EIIAtlDEn-niEUWS vergadert te Alphen aan den Rijn te^enuw ouae harde matras. Met n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Overdenking SCHHUTTIIEVAMER uit de Heilige Schrift Aangepaste kerkdienst flakkee expresse bv OPEN AVOND r z KMElJTmBOlRTJKS 85-jarige afdeling Rijnstreek ontvangt 140-jarige landelijke vereniging Orgelconcerten Nieuwe kerk Middelburg STOKEN 2e Blad VRIJDAG 12 MEI 1989 No. 5799 KONINKLIJKE SCHIPPERSVERENIGING Donderdag 18 en vrijdag 19 mei 1989 zal de 140ste Algemene Ledenverga dering van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" in het Vogel park „Avifauna" te Alphen aan den Rijn gehouden worden. De landelijke vereniging zal worden ontvangen door de 85-jaar oude afdeling Rijnstreek, die dit tweedaagse congres nu voor de twee keer binnen tien jaar organi seert. De keurig uitgevoerde agenda, waarvan de uitgave wrd mogelijk gemaakt door het „Weekblad Schuttevaer", wordt geopend door niet min der dan „vier voorwoorden". Voorwaar een unicum. Het eerste voorwoord is van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Mr. S. Patijn. Vervolgens komt aan het woord de burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer M. Paats; gevolgd door de landelijk voorzitter van de K.S.V., de heer K. J. van Dorsten en de voorzitter van de congrescommissie RIJN STREEK, de heer S. M. van Ruiten. Thema met geschiedenis Het congres heeft dit jaar als thema: „Bedieningstijden van bruggen en sluizen". „Een thema dat nu al geschiedenis heeft", aldus de heer K. J. van Dorsten in zijn voorwoord. Hij schrijft: „Nog nooit is er een onderwerp gekozen dat zo de tongen heeft losgemaakt en tot soms ver hitte discussies heeft geleid". In goed overleg met de congrescommissie is besloten het thema iets ruimer te stellen om de aandacht op vooral de regionale vaarwegen te vestigen. De heer Van Dorsten heeft hierbij moge lijk op het oog de vaarwegomlegging om Alphen en een ander knelpunt, de bocht te Overschie. Ook Mr. Patijn en burge meester Paats gaan in hun voorwoord nader op deze materie in. Ook de zwaai- kom in de Heimanswetering komen in hun voorwoord aan bod. „Goede vaar wegen.... dringende noodzaak", dat schreef de afdelingsvoorzitter de heer Van Ruiten in zijn voorwoord voor de jaarvergadering op 14 januari 1989 en daarmede is de burgemeester van Alphen het roerend eens. Een „oude" maar springlevende „De K.S.V. Schuttevaer is 140 jaar oud. „OUD" is misschien niet het juiste woord want de vereniging is springle vend en vertoont geenszins de ouder- domsverschijnselen van een 140-jarige", aldus de heer Van Dorsten, die de niet zo hoogbejaarde afdeling Rijnstreek harte lijk feliciteerd met de 85ste verjaardag. Vanzelf blijft burgemeester Paats daarin niet van achter. Ook de heer S. M. van Ruiten, voorzitter van de congrescommissie schrijft dat zijn afdeling Rijnstreek, ondanks de 85- jaar nog aktief en springlevend is. Hij heet namens zijn mede-commissieleden, de heren K Ooms, P. J. v. d. Post, M. Huisman, F. Bocxe, Th. M. Straver en C. van der Bijl alle deelnemers hartelijk welkom in de Rijnstreek die als congres oord vele voordelen biedt. Met het congres van 1979 in het achter hoofd zijn de heren overtuigd dat ook het congres van 1989 wel zal slagen. De heer Van Ruiten vindt het uitermate belangrijk dat het congres in Alphen aan den Rijn wordt gehouden, gezien het feit dat naar aanleiding van het thema van deze dagen, de belangrijk heid van de regionale vaarwegen bena drukt zal worden. „Wij hopen", aldus de heer Van Ruiten, „dat dit congres er tevens toe zal bijdra gen dat de eenheid in de binnenvaart weer hersteld wordt. Dit zal noodzake lijk zijn om de overheid er van te over tuigen dat er meer geld beschikbaar moet komen voor de vaarwegen in Nederland". Voorts nog dit: „De con