EiüvriDEii-riiEmi/s Werkloosheidscijfers op Goeree Overflalclcee lijjcen geflatteerd Volop drukte op akkers KMEirraMBomxiiS Geregistreerde werkzoekenden exframarkf Extramarkten houden kanskaartenaktie! Interessante gedachtenwisseling op bijeenkomst Vereniging van Bedrijven De bus op Koninginnedag In Goedereede 2e Blad DINSDAG 25 APRIL 1989 No. 5794 Donderdagavond, op uitnodiging van de Ver. van Bedrijven Goeree Over- flaklcee refererend over „de economische ontwikkelingen op Goeree Over- flakkee" hebben de 4 eilandelijke burgemeesters niet nadrukkelijk voor al leen maar de eigen parochie gepreekt, integendeel zelfs. „De tijd dat elke gemeente over een industrieterrein móést beschikken ligt achter ons", was een uitspraak van burg. van Velzen van Goedereede die een unanieme colle giale instemming vond. 't Was evenwel onduidelijk of de erkenning op eco nomisch terrein meer samen te moeten doen spontaan is gegroeid óf dat het een vrucht is van burg. van Velzens' vaststelling dat de individuele gemeen ten door schade en schande wijs zijn geworden.... Dat laatste lijkt het meest aannemelijk. Als molenstenen hebben sommige in dustrieterreinen de gemeenten om de hals gehangen, met steeds meer rente- verliezen bezwaard. Gedeputeerde Sta ten zien dan ook liever industrieterrei nen met een meer regionale funktie; de terreinen te Oude Tonge, Middelharnis en Stellendam dragen dat predikaat; met name op deze terreinen zouden zich bedrijven van buiten de regio kunnen vestigen. „Nuchter beschouwen" De burgemeesters die in hun visie de meningen van hun gemeentebesturen vertolkten waren eenparig in de nadruk die werd gelegd op de zorg voor „eigen" bedrijven die zich dikwijls ter verdere ontplooiing, naar het bedrijventerrein willen verplaatsen. „Want laten we nuchter zijn".... zo verklaarde burg. van Velzen: „voor bedrijven van buiten onze regio lig gen terreinen in Spijkenisse en Ba- rendrecht gunstiger. Hoe mooi onze omgeving ook is, anderen verkiezen niet in een dorp-, maar bij grotere woon- en winkelgebieden te wonen en dat weegt mee wanneer een nieu we plaats van vestiging wordt ge zocht". Spr. waarschuwde er dan ook tegen als gemeenten t.a.v. het aantrekken van bedrijven van elders „hoogstandjes" uit te balen. Zomin als het Voorne-Putten lukt zal het Goeree Overflakkee kunnen lukken al zijn ingezetenen werkgelegenheid te bieden, maar wél acht dhr. van Velzen het zaak aan de eigen bedrijven voort durend aandacht te besteden en ze voor al niet te zwaar te belasten. Goedereede werkt aan de stichting van een bedrijfs gebouw voor de kleinhandel in vis en visprodukten en er wordt gedacht aan de stichting van een - machinaal - pelcen- trum voor het pellen van Stellendamse garnalen, voorbeeld van wat burg. van Velzen als vereiste ziet; het stimulerend optreden t.o.v. het plaatselijk midden- en kleinbedrijf. Ook de gemeente Dirksland blijft daar niet in achter, al moest burg. Oversier dan ook klagen over de weinige ruimte die Dirksland in het Streekplan gegeven wordt. Uitbreiding mag nauwelijks wor den gepleegd waarom het een zaak van consolideren is, wat de gemeente overi gens niet belet mee te werken aan de ver sterking van de positie van de plaatselij ke bedrijven. Aan bedrijven met een ontoereikende huisvesting wordt, wan neer zij zich wensen te verplaatsen, hulp „op maat" gegeven. De gemeente over weegt