EIIAtlDEn-niEUWS ZHE breidt aanvullende verzekering uit Overdenking Koninginnedag-concert te Sommelsdijk uit de Heilige Schrift KMilJTlEBOiRTJïS Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1989 Kanaalwerken Zuid Beveland van start Nu ook alternatieve geneeswijzen vergoed De schaakjeugd in de aanval? 01870 4844 de juiste Q{]l taxatie... 'nvmI Makelaar Tamboer Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES Dood geweest VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 21 APRIL 1989 No. 5792 Met ingang van 1 mei 1989 breidt het ziekenfonds „Zuid-Hollandse Eilanden" u.a. het pakket aanvullende verzekering op aantrekkelijke wijze uit. De belang rijkste nieuwe verstrekkingen zijn alternatieve geneeswijzen, aanvullende ter minale nachtthuiszorg en kuurreizen. ZHE is verheugd met het nieuwe pakket nog meer te kunnen voldoen aan de wensen van de verzekerden. Veel van hen hebben met name verzocht om een vergoeding voor alternatieve geneeswij zen, een vorm van hulpverlening die steeds meer in zwang komt. Tegenover deze uitbreiding staat een geringe pre mieverhoging van slechts 35 cent per maand per betalende verzekerde. Ziekenfondswet en Aanvullende Verzekering In de Ziekenfondswet wordt precies bepaald welke verstrekkingen de zie kenfondsen aan hun verzekerden mo gen vergoeden. Bepaalde vormen van hulpverlening vallen daar helaas niet onder. Om toch een wat breder samen gesteld pakket te kunnen bieden, bestaat de mogelijkheid van een aanvullende verzekering. Ieder ziekenfonds kan, rekening houdend met de wensen van zijn verzekerden, zelf bepalen welke verstrekkingen daarin worden opgeno men en tegen welke premie. ZHE biedt zijn verzekerden voor een klein bedrag een aanvullend pakket met vergoedin gen voor bijvoorbeeld kraamzorg, ortho dontic, kronen en bruggen, steunzolen en geneeskundige hulp tijdens de va kantie. Ruim negentig procent van de ZHE-verzekerden heeft zich reeds op grond van dit oude verstrekkingenaan bod aanvullend verzekerd. Met ingang van 1 mei worden daar dus enkele met zorg gekozen verstrekkingen aan toegevoegd. Hieronder worden zij in het kort behandeld. Alternatieve geneeswijzen Een belangrijke en veelgevraagde toe voeging is alternatieve geneeswijzen. Uit kontakten met onze verzekerden blijkt dat velen van hen een bewuste keuze maken voor deze zorg; ZHE vangt de financiële gevolgen van deze keuze nu voor een groot gedeelte op. Na een eigen risico van 200,- per twaalf maanden per verzekerde wordt 80% van de kosten tot een totaalbedrag van 500,- vergoed. Het gaat om de volgende vergoedin gen: acupunctuur: consult-/behandeltarief en de voor geschreven medicijnen; natuurgeneeswijzen: consult-Zbehandeltarief en de door de natuurarts geleverde kruiden en mixages plus de voorgeschreven me dicijnen; manuele geneeskunt en chiropractic: consult-Zbehandeltarief (inclusief de door de behandelaar verrichte rönt- gen- en laboratoriumonderzoeken) en de voorgeschreven medicijnen; homeopathie: consulttarief; antroposofie: consult-Zbehandeltarief en laborato riumonderzoeken (door het Bolkin stituut of het BILAN). N.B. Niet vergoed worden yoga, kunstzinnige therapieën, etc. Vergoeding vindt plaats na overlegging van alle originele nota's. De medicijnen, die hierboven zijn genoemd als beho rend tot het verstrekkingenpakket, moe ten worden betrokken van de apotheek of apotheekhoudend