jeugd- hoekje vanDron^elen (!BuberEnl)oek BOVAG GARANTIEBEWIJS Wijzigingen aanbieden afval ©om Iko Oud papier en lorren voor „Mobiele kliniek" Tentoonstelling uniek materiaal W.O. II in gemeentekantoor Mei-raadsel 1 van Oom Ko Hij zat tegenover mij.... Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 5 MEI 1989 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. BOSfieNSEHUIZING Wij verhuizen naar een oud boerderijtje. Welke vloerbedekking raadt u ons in de vrij vochtige omgeving aan? Antwoord: In elk geval een vochtbesten dig produkt, dat zelf weinig of geen vocht opneemt. Vochtgevoelige materia len kunnen immers kromtrekken en/of weervlekken krijgen en gaan schimme len, dan wel bij het opdrogen gaan krim pen en barsten. Als u toch gaat ver bouwen en cv. laat aanleggen, kies dan voor vloerverwarming en neem een vlakke vloer van natuursteen, kerami sche tegels of plavuizen. Een stroeve vloer is veiliger dan een gladde, vooral voor oudere gezinsleden. Van een stenen vloer kunt u ook gemakkelijker diverse vlekken verwijderen. Zorg bij de verbou wing gelijk voor goede ventilatieroosters in tegenover elkaar staande muren, onder de vloer en bovenin de leefruim ten. Dan hebt u minder last van dat vocht. SCHSNKING MOET BLIJVEN Ik hoorde, dat mijn kinderen alle kostbaar heden en bedragen die ik hun bij leven geschonken heb, na mijn dood weer moeten inbrengen en dan misschien deels kwijtra ken, doordat de erfenis op een andere manier verdeeld kan worden. Dat wil ik niet! Hoe voorkóm ik dat? Antwoord: Als u dit met de notaris bespreekt, zal hij een schenkingsakte voor u opmaken, waarin woordelijk moet worden opgenomen, dat de be doelde en met name genoemde schen kingen „vrij van inbreng" zullen zijn. OUDDORP Morgen, D.V. zaterdagmorgen 6 mei, om half negen hopen wij weer langs te komen om uw oud papier en lorren op te halen voor ons projekt in West Pokot. En tevens de kleding die u op wilt rui men voor ons kindertehuis „Ba" in Ghana. Wilt u alles voor half negen aan de weg zetten en aan de zakken met kle ding even een kaartje eraan met de ver melding „Kleding" of „Lorren". Wie ons vril helpen is zaterdagmorgen om half negen welkom aan de Duinker kerweg 6. Opbrengst deze maand is: Oud papier1182,00 Giften25,00 Kleding100,00 Totaal ƒ1307,00 Hartelijk dank voor het mooie bedrag deze maand, zowel spaarders als op- h ji 1 rs De zendingscommissie OOSTFLAKKEE In deze dagen van het jaar wordt altijd extra aandacht besteed aan de gebeurte nissen in de Tweede Wereldoorlog, die voor ons land duurde van 10 mei 1940 tot en met de capitulatie van het Duitse leger op 4 en 5 mei, maar ook door ten- toonstelHngen waarop oorlogsmateriaal kan worden bezichtigd. De gemeente Oostflakkee heeft beslag weten te leggen op uniek materiaal. Niet alleen foto-materiaal uit de Tweede Wereldoorlog, welke foto's zijn verwerkt op grote foto-affiches, maar ook authen tiek materiaal uit een privé-kollektie. Vooral dit laatste is zeker het bezichti gen waard. Het college van burgemeester en wet houders heeft besloten om dit materiaal voor een ieder ten toon te stellen in de hal van het gemeentekantoor aan de Eisenhowerlaan te Oude Tonge. De ten toonstelling is voor een ieder vrij toe gankelijk. Ook de twee hoogste groepen van de