EIUVIIDEn-niEUWS vanHrongelen Winkels v/h Bezuijen rondde vestiging Ouddorp af met prachtig Icantoorpand Ouddorps museum weer open voor publiek Flakkeese zaterdagvliegers een huis EHI verkopen... Uitslag H.V. Krammer KMillTKMBOERTJiS 1989 vlinderjaar Duivensport: „Sjouwen geweest....!" Makelaar Tamboer 01870 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 19 MEI 1989 No. 5800 Andere moederdag In het jaar 1941 beliefde het de Ameri kaanse wetgever om de tweede zondag in mei te verheffen tot Mothers Day. Het was - en is - de bedoeling met bijvoor beeld planten en andere geschenken een eerbetoon aan moeder tot uitdrukking te brengen. De geste grijpt gretig om zich heen, ook tot meerdere vreugde van de in aanmerking komende middenstand. Zo rond 1930 bereikt moederdag West- Europa en sneh eveneens in ijltempo door de straten van onze vaderlandse steden en dorpen. Van huisje tot deurtje. Ons adres kan niet achterblijven. Het beschikbare huishoudbudget bepaalt de omvang van, zeg maar, een ruiker in afwisselende samenstelling. Maar, bloe men verwelken en parfum vervliegt. Daarom deze keer een afwijkend pro gramma. Moederdag. Nee, niet die van de kalen der. Gewoon een alledaagse dag, zonder verplichte nummers, wanneer een ge voel van waardering zomaar spontaan kan opbloeien. Dan krijgt de hovenier een telefoontje en die brengt met ge zwinde spoed de zoveelste vertegen woordiger van de kamerflora. Het is een boompje en daarmee onderscheidt deze aanwinst zich van alle andere planten die het geluk hebben gehad in ons woonmilieu te zijn ingebracht of ont staan. Ook tot luister en verfraaiing van het interieur. De Boom zal van de binnenhuisarchi- tecte wel een speciale plaats krijgen toe gewezen. Vermoedelijk in het midden van de vensterbank, denken wij. Be hulpzaam, nou ja, schuiven we alvast alle bloempotten voor het dubbelglas naar de wederzijdse kamerwanden. Helemaal fout. Boom moet op een hoger plan, gebaart Eva, die nu wat zenuwach tig de stugge nieten uit het pakpapier peutert. Dat doet ze zelfs met enige eer bied. Het verpakkingsmateriaal moet worden gespaard voor hergebruik en er mogen geen tere plantedelen worden beschadigd. Zoals een beginnende bloesem. Daar valt de verpakking opzij. Het voor zichtig uitgevoerde ritueel openbaart een oerlelijk kaal stammetje van onge veer een decimeter lang en een dikte a la stofzuigerslang. Het ding staat verticaal in een zwarte pot. Volgens een kweekme- thode is er van opzij groen ontsproten dat probeert met bleke schamele blad vorming enig aanzien aan zijn bestaan te geven. De Boom krijgt een afzonder lijk plekje op een uitspringend plateau. Begeleidende informatie vermeldt dat meneer niet het volle daglicht kan ver dragen. Hij heeft een halsband om, een papieren wikkel, waarop zijn naam staat getypt: Drakenbloedboom. eind van de achttiende eeuw dobbert het schip van de Duitse natuuronderzoeker, A von Humbolt, rond tussen de Canari- sche Eilanden. Op een dag stapt Alexan der een land op Tenerife en ontdekt er een knaap van een boom. Eilandbewo ners tappen de rode hars af om er verf stoffen mee te kleuren. Dit drakebloed blijkt van belang te zijn voor economie dezer streek. Het bepaalt ook de naam van de boom die behoort tot het geslacht Dracaena, familie van de lelie-achtigen. Wat wij nu in huis hebben is een kweekvorm. Het drakeboompje heeft ruim een week staan pronken met deze bloeiwijze. Toen is de bloesem verbleekt en ineengeschrompeld. Boompje vertoont nu uitputtingsverschijnselen. Dit voortbrengsel wordt met de grootste zorg omringd. Krijgt geen scheut koud water uit de allemansgieter toegediend. In een maatkannetje wordt water op