Mobiel CBR theorie-examencentrum Ten dienste van Atelier-Zuidzijde beroepsgenoten: Kunstprojekten bi Asser v&ksersiHxik hm de [eugd een rijbewip halen Concert in de Herv. Kerk te Dirl(sland „Vakantiewerk, gekkenwerk?" Bouw-werkzaamheden in gem. bibliotlieek IVI'harnis Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 26 MEI 1989 ^ÊsmÊÊ De toenemende klantgerichtheid van het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) heeft opnieuw ge stalte gekregen door het in gebruik nemen van het eerste mobiele theorie examencentrum. Minister Smit- Kroes opende dit unieke rijdende „examenlokaal". Het centrum zal niet alleen worden gebruikt voor het afnemen van theorie-examens, maar ook ten behoeve van het toetsen van de verkeerskennis binnen het kader van jongeren- en ouderen-verkeerseduca- tie. Bovendien kan deze mobiele unit ingezet worden voor het geven van voorlichting op tentoonstellingen en tijdens onderwijsmanifestaties. Zeker als het aantal mobiele theorie-examen centra kan worden uitgebreid zal het CBR ook op die manier een bijdrage kunnen leveren aan het Meerjaren plan Verkeersveiligheid. De claim „Het CBR komt naar u toe" wordt hiermee letterlijk mobiele werkelijk heid. Tevens streeft het CBR naar bedrijfsma tiger en economischer werken. Veel theorie-examencentra zijn slechts enkele dagen per week in gebruik, ter wijl daarvoor wel de volledige jaarhuur betaald wordt. „Die kosten vallen gro tendeels weg naarmate we meer mobiele theorie-examencentra kunnen inzet ten", aldus het CBR. De kosten van deze centra liggen beduidend onder hetgeen we nu kwijt zijn, terwijl de mobiele theorie-examencentra bovendien voor tal van promotionele doeleinden kun nen worden ingezet. Het geheel bestaat uit een trekker met oplegger, waarbij voor de trekker de keuze is gevallen op het nationale pro- dukt: de DAF FT 95 ATI. De trekker werd geleverd door Daf-dealer Diesel Service West te Honselersdijk. De Jumbo oplegger werd gebouwd door Freebird Speciaalbouw te Rosmalen. Een bedrijf dat gespecialiseerd is in „buitenmodel" opdrachten, dat zeer alert en flexibel op het eisenpakket kon inspelen. Het mobiele theorie-examencentrum Brochure van WJ-CNV: Is vakantiewerk gekkenwerk? Meestal niet. Maar soms loopt het toch anders. Bijvoorbeeld voor Gert. Zes weken lang werkte hij in een snackbar. Van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts in de frietwalmen. Hij had het er voor over. Want van de 1800 gulden die hij zou ver dienen kon hij ruim op vakantie. Maar bij de afrekening kreeg Gert maar 1200 gulden. De baas had de eerste twee weken als onbetaalde proeftijd gezien. Gert kon fluiten naar de rest van de cen ten. Hij had geen arbeidskontrakt met zijn baas getekend. Dus had hij geen „poot" om op te staan. Jongeren die het verhaal van Gert her kennen of willen voorkomen kunnen bij de jongerenorganisatie van het CNV de informatiebrochure „Vakantiewerk, gek kenwerk?" aanvragen. In deze folder legt WJ-CNV precies uit waar vakantiewerkers op moeten letten. wordt ingezet in Zeeland en Zuid Lim burg (respectievelijk Temeuzen, Goes, Maastricht, Heerlen en Geleen). Het mobiele centrum wordt gebruikt op de parkeerplaats van de praktijk-oproep- plaatsen, zodat hier op een efficiënte manier van de wachtruimte gebruik gemaakt kan worden. Plaatsen voor het theorie-examen in het mobiele theorie examencentrum kunnen worden gere serveerd via het CBR-reserveringscen- trum, telefoon 06-8.21.22.01, op werkda gen van 8.