basisscholen in de gemeente Oostflak kee zijn inmiddels voor de tentoonstel ling uitgenodigd alsmede de M.A.V.O. en de M.E.AO. te Oude Tonge. Zoals onlangs gepubliceerd zijn de ope ningstijden van het gemeentekantoor op maandag tot en met vrijdag van 09.00 uur tot 12.00 uur, en van 13.00 uur tot 17.00 uur. BIJTENDE NAOEUAK Ik kreeg nagellak in een wondje. Dat beet flink. Kan dat veel kwaad? Antwoord: Dat bijten komt door het sic catief in de lak. Dat is niet zo bevorder lijk voor de genezing. Maar u kreeg er geen bloedvergiftiging en geen zwe rende vinger van, gelukkig. Toch voor zichtiger zijn, voortaan! HOOfDZAKEN Als je derde-wereldlanden op de t.v. ziet, lopen de vrouwen daar altijd met allerlei vrachten op het hoofd. Waarom op 't hoofd en niet in hun handen?En waarom zijn het daar de vrouwen die zo sjouwen? Antwoord: Niet alle inwoners van de zg. derde wereld dragen hun bagage op het hoofd. Bij een aantal volkeren heeft men ondervonden, dat deze manier van dra gen na enige oefening en gewenning lang kan worden volgehouden en dat is van groot belang als er goederen te vboet en over grote afstanden moeten worden vervoerd. Het heeft bovendien z'n voor delen: je houdt de handen vrij, bijvoor beeld om takken weg te buigen of te kappen; je bent niet breder en dat is gemakkelijk op smalle paden; de last bevindt zich ver van de grond en blijft dus droog bij het doorwaden van beek jes en rivieren; je gaat niet scheef lopen maar blijft beter in balans; een flink voorwerp op het hoofd beschermt dat tegen de intensieve zonnestraling; slechts een klein oppervlak van de huid die nodig is voor de temperatuurrege ling van het lichaam, „verstikt" bij het dragen. Dat we bij die volkeren meer vrouwen dan mannen lasten zien tor sen, heeft te maken met de taakverdeling en daar ligt weer een eeuwenlange cul tuur aan ten grondslag. KRENTENZIEKTE Als ik appeltaart of krentebollen gegeten heb, krijg ik prompt last van diarree. Na de oliebollen had ik er óók al last van. Ligt dat aan het vet of aan de manier van bakken? Antwoord: Nee, u bent blijkbaar aller gisch voor krenten. Er zijn méér men sen, die daar last van hebben. Soms bezorgt één enkele krent in het brood iemand al krampen. Bak uw appeltaar ten en oliebollen eens zonder krenten tussen de rozijnen, dan zult u er beter van kunnen genieten. BOMEND OVER BOMEN Als er in mijn omgeving op Goeree Over- flakkee nieuwe wegen, dijken enz. zijn aan gelegd, worden er meestal populieren aan geplant Die groeien snel maar zijn ook snel versleten. Waarom worden ernooit wil gen, linden, esdoornsen kastanjes gebruikt? Die kunnen toch ook zeewind verdragen? Zou het waterschap, dijkkring of provincie geen kennis van zaken hebben, of kan er - gezien de miljoenen welke zo'n werk kost - geen extra geld voor worden uitgetrokken? Antwoord: Het gebeurt niet alleen in uw omgeving, maar ook elders. Kennis van zaken is er wel, doch er zijn twee rede nen om voor populieren te kiezen. Ten eerste zijn het bij uitstek geschikte bomen om een landschap na ruilverka veling, wegverlegging of andere wijzi gingen aan te kleden, want de poppel groeit snel en heeft relatief weinig of geen onderhoud nodig. Dat deze boom de laatste decennia zijn maximale leef tijd vaak niet meer haalt, valt te wijten