Pieter Tanis wint opnieuw het jeugdsolistenconcours Nieuwe gids met recreatiemogelijldieden in Zuid-Holland De Spaanse furie De Gooye wint nachtmarathon Een record bij de VW-Ouddorp Zuid-Hollandgroot in groen Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 9 MEI 1989 Zaterdag 6 mei werd voor de 26e keer het jeugdsolistenconcours in de Me lishof gehouden. Ook dit jaar waren er weer veel deelnemers naar Melissant gekomen. We waren dan ook genood zaakt om 's morgens al te beginnen. Na het openingswoord van de heer Smit werd dan ook snel begonnen. Op het toneel zag alles er prima uit met twee orgels en een piano van de fa. Ver- spuy en bloemen en planten van de firma Boogert. Ook de RABO-bank te Middelhamis had dit jaar weer een financieel steentje bijgedragen. Dit alles met de uitstekende verzorging van de fam. V. d. Mast zorgden voor een goede begin van een muzikale dag. De jury bestond dit jaar uit de heer Perik en de heer van Dalen, beide uit Papen- drecht en de heer van Gelder uit Baren- drecht. Voor deze drie heren was het de eerste keer dat ze in Melissant waren. Al tijdens het concours spraken ze hun bewondering uit over de prestaties op muzikaal gebied, er werd deze dag dan ook weer prachtig gespeeld. Dit lieten de juryleden ook merken in hun opbou wende kritiek in de juryrapporten. Ook deze dag was voor velen weer heel spannend, want wie zou er met een beker naar huis gaan? 's Middags bracht Laura Holzenspies het al tot 180,5 pun ten met haar schitterende spel op de piano. Vroeg in de avond kwam Taco van Dieren tot een zelfde hoog punten tal op het orgel. Maar daarna kwamen de gebroeders Tanis aan de beurt. Eerst leverde Han Tanis een schitterende prestatie door met het 3e deel uit de sonate kv 33 van W. A. Mozart 190,5 bij elkaar te spelen. Wat later op de avond zagen en vooral hoorden we beide broers samen op de piano aan het werk in een sonate van Poulenc voor vier han den. Zij speelden samen in dit stuk 191.5 punten bij elkaar. Tenslotte steeg de spanning ten top. want Pieter moest als laatste optreden. Zou het hem lukken om nog meer punten te behalen, zodat hij de wisselbeker voor de tweede keer mee naar huis zou mogen nemen? Hij speelde op schitterende wijze de chro matische invention, bulgaars ritme van B. Bartok, wat hem het geweldige aantal van 196 punten opleverde. Burgemeester Oversier werd tenslotte verzocht om de prijzen uit te reiken. Hij dankte de commissie voor het werk en in het bijzonder de heer van de Bosch, die na 26 jaar hulp afscheid nam. Tot slot speelde de winnaar nog een deel van zijn winnende stuk. De volledige uitslagen zijn: Kleine instrumenten, groep A (t/m 11 jaar) Ie prijs Jolanda Huizer, Dirksland163 pnt. 2e prijs Martine Kristalijn, Zierikzee161,5 pnt. 3e prijs Danielle Meijer. Dirksland159,5 pnt. Overige uitslagen: Saskias van Rhee 147 pnt., Annemieke Wielhouwer 146 pnt., Jisca Frensch 143,5 pnt., Rianne Robijn 142 pnt., Neleke van Nieuwenhuijzen 142 pnt.. Els Keijzer 148 pnt, Marieke Grooten- boer 151,5 pnt.. Mischa Winsveen 153,5 pnt., Esther den Engelsman 143,5 pnt., Eveliene Terwoert 140,5 pnt., Sandra Blijenberg 156 pnt. Kleine instrumenten, groep B (vanaf 12 jaar) Ie prijs Karin de Bruijne, Sommelsdijk175 