EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Aktiel2=l Zuinig stoken: Warmc wccr zorgt voor laag gasverbruik Herinnering aan oorlogsoverledenen wordt levendig gehouden vanDron^elen 2^ Ook sportvissers vangstbeperking? Damvereniging Gereformeerde Kerk Ooitgensplaat 100 jaar Reünie „de Goede Ree'V„Samaritaan HET KIJKVENSTER 01870- 4844 veel en snelle verkopen! 14 mei 1889 14 mei 1989 Uitslag „Gevleugelde Vrienden" AKTIE ZUINIG STOKEN OUDDORP In het kader van de adoptie van het oorlogsmonument zal er op woensdag 26 april a.s. een plechtigheid plaats vinden bij het monument op de hoek Dorpsweg/Hazersweg. De leerlingen van de groepen 7 en 8 van beide basisscholen zullen een krans leggen, terwijl burgemeester G. van Vel zen van Goedereede de schooljeugd alsmede de genodigden en belangstel lenden zal toespreken. Werd in vorige jaren deze ceremonie opgeluisterd door aanwezigheid van vertegenwoordigers van de padvinderij (1987) en manschappen van het Marine Bewakings Korps te Ouddorp (1988), dit jaar zullen leden van de Nationale Reserve en de Bond van Wapenbroeders acte de presence geven. P.Y. „De Reisduif" „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant 3e Blad VRIJDAG 21 APRIL 1989 No. 5793 blik op kerk en samenleving - Het euthanasie-debat - Zorgvuldigheidseisen - Bedreigend Volgende week, om precies te zijn op donderdag 27 april, begint de Tweede Kamer aan het beslissende debat over de nieuwe „euthanasiewet" van de re- gering-Lubbers. In KOERS van 14 april trof ik een artikel aan van de Nijmeegse criminoloog Dr. C. J. C. Rutenfrans, overgenomen uit de aktiekrant van het Nederlandse artsenverbond. Omdat de zaak van zo groot gewicht is licht ik er graag enkele passages uit: „Het kabinetsvoorstel inzake eutha nasie, waarover de Tweede Kamer de komende weken gaat debatteren, getuigt van opportunisme, twee slachtigheid en grote onzorgvuldig heid. Opportunisme, omdat het enige oogmerk van het kabinet is hiermee een zo groot mogelijke meerderheid te krijgen in het parlement. Twee slachtigheid, omdat in het kabinets voorstel euthanasie wettelijk straf baar blijft, terwijl het plegen ervan in de praktijk straffeloos kan voort gaan. Zo worden zowel CDA als WD tevredengesteld. De huidige strafbaarstelling van euthanasie wordt slechts in zoverre gewijzigd, dat het strafmaximum wordt ver laagd van twaalf tot vier jaar ge vangenisstraf. De onzorgvuldigheid van het kabi netsvoorstel is hierin gelegen, dat de handhaving van de strafbaarstelling van euthanasie wordt ondermijnd door in de Wet op de Uitoefening van de Geneeskunst een aantal zorgvul digheidseisen op te nemen, waaraan artsen moeten voldoen, wanneer zij toch euthanasie plegen. Hoe kan men nog eerbied hebben voor een wetgever die zegt: „Euthanasie is ver boden, maar als u het toch doet, doe het dan goed". Het kabinet laat verder weten dat art sen die euthanasie hebben gepleegd en zich daarbij hebben gehouden aan de zorgvuldigheidseisen, een beroep kunnen doen op overmacht ter verontschuldiging van hun han delen. Dit is ordinaire windhandel. Immers, iedereen die zich voor de rechter moet verdedigen wegens het plegen van welk strafbaar feit dan ook, kan een beroep doen op over macht. De euthanaserende arts wordt hier een mogelijkheid geboden die allang voor iedereen openstaat. Het kabinet weet dit ook en voegt er haastig aan toe dat het voldoen aan de zorgvuldigheidseisen geen garan tie vormt dat de rechter het bestaan van overmacht aanwezig acht en de arts op