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 8.30 tot 19.00 uur. Zo heeft ook een vakantiewerker recht op het minimum(jeugd)loon, op 8% vakantiegeld, op ziekengeld en op va kantie Daarnaast geeft de brochure ook nuttige tips. Over hoeveel jongeren kunnen bijver dienen zonder dat de kinderbijslag, de studiefinanciering of de bijstandsuitke ring van de ouders (voordeurdelers- maatregel) in gevaar komt. En hoe je afspraken met je baas moet maken. Kortom, de folder helpt jongeren zoveel mogelijk geld over te houden van hun vakantiewerk. „Vakantiewerk, gekkenwerk?" is gratis aan te vragen bij WJ-CNV. Ook organiseert de jongerenorganisatie overal in het land spreekuren. Daar kunnen jongeren terecht met allerlei vragen en problemen die met (vakantie werk werk of werkloosheid te maken hebben. Het adres van WJ-CNV is: Postbus 2475, 3500 GL Utrecht. Tel. 030-913911. In verband met werkzaamheden van technische aard in het gebouw, die onverwacht snel plaats moeten vinden, is de Gemeenschapsbibliotheek in Mid- delhamis dinsdagmiddag én dinsdag avond 6 juni gesloten. Lezers die 6 juni als uiterste inleverda- tum op hun stempelbrieQe hebben staan moeten deze datum als ver vallen beschouwen. Met eventuele boeteproblemen die voor komen uit deze onverwachte sluiting wordt rekening gehouden. Wij hopen op uw begrip. Ten behoeve van vernieuwing van de pleisterlaag Zaterdagavond 10 juni, 20.00 uur zal er in de fraaie Hervormde Kerk van Dirks- land een bijzonder concert plaatsvin den. Bijzonder, vooral vanwege de aan leiding hiertoe. Wie de Dirkslandse kerk binnenkomt, wordt getroffen door een schitterend orgelfront, rond 1700 in Vlaanderen (toen nog de Zuidelijke Nederlanden) gemaakt, en verder een prachtig ensemble van orgel, preekstoel met de hele ruimte. Een helaas schrille dissonant in dit har monische kerkinterieur vormen de mu ren. Deze waren eens mooi gepleisterd. Echter, enkele jaren geleden kwam stukje bij beetje het hele pleisterwerk naar beneden vallen. Het resultaat was - en is tot op heden - van een grauwe, naargeestige kaalheid. Evenals alle vernieuwing kost ook dit geld. Het bovengenoemde concert is bedoeld als een klein stukje nieuwe bepleistering. Komt u ook - en daartoe wordt u van harte uitgenodigd - dan kunt u genieten van een aantrekkelijk en afwisselend concert in een daartoe uitnemend ge schikte ruimte, en bovendien steunt u de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente. Alvast enkele gegevens over uitvoerenden en programma: Medewerkenden zijn organist Paul Kie viet - sinds kort vaste bespeler van het Künckel-orgel in de Dirkslandse kerk, en daarnaast organist van de Her vormde Kerk te Sommelsdijk -; de heer W. van Maanen - organist van de Schotse Kerk te Rotterdam (werkt aan dit concert echter als pianist mee) en Esther van Steenoven-van Maanen, bekend als fluitiste. Het programma is zeer gevarieerd en vermeldt behalve orgel-, piano- en fluitmuziek ook sa menzang. Het belooft een bijzonder mooie avond te worden, die u niet mag missen! Noteert u deze datum alvast? Verdere gegevens hopen we volgende week in deze krant te plaatsen. ZUIDZIJDE ,^telier-Zuidzijde Kunstprojekten" is de naam van de onderneming die Dick Bouman en Annet Roozendaal een halfjaar gele den hebben opgericht. Vanuit deze onderneming, die werkt vanuit de buurtschap Zuidzijde (gemeente Ko- rendijk) in de Hoeksche Waard kun nen de beide beeldende kunstenaars beroepsgenoten, vakgerichte geïnte resseerden, belangstellenden, lokale en regionale overheidsfunktionarissen