Raad Middelharnis verwijlde weer even in de goede, oude zandbak Drankenservice v. d. Velde Middelharnis 'n ouwe bekende in nieuw jasje Predikbeurten Vakantierechten „Böuw Toekomst en stukje historie bij opening Bezoekerscentrum Grevelingen Yoedsel-aktie Roemenië „U...., als padvinder", zo richtte burg. mevr. Sleurink zich in de raadsverga dering van j.l, woensdagavond tot WD-raadslid Kersbergen, en harerzijds was dat geen verspreking. In de bespreking op het onderhavige agendapunt, verstrekking van een eenmalige stimuleringsbijdrage van 11.000,- aan de Scoutinggroep „De Menheersche Plaat", had dhr. Kersbergen immers gezwijmeld over de deugden zijner prille jeugd. Welp was 'ie geweest en later voortrekker, een rol die hij ook nu wilde praktiseren, maar niet iedereen wenste hem in zijn sympathie voor verlening van de bijdrage te volgen. Zeker niet de SGP/RPF-fraktie, zoals met verve door dhr. W. Villerius verwoord. Niks tegen padvinderij trouwens, maar voor „stimuleringsbijdrage" las dhr. Villerius „extra subsidie" en daaraan toe te geven vond hij onwaarachtig, strijdig met de subsidieverordening. „Waar eindigen we als we steeds zelf van onze verordening afwijken?", zo drukte dhr. Villerius de raad op zijn verant woordelijkheid de eerder vastgestelde verordening te respecteren. - Op het voorstel tot toekenning van een extra krediet (over 1987) aan de Stichting Olympia had de SGP/RPF- fraktie ook z'n gram kenbaar ge maakt, hoezeer ook de Collegemeer derheid verzachtendwe omstandighe den had aangevoerd. Er was sprake geweest van een „uitzonderlijke situa tie", een turbulente tijd i.v.m. het eer der als gepland gereedkomen van de nieuwe sporthal waardoor er sprake was van een tijdelijke dubbele exploi tatie van de nieuwe en de oude hal. In de maartvergadering had de raad het extra krediet afgewezen; opnieuw werd het aan de orde gesteld nu de raad kompleet was. Het voorstel kreeg niet de instemming van de SGP/RPF- fraktie en lijst Hoogzand, zodat het toch met 9-8 stemmen werd aangeno men. Terug nu naar de voorgestelde stimuleringsbijdrage voor de Scou tinggroep. - Dhr. Rijvers (VDB) - „Voor Direkt Bankroet", zou dhr. Villerius dat verta len - sprak de hoop uit dat dhr. Villerius nooit wethouder van financiën zal wor den, „want", zei hij, „met het steeds maar aanhalen van de broekriem zijn we niet bezig onze leefbaarheid te bevorderen." Ter wille van de „kreatieve zelfontplooi ing van jeugdigen" mocht 't van dhr. Rij vers, die voorgestelde stimuleringsbij drage. Ook trouwens van mevr. Vemooy (PvdA) en dhr. Hoogzand al had die het vroe ger - zei hij - met de AJC inplaats van met de padvinderij moeten stellen. Ook mevr. Van Eek (CDA) gaf van haar instemming blijk: „Ze hebben er niet alleen ontspanning, ze leren er ook dis cipline en dat is goed in en voor onze samenleving", vond ze. De bijdrage kwam er, zonder de instem ming van de SGP/RPF-fraktie. Die had geen gehoor gegeven aan de vergoeilij- king van weth. Kievit dat een groot deel van de kosten van de Groep voortkomen uit een door de gemeente verzochte ver huizing naar het huidige terrein. Dhr. Hoogzand wees op een dialecton- zuiverheid. Wanneer de Scoutinggroep zich met een dialectische naam wil tooien, akkoord, maar dan wel „Men heersche Plaete" inplaats van Plaat. De Scoutinggroep, opgericht op 29 mei 1987 heeft zijn clubhuis aan de Edison. De groep telt 75 jeugdleden en 15 vol wassen leden. Ze beschikt over 4 zeil- schouwen, 2 motorboten, keuken en kampeer- en spelmateriaal. Zei daar iemand spelmateriaal? Breek daar Middelharnis' raad de bek voorlo pig