pnt. 2e prijs Pia Jansens, Scherpenisse169 pnt. 3e prijs Monique Buijs, Nieuwe Tonge168 pnt. Overige uitslagen: Corlieneke Boender, 162.5 pnt., Tessa Winsveen 138.5 pnt., Conchita Gouwe loos 146 pnt., Wanda v. d. Graaf 152.5 pnt., Mirella Bonnema 143 pnt. Grote instrumenten, groep A (t/m 11 jaar) Ie prijs Laura Holzenspies, Dirksland180,5 pnt. 2e prijs Niels Dolieslager, Goedereede168.5 pnt. 3e prijs Jan Hoek, Ouddorp163.5 pnt. Overige uitslagen: Patrick Stolk 145 pnt., Arjuno de Vos 162,5 pnt., Nouschka Hagens 153 pnt., Annemieke van Es 149 pnt., Annemieke de Man 139.5 pnt., Melanie van der Maas 143.5 pnt., Irene Buijs 150 pnt., Arjan Tanis 149 pnt.. Sheila Hansen 151.5 pnt, Leonieke de Vogel 156.5 pnt. Marleen Brinkman 156.5 pnt, Mirjam van Dieren 155.5 pnt Grote instrumente, groep B (12 en 13 jaar) Ie prijs Pieter Tanis, Ouddorp196 pnt. wisselbeker 2e prijs Taco van Dieren, Middelhamis180.5 pnt 3e prijs Martin Kolff, Ouddorp177.5 pnt Overige uitslagen: Benjamin van 't Hof 147 pnt, Marleen van den Nieuwendijk 164.5 pnt, Wi- randa Kerpel 152.5 pnt, Rianne Bom 144.5 pnt.. Frank Vroegindeweij 155 pnt.. Dia Gunter 142.5 pnt, Johan Bijl 151 pnt, Petrina den Engelsman 124.5 pnt. Dirkjan Mechielsen 142.5 pnt. Mark ten Cate 150 pnt, Pieter van der Giessen 150 pnt, Jaco Osseweyer 169 pnt, Selina van der Giessen 158.5 pnt, Patrick Buijs 140 pnt Grote instrumenten, groep C (ouder dan 13 jaar) Ie prijs Han Tanis, Ouddorp190.5 pnt 2e prijs Paulus Jan Kievit Middelhamis179.5 pnt 3e prijs: Jeroen Dillingh, Stad aan 't HaringvHet ...177.5 pnt Overige uitslagen: Basti Torensma 141.5 pnt. Gemma Kie vit 143.5 pnt., Dick Vroegindeweij 160.5 pnt.. Mark Verhelst 172 pnt, Imanda Goedegebuure 160.5 pnt., Margreet de Vogel 141 pnt, Johan Wolfert 176.5 pnt, wouter van Lenten 155 pnt, John Blonk 151 pnt., Ineke van Erkelens 158.5 pnt Duetten, trio's enz., groep A (jongstegroep) Ie prijs Jolanda Huizer/Danielle Meijer, Dirksland166 pnt. 2e prijs Sandra BlijenbergAVanda V. d. Graaf, Melissant161 pnt. 3e prijs blokfluitgroep Zomerland (oudsten), Stellendam151 pnt. Overige uitslagen: Esther v. d. Graaf/Janine van Nieuwen huijzen 139.5 pnt, Neleke van Nieuwen- huijzen/Saskia van Rhee 140.5 pnt, orkestje OBS Roxenisse 150.5 pnt, Nienke van Gosliga, Gonda Koese, Heleen Tanis 142.5 pnt., Pauline Bijl/ Annemieke van Es 146 pnt, Niels Dolie- slager/Dirkjan Mechielsen 143 pnt, Marieke en Margreet Grootenboer 147.5 pnt, blokfluitgroep Zomerland üong- sten) 150 pnt, Micha en Tessa Winsveen 148 pnt Duetten, trio 's, enz. groep B (oudste groep) Ie prijs Han en Pieter Tanis, Ouddorp191.5 pnt 2e prijs Gitaarensemble170.5 pnt. 3e prijs Karin en Marleen de Bruijne, Sommelsdijk167 pnt. Overige uitslagen: Klarinetgroep Apollo 140.5 pnt., Bian- ca V. d. Berg/Ansje Rossen 138.5 pnt, Jolanda Zandstra/Patricia Vos 132.5 pnt., Johan Bijl/Pia Janssens 163.5, Annemieke Grootenboer/Jolanda Lui- me 147.5 pnt., David Bakker/Pim Dek ker/Leek van Wezel 153.5 pnt, Eveliene Terwoert/Corlieneke Boender 150 pnt, Conchita Gouweloos/Mirella Bonnema/ Marijke Pollemans 148.5 pnt Volgend jaar vindt het concours plaats op 12 mei. I.v.m. het 60-jarig bestaan van zwem- en polovereniging P.C.G. werd van 3 op 4 mei j.l. de eerste Gorinchemse Nacht- zwemmarathon georganiseerd. 