EIÜVIIDEtl-niEUWS 80 jaar geleden de eerste rit van de tram over Flakkee slot Kan dat nou écht zo? Twee al wat oudere poterleggers I L. BREEMAN Mz. OOLTGENSPLAAT, M, KORTEWEG Pinksterdienst Den Bommel cKoïKc^ba^^^.^cfvC' cTt^ai^n^wcq -91fea at'^cf\(xipipi\. Door tijdige waarschuwing hij storm, ramp voorkomen Oollgeiisplaal hypotheek jgl op maat... Invm Plattelandsvrouwen Midden Flakkee Vijftig jaar getrouwd Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1989 No. 5799 In het laatste artikel over de komst van de tram op Flakkee hebben we geschreven over de mogelijkheden die zich gingen voordoen voor het bedrijfsleven en de café's-restaurants. De eerste rit op 30 april 1909 was een uitkomst voor de bevolking maar na enkele jaren kwamen ook de klachten. Wij zijn daar nader op in gegaan. In dit laatste artikel komen allerlei bijzon derheden aan de beurt, die we uit correspondentie van de R.T.M. aan perso nen en instanties hebben opgediept. Subsidie \an f 7,50 per jaar Naderende trein gewaarschuwd ^gent der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Wacf^tlokaal voor Passagiers. - BESTELDIENST cu GOEDERENVERVOER Afscheid van de tram Makelaar Tamboer Jaarverg. Ver. Prot. Nederland 01870- 4844 veel en snelle verkopen! o Ouddorp: 4e Blad VRIJDAG 12 MEI 1989 -^B*»Q- De barre winter van januari-febmari 1940. Door de bergen met stuifsneeuw op de rails kon de tram een kleine week niet rijden. Na hard en zwaar werk door het personeel lukte het op een zaterdagmiddag de Plaat te bereiken. Een lange trein met veel goederen arriveerde toen op het station. De agent, de heer W. Korteweg. bracht de goederen per slede naar de winkeliers, die om alles verlegen zaten. Hier ziet u de twee loc's (de no.'s 27 en 38) van deze trein die water hebben geladen en waarvan de vuren zijn schoongemaakt. Naast de locomotief machinist Hans de Gans. Voor de slede met paard, de heer Marien Korteweg. zoon van de agent en later zelf agent en op de slede de heer Jaap Vermaat Mzn., beiden nog wonende te Ooltgensplaat. Ongeveer 10 jaar vóórdat de tram zijn intrede deed werden er al pogingen ondernomen voor een lijn op Flakkee. Dat blijkt uit een brief gedateerd: Rot terdam, den 19 Februari 1898 en door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij verzonden aan: Aan het bestuur van den Polder Den Nieuwen Blok te Den Bommel M.M. In aansluiting met het door ons aan Uw Bestuur gezonden adres betreffende subsi die aanvrage nemen wij beleefd de vrijheid er U op te wijzen, dat het ons in het belang der zaak gewenscht voorkomt, indien spoe dig eene beslissing worden genomen, ten einde ook van de Provincie en het Rijk, zoo mogelijk dit jaar nog, een definitief besluit te kunnen verkrijgen. Wij zouden er daarom zeer prijs op stellen, indien voor den 15den Maart onze aan vrage kon worden behandeld, en ons ant- word kon worden gezonden. In het bijzonder geldt dit verzoek de bestu ren der Waterschappen en Polders, wier gewone vergadering niet in dezen tijd van het jaar wordt gehouden. Wij vertrouwen echter dat U met ons het groote belang der nieuw geprojecteerde tramwegen voor de streek zult inzien, en daarom zoo noodig ook niet aarzelen zult een buitengewone vergadering bijeen te roepen. Met de meeste Hoogachting, Rotterdamsche Tramweg Maatschappij De Directeur, (handtekening onleesbaar) De correspondentie daarvoor gevoerd is ons onbekend, wel is er een brief met een betuiging van dank voor een toegezegde subsidie. Deze brief luidt alsvolgt: Rotterdam, den 13 april 1898 Aan het Bestuur van den Polder Den Nieuwen Blok. pa. den Heere J. van Putten, Ooltgensplaat Hiermede hebben wij de eer U de goede ont vangst te berichten van Uwe missive dd. 5 april j.l. No. 1 en betuigen U onzen dank voor de ons toegezegde subsidie groot f 7,50 per jaar gedurende 10 jaar, in te gaan met het jaar, dat de stoomtram in exploitatie zal zijn gebracht. Of echtereen voorwaardelijk verleende sub sidie door ons zal mogen