niet meer over open, want dan blij ven ze wéér bezig, zoals dat woensdag avond langdurig gebeurde bij het voor stel een krediet van ƒ42.000,- beschik baar te stellen voor de plaatsing van speelobjekten in het bestemmingsplan „de Staver". Tussen Klampenmeet en Teenhoek is een speelterrein geprojek- teerd (f 36.000,-) en op twee hoeken van de Halsjuk dienen wat speelwerktuigen (/6000,-) te worden geplaatst. Wat de raad daar allemaal op te zeggen had. Had dhr. Kersbergen z'n padvindersver leden al blootgelegd, nu sprak dhr. Rij vers dromerig over de tijd dat hij zo genoegelijk in de zandbak zandtaartjes bakte en met water kliederde. „Sensopa- tisch speelgoed", noemde hij dat „en kon dat nou niet weer eens een plaats krijgen op de speelplaatsen?", vroeg hij het College af Dhr. Kersbergen (WD) beleefde het helemaal mee. „Voor ik padvinder werd" (toen hij nog een piepjong Floor- tje was, bedoelde hij) had hij zich ook verlustigd in het zandbakgebeuren. Op dat hoogtepunt van beider nostalgische gevoelens moest mevr. Van Eek zonodig roet in 't eten dan wel hondepoep in 't zand gooien, want wilden de heren daar wel rekening mee houden? Een net over de zandbak lijkt geen oplossing, die worden vernield of gestolen. Misschien sorteert een appèl op de honden- en kat- tebezitters meer effekt. Er wordt trouwens aan gewerkt - zo maakte de raadsvoorz. bekend - de eige naars van honden aansprakelijk te kun nen stellen voor de vervuilingen. Blijft voor dhr. Rijvers dus hoop op zandbak ken, in het verlangen waarnaar hij is versterkt nu hij het verbroederend effekt heeft ervaren van een opengelegde straat, zoals dat voor zijn huis vier weken het geval was. De kinderen heb ben van de zandhopen genoten. Zandhoop? Dat wilden sommigen uit de raad nou ook wel eens weten, wat die zandhoop onderaan de Sommelsdijkse Havendijk te betekenen heeft. Die hoop blijkt uit de geschoonde grond van het parkeerterrein aan het Beneden Zandpad te bestaan. Nadat de verontrei niging daarvan was vastgesteld werd die grond - zo legde weth. Koppelaar uit - „tot op het merg" verbrand. De ge meente was verplicht die „geheel dode" grond weer terug te ontvangen; onder aan de Havendijk is die tijdelijk opge slagen om b.v. voor wegfundering te worden aangewend. Voor het plegen van bijzonder onderhoud aan de Havendijk werd een krediet van 88.300,- beschik baar gesteld. Bebouwing Beneden Zandpad Voor het perceel naast de HEMA aan het Beneden Zandpad te Middelharnis werd een voorbereidingsbesluit geno men wat het Fogem mogelijk zal maken een bouwplan te realiseren voor één bedrijfspand (woninginrichting Van Zielst) en twee bouwlagen woningen. De SGP-leden van de SGP/RPF-fraktie verklaarden zich tegen; drie bouwlagen achten zij te hoog en liever zouden de heren Koppelaar, v.d. Ketterij, Broos hoofd en 'Villerius daar in 't geheel geen bebouwing hebben. Wel is het de wens van meerederen dat de parkeerruimte die in beslag genomen wordt (voor 45 auto's) elders wordt gecompenseerd en dat is dan ook het stellige voornemen van het College. Dhr. Hoogzand filosofeerde over de bouw van een parkeergarage („het ge bied daar heeft een verstedelijkte ont- Slijter/wijnhandelaar L. v. d. Velde die zijn dranken speciaalzaak op het Zandpad te Middelharnis heeft, heeft zijn zaak een nieuw en helder interieur aangemeten en dat zeker niet omdat hij - in kwalitatieve zin - met het oude niet meer had toegekund. Dat had best nog vele jaren kunnen doorstaan ware het niet dat het de geest van een voorbije tijd ademde en dat wilde dhr. v. d. Velde nou best'es veranderd zien. Een instemmend