10 zwemmers van de Gooye vertrokken met ploegleiders en uitstekende verzor ging naar het Cariba-bad in Gorin- chem. Om 20.15 uur opende Johan Langbroek voor de Gooye de wedstrijd en na het eerste uur bleek de Gooye op een 2e plaats te staan achter de Lansingh uit Krimpen a/d IJssel. Na het 2e uur had de Gooye de kopposi tie al overgenomen en deze werd tot aan het eind van de marathon niet meer afgestaan. Elk uur wisten de zwemmers hun voor sprong te vergroten op hun achtervol gers en eindigden om 08.15 uur op de eerste plaats met een afstand van maar liefst 63 kilometer en 50 meter. Mede door een uitgekiend schema van trainer Nico Hulstaart kwamen de zwemmers van de Gooye uit op een gemiddelde van ruim 5 km/uurü De zwemmers van de Gooye waren: Wanda Jongejan, Johan Langbroek, Gerben Nelemans, Petra van Doom, Mare Nederlof, Theo-Jan Tanis, Frank Franzen, Leen van Es, Hans Jongejan, Leon van Nimwegen. De eind-uitslag was als volgt: 1. de Gooye, Dirksland63.050 meter 2. de Lansingh, Krimpen a/d IJssel61.000 meter 3. YZPC, IJsselstein60.950 meter Volgend jaar hoopt de Gooye weer aan deze marathon deel te nemen en zal dan een poging doen om het baanrecord te verbreken. SINT ANNALAND Na de interne problemen wordt het subsidieverzoek van de Lokale Omroep Tholen (Sloth) uitgesteld! Zoals verwacht hebben burgemeester en wethouders van de gemeente Tho len tijdens de laatst gehouden raads vergadering een voorstel om 15.000 gulden subsidie te verlenen aan de omstreden lokale omroep SLOTH terug genomen. Het college van burgemeester en wet houders acht het niet verstandig om geld uit te trekken, gezien de vele vragen die momenteel bij de raadsleden leven. Het bedrag blijft echter in de toekomst wel beschikbaar. Het Thoolse gemeentebe stuur zal binnenkort om opheldering vragen bij het bestuur van deze lokale omroep. Zoals gemeld heeft de SLOTH sinds enige tijd te maken met interme problemen, waarna enkele vrijwilligers hun medewerking opzegden. Burgemeester H. A. van der Munnik legde bij de behandeling van het subsi- dievoorstel een korte verklaring af. „Via de pers en ook uit diverse brieven heb ik begrepen dat de SLOTH op verschil lende golflengten uitzendt", aldus de eerste burger, daarbij verwijzend naar de diverse beschuldigingen over en weer tussen de medewerkers en het stich tingsbestuur. „We weten niet wat de juiste golflengte is. Het lijkt ons niet dienstig dat de raad hierover vragen stelt, waarop wij geen antwoord kunnen geven". Over de hoogte van het bedrag dat het college van burgemeester en wet houders uiteindelijk beschikbaar zal stellen, liet burgemeester Van der Mun nik zich niet uit. „We zullen niet meer beschikbaar stellen dan gerechtvaar digd is". COMMISSIE Ondanks diverse verzoeken van burge meester Van der Munnik om geen dis cussie los te maken in de gemeenteraad, ontstond er toch een kleine discussie bij de fracties. De PvdA-voorzitter, J. de Bres uit de kern Sint-Maartensdijk liet weten voorstander te zijn van een „com missie van goede diensten", die de han gende problemen bij de omroep moet zien op te lossen. „We moeten alles pro beren om een democratische omroep te krijgen, waarbij