INGESPnSKMST.... EEN BEGRIP D'MN^R Dovendienst TAALPRAATJE De oorlog 27 mei Havendag Middelharnis VERTON Oeitgendagen 1989 in teken van Oostflakkee promotie! Laatste avond brengt beslissingen bij S.V. Stellendam! Grote regionale informatie-markt over epilepsie in Middelburg (20 mei) Dr. GA. Roelofs te Middelharnis Verkiezing ambtsdragers VLO Grijsoordse Schetsen: Koor- en zangavond Dirkslands Mannenkoor Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 12 MEI 1989 Ik loop over het Julianaplein in Hemesseword, een inrich ting voor zwakzinnigen. Dezon komt schuchter door de wol ken waardoor het iets aangenamer voelt Er fietst een jongen langs. Hij groet me uitbundig: „ho-oi". „Ho-oi", groet ik terug. Hij woont hier kennelijk. Zo te zien voelt hij zich hier thuis. „Is dat zo?", vraag ik me toch nog even af..... Na mijn gesprek met dr. Roelofs weet ik, dat mijn waarne ming juist was; voor velen is Hemesseroord een thuis. Een plaats waar je graag bent. Dat laatste geldt zeker voor dr. Roelofs, de geneesheer-direkteur. Volgende week vrijdag, 19 mei, legt hij zijn funktie neer. „Ja, toen ik in 1973 mijn aanstelling kreeg", gaat hij op mijn vraag in, was de afspraak gemaakt dat ik voor vijfjaar zou blijven. Nu, na 16jaar, vind ik het moeilijk om te vertrekken. Ik bereid me er emotioneel op voor Als me ooit iets na aan het hart heeft gelegen, is het wel Hemesseroord. Ik vraag hem welke motivatie er achter zat om geneesheer- direkteur van een zwakzinnigeninrichting te worden. „In mijn opleidingstijd voor chirurg kwam ik er aldoende achter dat de psychiatrie me meer boeide dan dechirurgie. Ik wilde van het lichamelijk vakmatige af en de mens ruimer zien. Dus werd ik psychiater. Ik kreeg daarna een baan in de psychiatrie in Assen en kwam vervolgens naar Middel harnis. „Ik had me van het begin af aan voorgenomen om alles wat in die tijd gewoon was, te veranderen. Ik noem enkele voor beelden: informatieverstrekking voor iedereen: meer in spraak van personeel en ouders: bezoektijden afschaffen: jongens en meisjes samen: vrijheid in keuze van kleding voor het personeel Het belangrijkste vond ik het centraal stellen van de ouders Zonder hen zou alles zijn mislukt, zo simpel is dat. De rol van de ouders liep als een rode draad door zijn beleid. En dat moet zo blijven, vindt hij. Want: „de enige echte spe cialisten zijn de ouders". Veel is er ten goede veranderd in de zwakzinnigenzorg. Hemesseroord heeft heel duidelijk een eigen gezicht In de gemeenschap van Middelharnis zijn de bewoners van deze inrichting niet weg te denken. Menigmaal zijn ze met hun verzorgers aan het winkelen op D'n Diek. Ook bij het dorpsgebeuren als b.v. een rommelmarkt worden ze betrokken. Ze horen bij Middelharnis. En 's zomers gaan ze zeilen op het Haringvliet Op en in het water: daar voelen ze zich fijn! Terwijl ik dit schrijf, moet ik aan enkele dichtre gels van Vasalis denken: Hij is in dit groen water nog als ongeboren, hij weet nog niet dat sommige vruchten nimmer rijpen, hij heeft de wijsheid van het lichaam niet verloren en hoeft de dingen van de geest niet te begrijpen. Dr. Roelofs helpt Alida Visser, de oudste bewoner van „Hemesseroord". Toch ziet dr. Roelofs voor de toekomst de zorg voor onze zieke medemens somber in. Door de bezuinigingen in de gezon- heidszorg dreigt er een grote verzakelijking van die zorg. Hij zegt hierover: „Sinds 1973 zijn de woorden demokratie en doelmatigheid in de zwakzinnigenzorg een begrip geworden. Destijds was dat een heel andere wereld. Toen