EHIVI1DEf1-niEmi/5 Koninklijk Zilver voor twee oud-voorzitters „Nut en Genoegen" NIEUWS Overdenking Expositie keramiek in Goedereede uit de Kerken uit de Heilige Schrift Koningin Beatrix in Ooltgensplaat Ambachten- en Rommelmark in Goedereede KMlIJTOMBOERTJEi OUDDORP Daan Mierop en Maart Tanis, om hén ging het vrijdagmor gen op de bijeenkomst in „Dorpstienden". Beide oud-voorzitters van „Nut en Genoegen", de Ouddorpse Konijnen- en Pluimveefokkersver. zaten er temidden van hun kinderen en familie, burgemeester en mevrouw van Vel zen, de beide wethouders Visser en Klepper en gemeentesecretaris dhr. Vogelaar. (6 mei - 2 juni) Wat een uitzicht! hypotheek Q{] op maat... nvm Makelaar Tamboer AKTIE ZUINIG STOKEN VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 5 MEI 1989 No. 5797 De beide Onderscheidenen met hun echtgenotes, vooraan fam. Mierop. achteraan defam. Tanis. „U bent samen ruim 140 jaar oud en al méér dan 120 jaar bezig met de kleindieren- sport. U bent samen al meer dan 110 jaar lid van onze Vereniging Nut en Genoegen, u heeft samen vele jaren een bestuursfunktie bekleed en ook allebei bent u voor een bepaalde tijd voorzitter geweest", zo waardeerde hen Ver.voorz. G. J. Vos die hen als blijk van waardering en als dank voor alles wat ze voor onze Vereniging hebben gedaan de receptie aanbood. Ook grote waardering voor de beide oud-bestuursder van burg. van Velzen: „Mede door uw jarenlange inspanning „Leeft" uw vereniging, jaarlijks kunnen we dat con stateren, de verbondenheid van de bevolking met de Kleindierensport is in onze Gemeente erg groot ook al is men niet lid van een vereniging, zeer velen houden zo maar voor hun plezier het een of ander kleinvee". Na uitgebreid te zijn ingegaan op het bestuursverleden van Daan Mierop werd door dhr. van Velzen de eremedaille in zilver bij hem opgespeld. Bij Maart Tanis vermeldde de burgemeester dat deze oud- voorzitter zich nog met wat moeilijker dingen bezig hield, namelijk door met inge wikkelde verervingsprocedures een nagenoeg uitgestorven Ras terug te fokken, het Chaams Hoen, dit ras staat in de Nederlandse Standaard nog steeds vermeld als erkend, een fraai zwart witte kip die erg veel gelijkenis heeft met de Groninger Meeuw, ook een ras wat nog maar erg zelden voorkomt. Ook voor Maart Tanis de Eremedaille in zilver. Tijdens het kort gezellig samenzijn na afloop van al deze lovende woorden zei Bur gemeester van Velzen dat hij eigenlijk vergeten was te zeggen dat hij de wens had dat beide heren nog vele jaren zich zullen bezighouden met de Kleindierensport en de hen zo na aan het hart liggende Vereniging. Het is nog maar heel kort geleden dat Hare Majesteit de Koningin een bezoek bracht aan het mooie stadje Goede reede. U heeft daar allemaal wel iets van gelezen of misschien zelfs gezien. Nu bent u in de gelegenheid dit stadje nog eens te bezoeken en alles nog eens op uw gemak van nabij te bekijken en wel op zaterdag 13 mei a.s. Op deze dag wordt er namelijk in Goe dereede een grote ambachten- en rom melmarkt georganiseerd door en voor de Hervormde Kerk van Goedereede. Deze rommelmarkt op de zaterdag voor Pink steren begint een traditie te worden. Er zijn mensen die deze dag