EHAI1DEI1-i1IEIJW5 INGESPMKMST... APA ruitfolie Wie schrijft er mee van en over Flakkee? mevr. Jos Jacobs te Middelharnis Kerkmuziek te Oude Tonge 4e Blad VRIJDAG 26 MEI 1989 No. 5802 1 Het boek is rijk geïllustreerd. O Rik Valkenburg, Nederlandse kerken en christenen in Canada en U.S.A. Uitgeverij Vijlbrief te Haarlem. 256 pag. Prijs 37,50. De publicist Rik Valkenburg heeft al heel wat pennevruchten op zijn naam staan. Onlangs verscheen van hem weer een boek. Het bevat blijkens de onderti tel verhalen en gesprekken rond de lot gevallen van Nederlandse immigranten in Noord-Amerika. De titel zelf geeft een beperking van deze omschrijving aan: de vertelde lotgevallen betreffen vooral Nederlandse kerken en christenen in Canada en de Verenigde Staten. Toch is ook dat nog te ruim omschreven. Rik heeft enkele jaren geleden samen met een zekere Erik Koudij s een tocht rond de meren in Noord-Amerika gemaakt. Rik zou Rik niet zijn als de belevenissen en gesprekken die hij onderwijl voerde niet in boekvorm waren uitgekomen. Vanwege tijdgebrek gingen ze zonder ook maar één afspraak gemaakt te heb ben op reis, maar wel met een porte feuille vol adressen en ideeën en op hoop van zegen. Mede hierdoor is de keuze van geïnterviewden wel wat wille keurig. Zo stond op het interviewver langlijstje ook de naam van ds. A. Baars van Dundas (thans te Middelhamis), maar het bleek dat die met zijn gezin op dat moment in Nederland was. Zijn naam wordt overigens nog heel wat keren in dit boek genoemd. Ondanks dat ze hun reis nauwelijks hadden voorbereid, konden Valkenburg en zijn maat kennelijk nog op heel wat adressen terecht. Afwisselend vertellen de gastheren en -vrouwen over hun erva ringen en over de ontwikkelingen in hun kerken. De weergave van de gesprekken en de vormgeving van één en ander zijn a-la-Valkenburg wel interessant, maar min of meer oppervlakkig en hier en daar babbelachtig. Veel vragen en (daarom ook) antwoorden zijn voor de lezer niet ter zake. Hetzelfde geldt van de details rond maaltijden en weersge steldheid die de verhalen larderen. Afge zien daarvan bevat dit boek toch ook wel boeiende informatie. Rik voerde onder meer gesprekken met de predi kanten Schouls, Pronk en Overduin, met een bloemist uit Grimsby, een boe- kenman van St. Catharines, een kippen- fokker uit Hamilton, een professor in Grand Rapids en - dat kan niet missen - de schrijver Cornelius Lambregtse, even eens te Grand Rapids. Het laatste hoofdstuk is het sterkste. Daarin geven de predikanten P. den Butter en J. Hoek op evenwichtige wijze antwoord op de vragen die Valkenburg hun stelt. De eerstgenoemde wordt niet alleen over de Canadese kerkelijke situatie bevraagd maar tevens over zijn visie op Israël. Ook voerde Valkenburg nog een kort gesprek met (thans wijlen) mevrouw G. H. den Butter-Ippel. In de afgelopen weken ontving de redac tie van Eilanden-Nieuws van diverse uitgevers een exemplaar van hun meest recente uitgaven. Het is ondoenlijk die alle in onze kolommen uitvoerig te bespreken. Onderstaand volgt een op somming met korte typering. Bij uitgeverij Boekencentnim te 's-Graven- hage verschenen: Andreas Symank, Worden alle mensen gered? Paperback. 116 pag. Prijs 29,90. De schrijver is opgegroeid in de kringen van de Alverzoening, namelijk daar waar men meent dat alle mensen zalig worden. De omgang met de Schriften heeft hem echter geleerd dat die ge dachte, een „wensdroom", niet minder dan een valse leer is. In dit boekje weer legt hij die leer op bijbelse gronden. Drs. I. A. Kole, In gesprek met ouders. Paperback. 