alle medewerkers aan hun trekken komen. Ik ben bereid mee te denken in zo'n commissie". Inmid dels heeft het stichtingsbestuur van de lokale omroep een geschillencommissie in het leven geroepen, één van de voor waarden van de opgestapte medewer kers. Het WD-raadslid J. van den Heuvel uit Tholen kon zich in grote lij nen wel vinden in deze oplossing. „Maar dan wel iemand van de gemeente Tholen in de geschillencommissie". Het CDA de RPF/GPV en de SGP schaarden zich achter het college van burgemeester en wethouders. „SLOTH moet eerst intem de zaken op orde stel len", zo vatte P. van Belzen (RPF/GPV) de eensgezindheid kernachtig samen! Zuid-Holland zit boordevol mogelijk heden voor recreatie en vrije tijd. Recreatiegebieden, stadsparken, het strand, landgoederen, natuurterrei nen en de unieke duingebieden. De Delta-wateren, het Noord-Zuidhoi- lands Plassengebied, recreatievaar wegen en zandwinplassen, noem maar op. En er is nog een enorm uitge strekte oppervlakte aan (groene) agra rische gebieden, die zich uitstekend lenen voor fietsen, wandelen en kano varen. Alles bij elkaar genomen is Zuid-Holland heel afwisselend en veelzijdig, maar vooral óók: groot in groen. Over de mogelijkheden voor een dagje- uit, een weekend kamperen of een „grote" vakantie in Zuid-Holland heeft de provincie de gids „Recreatie en vrije tijd in Zuid-Holland" uitgebracht De - gratis - gids geeft informatie over de veelzijdigheid van de provincie: van golfen in recreatiegebied de Brielse Maas tot surfen in Vlietland, van wan delen in de Alblasserwaard tot fietsen langs de kust. De recreatiegebieden - met hun mogelijkheden - worden be schreven en in het midden van de gids is een recreatiekaart opgenomen waarop u de gebieden kunt terugvinden. Ook de „Recreatiebus Zuid-Holland" komt aan bod; hiermee zoekt de provincie u op - bijvoorbeeld in een winkelcentrum of op een braderie - om u persoonlijk over de recreatiemogelijkheden bij u in de buurt te informeren. De gids schenkt ook aandacht aan het „groene netwerk" van de provincie: wandel- en kanoroutes voor de sportieve recreant, die vaak aansluiten op over- nachtingsmogelijkheden en beziens waardigheden onderweg. FOTO-WEDSTRIJD Onder het motto „Zuid-Holland.... groot in groen" houdt de provincie dit jaar een foto-wedstrijd, waaraan iedereen kan meedoen. De opdracht is ruim: maak een foto waaruit blijkt hoe groen Zuid- Holland werkelijk is; „groen" slaat dan niet alleen op natuur, maar op alles wat met recreatie en vrijetijdsbesteding te Donderdag 4 mei jl. schreven een record-aantal deelnemers/sters in voor het Int. Zeehengelconcours te Ouddorp, georganiseerd door de VW-Ouddorp m.m.v. de Hengelvaarsvereniging Stel lendam. Zij kwamen weer uit alle windstreken van Nederland en 2 deelnemers zelfs uit Wilrijt in België. In 1987 waren er 134 en dit jaar 137 hen gelaars, die visten op het Ouddorpse strand aan de Punt voor die felbegeerde beker en eerste prijs. maken heeft Twee keer per jaar zal een deskundige jury, onder voorzitterschap van André van der Louw, de prijswin naars bekend maken. De dertien prijzen variëren van een geheel verzorgd week einde voor twee personen in een hotel tot een midweek in een trekkershut en van een vaartocht