grescommissie heeft er alles aan gedaan om u een programma aan te bieden waarin het zakelijke met het aangename wordt verenigd". Vijf sprekers Donderdagmorgen 18 mei wordt het congres geopend en komen de huishou delijke zaken aan de orde. Donderdag middag komen de vele genodigden naar het congres, een gevarieerd gezelschap van Verkeer en Waterstaat, politie, plaat selijke autoriteiten en uit de provincie, havenmeesters, vertegenwoordigers van diverse schippersverenigingen, waterre creatie. Rijksverkeersinspectie, enz. enz. Na begroeting van de gasten door de landelijk voorzitter, de heer K. J. van Dorsten volgt zijn openingstoespraak. Dan volgen er een aantal inleidingen over het congresthema: „De noodzaak van goede bedieningstijden van bruggen en sluizen in de hoofd- en regionale vaarwe gen". Deze inleidingen worden gehouden door de heren R. J. Zwiers, tweede secre taris K.S.V. „Schuttevaer"; Ir. R. Fi- larski. Rijkswaterstaat dienst Verkeers kunde; H. R. Benning, dienst verkeer en vervoer provincie Zuid-Holland; H. A. Dorresteijn, Cavo-Latuco te Utrecht. Een diaserie zal tiickoiAtrent worden vertoond, terwijl een forum uit bovenstaande des kundigen eventueel aangevuld met andere specialisten vragen over het onderwerp zullen beantwoorden. Hierna volgt een toespraak door de heer C. J. de Vries, projektleider vaarwegen, over het onderwerp: „Het belang van de hoofd- en regionale vaarwegen". Aan de heer Ir. J. C. Slagter, hoofddirecteur Infrastructuur en Verkeer van Rijkswa terstaat, zal het definitieve „Vaarwegen beleidsplan deel 2" worden aan geboden. 119 voorstellen De diverse afdelingen hebben in totaal 119 voorstellen ter behandeling aan het hoofdbestuur aangeboden. Uit de regio hebben vooral de afdelingen Goeree- Overflakkee, St. Philipsland en Stave- nisse van zich doen spreken. Zij dien den heel wat voorstellen in. Uit deze streek hebben de Hoekse Waard en Schouwen Duiveland in veel mindere mate hiervan gebruik gemaakt. Van deze 119 voorstellen worden er 25 op de vergadering behandeld. Daar is de vrijdagmorgen hoofdzakelijk voor aan gewezen. De overige 94 worden door het hoofdbestuur intern afgedaan. Vorig jaar werden er 107 voorstellen ingediend (22+85). Donderdagmiddag, na het officiële ge deelte worden om 17.00 uur de gasten ontvangen door het Gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn. De dames, die altijd sterk vertegenwoordigd zijn, krij gen op donderdag een excursie aange boden naar Gouda en op vrijdagmorgen naar Aalsmeer. Vrijdagmiddag gaat heel gezelschap dames en heren uit varen. Schippers, hoe kan het ook anders, zoeken altijd het water op. De boottocht gaat naar de Westeinderplas- sen. Het koud buffet aan boord wordt het gezelschap aangeboden door de gezamenlijke onderlinge Verzekerings maatschappijen, verenigd in de FOV. Promotie „Schuttevaer", al 140 jaar voor de scheep vaart in de weer gaat weloverwogen haar gang. Wij besluiten daarom met een citaat uit het voorwoord van de voorzit ter, de heer K. J. van Dorsten: „....De K.S.V. „Schuttevaer" heeft met haar vaarwegenbeleidsplan (deel 1 en 2) bewezen, dat zij alle partijen op Op zondag 21 mei 1989 is er weer een interkerkelijke aangepaste kerkdienst voor de verstandelijk gehandicapten van Goeree-Overflakkee in de Chr. Geref Kerk aan de Hoflaan 41 te Mid- delharnis. De aanvang van de dienst is om kwart voor drie. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. M. V. d. Sluys, Chr. Geref predikant te Kerkwerve. U bent allen hartelijk wel kom en uw aanwezigheid wordt door de commissie zeer op prijs gesteld. Geef door uw aanwezigheid blijkt van uw belangstelling voor dit werk. Dat hard slapen gezond is, vergeet 't maar. De beste matras geeft uw lichaam een soepele, gelijkmatige en anatomisch perfecte onder steuning. En wij geven u graag een persoonlijk advies. slaapcomfort; één lijn kan krijgen als het erom gaat op te komen voor een zaak die voor allen van belang is. Eerst waren het de vaarwegen, nu is het ook de promotie van onze bedrijfstak die wij behartigen. De vereniging is zeker bereid en in staat dit projekt mede tot een succes te maken". „Mijn sap werd veranderd in zomerdroogten (Psalm 32:4b) Een zomerse dag. We voelen ons loom en zijn nauwelijks tot werken in staat. De vochtige warmte verlamt ons en onze hersenen lijken wel dikke stroop. Benauwd. Klam. In het land van de bijbel kan van een vochtige warmte niet worden gesproken. Aldaar is veeleer sprake van een zinde rende, uitdrogende, verschroeiende hitte. Zonder vocht houden we het niet lang uit. Onze tong wordt als leer en we snakken naar water. Onder dit beeld van uitdroging en vrese lijke dorst beschrijft David de toestand van zijn ziel. Zo voelt hij zich geeste lijk. Hoe is dat gekomen? Wel, hij heeft niet gesproken, maar gezwegen. „Toen ik zweeg...." David heeft met God niet gesproken over zijn overtredingen en zijn onge rechtigheden. Hij heeft gezwegen en dat breekt hem op. We kunnen zwijgen van onze ongerech tigheden, omdat we er blind voor zijn. Als ons hart is toegesloten voor onze kwade zaken, dan komt zelfs de ge dachte, om daarover te spreken, niet bij ons boven. Wat hebben we dan nodig de ontdekkende werking van de Heilige Geest, die ons hart openbreekt voor het kwaad, dat er in rondwoelt. Maar er is ook een ander zwijgen. We weten dan wel van onze ongerechtigheden, maar weigeren daarvan te spreken. Het wordt God niet bekend gemaakt, omdat we niet durven, niet willen. En als we daaronder onrustig worden prober- ren we via allerlei overleggingen de stem van ons geweten tot zwijgen te brengen, onszelf schoon te praten, onszelf te vergeven. „Toen ik zweeg...." Het gaat niet goed met David. Verzwegen schuld teistert de ziel! En schuld groeit, naarmate we langer zwijgen.... Het gebedsleven zakt in. Het Woord uit de Schriften lééft niet meer voor ons. De prediking ketst af Mijn sap.... mijn merg.... mijn levens kracht wordt veranderd in zomerdroog ten. Onze ziel wordt als een dorre akker. Steeds meer uitdrogend. Zonder leven. Er is maar één weg ter ontkoming. Spreken! „Mijn zonde maakte ik U bekend en mijn ongerechtigheid bedekte ik niet". Dat is een verootmoedigende bezigheid, maar wat bergt het een rijke vrucht in zich. In deze weg immers gaat de HEERE stromen gieten op het droge. „Gij vergaf de ongerechtigheid mijner zonde!" Thans mag gedronken worden uit de fonteinen van het heil. De dood dreigde. Het leven wordt ontvangen. Om Christus wil. Zoetermeer G. C. de Jong MIDDELHARNIS Op D.V. zaterdag 13 mei is er Open Avond op ons schip „de Windekind", welke ligt op het Havenhoofd in Mid delharnis. We willen de avond onder meer invullen met levend Ganzebord. ledere jongere vanaf 20.00 uur harte lijk welkom. Namens Youth for Christ team! Evenals in de voorafgaande jaren, orga niseert de Stichting Orgelcentrum, ge durende de zomermaanden een aantal orgelconcerten in de Nieuwe Kerk te Middelburg. In een serie van 10 bespelingen zullen prominente organisten het fraaie orgel in de eeuwenoude Abdijkerk tot klinken brengen. Dat deze concerten in een behoefte voorzien, blijkt steeds weer uit de grote belangstelling van jong en oud en het is een bekend gegeven dat vele toeristen uit binnen en buitenland hun bezoek aan Middelburg verlengen om 's avonds een concert te kunnen bijwonen. Het eerste concert zal, traditiegetrouw, worden gegeven op de zgn. „3e Pinkster dag", dinsdag 16 mei, en - eveneens tra ditioneel - worden gegeven door de bekende Kampense organist. Klaas J. Mulder. Daarna, vanaf 4 juli, iedere dinsdag avond tot en met 29 augustus. Voor het