EHAi1DEf1-f1IEmi/S IN GSSPHIK MET Jeugdgemeenteraad Middelhamis liield zicli iceurig aan z'n vericiezingsprogramma's Koorconcert te Oude Tonge Chr. Scholengemeenschap „De Dillenburg" nog enige school voor Prot. Chr. Lager Beroepsonderwijs in onze regio Pootafdrukken in vloerbedekking dhr. D. Slinger te Nieuwe Tonge Kreatieve dagen bij Van der Kamp Tweewielercentrum Middeiharnis Ingezonden: Onbekend met het fenomeen vanjeugdgeiriieenteraad" hadden we gedacht dat de scholieren van de Bosseschool, met wie burg. mevr. Sleurink van Middelhamis vorige week vrijdagochtend een heuse raadsvergadering ensceneerde, er eens lekker onbevangen tegenaan zouden gaan, maar daar hadden we ons lelijk op verkeken. De negen raadsvertegenwoordigers had den wel degelijk een beginselprogram waaraan ze zich consequent hielden. Zo kon het gebeuren dat een vertegenwoordiger van de MWOS-partij (mogen wij ook spelen?) woningbouw afwees omdat die bouw grasland in beslag zou nemen en dat, zei hij, is schadelijk voor het milieu...! Een schillenboer? Hondepoepoverlast 01870 4844 Gratis taxatie van uw huis 3e Blad VRIJDAG 19 MEI 1989 No. 5800 Op grond van het dalend leerlingaan tal heeft de Chr. L.H.N.O. „West voorn" besloten dit jaar geen Ie jaars leerlingen meer aan te nemen. Er blijft nu voor Goeree-Overflakkee slechts één school voor Protestants Christe lijk lager beroeps onderwijs over n.l. „De Dillenburg", Juliana van Stol- berglaan 19 te Middelhamis. „De Dillenburg", een school voor Lager- en Individueel Huishoud- en Nijver heidsonderwijs, kent 2 afdelingen: Ver zorging en Textiele vormgeving. Voor deze laatste afdeling is „de Dillenburg" zelfs de enige school op ons eiland die dit onderwijs verzorgt. Het bestuur van de school stelt zich ten doel het geven van voortgezet onderwijs op Goeree-Overflakkee op basis van de in art. 2 van de in de statuten vermelde grondslag. De Vereniging heeft als grondslag de Heilige Schrift als Gods Woord naar de belijdenis der kerken der Reformatie hier te lande, volgens de drie formulieren van enigheid, vastgesteld op de synode van Dordrecht 1618- 1619. Lager Beroepsonderwijs is beroeps voor bereidend onderwijs. Wie de vier-jarige cursus met succes heeft gevolgd bezit wel een diploma, maar geen beroepsbe kwaamheid en moet daarom nog ver dere scholing volgen. Tijdens de 4 jaar maken de leerlingen wel kennis met beroepen. De eerste twee jaar l.b.o., ook wel onder bouw genoemd, zijn zeer algemeen met vakken zoals: talen, wiskunde, aard rijkskunde, geschiedenis, biologie en scheikunde. De leerlingen krijgen er ook handvaardigheids- en expressie vakken. Daarbij kan het toekomstige beroep een rol spelen, maar dat hoeft niet. Verder wordt er les gegeven in textiele werkvormen, huishoudkunde en ge- zondheidskunde. In de bovenbouw worden er ook nog algemene vakken gegeven, maar daar spelen de beroepsvoorbereidende vak ken een veel belangrijker rol. Tijdens de twee-jarige bovenbouw wor den de leerlingen voorbereid op het ein dexamen, dat in het l.b.o. volgens 4 programma's kan worden afgenomen: een A-progr., een B-progr., een C-progr. en een D-progr. Per vak kan een ander programma worden gekozen. Voor het volgen van verdere scholing is vooral de keuze van vakken en programma's heel belangrijk. Het I.H.N.O. (Individueel Huishboud- en Nijverheids Onderwijs) kent een andere lessentabel dan het L.H.N.O., (wat) meerpraktijkgericht. Het klassege middelde van het I.H.N.O. ligt lager, waardoor meer begeleiding van de leer ling mogelijk is. De klassen van het I.H.N.O. zijn nogal heterogeen, omdat de leerling, waar mogelijk, in eigen tempo werkt en wordt begeleid. Evenals een L.H.N.O.-leerling doet een I.H.N.O.