderspeelplaatsen of speelweiden. U zult zien, dat de honderüiaters dan hun mening gaan herzien, dat zij u uw hond - als waakhond, als speelkameraadje voor de kinderen, als metgezel wellicht in de eenzaamheid - graag gun nen. Maar misschien interesseert het u rüet hoe anderen over u en uw hond denken. En misschien is dat ook de reden van uw noncha lant gedrag. In dat geval moet u er rekerüng mee houden dat de gemeente overweegt juridische stappen tegenover u te ondernemen. Want het gaat nu eetunaal niet aan uw medemens te hinderen en de - openbare - weg te bevuilen. Blijft de situatie zoals die nu is - ergerlijk - dan zullen de regels worden aangescherpt en zal een eveneei« verscherpte controle worden ingevoerd. Deze publicatie moet u dan maar zien als een laatste waarschu wing. Wie zich er niet aan houdt en wordt gesnapt, gaat onher roepelijk op de bon. Zonder twijfel ligt in uw boekenkast of ergere in een lade de ge- meentegids van de gemeente Dirksland. Een handige gids met informatie over alles, wat zich in onze drie dorpen voordoet en belangrijk is om te weten. Die informatie start bij de gemeente: burgemeester, wethouders, gemeenteraad én het adres en telefoormummer van het gemeen tehuis. Dat gemeentehuis, dagelijks geopend, is er voor u. U kunt er terecht voor alle zaken, die u geregeld wilt hebben en voor alle vragen, waarop u antwoord wenst. Dat vergt geen in gewikkelde procedures of lange afspraaktijden: u kimt biimen lopen, wanneer u vnlt. Blijkt het uitwisselen van bepaalde informatie wat meer tijd nodig te hebben, dan maakt u gewoon een afspraak voor een ver volggesprek. Ormodig te zeggen, dat dit alles ook geldt voor wat telefoiüsch kan worden afgedaan: u belt en u wordt geholpen. Contactavond Eérunaal per jaar houdt de gemeente een contactbijeenkomst voor de inwoners, die bedoeld is om samen allerlei aan de orde zijnde zaken eei\s goed door te praten. Daarbij gaat het vooral om zaken van gezamerüijk belang, die zich het beste in groot verband laten bespreken. Maar wat blijkt? Dat meiügeen kennelijk van mening is dat zijn of haar persoorüijke problemen of vragen tot die contactavond moet worden bewaard, en alleen daar ter sprake kurmen worden gebracht. Zoals u al las is het tegendeel het geval. Voor uw persoorüijke zaken bent u niet jaarlijks, maar dagelijks welkom. Afgezien van de lunchpauze - tussen 12.00 en 13.30 uur - staat de deur van het gemeentehuis iedere werkdag voor u open van 9.00 tot 16.00 uur. Het adres is Voorstraat 15 te Dirksland, het telefoormummer is 01877-1233. Graag tot ziens. 26 mei 1989

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 16