Bezoek Koningin Beatrix aan Goedereede op 29 april a.s. De kok in de keuken en een gonzende bedrijvigheid Biz. 2 ,,EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 28 APRIL 1989 Mensen, daar ben ik wat begonnen! „Volgende week hoop ik U een aktueel beeld te schetsen van het gebeu ren in Goedereede", kondigde ik u vorige week heel onschuldig aan. Alvorens een appetijtelijk, daarbij ook nog „goed ogend" gerecht te gaan bereiden, doet de kok in de keuken de nodige voorbereidselen. Hij slaat de benodigde ingrediënten in, maakt zijn groenten, vis of vleesjes van te voren panklaar, fantaseert wat met kruiden, een tomaatroosje zus, een radijsbloemetje zo, een uitgetand citroenschijfje - en zie, hij ver warmt zijn oven nog even voor, de kok kan beginnen, 't is nog slechts een proces van mixen, klutsen, bra den, timen. Ik ben nu die „kok": om een goed gefundeerd artikel te sclirijven, ga je allereerst op informatie uit: de ingrediën ten, je gaat schiften en ordenen: vlees, vis, groente schoon maken, met wat humoristische en heel onverwachte, vaak persoonlijke opmerkingen van mensen kruid je je artikel: de smaak van het gerecht. Een aardige versiering wordt meestal door een ieder geapprecieerd: het tomaatroosje, kleine pureetorentjes, ja, en dat is nu mijn geheim, want ik vertel niet alles. Dat doet de kok ook niet. Ik had het in feite kunnen weten. Je gaat op informatie uit. En de Goereeënaars zijn zo aardig - dat zei ik al eens eer der - ze vertellen je zó van harte zóveel bijzonderheden, zo spontaan en zo doorspekt met verhalen, dat ik nu nog even als „kok" voor de taak sta van zeker 185 ingrediënten één smakelijke goed ogende schotel te bereiden. Voldoend evoor een ganselijk schitterend koud buffet. Ik bind dus nu het schort voor en ga over tot de „gonzende bedrijvigheid". Tja, en het gerecht, dat hieruit voortkomt, dat is zelfs voor mij nu nog een verrassing. Laten we begin nen met de geruchten. Die zijn altijd het meest spannend. Publiceer je ze zo, dan begeef je je in een gevaarlijke hoek. Tenslotte is het Eilanden Nieuws geen boulevaardblad, je gaat ze nauwkeurig verifiëren. Ach en wat is dat nu jam mer, er blijft geen draad van heel. Ik hoorde van een geheel nieuwgebouwd „kamertje" in het Gemeentehuis voor Hare Majesteit. U weet wel, dat kamer tje, waar zelfs koningen te voet plegen te gaan. Mevrouw 't Mannetje, Groenmarkt, Goedereede, die op 't Gemeente huis werkt, helpt me uit de droom. Nee, alleen de toilet groep boven in 't gebouw heeft nieuwe tegeltjesvloeren gekregen. Ze waren al heel lang onogelijk, poreus, en 't was toch nodig die eens te vernieuwen. Prima dus, nieuwe tegeltjesvloeren. Hierna zijn de toiletten boven wel verzegeld en wachten een eventueel bezoek van de Koninklijke familie. Soms vergeten wij wel eens, dat ook zij gewone mensen zijn. En wij zijn in ons land toch wel degelijk: degelijk. Geen verrassingen in dit opzicht. Een goede vriend van ons was in Moskou in een deftig Kominform (staats) hotel. Toen hij doortrok op een gegeven moment in het toilet, kwam de hele achterste tegelwand naar beneden. Stoom uit de kraan, toen hij zijn handen wilde wassen. - Nu, daar hoeft ons Koninklijk gezelschap hier niet bang voor te zijn! Tegeltjes op de vloer, gerucht ontzenuwd. Tweede gerucht. De haven - speelveld voor het boegspriet- lopen - met veel modder zou 80 cm in peil moeten stijgen. Gevolg: broedende eenden en zwanen zouden met nest en al verdrinken in de Achterhaven. „De haven zou nu alsnog uitgebaggerd worden". „Geen sprake van" zegt de heer Theo Bruggeman van 't Waterschap, 't Peil gaat 20 cm omhoog, voldoende om de