56 pag. Prijs 13,90. Een fijnzinnig, helder en betrouwbaar boekje dat ingaat op een aantal aspek- ten van de godsdienstige opvoeding van kinderen. J. Vos, Dogmatiek in kort bestek. Paper back. 104 pag. Prijs 19,50. Reeds eerder verscheen van anderer hand een „Korte Dogmatiek" en een „Kleine Dogmatiek". Hier in kort bestek de weergave van de gereformeerde leer. Beschreven dus in de lijn van Calvijn en Bavinck. Maartje van Tijn, Maak gebeden van mijn verhalen. Paperback. 210 pag. Prijs/19,90. Elf chassidische verhalen van rabbi Nachman van Bratzlaw, bewerkt en opnieuw verteld door Maartje van Tijn. R. van Laar, Door de wereld gaat een woord. Paperback. 80 pag. Prijs 16,90. Bijbelstudies over de Handelingen der Apostelen, samengesteld door de her vormde predikant van Reeuwijk. Vervolgens een aantal uitgaven van uitgeve rij Kok te Kampen. Ds. J. H. Velema, Veelvuldig vragen naar de weg. Paperback. 143 pag. Prijs 19,90. Een derde bundel onder deze naam. Zoals bekend bevatten ze de weergave van ds. Velema's gelijknamige radioru briek, waarin hij nader ingaat op vragen van luisteraars. Ook deze bundel is ver deeld in een viertal thema's: bijbelse uit leg, de leer der kerk, geloofsvragen en ethische problemen. Drs. P. J. van Kampen, De cirkel en het kruis. Paperback. 158 pag. Prijs 24,50. De schrijver is docent aan de Reforma torische Bijbelschool te Zeist. Hij con fronteert in dit boeiende en fundamen tele boek het huidige New Age-denken met het Christelijke geloof. Ton Valkenburg, Sterven.... te vroeg of te laat. Paperback. 84 pag. Prijs 14,50. Gedichten en vragen bij euthanasie, aldus de ondertitel. Een actueel pro bleem, beschreven door de directeur van een verzorgingstehuis te Rhenen. Vanuit zijn Christelijke levensbeschouwing ziet de schrijver het leven als van God gegeven. Het leven dat door mensen niet zomaar mag worden afgebroken, maar liefdevol verzorgd dient te worden. Een aantal titels van uitgeverij La Rivière Voorhoeve Kok Agora tenslotte. Kiezen voor je tanden, door Krista Feder- spiel m.m.v. Cees van der Schoof, tandarts. Paperback. 160 pag. Prijs f 27,50. Gérard Voituron, Als de dokter faalt. Weg wijzer in de juridische doolhof van de gezondheidszorg. Paperback. 144 pag. Prijs f24,50. Drs. R. R. Ganzevoort, Levensverhalen. Een verkenning in hermeneutisch crisispasto raat. Serie pastorale Handreiking. Paper back. 117 pag Prijs f 18,90. Herman Verbeek, In Boeren Handen. Voor een re;chtvaardige en verantwoorde land bouw. Deel L Hoe het is. Deel IL Hoe het kan. Paperback. 286 pag. Prijs f 42,50. GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) 27 mei wordt door de Kon. Fanfare „ApoUo" weer oud papier opgehaald in Goedereede, Oostdijk en Havenhoofd. Graag vroegtijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. „Heisa, hopsasa; 't is in de maand van mei ja-ja". Dit liedje, dat we vroeger als kind zongen, komt op deze prachtige dag herhaaldelijk bij me boven. En weer ervaar ik het bevrijdende gevoel van de tweede regel: „alle zorgen zijn verdwenen". Want lijkt het niet of door de zonneschijn van de laatste dagen de wereld lichter is? Het loopt lichter.... Rond de boerderij van defam. Jacobs aan de Oudelandse- dijk is het ook al zo vredig. Er wordt gekraaid en gekakeld dat het een lieve lust is. Naar later blijkt, houdt dhr. Jacobs er, als hobby, talrijke vogels op na. Maar daarover straks. Eerst