grond daarvan zal ontslaan van rechtsvervolging. Het niet heb ben voldaan aan de zorgvuldigheids eisen garandeert overigens evenmin dat de rechter de arts wèl bestraft". Dr. Rutenfrans betoogt dan verder dat in 1987 bij de justitie 125 gevallen van euthanasie zijn gemeld, waarvan slechts in twee gevallen een strafrechterlijke vervolging heeft plaatsgehad. Dat geeft wel aan hoe het vervolgingsbeleid er in de toekomst uit zal zien! Zonder meer is een en ander bedreigend voor ernstig zieken, bejaarden en gehandicapten. Ook het argument van de voorstanders dat euthanasie slechts mag plaats vin den op grond van een weloverwogen verzoek of duurzaam verlangen van de patiënt wordt door Dr. Rutenfrans ont zenuwd. Het is namelijk altijd de vraag of het verzoek vrijwillig is gedaan. Dik wijls zijn de patiënten al een bepaalde richting ingestuurd of is zo'n verzoek het gevolg van gebrek aan verzorging, begeleiding en menselijk kontakt. Aan het slot van zijn zeer lezenswaardig artikel zegt Dr. Rutenfrans: „Tenslotte wil ik er nog op wijzen dat het plegen van euthanasie niet alleen gevaarlijk is omdat het een bedrei ging vormt voor de zwaksten in de samenleving, maar dat het boven dien in de grote meerderheid van de gevallen volstrekt onnodig is. Nog nooit heeft men beschikt over zo adaequate middelen tot pijnbestrij ding als tegenwoordig. Nog belangrijker is dat verpleegkun digen en artsen zeggen dat veel ver zoeken om euthanasie voortkomen uit eenzaamheid en wanhoop. Waar het in het euthanasie-debat werkelijk om gaat, is de vraag of wij onze samenleving laten regeren door een egoïstische yuppie-mentaliteit, en zieke, oude en gehandicapte mensen willen laten doden om „ervan af te zijn", of dat wij bereid zijn hen een goede verzorging te bieden en hun eenzaamheid te verlichten met de nodige liefde en aandacht". Ik zou nog graag veel meer citaten geven, maar dat laat de ruimte niet toe. We mogen in de komende week onze volksvertegenwoordigers wel extra ge denken in de voorbede. Ze dragen een geweldige verantwoordelijkheid! Waarnemer b.v. Op D.V. 14 mei 1989 is het precies hon derd jaar geleden dat de Gereformeerde Kerk te Ooitgensplaat is opgericht. Deze dag is PINKSTER-zondag. De gemeenteleden willen zaterdag 13 mei een grote bazaar houden in de loods aan de Noord-Achterweg. Op deze bazaar zal er ook een rommel markt zijn. De organisatie doet een beroep op de inwoners van Ooitgensplaat om hun overtollige spulletjes af te staan voor deze rommelmarkt, (geen meubels e.d.). Juist nu de tijd van de voorjaarsschoon maak komt u vast wel spulletjes tegen waar u toch niets meer mee doet maar die op de rommelmarkt verkocht kun nen worden. Op maandag- en dinsdagavond 24 en 25 april a.s. komen wij met een auto door het dorp om uw spullen op te halen. De opbrengst van deze bazaar is voor de helft, hoe kan het anders op PINKSTE REN, voor de ZENDING!!!! De andere helft zal worden gebruikt om ons ORGEL op te knappen. Voor telefonische informatie: bel gerust nummer 1930. ?9 99 Zowel het bejaardenoord „de Goede Ree" als het verpleeghuis „de Samari taan" te Sommelsdijk hopen zaterdag 3 juni i.v.m. hun resp. 35 en 12'/2 jarig bestaan een reünie voor alle oud-per- soneelsleden te houden. Het is het organiserend comité gelukt de meesten van hen persoonlijk aan te schrijven maar in een aantal gevallen zal dat schrijven mischien niet ontvan gen zijn. Ook dezen zijn uiteraard van harte welkom. Informatie over de reünie wordt graag verstrekt via tel.nr. 