vanaf de vestiging van garage Gijs van Dongen richting watertoren uitbrei ding te geven aan bedrijfsvestigingsmo gelijkheden en nü al is daar een „verbij sterende" belangstelling voor geconsta teerd. Overigens was dhr. Oversier het ermee eens dat het minder belangrijk is in welke gemeente nieuwe bedrijven zich vestigen als ze maar naar Goeree Overflakkee komen.... „....eigenlijk zouden we als gemeen ten iemand moeten hebben die een persoonlijke acquisitie pleegt", vond dhr. Oversier: „een vent die alsmaar onderweg moet zijn en die we op Flakkee niet willen zien". Dhr. Oversier acht het voorts noodzake lijk dat er door de gemeenten samen een economisch beleid voor Goeree Over flakkee wordt geformuleerd. Het kan toch niet anders zijn dan dat de ligging van Goeree Overflakkee zó dicht bij gro te industriële gebieden zijn uitstraling naar het eiland moet hebjjen. Nü kansen aangeven Nu de nieuwe versie van het Streekplan zijn vaststelling nadert vindt burg. de Vos van Oostflakkee het de hoogste tijd zich als eilandelijke gemeentebesturen en bedrijven op economisch gebied te manifesteren en GS ontwikkelingskan sen aan te geven tegelijkertijd met het verzoek belemmeringen die die kansen zouden hinderen weg te nemen. De eco nomische infrastructuur behoeft drin gend verbetering tot het bereiken waar van de sterke punten, die er evengoed zijn, dienen te worden uitgebuit. Er zijn arbeidskrachten, er is natuur, landschap en water, goede verbindingen, voortref felijke culturele voorzieningen, een goed winkelbestand en prima onder wijsmogelijkheden. De betrekkelijke naamsonbekendheid van Goeree Overflakkee werd door dhr. de Vos een handicap genoemd en zijn advies, zoals door de gemeente Oost flakkee gepraktiseerd, is constant aan dacht aan de promoting van het eiland te besteden. Als enige eilandelijke gemeente neemt Oostflakkee deel aan de bedrijfspresen tatie in Rijnmond en binnenkort hoopt dhr. de Vos over de vruchten daarvan mededeling te kunnen doen. Voor Oost flakkee lijkt de ligging aan de Rijksweg N59 van groot belang te zullen zijn voor al nu de vaste oeververbinding over/ door de Westerschelde in principe in het verlengde daarvan is geprojekteerd. „Samenwerking in de regio is nood zakelijk", propageerde dhr. de Vos; Uit de april-opgave van het Ar beidsbureau blijkt het zogeheten „bemiddelingsbestand zonder baan" met 95 gedaald te zijn. Als werkzoekend staan ingeschre ven o.a.: 89 metaalbewerkers, 190 bouwvakkers, 75 losse arbeiders, 64 medewerkers alg. dienst en bij de vrouwen o.a.: 68 uit het han delspersoneel, 19 horecaperso- neel, 83 kantoorpersoneel, 15 on derwijskundig personeel, 73 Soc. geneeskundig personeel, 22 huis houdelijk personeel, 32 losse ar beidsters en 27 uit overige be roepen. „de gemeenten moeten hun eigen be langstelling opzij durven zetten. Mis schien moeten we het nu jammer vin den dat in de zestiger jaren op Goeree Overflakkee niet gekozen is voor de vorming van één gemeente. De 4 die er nu zijn zijn in wezen te groot voor tafellaken en te klein voor servet". De zorg voor een goede infrastructuur achtte burg. Sleurink van Middelharnis van het grootste belang om voor bedrij ven als plaats van vestiging een interes sante te zijn. De gemeente Middelharnis probeert daar alles aan te doen, met de verbetering van de bereikbaarheid van het industrieterrein „Oostplaat", met de