zakelijk van dienst zijn. Door hun kennis van zaken, uitgebreide dokumentatie en netwerk van kontakt- personene kunnen zij informatie ver strekken over de Beeldende Kunsten, de Amateuristische Kunstbeoefening, de Kunstzinnige Vorming en de Beeldende Vorming binnen- en buitenschools. Die diensten gaan van het geven van algemene adviezen, het bemiddelen bij opdrachten en het verzorgen van subsi dieaanvragen toto het organiseren van lespakketten, kursusbegeleiders en com plete tentoonstellingen. Uiteraard be hoort bij elke aktiviteit een vast prijs kaartje voor een konsult en een variabel voor de te investeren tijd daarna. Oorzaken van deze, door kunstenaars toch weinig gehanteerde, zakelijke aan pak liggen in de veranderingen van hun positie op de arbeidsmarkt. Enerzijds is dat door de enige jaren geleden afge schafte BKR, een sociale voorzienings regeling voor beeldende kunstenaars, het bij WVC verleggen van taken en de beleidsplannen van de provincies, waar de regionale en lokale overheidsinstel lingen overigens nog te weinig serieus op inspelen. Ajiderzijds heeft ook het bedrijfsleven de laatste jaren een facelift ondergaan, onder andere zichtbaar in het „corpo rate image", waar kunst en kunstsponso- ring deel van zijn gaan uitmaken. ,yAtelier-Zuidzijde Kunstprojekten" zo doende op logische wijze ontstaan van uit het inmiddels ontbonden kunste- naarskollektief ,Ateliers-Zuidzijde" waarin de afgelopen drie jaar wisselend vijf tot zeven kunstenaars en vormge vers met elkaar samenwerkten. Bouman en Roozendaal bekwaamden zich in managemant en bedrijfskunde, koppelden kennis, inzicht, idealisme en praktijkervaringen aan elkaar en start ten de onderneming. De onderneming vormt de schakel tus sen kunstenaar en publiek, tussen fabri kant en partikulier. De reaktie van kunstenaars op „Atelier- Zuidzijde Kunstprojekten" is tot nu toe wisselend. Sommigen vragen zich af of het nu nodig is dit alles zo zakelijk aan te pakken, anderen vinden het echter „te gek" en laten voortaan de zaken „van A tot Z" regelen door AZ. AZ, zoals het bedrijf in de wandelgan- gen genoemd wordt, werkt inmiddels voor negen beeldende kunstenaars en wordt binnenkort uitgebreid tot 12. ,Atelier-Zuidzijde Kunstprojekten" kent, de naam, doet dat al vermoeden, een aantal projekten. De „Kunstuitleen" draait al geruime tijd en veel werkstukken vinden hun weg naar bedrijven en partikulieren. Door de uitbreiding naar 12 mensen is dus tevens het aantal te lenen werkstuk ken aanzienlijk groter geworden. Elke laatse zaterdag van de maand kan, van 10.00 uur tot 15.00 uur, geleend, gekocht of geabonneerd worden en sinds kort kan men ook kadoabonnementen aan schaffen. De „Kunstuitleen" is er, zoals gezegd, niet alleen voor partikulierem, ook bedrijven kunnen er terecht om zaken te doen. Dat dit projekt gretig aftrek heeft, leidt geen twijfel. Sommige bedrijven willen, op aandringen van het perso neel, de werkstukken niet meer kwijt, kopen of breiden hun abonnementen uit. Naast de Atelierkursussen voor ama teurs, die ook in het najaar weer zullen starten, is er het nieuwste en misschien wel meest ambitieuze onderdeel van het projekt „Kursus": de zomerkursussen op het Chateau de Blagnac aan de Dor- dogne, ergens tussen Bordeaux en Ber gerac. Bijzonder is het in ieder geval om onder leiding van professionals in een sfeervolle lokatie te kunnen werken. „Atelier-Zuidzijde Kunstprojekten" organissert 10-daagse kursussen teke nen, schilderen, aquarelleren, boetse ren, beeldhouwen, en