slotconcert, dat eveneens door de hier voor genoemde organist zal worden gegeven, kunnen weer verzoeknummers worden opgegeven. De aanvang van alle concerten is 20.00 uur. Toegangskaarten zijn op de concert avond aan de kerk verkrijgbaar. Eventuele inlichtingen over de concer ten kunnen worden verstrekt door het Secretariaat voor Zeeland, p/a Noord weg 59,4353 AS Serooskerke. Tel. 01189- 1803. UIDHU \J-^' ,- VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 59 - Hij deed de deur open en stapte naar buiten. De regen sloeg fel in zijn gezicht. Met moeite zette hij zijn paraplu op. Op het stoepje aarzelde hij nog even. „Dag vrouwe", zei hij nog eens. „Dag Joast, en succes, oor".... Dan ging hij weg. Ze keek hem na, totdat zijn donkere gestalte in het duister van de grauwe morgen verdween.... ZESTIENDE HOOFDSTUK DE zieke zat in bed, gesteund door een kus sen, en Sien d'r vader zat naast de bedstee. Ze waren maar met hun beiden in de kamer. „Ik hawe veul a' je te danken", zei vader dank baar. „Ik hawe je miskend, Joast, ik hoope datje m'n vergeve ken".... Hij zei het eenvoudig. „Dat is allang vergeve. Kees.... Mag je noe mar even zeker weze van de vergeving van je zonden' deur het bloed van Jezus Christus".... „Dat bin ik, oor".... Hij zei het met nadruk. „Dat hoopte 'k al... Me hadde al zoa een en ander gemerkt, mar ik hawe nog es geen gelegenheid kenne kriege om daer es rustig mit je over te prae- ten. Hoe bi' je noe tot die vaorte gekomme. Kees".... „Ik hawe de diepte des Satans gekend, Joast".... Er viel een stilte. Eindelijk zei Sien d'r vader: „Jae, dat zei je noe, de diepte des Satans gekend, mar dat is niet vol doende. Je heit de oneindige liefde van Christus leere kenne, dat zei meer".... De zieke knikte. Er kwam een kleur op zijn gezicht. Onrustig plukten zijn handen aan de dekens. Dan zei hij: „Ik hadde niet gedocht, dat ik het oait an iemand zou vetelle, Joast. Ik hawe aol- toas gedocht, dat het een geheim zou bluuve tus sen mien en m'n God".... De ander knikte toestemmend. „As je dat wil", zei hij, „ik binne 't mit je seens, me modde niet aol te veul mit onze bekeeringsweg te koap loape. Je mo' m'n niet kwaelijk neme as ik onbescheie ge weest bin".... De zieke schudde zijn hoofd. „Nee, zoa bedoel ik het niet. Mar 't is zoa vreeselijk geweest.... vreese- lijk.... Ik hawe aoltoas zoa mar meegeloape in de overgeleverde sleur, en ik hawe gedocht, dat ik God diende, mar ik wazze in m'n hart een groate vijand van Z'n. En dat wier ik pas gewaer toen 'n m'n tegenkwam mit tegenheden.... Toen ik overal ofstand van mos gaen doeë.... toen voelende ik de vijandschap hier".... Vader wees naar zijn hart. „O, wat is het toch langs de rand van den afgrond gegaen!.... Dien brand, Joast.... En bie de Burge meester op dat kaemertje.... En dien nacht in die cel.... Daer is het gebeurd, daer hawe ik God in Z'n heilig angezicht gesloge!".... Vader hield op. Hij kon niet verder, overweldigd. Zijn adem ging moeilijk alsof er iets oneindig zwaars op zijn borst drukte. „O, die nacht, Joast!".... De ander knikte, zwijgend. Hij kon er iets van begrijpen. „En toen is dat andere gebeurd, nie- waer. Toen is 'n ofgekomme, en toen hei jie je eige over motte geve, hü?".... De zieke het het hoofd hangen als bukte hij zich onder een zware last. „'t Was zoagoed of dat ik Hem zelf bie m'n bed zag saten en naer m'n zieke hand wieze.... En toen hoarende ik Hem zegge: je hei je eige bloed vergote uut vijandschap tegen Mien, mar kiek hier es.... en 't was of dat ik Z'n deurboorde handen zag, Joast... Ik hawe M'n bloed vergote voor je zonden, en je hei M'n aol toas moewillig verwurpe!".... „Wat een diepe weg", zei Sien d'r vader. „Wat een diepe weg".... De zieke richtte zijn hoofd op. Er blonken tranen in zijn ogen. „Omdat ik Hem aoltoas