- leeriing examen in het 4e leerjaar en ontvangt bij het slagen ook een LBO- diploma, waarop is aangegeven in welke afstudeerrichting examen is gedaan en tevens wordt per vak aangegeven het niveau dat is behaald. De bezitters van een diploma van een school voor L.H.N.O. kunnen via oplei dingen in het leerlingwezen zich verder voorbereiden op een vak. Degenen die in alle of een aantal vakken hun examen op tenminste C-niveau hebben afgelegd, kunnen verder studeren in het middel baar beroepsonderwijs. Ook kunnen leerlingen verder studeren aan een school voor kort middelbaar beroepson derwijs of aan een vormingscentrum voor jeugdigen. Sommige mensen zijn er van overtuigd dat de schoolkeuze belangrijk is omdat de ene schoolsoort meer kansen voor de toekomst zou bieden dan de andere. Indien we praten over het onderwijs dat volgt op de basisschool, is dat een ver keerde beoordeling. ledere schoolsoort biedt aansluiting op vervolgoapleidin- gen. In iedere opleiding zitten momen ten waarop de vraag kan worden gesteld of de juiste keuze wel is gemaakt. In het algemeen is iedere schoolsoort even goed. Maar daarom is nog niet iedere school soort even goed voor uw zoon of doch ter. Daarin zit dan ook het belang van de schoolkeuze. Een verkeerde keuze kan voor een kind jarenlang verveling en ergernis betekenen. Het kan ook tot gevolg hebben dat uw kind het niet haalt, de school verzuimt, zonder di ploma de school verlaat. Een goede keuze betekent: een enthousiast kind met een redelijke belangstelling voor het werk dat moet worden verzet. Boven dien een kind dat, wanneer het eens Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 Geachte redactie Als „meelezer" van het Eilanden Nieuws las ik in de vrijdagkrant van 12mei 1989, nr. 5799 in de rubriek „Met raad en daad" een artikel over „Indrukwek kende poten", handelend over het onge daan maken van indrukken van meu- belpoten in wollen vloerbedekking. Hier werd als mogelijke oplossing voor dit probleem het opborstelen genoemd. Als tweede oplossing werd voorgesteld om het desbetreffende stuk uit te knip pen/snijden. Een handige doe-het-zel- ver zou dit karwei kunnen klaren. Allereerst zijn de meeste goede wollen tapijten geweven of soms getuft. Het lijkt mij dan ook onwaarschijnlijk dat een doe-het-zelver dit specialistisch werk- stukje kan klaren temeer daar voor dit „snijwerk" bepaalde facetten dienen te worden gevolgd. Wordt één of worden meerdere facetten overgeslagen dan zal in de loop van de tijd blijken dat men van de regen in de drup is gekomen. Deze voorlichting kan toch nooit de bedoeling zijn van het Eilanden Nieuws en Met raad en daad. Als oud-woning- en scheepsstoffeerder wil ik u een afdoende oplossing aan de hand doen die door iedereen uitgevoerd kan worden omdat deze oplossing even simpel als doelmatig is. De ingedrukte wolvezels nemen hun oude volume weer aan door het ontstane kuiltje vol te zet ten met water. De vezel neemt het vocht aan en herstelt zich. Bij onvoldoende resultaat na de eerste poging de behand- ling herhalen. Dit kan nodig zijn omdat de wolvgezel van nature vettig is. Als men het geduld had zou men kunnen zien dat de vezel zichzelf herstelt maar met water gaat het geforceerd. Heus het werkt! Toen ik uw artikel las, kon ik het niet laten u hierover te informeren. J.P.J. van Nimwegen Wemeldinge moeilijk wordt, toch de moed heeft om door te zetten, om het gestelde doel te bereiken. Wanneer een kind liever met de handen bezig is dan met het hoofd kan de keuze voor het lager beroepsonderwijs nooit een verkeerde keuze zijn. ik zieje de landman gaen ploegt in zaoit, maekt gerêêd om te oeuwsten straks in zwêêt; de daegen van de zeumer vol. Deze strofe is uit een gedicht over mijn vader. Ik zou er even wel ook dhr. Slinger mee bedoeld kunnen hebben. Met hem had ik op deze zonnige middag een gesprek. Eenmaal weer op weg naar huis zie ik hoe de akkers in gereedheid worden gebracht De voren liggen in rechte rijen naast elkaar. In de verte ronkt een traktor. Terwijl ik zo langs de velden rij, verbeeld ik me dat het de maand mei van het jaar 1925 is. Een ploeg wordt voort getrokken door twee grote werkpaarden. De 18-jarige Dinge- man Slinger loopt er achter. De teugels losjes in zijn