Prins Bernhard bezocht Smit Carrosseriefabriek Programma's Koninginnedag zaterdag 29 april 1989 Omleidingsweg Dirl(siand Idaar 175-jdrig bestaan Ned. Bijbelgenootschap Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 25 APRIL 1989 OUD BEIJERLAND Vrijdagmorgen j.l. heeft Z.K.H. Prins Bernhard een drie uur durend, informeel bezoek afgelegd in Oud Beijerland. Hij kwam niet om de voorbereidingen voor het Koninklijk bezoek op 29 april a.s. te inspecteren maar voor het 150-jarig bestaan en de opening van twee nieu we bedrijfshallen van Smit Carrosseriefabriek. Veel werknemers van deze fabriek zijn uit de regio Goeree afkomstig. De directeur J. (Jacques) W. Smit komt al 20 jaar lang regelmatig in zijn tweede woning op Ouddorp. In een van de feestelijk aangeklede hallen vond 's middags een omvangrijke re ceptie plaats. De Prins werd door hem uitvoerig geïnformeerd over de produktiemetho- den en de verschillende produktietech- nieken. Op het buitenterrein stonden 3 high-tech voertuigen opgesteld waaron der een mobiele galsteenvergruizer en een mobiele CT-scanner, waarin een de monstratie verzorgd werd waarop een CT-scan van een patiënt werd gemaakt met beelden zichtbaar op de monitor. Hoewel de heer Smit blind is kon hij Prins Bernhard goed informeren. Hij vertelde zijn Koninklijke gast hoe hij nieuwe ontwerpen en constructieprofie len maakt. Het bezoek van Prins Bernhard aan Smit Carrosseriefabriek giocide uit tot een zeer ongedwongen samenzijn. Tijdens het officiële gedeelte van de re ceptie werden enkele toespraken ge houden. Na het welkomstwoord van de Directeur sprak de voorzitter van de Kamer van Koophandel ZH-Zuid, dhr. Kraayeveld van Hemert, zeer lovende woorden over het bedrijf: „Waarom vind ik dit zo'n bijzonder be drijf", begon hij zijn loftuitingen, „om 3 redenen: goede investeringen, innovatie en prima exportbeleid. Daar moet u niet te licht over denken. Er mag best geld voor leuke dingen besteed worden als het maar in de juiste volgorde gebeurt. De laatste investering, de nieuwe hallen, vind ik imponerend". Hij noemde Smit Carrosseriefabriek een gezond bedrijf. Hij prees het team, dat een produkt levert waar behoefte aan is. Produkten met geavanceerde technieken. „Een pracht bedrijf om trots op te zijn", eindigde hij zijn toe spraak. Smit Mobile Equipment Dit is een werkmaatschappij die zich toelegt op de bouw van zeer geavanceer de voertuigen. Momenteel is Smit bezig met een uniek systeem voor mobiele me dische gezondheidszorg; o.a. een nier en galsteenvergruizer. Een dergelijke ontwikkeling vond reeds plaats in Ame rika, waar reeds 1000 trailers gemon teerd zijn met medische onderzoek- en behandelapparatuur. Mobiele medi sche systemen zijn zeer kostenbespa rend voor de gezondheidszorg. Namens het mobile equipment sprak dhr. Donner. „Niemand kan aanspraak maken op de volledige kennis van 150 jaar Smit. De mensen die hier vroeger werkten heb ben meer recht op die aanspraak". Voorbeelden van mobiele dienstverle ning noemde hij het T.B.C, onderzoek, het maken van een uitstrijkje en het pe riodiek onderzoek van b.v. borstkanker. Een bijzonder hoogstandje vond hij de mogelijkheid tot het oproepen van mag netische velden. „Het hele mobiele gebeuren is het troe telkind van Smit", stelde hij. Hij prees voorts de samenwerking tussen Mobile Equipment en Smit. De erkentelijkheid en waardering hiervoor kwam in zijn toespraak sterk tot uitdrukking. „Samen kunnen we niet stuk". Tenslotte had hij voor dhr. Smit nog een verrassing in petto: het vlaggeschip van