antwoord zijner zijds op de „sociale acceptatie" van de slijterij, de inrich ting die vroeger bewust wat schemerig gehouden werd. Toen dhr. v. d. Velde veertien jaar geleden zijn bedrijf op het Zandpad inrichtte gebruikte hij dan ook van die sombere, gedekte kleuren in de wetenschap dat een deel van z'n klan ten vanaf de straat niet nadrukkelijk zichtbaar wilde zijn wanneer ze hun inkopen deden, maar de samenleving heeft de slijterijen meer en meer geaccepteerd en wie zou er de ander nog op aanzien dat'ie z'n flesje wijn of welke drank ook inkoopt....? „Ik gun iedereen het plezier van een gezellig drankje" vindt dhr. v. d. Velde en wat hem betreft mag dat plezier al bij de aankoop beginnen; hij heeft daar z'n zaak op aangepast. Gezellig uitgestald, een vriendelijke ontvangst en als dat op prijs wordt gesteld een vakkundig advies, want de liefde tot vooral de wijn is hem op 't lijf geschreven. V. d. Velde is een wijnkenner die van z'n stuk raakt niet door het drinken van-, maar van het praten over wijn: „....daar kan ik echt lyrisch van worden", bekent hij en vele avonden al heeft hij plezierig gevuld met het praten over de wijn en wijncultuur in dames- groepen die daar best wat méér over wilden weten. Zelf is hij een matig drinker, misschien temeer omdat hij weet dat „van Schiedam" bijna iedereen het verloren heeft....! Een „open", lichte en gezellige zaak is het geworden, voor zien van een rijk assortiment wijnen die dhr. v. d. Velde met name kent, van kom-af en van smaak en van welke eigen schappen wijnen ook maar kunnen worden toebedacht. Hij is lid van de raad van advies van de Wijndomein organisafie die gezamenlijk wijnen inkoopt. In die kwaliteit houdt hij ook nauwkeurig de literatuur over wijnen bij en van dhr. v. d. Velde mag gezegd worden dat ze hem over wijn niets meer hoeven te leren. Het Wijndomein is onderdeel van zijn zaak waarvan de rest onder de noemer Flakkeese drankenservice ressorteert, met een veelheid van andere dranken en negen tig soorten vnl. buitenlandse bieren. Een Wijntapperij gaat ook ingericht worden. Klanten kun nen daar losse wijn tappen, 25 a 30% goedkoper dan wanneer ze op het chateau op fles is gedaan, milieuvriendelijker, omdat de fles steeds kan worden hergebruikt en best leuk om je eigen wijn te bottelen, zoals steeds meerderen er plezier in hebben zelf wijn te maken en bier te brouwen. Ook voor die hobby heeft dhr. v. d. Velde alles in voorraad en dat levert hem interesse van liefhebbers uit de wijde regio. Eilandelijk geniet dhr. v. d. Velde een grote bekendheid omdat hij jaren lang vertegenwoordiger is geweest van drankenhandel Kap- tein in welke funktie hij klanten op het hele eiland bezocht. wikkeling doorgemaakt") maar van de zijde van het College worden daartoe geen mogelijkheden gezien. Parkeren in zo'n garage zal duur zijn en daarom gemeden worden, moet worden veron dersteld. Met het LTS-bestuur wordt onderhandeld over de openstelling van de parkeergelegenheid bij de LTS en er komt een P-route in Middelharnis die de automobilist langs de diverse par- keermogelijkehden zal voeren. Rest van het verslag, o.a. de exploitatie overeenkomst met Boender en Maas dam voor het Prikgat, Middelharnis' uitbreidingsmogelijkheid, in het num mer van a.s. dinsdag. 