aanwezigheid van de Douanevestiging en met het scheppen van die faciliteiten die het wonen en werken in Middelhar nis aangenaam maken, o.a. in de sfeer van het woonklimaat en de zorg voor soc. culturele en recreatieve voorzienin gen. Zeker ook voor goede onderwijs mogelijkheden. Het leek mevr. Sleurink toe dat de 4 ge meenten samen de mogelijkheden van Goeree-Overflakkee moeten promoten waarin de een de ander aanvult. Als we samen, bestuurders en bedrijven, de handen uit de mouwen steken is Goeree Overflakkee een eiland met toekomst en met perspektief...!" verzekerde Middel harnis' burgemeester. Mevr. Sleurink had bedacht hoe de bedrijven bij het verder bekend ma ken van Goeree Overflakkee zouden kunnen helpen. Vooral dacht ze daar bij aan de vele tientallen flakkeese vrachtwagencombinaties die dage lijks door Europa zwerven. Als die nou eens allemaal een logo van Goe ree Overflakkee zouden voeren?" overwoog ze. Twijfels aan werkloosheidscijfers Op de gehoorde burgemeesterlijke be schouwingen is, vanuit de ca. tachtig aanwezigen, een interessante discussie voortgekomen. Vooral door de vraag van dhr. v. d. Jagt (dir. Warnink) wat de consequenties voor de flakkeese ar beidsmarkt zouden zijn wanneer zich een bedrijf zou vestigen dat 150 arbeids plaatsen biedt. Overigens ontkende dhr. v. d. Jagt dat die vraagstelling een louter hypothetische zou zijn; het gaat - ver klaarde hij nader - om een Amerikaan se veredelingsbedrijf, een investering van een miljoen en een terreinbehoefte van 2 ha. Uit de beantwoording leek het dat - de hoge werkloosheidscijfers ten spijt-niet zomaar op voldoende personeel gere kend kan worden. De beheerster van uit zendbureau Dactylo verzekerde althans urenlang te hebben moeten telefoneren om één ongeschoolde vrl. werkkracht aan te kunnen trekken. Dhr. van Leeu wen (den Hertog) voegde daaraan toe dat ook bij den Hertog de personeels voorziening het grootste probleem is, Goeree Overflakkee biedt te weinig mid denkader en produktiepersoneel, was zijn conclusie. In april zijn de meeste akkerbouwers volop aan het werk op hun akkers. Het is de maand waarin de suikerbieten en de snijmaïs worden gezaaid en de aardappels worden gepoot. Er zijn ongeveer 15.000 akkerbouwers in ons land. Zo gauw de grond voldoende droog is, wordt de akker vlak gemaakt en worden de kluiten verkruimeld. Vaak gebeurt dit met een eg, een soort hark achter de trekker. De akkerbouwers gebruiken zaaizaad en pootgoed dat op kwaliteit is gecontroleerd door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst. Alleen gezond uitgangsmateriaal geeft een gezonde plant en een goede oogst. Het zaaien van sui kerbieten en snijmaïs en het poten van aardappels gebeurt machinaal. Speciale zaai- en pootmachines zor gen ervoor dat de zaden en pootaardappels op de juiste afstand in de rij komen te liggen. Later in het jaar kan de akkerbouwer met de trekker en andere machines tussen de rijen planten doorrijden om het gewas te verzorgen. Dit voorjaar zal ongeveer 123.000 hectare suikerbieten worden ingezaaid. In 1988 werd 195.000 hectare snijmaïs ingezaaid. De suikerbieten zijn de grondstof voor de sui kerindustrie, de snijmaïsplanten worden verhakseld en dienen als veevoer. Na de granen en de snijmaïs nemen de aardappels de derde plaats in bij de akkerbouwgewassen: ongeveer 160.000 hectare in 1988. De geoogste aardappels