speciaal reser veren voor een bezoek aan Goedereede, dat is eigenlijk ook wel te begrijpen, want voor iedereen is er wel iets te vinden: Meubels, potten en pannen voor uw vakantiewoning, boeken (oude en nieu we), tweedehands, kleding, antiek en curiosa en nog veel en veel meer. Bent u moe of hongerig geworden? Ook daar is aan gedacht, want u kunt gezellig een visje eten, kwaliteit en versheid gega randeerd. Daarna is het leuk om eens een wande ling te maken en zo het stadje te verken nen, want Goedereede heeft de bezoeker veel te bieden. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan de Hervormde Kerk van Goedereede. We beginnen om 9.30 uur en gaan door tot 17.00 uur. Dus: TOT ZIENS OP ZATERDAG 13 MEI IN GOEDEREEDE! In „klein loogement", N.Z. Haven 29 in Goedereede zijn vanaf zaterdag 6 mei keramiek-objekten te zien van Dorothé van Agthoven uit Amsterdam. Van Agthoven is na haar opleiding aan de Rietveld Academie in Amsterdam sinds 1986 werkzaam als ontweipster bij flora aardewerkfabrieken in Harden- berg. De objekten zijn handgevormd. Hoewel gebruik van haar objekten soms niet uitgesloten is, is dit niet haar uitgangspunt. De objekten zijn in de eerste plaats auto noom, de zeggingskracht ervan probeert zij te vergroten door het tegengesteld materiaalgebruik in kleur en uitdruk king (glas, metaal). Het werk wordt gekenmerkt door krachtige eenvoud. Naast het vrije werk, o.a. geëxposeerd op de Kunst-RAI 1989 zijn ook ontwerpen te zien, die de Flora aardewerkfabrieken van haar in produktie heeft genomen. De expositie, waarin zwart en wit de boventoon voeren wordt gecompleteerd door grafiek van Jan Loman, die 25 jaar geleden o.m. het ontwerp voor de Wad denzee affiche maakte. Openingstijden: Woensdag ....14.00 - 17.00 uur Zaterdag13.00 - 17.00 uur NED. HERV. KERK Beroepen te: Aalburg, Harderwijk en Krimpen aan den IJssel (buitengewone wijkgemeente) P. H. van Trigt te Middel- harnis; Amersfoort H. Verheul te Tho- len; Delft O. C. Kerssen te Haamstede; Oud-Alblas en Ederveen (toez.) A. van Herk te Sint Annaland. Aangenomen naar: Bodegraven C. van de Scheur te Nederlangbroek; Vlagt- wedde E. J. Bos te Numansdorp. Beroepbaar: C. N. van Dis, van Pola- nenpark 49, 2241 SG Wassenaar, tel. 01751-18551. GEREF. KERKEN Beroepen te: Rotterdam-Hillegersberg- Schiebroek ing. J. W. Kuipers te Andijk; Dinteloord drs. D. de Jong, kand. te Apeldoorn; Drachten (beiden part-time) drs. M. J. T. Burema en drs. H. Kamp huis te Heinkenszand (beiden part time); Vianen drs. A. J. O. van der Wal te Vinkenveen; Middelstum J. C. van Egmond te Emlichheim (BRD); Waal wijk drs. J. A. A. de Boer, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar: Dinteloord drs. D. de Jong, kand. te Apeldoorn; Waalwijk drs. J. A. A. de Boer, kand. te Amster dam; Ede drs. J. A. Scholten te Heer- hugowaard. Beroepbaarstelling: drs. D. de Jong, kand. te Apeldoorn; drs. J. A. A. de Boer, kand. te Amsterdam. Beroepbaar: Drs. T. Smit, Tjalk 28,2991 PM Barendrecht, tel. 01806-11905. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Pretoria (Zuid-Afrika) (Die Vrye Geref Kerke) B. Luiten te Dronten; Beverwijk, Enschede-Noord voor de missionaire dienst te Irian Jaya, Lisse i.c.m. Voorschoten en Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde drs. J. W. Boerma. kand. te Kampen; Enschede-Noord voor de missionaire dienst te Irian Jaya drs. A. S. de Vries, kand. te Kampen; Harderwijk (wijk Noord) J. Boersma te Driesum ca. Beroepen te: Leek A. J. van Zuijlekom te Franeker-Sexbierum i.c.m. Arum; Grijps- kerk i.c.m. Niezijl B. Schaaij te Sneek- Koudum. Beroepbaarstelling: drs. A. S. De Vries, Gasthuisstraat lO-I, 8261 BS Kampen, tel. 05202-19569. ..Nog een kleine tijd, en de wereld zal Mij niet meer zien, maar gij zult mij zien: want Ik leef en gij zult leven. In dien dag zult gij bekennen, dat Ik in Mijn Vader ben en gij in Mij en Ik in (Joh. 14 19. 20) Jezus gaat weg. Hij verlaat de aarde. Maar daarmee is niet alles uit. Verre van dat. Voor degenen, die Zijn verschijning hebben liefgekregen wacht er nog ge noeg. Jezus Zelf heeft het Zijn discipe len gezegd, voordat Hij wegging. Als Jezus dit zegt, is het moment nabij, dat de wereld Jezus zal doden. Binnen 24 uur zal dat een feit zijn. De wereld wil Jezus niet meer zien. Hij moet maar uit de weg geruimd worden. Nu, de wereld zal Jezus ook niet meer zien. 3 jaar lang heeft ze Jezus kunnen zien. Hun ogen hebben Hem kunnen aanschouwen, en Zijn werk kunnen gadeslaan. Maar dat zal nu ten einde komen. Ze hebben het zelf zo gewild. De wereld ziet Jezus niet meer. Nee, dat is wel duidelijk. Dat is te merken om ons heen. De wereld, die van God niet wil weten, en op Jezus niet wil bouwen, ziet het in het geheel niet meer zitten. Alles loopt vast. Alle verwachting wordt stuk gestoten op de rots van de aarde, in de branding van de tijd. De wereld is er ellendig aan toe. Ach, hoe kan het anders, waar ze Jezus aan de kant zet? Hoe kan het anders als mensen hun zwoele verlangens ver boven de Zaligmaker stellen? Dan ziet de wereld het niet meer zitten, omdat ze Jezus niet meer ziet. Ach, wilde de wereld Jezus nog maar zien. Ging de wereld maar op de knieën. Dan zou er voor de wereld nog verwachting zijn. Hopelijk worden wereldse mensen nog eens klein genoeg om de ogen naar boven te slaan! „De wereld zal Mij niet meer zien, maar gij zult Mij zien, want Ik leef en gij zult leven". Jezus sterft. Maar het is niet voor lang, dat het graf Hem tot een verblijf plaats dient. Want Hij staat op uit de doden. Hij keert weer terug in het leven. De Levende kan door de dood niet wor den vastgehouden. Jezus zegt: „Ik leef'. En de discipelen, ze mogen Jezus zien. Eenmaal, andermaal, nog eens. En dan zien ze Hem na, totdat een wolk Hem onttrekt van hun gezicht. Dan zien ze Hem niet meer. Nog even, en dan gaan ook zij sterven, en is alles uit. Of toch niet? Nee! Jezus zegt toch: „Ik leef, en gij zult leven". Door de dood heen zullen degenen die van Jezus zijn leven, omdat Hij de dood heeft over wonnen. Omdat Hij de Eerste en de Laatste is. Omdat Hij het zelfs over de dood voor het zeggen heeft. Hij heeft er toch de sleutels van?! Daarom slaan ze na hun sterven hun ogen op in de hemel. En ze zien Christus in al Zijn heerlijkheid en schoonheid. In al Zijn luister, zittend aan de Rechter hand van Zijn Vader. Zo zult u Jezus zien, als u in Hem gelooft. „Alsdan zul len wij zien, aangezicht