aan de wilgenhoutrups en een hier veel voorkomende ontbladeringsziekte. Ten tweede is men het er op hoog niveau nog niet over eens, hoe de kosten van de beplanting moeten worden verdeeld. In het nieuwe ruilverkavelingsplan liggen plannen klaar voor een meer afwisse lend landschap door gevarieerde be planting. Het ligt in de bedoeling ook eiken, beuken en kastanjes e.d. aan te planten, zij het in beperkte aantallen. Maar eerst moet er worden uitgemaakt, wie de hogere kosten voor het onder houd daarvan zal hebben te dragen. Zodra hiervoor een oplossing is gevon den, kan er op Goeree/Overflakkee aan een afwisselender landschap worden gewerkt. Vt.VI. EN VAKANTIE Hoe lang mag een werkloze per jaar met vakantie? Mijn leeftijd is 58 jaar, daardoor heb ik geen sollicitatieplicht en de afstand van vakantie-adres tot huis zou één uur autorijden zijn, dus ik kan gemakkelijk een paar maal naar huis voor de post. Antwoord: Iemand van 58 jaar die vrij gesteld is van de sollicitatieplicht, mag per jaar drie maanden met vakantie gaan met behoud van W.W.-uitkering. Bij een langere vakantie wordt evt. behoud van de uitkering opnieuw be oordeeld. U schrijft niet wat uw beroep is, maar indien u meer gedetailleerde informatie wenst, zult u zich moeten wenden tot uw bedrijfsvereniging. U bent trouwens verplicht, de bedrijfsver eniging te melden, wanneer en waar heen u op vakantie gaat, met opgave van het vakantie-adres. EUROPESE MARKT Voor mijn hoofdpijn kon ik met een busreis naar België een Duits Krauterdestillat halen met Chinese Minzöl Is het middel waarvan ik hier het merk insluit, wel goed voor de gezondheid? Antwoord: Zo'n Duits kruidendrankje van kruizemunt en andere kruiden in olie is misschien niet schadelijk voor de gezondheid, maar vaak zeer schadelijk voor de portemonnee, vooral omdat het in een duur Italiaans flesje met Spaanse kurk in België aan Nederlanders ver kocht moet worden. Misschien zou het in ons land niet als geneesmiddel ver kocht mógen worden.... De verkoopor ganisaties speculeren vaak op de zelf- suggestie van de argeloze kopers die denken dat het wel iets bijzonders moet zijn, en dan voelen ze de pijnen al ver dwijnen. De Consumentenbond, die vrij hierover raadpleegden, raadt dgl. aan koopreisjes ten sterkste af Vaak worden de passagiers in de juiste stemming gebracht om dure aankopen te doen, die zij later betreuren. WIE KENT SCHADA? Ik kwam in 't bezit van een gezelschapsspel Schada genaamd, met 32 pionnen die moe ten bewegen over 64 witte en zwarte velden waarop bepaalde tekens zijn geschilderd, bestaande uit stippen verbonden door rechte lijntjes. Kent u de spelregels, want die zaten er niet bij. Antwoord: De fabrikanten van spellen die wij raadpleegden, kenden dit spel niet. Het blijkt uit de dertiger jaren te dateren en er is een Nederlands octgrooi no. 42.613 op verleend aan een Theo- door Jansen, destijds wonende te Schie dam. Dat octrooi is hierna vijf maal doorverkocht: op 11 november 1937 aan de firma Groenteman Co, Rijnstraat 86, Amsterdam; op november 1938 aan Leendert Katoen, Van Woustraat Am sterdam en Lambertus van Heusden, Amsteldijk, Ouderdijk a/d Amstel; op 29 december 1939 aan J. W. Geelhoed, Nw. Binnenweg 48, Rotterdam; op 31 maart 1943 aan Willem Roeland Buys te