spelen op te vangen en de een den en zwanen in de Achterhaven houden droge voeten - en nesten - tussen 't riet. Weer een gerucht minder. Derde gerucht, 't Bakkersvrouwtje van onze schattige bak- kerswinkel de Vries, biedt Koningin Beatrix in 't winkeltje een zak krakelingen en wie weet bolussen aan. Voor alle Prinsen. „Nee hoor", zegt ze, „ik zou 't niet durven. En er is nooit over gepraat. Hè wat jammer, nu alweer een gerucht minder. Maar ik vond 't eigenlijk zo'n vreselijk leuk idee. Ik zou die zak krakelingen toch maar achter de hand houden als ze langs komen. Ze vinden 't vast heel erg leuk! - De presentatie We verlaten bij deze de geruchten - hoe spannend ook - de werkelijkheid: al wat er staat te gebeuren is boeiend genoeg. Een rondwandeling door Goedereede, voorbij Bekaf, langs de Z.Z. Haven, geeft bloemrijke aktiviteiten te zien. De plantsoenendienst, met acht man bezig onder supervisie van de heer G. H. Tanis, maakt er wat van. Omstreeks 20.000 planten in totaal zijn aangetrokken: Afrikaantjes, geel en oranje (7700), alyssum (wit), geraniums en lobelia's (4800), wel met heel goed overleg. De geraniums (3000) die op de Groenmarkt gezet worden bij de Beatrixboom (met nieuw bankje) gaan later weer in de bloembakken langs de haven. De letters: „Welkom Beatrix" zijn nu heel mooi ingevuld met oranje Afrikaantjes en zeer zorgvuldig afgedekt en beschermd door plastic schermen tegen winterse buien (zo uit de kas tenslotte). Ik bewonder de zorgvuldigheid. Ook de prachtig ingevulde grote margriet bij de ingang van Goedereede, geel hart, witte bloembladen, ook de gran dioze oranje „opening" langs het pad van de nieuwe brug tot aan Bekaf wordt zorgzaam met plastic afgedekt. De „vis" was nog niet ingevuld, dat komt wel goed. In het plant- schema zitten vervolgens de bloemen op de Groenmarkt, bij de ingang van het Gemeentehuis, bloembakken in de Pieterstraat en och, de kruidentuin ziet er weer zo feestelijk uit, daarbij de toren. Alle kruidjes weer opnieuw geplant met bijpassend bordje, de laatste jaren klopte er niets meer van. 't Is nu weer aandoenlijk echt: een soort klooster- kruidentuin, die de monniken in vroegere eeuwen onder hielden! Ik herinner me enkele van deze tuinen: de kloostertuin op Ie Mont St. Michel in Frankrijk en de zeer oude Kruidentuin van 't Gasthuis in Middelburg. Geeft toch een bepaald cachet aan Goedereede. Ik ben een „kruiden"-mens, wrijf elk blaadje tussen mijn vingers, weet voor elk gerecht een bepaald kruidje - dat ruikje! - en ook wel een kruidje voor keelpijn, hoofdpijn, maagpijn. Waarschijnlijk hadden ze mij in vroeger eeuwen wel als heks verbrand.... Wat heerlijk om nü in Goedereede te wonen en dan met zo'n sublieme „burgemeester" van dit hoekje als Frans „Bok", die de supervisie over de kruiden tuin voert en alle vreemde „plukkers" weert, zeg maar de stuipen op 't lijf jaagt! Mijn complimenten aan de heer Tanis en al zijn man schappen: wat ziet Goedereede er feestelijk en aantrekke lijk uit! Wat ook een pré is: „alles blijft. Onze vorstin met gevolg geniet een uurtje deze welkome aanblik, wij allen hier in Goeree nog lang na deze. Voordat ik mij nu in gesprek begeef met verschillende men sen, die me nog zeer veel meer gaan vertellen, denk ik even: „Wat zeuren sommige mensen toch: dit mag niet en dat hoeft niet en dat is schromelijk overdreven". Dan denk ik terug aan een bruiloft, enige jaren geleden. Mijn man en ik waren een X aantal jaren getrouwd en we nodigden 100 mensen uit in ons huis. Die konden er alleen in als we ons hele huis openstelden, van de kelder tot en met de vliering. We knapten in één gigantische