01870-2500. Om de jeugdige lijdertjes aan kinderleu- kemie het leven wat draaglijker te maken wordt momenteel de aktie 12=1 gehouden. Met de opbrengst er van wordden bakterievrije kamers gebouwd in de dr. Daniël den Hoedkliniek. Er worden in de aktie een aantal artike len te koop aangeboden, o.a. zilveren hangers a ƒ10,-, in goud a ƒ25,-. Reverknoopjes in zilver a 10,-, in goud a 25,-. Kettinkjes a 10,- en in goud ƒ25,-. Ze zijn verkrijgbaar bij de fam. Pikaart te Ouddorp, Oosterweg 16, 3253 BT, Tel. 01878-1327. In het maandblad laat het bestuur van de bootvisver. „Zuid West Nederland" de leden weten bezoek te hebben gehad van de AID, de Algemene Inspectie Dienst die inzage wilde hebben in de ledenlijst. Die werd vooralsnog gewei gerd, maar het bestuur voorziet dat er toch niet aan te ontkomen is. Het gaat nl. om de verkoop van vis door de sportvissers die daarmee een econo misch delict-, en zelfs een misdrijf ple gen. Het bestuur waarschuwt daarom hen die zich daaraan schuldig weten dat de Inspectie daaraan een einde wenst te maken. DIRKSLAND Uitslag Aalst. 89 km. 185 duiven. Ie duif 13.59 1987 m.p.m. N. H. V. d. Groef: 1,4; Mevr. IJzelenberg: 2,5,9,10,12,19,21,22,24,27,29; J. Rood- zant: 3, 15, 18, 25, 30, 31, 33, 37,40, 44; J. Kleynenberg: 6, 7, 8, 13, 32, 46; KI. de Jong: 11,17,38,42; L. S. v. d. Baan: 14,28, 39, 43; W. Nieuwland: 16, 20, 23, 41; D. Hameete: 26, 36; Comb, de Jong-Tiele- man: 34, 35, 45. 1 Oe tabel voor de week «n.- 10 april 1989 t.e.m. 16 april 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbrulk verbrulk 500 m= 9 m' 312 m' 600 m= 11 m= 375 m" 700 m= 13 m^ 440 m' 800 m' 15 m= 505 m= 900 m" 16 m» 567 m' 1000 m' 18 m' 631 m= 1100 m= 20 m= 697 m= 1200 m' 22 m' 761 m» 1300 m= 24 m= 824 m' 1400 m= 26 m» 885 m» 1500 m' 27 m' 952 m» 1600 m' 29 m' 1017 m' 1700 m' 31 m= 1076 m' 1800 m» 33 m= 1143 m' 1900 m' 35 m' 1205 m= 2000 m' 37 m^ 1274 m= 2200 m' 40 m' 1403 m= 2400 nn= 44 m» 1530 m' 2600 m' 48 m" 1659 m3 2800 m' 51 m= 1787 m» 3000 m' 55 m= 1961 m" 3500 m' 64 m= 2237 m= 4000 m' 73 m' 2558 m= 4500 m' 82 m' 2887 m' 5000 m' 91 m' 3203 m' 5500 m' 100 m' 3526 m' 6000 m' 109 m= 3851 m' Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur Iets boven nornnaal, de windsnelheid lag nagenoeg op het normale niveau. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW De afgelopen winterperiode is de buitentemperatuur hoger geweest dan wat volgens de statistieken nor maal is. Daardoor was er voor de ver warming minder brandstof nodig dan gemiddeld in deze periode ver stookt wordt. Iedereen profiteert daar van in de vorm van lagere energie kosten. Bij de aktie Zuinig Stoken bepalen de buitentemperaturen en de geme ten windsnelheid het streefverbruik. Als u elke week een verbruik met de meterstanden berekent dat gelijk is aan het streefverbruik bespaart u eigenlijk nog niets. Maar toch blijkt dan aan het eind van dit stooksei- zoen dat door het gunstige weerbeeld uw gasverbruik lager is dan in andere jaren. Heeft u minder verbruikt dan de wekelijkse streefverbruiken aange ven, dan heeft u echt bespaard. Besparingen kunt u bereiken door bijvoorbeeld te isoleren, met een nieuwe kachel of c.v.