huisarts, waarbij men op naam ingeschreven staat. Medi cijnen die kunnen worden geleverd door drogist enZof reformwinkel komen niet voor vergoeding in aanmerking. Overigens worden de reiskosten verbon den aan het bezoeken van een alterna tieve arts niet vergoed. Hetzelfde geldt voor homeopathische behandelingen die gegeven worden door de eigen huis arts. Homeopatische en antroposofi sche geneesmiddelen worden vergoed vanuit de hoofdverzekering; samen met de nieuwe „aanvullende verstrekkin gen" vormen zij een aantrekkelijk to taalpakket alternatieve geneeswijzen. Om de kwaliteit van deze alternatieve zorg zoveel mogelijk te waarborgen, moeten de behandelingen, willen zij in aanmerking komen voor vergoeding, worden gegeven door een in Nederland gevestigde arts, die geregistreerd staat bij de diverse landelijke verenigingen voor alternatieve geneeskunde. In geval van twijfel kan de medische dienst van ZHE vertellen welke artsen dat zijn. De andere nieuwe verstrekkingen Aanvullende terminale nachtthuiszorg is een vorm van hulpverlening die bedoeld is voor patiënten die te kennen hebben gegeven de laatste dagen van hun leven te willen doorbrengen in hun eigen ver trouwde omgeving. En dus niet in het verpleeghuis of het ziekenhuis. Profes sionele hulp tijdens de nachtelijke uren wordt reeds enige tijd, op experimentele basis, vergoed door ZHE. De positieve reakties hierop zijn aanleiding om deze vorm van zorg op te nemen in de aan vullende verzekering. De door de Stich ting Aanvullende Thuiszorg (S.T.A.T.) verzorgde hulp wordt, na beoordeling door het ziekenfonds, vergoed voor een periode van maximaal zes weken. Voor waarde is dat er overdag voldoende zorg aanwezig is, waaronder minimaal 2Vi uur of drie bezoeken per dag door een kruisorganisatie. De wens in de eigen omgeving te sterven wordt hiermee, ook in financieel opzicht, een wens die mogelijk gemaakt kan worden. Rheumatische en psoriasispatiënten kunnen, na aanvraag en medische se- lektie, met ingang van 1 mei 1989 op kos ten van de aanvullende verzekering een kuurreis maken. De kwaliteit van het kuuroord, dat zeker niet gezien moet worden als een vakantiebestemming, is voor ZHE van eminent belang. Op grond van de gestelde kwaliteitseisen is gekozen voor het psoriasisbehande- lingscentrum Midden-Nederland te Ede, een dependance van Bad Boekelo, en de door de Stichting Interkuur te Noordwijk geselekteerde kuurcentra voor rheumatische patiënten in Honga rije en Joegoslavië. De kosten, met inbe grip van het vervoer (naar de buiten landse bestemmingen vanaf Schiphol), worden vergoed met aftrek van een eigen bijdragbe van 10,- per behande ling (Ede, maximaal 30 behandelingen) of ƒ500,- per reis (naar Hongarije of Joegoslavië). Het geheel van uitbreidingen van de aanvullende verzekering wordt gecom pleteerd door een volledige vergoeding van de huurprijs van piaswekkers. Voor heen bedroef de vergoeding 75% van de huurprijs. Dinsdag 25 april a.s. gaat in Stellendam het 7e toernooi om het schaakkam pioenschap van Goeree-Overflakkee van start. In zeven achtereenvolgende weken wordt bij de vijf schaakclubs van G.O. (Stellendam, Oostflakkee, De Zwarte Pion, Dirksland en Ontspanning) een ronde gespeeld. Zo'n vijftig schakers gaan proberen elkaar de loef af te steken. Behalve de kampioen van 1988, M. Verolme, en de oud-kampioenen De Glopper en Du Pree, doen dit jaar vooral