Rot terdam, wiens adres onbekend bleef; en op 29 januari 1948 aan Jan Boogert, Rochussenstraat 179, Rotterdam. Deze firma's/personen bleken echter niet meer op genoemde adressen te wonen, zodat wij u niet met één van hen in kon- takt kunnen brengen. U kunt echter meer informatie over het verleende octrooi aanvragen en daar moet een uit leg over dit spel bij zijn. U kunt dit onder opgave van het nummer 42.613 bestellen bij de Ned. Octrooiraad, Patentlaan 2, corr.adres Postbus 5820, 2280 HV Rijs wijk, telefoon 070-98.66.55. De kosten voor deze info bedragen 5.-. Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Hebben jullie vorige week de koningin gezien? Oom Ko wel! We zijn naar Goe- dereede geweest, waar het druk was, maar niet té druk. Er waren wel 1200 schoolkinderen, maar die stonden zo verspreid dat het niet opviel hoeveel het er wel niet waren. Van al die 1200 kinde ren doen er maar een paar mee met Jeugdboek. Jammer! Komt daar veran dering in? Oplossingen maart De goede oplossingen waren: Priscilla Hanna Izebel Rebekka Esther Asnath Eva Maria Sarai Lea Ruth Zippora Herodias Bathséba Elizabeth Loofhuttenfeest - woestijnreis Pascha - uittocht Pinksterfeest - eerstelingen Malchus Pilatus Jeruzalem Judas Nicodemus Maria Magdaléna Annas Petrus Kajafas Golgotha Loofhuttenfeest Goede Vrijdag Saul, Saul, wat vervolgt gij Mij? (Hand. 9 4b) Extra raadsels Jeugdhoekje 2 IJssel Amer Seine Loire Sambre Linde Ebro Elbe Linge Isére Vecht IJsselvallei Eén, twee, drie, vier.... Hoedje van papier 4 1. De vlag klopt niet. 2. De hoogte van de vloeistof in het rechterglas. 3. Voetstappen ontbreken. 5 Ginaf Opel Volvo Mark Scania Tatra Daf Mercedes Iveco Honda A utomobielgarage Mazda Ford Nog van februari: Het land waar ds. M'Cheyne woonde was Schotland. Het land waar hij heen ging: Palestina. Puntenoverzicht De 200 punten-grens gepasseerd: Julian v. d. Veer, Natasja en Rudolf Verkerke, Jan Murre, de tweeling Grinwis, Corina en Willeke Melissant, Daan en Marieke Ras, Annelies Kamp. De 300 punten-grens gepasseerd: Co Me lissant, Jaco en Sjoukje de Boer, Christa en Rianne de Winter. De 400 punten-grens gepasseerd {^en{Eoe- ken)bon!): Andrea van Zielst, Elma Bus- cop en Alexander Funcke. Jaco de Boer maakte het en.... krijgt er 15 extra punten voor! Wie is de moeder van 1. Samuel. 2. Jithream (2 Kron. 3). 3. De Heere Jezus. 4. Johannes de Doper. 5. Eunice (Tim.). 6. (Niet de moeder van, maar de vrouw van....) Ahasvéros. 7. Ahazia. 8. Daniël (2 Kron. 3). 9. Ezau. 10. Perez. Wat lees je op de eerste letters van boven naar beneden? Tot slot Brieven om te beantwoorden liggen er nu nog van Jaco en Sjoukje de Boer, Christine en Jan Hoogesteger, Andrea van Zielst en uit Nieuw-Zeeland. Die kunnen nu niet allemaal beant woord worden, want we hebben al veel ruimte in beslag genomen. Wel nog een antwoord op de brief van Elma Buscop (Oude Tonge): „Datje met je verjaardag maar 2 jeugdhoek-kaarten kreeg valt zeker tegen! Om het goed te maken zul len we de postzegels, waar je jaloers op was, voor jou sparen. Binnenkort hopen we er wat op te sturen". Hopelijk krijgt Co Melissant, die zijn been brak, meer kaarten. „Is het nog uit te houden op bed, Co? Heb je de opera tie al achter de rug? Om de tijd door te komken moet je ook