ik werd aangesteld had ik het gevoel dat ik iets te verkopen had. Nu gaat het er weer naar uitzien dat het etiket ondernemerschap niet meer mogelijk is. Ik vind het begrip zakelijkheid in kombinatie met bureaucratie juist griezelig. En die zorg laat ik achter. We mogen nooit vergeten dat we met mensen bezig zijn. De gelijkwaardigheid dreigt geweld aan gedaan te worden", voegt hij ernstig toe. Vindt u de looneis van 5% voor het verplegend personeel terecht?" „Ja. De overheid is hier te laat mee. Zoveel groepen zijn financieel vooruit gegaan. Bovendien is de werklast ver hoogd. Er wordt op die jongens en meisjes een enorm appèl gedaan. Ze offeren vaak hun vrije tijd op. „Heeft u er al over nagedacht wat u straks gaat doen?" „Ik heb nog geen vastomlijnde plannen. Eerst wil ik alle bestuursfunkties afbouwen. Maar één ding weet ik wel: ik wil geen slaaf meer zijn van mijn agenda." Hij blijft in Middelharnis wonen. Hij is van het weidse pol derlandschap gaan houden. In het begin moest hij wel erg aan die ruimte wennen want hij is in een bosrijke streek opgegroeid. Nu betrapt hij er zich op dat hij na een boswan- deling zegt: Hè heerlijk, weer ruimte. Met het woord „ruimte" wil ik afsluiten. Dr. Roelofs was het die voor Hemesseroord ruimte schiep: omdat hij zelf zoveel had.... Teunie KnOps In Ooltgensplaat is men reeds druk in de weer voor de voorbereiding van de Oeitgendagen 1989. Het eerste lus trum is voor de organiserende onder nemersvereniging aanleiding om zich te bezinnen over de opzet van dit regionaal evenement. Het programma wordt ingekort tot 4 dagen, waardoor er meer de nadruk op de kwaliteit van de aktiviteiten gelegd kan worden. In de tent, die bij het OFB terrein wordt geplaatst zal 4 avonden, vanaf woensdag 9 augustus een hoog waardig recreatief programma worden gebracht. Wij zijn erg gelukkig, aldus de organisa toren, dat wij OFB bereid hebben gevonden in het vervolg de Oeitgenda gen samen met ons te organiseren. OFB heeft de kennis en de middelen in huis om met name de gehele logistieke opzet van de Oeitgendagen voor haar reke ning te nemen. Tevens zijn wij als ondernemersvereni ging erg blij met deze samenwerking, waarmee de organisatie van de Oeitgen dagen een breder draagvlak in onze dorpsgemeenschap heeft gekregen. Een van de hoogtepunten zal ongetwij feld wederom de Flakkeese Soundmix en PlayBack kampioenschappen zijn. Dit jaar kan de kampioen rekenen op een flinke geldprijs naast de fraaie beker! Soundmixers en Playbackers kunnen zich opgeven bij F. van Vliet, Molendijk 25 te Ooltgensplaat of Ondernemersver eniging Ooltgensplaat, Postbus 67, 3257 ZH Ooltgensplaat. Zaterdag 12 augustus is de grootste bra derie van Goeree Overflakkee met meer dan 150 kramen en aktiviteiten ge pland. Als het weer meewerkt zullen wederom enige tienduizenden deze dag in Oolt gensplaat komen om dit mee te maken. De organisatie werkt nog aan een aantal spectaculaire trekkers, waarover bin nenkort meer bekend zal worden ge maakt. Oostflakkee heeft veel te bieden, zeker m.b.t. de verblijfs- en dagrecreatie. De organiserende verenigingen vinden de Oeitgendagen bij uitstek geschikt om dit verder te promoten. Men heeft de Oeitgendagen 1989 het thema „Promotie Oostflakkee" meege geven. Tijdens de Braderie worden bedrijven en instellingen, die zich richten op de recreatie in de gelegenheid gesteld zich te presenteren. Het ligt in de bedoeling een gedeelte van de Braderie in te rich ten als een „recreatiemarkt". Evenals vorig jaar is de spanning over