t Was weer een welgeslaagde geraniumdag NIEUWS Eindelijk...., Ouddorp in oude ansichten deel 5 De natuur en gronden van het geloof Politieberichten uit de Kerken Goedereede Inleveren vakantiebonnen Voor het eerst Nederlandse postzegel in voorverkoop Teddy-beer diploma's in „de Staver" Ophalen oud papier Open dag Wereld natuur Fonds Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS DINSDAG 9 MEI 1989 Boekbespreking Al enkele keren kondigde ik de her druk van een stichtelijk boek aan dat ooit uit het Engels vertaald is door een zekere Jacobus Koelman. Dat „een zekere" is voor degenen die bekend zijn met de zogenaamde oude schrij vers totaal overbodig. Ze weten wie hij is. Jacobus Koelman - een bekende figuur van de beweging der Nadere Reformatie. Een vruchtbaar schrijver ook. In totaal zagen van zijn hand 67 titels het licht, waarvan er 44 door hemzelf geschreven zijn en 23 uit het Engels overgezet. Een aantal jaren was hij predikant te Sluis. Op een zeker moment ontzegde de over heid hem de toegang tot de kansel. Door zijn schrijven en vertalen heeft hij zich echter temeer verdienstelijk gemaakt - zowel voor de kerk van zijn -, maar tevens van later dagen. Tot heden toe. Koelman leefde van 1632 tot 1695. Over zijn weg en zijn werk zal ik hier nu zwij gen. Wie over hem en zijn boodschap meer wil weten, kan ik verwijzen naar de mooie studie van dr. Krull over hem. Ook ds. Van Gorsel geeft in zijn bundel tje „De ijver voor Zijn huis" aandacht aan Koelman. Beide werken zijn overi gens nog slechts antiquarisch verkrijg baar. Wat nog wel (of beter: nu weer) in de boekhandel te verkrijgen is, is een tractaat van Koelman zelf waarvan de titel boven deze boekbespreking staat. „De natuur en gronden van het geloof'. Nu dus geen vertaling van zijn hand maar een eigen geschrift. Het werd door drs. W. van Vlastuin bewerkt en enigszins herschreven in de taal van onze tijd. Frits Hardeman te Ede gaf het in een fleurig jasje uit. Twijfels Koelmans boekje behandelt blijkens de titel dus het een en ander over het geloof. Wel te verstaan het ware en beproefde geloof, het (naar zijn eigen typering) rechtvaardigmakend en zaligmakend geloof Dat bestaat, aldus Koelman, hierin: De zondaar bevindt zichzelf geheel verloren en machteloos. Hij ontvangt in het evange lie voorstellingen en openbaringen van Gods weg om zondaren zalig te maken; tevens het gebod om deze weg te omhelzen. Hij doet aldus: Hij erkent en stemt toe al die heerlijke eigenschappen van God, zoals die geopenbaard en vertoond worden in die weg des levens. En hij is tevreden om door die weg behouden te worden. Hij keurt die weg goed en Gode-betamelijk. Hij is het volko men eens met de in het Woord voorgestelde weg der behoudenis, namelijk door Chris tus, Gods Zoon. Het geloof is tenslotte een hartelijke uitgang en toevlucht van de ziel tot Christus om van Hem rechtvaardigheid, heiligheid en verlossing te ontvangen. - Inbraak/diefstal Op vrijdag 5 mei werd in de namiddag op een parkeerplaats bij de vuurtoren te Ouddorp een Duitse personenauto ont vreemd, merk VW Golf GTI en voorzien van het kenteken D-AC 8752. Op zaterdag 6 mei werd op de parkeer plaats bij strand Noord te Ouddorp een personenauto opengebroken. Een zij ruit van de auto werd opengeslagen waarna het portier kon worden ge opend. Ontvreemd werd o.m. een schou dertas met geld en papieren. Dezelfde dag werd op een parkeerplaats bij De Punt te Ouddorp getracht een auto open te breken d.m.v. het forceren van een portierslot. Op zondag 7 mei werd aan de Zuiddijk te Ouddorp wederom een personenauto opengebroken, waarbij een radio-cas setterecorder, merk Blaupunkt werd ontvreemd. Door een