handen. Kijk, nu laat hij de paarden keren en stopt dan even. Met een rode zakdoek veegt hij het zweet van zijn gezicht Oef, wat is het warm Dit fantasietje van mij is niet zo verwonderlijk na mijn gesprek met de nu 82-jarige landbouwer Want dat voelt hij zich nog steeds! Helaas kon hij dit jaar zijn land niet meer pachten maar anders had hij heus nog een mêêtjuun ofaer- pels gehad.... „Jammer hoor", zegt de nog zeer vitale Slinger, „vanaf mijn twaalfde jaar heb ik op het land gewerkt. Eerst bij mijn vader en daarna ben ik een eigen bedrijfje begonnen Dat de dagen vroeger „vol van zeumer" waren, weet hij maar al tegoed. Zijn vader werd op 44 jarige leeftijd, ondanks het dragen van een pet, getroffen door een zonnesteek. „Daar hoor je nu nooit meer van", merkt dhr. Slinger op, „maar dat was wat hoor! Niet alleen voor mijn vader maar voor het hele gezin werd daardoor het leven nog moeilijker. Voorzieningen als W.A.O. en kinderbijslag waren er toen niet. De kinderen moesten het werk overnemen en dat von den wij vanzelfsprekend. Er werd niet eens over nagedacht. Wat dat betreft was die tijd toch heel anders dan nu". Hij woonde als kind op een boerderijtje even buiten Nieuwe Tonge. Het was logisch dat hij in dat dorp ook naar de Lagere School zou gaan. Dat was ook de wens van zijn ouders. Doch na één jaar dachten ze daar anders over. Of eigenlijk moet ik het anders zeggen: ze moesten hun kinde ren in Oude Tonge naar school laten gaan omdat ze het wekelijkse dubbeltje schoolgeld niet konden betalen! En in Oude Tonge was het onderwijs gratis „Dat betekende dat we drie kwartier moesten lopen om op school te komen herinnert dhr. Slinger zich. „Later kreeg ik een fiets Dat was natuurlijk wel fijn maar doordat ik mijn zusje achterop mee moest nemen was dat toch wel zwaar. Vooral als het hard waaide". Als ik hem vraag of hij met plezier op zijn kindertijd terug kijkt, antwoordt hij: „Ik had geen tijd om kind te zijn Dit antwoord spreekt voor zichzelf.De leuke dingen bestonden voornamelijk uit spelletjes. De knikkertijden waren hoogte punten in een kinderleven. 's Zondags had de kleine Dingeman vaak nóg een taak. Dan was hij n.l. koeiewachter. De ene zondag moest zijn broertje de koeien bijeen houden en de andere zondag hij. Daarbij zal hij met mooi weer best weleens in het hoge gras hebben liggen slapen, vermoedt dhr. Slinger. Of misschien naar de wolken hebben liggen kijken? Ik weet nog dat ik als kind altijd een bepaald land in de vorm van een wolk zag. En zo dwalen we deze middag in gedachten rond in een ver verleden. En het heden? „Ach, ik lees graag en als het goed weer is ga ik een eindje fietsen. Sinds 4 jaar is er weer een vrouw in mijn huis: Jaan. Ik was weduwnaar en zij weduwe. Beiden hebben we veel meegemaakt We kunnen het samen prima vinden. Want echt het valt heus niet mee om alleen te zijn In de hoek van de kamer staat een enorme aardenwerk pot vol met bloemen, die Jaan ter ere van haar verjaardag heeft gekregen. ,Alsje ze telt weetje meteen hoe oud ik geworden ben", lacht ze. Ik besluit om daar maar niet aan te beginnen.... „Het zijn er 69 en ik heb ze gekregen van mijn kleinzoon onthult ze.... Teunie Knöps 't Was natuurlijk vreselijk aardig de jon gelui zo serieus aan 't werk te zien; gemeentesekretaris Matthew Kemner, jarig die dag, tronend naast de burge meester en een griet als Marieke van Dijk die het in zeggingskracht Neelie Smit-Kroes nog zou verbakken: „....we moeten niet bang zijn dat de speelwerk- tuigen worden vernield", zo beleerde ze haar mede-raadsleden; „trouwens", zei ze, „de grote jongens zullen het niet ver nielen, het is voor pubers en iets wat voor je eigen is verniel je niet zo gauw!", waarmee ze haar zegje had gedaan over het voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het inrichten van een speelterrein in het plan „De Staver". De echte gemeenteraad stelde in de vorige vergadering een krediet van ƒ42.000,- beschikbaar en zo deed ook de