maar eens wat voor jeugdboek maken, als je hoofd er naar staat. Het beste jóh!" Allen de hartelijke groeten en bij-leven- en-welzijn tot volgende week. Uw zekerheid voor een scherp ge prijsde en goed onderhouden auto. OOSTFLAKKEE Sinds kort heeft de buitendienst van de afdeling Gemeentewerken van de ge meente Oostflakkee het nieuwe onder komen aan de Tramweg 3 te Oude Tonge in gebruik genomen. Hierdoor is de bui tendienst volledig gecentraliseerd, zodat er een stuk gemakkelijker kan worden gewerkt door de betrokken medewer kers. Dit zal de dienstverlening alleen maar ten goede komen. Door de centraHsatie zijn er een aantal wijzigingen opgetreden in het inzamelen van de diverse soorten afval. Hieronder vindt u een en ander nog eens schema tisch terug, zodat u hiermee rekening kunt houden bij het aanbieden van uw afval: Telefonische meldingen: over grofvuil, verstopte riolen en/of kol ken, verzakkingen in het wegdek, schade aan verkeersborden, openbare verlichting, en dergelijke, iedere werkdag van 08.00 tot 9.45 uur, onder nummer 01874-2200, b.g.g. 1210. Inleveren van: klein chemisch afval door particulieren (GRATIS); en groot afval, zwaarder dan 30 kilogram of groter dan 1.50 meter, als mede puin, bouw- en sloopafval, tegen een tarief van 9.30 per 0,5 m'; iedere werkdag van 08.00 tot 9.45 uur op de gemeentewerf. Tramweg 3 te Oude Tonge. Wat niet wordt gewijzigd, is de gratis grofvuil-inzameling. Dit wordt nog steeds op woensdagmorgen vanaf 08.00 uur opgehaald, mits u dat uiterlijk dinsdag morgen telefonisch doorgeeft onder nummer 01874-2200, en mits U dat afval hanteerbaar en gebundeld aan de weg plaatst. tS'^H^ g^Tin Deze week kunnen we beginnen met u te vertellen dat we weer enkele positieve reakties hebben ontvangen. Uit Rotter dam en uit Bruinisse. Dat Eilanden Nieuws ook in Rotterdam gewaardeerd wordt, blijkt uit de brief van dhr. Apon. Hij vindt de „Ouderenhoek" „een gezel lig haardvuur waaromheena zich velen kunnen scharen". Wij hopen met hem dat er velen zullen reageren met bijv. jeugdherinneringen zoals hij er een opstuurde. In Keulen was de trein, welke mij in Giessen zou brengen net weg en in Sie- gen waar ik over moest stappen ging ook \Vi uur later. Drie uur vertraging. Was innerlijk boos. Het was geen weer om te wandelen dus ging ik het stations-res taurant binnen. Ik gebruikte een en ander omdat ik de avondmaaltijd bij mijn gastgevers zou missen. De eigena resse wenste me goede reis met de trein die zojuist kwam voorrijden. Een paar stations verder stapte een man van mijn leeftijd in. Hij nam tegenover mij plaats. Daarmee was de coupé vol. Niemand zei wat. Ik dacht: Waarom zou ik geen gesprek beginnen? Ik vertelde hem dat ik uit Nederland kwam. Dat ik in de oor log één van de 500.000 dwangarbeiders was die naar Duitsland werden „wegge sleept", en hoe! Dat sommigen 7 dagen onderweg waren om hun bestemming te bereiken. Dat ze praktisch geen eten kregen en dat het sanitair beneden elk peil was. Het leek of mijn medepassa giers doof waren, ze lazen z.g. aandach tig hun krant. Misschien schaamden ze zich? Hoewel zij er part noch deel aan hadden. Ik was onderweg naar een tentoonstel ling over vluchtelingen en dwangarbei ders, waar ik op uitnodiging een toe spraak zou houden. Ik was niet