worden aanvaard. zullen Heeren Gedeputeerde Staten bij de vaststelling der voorwaarden voor aanleg en exploitatie hebben te beslissen, welk besluit U ter gelegener tijd zal worden mede gedeeld. Hoogachtend, Rotterd. Tramweg Mij. w.g. De Directeur, (onleesbaar) Uit de brieflioofden blijkt dat het kan toor van de R.T.M. toen nog niet op het adres Rosestraat 3a te Rotterdam was gevestigd maar aan de Isaac Hubert- straat No. 90. Telephoon (intercomm.) In de loop der jaren zijn er ook op Flakkee met de tram verschillende ongelukken gebeurd. De oud-machinist, de heer A. A.E.J. (Toon) Guérand, Wilgenlaan 68 te Middelharnis zou u daarover meer kun nen vertellen. Hij is één van de weinige nog in leven zijnde personeelsleden van de R.T.M, op Flakkee. Tijdens een zware storm op 30 septem ber 1911 is de tram voor een ernstig ongeluk gespaard gebleven, dankzij een tijdige waarschuwing van de heer L. Breeman Mz. agent van de R.T.M, te Ooltgensplaat. Van familieleden van de heer Breeman hebben wij een brief in ons bezit gekre gen van de direkteur. Rotterdam, den 10 November 1911 Aan den Agent Breeman Jr. te Ooltgensplaat In den avond van den 30en September jl. werd door U tijdens den storm opgemerkt, dat nabij de redoute aan den Dorpsdijk aan onze trambaan belangrijke schade toege bracht was door het hooge water, tengevolge waarvan gevaar voor het verkeer met de treinen was ontstaan. Door U werd daarop het personeel van den naderenden trein gewaarschuwd, waardoor waarschijnlijk een ernstig ongeluk voorko men werd. Wij vonden hierin aanleiding U een een voudig aandenken aan te bieden en mogen niet nalaten nog eens schriftelijk hulde te brengen aan Uw handelend optreden en U daarvoor onzen weigemeenden dank te betuigen. Hoogachtend, Rotterd. Tramweg Mij. w.g. De Directeur. (onleesbaar) De sneeuw is gedeeltelijk geruimd, maar de rails zijn nog niet geheel vrij. Soms moest men een eindje terug om met een flinke gang de barricaden te nemen. Het eerste briefhoofd van de R.T.M. van 1898. Prima consumptie nii'.R I.tMONADIv KOFl'IF-, rmin. enz. Billijke prijzen. Wachtlokaal R.T.M. Nog twee advertenties uit de oude doos. L. Breeman Mz., de eerste agent, en M. Korteweg Wzn., de laatste agent van de R.T.M, te Ooltgensplaat. Deze direkteur was een andere dan die de brieven van 1898 tekende. Eerst iets over het hoge water. Bij storm liep meestal de polder Het Rietveld vol en kwam het water tegen de Dorpsdijk, die de voornaamste waterkering was. Het Rietveld was aan het Hellegat alleen door een kade (lage dijk) van de rivier afgesloten. Over genoemde Dorpsdijk reed de tram en daar was ook het station gelegen. De heer Breeman is in het don ker met een lantaarn de tram tegemoet gegaan tot aan de Redoute (thans be graafplaats) waar het water de dijk had beschadigd en de dijk onder de tram baan was weggeslagen. Het personeel merkte het alarm vroegtijdig op en de machinist stopte. Hoe de tram is terug- gereden en hoe of de schade is hersteld is ons niet bekend. Wel hebben we vernomen dat het ge schenk bestond uit een Chinees theeser vies, dat nog aanwezig is bij een familie lid van het echtpaar Breeman-van Ree te Rotterdam. We gaan nu het verhaal maar afronden. Alles behoort tot de verleden tijd. Op 30 september 1956 werd de laatste dienstre geling van de tram uitgereden. Het boekje ligt nog voor ons. „Stoom" ver dween voor busvervoer. De laatste jaren van de tram werden er ook motorwagens ingezet, maar dat was niet echt. Stoom is levendiger en indrukwekkend. Zie maar hoe de Stichting Trammuseum zich inzet om het oude weer levendig te maken. Dinsdag stond hierover een foto met bijschrift in ons blad. Het vervoer van het materieel van Hellevoetsluis naar de Brouwersdam. We besluiten moet twee verzen van een gedicht bestaande uit 26 coupletten, dat op 30 april 1959 in „Eilanden-Nieuws" onder de rubriek Folklore en Raal werd geplaatst (Goerees dialekt) met als titel „De Flakkeese Tram": Den daortigsten