tegen gestaen hawe, Joast, daerom.... Dat gaet al mar meer de diepte in.... En dan, as God het niet verhoedt".... Sien d'r vader vouwde zijn handen samen. Er viel stilte tussen hen.... „Dan noe mar mit Christus het leven in. Kees", zei Sien d'r vader eindelijk. De zieke keek hem aan met een vreemde blik. „Dat is noe juust het moeilijke, Joast. Zou je dat noe kenne gloave: ik zoue daer gunter in dat gevangenishok zoa makkelijk mit Jezus hawe kenne sterve.... Mar om noe 't leven weer in te gaen.... daer ik eigenlijk al ofstand van gedaen hawe".... Sien d'r vader knikte begrijpend. „Jae, het is zoa. Kees, 't is dikkels makkelijker om mit Christus te sterven dan mit Christus te leven.... Vooral in deze tiejen, die zoa ontzettend moeilijk binne.... Daer wordt wat van den discipel van Jezus geëist... Mar je zal je kruus wel moedig opneme, niewaer, en het Hem vromelijk naedraege".... „Dat durve ik geen eens te zeggen", zei vader. „Ik bidde alleen mar om de krachten daertoe.... Ik voele da 'k weer beter gaen worre, ik voele dat ik het leven weer in mot, mar m'n hart is bevreesd, Joast o, zoa bevreesd, daer wacht m'n zoa'n hoap moeite.... Ik hawe zoa'n hoap goed te maeken".... „Kiek es an, dan dienk ik, dat je in de grond van je hart wel bheë bint dat de Heere je weer op gericht heit".... De zieke aarzelde. ,Aores had je een hoap onbetaelde schuld hier achter motte laete, niet?".... Vader knikte. „Jae", zei hij, „dat is zoa.... Ik zoue eigenlijk blieë en dankbaar motte weze. Daer is nog werk voor m'n an de wienkel".... „Kiek toch es an, wat een voorrechten!.... Mag je noe al voor je Heiland gaen werke. Kees!".... „M'n ouwe moeder, ze is zoa hard as een steen, Joast en ze staet de Waerheid tegen zooas ik dat gedaen ha".... Hij zweeg even. Dan ging hij verder. „En Lena.... o Joast... daer vind ik m'n eige voor een groat gedeelte in vrom!".... „Wat een groat arbeidsveld hei je gekrege, ik worre jeloers op je, jongen!".... „En m'n vrouwe,.... ze ziet de Heere Jezus staen mit uutgebreide ermen, mar ze durft d'r eige nog niet an Z'n borst te werpen, Joasf'.... „Net as joe zoalange niet heit durve doeë?".... „Nee, het was bie mien geen niet-durven, het was bie mien nie-willen, het was vijandschap.... (wordt vervolgd) S. M. van Ruiten, voorzitter Congrescommissie 1989. K. J. van Dorsten, voorzitterK.S.V. „Schuttevaer". Oostdijk 61, Sommelsdijk ÜW PERSOONLIJKE ADVISEUR VOOR 'N GEZONDE NACHTHUST. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 m Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 l|wj Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 -1 M De tabel voor de week van: 1 mei 1989 t.e.m. 7 me 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streel. verbruik verbruik verbruik 500 m» 8 m' 344 m' 600 m= 9 m= 413 m» 700 m=' 11 m= 485 m= 800 m= 12 m= 555 m' 900 m= 14 m' 624 m' 1000 m= 15 m" 694 m' 1100 m= 17 m' 767 m= 1200 m= 18 m' 837 m= 1300 nn= 20 m= 907 m' 14P0 m' 22 m= 974 m= 1500 m= 23 m' 1048 m' 1600 m» 25 m' 1119 m' 1700 m= 26 m' 1185 m^ 1800 m= 28 m' 1258 m= 1900 m' 29 m" 1327 m= 2000 m' 31 m= 1402 m= 2200 m= 34 m= 1544 m' 2400 m^ 37 m= 1684 m' 2600 m' 40 m= 1825 m3 2800 m= 43 m= 1966 m' 3000 m" 46 m= 2108 m= 3500 m' 53 m' 2461 m= 4000 m= 61 m' 2814 m= 4500 m' 68 m' 3176 m' 5000 m^ 76 m= 3524 m» 5500 m= 83 m= 3879 m» 6000 m= 91 m= 4236 m= Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur op het normale niveau, het waaide iets minder hard dan normaal. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW EM.GO. A N.V, ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE PostbusS 3240AA MIDDELHARNIS ^^^^^^^^^^jf,^^^,^^^j^^^^^jf,,f,^if,^^^j^^:^^^if,^jf.i^^if.ifif.if.:f.if.if,if,if.^.^:^if.jf.if.if.if.if.^if.if.^^ DOOR 1 II H KS*fS «i«,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5