dienen voor consumptie (als gewone aardappel of verwerkt tot chips of frites), als pootaardappels voor het volgend jaar of ze worden in fabrieken verwerkt tot onder meer zetmeel. Weliswaar meenden de burgemeesters dat een in vestiging geïnteresseerd be drijf zeker moet komen praten, al werd bij ondernemers als Warnink en den Hertog de vrees geproefd dat de vraag naar 150 werknemers personeel bij hén weg zou kunnen halen, een „beducht heid" die door burg. de Vos van Oost flakkee hardop werd uitgesproken. Dhr. V. d. Jagt stemde daar inderdaad mee in, zijns inziens zou de vestiging van een bedrijf als door hem genoemd de personeelsvoorziening in andere be drijven verstoren. Overigens is het werk loosheidscijfer in Middelharnis 6,3%, in Dirksland 7%, in Oostflakkee 9% en in Goedereede 5%. Het was de vraag van dhr. v. d. Jagt aan de voorz. van de Ver. van Bedrijven Goe ree Overflakkee, dhr. L. Tamboer Jr., met het Arbeidsbureau tot een zo nauw keurig mogelijke opgave van het be schikbare arbeidspotentieel op Goeree Overflakkee te komen. Die lijkt minder dan verondersteld. Dhr. van Leeuwen van den Hertog beweerde zelfs dat het juist daarom de vraag zou zijn of den Hertog op Goeree Overflakkee geves tigd zou worden als nu nog een plaats van vestiging moest worden gezocht. Recreatie Een vraag m.b.t. de recreatieve ontwik kelingen - die immers ook sterk aan het economisch welzijn van Goeree Over flakkee kan bijdragen - lokte gemeente bestuurlijk commentaar uit op de futu ristische veronderstelling dat het Grevelingengebied in het jaar 2000 de speelvijver van de Randstad zal zijn. Niet als het aan de flakkeese gemeente besturen ligt, zo werd uit de beantwoor ding duidelijk. Op 29 april viert de koningin haar ver jaardag en bezoekt daarbij Goedereede. In verband met de te verwachten drukte zullen extra bussen worden ingezet. Overigens is de dienstregeling als op zaterdag. Om de verkeersdrukte te beperken wordt het gebruik van de bus aanbevo len en gestimuleerd. De heenreis kost van Stellendam en van Ouddorp twee strippen en overigens geldt het gewone tarief maar de terugreis naar alle plaat sen op Goeree Overflakkee is gratis. Hoewel veel toeschouwers van de bus gebruik zullen maken, zal een deel kie zen voor de eigen auto. De parkeergele genheid rond Goedereede is beperkt. Zodra de parkeerplaatsen rond Goede reede vol zijn, zal er bij de Visafslag in Stellendam en in Ouddorp geparkeerd kunnen worden. Van hieruit zullen de automobilisten per bus naar Goede reede worden vervoerd. Ook voor hen geldt dat zij voor de heenreis moeten betalen en dat de terugreis gratis is. Goedereede is „vol", maar burg. van Vel zen verklaarde zich graag bereid met de overige eilandelijke gemeenten mee te denken over uitbreiding van hun recrea tiemogelijkheden. Burg. de Vos van Oostflakkee benadrukte de Oostflak- keese recreatiegebieden zeker niet als een speelvijver te willen zien; wel is het gemeentebestuur van Oostflakkee be reid tot een gepaste uitbreiding, zij het evenwel met behoud van de natuurlijke waarden en het beschermen van de agrarische belangen. SINT ANNALAND Extra kerkdienst Voor de Gerefor meerde Gemeente van Sint Annaland hoopt D.V. op donderdag 27 april a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor te gaan in de Dienst des Woords ds. H. Paul uit H. I. Ambacht. Winkeliers welke samenwerken