de mobiele vloot, een trailer, zou zijn voornaam krijgen n.l. JACK nummer 1. De oud-burgemeester van Oud-Beijer- land, dhr. van Tellingen, was speciaal uit Tiel gekomen om het feest, uit vriend schap met Smit, bij te wonen. Dhr. Smit toonde zich met het bezoek van Prins Bernhard zeer ingenomen. Hij zei onder meer: „Ik kende hem van radio en t.v. Hij kwam op mij over als een aardige man. Nu ik hem persoonlijk ontmoet heb, vind ik hem nog veel aar diger. Hij is een warm mens. Ik was on der de indruk van zijn technische ken nis. Bovendien heeft hij groot gevoel voor humor. Hij heeft van ons een che que meegekregen voor het Wereld Na tuurfonds. Geschiedenis van het bedrijf Op 28 februari 1839 kocht Jacques Smit, zoon van een Oud-Beijerlandse scheep maker, in een openbare verkoping de ge reedschappen, materialen en inventaris van de wagenmakerij van zijn over grootvader van moederszijde wagenma ker Jan van Peppel die in het jaar 1750 zijn bedrijf in Oud-Beijerland had gevestigd. Het bedrijfis dus al veel ouder en de fa milie Smit kan vanaf het jaar 1750 nog nakijken welke aktiviteiten hebben plaats gevonden, in privé bezit is de komplete debiteurenadministratie van af het jaar 1750. Dit materiaal is goed be waard gebleven en in fraai lederen ban den gebonden. Na de aankoop vestigde Jacques Smit zijn bedrijf in een werkplaats aan de Oostdijk te Oud-Beijerland in een pand dat in 1937 is afgebroken waarna op de zelfde plaats een nieuwe werkplaats met wat grotere afmetingen is gebouwd om ook automobielen te kunnen voorzien van cabines, carrosserieën en laad bakken. Uit historische gegevens heeft Smit na kunnen gaan dat er vanaf het jaar 1939 boerenwagens, platte wagens, kruiwa gens, handkarren en ook rijtuigen zijn gemaakt. Jammer genoeg is er van dit authentieke materiaal vrijwel niets meer overgeble ven, de huidige directeur Jacques Smit, nu de vijfde generatie, houdt echter de nostalgie in ere; in zijn weinige vrije uren is hij dikwijls te vinden in een klei ne werkplaats waar 2 gepensioneerde medewerkers van het bedrijf nog antie ke rijtuigen en automobielen restau reren. Er kan gesproken worden van perfekte restauraties, een aantal rijtuigen uit de periode rond 1840 staan inmiddels weer blinkend gereed. Bijzonder is een gesloten rijtuig dat met uitzondering van het ijzerwerk hele maal nieuw is gebouwd aan de hand van maatvoering van het oude wrak; alle ori ginele houtverbindingen zijn nauwkeu rig nagemaakt in de niet meer alledaag se houtsoort gewaterd iepehout. Het bedrijf ziet er nu 150 jaar later in 1989 heel anders uit. In 3 nieuwe produktie-units met de meest moderne accomodaties worden transportmidde len in de meest uiteenlopende varia ties geproduceerd. Had het bedrijf in 1960 nog een werk plaats met een oppervlakte van 500 m'^ op een klein terrein in het centrum van het dorp, nu beschikt men op het goed gelegen industrieterrein van Oud-Beijer land over40.000 m^ bedrijfsterrein waar op 10.000 m^ bedrijfsruimte beschikbaar is voor produktie. Rondleiding Prins Bernhard Prins Bernhard werd o.a. rondgeleid door directeur Jacques Smit, die blind is. Hij ging in zijn toespraak in op de wis selwerking tussen overheid en bedrijfs leven. Hij noemde dhr. Smit een bijzon der directeur, die niet voor niets vorig jaar de eerste ondernemingsprijs van Oud-Beijerland had gekregen. Smit had deze prijs ontvangen omdat: „de onderneming zich in de afgelopen jaren heeft onderscheiden in het bou wen van vrachtwagencarrosserieën. Voorts is aan de werkgelegenheidsgroei, scholing