de verdeling van de prijzen er tot het laatst toe ingebleven. De laatste compe- titieronde werd gespeeld op 9 mei. Dat het voor het clubkampioenschap zou gaan tussen Botma en van Oosten brugge was al enkele maanden geleden een uitgemaakte zaak. Beide gaven elkaar geen duimbreed toe, zodat Botma steeds een kleine voorsprong mocht koesteren. Enkele ronden geleden ech ter won van Oostenbrugge echter in een rechtstreeks duel, zodat ze weer precies gelijk kwamen. Beslist werd dat beide in de laatste ronde tegen elkaar zouden uit komen om het kampioenschap te beslis sen, met de aantekening dat bij remise de computer waarschijnlijk Botma tot kampioen zou kronen. Het lot had bepaald dat Botma met wit zou spelen. Van Oostenbrugge verraste Botma door met zwart te kiezen voor het trans met 3c5; in plaats van zijn geliefde Pirc. Botma volgde in deze ope ning een aanbeveling van Paul Keres, maar toen zwart als eerste van de theorie afweek, raakte Botma het spoor bijster. Zwart consumeerde eerst een te ver opgerukte b-pion, en wist het centrum te openen terwijl wits damevleugel nog volkomen onontwikkeld was. Door een combinatie won zwart een 2e pion, en na enkele afruilen werd het eindspel be reikt. Hierin sloeg Van Oostenbrugge opnieuw toe door maar liefst nog 2 pion nen te vidnnen. Botma stribbelde nog wat tegen, maar toen zwart met zijn vrij pionnen om een dame ging, gaf hij de pijp aan Maarten. Het kampioenschap 1988-1989 was voor Henk van Oosten brugge. Op dezelfde avond werd ook de bekerfi nale gespeeld, tussen Leen Koese (met wit) en Paul van Rhee. Een mooie finale, vooral omdat in de voorronden Koese Botma had uitgeschakeld, terwijl Van Rhee ditzelfde deed tegen Van Oosten brugge. In een onregelmatig dame- pionspel koos Van Rhee voor zijn geliefde speltype, alles naar voren en maar zien waar het schip strandt. Koese wist hier geen raad mee, kwam een pion achter, moest na zware druk op zijn koningsstelling nog een kwaliteit geven en capituleerde tenslotte. Een mooi suc ces voor Van Rhee. Al met al een spannende afsluiting van opnieuw een mooi schaakseizoen. Uw plaatsvervangend verslaggever, HvO Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij de Ondernemersvereniging Oolt gensplaat, Postbus 67, 3257 ZH Oolt gensplaat. in herenschoenen MIDDELHARNIS ZIERIKZEE OOLTGENSPLAAT - DEN BOMMEL In de Geref Kerk te Ooltgensplaat is tot ouderling verkozen, dhr. C. van Steeg en tot diaken, dhr. J. H. Korteweg A.Czn. In de Geref. Kerk te Den Bommel is tot ouderling verkozen, dhr. T. Veenstra en tot diaken, dhr. C. Bakelaar. SOMMELSDIJK Ook dit jaar is er weer een speciale dienst voor doven gepland en wel op zondag 22 mei, de Eerste Zondag na Pinksteren, Zondag Trinitatis. Een groep dove gemeenteleden uit Rot terdam zijn weer te gast bij de Herv. Exodusgemeente Middelharnis, waar de gezamenlijke dienst gehouden wordt. Dorpsweg 97, Sommelsdijk. Ook dove of slechthorenden van heel Flakkee en Zeeland worden hierbij van harte uitgenodigd, de dienst bij te wonen. Aanvang van de dienst is 10.00 uur v.m. In 1959 hebben de Ger. Kerk, de Herv. Kerk en de Chr. Ger. Kerken een kom missie in het leven geroepen, die de naam draagt: Interkerkelijke Commis sie voor de Geestelijke Verzorging van Doven. Hoewel enigszins aangepast, is het een gewone eredienst, zowel voor horenden als voor doven, een dienst waarin de doven en horenden samen als één gemeente, het gemeente-zijn mogen beleven. Na de dienst drinken we met elkaar een kopje koffie. Vlooien tieren het best waar