neem ik u mee naar binnen, naar de prachtige poppen- verzameling van mevr. Jacobs. Ze zegt erover: „Die poppen hao 'k echt voor m 'n eige. Ik ben er helemaal gek mee. Als ik mijn slaapkamer binnen kom en ik zie ze daar allemaal zo zitten, dan geeft me dat een fijn gevoel. Ik ben heel erg aan ze gehecht". Haar lievelingspop heet Lijntje. Ze is uit het jaar 1910. De kleren die ze draagt zijn authentiek: 2 onderrokken, een befje, een lange, witte onderbroek, zwarte schoentjes en een lange, rode jurk. De pop is van porcelein en heeft een fijn besneden gezichtje waarin prachtige, bruine ogen staan. Mevr. Jacobs kocht deze pop enkele jaren geleden van een vrouw uit Dirksalnd. Ze had een advertentie geplaatst waarin ze oude poppen te koop vroeg. Pas nadat ze die mevrouw uit Dirksland plechtig beloofd had om de pop niet aan anderen te verkopen mocht ze haar kopen. Later is ze zelfs nog een keer terug gegaan om te vragen hoe de pop heette... De eerste pop die ze onder haar hoede nam is eveneens van porcelein en heet Bella. Deze is door haar zoon op een vuil nisbelt gevonden, vandaar de naam. De manier waarop ze aan een pop komt, is soms heel leuk: „Sjakie bijvoorbeeld, heb ik gekocht van de zoon van een mevrouw die ik op een rommelmarkt ontmoette. Ik stond bij een kraampje met poppenspullen toen een mevrouw naast mezei: mijn zoon heeft nog zo'n ouwe pop onderzijn bed lig gen". Mevr Jacobs heeft die pop ongezien gekocht. Maar Sjakie moest gerestaureerd worden. Van zijn porceleinen gezicht was daarna echter niet veel meer over. Ze ruilde hem voor een andere pop. Daar kreeg ze enorme spijt van. Ze kon er niet van slapen; Sjakie moest terug! Nu heeft hij een mooi plaatsje in haar slaapkamer tussen de mooiste poppen.... De geschiedenis van de pop is interessant. De oudegrieken en romeinen hadden ook al poppen. Vanaf de veertiende eeuw kwamen er in Europa steeds meer; voornamelijk van papier- maché, houten was. Rond 1830 kwam de gehele porceleinen pop. Vooral de Duitse porceleinfabrieken beleefden daarna gouden tijden. Rond 1900 waren er in Duitsland meer dan duizend poppenfabrieken. De poppen werden gekleed naar de laatste Parijse mode. Ze werden eigenlijk als mannequins gebruikt door mode-ontwerpers. Dan gingen ze bij de rijken en de vorstenhoven langs om hun nieuwe creaties te tonen. Het haar was meestal van mohair. In het begin van deze eeuw kwam de karakterpop, die op echte kinderen leek. Er waren ook poppen van celluloid en compositiepoppen (allegaartje van verschillende stoffen). Na 1950 kwamen er de plastic poppen en wat later de barbiepoppen. Nadat ze me er van alles over heeft verteld, neemt mevr. Jacobs me mee naar de zolder waar wel een paar honderd poppen „huizen". Het is hier een waar poppenmuseum! Behalve poppen staan er ook b.v. wiegjes, stoeltjes, winkel tjes, speelgoed, strijkplankjes enz. enz. Het is een fantastisch gezicht. Het herinnert aan een tijd die voorbij is; en toch gebleven.... Het is fijn dat mevr. Jacobs ook anderen van haar poppen laat genieten. Deafgelopen maanden heeft ze geëxposeerd in „de Samaritaan". Ook in de komende maanden zal er op enkele plaatsen gelegenheid zijn om haar verzameling te bewonderen. Hierbij doe ik meteen een oproep voor oude poppen. Het geeft niet als er een arm of een been ontbreekt want mevr. Jacobs herstelt ze zelf zoveel mogelijk. Haar adres is: Oudelandsedijk 8. Tel. 01870-2432. Als ik dan deze middag ook nog de bijzonder mooie vogels, in de vele