-ketel of door het aanpassen van uw manier van verwarmen. Sommige deelnemers aan de aktie Zuinig Stoken hebben opgemerkt dat zij regelmatig minder gas ver bruikten dan de streefverbruiken aangaven. Hier is de vrij hoge buiten temperatuur waarschijnlijk de oor zaak van. Bij de berekening van het streefverbruik gaan de energiebedrij ven er namelijk van uit dat men gaat stoken als het buiten kouder is dan 18° C. Echter bij aanhoudend hoge temperaturen gaan veel mensen pas verwarmen als de buitentemperatuur nog verder daalt. Ook wordt dan veel minder de slaapkamer verwarmd. Hierdoor bespaart men dan extra op het gasverbruik. Deze neiging om bij een lagere tem peratuur te gaan stoken heeft tot gevolg dat er af en toe een behoorlijk verschil kan zijn geweest tussen uw verbruik en de streefverbruiken in de tabel, die altijd op de stookgrens van 18° C zijn gebaseerd. I E.M GO w i_. ivi \j, v.^ NV ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Het initiatief tot deze jaarlijks terugke rende plechtigheid werd destijds geno men door de Stichting Februari 1941, die zich ten doel stelt het levend houden van de herinnering aan het verzet tijdens de bezetting door Nazi-Duitsland en de strijd die ter verkrijging van de bevrij ding in binnen- en buitenland is gele verd. Het onderwijzend personeel van de beide basisscholen geeft gestalte aan deze doelsteüing door jaarlijks enkele namen, die op het oorlogsmonument voorkomen onder de aandacht van de leerlingen te brengen. Dat zijn voor dit jaar de twee Ouddorpse militairen die in de meidagen 1940 hun leven gaven voor het Vaderland, t.w. Jacob Breen en Mar kus van 't Geloof „Mark had er een voorgevoel van dat er oorlog zou uitbreken", zegt zijn vrouw, de weduwe C. van 't Geloof-Boshoven. „De laatste keer dat hij thuis was met verlof had hij het er nog over om, als de Duitsers zouden komen, maar naar Engeland te vluchten. Maandag 6 mei 1940 vertrok hij 's morgens vroeg met de tram vanuit Ouddorp om zich weer bij zijn onderdeel, het 26e Regiment Infan terie te Cuyck in Noord-Brabant te voe gen. We hadden toen een herdershond. Bello, die altijd meeging naar het sta tion. Zo ook nu weer. Nadat afscheid was genomen en voor het laatst een groet was gewisseld zette het trammetje zich in beweging. Tot mijn verbazing rende Bello nog lange tijd al blaffend naast de tram mee, iets wat hij anders nooit deed! Begreep het dier instinctma tig dat dit een afscheid voor altijd zou zijn?" Vrijdags van diezelfde week sneuvelde M. van 't Geloof tijdens de verdediging van het Vaderland tegen de verraderlijk aanvallende Duitsers. In een uitvoerig relaas over het voorgevallene bij Cuyck, die 10e mei 1940 schrijft zijn sergeant: Donderdag 9 mei: 's avonds 23.30 uur schrok ik wakker, en dacht dat 't 0)vweer was, sliep weer in, en wordt om 24.00 uur gewekt, door m 'n sectiecommandant, hier van wist ik dat 't geen onweer was, maar de boomversperring aan de overkant van de Maas was in de lucht gevlogen. Direkt onze soldaten, die rust hadden in de kwartieren gewaarschuwd, dat ze zich gereed moesten maken. Er komt bericht, alles volledig bezetten. 3 uur kon ik m'n sectiecomman dant bericht sturen, alles volledig bezet. Ik heb toen m 'n sectiecommandant niet meer gezien, in verband dat hij zich ophield, bij kazemat 90, een heel eind van 95 vandaan. Ik kreeg als antwoord in orde: ben langs stellingen, kom zelf overtuigen. Wij hadden nog steeds geen defensief bevel gekregen. Terwijl er al heel wat vliegtuigen over ons heen waren gevlogen. Daar er geen telefoonverbinding was in onze kazemat, ben ik zelf naar commandant gefietst, om te horen wat er nu aan 't handje was. Hier kreeg ik 't bevel vuren, wij zijn in oorlog! Ik commandeerde mitrailleur klaar ma ken, patroon in de kamer, veiligheidsschuif omlaag, en de lege trommels die er nog waren te vullen. Toen kregen we vuur van overkant Maas. Vermoedelijk machienge- weren, 't waren korte stoten. Wij antwoord den direct 't vuur uit kazemat, dit was omstreeks 5.30 uur. Zo ging ongeveer een uur op en neer, toen wij plotseling 't fluiten hoorden van artille rievuur, omstreeks 6.15 uur, de strijd was in volle gang. Overal angstige gezichten, 'twas een lawaai dat horen en zien verging, kaze mat op kazemat wier buiten gevechtgesteld. 