appril, noe fuufiig jaer eléje, Toe hienge d'r op 't eiland heel wat vlaggen uut - Toe heit voor 't eest de tram d'r feêstlik deur eréje In klonk voor ieder durp een nieuw, een bliej geluud: Het tramsienjaol, dat d' ankomst van de feêsttram meldde - Geen katte bleef d'r tuus, naedat ze mien vertelden. In 't wier een dubbeld feest, toe ieder kreeg te hodren Dat uze Keuninginne op dien dag bevalle was. In dat er een Prinsesje van Orajje was eboêre! Wat waere overal de mensen in d'r sas. Dit feit most heel uus volk diep in het harte raeke In deze dag voórgoewd edit onvergeetlik maeke. Met dank voor uw aandacht, ook aan hen die op deze serie artikelen hebben gereageerd. P.S. De voorgaande drie artikelen wer den geplaatst in ons blad van 21 april, 28 april en 5 mei j.l. De tram op de Dorpsdijk even voor het station te Ooltgensplaat. De twee loc's hebben de toch vanaf Middelharnis volbracht. kritisch selektcren Tel. 01870-3477 Volgende week donderdag, 's avonds om kwart voor 8, komt de afd. Midden Flak kee van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen voor de laatste keer in het daarmee voorbije seizoen bijeen, in gebouw „de Zwaluw" te Sommelsdijk. Dhr. W. v. d. Kamp van de AMRO-bank zal met enkele medewerksters van de reisafdleing de vakantiemogelijkheden naar verre, exotische landen laten zien. Tijdens de openbare jaarvergadering van de Vereniging Protestants Neder land, hoopt ir. L. van der Waal, lid van het Europese Parlement te Straatsburg, een inleiding te houden over het onder werp; „Europese eenwording? Een protes tantse afweging". De bijeenkomst o.l.v. de voorzitter van het bestuur (ds. C. J. van der Plas van Zwijndrecht) zal D.V. worden gehouden in de Constantijnzaal van Restaurant Engels, Stationsplein nr. 45 te Rotter dam-Centrum, op zaterdagmiddag 3 juni a.s. Aanvang 14.00 uur (2 uur nam.). Toegang vrij. In de Gereformeerde Kerk in Den Bom mel hopen wij a.s. zondag 14 mei het Pinksterfeest te vieren. De dienst begint om 17.00 uur en zal worden voorgegaan door Drs. W. Venema. De organist is Piet Bakelaar en ook het koor zal zijn medewerking verlenen. Verder zullen in deze dienst drie jonge mensen openbare belijdenis van hun geloof afleggen. U bent allen van harte welkom om dit alles met ons mee te vieren. De zendingscommissie b.v. OOLTGENSPLAAT Zaterdag 13 mei 1989 herdenkt het echt paar D. den Braber en J. A. den Braber- van Putten hun 50-jarige echtvereni ging. Zij wonen Marijkestraat 21, 3257 AK Ooltgensplaat. Van deze plaats onze hartelijke gelukwensen. In de derde ronde van het schaakkam pioenschap van Goeree-Overflakkee is men weer flink van leer getrokken! Nog maar drie van de vijftig deelnemers zijn zonder puntverlies, nl. A van Mau- rik van de schaakver. „Oostflakkee", (Bram) Mourik en regerend kampioen Verolme, beiden spelers van „De Zwarte Pion". Op een half punt achterstand volgt een groepje van vier spelers, W. de Ridder van „Dirksland", Hollander, van Prooi- jen en Verbeek van „De Zwarte Pion". De oud-kampioenen Du Pree en De Glopper kwamen niet verder dan re mise, en hebben al een grotere achter stand opgelopen. Voor de vierde ronde staan weer een paar „krakers" op het programma! Wat denkt u van partijen als Mourik-van Prooijen, Verolme-van Maurik, Hollan der-de Ridder, Peeman-de Glopper of Douw-van Hooff? Dat belooft weer wat!! Uitslagen van de derde ronde, gespeeld op 8 mei in Middelharnis: 1. P. A. Derrez - F. Troost1 - O 2. R. van Doom - W. T. Breen...l - O 3. J. Gebraad - A Dane1 - O 4. J. van't Geloof-J.W.TanisO - 1 5. J. de Glopper - A. Douwremise 6. D. Hameeteman - B. J. Bruggemanremise Ingezonden: Mijne heren, Hierbij verzoek ik u beleefd het onder staande in uw blad op te nemen. Enkele weken geleden kocht ik op een openbare verkoping in Middelharnis enkele kopen hout, waaronder koop 104, bestaande uit verschillende plaaten 2.44 X 1.22. Bij het ophalen van het gekochte bleek koop 104 op enkele snippers na te zijn verdwenen. Bij