temperatuur gebracht volgens een tabel letje. En pokon. Alles precies afgepast. Om de zoveel dagen en nachten. Ook nog een pil welke behoedzaam in de voedingsbodem wordt gedrukt. De Boom groeit, niet als kool, maar de lang werpige bladeren strekken, dat wel, maar geen bloemen. Zelfs geen begin van knopvorming. Zou de pot soms te klein zijn geworden voor het uitdelende wortelstelsel? Verpotten. Helpt ook niet. Dan zijn we inmiddels een kalender moederdag verder en valt de boom uit de hem aanvankelijk toegedachte bijzon dere gratie. Maar, kan hij er wat aan doen? Is er soms te veel verwacht? Moe der onderneemt nog één poging, welis waar een wanliopige. De drakeboom verhuist naar het dakje van een bergmeubeltje waarboven een leeslamp is gemonteerd. Beter gezegd: een breilamp. Naast dat hoekkastje zit de vrouw des huizes wel eens twee-recht-een-averecht te doen. Dan moet die lichtbron er met zijn ouderwetse honderd watt gloeilamp voor zorgen dat het juiste patroon wordt geformeerd. De Boom staat dan in het volle kunstlicht en er wordt tegen hem gepraat. Overigens laat de verdere ver zorging te wensen over. Zo van; nu kijk je maar. Maar dan komt er vanuit het midden een stengeltje groeien. Een won derlijk verschijnsel dat langzaam ver dikt. En op een morgen, zo omstreeks het hanengekraai, is onze ganse stulp doortrokken van een sterke geur. Ons reukcentrum registreert een hyacint- lucht. Dat is een familietrekje van de lelie-achtigen. De Boom presenteert zijn aromatisch boeket en herstelt daarmee het oude gebruik op deze andere moederdag. J. V. P. Komplete woninginrichting Ooitgensplaat -----<K 01873-1437 Opnieuw het verleden laten herleven is meestal de drijfveer achter de exposities in het Ouddorps Raad- en Polderhuis. Dit jaar 1989, is het met een blik op ver leden en toekosmt, dat een tentoonstel ling over vlinders wordt ingericht. Dagvlinders is een sterk bedreigde soort in Nederland. Van de 74 soorten dag vlinders die in Nederland zo'n twintig jaar geleden nog voorkwamen, zijn er dikwijls 14 verdwenen en 25 soorten worden sterk bedreigd. Daarom heeft de Vlinderstichting 1989 uitgeroepen tot vlinderjaar. Van 13 mei t/m 27 juli a.s. kunt u in het Ouddorps museum alles te weten ko men over dagvlinders. In samenwerking met bovengenoemde stichting wordt een fraaie expositie ingericht. Wat kunt u zoal verwachten op deze tentoonstelling? Algemene informatie Er is een aantal panelen met foto's en teksten over de bedreigde soorten, vlin ders in hun biotoop, planten waarop vlinders hun eitjes leggen, vlinders in uw tuin, de rupsen die bij de vlinders horen, trekvlinders, de koninginnepage, de citroenvlinder enz. Opgezette en levende vlinders Naast deze algemene informatie zijn er veel flinders van verzamelaars uit de regio te zien en niet te vergeten een kooi met levende vlinders. Verschillende inheemse vlindersoorten met hun nectar- en waardplanten zijn hierin te bewonderen. Omdat er in deze kooi ook poppen geplaatst worden, kun nen de bezoekers tevens het fascine rende proces van zich ontpoppende vlinders waarnemen. Het bestuur van het Ouddorps museum hoopt met deze tentoonstelling een bij drage te leveren tot meer aandacht voor een bewustere omgang met de natuur. De expositie is ook uitermate geschikt en educatief voor een bezoek in school- verband. De Vlinderstichting werkt mo menteel aan een lesbrief, die binnenkort beschikbaar zal zijn. Openingstijden: mei/juni: ma t/m vr. 14-17 uur; za. 10-13 en 14-17 uur. juli; ma. t/m za. 10-13 en 14-17 uur. Zon dag gesloten. Op afspraak voor groepen ook andere tijden mogelijk. Voor meer informatie: 01878-1303. Op 6 mei jongstleden werd de