beurt 't hele huis op: schil deren, witten, verfden vloeren. Hans Tanis hing tot midder nacht overal nieuwe gordijnroeden op, gordijnen werden genaaid, badkamers en toiletten gepoetst. Onze kinderen waren - met schoonkinderen mee - met z'n zessen in tenue allen ober. Verzorgden hapjes en drankjes. Het feest was heerlijk. En ons hele huis opgeknapt. Zo is 't toch met een gemeente ook. Je knapt alles op en je verwelkomt je gasten - en toch zeker de Koningin - in een vreugdevolle entou rage. En je hebt er nog jaren nadien plezier van. Als die havenpalen rot waren en de brug over 't sluisje - bij Tieleman - aan een verfje toe, nu, dan is 't maar gelukkig dat hare Majesteit haar gezicht hier maar eens liet zien, nietwaar? 't Kan maar gebeurd zijn. Ik ben daar zeer nuch ter in. Goedereede kan trots zijn op haar presentatie, waar aan met man en macht gewerkt is: een mooi plaatje van een mooi plaatsje! Ter geruststelling van de bezorgde kinderen - terecht - de eenden worden niet gevangen en in de Achterhaven gezet (men was bang voor 't pikken in de bloemversieringen). Ze zouden immers per omgaande terugvliegen. Wel waren ze „door de war" geraakt van 't heien. Maar de rust keert spoe dig weer, ook voor de eenden. Wel, vrijwel alle stoepjes zijn nu geschuurd, zelfs ouder wets met Loda! Erven en erfjes opgeruimd. Niet alle! Ik hoorde de opmerking op: „Wil je die rommel niet een beetje wegwerken?" „A-je d'rlast van heit, dan komme joele 't maer oprumen hoor...." Mooi was dat. Lena Jongste is dolgelukkig met haar nieuwe witte muurtjes (dat deed de gemeente) in het Torenslop. Langs de Haven hangen als vanouds de lampjes (Oranje vereniging). De vlaggetjes over de straten kwamen zo veel vuldig naar beneden, dat men nu besloot tot een vlag- versiering aan de lantaarnpalen, ingesnoerd met oranje. Zó spontaan - als in 1982 in HarUngen - kan het er toe gaan tijdens een Koninklijk bezoek: laat de RVD ook Goeree die kans? De entree van de gemeente is opgefleurd met oranje Afrikaantjes: door plastic werden ze tegen wind en kou beschermd. Geen poorten dit jaar. Ze zijn wat lastig met deze drommen mensen, die er zullen zijn. En 't zicht op de brug is nu meer vrij. De plaats van de muziektent en het podium daarvoor komen straks ter sprake bij de spelen, in een gesprek met de heer Wout Groenendijk, de voorzitter van de Goereese Oranjevereniging. Ik constateer nog de stellingen in de Haven. - Men is er zeer druk mee bezig - voor 't boegsprietlopen en dan haast ik mij nu u iets te vertellen over de te nemen maatregelen, orga nisatie en verkeersvoorschriften op 29 april. Mij zeer zorg vuldig en gedetailleerd gepresenteerd door Wachtmeester Ie klas L. J. C. van Seters en de heer P. A. Braber, voorlich tingscoördinator bij al deze festiviteiten, op het Ge meentehuis. Beide heren maakten er de tijd voor vrij alle zaken rustig op een rij te zetten. Waarvoor mijn dank bij deze! Aangezien veel zaken overeenkomen, elkaar aanvullen, zou ik deze twee gesprekken willen coördineren. Dit kan ik u vertellen. Koningin Beatrix komt met gevolg uit Den Haag. Prinses Margriet met man en twee zoons uit het Loo. „Ergens" onderweg voegen beide gezelschappen zich bijeen in één stoet. Overal waar mensen langs de weg zullen staan bin nen de gemeentegrenzen van Goedereede, zal stapvoets gereden worden. Indien het weer het toelaat - ik vrees met groten vreze - stapt het Koninklijk gezelschap over in open auto's bij de Koningspleisterplaats om zo Goedereede bin nen te rijden. Het idee is heel vriendelijk. Goedereede bin nentredende ontvangen Koningin Beatrix en Prinses Margriet een fraaie bloemruiker uit de handen van de meiskes Klepper en de Vries, ('t kniebuiginkje al geoefend, meisjes?) en bij Bekaf staan daar dan enkele groepen van de kleinste kleuters om voorzichtig „Hoeraa!" te roepen. Tevens 250 bejaarden uit de gemeente, zittend op 150 stoe len.... (er mag niet gevochten worden!). Ik bepaal mij nu, terwijl H.M. en gezelschap verder schrij den langs de Z.Z. Haven - tot een serie zakelijke mededelingen. 