voor vier personen tot een cursus plankzeilen-voor-beginners. Recreatie is niet van één seizoen afhan kelijk; daarom kunnen foto's voor de wedstrijd twee keer per jaar worden ingezonden. Want Zuid-Holland is - zeker wat recreatie betreft - het hele jaar „open". Wat te denken van een schaat- stoertocht in het Plassengebied of een herstwandeling door de duinen? Of in het voorjaar fietsen in de Bollenstreek of met de auto oude vestingsteden bezoe ken op Voome-Putten? Zo heeft elk sei zoen zijn charme. (Waarbij we als redactie uiteraard graag - en vooral - op die van Goeree-Overflakkee wijzen!). In een zo afwisselende en uitgestrekte groene provincie als Zuid-Holland komt elke (fotograferende) recreant aan zijn (of haar) trekken. Het reglement voor de fotowedstrijd „Zuid-Hofland.... groot in groen" is ook opgenomen in de gids voor recreatie en vrije tijd. Uiteraard besteedt de gids aandacht aan de natuur in Zuid-Holland. Veel natuur gebieden zijn dankzij het vele goede werk van natuurbeschermers en hun organisaties behouden en in veel geval len toegankelijk voor het publieks. De stichting Het Zuidhollands Landschap vertelt iets over haar werk. „Recreatie en vrije tijd" is in samenwer king met de Provinciale VW tot stand gekomen. Deze uitgave is los verkrijg baar, maar maakt ook deel uit van de Vakantie- en vrije-tijdgids van de Pro vinciale VW, die daarmee een vrij kom pleet totaalbeeld geeft van de moge lijkheden in Zuid-Holland. De provinciale gids „Recreatie en vrije tijd in Zuid-Holland" is gratis verkrijg baar via onder meer de Zuidhollandse VW-kantoren, gemeentehuizen en bi bliotheken, de provinciale recreatiebus en bij Bureau voorlichting van de pro vincie. Koningskade 1, 2596 AA Den Haag. Maar de vis liet het grotendeels afweten. De winnaar kon met moeite maar 103 cm vis laten noteren, maar kreeg wel de beker en een kleuren TV mee naar huis. Het was de heer J. Neelen uit Fijnaart. De dames konden helemaal geen visje op de kant brengen maar Heino West- dijk uit Ouddorp werd winnaar in de afd. Jeugd en ontving een mooie trofee en de grootste vis werd bemachtigd door de heer J. van Venrooy uit Oudenbosch met 35 cm vis en kreeg eveneens een beker. Toch kon de heer Hameeteman, adm. der VW-Ouddorp, op deze stralende zomerdag temg zien op een geslaagd hengelfestijn. Wat de troubadour Vader Abraham bezingt in een van zijn liedjes over het kleine café in een griekse haven, is zeker van toepassing in het ziekenhuis, daar telt te geld en wat je bent niet meer mee. Hetzij innerlijk, hetzij uiterlijk, in het hospi taal huilen zelfs de Kennedy's, ook al heeft de oud- presidentsmoeder het tegendeel beweerd. Onder deze omstandigheden troffen we op zaal de grootste Barcelonaduivenspecialist aller tijden, Huib Oostenrijk uit Heiningen. Op Europees niveau vele malen gehuldigd, win naar van o.m. de beker des Belgischen konings en onbetwist vijfjaar lang de beste uitslagen van het duivenvertrekpunt Spaanse berg Manserrat. Als twee duivenliefhebbes op zo'n zaal bijeenkomen is het voor de overige patiënten een kwelling. We trachtten zacht jes te spreken maar voor Huib, die zojuist het sombere bericht van vele malen bestraling had ontvangen, nogal moeilijk. Mijn