eerste wedvlucht vanuit Frankrijk gevlogen. De duiven werden te Peronne gelost op een gemiddelde afstand ten opzichte van de hokken van ca. 220 km. Bij een NNW-wind werden de duiven om negen uur gelost. De eerste duif wist het thuishok na 3 uur en 31 minuten te bereiken. De wedvlucht had ondanks de krachtige tegenwind een normaal verloop. De overwinnaar J. C. Roodzand wist maar liefst 11 duiven bij de eerste 40 te klasseren, zowaar een opmerkelijke prestatie. Uitslag: In concourts; 1819 duiven. Snelheid Ie duif: 1042 meter p. minuut Laatste prijsduif: 920 meter p. minuut J. C. Roodzand, Dirksland: 1,7,9,10,11, 12, 20, 22, 24, 28, 39; W. van Seters, Stel- lendam: 2, 31; L. Dorsman, Ouddorp: 3, 4, 36, 40; H. Kleyn, Ouddorp: 5. 6, 38; Comb. Westdijk-Witte, Stellendam: 8; A. P. Groenendijk, Rockanje: 13; N. H. V. d. Groef, Dirksland: 14; M. Huizer, Herkingen: 15; J. J. v. d. Berg, Stellen- dam: 16; H. Grinwis, Ouddorp: 17; J. Kleynenberg, Dirksland: 18, 26; W. van Huizen, Ouddorp; 19; A. J. 't Mannetje, Rockanje: 21; J. Kaptein, Ouddorp: 23, 42; M. Melissant Zn., Stellendam: 25; J. de Boer, Herkingen: 27; J. Smit, Stel lendam: 29,48; Comb. Kievit, Ouddorp: Hoe kunnen ze elkaar zo treffen, de geboren Oude Tongenaar G. R. Winkels en.... Ouddorp....! „Enigszins spectaculair", maar voor alles weloverwogen noemde burg. van Velzen vrijdagmiddag de manier waarop dhr. Winkels, dir. b.v. aannemingsbedrijf Winkels v/h Bezuijen de vestiging van zijn bedrijfin Ouddorp heeft aangepakt en thans, met de bouw van een fraai kan toorpand heeft afgerond. Het leverde dhr. Winkels de burgemeesterlijke complimenten op; dat de wind wat driftig aan de opgezette receptie-tent rukte kon dhr. Winkels ook niet helpen, maar voor het overige heeft er geen grasspriet verkeerd gestaan, daar, op het Industrieterrein aan de Ouddorpse Stoofweg. Sinds dhr. Winkels het bedrijf van „de Bezuijens" in 1981 overnam heeft hij de vestiging van het bedrijf aan de Stoof weg stap voor stap uitgevoerd, zoals ook de Ouddorper dat gedaan zou hebben. „Thans" zo stelde dhr. van Velzen bewonderend vast: „straalt het bedrijf representativiteit uit" en hij achtte dat een voorwaarde te zijn die aan een bedrijf als dat van dhr. Winkels gesteld mag worden. De orde en netheid die wordt betracht wordt samen met de opti male kwaliteit van het werk door de gemeente Goedereede, van wie Winkels de „huisaannemer" is op bijzondere prijs gesteld. „Het uiterlijk kenmerk van een aannemer is niet zo makkelijk te beschrijven, maar 't is veelal niet zo'n beste bij wie men op de bouwplaats over de rommel struikelt, bij is het altijd een nette boel en belichaamt voor ons de definitie van een goeie aannemer", zo complimenteerde dhr. van Velzen dhr. Winicels die hij heeft leren kennen als een goed directeur, een bedachtzaam mens en een goed vakman die graag een goed produkt oplevert. Die waardering liet dhr. van Velzen ook gelden voor de medewerkers van dhr. Winkels, „zeer goede vakmensen die dan ook prima vakwerk leveren, én snel als 't moet....! zo heeft de gemeente Goedereede steeds ervaren. Burg. van Velzen liet zijn wens op een goede toekomst vergezeld gaan van een relatiegeschenk van de ge meente die best blij is met de aanwezig heid van het bedrijf binnen zijn gren zen; het geschenk bestond uit een prach tige klok en barometer, heel toepasselijk voor een bedrijf dat zich met weg- en waterbouwkunde bezig houdt. 