't Begon bij 90 en zo vervolgens op onze stel lingen artillerie en mortieren, vlogen over ons heen. Toen plotseling één knal! onze kazemat was getroffen, de stukken beton vlogen om je heen. Maar onze groep was nog intakt, de stemming was allesbehalve prettig, wij hadden allemaal onze eigen gedachten, wij hoorden onze tanden knar sen, maar onderisusen wordt er gevuurd van jewelste. Ik bracht 't commando: geen onnodig munitie verspillen en eventuele defecten direct vervangen. „In orde sergeant" was 't laatste woord wat ik vanuit onze kazemat gekregen heb. Nog geen 10 minuten later kwam er een voltref fer door 't rechter schietgat en maakte een einde aan 't leven van 3 dappere soldaten (korporaal Jacobs, soldaat Poppeliers en soldaat van 't Geloof), waar je ruim 12 maanden lief en leed me gedeeld hebt, totaal verbrijzeld. Hier waren wij afgewerkt mitrailleur werkte niet meer (dit was om 8.30 uur). Ik heb toen m 'n put weer betrokken en aan de overige soldaten (om deze niet van streek te brengen) gezegd dat de mitrailleur onklaar was geraakt en dat wij verder op onze geweren moesten vertrouwen. Zo ging er ongeveer een uur over en weer, toen ze m'n kameraad naast mij z'n borstwering (dit was een ijzeren plaat) als de wind zo vlug weg schoten en dit kwam juist in z'n put terecht, dat viel gelukkig nog al mee, want even nadien hoorde ik hem al weer roepen: „Hoe gaat 't met jou sergeant?" Ineens was alles, of 't wel afgesproken was muisstil! Ik wist niet goed hoe of 't was, en ging eens kijken wat er gaande was. Ik kroop langs de dijk onze stellingen af tot ongeveer bij kaze mat 91 en vond alles leeg. Vermoedelijk teruggetrokken op Ossenbroek, dat vante- voren was bepaald. Ben toen weer terug gekropen naar m'n eigen put en ben met soldaat Allards teruggetrokken op Ossen- broek, om ons zoals wij dachten aan te slui ten bij de overige Hier werden wij echter gevangen genomen onder omstandigheden welke ik al eerder heb vermeld. De 14e mei 1940 staan de Duitsers voor het eiland Tholen. Het riviertje de Een dracht scheidt hen van het stadje Tho len en omgeving. Onder dekking van artillerie- en mortiervuur proberen Duitse soldaten in rubberbootjes de overkant van de Eendracht te bereiken. Tientallen van deze bootjes worden ech ter halverwege geraakt door het hevig geschut van het 38e Regiment Infanterie van het Nederlandse leger, dat zich ingegraven heeft in de dijk langs de Een dracht. Een van de manschappen is sol daat Jacob Breen uit Ouddorp. Met z'n tweeën bemannen ze een open kazemat in de kruin van de dijk. Op bevel van hogerhand hebben ze de achterkant van de kazemat dichtgemaakt met een stevig houten schot. Hun mitrailleur is rood gloeiend. Onverschrokken vuurt soldaat Breen op de naderende Duitsers, ver schillende voltreffers zijn geplaatst. De strijd is in volle gang, de lucht is vervuld van het geratel van mitrailleurs en gefluit van granaten. Plotseling: een vol treffer van de vijand in de kazemat van Breen en z'n collega. De granaat spat uiteen tegen de aangebrachte achter wand