bewondering voor deze marathonspecialist, die zijn zielepijn even moedig tegemoet trad, als zijn beroemde Pyreneënvliegers, de twaalfhonderd lange kilo meters. Lang nadat we op vrije voeten waren gesteld, verlost van zes uur bloeddruk meten en tien uur naar bed, meer nog tot wel zijn van de verpleegsters, die overigens zeker zoveel moesten verdienen als hun bazen, dan van onszelf, zetten we ons gesprek voort in Heiningen, waar een geringe oliehandel en een simpele winkel van sinkel, u weet wel waar van alles te koop is, wijzen op een marktkoopman in ruste. Handel is nu slechts hobby, voornamelijk van mevrouw Oostenrijk, die ook een niet geringe bijdrage levert aan de duivenboekhou- ding. Na een leven van hard werken, veel armoe lijden, zijn misschien ook wel dankzij de overal gewenste Oostenrijk duiven, de schaapjes op het droge. Keren we ons tot de duiven. Hoe wordt men zo'n beroemd fondspecialist In Nepal zeggen ze, de ossen gaan langzaam maar de aarde is geduldig. Die instelling moet men hebben om fond te gaan vliegen, want de eerste drie jaar dat Huib ze meegaf naar Barcelona geraakten ze niet op papier. En hij was zo blij als een kind toen hij in het vierde jaar de 121e prijs van die symetrisch gebouwde Spaanse stad kon behalen. „Fond moet je leren", zegt Oostenrijk, „geen verwachtingen koesteren van de duiven op midfondvluchten en ook niet vreemd opkijken als de jonge duiven geen prijs behalen. Ik ben er zelfs mee gestopt mijn jongen op Orleans, Chateau- roux en Bourges te spelen. Laat ze maar driejaar uitgroeien. Ze gaan b.v. recht naar Noyon en mogen dan gerust wat rondzwerven. Vele malen in mijn loopbaan bleek een duif die maanden zwierf toch weer tot topprestaties in staat. Bevlogen duiven krijgen als voorbereiding op de ovemacht- vluchten één of hoogstens twee africhtingen op een afstand van 350 km. De ideale fondvleugel. Het echtpaar Oostenrijk heeft twee zonen en een dochter. De laatste is getrouwd met duivenliefhebber Baselier die al een nationaal Marseille won. Ook de zoon Leo, die eerst met vader samen deed, vliegt nu op zichzelf. Op beider hok zitten nu ook die eigenwijze kleine, soepel gespierde vogels met hun sprankelende ogen. Duiven die geen pepmiddelen of vitaminen nodig hebben, maar gewoon de energie uit de granen halen. Puur natuur gehou den, vaak in inteelt gekweekt, met net dat bijzondere iets in hun kopje waar we geen oplossing voor weten. Gemakkelijke over te wennen, misschien door die eigenzin nige eigenschap die hen ook van Barcelona beheerst, zij moeten naar huis. Liefhebbers van de midfond kunnen met deze soort niets beginnen, maar het zijn droomvogels voor de marathon. Wie een eerste nationaal wil winnen moet dit type duiven op zijn hok hebben. De winnaar heeft de welverdiende wisselbeker; rechts applaudiseert burg. Oversier, in het midden dhr. Smit. Waardering in de vorm van een fraaie speld was er voor dhr. Joh. v. d. Bosch, die tijdens het houden van de concoursen al een kwart eeuw lang hand en spandiensten heeft verricht: dhr Jan van Wageningen (r) heeft ook zo 'n staat van (vrijwillige) dienst, hij bekijkt de „Onderscheiding" die door burg. Oversier was opgespeld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6