en vorming van de medewer kers, technische ontwikkeling en inno vatie, realisatie van omzetgroei veel ge legen geweest", zoals het in het kort in de oorkonde staat. Hij schetste Smit als een ideeënmaker en een man met visie. „Je hebt elkaar no dig", had hij ervaren, en „wie kan dat be ter weten dan Smit zelf, die visueel ge handicapt is". De loco-burgemeester van Oud-Beijer land, dhr. Hitzert, sluitte de rij van spre kers. Hij hield een betoog over de sa menwerking met het bedrijfsleven. Hij eindigde met: „mooi wel Smit, mooi wel Oud-Beijerland". Dhr. Smit tenslotte verhaalde de ge schiedenis van het bedrijf De gepensio neerde medewerkers. Piet Visser en Henk Kwaak, overhandigde hij een beeldje van een wagemaker. Enkele ge restaureerde rijtuigen, waaronder een Baronchette, stonden in de feesthal opgesteld. Nieuwe Tonge 8.00 uur: Vlaggen uit!! Nieuwe Tonge wordt één vlaggenzee. 9.30 uur: Muziekvereniging Apollo marst langs de o.b.s. en de Ch.b.s. naar „Ons Dorpshuis". De schoolkinderen halen een ballon op in de Brandweerkazerne. Tijdens de aubade zullen de ballon nen op een teken de lucht ingaan voor de wedstrijd. 9.15 uur: Aubade. De burgemeester, wethouders en echtgenoten, en het oranjecomité verwachten u in grote getale. 10.00 uur: Na de aubade kunt u rich ting Kerkring. De kramenmarkt zal u ongetwijfeld weer boeien. Muziek, spel, handel, kunst enz. 11.00 uur: Optreden van de dwerg clown JOJO op de wagen van het Rad van Avontuur (brandweer). Voor jong en oud. 14.00 uur: Musical. In „Ons Dorpshuis" wordt de Musi cal „Vakantie" opgevoerd door Jong Apollo". 17.00 uur: Ballonvaart. Bauknecht Nederland zal een Hete luchtballon laten opstijgen vanaf het oude sportveld aan de Julianastraat. 18.15 uur: „ApoUo" marst vanaf „Ons Dorpshuis" eindigend in de Kerk ring. Alwaar de majorettes hun kunnen aan u willen tonen. 19.30 uur: Spelen aan de Kerkring! Weer is er een zeephelling; nu een opblaasbare, voorkomt blessures. U kunt zich per team (2 personen) ter plaatse opgeven. Wij hebben Walk mans voor de winnaars. 20.15 uur: Lampionoptocht vanuit de Kerkring. Er wordt gelegenheid aan de verenigingen gegeven zich in teamverband direkt achter de mu ziek aan te sluiten. Teneinde u als vereniging te profileren! 21.30 uur: Kampvuur aan de Juliana straat! De muziek zal enkele nummers ten gehore brengen. Monique Buys zal door een goede geluidsinstallatie u enkele liedjes laten horen. Zij begeleidt zichzelf op de gitaar. Het Nederlands Bijbel Genootschap hoopt di tjaar zijn 175-jarig bestaan te mogen vieren. In het kader van die viering is op vrijdag 17 maart in de Nieuwe Kerk van Amster dam een feestelijk herdenkingsbijeen komst gehouden. Als bijzondere jubileumuitgave ver schijnt binnenkort de z.g. „Startbijbel", een keuze uit het oude en het nieuwe tes tament vertaald uit de grondtalen in eenvoudig Nederlands. Door deze ver taling kan o.a. in de godsdienstlessen op basisscholen de bijbeltekst door de kin deren worden gelezen in een vertaling, die aan hun leesniveau is aangepast. Tevens zal in de reeks NBG-hoofd- stukken een jubileumboekje worden gepubliceerd dat de titel krijgt „Binnen ieders bereik". Het geeft een beeld van een aantal aspekten van bijbelwerk in de laatste twee eeuwen. Op vrijdag 16 en zaterdag 17 juni stelt het N.B.G. zich voor in Haarlem „open huis" te houden. In de gebouwen zullen dan kleine exposities ingericht zijn van interessant historisch materiaal. Om meer mensen bij het bijbelwerk te betrekken is van 10 t/m 14 april een lan delijke ledenwerfaktie