EmviiDEfi-niEmi/s Kinderboerderij Sponsorloop modelbouwdemonstratie Havendag in Het Diekhuus foto-tentoonstelling Drie H.D.G.-jubilea in dankbaarheid herdacht Konijnen De weg naar huis VBOK groeit eksplosief Schaakkamploenschap van Goeree-Overflakkee 1989 (Vlaamse Reusen) Jan Knape Mzn. - 1 - De ZWN brengt je voortaan op tijd naar school Koningin zou moeten fietsen Te koop jonge Klampenmeet 5, S'dijk, 01870-6S51 VERVOLGVERHAAL Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 23 MEI 1989 No. 5801 Zaterdag 10 juni is het weer zover. Dan zijn er aktiviteiten op het terrein van Hernesseroord. Dit jaar geen zomerfeest omdat daar juist op grootse wijze het afscheid van dhr. Roelofs is gevierd. Maar ook zonder zomerfeest hopen we dat het een leuke dag wordt. De traditionele kinderboerderijmorgen is die dag voor uitgenodigde kinderen uit groep 3 t/m 8 van de basisscholen van Goeree Overflakkee. Zij doen o.a. een fotospeurtocht over het terrein, 's Middags is de kinderboerderij gewoon open voor iedereen. Het is ook al een goede traditie gewor den dat de Modelbouwvereniging „Flak- kee" iedere zomer een grote demon stratie geeft in en bij de vijver op het ach terterrein van „Hernesseroord". Vanaf 10 uur 's morgens varen er sleepboten, marinevaartuigen en andere scheepjes. Ook op de wal zullen modellen al of niet onder stoom te horen en te zien zijn. Hier kunt u tot 17.00 uur terecht om een kijkje te nemen of om een praatje te maken met de trotse makers van de modellen. De Unicef-loop begint om 1 uur. Voor de derde maal wordt deze loop georganiseerd. De voorgaande jaren werd het geld bested aan inentingspro- jekten. Deze keer is gekozen voor een straatkinderenprojekt op de Filipijnen. Hier leven tienduizenden kinderen op en van de straat. De meesten zijn tussen de 9 en 14 jaar oud. Sommigen zijn door hun ouders in de steek gelaten. Anderen zijn zelf weggegaan bij hun familie, omdat die niet voor hen kan of wilde zorgen. Hun werk bestaat uit: auto's wassen, schoenen poetsen, sjouwen op de markt, het verkopen van kauwgom, bloemen, lucifers enz. Unicef wil ervoor gaan zorgen dat deze kinderen worden geholpen. Daarbij worden allerlei mensen en groepen ingeschakeld: politie, gemeenteraadsle den, kerken en vrijwilligers. Ook wordt geprobeerd de levensomstandigheden van de gezinnen te veranderen, zodat de kinderen thuis blijven en naar school gaan, in plaats van op straat te moe ten leven. Alle basisscholen van het eiland zijn gevraagd mee te doen. Slechts enkelen hebben het aflaten weten. Hoe er aan de sponsorloop meegedaan kan worden, wordt via de scholen bekend gemaakt. Als dit niet het geval mocht zijn, kunnen er bij onderstaande adressen ook deel- nemerskaarten gevraagd worden. dhr. L. Haeck, Pr. Bernhardlaan 38, Middelharnis. Tel. 01870-2719. dhr. J. Koer, Kon. Julianaweg 23, Middelharnis. Tel. 01870-2069. dhr. J. Wieringa, Aelbrechtstraat 1, Nieuwe Tonge. Tel. 01875-1817. mevr. W. Westra, Kerkring 24, Oude Tonge. Tel. 01874-1259. Om alle kinderen die dag in de gelegen heid te stellen naar Middelharnis te komen, rijdt er een speciale Unicefbus over het eiland. Van tevoren moet iedere deelnemer zich wel opgeven voor deze gratis bus, zodat de dienstregeling naar Hernesseroord en weer terug tijdig bekend gemaakt kan worden. Er wordt dit jaar fel gevochten om het Schaakkamploenschap van Goeree- Overflakkee. Het gevolg hiervan is dat na vier ronden nog maar een speler de volle winst heeft behaald. Die bolleboos is Bram Mourik, de jonge fysiotherapeut van „De Zwarte Pion". Hij wordt op een half punt gevolgd door zijn clubgenoten Verbeek en Verolme en door Adrie yan Maurik van „Oostflakkee". Op een vol punt achterstand volgen W. de Ridder van „Dirksland" die net zo'n goed toernooi speelt als vorig jaar, W. van Rossum als voorvechter van de schaakvereniging „Stellendam", Cees Bakelaar, de beste huisschaker tot nog toe. Jaap Hollander en de verrassend goed voor de dag komende Addy Visser namens „De Zwarte Pion". Dirkslander Joldersma of DZP-er Jan Kruik kunnen zich hier nog bijvoegen. As. dinsdag gaat in Dirksland de knok partij weer verder met vele interessante ontmoetingen, zoals Bakelaar - W. van Rossum, Douw - Peeman, van Maurik (Adrie) - Mourik (Bram), de Ridder - Joldersma, Verolme - Verbeek en Ad Visser - Hollander. i Uitslagen van de vierde ronde, gespeeld op 16 mei in Stellendam: 1 F. van Ast - J. W. TanisO - 1 2 C. Bakelaar - K. Hameeteman1 - O 3 W. T. Breen - D. WolfertO - 1 4 P. Breve - J. Gebraad1 - O 5 B. J. Bruggeman - F. TroostO - 1 6 A. de Bruin - Ad VisserO - 1 7 A. Dane - J. NoordijkO - 1 8 R. van Doom - C. Wassenaaruitg. 9 A Douw - R. van Hooffremise 10 J. Grinwis - J. van Huizen ....remise 11 P. H. de Groot-J.v.'t GeloofO - 1 12 J. C. Hollander - W. de Ridderremise 13 A. van Huizen - G. J. W. Zonneveldremise 14 H. K. Joldersma - J. Kruikuitg. 15 G. de Jong-J.M. van Rossum...! - O 16 W. Markwat-M.L.v.d. Waal... 1 - O 17 B. Mourik-T.C.v.Prooijen1 - O 18 H. van Oostenbrugge - J. Dijkstra1 - O 19 W. I. Peeman - J. de Glopperremise 20 Joh. du Pree - J. Santifort1 - O 21 W. J. van Rossum - P. A. Derrez1 - O 22 E. Verbeek - Ant. Visser1 - O 23 M. Verolme - A L. van Maurikremise 24 C. de Waal - D. Hameetemanremise 25 K. Wijnands - E. P. van Rheeuitg. Nagekomen uitslag uit de derde ronde: 25 G. J. W. Zonneveld - H. van Oostenbruggeremise Vijfde ronde 2 mei 19.30 uur in Dirksland! De groei van de VBOK is zo eksplosief dat ook de ledengroei met sprongen vooruit moet: we willen van 50 naar 100.000 leden. De VBOK (Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind) heeft al dui zenden vrouwen en meisjes geholpen, die ongewenst zwanger zijn. Door de stationsreklame is die hulp vraag vervijfvoudigd. In voorlichtings lessen op scholen voor voortgezet on derwijs en opleidingen worden jaarlijks derdigduizend jongeren bereikt en wordt hen verteld over het wonder van het leven. De VBOK is een algemene vereniging. Zij wil geen drempels opwerpen en iedereen helpen. Momenteel telt de VBOK ruim 50.000 leden, 1.700 vrijwilli gers in 160 werkgroepen en 28 mede werkers. De VBOK is voor haar werk aangewe zen op de kontributies (ad 15,- per jaar) van haar leden, overheidssubsidie voor drie maatschappelijk werksters, opbrengsten uit kaartenakties en giften. Wij willen graag nog méér vrouwen en meisjes helpen die door hun zwanger schap in de problemen zijn geraakt. Niet alleen vóór, maar soms ook na de geboorte van het kind kan het noodza kelijk zijn de begeleiding enige tijd voort te zetten. En verder: hoeveel ouders, die een gehandicapt kind verwachten, moeten ook op onze hulp kunnen rekenen en wat te denken van vrouwen die na een abortus in psychische nood verkeren? Enkele feiten: De N.S.-reklame kan al niet meer het hele jaar verschijnen. Nu nog zijn we voor hulp dag en nacht en in het weekend telefonisch bereikbaar, maar hoelang kunnen we dit kontinue- ren? Steeds meer scholen vragen om voorlichtingslessen, maar we onderne men zelf geen stappen om nog meer scholen te werven, omdat we anders niet aan de vraag kunnen voldoen. Wil de VBOK de komende jaren haar werk kunnen voortzetten en uitbriden dan moeten we nog dit jaar doorgroeien naar 100-duizend leden. Daarom is er bij de VBOK een grootse landelijke ledenwerfkampagne „VBOK - 100.000!" gestart. De komende weken gaan honderden vrijwilligers op pad om leden te werven. Mogen zij ook bij aankloppen? Vindt u ook dat er in onze maatschappij plaats moet zijn voor èlk mens, voor iedereen? Help dan mee, want dubbele hulp èn dubbele voorlichting is moge lijk met dubbele leden. Geef u vandaag nog op als lid, aarzel niet: bel 033-638212 of schrijf naar: VBOK Antwoordnummer 