van plan mijn mond te houden, ik zou eens een boekje opendoen over de Nazi's en het leed dat ze ons Nederlanders en andere volken hadden aangedaan. Maar.... ik zou ook gaan zeggen, dat er in Duits land van toen weldoeners en weldoen- sters waren, die velen van onze jongens en mannen hebben overladen met extra voedsel, warme kleren, schoeisel en gastvrijheid na kerktijd. Dat niet alle Duitsers „beestmensen" waren. (Ik heb daarover na een oproep in o.a. E.N. vele brieven ontvangen). Toen begon mijn overbuurman te spre ken: Hij was een vluchteling, door de Russen van huis en haard verdreven. Hij had alles verloren, ook zijn familie. Hij was in een bejaardentehuis op gevangen. Het afscheid in Giessen viel hem moei lijk. Hij gaf mij zijn adres. Ik schrijf hem regelmatig. Hij is zeer dankbaar voor deze briefwisseling. (Dit gaat overigens nietzonderproblemen. Hij schrijft nl. in zeer oud Duits, met veel afwijkingen). Zo ziet u waartoe het missen van een trein kan leiden. Dat je soms ten on rechte boos kan zijn. Voor mij is het later duidelijk geworden, dat het God's be doeling was, dat we leren moeten onze vijanden te vergeven en zelfs lief te heb ben, zoals in Mattheüs 2239 staat: „Gij zult uw naaste liefhebben als u zelven" en we ook bidden in het Onze Vader: „Gelijk ook wij vergeven onze schulde naren". Na dit stukje herinnering willen we ook mevr. Wiebrens bedanken voor haar brief. We zullen t.z.t. ook uw reaktie plaatsen, maar omdat het in onze bedoeling ligt om de andere week een bijbelse puzzel te plaatsen bewaren we uw puzzel tot volgende week bij leven en welzijn. Puzzel Allereerst willen we de antwoorden doorgeven van de Koninklijke puzzel van vorige week. Als u alles goed had stond er op de stippen Koninginnedag. De antwoorden op de vragen zijn: Kinderen Den Haag Rijtoer Alexander Zon Goedereede Oud Beijerland Hoed Nederland Lach Margriet Vlag Soestdijk En dan nu de puzzel voor deze week. Een bijbelse puzzel. U ziet een aantal Bijbelgedeelten staan, met daaronder een aantal teksten. Op de stippellijnen moeten namen van bomen, planten of bloemen worden ingevuld. Die kunt u vinden door de bijbelgedeelten door te lezen. 1. De balken onzer huizen zijn onze galerijen zijn 2. Voor eenzal eenopgaan. 3. Leest men ook eenvan ofvan 4. Hetbrandde in het vuur en het werd niet verteerd. 5. Zo gij een geloof had als een gij zoudt tegen dezezeggen: Wordt ontworteld en in de zee ge plant en hij zou u gehoorzaam zijn, 6. Ik zal Israël zijn als de dauw; hij zal bloeien als de 7. De wijnstok is verdord, deis flauw; deook deende; alle bomen des velds zijn verdord; ja de vrolijkheid is verdord van de mensenkinderen. 8. Maar ik zal zijn als een groene in Gods huis, ik vertrouw op Gods goedertierenheid eeuwiglijk en altoos. Hosea 14 Hooglied I Exodus 3 Psalm 52/Jesaja 55 /Joel 1 Mattheüs 7 Lukas 17 Oproep „Ouderenhoek", dit wil niet zeggen dat twintigers niet mee kunnen doen. Dus jonge ouderen, pak de pen en reageer! Hopelijk krijgen we ook van jullie leuke reakties. Tot slot Wensen we u veel puzzel- en leesplezier en bij leven en welzijn tot volgende keer. Tante Nel «o i Komplete woninqinrichtina Ooftqensplaat 55 01873-1437 Oottgensplaat W-SI ««"^^ffl^MTai

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6