jeugdge meenteraad, met de twee stemmen van de ELP tegen. ELP staat voor Een Ling Partij. Zij vrezen vernielingen en het verharden van de paden met houtsnip pers vinden ze ook maar niks omdat daarvoor - zo voorzagen ze - bomen zouden moeten worden gekapt. Wet houder Marieke van de MVP, de Milieu Vriendelijk Partij, bepleitte de plaatsing van de speelwerktuigen, omdat ze wist dat kinderen liever niet stil willen blij ven zitten. Haar collega-wethouder Maurits dacht al niet anders, eenstem migheid in het college derhalve: „Als de kinderen eenmaal spelen hebben ze geen tijd meer om te slopen", zo wierp de wethouder de bezorgdheid van de ELP- leden tegen. De meerderheid van het college werd behoorlijk - met 6 tegen 3 stemmen - afgestraft om het voorstel het voor een familieschommel gereserveerde bedrag van 5.000,- aan de aanschaf van batte- rijbakken te besteden. Maaike, van de MVP (Milieu Vriendelijk Partij) voelde wél voor die ruil: „....als het miheu nog meer vervuild raakt heeft het geen zin meer", zo wilde ze orde op (milieu) zaken stellen. Ook de wethouder van de Milieu Vriendelijk Partij vond dat zo'n schommel maar even moet wachten. De jeugdraad kreeg ook te beslissen over het al dan niet aantrekken van een schil lenboer. Het was het college gelukt iemand daarvoor te interesseren, te weten dhr. IJ. Genheimer die met z'n paard Gouden Liesje de deuren langs zal gaan tegen een vergoeding van ƒ750,- per maand; keukenafval zal daardoor niet in de containers terecht komen; dat scheelt de gemeente 100,- per ton en dat vond de raadsmeerder- heid wel interessant. Weth. Maurits van Wijck becijferde dat er bij verkoop van het opgehaalde nog ƒ750,- winst per week te behalen zou zijn en dat kon dan weer, vond hij, aan speeltuinen worden besteed. Weth. Maurits vertegenwoor digde dan ook met verve de beginselen van de MWOS (mogen wij ook spe len?). Op D.V. zaterdag 27 mei hoopt de Christelijke Oratorium Vereniging „Middelhamis" m.m.v. Jan-Pieter van Coolwijk (barok-viool), Voskien Kooistra (barok-viool), Maaike Roe- lofs (barok-cello) en Bas de Vroome (orgel) een kerkmuziekavond te ver zorgen in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge onder algehele leiding van Rinus Verhage, dirigent van de C.O.V. Dit concert, dat georganiseerd wordt door de C.O.V. „Middelhamis" in sa menwerking met de Stichting Kerkcon- certen Goeree-Overflakkee, begint om 20.00 uur. De kerk is open om 19.30 uur. Om voor gezinnen de financiële drem pel zo laag mogelijk te houden, is beslo ten, om deze keer de kinderen en scholieren gratis toegang te verlenen. De toegangsprijs bedraagt 7,50 voor vol- wasssenen en 5,- voor CJP-houders en 65+. ledere liefhebber van goede kerkmuziek wordt deze avond van harte aanbevolen. Als deze muziek onbekend terrein voor u is, dan wordt u nu uitgenodigd om uw blikte verruimen; de Duitse kerkmuziek uit de barok tijd is namelijk één van de schoonste stromingen binnen de hele Europese muziekcultuur. Dat dit zo is, is zeker in de eerste plaats te danken aan de bijzondere inspiratiebron, die de Bij bel en het geloof voor de componisten waren, maar in de tweede plaats moet ook gezegd worden, dat de Lutherse tra ditie daar alle ruimte voor gaf Als belangrijkste bouwstenen voor de kerkmuziekavond in Oude Tonge fun geert een drietal prachtige cantates voor koor, 2 violen en basso-continuo. Het betreft de cantates „Laudate Jevoham" (Ps. 117) van Telemann, „Du Friede- fürst, Herr Jesu Christ" (met 5-stemmige koor-aandeel) van Buxtehude en „Was Gott tut, dat ist wohlgetan" van Pachel- bel. Met name Ps. 117 van Telemann en de koraalcantate van Pachelbel zijn in een voudige schrijftrant gecomponeerd; die bestaat uit, zoals Telemann het for muleerde, „leichte und fast für alle Halse bequemen Melodiën", vrij ver taald: zeer welluidende muziek die uit stekend in het gehoor ligt. De Buxtehude-cantate en een tweetal motetten van resp. H. Schütz en J. C. Bach (een oom van J. S. Bach) hebben