99 vakantie volgende C. V. d. Alle bouwvakkers kunnen R.B.S. verzilveren bij de P.V.'ers van S.F.B, in: OOLTGENSPLAAT bij Welle, Boomgaardpad 12, op 11 mei van 6.30 tot 9 uur nam. DEN BOMMEL bij H. Bakker, Prin- sessenstraat 15 op 12 mei van 6.30 tot 7 uur nam. STELLENDAM bij L. Fokker, Nieu weweg 71, op 12 mei van 6.30 tot 9 uur nam. NIEUWE TONGE bij H. Hoogstrate, Kerkstraat 20, op 11 mei van 6 tot 9 uur nam. DIRKSLAND bij J. v. d. Groef, Deur- loo 5, op 13 mei van 3 tot 5 uur nam. MIDDELHARNIS bij A. Tuns, Bea- trixlaan 24, op 18 mei van 6.30 tot 9 uur nam. Schilders op 12 mei van 7 tot 8 uur nam. ACHTHUIZEN bij W. Buijs, Bom- melsedijk 74, op 13 mei van 10 tot 12 en 1 tot 3 uur nam. OUDE TONGE bij J. Both, in „de Grutterswei", op 16 mei van 7 tot 9 uur nam. MELISSANT bij L P. Breen, in „Melishof', op 19 mei van 7 tot 9 uur nam. OUDDORP bij J. van Splunder, Diependorst 11, op 12 mei van 7.30 tot 9.30 uur nam. en 13 mei van 1.30 tot 5 uur nam. Zondag 7 mei 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof Woensdag 10 mei: 19.30 uur ds. W. J. op 't Hof Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur ds. P. Bijl Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. B. J. van Vreeswijk, Slik kerveer en 18.30 uur drs. M. van Campen, Woerden. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Zuijderduijn en 18.00 uur ds. M. B. v. d. Akker, Wagenin- gen; kollekte zitplaatsen. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. 'Vlietstra jr., D.L. II, 3; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees- dienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. T. Talsma en 17.00 uur ds. P. Rozeboom Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J.Smit, Hilversum en 18.00 uur ds. A. Kastelein; extra kollekte diakonie. Vrijdag 12 mei: 15.30 uur ds. I. Hoor naar, huwelijksbevestiging Auke Blok en Lineke Bestman Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Boer, Sirjansland en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, Heidelber- ger Catechismus zondag 7; extra kol lekte kerkvoogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. H. J. Stoutjesdijk, Dordrecht; kol lekte diakonie Lukaskapel HDG 10.15 uur kand. J. Krijgsman, Ridder kerk; extra kollekte schulddelging Rem. Ger. Gem. 10.00 uur dienst te Burgh, ds. Cossee Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. H. Westerhout; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. v. d. Hoek en 17.00 uur ds. v. d. Kooy Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A. Geelhoed en 14.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. J. Wijnmalen, Via- nen; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg en 18.00 uur ds. P. de Jager, Schoonhoven; extra kollekte kerk Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bediening Heilige Doop; extra maandelijkse kollekte Ger. Wie vierhonderd uitnodigingen verstuurt en daar zo'n royale driehonderd positieve reacties op terugkrijgt, moet wel iets heel aantrekkelijks te bieden hebben. En dat hadden ze...., Patrisan b.v. en het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen toen ze voor j.l. woensdagmiddag de opening van het bezoe kerscentrum op „de Punt" aankondigden. Het „bezoekerscentrum Greve lingen", met expositiezaal, filmzaal en café-restaurant werd op de uitnodigingskaart een van de mooisten van het land genoemd en daar heeft woensdagmiddag niemand van de honderden aanwezigen iets op af willen dingen. Het ligt er dan ook fantastisch, in direct oogkontakt met de waterrand, een prachtig duin rondom, een zonovergoten terras en, waar het primair om begonnen is, een nauwkeurige vooriichting over de Grevelingen hoe die was-, en geworden is met alle aandacht voor de natuuriijke en recreatieve ontwikkelingen. Er zal een voorlichter worden aangesteld die, in het infocentrum, het daar opgestelde foto- en plaatwerk zal ondersteunen. Dertien vlaggen