inwoner van Ouddorp werd aangifte gedaan van diefstal van een damesfiets, type Opoefiets, kleur zwart. - Recreatie Het afgelopen weekend werden 2 perso nen bekeurd terzake het illegaal recreë ren op de Brouwersdam. Tevens werden 3 personen bekeurd ter zake het skateboard-surfen op de Brou wersdam. Bij een recreatiecontrole werd bij 2 personen een kleine hoeveelheid verdovende middelen aangetroffen en een verboden CS-gasspuitbus. Deze goederen werden inbeslag genomen en tegen deze personen werd proces-ver baal opgemaakt. - Ongeval met gewonde Bij de bushalte te Stellendam vond afge lopen zaterdag een ongeval plaats. Een jongetje stak plotseling van achter een langs de rijbaan staande heg de rijbaan over en werd daarbij aangereden door een bus. Het jongetje werd met hoofdlet sel opgenomen in het ziekenhuis te Dirksland. - Alcoholcontrole Het afgelopen weekend werd weer een alcoholcontrole gehouden waarbij 25 bestuurders werden gecontroleerd. Van 2 bestuurders werd een blaasproef afge nomen doch ook deze mochten hierna hun weg rijdende vervolgen. In zijn werkje richt Koelman zich nu tot dezulken die van het vorenstaande geen vreemden zijn. Zij die het met Gods weg tot behoudenis eens zin en die door het werk van Gods Geest op die weg zijn geleid. Of om het met Koelman in zijn Voorrede te zeggen; zij wier „blinde ogen geopend zijn om hun diepe ellende te kennen met het gevolg dat zij door het geloofde toevlucht genomen hebben tot de Heere in Wie gerechtigheden en sterkten zijn", maar die - en met deze nood hangt de inhoud van Koelmans boekje ten nauwste samen - „de vrolijke bewustheid van de waarheid en oprecht heid van het geloof' missen. Het zijn zij in wier leven weliswaar het ware geloof aanwezig is, maar die nog met zoveel ongeloof en twijfel te kampen hebben, tengevolge waarvan zij de verzekering missen dat God hen liefheeft en om Christus' wil ook hun God en Vader is. Koelmans oogmerk met zijn boekje is op dezulken gericht. Hen wil hij helpen, namelijk door hen te brengen tot een gegronde bevestiging van hun staat en om hun standvastige wandel voor de Heere te bevorderen. Deze woorden althans gebruikt de schrijver in zijn „Voorrede aan de christelijke lezer". Om op deze wijze dienstbaar te zijn, geeft Koelman een tweetal dingen aan. De twijfels en de aanvechtingen van Gods kinderen zijn hem niet onbekend. Hij kent de klachten en verzuchtingen. Maar hij wist er nadrukkelijk op dat zij zich daarin nimmer mogen koesteren. Dat is niet tot eer van Gods Naam en werk. Hij is er integendeel van overtuigd dat twijfel en onzekerheid vaak veroor zaakt worden door verkeerde begrippen rond bekering en geloof Het is goed om de kenmerken van het ware geestelijke leven in het oog te houden. Immers aan de vruchten kent men de boom. Het geloof wordt nader bevestigd door de kentekenen van Gods werk. Evenwel - de grond van de zaligheid en de zeker heid lig buiten onszelf Op een tweetal zaken wijst Koelman, zo zei ik. Welnu, in het tweede zeer uitvoerige hoofdstuk geeft hij de gronden van het geloof aan, wel een zestien in getal, om de christen tot volle verzekering van zijn genade- staat te brengen en het leven der heilig making te bevorderen. Terwijl hij in het derde en laatste hoofdstuk waarschuwt voor de hindernissen en valkuilen, en dat zijn er zelfs twintig die op de weg van het genadeleven voorkomen. Buiten de mens Ik laat na u een opsomming te geven welke gronden enerzijds en welke hin derpalen anderzijds door de schrijver worden aangegeven. Alle gronden ken merken zich daardoor dat ze buiten de mens liggen. Hetzij de betuiging van MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bouwvakkers