onder de naam EXTRAMARKT, houden de komende drie weken een kanskaarten aktie. Op Goeree-Overflakkee zijn dat EXTRA- MARKT GOEREE te Goedereede en EXTRAMARKT MACKLOET te Nieu we Tonge. Bij elke 10,00 aan boodschappen ont vangt de klant een kaartje met drie vak jes, welke geopend moeten worden. Zijn in alle drie de vakjes dezelfde produkten afgebeeld, dan krijgt de klant het afge beelde artikel geheel GRATIS o.a. wijn, ontbijtkoek, limonade, keukenrollen, pinda's, enz. Met deze aktie willen de EXTRA- MARKTEN hun eigen merk „TOP" kwaliteit geheten onder de aandacht van het publiek brengen als goede kwaliteit voor een lagere prijs dan een merk artikel. Dus misschien voor velen de komende weken GRATIS kennis maken met het eigen merk. VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 54 - Vaders ogen weken langzaam open, maar ze vielen dadelijk weer dicht. „Bi' je zoa moe?".... vroeg moeder nog eens. Hij schudde ontkennend het hoofd. Over zijn vermoeide gezicht lag een trek van berusting. Voorzichtig droegen ze hem op bed. Opoe stutte zijn voeten, die zwaar afhingen. Ze hielp hem toe dekken, samen met moeder. „Lei je noe lekker?".... informeerde opoe. Vader lag stil, zijn adem ging moeilijk, de dekens gingen er van op en neer. De oude vrouw stopte hier en daar nog een afhan gende punt van de dekens bij. „Je zal hier wel lek kerder legge as gunter in dat hok", begon ze weer. „O, a'k daer om begin te dienken, dan ken 'k die Burgemeester de oagen wel uut z'n kop kraauwe.... en dienk leelijken Woeker-Maert". „Lae m'n noe een beetje zachtjes doeë".... waar schuwde Sien d'r vader. „Ik zou de bedsteedeur tjes mar een beetje anzette".... Maar opoe was voor geen reden vatbaar. „Lei je noe nie lekker, Kees?".... hield ze vol. Een ogenblik gingen vaders ogen open. Hij knikte bijna onmerkbaar. Uit zijn borst kwam een ver moeid gekreun. „EUè, zet noe de deurtjes een beetje an", drong moeder. „Hie is verslete, dat ke'je wel zieë", zei ze tegen Sien d'r vader. „Och, nee, 't is nog niks, oor, welneent".... En ze zuchtte moedeloos. De oude vrouw greep de bedsteedeuren beet alsof ze die dicht wilde doen. Ze aarzelde nog. Dan ineens bukte ze zich weer in de bedstee en ze zei: „Noe mo 'k je nog es één dieng zegge. Kees. En dat is, datje noe voortaen wel es wat aores tegen m'n zal doeë, eh, as datje tot dusvaorre gedaen heit.... foei, 't heit geen daglicht magge zieë".... Vaders ogen schrokken wijd open, hij keek opoe aan met een droeve blik. „Jae".... zei ze, nog altijd met de bedsteedeuren in haar handen. Ze wou nog meer zeggen, maar Lena riep ineens: „Daer hei je den dokter, opoe".... „Nó", zei ze, zich driftig omkeerend, „lae mar komme". De kamerdeur ging open.... Dien eigen avond nog zagen ze dat het niet goed ging met vader. Kort nadat hij thuis gekomen was begon het al. Eerst klaagde hij, dat hij zo moe was, zo vreselijk moe. En hij had zo'n dorst en het hamerde zo in zijn hoofd.... en telkens legde hij zijn hand op zijn borst alsof hij voelen wou of het daar nog wel klopte.... Toen Sien d'r vader 's middags nog even kwam kijken zei Piet tegen hem: „'t Gae niet erg, oor, 't overbriengen heit 'n toch harder angepakt as da' m'n wel dochte". En daar waren ze het allemaal mee eens. Maar als vader eens wat uitgerust was dan zou het weer wel beter gaan.... Hun hoop werd niet vervuld, het werd niet beter. In