en honderden granaatscherven doen hun moordend werk. De heer E. Breen, wonend aan de Doornweg, broer van de overledene, laat het oorlogszakboekje zien dat zijn broer bij zich droeg op die fatale 14e mei: het is doorzeefd met granaatscherven. Nog steeds wordt in de familie de porte monnee van broer Jaap bewaard waarin zich twee zilveren rijksdaalders bevin den die aan de rand helemaal opgekruld zijn, ook door granaatscherven! Breen herinnert zich nog heel goed hoe hij destijds met zijn vader het in Tholen begraven lichaam van zijn broer is gaan ophalen om het in Ouddorp te laten her begraven. Veel formaliteiten, zelfs toe stemming van Seyss-Inquart moesten soldaat Jacob Breen gepasseerd worden voordat de loden kist met het opgegraven lichaam van soldaat Breen aan boord van de vissers schuit van schipper M. van der Klooster gebracht kon worden. Op de terugtocht worden ze geconfron teerd met de bezetter. Nietsvermoedend varen ze over het Zijpe als ze plotseling onder vuur genomen worden door een Duitse snelboot. Schipper van der Klooster legt vlug de motor stil en de rest zoekt dekking tegen het mitrailleurvuur. Langszij gekomen ontspint zich een gesprek tussen de schipper en de Duitsers waaruit blijkt dat ze een witte vlag moeten voeren, wil len ze ongehinderd verder kunnen varen. Van der Klooster duikt in het vooronder en scheurt een wit laken doormidden, bevestigt dit aan een enter- haak en zo bereiken ze zonder verdere stoornissen de haven van Ouddorp. De herinnering aan de gesneuvelde broer leeft voor in de kring der familie. Zij vinden het dan ook een heel goede zaak dat via de adoptie-overdracht de schoolkinderen bepaald worden bij de verschrikking van een oorlog als Wereld oorlog II, waarin wonden zijn geslagen, die tot op heden nog gevoeld worden. Het protocol voor de plechtigheid op 26 april a.s., welke om 11.00 uur precies aanvangt is als volgt: - Taptoe - Toespraak burgemeester - Last Post - 1 minuut stilte - Reveil - Kranslegging - Einde plechtigheid. Komplete woninqinrichtinq Ooftgensplaat J Tj 01873-1437 MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag wedvluht, vanuit Aalst, België. Datum: 15-4-1989. Vanwege dichte mist in de ochtend, wer den de duiven 's middags om 13.00 uur gelost met een kalme zuiden wind, bij schitterend vliegweer had deze wed- vlucht een snel verloop. Gemiddelde afstand: 89 km. In concours: 298 duiven. Ie duif snelheid: 1492 meter per minuut. Laatste duif: 1288 meter per minuut. Uitslag: J. van Alphen: 1,12, 39, 59, 60,62,63,65; P. van Moort Jr.: 2, 7, 11, 18, 25; Gebr. Kieviet: 3,5,9,13,15,19,21,27,32.33,37, 50,56,58,66,72; M. A van Nimwegen: 4, 10, 23, 30,45,47, 52, 54, 61.64,69; P. v. d. Boogert: 6,14,20,29,31,36,42,48,57,68; A. de Gans: 8, 38, 71,74; C. Looij Zn.: 16; J. v. d. Slik Zn.: 17,22,26,34,44,51, 55, 67; C. Vreeswijk: 24, 41; C. Vroegin- dewey; 28, 35; A. van Helden: 40; P. Ver kerke: 43,49; M. Bestman: 46; J. de Blok: 53, 75; A. Human: 70; C. Blom Zn.: 73. Winnaar Hoofdprijs: P. van Moort Jr. Winnaars Ereprijzen: P. van Moort Jr., J. V. d. Slik Zn., A. de Gans. Winnaars taarten: P. van Moort Jr., Gebr. Kieviet. Uitslagen van maandag 17 april 1989 Ie afdeling: C. Visbeen - J. Looy1 - 1 2e afdeling: B. V. d. Spaan - J. Non1 - 1 J. Non - M. Arrias2 - O J. Non - B. V. d. Spaan1 - 1 S. Keijzer - H. van HeukelenO - 2 M. Arrias - J. Non2 - O J. Non - M. Wiegel1 - 1 Bekerronde Poulle B: B. V. d. Spaan - J. NonO - 2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9