weinig wordt schoongemaakt en bij verwaarlo zing. Daarvan is de zegswijze afkomstig „hoe schurftiger hond, hoe meer vlooi en". Vooral in de warmste tijd van het jaar, eind juli - begin augustus, kunnen ze onze huisdieren, de hond en de kat, enorm veel last veroorzaken. Dat heeft zelfs tot een betrekkelijk nieuw woord in de Nederlandse taal geleid: vlooien band. De beet van een vlo is pijnlijk en door het veroorzaken van bultjes ook hinderlijk. Al heel lang geleden ontston den er daarom spreekwoorden als „de hongherighe vloy bijt seere" en „de mae- gerste vlooyen bijten de sterksten" in de betekenis van: de mindere mensen zijn dikwijls het moeilijkst om mee om te gaan of om mee te handelen. Zo ont stond ook het spreekwoord „men wordt het hardst van zijn eigen vlooien gebe ten". Dat wil zeggen, van de naaste fami lieleden ondervindt men de meeste last, soms zelfs van zijn eigen kinderen. Geen wonder dat men de lastige diertjes wilde vangen. Vandaar „iemand die wil vlooyen vangen, moet syn sinnen daer aen hangen". Wie een karwei wil afma ken of een probleem wil oplossen, moet geconcentreerd te werk gaan. Men moet wel gauw zijn om de springers te vangen. Daarvan getuigt „geen ding met haast dan vlooien vangen". Betekenis: haas tige spoed is zelden goed, behalve bij vlooien vangen. Ook het heel oude „wees niet haestig tot de trouw, maer met trage gangen, men magh nievers in sijn gauw, als in vlooyen vangen" wijst op die vaardigheid. Evenals het nog steeds geldende „alles is maar een weet (weten schap) maar vlooien vangen een gau wigheid. „We zitten hier niet om vlooien te van gen" duidt aan dat men niet voor niets is gekomen en wat doen wil. Tegenwoordig vaak gewijzigd in „om vliegen te van gen". In het zuiden van Nederland noemde men iemand een afstraffing geven wel „iemand zijn vlooien van gen". Een grappige zegswijze was „de vrouw zal zijn vlooien wel vangen". Dat werd gezegd van een echtpaar, waarvan de man veel ouder (en niet zo vlug meer) was dan de vrouw. Elkaar te vlug af wezen, blijkt uit elkaar vlooien (ook vliegen) afvangen. om de beestjes te van gen moest men ze eerst zoeken. Daarvan is de uitdrukking afkomstig „vlooien zoeken in een schoon hemd". Met andere woorden onnodig werk verrich ten. Een vlo wordt ook genoemd om iets zeer gerings aan te geven. Daarvan is afge leid „op een vlo doodblijven" in de bete kenis van op een halve cent doodblijven, zeer gierig zijn. Datzelfde thema is aanwezig in de ver gelijking „zo naakt als een vlo". Niet alleen gierig, maar ook arm zijn. Mensen die zeer snel aangebrand zijn of op de tenen getrapt en daarbij onstuimig en vaak onredelijk uitvallen, werden gekarakteriseerd door „opvliegen als een bosje vlooien". Andere zegswijzen van dezelfde strek king waren „opspringen als een beurze ken met vlooien" en „opspringen als een vlo in een hete pan". Dikwijls werden vlo en bed in één adem genoemd, zoals in de grappige uitdruk king „zijn vrouw niet voor een vlo in het Bij de Grebbeberg werd op nieuwe orders gewacht bijeen kleine boerderij de bewonerswarenonverwachtgevlucht,ingrotehaast.Dekoeienloeidenindestal. len. niet gemolken engeen eten of drinken. In de hoek stond de radio. Wewacht- ten op de nieuwsberichten, 'n Dominee beëindigde net zijn referaat en het zingen „Doe bij uw knecht weldadigheid o Heer, opdat ik leev uw woorden moog bewa- ren". „Hoorje 't jongens", zei Jopie Adriaanse. de molenaar van Zoutelande, we brienge 't levend of. we hewe d'r toch om gebeje?" Maar de opdracht was, ondersteuning