30; J. P. Plooster, Rockanje: 32; P. H. Logmans, Herkingen: 33; K. Breen, Ouddorp: 34; A Klyn, Ouddorp: 35; Joh. Grinwis, Ouddorp: 37; A. de Gans, Som- melsdijk; 41, 46; M. A. van Nimwegen, Sommelsdijk: 43; Gebr. Kieviet, Som- melsdijk: 44; P. van Moort Jr., Nieuwe Tonge: 45; Mevr. M. J. IJzelenberg, Dirksland: 47; A. Molenaar, Herkingen: 49; J. de Blok, Middelharnis: 50. Onder de genodigden bevond zich ook burg. Oversier van Dirksland en ook hij stak de loftrompet over het aannemings bedrijf Winkels v/h Bezuijen waarmee regelmatig ook door de gemeente Dirks land met veel plezier zaken worden gedaan. Ook nu weer zal dat het geval zijn nu dhr. Oversier dhr. Winkels bekend maakte met de hem verleende opdracht tot herstrating van een deel van Dirksland Zuid. Vanuit de kring van personeel werd door de oudste medewerker Dirk Flikweert en de jongste, Danielle v. d. Nieuwen- dijk een cadeau aangeboden in de vorm van een zonnewijzer, uiteraard verge zeld van de beste gelukwensen. „Het is vanaf 1981 wel sjouwen geweest!" zo liet dhr. Winkels zelf, in zijn wel komstwoord weten, maar met het leve ren van goed werk en het plegen van een zo gericht mogelijke acquisitie heeft het bedrijf - waaraan uit respekt voor z'n voorgangers de naam Bezuijen verbon den blijft - een groei beleefd. Dhr. Win kels is er z'n vele opdrachtgevers, maar zeker ook z'n personeel erkentelijk voor: „....een directie is kansloos zonder goed personeel. Zijn dank aan het personeel liet dhr. Winkels ook - posthuum - gel den voor hen die de afronding met het fraaie nieuwe kantoorgebouw niet meer meemaakten; in één klap waren in 1987 drie van zijn medewerkers bij een ver keersongeval omgekomen en die wonde bleek zéker nog niet geheeld. met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 Burg. en mevr van Velzen (l) bieden dhr. en mevr. Winkels hun gelukwensen aan. De genodigden, onder wie vertegen woordigers van gemeenten en van o.a. nuts- en particuliere bedrijven en parti culiere relaties kregen daarna alle gele genheid het bedrijf, de stalling, de machines en het prachtige nieuwe kan toor te bekijken, waarvan burg. van Vel zen de officiële openstelling had ver richt door met een graafwerktuig een aantal hekken te verwijderen, een han deling die hem overigens prima af ging- Zaterdag 13 mei j.l. werd de vijfde witvis- wedstrijd van dit seizoen gevist in de haven van Middelharnis. Nog den kende aan de vorige witviswedstrijden, toen werd er namelijk veel witvis gevan gen, werd er op deze zeer winderige dag om 09.00 uur begonnen. Echter na enige tijd bleek al dat deze wedstrijd geen record aan centimeters vis op zou leve ren. Toen er dan ook om 12.00 uur gestopt werd bleek dat men met twee vis jes al in de prijzen zat en dat zelfs één grote vis al voldoende was. De uitslag: 1. A. Granneman47 cm. 2. W. van Welie45 cm. A. Bruinsma45 cm. 4. A. van Dijk41 cm. 5. C. V. d. Jagt37 cm. Zaterdag 20 mei a.s. is de laatste zoutwa- terwedstrijd van dit seizoen. Inschrijven kan men van 08.00-08.30 uur bij café de Geit te Oude Tonge en gevist wordt er van 10.00-13.00 uur vanaf het strand van Rockanje. Dit is tevens de laatste mogelijkheid om in te schrijven voor de witviswedstrijd van 17 juni a.s. welke wedstrijd als een soort jubileumwedstrijd gevist zal wor den n.a.v. het 30-jarig jubileum van de H.V. Krammer. De leden die zich voor deze wedstrijd opgegeven hebben zullen na afloop een herinnering ontvangen. B OOR J K S P t HZ», Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 60 - Het zal aoltoas een scherpe doorn in m'n vleis bluuve".... Hij schudde tries tig zijn hoofd. „Hou mar an Jezus vast. Kees.... 