kunnen hun vakantie rechten verzilveren op woensdag 17 mei a.s. en de schilders op dinsdag 16 mei a.s. bij M. Driesse, Prinsesselaan 5, Som- melsdijk, van 6-9 uur 's avonds. Tel. 01870-3065. Op zaterdag 30 september 1989 zal voor het eerst een nieuwe Nederlandse post zegel in voorverkoop gaan. Het betreft de Limburgzegel van PTT Post, die offi cieel op maandag 2 oktober verschijnt. Dit maakte de voorzitter van de Raad van Bestuur van PTT, ir. W. Dik, bekend op vrijdag 5 mei. Hij deed dat tijdens de opening van de nationale postzegelten toonstelling „Limphila '89" in Kerk- rade. De Limburgpostzegel zal op zaterdag 30 september vanaf 12.00 uur op slechts één postkantoor in Maastricht te koop zijn. Op die dag krijgt de zegel ook een bij zonder stempel. In België verschijnt op 2 oktober even eens een Limburgpostzegel. Ook hier gaat de zegel op zaterdag 30 september in voorverkoop. Het is voor het eerst dat de Nederlandse en Belgische PTT op dezelfde dag een postzegel uitgeven voor één en hetzelfde feit. Uniek is ook dat zowel de Belgische als de Nederlandse zegel dezelfde af beelding krijgen en door dezelfde ont werper worden gemaakt. De definitieve afbeelding is nu nog niet bekend. Boven dien zullen beide postzegels samen in een mapje worden verkocht, iets dat nog niet eerder heeft plaats gevonden. In België is het gebruikelijk dat nieuwe postzegels op een aantal plaatsen in de voorverkoop gaan. Nederland wil daar deze keer - bij wijze van uitzondering - bij aansluiten. De Nederlandse en Belgische zegels komen uit ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden het verdrag van Londen werd geraticifeerd, waarin de grens tussen Nederland en België werd vastgelegd. Dat verdrag had vooral con sequenties voor Limburg. Gods welwillendheid in Zijn Woord, hetzij Zijn eeuwige besluit, hetzij de heerlijke Namen des Heeren, hetzij de weldaden door Christus verworven - geen van alle zijn in de mens te vinden. Zegt niet de Heere: Ik leg in Sion een uiterste Hoeksteen. Daarom alleen is het: wie in Hem gelooft zal niet be schaamd worden. Aan het slot van elke paragraaf kan Koelman dan ook terecht zeggen: „Nu, hier is een onwankelbare grond van hoop en een vast fundament van vertrouwen voor degenen die geloven. Langs een andere benadering zijn het in wezen dezelfde zaken die in het slot hoofdstuk naar voren komen. Hier maant de schrijver af van het zich laten ophouden door allerlei hinderpalen. Deze bijvoorbeeld: Probeer niet om van uw godzaligheid en heiligheid een deel van uw fundament te maken, waarop u uw ziel zou neerleggen, in de verwachting bij God aangenomen te worden en u te verzekeren van uw staat. Dit heeft velen lange tijd verhinderd om te komen tot vrede en verzekering. Zij hebben zich eerst door betrachting van plichten en doding van zonde aangenaam willen ma ken. Weliswaar niet geheel en al met uitslui ting van Christus en van de vrije genade, maar toch wel ten dele. Zij wilden hun fun dament opmaken uit twee dingen: éérst Gods genade in Christus en dan hun heilige betrachtingen en verordeningen in goede werken. Leg echter uw fundament zuiver en alleen op Christus en Zijn Middelaarswerk, op Gods genade en barmhartigheid en op het genadeverbond. Neem die aan op de aanbieding van het evangelie en rust zo enkel op genade. Verwacht daarop de zalig heid en alles wat daartoe brengen kan. Zo wijst Koelman het arme en ellendige volk van God naar de bron en de grond van hun zaligheid. Die ligt bij de Heere Zelf Opdat ze de zekerheid van hun staat dan ook voortdurend bij Hem zou den zoeken. Nee, Koelman stelt geen goedkoop evangelie voor. Let goed op het verband waarin en het adres tot wie