400 3800 WB Amersfoort (een postzegel is niet nodig) of geef u op aan de vertegenwoordigers van de 'VBOK hier ter plaatse. Met heel veel dank, namens allen die hulp nodig hebben en die hulp ver- Namens de werkgroep: A. R. van Klinken Tel. 01870-5250 Met ingang van de nieuwe dienstrege ling, 28 mei, worden er aan lijn 135 twee nieuwe ritten toegevoegd. Van Herkingen Haven rijdt een bus om 7.50 uur die om 8.09 uur in Middelharnis Centrum aankomt. Van Ooltgensplaat Weespad wordt om 8.20 uur een bus ingezet die om 9.00 uur in Middelharnis Centrum arriveert. Deze bus rijdt niet in de schoolva kanties. ZWN hoopt met deze twee extra ritten, die goed aansluiten op de begintijden van de scholen, met name scholieren van dienst te zijn. Op de Havendag - zaterdag 27 mei - worden in Het Diek huus aan het Beneden Zandpad foto's tentoongesteld van de havens van Middelharnis en Sommelsdijk. De foto's zijn gekozen uit de verzameling van de heer B. Wesdijk en voor deze gelegenheid door hem opnieuw afgedrukt. De oudste foto's dateren van het begin van deze eeuw. Er zijn foto's van het laden/lossen op de Sommelsdijkse Kaai, het Franse huis of de Visafslag van Middelharnis, de MD 7 met averij in Noorwegen en vele andere. De tentoonstelling beoogt een beeld te geven van de havens in de jaren van toen. Ongetwijfeld zullen deze foto's uit de oude doos weer tot een hoop „oh-ja"-reakties leiden. Bezoekers worden dan ook uitgenodigd hun reakties neer te schrijven. De foto-tentoonstelling is ook nog in de week na de Haven dag te zien. Toegang gratis (27 mei vanaf 10 uur). In aansluiting op de tentoonstelling worden in Het Diek huus vanaf 10 uur de Fluzi-fllm en andere (8 mm) films ver toond. Ter afwisseling wordt de film Delta-finale gedraaid, deze film brengt de afsluiting van de Oosterschelde in beeld. In de avond-uren treden in de foyer Stien en Pierre op met Rotterdamse levensliedjes, waarbij ook de aktualiteit niet wordt geschuwd. (Aanvang half negen, toegang 5 gulden). Organisatie St. serviceburo Middelharnis (tel. 2400). „Bij U, o Heere, is de gerechtigheid, maar bij ons de beschaamdheid der aangezichten", zo werd vrijdagavond met Daniël 9 7 beleden in de herden kingsdienst in de „Lukaskapel" te Sommelsdijk, belegd ter herdenking van het 35-jarig jubileum van de drie instellingen van de Herv. Diaconale Gezondheidszorg (HDG), t.w. het 35- jarig bestaan van het Verzorgingshuis „de Goede Ree", het IZVz-jarig van het Verpleeghuis „de Samaritaan" en het 10-jarig bestaan van de bejaarden huisvesting „Het Oudeland". De dienst, waarin predikant-voorzitter ds. J. T. Cazander voorging was er een van ootmoed, van nederigheid en van dankbaarheid, maar diende zeker ook tot toerusting van bestuurders en medewerkers in hun werk. „Het ene nodige" te blijven betrachten opdat hun bezig zijn een afspiegeling moge zijn van de ware CHRISTELIJKE barmhartigheid. „Het enig nodige", Christus Zelf had het in Lukas 10 42 Martha voorgehouden. „Ook zij „holde en vloog", zoals het veelal ook hier gebeurt", zo vergeleek ds. „Jezus waarschuwde de ijverige Martha voor het gevaar dat ook óns kan bedrei gen", besefte ds., n.l. voorbij te zien aan het meest elementaire in de hulpverle ning, te blijven luisteren naar wat Jezus zegt: „Ik, Maria, Martha, Ik Stichting HDG, ben in uw midden als een die dient". Ds. bewonderde daarbij het VOLKO MEN liefdewerk van Jezus Christus, de enige, echte en waarachtige Diaken Die in Zijn dienen zelfs Zijn leven gaf Onverkort blijft de in de hal geschreven tekswt geboden zo barmhartig te zijn als God de Vader barmhartig is geweest, maar dat hoeft niet meer tot in de dood, dat heeft God als Enige voor altijd gedaan. Dat bevrijdende - aldus ds. - dient onze christelijke handreiking te beperken. „Het ene nodige is Christus bij je te dragen en geleid door Zijn liefde en