georganiseerd waaraan honderden plaatselijke NBG- Dirksland heeft zijn omleidingsweg, die de gemeente zal verlossen van het doorgaande verkeer door de kom. Gedeputeerde Jansen en burgemees ter Oversier van Dirksland zullen de omleidingsweg op donderdag 27 april ofHcieel in gebruik stellen, waarna deze ook direct voor het verkeer wordt opengesteld. De laatste fase van de werkzaamheden die nu is afgerond nam elf maanden in beslag en omvatte de bouw van een brug over de haven van Dirksland, het plaat selijk verleggen van de Oost- en Westha- vendijk, de aanleg van een verbindings weg tussen de Onwaardsedijk en de Oosthavendijk en het aanbrengen van een verharding hierop. afdelingen en kerken meewerkten. Toen zijn duizenden mensen, die nog geen lid zijn van het Nederlands Bijbel Genoot schap persoonlijk uitgenoidigd dit te worden. Wanneer u tot de niet-leden zou beho ren, behoeft u overigens niet te wachten met u als lid aan te melden. Het adres is postbus 620 te Haariem. De jaarlijkse contributie bedraagt minimaal 12,50. Ooitgensplaat 8.00 uur: Klokluiden. Een ieder wordt verzocht om de vlag uit te steken met Oranje wimpel. 8.02 uur: Reveille. Leden van de muziekvereniging U.D.I. blazen de reveille op de toren. 8.30 uur: Vlaghijsen. Bestuursleden van de Oranjevereni ging zullen de vlag hijsen bij het bejaardenkomplex in de Marijke- straat. 8.45 uur: Onder begeleiding van het Burg. W. M. van der Harst Tamboer en Trompetterkorps vertrekken de schoolkinderen naar het gemeente huis. 9.00 uur: Aubade. 9.20 uur: Onder begeleiding van het burg. W. M. van der Harst Tamboer en Trompetterkorps vertrekken de schoolkinderen, groepen 1 t/m 6 naar het sportveld. 9.30 uur: Kinderspelen, groepen 1 t/m 6. De kinderspelen vinden plaats op het sportveld. De groepen 1 en 2 hebben hun eigen veld en spelen in een cirkelvorm. De groepen 3 t/m 6 spelen in een U- vorm en steeds kampen er twee ploe gen op een zelfde spel. 9.45 uur: Speurtocht door het dorp voor de groepen 7 en 8. Vooreen goed verloop van de kinderspe len is er veel hulp nodig. Via de scholen werden de ouders reeds gevraagd hun medewerking te verlenen maar als u, als grootouders of gewoon als belangstel lende, er plezier in heeft om kinderen gezellig bezig te houden geef u dan op bij een van de scholen. Uw hulp stellen wij zeer op prijs. Mede namens de kinderen bedanken wij de Rabobank voor haar geweldige steun. 14.3 uur: Zeskamp. Dit spel zal plaats vinden op het sportveld. Verschillende groepen, bijeen ge bracht door verenigingen en bedrij ven, zullen zich meten, in een spor tieve strijd, om de eerste plaats. 17.00 uur: Muziek in de kantine van O.F.B. In samenwerking met de v.v. O.F.B, contracteerden wij een geweldige band. U kunt van hun muziek genie ten tot laat in de avond. De muziek wordt verzorgd door de driemans formatie „Granitis". De toegang is gratis! 20.45 uur: Lampionoptocht. Het burg. W. M. van der Harst Tamboer- en Trompetterkorps zal ook hieraan haar medewerking ver lenen. Verzamelen en start bij 't Centrum aan de Van Weelstraat. Wijkgroep „M'harnis-Zuid" op het Rubensplein te Middelhamis 13.00 uur: Opening met demonstratie jazz-ballet. 13.30 uur; Start ouderwetse spelletjes voor de kinderen en straattekenen. Gratis. 15.00 uur: Play-back wedstrijd, gratis. 