1Auto's komende van Melissant worden van de weg afge leid, via 't tunneltje naar de Dammenweg. Parkeergele genheid op het tracé van de nieuw aan te leggen (1992) Prov.weg. 2. Auto's komende uit Hellevoetsluis bij de Visafslag - Buitenhaven Stellendam - parkeren. Bussen staan aldaar gereed naar Goedereede, Prov.weg. 3. Auto's komende uit Ouddorp: afslaan bij Plasdijk, brede bermen om te parkeren. Eventueel richting strand Noord, alwaar: bus. 4. Auto's komende van 't Havenhoofd. Voor éénmaal is 't fietspad Noordhavendijk autoweg (éénrichtingsver keer). In de bermen parkeergelegenheid. 5. Auto's komende uit Stellendam, via Ooievaarsdijk naar Dammenweg. Vervolgens zie 1. In Goedereede is geen afslag mogelijk. Het wegverkeer - Prov.weg - langs Goedereede zal normaal doorgang vin den. Politie regelt het verkeer bij overstekende bus passagiers. De suggestie is veelvuldig van het openbaar vervoer gebruik te maken. Met de auto zal men niet verder komen dan 2 km buiten Goedereede. De ZWN verleent een bui tengewoon grote medewerking, 30 pendelbussen tegen gereduceerd tarief zijn ingezet naast de gewone lijndienst. Waarvoor mij verz;ocht werd de heer Dekker hartelijk te danken. Bij deze, heer Dekker! 1480 kinderen worden in 't centrum van Goedereede ver wacht voor de Aubade, uit Ouddorp en Stellendam aange voerd per bus. Daarbij verwacht men tussen de tien- en vijftienduizend belangstellenden! Wel, waar laten we die, vraag ik mij af, wij zijn er immers zelf ook nog....?! Opmerkelijk: van politiezijde worden 100 man ingezet. 60 manschappen begeleiden de koninklijke wandelroute. Tevens is daar de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. 10 voor de afzetting rondom Goedereede. 10 verkeersbegeleiding Koninklijke stoet. 10 verkeersbegeleiding normaal wegverkeer. 10 verkeersregeling bushalte Prov.weg. Twee agenten zijn „nachtwaker", surveillerend in de nacht van vrijdag op zaterdag door geheel Goedereede (stad). Enkelen tevens belast met leiding, portofoonverbindingen. In Oud-Beijerland heeft men tezelfdertijd 140 man nodig uit de regio. Alle manschappen hier komen voornamelijk uit Zeeland. Er zal een korte „briefing" (instructie) zijn, 's morgens in Oostdam. Oostdam wordt Hoofdpolitiepost. Op mijn vraag of „narigheden" nu wel echt te voorkomen zijn, hoor ik, dat ook de politie zich instelt op een feestelijke dag. Met niet ingrijpen tracht men juist escaleren te voorko men. Indien werkelijk nodig, dan worden raddraaiers afgevoerd. Graag wens ik wachtmeester van Seters en al zijn collega manschappen bij de politie die feestelijke dag toe, ondanks hun zware en verantwoordelijke taak. De heer van Seters in het bijzonder, daar het er naar uitziet, dat de ooievaar bij hem thuis wellicht het pad van de Koningin gaat kruisen! - Verder hoorde ik nog dat: - er vier T.V. posten zullen zijn op plateaus, waarvan één op de Toren, één cameraman de wandeling volgt. Een helicopter is er voor opnamen vanuit de lucht. - de Persvakken publiekvrij moeten blijven (ongetwijfeld doet de Pers zelf ook wel een mondje open). - Goedereede tot 12 uur 's middags afgesloten blijft met 't oog op de kinderspelen. - de schoolkinderen afgevoerd worden via de gereser