beduidend meer diepgang. Met name het motet „Meine Seele erhebt den Her ren" (de lofzang van Maria) van Schütz is een indringend voorbeeld van het zodanig vanuit de tekst componeren, dat er een twee-eenheid ontstaat tussen tekst en muziek, die beduidend meer is als de optelsom van de delen. Ook de liefhebbers van de koraalmelodieën komen in dit programma goed aan hun trekken; naast de bekende melodieën „Was Gott tut, dat ist wohlgetan" in de Pachelbel-cantate en „Ach wie nichtig, ach wie flüchtig" in het Bachmotet, zingt het koor een drietal koraalzettingen o.a. „Allein Gott in der Höh sei Ehr" in een bewerking van Johan Crüger (uit 1649) waarbij de twee violen een vrije tegen stem spelen. Voor een goed evenwicht in het concert is een juiste afwisseling tussen vocale en instrumentale muziek van belang. Bas de Vroome is een organist met een uit stekende reputatie. Hij studeerde aan het Amsterdams Conservatorium, waar hij briljant slaagde voor het diploma Uitvoerend Musicus Orgel en was ver der prijswinnaar op toonaangevende internationale concoursen te Nijmegen en St. Alban (Engeland). Op het Frobe- niusorgel van het prachtige historische kerkgebouw te Oude Tonge speelt hij Na gedane zaken ging de jeugdgemeenteraad op de foto. Voorste rij v.l.n.r. Michel, Marieke, Matthew (secr), Maaike en Remko. Bovenste rij v.l.n.r. burg. mevr. Sleurink, Annelies, Maurits Linda, Mariëtte, Erik. In het laatste voorstel van de agenda werd de hondepoepoverlast aangesne den. Grote eenstemmigheid over het feit dat daar paal en perk aan moet worden gesteld. De twee vertegenwoordigers van de Een Ling Partij lagen weliswaar dwars, maar de raadsmeerderheid be sloot tot het instellen van een aantal maatregelen. Die verplichten de honde houders een hulpmiddel (poeppakker) bij zich te hebben om het hoopje van de hond te verwijderen. De poeppakker is in de dierenwinkel te koop; met een een voudige knijpbeweging - zo werd in de toelichting geschreven - is het uitwerp sel op te pakken en op een hygiënische wijze thuis in de container te depo neren. „Als je niet uitkijkt lig je languit over zo'n hoop en dat is knap smerig", liet Linda weten. Maaike, van de Milieu Vriendelijk Partij, vond ook dat honde- poep op straat moet worden „tegenge- streden". Marieke, de jeugdige Smit- Kroes, zag de hondepoeppakkers wel zitten en wilde gelijk een strafmaat vooorstellen voor hen die daar geen gebruik van maken. „Katten hebben gelukkig niet van die grote uitwerpselen als honden", verzuchtte ze toen ze ook met de aanwezigheid van de vele katten en hun voorkeur voor zandbakken, werd gekonfronteerd. De vergadering, door mede-scholieren vanaf de publieke tribune aandachtig beluisterd, werd met het uitspreken van het ambtsgebed besloten. De spullen werden gepakt, soms in een heuse attachékoffer Op woensdag 24 mei en dinsdag 30 mei organiseert „Van der Kamp" te Middel hamis kreatieve dagen. U leert in twee uur tijd hoe u een sieraad moet vouwen van papier of hoe u zoiets kan kantklossen. Voor het papiervou- wen heeft u geen bijzondere handigheid nodig. Voor het kantklossen moet u de basisslagen beheersen. Woensdag 24 mei: Kantklossen: a. 9.00-11.00 uur b. 13.30-15.30 uur Dinsdag 30 mei: Papiervouwen: a. 9.00-11.00 uur b. 13.30-15.30 uur c. 19'00-21.00 uur De mini-cursus wordt gegeven in de cur susruimte van „Van der Kamp", West- dijk 8, Middelhamis. Telefonisch be reikbaar 01870-3953. De docente voor beide dagen is Janneke van Genderen. De kosten bedragen 15,-. Dit is inklu- sief materiaal en koffie. b.v. o.a. „Magnificat primi toni" van Buxte hude en „Schafe können sicher weiden" (uit cantate 208) van J. S. Bach. De organisatoren hopen al met al op een goede kerkmuziekavond waar én pu bliek èn uitvoerenden boven zichzelf uitgetild mogen worden en in de ban raken van tekst en muziek van welke in ieder geval de componisten het „Soli Deo Gloria" goed voor ogen hadden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9