veel jonge, veelbelovende schakers, mee. Een ver heugend verschijnsel! Henk van Oostenbrugge van Stellen dam en Ruud van Hooff van Oostflak kee, die vorig jaar al kampioen van hun club waren, kunnen nu, bij hun eerste optreden in dit kampioenschap, laten zien wat ze waard zijn. Ook Gebraad en Bruggeman van Oost flakkee, en Breen, Derrez, Santifort en Tanis van Ontspanning zijn aanstor mende talenten. De „gevestigde orde" is gewaarschuwd, de jeugd komt er aan!! Voor de eerste ronde staan de volgende partijen op het programma: 1. W. T. Breen - A. Douw 2. P. A. Derrez - J. Kruik 3. M. H. J. van Doorn - J. Santifort 4. J. van 't Geloof - A. L. Mourik 5. J. B. H. de Glopper - J. 'W. Tanis 6. J. Grinwis - J. C. Hollander 7. K. Hameeteman - A. de Bruin 8. R. van Hooff - E. P. van Rhee 9. A. van Huizen - J. Dijkstra 10. H. K. Joldersma - C. de Waal 11. A. L. van Maurik - A. L. A. P. Dane 12. J. Noordijk - W. de Ridder 13. H. van Oostenbrugge - G. de Jong 14. W. I. Peeman - J. van Huizen 15. Joh. du Pree - C. Bakelaar 16. T. C. van Prooijen - D. Hameeteman 17. J. M. van Rossum - M. Verolme 18. W. J. van Rossum - P. H. de Groot 19. Ad Visser - J. Gebraad 20. M. L. v. d. Waal - B. J. Bruggeman 21. C. Wassenaar - Ant. Visser 22. D. Wolfert - F. van Ast 23. K. W. Wijnands - W. Markwat 24. G. J. W. Zonneveld - E. Verbeek b.v. in het doolhof van prijskaartjes 'makevaari Tel. 01870-3477 Een aantrekkelijke premie De uitbreiding van het pakket met deze kwalitatief verantwoorde hulpverlening zal niet leiden tot een grote premiever hoging. De premie stijgt met slechts 35 cent per maand per betalende verze kerde. Alle ZHE-verzekerden die reeds aanvullend verzekerd zijn, krijgen auto matisch het nieuwe pakket tegen een premie van 1,40 per maand per beta lende verzekerde. Zij die nog niet aan vullend verzekerd zijn kunnen zich nu aanmelden. Een verstandige beslissing! Alle ZHE-verzekerden krijgen spoedig een persoonlijke brief en een ver nieuwde folder. Voor eventuele vragen kan ten allen tijde kontakt worden opge nomen met de vestiging te Brielle, tele- foonnr. 01810-12577, toestel 260 of de vestiging te Zwijndrecht, telefoonnr. 078-126766, toestel 121, 131 of 141. Minister drs. N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat geeft donderdag 20 april het officiële startsein voor de verbete ring van het noordelijk deel van het Kanaal door Zuid Beveland, een karwei waarbij acht miljoen kubieke meter grond moet worden verzet. Het kanaal wordt twee keer zo breed als nu en zal straks geschikt zijn voor de vier-baks duwvaart. Het gaat over vijf verschillende bestek ken; Grondwerk, Betonbouw, Staalcon structies, Mechanische onderdelen en Elektrotechnische Installaties. De spoor lijn Vlissingen-Roosendaal moet hon derd meter noordelijk opschuiven. Het gehele werk kost, zo wordt geraamd, 250 miljoen gulden. De aannemerscom binatie „Kanaal Zuid Beveland" waarin deelnemen Volkter Stevin, Zanen Ver stoep Heymans, Hollandia en Nolte en Struyk is bereids met het grondwerk begonnen. De onderzijde van drie nieuwe bruggen komt op Rijnvaart hoogte te liggen, 9.10 meter boven de maatgevende waterstand. De Kanaalbo dem wordt 100 meter breed, de diepte wordt IVi meter. Zoals bekend vervalt bij Wemeldinge de oude en komt er een nieuwe kanaalin gang zonder sluisdeuren. ,,....en Ik ben dood geweest: en zie, Ik ben levend in alle