van het 31ste Reg. Infantene Voor en naast ons: de zware mitrailleurs De Wart lause" gebouwd op n slede en de Vicker-Armstrong op 'n driepoot als een fototoestel. Behalve de veld-artülerie achter ons vuurden 4 mortieren, 't Leken zware donderslagen die over ons heen daverden. „Open monden!" bmlden de onder-officieren. We wisten het: anders barsten je trommelvliezen maar je leek op 'n stel idioten, 't Volgende bevel was „breek de leeuw van je helm af', want er zijn veel dodelijk kopschoten Maar 't zat hem niet in die koperen voorplaat: maar de helmen waren zeer slecht en te dun. We zaten aan de kant van 'n holle weg. Regelmatig passerden temgtrek- kende troepen uit het voorterrein ook mannen op paarden van de stukken van 6 Veld. We zagen dorpsgenoten. We riepen „Buscop hoe staat het?"Hij zei: „Achten ons leeft er niks meer, ze schieten alles aan flarden". Er was een neiging om te vluchten maar de jongens uit Zeeuws Vlaanderen zeiden kordaat: We laten ons vaderlandje niet in de steek!" om de Grebbe te veroveren werden Duitse zelf moordcommando's aangevoerd, gecruteerd uit de zwaarste misdadigers uit de gevangenissen. Maar dagenlang hebben de Hollandse troepen stand gehouden tegen een oppermachtig leger Wageningen en Rhenen als de burgers terugko men zullen ze moeten vragen waar hebben we gewoond? Beide steden zijn in een puinhoop en mine's veranderd. Vele van onze vrienden en kameraden zijn geval len in die strijd voor vrijheid en recht, en dit was nog maar 'n begin van 'n lange dodenlijst 1940-1945. Op D.V. 20 mei a.s. zal er een koor- en zangavond georganiseerd worden. Medewerking zal verleend worden door het Thools Mannenkoor o.l.v. dhr. R. Rijkse en het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. dhr. H. H. D. Struik. De avond wordt gehouden in het kerk gebouw van de Gereformeerde Ge meente, Geldersedijk te Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is van harte welkom!! bed (of tussen de lakens) verliezen". Zo iemand is met een forse vrouw ge trouwd. Later is daaruit de wat ondeu gende opmerking ontstaan, om een aantrekkelijk meisje aan te duiden. „Je zult zo'n vlo tussen je lakens vinden". In ieder geval aantrekkelijker dan „wie met honden gaat slapen, staat met vlooien op". Vergelijk: wie met pek omgaat, wordt er mee besmet. Slechte eigen schappen worden gemakkelijk overge nomen. Vandaar: de hond vlooien, voor onbegonnen werk, vergeefse moeite. Uit al die zegswijzen blijkt dat de vlo een kwade rekel is. Zo ook in „iemand een vlo in het oor zetten". Dat wil zeggen, iemand iets vertellen dat hem zeer onge rust maakt. En gewestelijk „vlooien in zijn hemd of aan zijn gat hebben". Dat betekende zoveel als boter op zijn hoofd hebben, een slecht geweten hebben. De vlo is nu wel voldoende in een kwaad daglicht gesteld, daarom nemen we hem nu in bescherming. Ook aan mensen mankeert wel eens iets, zoals blijkt uit een Pools spreekwoord „het is gemakke lijker honderd vlooien te bewaken dan één jong meisje", of uit een Engels citaat „als je je maar lang genoeg niet wast, laten zelfs de vlooien je met rust". In 1989 probeert de 10-jarige EVN- Epilepsie Vereniging Nederland zoveel mogelijk mensen met epilepsie en hun verwanten te bereiken. Vooral zij die tot nu niet of nauwelijks over hun epilepsie durven praten. In verband hiermee vin den er dit jaar 14 voorlichtingsmidda gen plaats, op lokaties door het gehele land. Vanaf nu en tot 20 mei richt de EVN zich op de regio Zeeland. Zaterdag 20 mei is er - ter afsluiting - in Middel