't Is zoa as het gezangversje zeit: dan binne bergen vlak en zeeën droag, niewaer".... Vader knikte.... even lag hij stil, dan zei hij zachtjes voor zich heen: „....Daar is de vreemdlingschap vergeten.... en wij, wij zijn in 't vaderland".... „In 't vaderland. Kees.... Nog niet, mar strakjes, jongen, nog een klein beetje stried, een klein beetje mar.... En wij, wij zijn in 't vader land".... ZEVENTIENDE HOOFDSTUK EEN zomerse Zondagavond.... Ze liepen over een dijk, arm in arm, zwijgend. Ze liepen voorbij het in aanbouw zijnde huis. Het huis lag al onder de pannen. Van de schuur stonden de binten overeind, het witte hout schitterde in de stralen van de avondzon. „Ze gaen al opschiete", zei Sien. Hij knikte. „Za' je nie blieë weze as je weer in je eigen huusje zit. Piet?".... „Dat zal voorloapig nog nie weze".... Hij keek haar glimlachend aan. „M'n eige huusje, eh Sien".... „Ondeugd", zei ze, „zoa bedoel ik het niet".... En hij zei nog eens; „Dat zal nog lang duure, eh!".... Er was verlangen in zijn stem. Ze knikte. „Vin je 't erg?".... vroeg hij. „Ik vinde 't jammer, maor niet erg", zei ze. Hij voelde de druk van haar arm, ze trok hem dichter tegen zich aan. „Me zalle geduldig wachte, Piet!".... „Wachte tot het Gods tied is, Sien!".... „Dat hawe m'n saeme geleerd, eh?".... Ze zei het eenvoudig. Ze wandelden zwijgend verder.... Achter het spitse torentje en de verre bomen van een verwijderd dorp ging de zon onder in een wemeling van rose wolken.... „'t Zunnetje gae weg", zei Sien, „'t wordt nacht".... Er was iets in haar stem alsof ze het jammer vond. „Mar 't kom mergenochtend gunter weer op.... dan wordt het weer dag".... „Zou het weer wel oait dag worre?" vroeg ze. „Ik twiefele d'r wel es an.... Echt dag".... „Het wordt voor ons noait nacht, Sien.... zooas joe dat bedoelt. En het wordt voor degenen, die God niet kenne noait geen dag meer, dat gloaf ik oak.... De waereld zal in deze donkerheid omkomme.... En dat komt, omdat de mensen geen offers voor mekander weete te brien- gen".... Ze kleurde verlegen: „Dat weete wielle soms oak niet!" Hij keek haar aan: „Mar wielle worre dat geleerd, eh.... Dat maekt de nacht voor ons licht, dat maekt dat er voor ons eigenlijk geen nacht is.... Het offer an den naeste om Christus' wil.... Het is het opnemen van het kruus van Christus en Hem dat naedraege.... Het is het licht van den Hemel dat ons pad verlicht".... Ze sloegen een landweg in. Het lange gras aan de slootkant ruiste in de lome avondwind. Over de landen, die in de verte wegdoezelden in schemer, lag de rust en de stilte van de late dag.... Er schoot een leeuwerik de lucht in. Boven hun hoofden bleef hij staan, een klein zingend geluidje.... „Je zou niet zegge, dat er zoa'n hoap moeite en ellende in de waereld is, eh", zei Sien. „As je noe zoa es om je heen kiekt.... aoUes zoa moai en zoa stil.... Dan zou je niet zegge, dat de toe komst zoa donker is".... „De toekomst is voor ons nie donker, Sien.... dat lieken mar.... De donkerte is voor de waereld, daer motte m'n wel deurheen en toch eigenlijk oak weer niet.... Het zal ons niet genaeke.... In ons hart bluuft het licht.... en voor onze voe ten.... Het is het licht van Christus".... Ze kwamen aan een voetpad. Het voetpad was smal, het kronkelde tussen rij pende korenvelden naar het dorp toe.... En het rijpende koren zong een zachte, vreemde melo die.... Ze bleven staan voor het bruggetje, een smalle houten plank. Het water in de sloot was donker.... Sien liet zijn arm los.... Zo bleven ze staan alsof ze weifelden.... En ze keken naar het laatste zonlicht aan de verre hemel.... Met een ruk keerde hij zich om.... Zijn voetstap pen klonken hard op de houten plank.... Ze volgde hem. Aan de overkant wachtte hij even. „Kom", zei hij. Ze gingen hand in hand, het smalle pad, de donkere nacht tegemoet... En die nacht was voor hen licht.... EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5