eeuwigheid". (Openbaring 1:18) Naarmate een mens ouder wordt zijn er steeds meer zaken, waarvan hij of zij moet zeggen: „Het is geweest". Jong geweest. Gezond geweest. Moeder van een groot gezin geweest. Onlangs zei iemand nog tegen mij: „Het was zo goed tussen ons, dominee; maar dat is geweest!" Zo vaak wordt dit woord „geweest" door ons in de mond genomen, met een ondertoon van weemoed, van droefheid, van pijn.... Van één ding kan niemand zeggen: „geweest"! Ik denk daarbij aan de dood. Die vreselijke vijand hebben wij allen nog vóór ons. Het is een vijand, die wij moedwillig binnen de poorten van ons bestaan hebben toegelaten. Te vuur en te zwaard wordt die tegen stander bestreden, maar we kunnen hem hooguit een poosje van het lijf hou den. Vroeger of later slaat hij toe. Het is de mens gezet te sterven.... Het geweldige van Pasen is, dat er nu Iemand is, die met recht en reden kan zeggen: „Ik ben dood geweest". De Heere Jezus is gekruisigd, gestorven en begraven. Hij lag in het graf, maar.... Hij heeft de dood achter zich gelaten. Zoals het volk Israël door de Rode Zee is heengetrokken en Egypte achter zich liet, zo is het Christus vergaan. Hij trok door de dood heen om aan de andere zijde op te staan. Dood geweest! Dat kon van Lazarus niet worden gezegd. Zeker, hij werd ook opgewekt uit het graf, maar daarmede stond hij opnieuw vóór de dood, niet er achter. Lazarus moest opnieuw sterven, evenals het dochtertje van Jaïrus. Christus heeft de dood bestreden en overwon. Dat is het kardinale en radi- kale verschil met welk mensenkind dan ook. Het is het gans unieke heilsfeit van Pasen. Nu lééft Hij tot in eeuwigheid. Als de Levende heeft Hij de dood ver slonden en zal Hij de dood uitbannen uit Gods ganse schepping. Door gericht en oordeel heen op de Grote Dag van Zijn wederkomst zal de dood en de hel voor altijd worden verdaan. Dood geweest. Nee, dat kan van de gelovige nooit wor den gezegd, zolang zij nog op doorreis zijn naar het Kanaan der ruste. En toch.... In beginsel mogen we toch zeggen, dat ze de dood achter zich hebben en het leven voor zich. Hun Heiland heeft gezegd: „Wie in Mij gelooft, hééft eeuwig leven". Terwijl ze nog naar het lichaam moeten sterven hebben ze het eeuwige leven reeds in beginsel ontvangen. Mag u dat ook geloven? Straks zal het eeuwige leven voluit door breken. Dan is het eeuwig Paasfeest. Geloofd zij de Paaskoning! Zoetermeer G. C. de Jong Deelde de Rijks voorlichtingsdienst onlangs mee dat Koninginnedag 1989 voor Goeree-Overflakkee een zeer bijzondere wordt vanwege het bezoek van de Koningin aan Goedereede in de ochtenduren; de Stichting Kerk- concerten zorgt op die zelfde bijzondere dag voor een waardige afsluiting. 's Avonds om acht uur zal er een feestelijk concert gegeven worden in het prachtige gerestaureerde kerkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente te Sommelsdijk door het koperensemble Paul van Belzen met medewerking van Bram Beekman die het historische Meere-orgel zal be spelen. Het koperensemble bestaat uit Paul van Belzen (trompet), Ronald Baljeu (trompet). Piet de Witte (hoorn), Leo Geel hoed (trombone), en Jos Mol (tuba). Paul van Belzen, de oprichter en naamgever van het ensemble, is regiodirekteur van de Zeeuwse Muziekschool en studeerde ondermeer aan de Weense Hochschule für Musik und darstellende Kunst. Het repertoire is zeer uitgebreid en om