hokken buiten, bewonder heb ik het gevoel ogen tekort te komen.... Tjonge, jonge, zoveel veren in zoveel kleur schakeringen! Dat is alleen in de natuur mogelijk. Ik zie onder meer pauwen, fazanten (heel veel), eenden, kip pen (Amerikaanse), ganzen en een paar zwarte zwanen met grijze donzige jongen van 6 weken oud. Het is me de maand mei wel... Teunie KnOps D. V. zaterdag 27 mei: In de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge verzorgt de Christelijke Oratorium Ver eniging „Middelhamis" in samenwer king met de Stichting Kerkconcerten G-O een voorjaarsconcert. Aanvang 20.00 uur. Er zullen werken ten gehore worden gebracht van o.a. G. P. Telemann, H. Schütz, J. C. Bach, D. Buxtehude, J. Crü- ger, J. G. Ebeling en J. Pachelbel. Medewerkenden Jan-PietervanCoolwijk - viool Voskien Kooistra - viool Maaike Roelofs - cello Bas de Vroome - orgel De algehele leiding is in handen van Rinus Verhage, dirigent van de C.O.V. Toegangsprijs volwassenen 7,50; 65+ 5,- en kinderen gratis. Een zonnebril voor uw auto De zomer nadert. Het seizoen waarin de zon de hele dag op de auto staat te bran den. Auto's van nu hebben meer glas dan vroeger. Dat is plezierig; het verkeer is beter te overzien. Maar door al dat glas kan de zon ongehinderd naar bin nen schijnen. De auto wordt een broei- kas. Om ongewenste inval van de zon tegen te gaan komt Autosport Tepper met de APA„Sun-Out" ruitfolie. Het bevestigen van de zwarte kunststof folie op de ach terruit en de zijruiten gebeurt zonder lijm of schroeven. Het is voldoende om de folie tegen het glas te drukken en glad te strijken. De folie houdt een groot deel van het invallende zonlicht tegen, ter wijl er van binnenuit toch doorheen gekeken kan worden. De achterpassa- giers krijgen geen warme rug meer als de zon achter de auto staat. Bij een gepar keerde auto kan de folie ook tegen de voorruit worden bevestigd. Het interieur blijft dan aangenaam koel. Het dash board lijdt niet meer onder de schade lijke zonneschijn, die de kunststof snel ler doet verouderen. Omdat de folie niet permanent bevestigd is, kan hij vóór het wegrijden weer snel van de voorruit ver wijderd worden. Ook 's nachts kan de ruitfolie op de ach terruit goede diensten bewijzen. Inge haald worden door een auto die zijn groot licht niet dimt of zijn koplampen te hoog heeft staan is geen pretje. De folie voorkomt in zo'n geval verblin ding. De APA ruitfolie is op maat gesneden verkrijgbaar voor de meeste modellen van de merken Audi, BMW, Ford, Opel, Mercedes-Benz en Volkswagen. Een set kost 37,50 excl. btw. Voor alle andere automodellen en toepassingen zijn twee standaardmaten verkrijgbaar. Een folie- vel van 80 bij 50 centimeter kost 23,50 en een vel van 145 bij 100 centimeter komt op 49,50 (excl. btw). Informatie over APA „Sun-Out" Auto sport Tepper, Bieslookstraat 23,9731HH Groningen. Tel. 050-410888. Zwème in de koejepit (op z'n ouddurps) 'k Weete niejt mieër hoe 't begone is, mar as kinders van 'n jaer of acht- neegene woe m'n inieëns goeë lieëre zwème. Ik dienke dat dat kwam omda m'n de jonges van d'n diek gereegelt beezege zage in de twieëde pit, dieër onger an d'n diek tussen de kaoje in de Stieënwegt, of - in dat waere de groeëtere - an 't nóletje bie d'n ingang van de haevende. As schooljonge'ies waere m'n groeëte zwèèrevers, ike mi' Maert van uus in nog 'n kroo'ie jonges van dürep. We zochte om zoeë te zèègene altiet de brieë vieërtiejn op. Zoeë kwame m'n dichte op de Jonkerstee. In