16.00 uur: Demonstratie door de Poli tiehondenver. „de Halve Maan". De muzikale omlijsting is in handen van 2 ervaren D.J.'s. Rond het plein staan enkele kramen o.a. een rommelkraam. Ook is er gelegen heid voor de kinderen om zich te laten schminken. Er zal plaats gemaakt worden voor kin deren die zelf wat speelgoed e.d. willen verkopen, wel zelf een kleedje mee brengen. Het avondprogramma is als volgt: 19.30-21.30 uur: Oranje-disco voor de jeugd in het buurthuis „Pippeloen- tje". Kastanjelaan 3, Middelharnis. Entree 1,50. 21.00-22.00 uur: Lampionoptocht door de wijk „Middelharnis-Zuid" (lam pions zijn 's middags te koop op het plein). Bij heel slecht weer is er een alternatief programma in het buurthuis „Pippe- loentje". Kastanjelaan 3, Middelhamis. Wijkver. „de Zwaluw", Sommelsdijk 12.45 uur: Opstellen versierde fietsen en karren op de Koekoek, (de dood lopende weg bij de school). 13.30 uur: Optreden Somi Girls. 14.00 uur: Aanvang kinderspelen op het veld bij het wijkgebouw. 15.15 uur: Begin rad van avontuur. 15.30 uur: Demonstratie Karate, 16.30 uur: De miep-miepshow. 17.00 uur: Ballonnensteekspel. 17.45 uur: Rad van avontuur. 18.00 uur. Playback-wedstrijd voor de jeugd maar ook voor volwassenen. Tijdens jury-beraad rad van avon tuur. 20.00 uur: Afsluiting van de dag. Verder staan er die dag op het grasveld een aantal kramen opgesteld met iets te eten of te drinken, ballengooien, touw- tjetrekken enz. enz. Middelhamis Voetbalvereniging Flakkee organiseert groot oranjefeest: Na een onderbreking van een jaar is het grote oranjefeest op Concordia weer terug. De Voetbalvereniging is er op nieuw in geslaagd een attraktief pro gramma samen te stellen. Een belangrijk onderdeel daarbij is de Zeskamp. Een spel waar jong en oud aan deelne men en waar voor iedereen veel plezier aan te beleven is. Om 14.00 uur start de Zeskamp voor Junioren. Hieraan zullen deelnemen teams van Intermezzo, B-C- D junioren van Flakkee. Een team bestaat uit 8 spelers en een leider. Na de junioren is het de beurt aan de senioren. Vanaf 16.00 uur tot ongeveer 18.00 uur strijden de teams van: Inter mezzo, Postduivenven, Emgo, Chauf feursver., Good-Luck, Rabobank, Her- nesseroord. Noorderglas, Tennisver. en Flakkee, om de overwinning. Direct aansluitend is er een optreden van de Somi Girls. Stad aan 't Haringvliet 9.00 uur: We beginnen de dag met een aubade op de Voorstraat m.m.v. Soli Deo Gloria. 9.30 uur: Kinderspelen op de Voor straat. 10.30 uur: Poppenkast voor de peuters en de kinderen van groep 1 t/m 4 van de basisschool, in 't Trefpunt. 11.30 uur: Ballonnen oplaten en de brandweerspelen voor alle kinderen op de parkeerplaats achter 't Tref punt. 12.30-14.00 uur: Pauze. 14.00 uur: Behendigheidswedstrijd voor auto's bij de haven. 16.30 uur: Gekostumeerd voetbal op het voetbalveld. Opgave voor deze spelen kan voor koninginnedag bij een van de bestuurs leden of op de dag zelf 's morgens voor 11.00 uur!! 18.00-19.00 uur: Pauze. 19.00 uur: Playbackwedstrijd op de Voorstraat. 20.30 uur: Concert van Sempre Cres cendo. Aansluitend aan het concert is er weer de lampionnenoptocht. Vertrek vanaf de Voorstraat. Wegens groot succes is er voor de kinde ren weer een luchtkussenü De omleidingsweg is twee kilometer lang en 7,2 meter breed. Hij bestaat uit twee rijstroken. Het projekt heeft in totaal ruim 7 miljoen gulden gekost. Beeldende kunst Met het oog op de landschappelijke inpassing is de beeldend kunstenaar Lucien den Arend gevraagd vanuit de beeldende kunst een bijdrage te leveren aan de vormgeving van de omleiding Dirksland en de in 1985 verbeterde Eer ste Staverseweg. De zichtbare gevolgen van zijn adviezen zijn: - een aarden kegel in de bocht van de Eerste Staverseweg bij Middelharnis; (De uitvoering hiervan is overigens nog onzeker