programma's met een afwisselend karakter te kunnen bieden worden ook werken gespeeld die oorspronkelijk voor andere instrumenten zijn geschreven. Juist deze werken stellen uitzonderlijk hoge eisen aan de instrumentbeheersing. De kwaliteit van het ensemble werd in recensies dan ook meer dan eens gememoreerd en het neemt tercht in het cultu rele leven van Zeeland, mede door de muzikale omlijsting van belangrijke officiële gebeurtenissen en vanwege het hoge niveau, een speciale plaats in. Het koperensemble Paul van Belzen verleende medewer king aan radio-, televisie-, en plaatopnamen en ondernam concertreizen naar België, Engeland en Duitse Bonds republiek. De eveneens uit Zeeland afkomstige Bram Beekman, orga nist van de St. Jacobskerk te Vlissingen, studeerde aan het conservatorium te Tilburg bij Louis Toebosch en bij Prof. Anton Heiller te Wenen. In 1975 behaalde hij zijn Prix d'excellence. Ook was hij prijs winnaar van concoursen te Brugge en Bologna. Bram Beek man is een veel gevraagd organist die concerten geeft door heel West-Europa en die diverse radio-, televisie- en plaatop namen gemaakt heeft. Als docent hoofdvak orgel en improvisatie is hij verbonden aan het Brabants Conservatorium te Tilburg. Het is u inmiddels wel duidelijk dat voor wat betreft de kwa liteit van de uitvoerenden Hare Majesteit best 's avonds terug naar Goeree-Overflakkee zou kunnen komen. Ook het pro gramma is alleszins aantrekkelijk. Om u een indruk te geven zo maar een greep uit het geheel: De koperblazers beginnen met drie intrada's van Pezel, waarna zij een feestelijk allegro van Walther (oorspronkelijk voor orgel) ten gehore brengen; het concert eindigt met een vierdelig concerto voor koperblazers en orgel van A. de Klerk; verder worden werken gespeeld van Bach, Böhm, Mendelssohn, Reger, Larranaga, Manneke en Cheetham. AJs het voor u de vraag is of u 's morgens in Goedereede de feestelijkheden wel van dichtbij genoeg kan volgen, 's avonds staan wij in ieder geval garant voor een goede plaats en een schitterend Koninginnedag-concert. Toegangsprijs 5,- (scholieren, CJP-houders en 65+ 3,-). :l^^4.,^:^J^l^J^^^^4.^J^4■¥*****¥*****************************************'^***^^ DOOP. J K K A P i M 2 S, Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 53 - Hij keek vader diep in de ogen, maar hij kreeg geen antwoord. En toen ineens, overweldigd door een hevig geluk, om dat Sien weer terug was, en omdat vader weer beter werd, en omdat er zoveel was dat weer mooi worden ging, smeekte hij dringend: „Kriege m'n je zegen, vaoder?".... Bijna onmerkbaar schudde de zieke zijn hoofd. Piet zag het, en het was of er iemand in zijn hart stak, zo'n pijn deed het daar. Kon vader Sien niet vergeven? Verbijsterd bleef hij staan, zijn ogen waren als geboeid aan dat bleke, ingevallen gezicht, met zijn scherpe, harde trekken, dat nu stil lag alsof het dood was.... „Waerom niet, vaoder?".... Het kwam als een angstkreet over zijn lippen. Hij rees op, zwaar leu nend op de rand van het ledikant. „Waerom niet, vaoder?".... Hij vroeg het nog eens. Vaders ogen gingen langzaam open, ze keken hem lang en verdrietig aan. Eindelijk zei hij: „Kinders, ik binne zoa'n groate zondaer.... m'n zegen zou een vloek voor juule worre".... Er rolde een traan over zijn gezicht. Sien zag het en met haar zakdoek wiste zij zijn ogen af.... „Je mo' nie schreeuwe", zei