bie de Jonkerstee kroope m'n wieër over de schurvelienk de midelduune in, dieër vlak bie de koejepit in d'n hoek die 't duunhèk an 't ende van 't koejeweegie. In a je dan van die koejepit vandaen nae 't noorden liejp, de kant van de kliengen in de strange op, nog verbie de kieviejtsplaojte, wieër m'n in de wintere, as 't evrooze hao, gienge schaesenrieje, kwam je nog bie 'n aore koejepit. Dieër lag niejt nèt as bie diejn ieërsten zoevel kroeës op, in dieër kó'je dus in zwème. Afein, dieër gienge dan op 'n goeje kieër de klieëren uut in liejte m'n uus eige voor de ieërste kieër puutmenaekent - gieën sturvelienk die uus dieër zag - te waeter. Wie d'r alemaele bie waere, zou 'k niejt zoeë persies mieër küne zèè.... Maert van uus in ieder geval, Wim Bakker meschien...., Jasper Knaepe, Toon van Direk d'n Uul, Direk van Heijn'ie Stek uut de èèreme huusies in weet ik wie nog mieër. In 't begin dee m'n 't verzichies an.... kieke hoe diejpe 't was. Je kon noeijt weete. Je kon mar zoeë kopie onger goeë. Eèreg helder was 't waeter niejt. 't Zag nogal bruun. Dat zal, achterof bekeeke, wel van de koejestront eweest hèè. Want koejen liejpe d'r zat in d'n duune, toet de wae- terleideng d'r nog niejt was. D'r was zèlefs 'n koejewachter bie. Die brocht de koejen 's aevens nae huus om emóleke te woorene. Die koejen kwame dieër in de pit drienke in liejte d'r netuurlek aok 't ieên in 't aore vale, dat spreekt! Echt zwème dee m'n d'r nog niejt. Dat kóne m'n trouwens gieënieëns. We dee wie d'r 't vaorste in dust te goeëne. Op 't leste waegende m'n 't om dwors over te steekene. Dan gieng je d'r toet je nike in. Dat vonge m'n al 'n hieël waegstik. Dat zwèmene was voor Maert in voor mien iejtewat da m'n stiekem dee. Dat mochte ze tuus niejt weete, want dan zou d'r wat voor us op zite.... dan kreeg m'n de wint van vooren! Toch hao moewder wel wat in de smiezen. Ze voelende wel dat 'r iejtewat scheef zat. Azze m'n vriedaeksaevens in de teile gienge, ike mi Maert, wier 't waeter geweun bruun in uus hemde zag d'r aok alesbehaleve prooper uut. „Wat spooke joele mi z'n twieën toch uut", zei ze, „mó je kieke hoe vuul je bint, d'r leit geweun 'n kaom op 't waeter in de teile, in dan mó je 's nae die hemden kieke...." Wiele zeije niks. We dee mar 'an bee'ie benoeët in onoeëzel, nèt of da m'n van niks wiste. Ja, wat mó'j'aors? 't Begon noe wel toet uus deur te drien- gene dat dat van 't bruune waeter van de koejepit kwam. Mar we hiewe uus eige sjaokes. Op 't leste is dat zwèmene toch onverwaks nog, voor uus gevoel, èèreg spa- nent, zoeë niejt gevaerlek ewoore. Want toe m'n wieër's 'n kieër in die koeje pit zate mi' z'n alen, schrèke m'n uus eig op 'n gegeeve mement harstike doeët. Inieëns hoeërende m'n 'n vrieëselek gejoel in geschrieëw in de vaorte in zage m'n 'n kroo wuuven ankóme mi lange zwarte roken an, 'n baelezak oover d'r schoere in mit schreepels in d'r haon. Dieër zwaojende ze gevaer lek mit booven d'r hoeët. 'k Zieje die schreepels noe nog tegen de blaewe locht ofsteeke! Zoeë kwame ze anzète.... in slagorde, leek 't wel, nèt of ze uus te lief woe goeë. Dat ware, begreepe m'n laeter, koekepikers. Die vrouwelien gienge koeken pike, plaken koejestront, want die gebruukende ze as stooksel op de stook- pit in in de kachel. Mar dat wiste wiele toe nog niejt, dus dochte m'n da' ze uus op d'ieëne of d'aore meniere kwaed woe doewe. Dieër kwame ze dus anklaowe.... raezent in tierent om schrik an te jaegene. In wiele d'r uut.... as de hiereginter.... de klieëren onger uus nèèrem, de klompen in uus haon in fèke weig. 