veerde Koninklijke wandelroute, naar de bussen. - in de Haven de Rijkspolitie te water voor toezicht en vei ligheid zorgt, de Reddingsbrigade Ouddorp voor even tuele „reddingen". - Scouting Goedereede de Pers over„zet" bij de spiegel over twee vletten met plankier. - er een geluidsinstallatie zal zijn van Molenstraat tot Bekaf om 't publiek tijdens de wandeling op de hoogte te houden. - de Brandweer een aktieve rol speelt: met portofoons wordt geregeld, dat carillon en muziekkorpsen na elkaar spelen. Tevens in funktie op 't helicopterterrein aan de overkant van de Prov.weg: vijf helicopters wachten daar op 't Koninklijke gezelschap. - Ik begrijp de verzuchting van Wim Tieleman: „Noe zit ik in Apollo, in de Hoop (Stellendam), in 't Koperkwartet, dat op de Toren mo blaeze én in de Brandweer. Wéér mö 'k noe wezen??" - - de heer Hubert van Heest tijdelijk T.V. regie-assistent wordt en Jaco Groenendijk hoog van de toren blaast, - er geen onthulling zal zijn door H.M. van 't borstbeeld in de bovenhal van het Gemeentehuis, aangeboden door de bedrijven in de gemeente. H.M. verricht geen hande lingen op een informele dag. Het borstbeeld zal in beslo ten gezelschap nu „feestelijk overgedragen" worden aan de bestuurderen van Goedereede, na het vertrek van de Koningin. - er 300 postduiven worden opgelaten aan de Noord Haven bij de nieuwe brug, op 't moment, dat H.M. de Koningin de Koningspleisterplaats passeert. - Met open auto?? - Dit alles onder auspiciën van de Postduivenver- enigingen van Ouddorp en Stellendam. - Op 't moment, dat 't gezelschap door 't Grote Slop naar de Varkensmarkt gaat, de landelijke Pers 90% van de totaal aanwezige Pers, zo'n 30 a 40 man) onmiddellijk naarOud-Beijeriand afreist. De regionale Pers - dus ook de heer Grinwis - kan nu iets vrijer ademhalen! - Dit alles hoorde ik en wat zag ik vervolgens nog? Dat men in Goedereede narcissen poot: Hoofdpoortstraat, Kinder dijk, en ze daarna afmaait met knoppen en al. Ze kwamen bij mij op de vensterbank uit in een drijfkom. Ik ben waar schijnlijk een heel dom vrouwtje, dat ik zo iets niet begrijp. Van de heer Braber, die mij zo zorgvuldig voorlichtte - en alles is waar! - stap ik nog eenmaal opgewekt naar de heer Wout Groenendijk. Sprak ik niet reeds over mijn 185 ingrediënten? Als de heer Groenendijk nu nog voor enkele pittige versierinkjes zorgt, kan ik mijn „gerecht" kant en klaar aan u afleveren. We zullen zien! Aktiviteiten van drie samenwerkende Oranjeverenigingen en een Koninklijke wandeling van Wout Groenendijk langs de Haven Gezellig praat ik met Wout Groenendijk over alles wat er nu gaat gebeuren in „'t durp". In 't kort even de voorge schiedenis: „hoe is 't gekomen?" - Vast bedankt Wout, straks komt 't er niet meer van. - In juni 1988 bericht van de Gemeente aan alle drie de Oranjeverenigingen, dat men voornemens was de Konin gin uit te nodigen. Wilden de O.V.'s dit verzoek ondersteu nen? Volmondig ja! Elk van de drie O.V.'s schreef een brief ter ondersteuning. Juli 1988. Het kabinet van de Koningin bevestigde de ont vangst en deelde mee, dat dit verzoek aan alle verzoeken uit den lande was toegevoegd. 200. Nu, dat werd wel even afwachten. Goedereede deed voor de eerste maal dit verzoek, Oud- Beijeriand voor de vijfde maal. Hun O.V. bestond bij 't eer ste verzoek 75 jaar, nu mooi 80 jaar. In november - je weet immers maar nooit - overiegde de Goereese O.V. toch maar vast met de schooldirecteuren Van Kooten en Boel. ^«.©«♦«^■».^X^><.^H,^>V^V^H.^^V!9l«^W^P^VÖn^ »t^*l-^U^t^"H^^l.^ït^^U^'»t<^C^'Hi^H^^fc^W^l^»t^»*-^'*'-^^*^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14