kracht Hem - voorzichtig - te vol gen", beval ds. Cazander aan en van harte zei hij het die rabbi na toen die meende dat iemand die niet in wonde ren gelooft geen realist is. „Wie hier, bin nen de HDG niet in wonderen gelooft, in het wonder van Jezus Christus en Zijn overgave en in het wonder in de navolging van Hem is inderdaad geen realist en staat buiten het leven", zo besloot ds. de prediking die door de aan wezigen, bewoners en huidige- en oud- bestuurders, werd beantwoord met het zingen van de verzen 1 en 9 van het Gebed des Heeren. „We zullen echt weer meer op de fiets moeten, vooral in het woon-werkver- keer. Ik zou eigenlijk wel graag zien dat de koningin die zo lofwaardig over de stervende natuur heeft gesproken, ons daarin voorging. Het is bekend dat ze heel behoorlijk kan fietsen". Aldus prof dr. J. Pen in zijn bijdrage in de serie „De prijs van ons milieu", die in Het Parool werd gepubliceerd. In de recreatiezaal vond daarna een informele bijeenkomst plaats. Daar ondervond het bestuur tal van blijken van waardering, o.a. van de zijde van het gemeentebestuur bij monde van burg. Sleurink en van de zijde van de bewo ners en de familieraad. Door dhr. Mul der en mej. de Bonte werd een glas in lood raam en een nieuwe geluidsinstal latie voor de nieuwe rolstoelbus aange boden. Een video-camera werd aan geboden namens de bewoners, door de 79-jarige mevr. Verolme-v. d. Veer. >^l^^.l^^.^.4.ll^>^l^^.^.^.^.l^l^l^lf.l^l^^.l^^.^.^.l^l^l^^.l^^.^.^.l^^.^.^.^.l^>^l^^•^■^■>^>^l^^.^■l^l^l^l^^.^■^^ i EERSTE HOOFDSTUK Ze vrijen al tien jaar, daarom vrijen ze maar weinig meer. Ze zullen trouwen als zijn moeder dood is, of als haar moeder dood is, misschien zullen ze eerst allebei gestorven moeten zijn. Ze wachten met een wondergroot geduld, zonder enig verlangen. Want wie zal er naar de dood van een moeder ver langend kunnen uitzien? Als het zover is zullen ze het aanvaarden als een noodwendigheid. En intussen vrijen ze slechts zelden, tien jaar is zo'n heel lange tijd. Maar ze staan elkander trouw bij in de vele moeilijkheden van het leven, alsof ze reeds man en vrouw geworden zijn. Ze zitten dicht bij elkander, ieder op een baliezak, achter een oppertje, dat hij gemaakt heeft van het damhek en een paar bossen stroo. De zwarte kof- fieketel staat tussen hen in, ze eten brood uit hun boterhamzakken. Terwijl hij grote happen neemt loert hij in het krantje, waarin zijn moeder het brood verpakt heeft. Ze vraagt: „Mo'je nog een bakje?" Hij knikt, want hij kan niet praten van zijn mond vol brood. Hij steekt zijn hoofd buiten het oppertje, slikt en zegt: „Me kriege dikop regen". Ze trekt haar zwarte omslagdoek hoger, door het stroo achter haar rug blaast de wind dunne lucht- straaltjes. Ze slaat haar rokken dicht om haar benen, de kou kruipt tegen haar benen op. Met de hakken van haar plompe veldschoenen graaft ze kuiltjes in de taaie klei en kijkt wantrouwend naar de lucht. Er is een vreemd gehuil ergens ver boven haar, een langaangehouden klaagtoon, die plot seling afbreekt en even plotseling weer begint. Grijze wolkenslierten jagen op huizenhoogte over het veld. De polder is een grauwe verlaten held van brokken kaal land. Hier en daar een plek groene wei, waaromheen de verwarde draadafras tering, met veel scheve palen, overbodig aandoet. nu er geen beesten meer zijn. Verderop verliest alles zich in nevels en dampen. Vaag is een boer derij te onderscheiden met een groep bomen er omheen, donker in de grijze omgeving. Van het dorp, op een uur afstand, is niets te zien. Van die kant komen de klanken van een torenklok, die acht uur luidt. Ze luisteren naar het vriendelijke geluid. Ze luis teren nog als de klok heeft opgehouden. Het zin gen van een torenklok in de verte doet aan thuis denken. Zij onderstelt, dat moeder nu uit bed komt en een bakje gaat zetten, ze maakt