tot aange zicht". Alsdan. Dan pas?, vraagt u. Ja, dit hemelse zien is voor straks. Hoewel: de Geest is er ook nog. De Geest, die men sen, die dood zijn in zonden en misda den, hier en nu levend maakt met Christus, en hen zelfs met Hem in de hemel zet. Daarom is het eigenlijk hier en nu al waar, dat wij met Jezus leven, als wij met Hem zijn levend gemaakt. Door het geloof zien we Jezus. Hij is zelfs werkelijker voor ons, dan de meest tastbare persoon. Zo kon het, dat een bruidegom zijn bruid vroeg: „Wil je me eigenlijk wel hebben, want ik heb nog een ander? Ik heb Christus lief boven alles". Zijn bruid antwoordde: „Wil je mij eigenlijk wel hebben, want ik heb ook al een ander?" „Gij zult mij zien". Wat een heerlijk heid! Wat een belevenis! Wat een dag wordt dat! In die dag zullen er verge zichten opengaan. We zullen verstaan, wat we steeds nog maar niet konden begrijpen. We zullen een blik in de hemel krijgen. Soms ondervindt u dat onder leiding van de Geest misschien hier en nu al. Het is niet uit te zeggen, hoe heerlijk dat wel is. „In die dag zult gij bekennen, dat Ik in Mijn Vader ben, en gij in Mij, en Ik in u". Toen Christus op aarde was, was het voor de discipelen nog: Christus bij hen. Nu Jezus ten hemel vaart, gaat het voor hen verder. Ze zien nog meer: Christus in hen. Zo mag het immers zijn als Christus ons Alles geworden is. Dan zijn we met Hem vervuld. Want de Geest vervult degenen die geloven met en uit Christus. Zeker, de Geest doet mensen ook ster ven aan zichzelf Hij ontdekt hen aan zonde; Hij legt hun schuld bloot. Hij doet hun „ik" te gronde gaan. Maar juist waar mensen zo sterven aan zichzelf, komt er plaats voor Christus. Zelfs zo, dat Paulus zegt: „Ik leef doch niet meer ik leef maar Christus leeft in mij". Da is dan ook wel te merken. Mensen vertonen dan het beeld van Christus. Het straalt van hun wezen af dat Chris tus in hen is. Handel en wandel, doen en laten, spreken en zwijgen, is door Hem getekend. „Ik in u". Dat is veel. Maar nog niet alles. Er is nog meer: „Gij in Mij". Ook dat nog. Ons leven met Christus verborgen in God. Juist als je jezelf zo goed kent als zondaar, zou je wel helemaal willen wegkruipen. Achter Christus. In Chris tus. Nu, dat kan. Het is mogelijk. Door de Geest. Vanuit God. In het geloof „Gij in Mij, Ik in u". Wat is de relatie dan hecht. Wat is de verbondenheid dan intiem. En dan hebben we het nog niet gehad: „In die dag zult gij bekennen, dat Ik in de Vader ben". Vader en Zoon, ze leken zo gescheiden. Goede Vrijdag werd een muur tussen hen. De afstand van hemel en hel kwam ertussen. Pasen en Hemel vaart heffen die afstand op. De eenheid is hersteld. En wat voor een eenheid! De Zoon in de Vader. De Zoon gaat in de Vader op; de Vader omvangt de Zoon". „Dat Ik in mijn Vader ben". Voelt u de spanning, als Jezus dan zegt tegen u, die gelooft: „En Gij in Mij en Ik in u"? Als u dus in Christus bent, dan bent u ook in de Vader, want Christus is in de Vader. Hebt u dat nog nooit gezien? U mag het nu zien. Zo worden deze woorden van Jezus duidelijk: „Indien gijlieden Mij gekend had, zo zoudt gij ook Mijn Vader gekend hebben. En van nu kent gij Hem, en hebt Hem gezien. Wie Mij gezien