in afwachting van een Arob-beroep bij de Raad van State tegen de aanleg van de kegel) - twee aarden bolsegmenten bij de aan sluiting van de Dorpsweg; - de doorsnijding van de Onwaardse dijk met twee betonnen platen; - een brug over de haven, bestaande uit zeer elementaire vormen, namelijk drie strakke, rechthoekige betonnen platen; - coulissenbeplanting van populieren tussen de haven en de Staakweg; - een vierkant van populieren bij de Staakweg. Verder heeft Lucien den Arend geadvi seerd bij het ontwerp van de geluid- schermen bij de Dorpsweg te Sommels dijk die nog aangebracht worden mssen de bestaande gedeelten geluidwal. Goedereede 9.00 uur: Klokgelui. Een ieder wordt verzocht de vlag uit te steken. Een prijs wordt verioot onder degenen die de vlag uitsteken. 9.45 uur: Ochtendgebeuren ter gele genheid van het bezoek van H.M. Koningin Beatrix en gevolg aan Goe dereede. Nadere gegevens hierover staan in het speciale, door de Ge meente uitgegeven boekje. 11.00-12.00 uur: Concert Kon. Fanfare „Apollo" en diverse aktiviteiten op en in de Haven. 14.30 uur: Zeskamp. De ploegen wor den met Joker omstreeks 14.00 uur verwacht bij de muziektent op de Markt, zodat de spelen om 14.30 uur kunnen beginnen. 18.00 uur: Prijsuitreiking diverse akti viteiten. 19.30 uur: Concert Kon. Fanfare „ApoUo". 20.30 uur: Optreden majorettenpelo- ton „Voome en Putten". 20.50 uur: Sluiting door de voorzitter. 21.00 uur: Lampionontocht m.m.v. Kon. Fanfare „Apollo" en de Majo- retten en Drumband „Voorne en Putten". Melissant 8.00 uur: Uitsteken van de vlaggen. 9.30 uur: Kinderspelen op de Voor straat. Koffie en TV-uitzending van Konin gin in Goedereede voor alle bejaar den, in het zaaltje van het bejaar dencentrum. 11.30 uur: Aubade wordt in ontvangst genomen door burgemeester C. Over sier. Muzikale medewerking „Tot Nut en Genoegen" uit Melissant. Pauze 13.30 uur: Optocht achter Muziekver eniging „Amicitia" uit Dirksland van versierde fietsjes, en van verklede kinderen en deelnemers Zeskamp. 14.30 uur: Zeskamp op de Voorstraat. Met muziek van de Boerenkapel „Tot Nut en Genoegen". 17.30 uur: Einde van de Zeskamp. Pauze 19.00 uur: Oranjefeest en Prijsuitrei king in Melishof. Muzikale mede werking van „Decibell Road Show" uit Rozenburg. Prijsuitreiking kinderen19.30 uur Prijsuitreiking zeskamp20.00 uur Verlofing20.30 uur 21.00 uur: Lampionoptocht met mede werkingvan Muziekvereniging „Sem pre Crescendo" uit Hellevoetsluis. Start en finish bij „Melishof'. 22.00 uur: Vuurpijlen na afloop van de lampionoptocht zullen een feestelijk einde maken aan het buitengebeu- ren. 23.30 uur: Einde van het Oranjefeest. Dirksland 9.00 uur: Vertrek vanaf „De Schakel" met muziekvereniging Amicitia en ophalen van de schoolkinderen. 9.30 uur: Aubade voor het gemeente huis. 13.00 uur: Fiets'm d'r in! Of erover, als het lukt. Op de fiets over de Boezem! Iedereen die de overtocht op een liefst ver sierde fiets wil maken, kan zich opge ven bij de secretaris, mevrouw Knöps, Molenzicht 6. tel. 3018. 15.00 uur: Autopuzzelrit. Inschrijven bij het sportcomplex De Gooye vanaf 14.30 uur. Na afloop uit slag en prijsuitreiking in „De Scha kel". „De Schakel" is open vanaf 15.00 uur. 21.00 uur: Lampioenoptocht. Vertrek vanaf de sporthal. Route: Bloemendaal, B. C. Zaaijeriaan, Prins Bernhardlaan, Secr. Rooylaan, Wilhelminalaan, B. C. Zaaijeriaan, Beatrixlaan, Irenelaan, Ring, Achter dorp, Winterstraat, Voorstraat. 22.00 uur: Afsluiting Koninginnedag 1989 op de Voorstraat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6