hij zijn geschrift richt. Hij predikt geen genade zonder crisis, geen vergeving zonder schuld. Maar gaat het om de grond, dan vallen alle bevindingen en ervaringen weg. Dan zijn de kenmerken slechts kenmerken, vruchten. Tenslotte blijft er maar één wezenlijk grondken- merk over, zo zegt hij op de laatste blad zijde, namelijk het geloof in de Heere Jezus. Daarvan zijn alle andere kenmer ken afhankelijk. Daartoe zijn alle ken merken terug te brengen. Wie in de Zoon gelooft, heeft het eeuwige leven. Dit zijn de gronden van verzekering waarop ik mijn ziel in leven en sterven wens neer te leggen. Ik verwacht dat aklle dierbare belof ten in het genadeverbond aan mij volbracht zullen worden. Deze gronden heb ik u uit dm. Heilige Schrift voorgesteld opdat u met vast troost en vrede uw loop voleindigen zult. En de tollenaar stond van verre.... N.a.v. Jacobus Koelman, De natuur en gronden van het geloof. Uitgeverij Frits Hardeman te Ede. Paper back. 129 blz. Prijs 18,95. Middelhamis J.M.J. Kieviet De volgende kandidaatjes zijn geslaagd voor het Teddy-beer diploma brons: Michel Vroegindewey, Renata de Jong, Rogier Braber, Peter van Vliet, Carmen Kraaijenbrink, Manon van Dongen, Mariëtte Hogerwerf, Sander Verseveldt, George Poll, Pascalle Stougje, Niels Vol- werk, Lydia Boerman. Zilver; Marin Tessa de Vries, Lauw Almekin- ders, Martin Vroegindewey, Robby Leroy, Nadine Almekinders, Johan van der Valk, Natalie Breure, Carmen Kraaijenbrink, Tamara van Nimwegen, lan Sneep, Jorine Wieringa. De lessen voor het Teddy-beerdiploma worden gegeven op vrijdag tussen 13.15 en 14.30 uur. STELLENDAM Op zaterdag 13 mei wordt door de finan ciële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opgehaald. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molen kade en zo vervolgens om 9.00 uur in de Nieuweweg en Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig en gebundeld gereed? Op zaterdag 13 mei wordt er door het comité Zuid-Hollandse eilanden van het Wereld Natuur Fonds een Open dag georganiseerd. Deze dag wordt gehouden in De Veste aan de Oostzanddijk in Hellevoetsluis. Van 10.00-17.00 uur is iedereen van harte welkom om eens nader kennis te maken met het W.N.F. Ook de panda-natuurbus is bij deze dag aanwezig en staat voor De Veste. Om 15.00uurverrichtburgemeestervan der Jagt de prijsuitreiking van de teken wedstrijd. Sommelsdijk heeft zaterdagmorgen opnieuw een prachtige geraniummarkt beleefd. Het weertje was uitstekend en de stemming prima, de kooplui zullen zeker tevreden huiswaarts zijn gegaan. NED. HERV. KERK Beroepen te: Herwijnen F. Wijnhorst te Ochten; Wouterswoude J. van Rossum te Waarder. GEREF. KERKEN Benoemd: tot geestelijk verzorger van „Het Dorp" te Arnhem per 1 augustus a.s. (part-time) drs. M. H. Leistra te Exmorra en Allingawier en Gaast en Ferwoude (part-time) (herv. geref fede ratie). Beroepen te: Bussum drs. P. G. van Hei ningen te Hoogeveen; Papendrecht J. A. Bos te Delfzijl; Rotterdam-IJsselmonde drs. H. E. Smit, 1.1. zendingspredikant te Chili, wonende te Den Helder. Aangenomen: de benoeming tot geeste lijk verzorger van „Het Dorp" te Am- hem per 1 augustus a.s. (part-time) drs. M. H. Leistra te Exmorra en Allingawier en Gaast en Ferwoude (part-time) (herv. geref federatie). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Bunschoten-West H. M. Smit te Uithuizermeeden; Ferwerd- Hallum drs. J. W. Boerma, kand. te Kampen; 't Harde G. Zomer te Vlissin- gen; Musselkanaal-Valthermond en Bruchterveld drs. A. S. de Vries, kand. te Kampen. CHR. GEREF KERKEN Beroepen te: Rotterdam-West L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn; Nun- speet (tweede pred.pl.) B. de Graaf te Zierikzee. Bedankt voor: Zaamslag P. Roos te Utrecht-Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Apeldoorn en Krimpen aan den IJssel G. J. van Aalst te Benthui- zen; Nieuwerkerk (Z) L. Blok te Nun- speet; Goudswaard J. Mijnders te Vee- nendaal; Klaaswaal J. Karels te Rijssen; Zoetermeer C. J. Meeuse te Rotterdam- Zuid. Bedankt voor: Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; Temeuzen Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Gorinchem M. J. van Gelder te Tricht- Geldermalsen; Middelharnis E. Vene- ma te Elspeet; Nieuwdorp A. Bac te Bodegraven; Oudemirdum J. Mijnders te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te: Nieuwerkerk aan den IJs sel F. Mallan te Alblasserdam. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Salford (Can.) A. D. Muil- wijk te Dordrecht. Enkele weken geleden plaatsten we een foto van het verdwijnen van de laatste electriciteitspaal uit Ouddorp. In deel 5 een foto van de plaatsing van de eerste paal in 1930. De auteur was bij die plaatsing betrokken, op het ingezette fotootje wijlen Klaas Grinwis, broer van de auteur. Deel 5 van de serie „Ouddorp in oude ansichten" is er een van bijzondere betekenis geworden. In de periode waarin hij ijverig bezig was met het verzamelen van foto's en informatie is de samensteller, Jan Grinwis PKJ.zn. over leden. Het was de wens van de overledene dat het boekje ooit voltooid zou worden en gelukkig is daar gevolg aan gegeven. Vorige week verscheen het, uitgegeven door boekhandel/uitgeverij van Koppen te Ouddorp, in samen werking met de Europeese Bibliotheek te Zaltbommel. In het voorwoord wordt door de zoons van dhr. Grinwis teruggezien op het heengaan van hun vader, van wie ze wis ten dat hij zijn geboorteplaats Ouddorp boven alle plaatsen liefhad, waarom het hem een vreugd was zijn oudere dorps genoten - leeftijdgenoten inmiddels - op te zoeken, van welke bezoekjes veelal prachtige oude foto's werden meege bracht. Het is voor hen die in goed vertrouwen hun soms dierbare foto's afstonden lang wachten geweeest, maar ein delijk is het er toch van gekomen, deel 5, boordevol prachtige foto's en kiekjes van het oude Ouddorp, een heerlijk rustig plattelandsdorp, getuige alle 78 foto's die er een plaats in kregen. De samensteller heeft zich niet aan een krappe periode wil len binden, waardoor deel 5 een mengeling is van oude en jongere foto's. Een enkele zelfs uit de vorige eeuw, maar ook van de dorpstoren met de nieuwe spits, bij welke opname wel weer wordt teruggezien op de geschiedenis van de toren. Van vrij recente datum is ook de foto van ds. en mevr. Steur die in 1985 te gast waren op de herdenking van het 100-jarig bestaan van de „School met de Bijbel". Oude boerderijen, fotojs van de wekelijkse beurs op de Boompjes, schoolfoto's, foto's van de muziek en zangverenigingen, de petroleum- boer, de vuilnisman met z'n hondekar, pracht foto's hoe vroeger gedorsen werd en fraaie dorpskiekjes waarop oude generaties in klederdracht, kortom, voor de liefhebbers van Ouddorp en de Ouddorpse geschiedenis is het nieuwe boekje een waardevolle aanwinst. Wie het leest zal zich verbazen over de snelheid waarmee de tijd ook in Ouddorp is voortgeschreden. Niet meer die rust, niet meer die tijd voor elkaar en niet meer de aangespannen boerenwagens in het landelijke dorpsbeeld. De „oude ansichten" boekjes vormen een pracht middel om tenminste de herinnering te bewaren. Dat doen ze, aan Ouddorp en aan Jan Grinwis PKJ.zn.... Het nieuwe deeltje is in de boekhandel te koop voor 34,90. ^^^*^^^^^t.^^^^n^^^^^v.^^^^n^-^-«.^^^^^^^^«^^^^^'^^^^^^-^^^^^^^^'^^t<7>t- 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2