de loop van de avond kreeg vader telkens hevige benauwdheden en dan dachten ze elke keer, dat hij er in blijven zou. Dan werd zijn bleek gezicht zo akelig paars en dan greep hij moeders hand beet en hij riep zo angstig: „Oeh Seeltje.... oeh Seeltje.... dat komt er niet".... en hij schudde zo triestig met zijn zieke hoofd. Elke keer als vader het zo benauwd had wou Piet om de dokter gaan, maar dan was hij bang om weg te lopen. Als vader intussen eens wat over kwam! En als het dan weer over was zei hij tegen moeder: „Me zoue 't toch nog mar es effen in motte zieë, misschien komt 'n uut z'n eige nog wel".... Er stond nog zo'n grote rekening te beta len, de dokter zei er wel niets van, maar ze durf den toch niet best.... De dokter kwam niet meer en om tien uur zei Piet: „Ik wachte nie langer, hie mo' nog effen komme, ik durve zoa de nacht niet an te doeën". En in het voorbijgaan vertelde hij het nog even bij Sien thuis. Ze keken er van op, want dat hadden ze toch niet gedacht. De dokter kwam dadelijk en moeder kreeg een standje van hem, dat hij niet eerder gehaald was. „Gaat het niet?" vroeg hij aan vader. „Och".... zei die, en hij nam verder geen notitie meer van hem. Hij scheen niet eens te merken, dat hij een inspuiting kreeg. „Wat dienk je er van, dokter?" vroeg moeder ang stig. Och, ze zag het eigenlijk wel, dat het niet goed ging, maar ze hoopte nog, dat hij haar bemoedi gen zou. En met ogen vol verwachting keek ze de dokter aan, die bij de tafel zijn instrumenten inpakte. De dokter haalde zijn schouders op: „Daar is nog geen dire kt gevaar", verklaarde hij. „Nee, 't kan nog wel terecht komen.... direkt gevaar is er nog niet".... Het gaf moeder weinig troost en opoe zei grim mig: „Azze juule zegge, dat er gevaer bie is, dan is het wel kwiet. Me hawe ons oagen noe niet in ons zak, oor".... Toen de dokter weg was viel moeder op een stoel neer bij het raam en met haar hoofd voorover op de tafel schreide ze bitter. „Oeh Kees, Kees.... zal dat noe het leste weze".... Opoe trok haar overeind. „Ellé", zei ze, „maek m'n noe oak niet van streek mit je geschreeuw.... Schreit er noe uut, toe.... 't Helpt ommers toch niks".... Op de tafel viel er een traan uit haar ogen, een klein nat plekje op het bruine tafelleertje.... Sien d'r vader kwam nog even kijken of hij niet helpen kon. Er was niets te doen, maar hij bleef toch zitten. Sien kwam ook nog met d'r moeder, en die bleven ook zitten. De kamer was er vol van. Af en toe werd er fluisterend wat gezegd, en opoe's harde stem sneed een enkele keer door de ang stige stilte. Dan keken ze weer voor zich, geduldig, alsof ze ergens op wachtten.... De bedsteedeuren stonden wijd open. Piet had een krant voor de lamp gehangen, zodat het licht niet in de bedstee komen kon. Vader lag nu zomaar stil. Zijn mond hing ver open, je kon de brokkelige tanden zien. Soms smekte hij met zijn droge lippen en dan gaf moeder hem met een lepeltje wat water. Toen de klok sloeg deed hij plotseling zijn ogen open. Zijn hand klemde zich beet aan de rand van de bedstee alsof hij zich overeind wou trek ken. Dan vroeg hij: „Hoe laet is 't?".... Het was nauwelijks verstaanbaar. (wordt vervolgd) t,^^if,jf,jf,jf,^if,jf,^:f,if,if,^:f,jf,if,if,^if.if.if.if.^^,^j^if,jf,jf.^if,if,^jf,if.^i^jf.,^jf.if.i^if.if.if.if.if.,f.i^if.]^^jf.if.^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5