de kachel aan. En zijn gedachten zijn onbestemd, er komt iets in voor van het dorp, en van de varkens, en van zijn moeder, die voor de dieren zorgt als hij in het land is, maar die zich niet altijd even zorg zaam van haar taak kwijt. Ergens in de nevel begint een jongensstem een zwaarmoedig deuntje te galmen. Daar is een koeiewachter, die de beesten van zijn baas de sui- kerpeekruinen laat afeten van een pas gerooid veld. „Koeiewachter op de top, hoelaet gaet het zunnetje op? Omtrent ketier voor achte. Ik wil geen koetjes meer wachte".... Het lied gaat over in een hui- en hou-geschreeuw, er is zeker een weer barstige koe, die een uitstapje wil maken over de greppel. „'t Zou een strop weze", zegt ze in antwoord op zijn weervoorspelling van daarstraks, „'t is al zoa laete in den tied. Azze m'n veul waeter kriege dan komt er van de aerpels niks terecht". Hij bekijkt aandachtig een hoopje aardappelen, die hier lig gen om vanavond te worden meegenomen voor de varkens. Het zijn „kwaje". Het zijn er niet zo veel, een mandje volk, maar zijn gezicht trekt toch vol diepe zorgrimpels. Een mandje-vol kwamen de aardappelen in een voor-acht-ure-schoft, dat is drie zulke mandjes op een hele dag, dat is bijna een mud kwade aardappelen, 't Is werkelijk erg. „Me kenne ze vanaevend aollegaere geeneens meeneme", zegt hij, als of dat de enige zwarig heid is. „Je kent er wel vier verkes van houwe". „Daer binne nog wel een minke goeie bie om zelf te eten". Hij neemt er een van de hoop, met zijn vingers wrijft hij het slik weg om te onderzoeken hoever de ziekte de knol heeft aangevreten. Het heeft wei nig zin om dat te doen, want een zieke aardappel is een zieke aardappel, onverkoopbaar. Zij zegt spottend: „Ken heel de femielje wel helpe om aer pels te eten, 's ochtends aerpels en 's aevends aer pels". Al is het een plekje niet groter dan een cent, over veertien dagen is de knol reeds voor de helft aangetast. Hij punnikt met de nagel van zijn duim in de blauwe plek. Om haar gerust te stellen praat hij tegen beter weten in: „'t Binne d'r nog niet veul, van een heelen ochtend, nee". Hij kijkt hoe ze het opneemt, maar hij kan haar gezicht niet zien. De zijkanten van haar zwart- strooien hoed zijn laag neergeslagen, bijna tot op haar schouders. Dat is 's zomers voor de zon en in het najaar is het voor de wind en voor de regen. Weifelend geeft ze antwoord: „'t Gae nogal, jae. mar as je d'r noe nog rotte oak bie kriegt. En me hawe dat meedje paerepeen oak nog uut te doeën. Was dat twe ejaer geleje dadde m'n zoevel rotte puuten hadde?" Hij knikt. „Je wacht ieder jaer veul te lange, dat mos je niet doeë". Hij knikt alweer en vergoelijkt: „Och jae". Ze heeft gelijk, hij heeft het al eerder zo bedacht. Het is moeilijk. Hij heeft die twee meedjes land, maar het was beter dat hij ze niet had. Je kunt in het najaar het werk bij avonden niet doen, in de zomer gaat dat wel. Hij moet met zijn eigen werk wachten tot er bij de boer weinig meer te verdie nen valt. Als Betje hem dan komt helpen kan hij de vruchten in een dag of tien uit de grond en aan de put krijgen, soms duurt het langer, het hangt van het weer af „Je kon d'r beter een weeke voor verlette. Je zou je loan d'r best uut haele. Onderlesten kon je twee gulden voor de aerpels kriege en noe vuur en daortig stuuvers, dat gaet oak wat schille". „Och, het is niet anders". Dat is het, waarmee hij het leven aanvaardt. Om harentwil onderstelt hij: „Ze kenne weer wel dierder worre". Hij gelooft het zelf niet. „Bi' je klaer, dan za" m'n danke". Hij trekt de pet voor zijn ogen en zit lang stil. Zij bukt diep voorover, zodat de rand van haar hoed bijna haar opgetrokken knieën raakt. Zo blijft ze zitten en luistert totdat hij met zijn mond zal smekken, het teken dat zijn gebed gedaan is. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5