heeft, die heeft de Vader gezien. Wie in Mij is, die is in de Vader". Dat is onuitsprekelijke heerlijkheid. Door de Geest bekend met Christus. Door Christus in de Vader. Iemand juicht: „Nu ken ik drie personen". Ja, dat komt nu, na Hemelvaart, door Pinkste ren. Dat is het uitzicht bij deze heilsfei- ten. Zo wordt Jezus heengaan van de aarde een feest. Een feest voor wezen en ontheemden. Want ze worden geen wees gelaten. Ze blijven niet alleen. Ach, hoe kon het ook?: „Immers zal een wees bij U ontfermd worden"! Sommelsdijk, A. de Lange CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Nieuw Vennep G. van Roe kei, kand. te Veenendaal en A. C. van der Wekken, kand. te Apeldoorn. Beroepen te: Bunschoten T. M. Hof man te Ouderkerk aan den Amstel. Bedankt voor: Assen J. Germs te Zwolle; Vianen D. Slagboom te Katwijk aan Zee. GEREF GEMEENTEN Beroepen te: Clifton (USA) G. J. van Aalst te Benthuizen; Middelburg-Cen trum Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Nijkerk Chr. van der Poel te Yerseke; Aalburg W. Hage te De Valk- Wekerom; Nieuw-Beijerland J. Karels te Rijssen; Wageningen J. Mijnders te Vee nendaal; Hoofddorp A. F. Honkoop te Zwijndrecht. Bedankt voor: Oud-Beijerland A. F. Honkoop te Zwijndrecht; 's-Graven- zande Chr. van der Poel te Yerseke; Rhe- nen en Hilversum A. Bac te Bodegraven; Scherpenzeel M. Mondria te Waarden burg; St. Catharines (Can.) G. J. van Aalst te Benthuizen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor: Hendrik Ido Ambacht en Paterson (USA) A. van Straalen te Barneveld. Voor alle mensen die zaterdag niet genoeg konden krijgen van koningin Beatrix, organiseert de bibliotheek in Ooltgensplaat een tentoonstelling. Het Huis van Oranje-Nassau is het onder werp. Naast foto's zijn er boeken over Wilhelmina, Juliana, Beatrix en Claus die geleend kunnen worden. Een diase rie en videocassettes maken het geheel kompleet. De bibliotheek in Oude Tonge heeft in de maand mei een tentoonstelling over tekenen en schilderen. Op diverse pane len wordt uitleg gegeven hoe je moet tekenen. Op videocassettes en in boeken kan de kunst ook thuis bekeken worden. Beide tentoonstellingen zijn de gehele maand mei te bezichtigen. kritisch selekteren Tel. 01870-3477 De label voor de week van; 24 april 1989 t.e.m. 30 april 1989 Normaal jaar- Weekslreel- Totaal streef- verbruik verbruik verbrulk 500 m" 12 m' 336 m' 600 rn= 15 m» 404 m' 700 m= 17 in= 474 m» 800 m= 19 m' 543 m= 900 m= 22 m= 610 m" 1000 m' 24 m" 679 m" 1100 m= 27 m^ 750 m' 1200 m' 29 m' 819 m» 1300 m' 32 m' 887 m' 1400 m' 34 m^ 952 m= 1500 m= 37 m' 1025 m' 1600 m= 39 m^ 1094 m' 1700 m= 42 m= 1159 m= 1800 m= 44 m= 1230 m' 1900 m' 47 m= 1298 m' 2000 m' 49 m= 1371 m= 2200 m= 54 m= 1510 m' 2400 m' 59 m= 1647 m' 2600 m' 64 m^ 1785 m3 2800 m' 69 m' 1923 m' 3000 m^ 74 m= 2062 m' 3500 m' 87 m= 2408 m= 4000 m^ 99 m' 2753 m' 4500 m^ 112 m' 3108 m' 5000 m" 124 m= 3448 m' 5500 m= 137 m' 3796 m= 6000 m= 149 m= 4145 m» Weersomstandigheden: Afgelopen week was het aanzienlijk kouder dan normaal, het waaide echter minder hard dan normaal. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW **'^*'^***¥**'^*'^¥**'^**'^**¥**¥'^*******>^'^**4■*'^>^'^>^'^^■>^'^'^'^^■'^'^'^*¥'^'^^■****^■4■¥*¥***¥^^ ï>OOR JAS. H f k N2N, Publikatierecht door de uitgever BoscK en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 57 - Ze bukte zich diep over haar breiwerk om een steek op te rapen. En weer knikte hij, zwijgend. Hij voelde zich onrustig. Hier had hij gezeten met vader naast zich. Hij moest er telkens aan denken, aan die eerste keer, toen ze wegge gaan waren en hij zijn geld had aangeboden, het geld van hem en Sien.... Nu was vader er niet, die lag nog ziek.... En hij was hier met Sien d'r vader en ze moesten samen zaken doen met Woeker- Maart. Het was goed, dat Sien d'r vader er was, anders zou hij weggelopen zijn, dat voelde hij. Dan zou hij dat gezicht niet kunnen verdragen met die hatelijke, hoogmoedige glimlach. Dan zou hij zelfs weggelopen zijn om dat onbedui dende vrouwtje bij de haard, dat af en toe met een verlegen stemmetje een opmerking maakte, alsof ze bang was om iets te zeggen in tegenwoordig heid van de dorpsgod. En hij zou de moed hebben gemist om over zijn zaak te beginnen, omdat het zo moeilijkwas om die man iets te vragen. Maar Sien d'r vader was er en het gaf hem vertrouwen. Ze hadden niets afgesproken, maar hij voelde, dat hij vanavond niets zou behoeven te zeggen. Sien d'r vader zou het woord wel doen, dat merkte hij dadelijk, want hij probeerde al op het doel af te gaan toen hij zei: „Jae, 't is een groat gelok, dat de man weer an z'n huushouwen vrom gegeve is. En noe zal 't er weer voor z'n opan gaen komme, hu.... De mensen binne heelemaele uutgespanne en om daer noe weer een beetje in te kommen!".... Piet kon een ogenblik de zelfbeschuldiging niet kwijt worden, dat het eigenlijk niet mooi was, om Sien d'r vader de zaak voor hem te laten opknap pen. Maar hij drong het weg uit zijn gedachten. Het was heerlijk om eens tegen iemand aan te leu nen. Hij had de laatste tijd toch zoveel doorge maakt, hij was er zo moe van.... Vanavond wou hij enkel maar luisteren.... enkel vanavond en dan niet meer.... dan zou hij het weer zelf doen.... zelf... Er viel een stilte na die laatste woorden alsof ieder er over nadacht. Vergeer zat te knikken, en hij bleef knikken, maar hij zei niets. Eindelijk zei het vrouwtje. „Wat ken een mens toch onverwachts in de moeite zitte, eh?".... Ze keek van haar werk op en bleef zitten met haar handen in haar schoot. Er was een peinzende uit drukking in haar kleine kraaloogjes. Dan vroeg ze, alsof het een vervolg was op haar gedachten: „Is die broer va' je vrouwe al weggebrocht?".... Het was of er ineens leven in Vergeer kwam. Hij ging recht in zijn stoel zitten, sloeg zijn benen over elkander en zei: „Daer bi' je zeker voor gekomme.... Jae, dat begreep ik trek. Ik hawe al es gedocht bie m'n eige: ik begriepe d'r niks van, zou het over gegaen weze, omdat de Burgemeester het onderlesen zo zei, eh.... Nee, 't is goed oor, dat je nog es naer mien toegekomme bint, daer niet van.... mar ik vreeze toch. dat het een beetje zal worre, jo".... „Wat bedoel je?".... „Jae, om 'n van de gemeente weg te haan".... „O, bedoel je dat!".... Sien d'r vader schudde zijn hoofd en om zijn mond kwam een glimlach. „Nee, dan hei je de zaek toch niet goed begrepe. Huubje gae wel weg, want