nader onderzoek bleek dat een koper van een ander par tijtje mijn partij platen had ontvreemd en deze reeds thuis had gebracht in Steenbergen. Het geluk leek aan mijn zijde, want de man verscheen ten tonele. Wij, de medewerker van het Veilingbe drijf en ondergetekende, verzochten deze man het ontvreemde terug te bren gen. Deze weigerde met de medeling dat hij dacht dat het van hem was. Noch de medewerker van het Veilingbedrij f noch ik konden de man tot andere gedachten brengen, ook niet toen ik hem de nota liet zien met de door mij gekochte partij- nummers erop. Goede raad is duur, dus de politie inge schakeld. De agenten „Weidevogel" en „Brilmans" verschenen ten tonele. Ook zij konden „dhr. Diefman" niet op andere gedachten brengen. Ik heb hen toen gevraagd proces-verbaal op te meken wegens diefstal, maar dat weiger den ze. Naar mijn idee waren alle ingre diënten ervoor aanwezig, „Diefman" en zijn bekentenis. Om uit de impasse te komen vroeg ik aan „Diefman" een redelijke vergoeding, maar dat was te veel, 300,--, reeële waarde 800,-. „Weidevogel" kennelijk de wijsheid in pacht, adviseerde me een advocaat te nemen en een civiele vordering te begin nen, omdat zij er niets meer aan konden doen. „Diefman" bood 200,-- en „Weidevo gel" adviseerde mij dat maar aan te pak ken anders had ik niets en een advocaat is ook erg duur, was zijn redenering. Zowel het personeel van het Veilingbe drijf als wij (ik en mijn medewerker), waren met stomheid geslagen toen we dit hoorden. Bij navraag bij hun chef „dhr. Klinknagel" bleek dat zijn jongens juist hadden gehandeld. Epiloog: Steel wat je aanstaat, komt het uit, dan geef je ervoor wat je kwijt wil en je treft de politie aan je zijde. Met dank voor de plaatsruimte. J.A. Nijssen P.S. Weidevogel, Brilmans en Klinkna gel (gefingeerde namen) zijn van het bureau Middelharnis. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. K. Hameeteman - F. van Ast.. R. van Hooff - G. de Jong J. Kruik - P. Breve A. van Maurik, H. Joldersma J. Noordijk - C. de Waal Joh. du Pree - W. Markwat T. van Prooijen - K. Wijnands E. van Rhee - J. van Huizen W. de Ridder - E. Verbeek... J. van Rossum - P. de Groot 17. W. van Rossum-B. Mourik.., 18. J.Santifort-J.C.Hollander... 19. M. Verolme - W. Peeman 20. Ad Visser - C. Bakelaar 21. Ant. Visser - J. Dijkstra 22. M. V. d. Waal - J. Grinwis C. Wassenaar - A. van Huizen D. Wolfert - A de Bruin G. J. W. Zonneveld - H. van Oostenbrugge Nagekomen uitslag uit de tweede 14. G. de Jong - W. Peeman ...1 ...1 ...1 ...1 ...O O O O 1 23. 24. 25. .remise ...1 - O ...1 - O .remise ...1 - O ...O - 1 ...O - 1 ...1 - o remise ...1 - 0 ...1 - O ...1 - O ...O - 1 uitg. ronde: ...O - 1 Natuurlijk kennen ook de Ouddorpse landbou wers het gebruik van de meest geavanceerde land bouwmachines, maar soms is het verstandiger even van al die nieuwigheid af te zien en de ouwetjes het werk te laten doen. Dhr. P.H. Grinwis heeft dezer dagen weer naar dat beproefde middel gegrepen en in 't polderland, achter Goeree, zagen we hem bezig met een al wat oudere half- automatische poterlegger, zo een waarbij de poters nog met de hand in de vakjes moeten wor den gelegd. Dat voorkomt kneuzingen van de scheuten die al flink ontwikkeld zijn nu het leggen van de poters door het aanvankelijk te natte voor jaar is verlaat. Zowel de machinale -, als de men- selijjke poterlegger bleken trouwens al een dagje ouder; dhr. N. Troost die erbij behulpzaam was is met z'n 79 levensjaren ook de jongste niet meer. Hij kent de halfautomatische poterleggers uit de dertiger jaren en al ruim een halve eeuw heeft hij de grond bebouwd, in welke periode hij ook een kwart eeuw paardenknecht is geweest. Het heeft dhr. Troost in een uitstekende conditie gehouden, want waar nodig, kan nog op zijn assistentie gere kend worden. En reken maar dat er, gesteund door z'n lange ervaring, goed en degelijk werk ge leverd wordt!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13