'k Zieje Toon van Direk nog weigstèkere mit z'n roeë bile'ies. Toon was d'n ieënegsten die zóke roeë kojn'ies hao. d'Aore waere alemaele blankwit. Raor dat zóke onbelangrijke dienge'ies je bie bluuve, want da'm'n, zoeëas 'k al zei, puutmenaekent zwóme vonge m'n niks bezonders. Zoeë gieng je toch tuus aok wieër iederieën bie was in de teile? Afein, wiele kóne bliekbaer toch harder laope dan die wuuven mit 'r lange keursen, dus bi'm'n d'n dans toch ontspronge. Mar voortan hiewe m'n de boel wèl goewt in de gaaten. De schrik zat 'r in, da' kan 'k je wel verzeekere. Dat was dus zoeë'n bee'ie 't begin van uuze zwèmkarejaere. Laeter, toe m'n mieër vertrouwt waere mi 't waeter gienge m'n nae de twieëde pit, wieër 'k 't al oover ehaot hèè. Dieër zwomme de jonges van d'n diek aok alemaele naekent, mar toe hao ike mi Maert al 'n zwembroek, wit mit van die fiene raoze zeebrastrieëpies. In nóg wieër laeter, toe m'n van de jonges dieër hao lieëre zwème, gienge m'n nae 't zieëkajn'ie bie haog wae ter. Dat was tóch nèt an d' aore kant van d'n diek. Dat zwèmene komt a'k a m'n jeugdjaeren dienke iedere kieër wieër bie m'n boove. Raor eigelek. Zou dat 'n ouwerdomsverschieënsel weeze? As dat zoeë is, is 't 'n kwaet teeken. Mar je doewt 'r niks an. Den Haege Sors van Piejt van Sors Keuninginnedag in Goerrie is achter de rik Dien dag dat de Keuninginne naer Goerie kwam was ik al tiegeluk vroeg op in stak ik m'n kaele krune buten de deure. Mar de herrie die der toe al heerste in het durpscentrum was niet geweun. Ik zei tegen iemand die net langs kwam, das' raek deer. Ik kreeg ten antwoord „'t is smoordruk", d'r zitte d'r al op un kissie op straete! Daer mos ik een vere van hè In 't korte jassie schoot'k de deure uut. Mar de schrimper, was oak present, waerom ik me liet ontvalle, asse deer bluve zitten, tot dat de Koninklijke stoet hier is, dan binne ze vast bevroze. Op die bewusten dag hedder verscheije un kou we uvat. Ik was zoowat bevange van de kou we in zogd mun stuUepie weer op. Deer bink korte bie de kachel ukrope, om een beetje bie te kom men, totdat de mikrofoon zijn stemme verhief, dat de intocht van de Koninklijke gasten betekende. In geUek was ik weer van de partij. Want ik wou de toespraak tot de Keuninklijke gasten niet misse. De eerte burger wenste onze vorstin onder Gods zegen een voorspoedig levensjaar toe. Dit leverde mij een biezonder tafreel op. Een meisje, naar schatting de lagere school reeds gepasseerd) kon zich niet goed houden, wat op die leeftijd een unikum betekent. Meerderen deelden in haar gevoelens. Na de toespraak ging men de volksspelen langs daar was grote belangstelling voor, dus tijd rovend. Toen men bij de toren belandde, kon men duidelijk horen, de tijd is om, en de wandelpas werd omgezet in een looppas. De Koningin kon alleen maar zeggen, ik had nog graag een halfuur willen blijven, want het programma was nog niet afgewerkt. Zij moest de Bakker nog passeren, en volgens berekening zou ze daar, de beroemde Goereese Torenkoek in eigen persoon in ontvangst nemen, maar hiervoor was geen tijd meer beschikbaar, dat was een grote misser. En zo ging deze lekkernij Aan haar Koninklijke neus voorbij. Met dank voor plaatsing un ouwetje van 83,5 jaar Nieuwe boeken O O ^0^t^0^f^f^f^f^^^0^0^/^0^0^0^0m^t^^^»l^m^*^*^»^*^^^^0^^t^*^*^^^*^*^*^*^*^*^^^*^*t^^*l^»^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13