ik durf 'n op den duur niet thuus te houwen, mar 't hoeft de gemeente geen cent te kosten, oor, maek je eige mar niks ongerust. Ik ken het gelokkig zelf betaele en dan laet ik het niet op de gemeenschap hange, dat zou geen pas geve".... „O", zei de ander, een beetje in de war. „Dat spreekt, as jé 't zelf betaele ken, dan bi' je dat verplicht, dat wou ik oak net zegge.... De gemeente heit tegenwoordig toch al zoa'n hoap lasten te draegen, da's meer as treurig. As je dat aollemaele es wist, man, dan zou je je handen van veralteraosje in mekaore slaen. En 't is tegenwoor dig toch verschrikkelijk zoa'n hoap riit gekke as dat er binne en de belastingbetaelers die kenne 't mar opbrienge, jongers. Ik zegge verleeweeke nog tegen de Burgemeester: je ken sommedeen net gaen werke voor de belasting, dat is werkloaze- steun, dat is ermebedeeling, dat is zes of zeve gek ken in 't gekkenhuus, en dan die schrikkelijk hoage trectementen".... „O", zei het vrouwtje, „je ken d'r benaauwd van weze tegen dat de belastingpapieren komme, da's gerust waer". Maar Vergeer was nog niet uitgepraat. Als hij begon over de zorgen, die de gemeente-financiën hem brachten, dan kwam hij pas recht op dreef En hij deed een lang verhaal. Sien d'r vader luisterde met aandacht. Niet omdat hem het pocherige verhaal interesseerde, maar omdat hij van een geschikte gelegenheid gebruik wilde maken om de verteller in de rede te vallen. Het duurde lang voor hij de kans kreeg. „Me binne vanaevend es gekomme om te praeten over de fmanciëele angelegenheden van hier Piet z'n vaoder. De man is daer voorloapig zelf nog niet bekwaem voor. En noe komme m'n een beroep doeë op je medewerking om de mensen weer een beetje op dreef te helpen".... Het was net of Vergeer in eens geen woorden meer vinden kon. Hij liet zijn hoofd op zijn borst zin ken en hij zei niets dan: „Jae.... jae".... Hij schudde zijn hoofd alsof hij de moeilijkheid schrikkelijk groot vond. „'t Is niet heelemaele zonder joe schuld oak, dat de mensen d'r zoa diep ingesokkeld binne", voegde Sien d'r vader er nog voorzichtig aan toe. „As de man niet opgepakt was geworre".... Met een ruk richtte Maart Vergeer zijn hoofd op, zijn gezicht was bleek, alsof hij geschrokken was. Met zijn handen maakte hij een gebaar alsof hij iets van zich afwierp en hij zei: „Daer bin ik zoa onschuldig an as een pasgebore kind!".... Sien d'r vader keek hem aaii met een vreemde blik. Vergeer sloeg zijn ogen neer en haastig zei hij: „Daer zal hier geholpe motte worre, dat bin ik mit je seens, dat is onze diepe roeping".... Het vrouwtje knikte. „Me hawe d'r gisteraevend net nog saeme over gepraet, eh man".... „Jae", zei hij, „en ik hadde zoa gedocht, as ik es een inteekenlieste klaer maekende en as hier Piet daer dan es mee langs de deuren gieng".... „Dat is noe een van onze geestelijke voorgan gers", zei Piet bitter. „Bah, wat een vent".... „Dat zei je niet goed", meende Sien d'r vader, „hie zou een van de geestelijke voorgangers van ons durp motte weze.... Maar houd in de gaten, m'n jongen, dat niet degene die daer roepe: Heere, Heere, in zalle gaen, mar alleen, die den wil des Vaders doeë". (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5