pottenbakken en raku. Maar ook 5-daagse kursussen portretfotografie. AZ doet al een aantal jaren mee aan de Open Atelierdagen in de Hoeksche Waard. Velen weten reeds de weg er heen en kennen het atelier van buiten en van binnen. Daarom is in het gebouw van „Atelier-Zuidzijde Kunstprojekten" op zaterdag 27 mei van 11.00 tot 17.00 uur een grote voorjaarstentoonstelling inge richt op de plaats waar normaal vijf kunstenaars hun werkplek/atelier heb ben zodat u kunt zien wat er het afgelo pen halfjaar werd gedaan. Ook nemen een aantal gastexposanten deel aan deze tentoonstelling. „Atelier-Zuidzijde Kunstprojekten" gaf een van haar kunstenaar de opdracht, speciaal voor dit weekend, een zeefdruk in kleur te vervaardigen, in een oplaag van 50 stuks. Dat werkstuk is dan ook alleen tijdens de Open Atelierdag voor een leuke prijs te bemachtigen. „Atelier-Zuidzijde Kunstprojekten" is niet alleen in de Gouden Gids te vinden bij „beeldende kunstenaars" of bij „kunstuit- leencentra" met als telefoonnummer 01866-1416. U vindt het ook werkelijk aan de Zuidzijdsedijk 60 te Zuidzijde. Kan het toepasselijker? Educatief amusement staat centraal in het Verkeerspark in Assen. In dit groots opgezette park komen jong en oud volop aan hun trekken. Waar anders kun je als 14-jarige achter het stuur van een kleine jeep plaatsnemen en je eerste rally lyden? Of— voor de 6-12-jarigen sturen in een trapauto door het verkeerscircuit met echte borden en vele mede-weggebruikers. De verkeersleiding zorgt ervoor dat 'overtreders' op een speelse manier op de beginselen van onze verkeersregels worden gewezen. Ook zijn er de populai re miniscooters (3-6 jr.) of kan men een boottocht maken op de vaarvijver. Dit veelzijdige verkeerspark biedt tevens een collectie classic-cars met zeld zaam mooie Bugatti's, Rolls Royces en de eerste lopende bandauto, de T-Ford. Samen met diverse andere attrakties is dit verkeerspark voor jonge ren maar ook voor volwassenen een bijzondere belevenis. De reis naar Assen kan worden gemaakt met NS-Dagtochtkaartje nr. 70. In 1957 begon men, door het steeds drukker wordende verkeer, het belang te beseffen van prakti sche verkeerslessen voor kinderen. Er werd - in het kader van de vakantie-speelweken aan de la gere schooljeugd de gelegenheid gegeven in een realistische ver keerssituatie spelenderwijs erva ring met de verkeersregels op te doen. In de 'Gouvemeurstuin' in Assen werd in 1965 de grondslag gelegd voor het huidige verkeers park, dat nu is verhuisd naar een lokatie in het Asser bos, nabij het TT-circuit. De nieuwe ligging biedt meer ruimte voor uitbreiding en herbergt nu ook een restaurant. een parktrein en naast een hele boel andere attrakties de spektacu- laire collectie jeeps op het behen- digheidscircuit. Het Verkeerscircuit Hier kunnen 6-12-jarigen leren hoe ze zich zonder 'aanrijdingen' per trapauto kuimen verplaatsen. Ze moeten rekening leren houden met de andere weggebruikers, stoppen voor rood licht, en natuur lijk op de diverse verkeersborden letten. Situaties zoals ze die later in het echte verkeer ook vaak zul len tegenkomen. Vanuit de ver keerstoren houdt de verkeersleider toezicht en geeft eventueel advies aan een individuele weggebruiker. Als er een opstopping of aanvaring is, rukt de politieauto uit met zwaaiUcht èn sirene om de situatie op te lossen. Ook een ritje in de politieauto zelf (als passagier) be hoort in dit park tot de mogelijkhe den en daar wordt door de kinde ren dan ook volop gebruik van ge maakt. Een rit