waren er uitgestoken en daaraan kon het aantal deelnemers in de exploitatie van het informatieve deel van het centrum worden geteld, het Rijk, de Provincies Zeeland en Zuid Holland en de tien omliggende gemeenten. Dhr. Hoek van Dijke, door Schaps-directeur dhr. Rietvelt als de „grote roerganger" van het Grevelingenschap aangekondigd sprak over die samenwerking zijn bijzon dere tevredenheid uit. Nu de overdracht van de gronden - 7000 ha! - heeft plaats gevonden mag het Grevelingenschap zich een ware groot-grondbezitter noemen. Veel bestuurlijk werk is er gedaan - al elf jaar bezet dhr. Hoek van Dijke de voorzit- terspost - en thans lijkt het moment aangekomen van waaraf de vruchten van het gedane werk kunnen worden geplukt. Er zullen nog enkele havens worden aange legd. De twee volgende jaren werden dan ook als jaren van verdere opbouw gezien. De Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid Holland, mr. Patijn, wist welk een grote verantwoording dat op de bestuurderen legt. Hij wenste hen daarbij alle succes na de lange en zeer moeizame weg die al is gegaan om te bereiken wat nu is bereikt; ook wenste hij de m.b.t. het informatiecentrum begonnen „publieke private samen werking" alle succes en de Commissaris had daar alle vertrouwen in. Het informatiecentrum is een bezienswaardigheid op zich en het ligt in de directe omgeving van het historische stoomtram-emplacement, terwijl er ook rondvaarten van twee uur kunnen worden gemaakt met het m.s. Karin. Mede-exploitant dhr. Troost verklaarde ook te werken aan faciliteiten voor korte verblijfsaccomodatie op het achterterrein, zonder daar overigens nadere uitleg aan te geven, maar duidelijk is dat alle ingrediënten voorhanden zijn om de exploitatie succesvol te doen zijn. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v. d. Zwaag en 18.00 uur drs. Vlaardingerbroek. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uurds.J.vanden Bom, Spijk en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte IZB Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. M. Brou wer en 18.30 uur drs. S. Alblas. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. van Gorsel, Schoonhoven en 18.00 uur ds. C. L W. Verboom; extra kollekte kerk Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. W. Venema (H.A. en dankzegging). LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Boon, Naarden/ Bussum. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. L G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. P. v. d. Kraan, Bleskensgraaf De voedselaktie in Dirksland is een groot succes geworden. De opbrengst was overweldigend. Aan voedsel kwam er 21/2 ton binnen, een waarde van on geveer 10.000,- tot 15.000,-. Aan kle ding 11/2 ton en aan giften en op de bank 3056,35. Het banknr. blijft open Rabobank nr. 3141.20.300. We wilden dan ook een ieder die iets bij gedragen heeft heel hartelijk bedanken, o.a. de school uit Melissant, Herkingen en Dirksland, ook de zang uit Melissant. Fantastisch! Ook wilden we iedereen bedanken voor de spontane hulp die we die week gehad hebben. Het was onvergetelijk. Ook be dankt namens Dorkas, maar bovenal dank van onze naasten in Roemenië. Fam. P, Vogelaar Bij de opening vond ook de ontmoeting tussen Zeeland en Zuid-Holland plaats, gesymboliseerd door deze vier dames in flakkeese klederdracht: vanaf Schouwen kwam - op een tjalk - mevr. Slabbekoom uit Brouwershaven, in klederdracht naar Flakkee. De openingshandeling bestond uit het oplaten van postduiven door Commissaris Patijn

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2