burg een grote informatie-markt gericht op iedereen in de regio Zeeland. Daarvoor zijn er in de Stadsschouwburg 2 zalen afgehuurd. In de ene zaal wordt doorlopend de film „Epilepsie, wat is dat?" vertoond. In de andere zaal zijn stands met algemeen voorlichtingsma teriaal: een stand met gegevens betref fende de EVN, een stand van het Nationaal Epilepsie Fonds/De Macht van het Kleine, etc. Tevens vindt u daar materiaal betreffende diverse deelgebie den i.v.m. epilepsie zoals: „Epilepsie en Werk", „Epilepsie en Zwangerschap", Epilepsie en Sport", „Epilepsie en School" (met name ambulante begelei ding vanuit de scholen van de epilepsie- centra, onder meer via een videopre sentatie) en „Epilepsie en Beroeps keuze". Ook wordt er een diaserie ver toond over de EVN. Er zijn diverse bestuursleden en lokale en regionale kontaktpersonen aanwezig om met u van gedachten te wisselen. Op alle middagen zijn de zalen van 13.30 tot 17.00 uur open. Toegang gratis. Zaterdag 27 mei is het in Middelharnis havendag. Een traditionele en sfeervolle gebeurtenis die een scala aan aktiviteiten te zien geeft. De bezoeker behoeft zich geen moment te vervelen: een aantal programma-onderdelen wordt gelijktijdig uitgevoerd en in het andere geval volgen de aktiviteiten elkaar in snel tempo op. Een extra accent op het „havengebeuren" vormt het feit dat de jubilerende watersportvereniging Flaquee (25 jaar) als mede-organisator optreedt. De feitelijke organisatie berust bij de Stichting Evenemen ten en voorts wordt medewerking verleend door de eveneens jubilerende Kon. Fanfare Sempre Crescendo (100 jaar) en de middenstandsvereniging Middelharnis. Het programma omvat de volgende onderdelen: Het uitvaren en de aankomst van een bruine vloot (de jubila ris recipieert te water), een braderie in de onmiddellijke omgeving van de jachthaven (meer dan 60 kramen), een muziekfestival waaraan 10 korpsen meedoen en het sluit stuk van de havendag wordt gevormd door een imposant vuurwerk. Tussen de bedrijven door wordt gemusiceerd vanaf een vlot in de haven, worden op 2 lokaties kinderspelen georgani seerd, een modeshow verzorgd en spelletjes boven de jacht haven gehouden. In het cultureel centrum Het Diekhuus wordt voorts nog een expositie ingericht van schilderwerken die betrekking heb ben op de scheepvaart. Het geheel wordt nog opgevrolijkt door een aantal orkestjes die of op een aantal vaste lokaties staan opgesteld of die zich al musicerende over het trajekt begeven. Het komplete programma luidt als volgt: 09.30-10.00 uur: Verzamelen genodigden in het gemeente huis. 10.30-10.30 uur: Vertrek genodigden met bus naar opstap- schip in de binnenhaven. 11.00-12.45 uur: Vlootshow. 13.30 uur: Aanbieding geschenk van de watersportvereni ging aan het gemeentebestuur. 10.00-21.00 uur: Braderie rond Vingerling en Kade. 13.00-14.00 uur: Demonstratie: Gymvereniging MH-SD en S.V. Sparta Hygiëa op het Diekhuusplein. 14.00-16.45 uur: Muziekfestival. Diekhuusplein en Beneden Zandpad. Daarnaast sport- demonstraties eveneens Beneden Zandpad. 11.00-19.00 uur: Tentoonstelling schilderijen betreffende de scheepvaart en de haven in het Diekhuus. 14.00-17.00 uur: Waterspelen. 15.00-21.00 uur: Pret-mobielshow aan de West-Havendijk. 17.00-18.00 uur: Show op het vlot in de haven. 18.00-22.00 uur: Muziek aan de haven. 19.30-21.00 uur: Optreden Mannenkoor „Ons Koor", Kin derkoor ApoUo en Mandoline-orkest. 23.00 uur: Vuurwerk nabij de West-Havendijk. dealer

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14