in de DVM-bus mag als afsluiting van het bezoek aan dit circuit niet ontbreken. Andere attrakties Vlak bij het verkeerscircuit ligt het station vanwaar de Boemeltrein een rondrit maakt langs de drukke circuits en de rustige plekjes van het verkeerspark. Zo'n ritje met een ouderwetse stoomtrein kan ook door mensen in een rolstoel CAMERA LEGT VERKEERS- PRETVAST Natuurlijk mag de camera bij een bezoek aan het Verkeerspark niet ontbreken want zo'n jeugdrijbewijs haal je tenslotte maar eens in je le ven. Ook de rest van Verkeerspark Assen biedt de camera volop kansen om aan dit bezoek onvergetelijke foto's aver te houden. worden gemaakt. Al moet men er wel rekening mee houden dat, wie met de trein naar Assen komt, vanaf het station moeilijk vervoer kan verkrijgen daar de bus geen mogelijkheid hiervoor geeft. Na de tocht met de stoomtrein vermaken de allerjongsten zich op het mini- circuit waar 3-6jarigen zich kun nen uitleven op de mini-scooters. Hier leren de kinderen om de scooters door de bochten te sturen en hun evenwicht te bewaren. Vlak bij het mini-circuit brengen ze dan nog een bezoek aan de doolhof en als ze daar met veel moeite zijn uitgekomen, begint zo langzamerhand de maag te knor ren en kan er in het restaurant of op 't terras 'bijgetankt' worden. Behendigheidscircuit levert jeugd- njbewijs op Kinderen van 14 jaar en ouder mo gen hier achter het stuur van een echte mini-jeep kruipen, en jonge re kinderen kunnen naast de be- stuurder(ster) plaatsnemen. Dit wordt een onvergetelijke rally. De bestuurders hebben hun handen vol aan de scherpe bochten, aan de waterpartijen en de vele hindernis sen zoals de kinderhoofdjes, tun nels en bruggen. Ronduit uniek in dit behendigheidscircuit is dat elke jeep van moment tot moment elektronisch in de gaten wordt ge houden. Een centrale computer controleert en registreert de bewe gingen en na afloop van deze span nende tocht krijgt ieder een uit draai van deze computer. Daarop zijn alle handelingen tijdens de rally nog eens op papier te zien. Vaardige chauffeurs gaan dan ook trots met een jeugdrijbewijs naar huis. Nog lang niet alles Vlak bij het behendigheidscircuit ligt het automuseum waar auto mobielen en motorfietsen uit vroeger tijden staan te pronken. Je kijkt je ogen uit op de vaak prachti ge exemplaren die hier te zien zijn. Daarna kan er ook worden geke ken naar een doorlopende film over de geschiedenis van de auto- en motorsport. Wie dan nog niet genoeg heeft van dit park kan een boottocht maken over de vaarvij ver of een collectie echte vliegtui gen uit het militair vUegtuigmu- seum bewonderen. Tot slot kan er een poos met de radiografisch be stuurde bootjes worden gespeeld. En zijn de allerjongsten allang ak- tief in de speelweide en speeltuin. Al met al een heerlijk dagje uit waar je intussen ook aardig wat van op kunt steken. Voordelige manier Dagtochtkaartje nr. 70 is een voor delige manier om Verkeerspark Assen een bezoek te brengen. Vooral als u met het hele gezin gaat, want de junioren kunnen met een Railrunnerkaartje (a f 1,=) de reis naar Assen maken (exclusief toegang verkeerspark). Dagtocht kaartjes zijn bij alle NS-stations verkrijgbaar en geven recht op trein- en busreis en de toegang tot het te bezoeken evenement. Deze dagtocht en nog zo'n 1000 andere tips voor een geslaagd dagje uit staan vermeld in het kleurrijke 'Er- op-uit!'-boekje dat voor f 3,95 bij alle NS-stations en de boekhandel verkrijgbaar is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14