ze, „toe".... VEERTIENDE HOOFDSTUK O POE was zó blij, dat vader weer thuis kwam, dat ze naar de voordeur ging toen ze met hem aan kwamen. Moeder en Lena liepen achter haar. „Bel, bel. Kees, bi' je daer eindelijk".... De oude vrouw liep met haar handen stijf saamgeknepen voor haar lijf en ze herhaalde telkens: „Bel, bel. Kees, bi'je daer eindelijk".... Ze deed de voordeur alvast open en probeerde moeder en Lena in de kamer terug te dringen. „Gaet uut de weege, kin ders".... Ze was een en al aktie. Vader lag op een draagbaar, een laken er over heen, zodat je niets van hem zien kon. Piet liep voorop en Sien d'r vader droeg achteraan. Ze lie pen met korte, brede stappen, en hun gezichten zweetten. Als ze elkander aanwijzingen gaven, dan hijgden hun stemmen van vermoeidheid. Het was een zware vracht, en het was een heel eind, helemaal van de toren, en dan zonder ergens te rusten.... Ze moesten tobben om uit het voorhuis in de kamer te komen. Het voorhuis was zo klein, ze konden hun draai niet nemen. „Zoa mo' je doeë", commandeerde opoe, en met haar handen gaf ze driftige aanwijzingen. „Nee, zoa.... ja.... och nee.... je doet het niet goed".... Ze greep een van de bomen beet om de richting aan te geven. „Uut de weege",.... beet Piet driftig, hij hijgde naar adem. „Ik bin je opoe"snauwde ze terug. Ze ging een paar stappen achteruit. „Och, och, wat een getob", klaagde moeder, en Lena keek er naar met grote, benauwde ogen. Ze moesten achteruit en dan weer vooruit, telkens probeerden ze het op een andere manier, maar het ging niet. „Zet mar es even neer", zei Sien d'r vader, en samen overlegden ze. Opoe wou van de gelegenheid gebruik maken om het laken even op te lichten. „Bel, bel. Kees", begon ze weer, „bi je daer noe toch eindelijk, bie je ouwe moedertje".... Ze kreeg geen kans. Moeder greep haar bij haar arm beet. „Wacht noe pasjes", waarschuwde ze, „as 'n es een kouwe vat".... De oude vrouw liet het laken los. Toen kreeg ze de belangstellenden in het oog, die voor de deur samenschoolden. Een troepje kinderen stond vooraan en achteraan stonden een paar grote mensen, een oude man met een grijs baardje, en een vrouw met een kind op d'r arm.... Het kind huilde en de vrouw suste; „Nah, nah, m'n liefje, me gaene zoa nae huusje".... En een andere vrouw zei: „'t Is zonde, 't erme schaep heit zeker kouwe".... Toen ze de draagbaar in het voorhuis neerzetten drong alles tot dicht bij de deur en Sien d'r vader moest met zijn benen achteruit maaien: „Ellè, kinders, uut de weege, daer is hier niks te zieën".... Opoe stond zich op te winden. Ze wou er wel naar toe vliegen, maar ze kon niet voorbij. Ze maakte een wegjagende beweging met haar dorre arm en ze schreeuwde: „Vooruit juule.... vooruit.... 't is hier geen kiekkas.... Wat dienk je wel?".... En brom mend zei ze: „Mo' je kieke, de ouwe binne nog gekker as de jonge".... „Je wordt er verlege van", zei Lena geërgerd, „zoa'n opstoatje, je zou mar zegge daer is ik weet nie wat gaende".... „Vooruit", riep opoe weer, „wi je es weggaen.... Ik za' je kriege, oor".... Ze stak haar vuist op. „Mo' je een emmer waeter over je kop ha?".... „Stille noe mar", suste moeder, „'t is zoa gebeurd, dan gaen ze van zelf weg". De kinderen duwden elkaar en ze giebelden. Een opgeschoten jongen riep: „Je hei geen waeter, je kan niet giete, hi-ha-ho".... De vrouw met het kind slenterde langzaam weg. Opoe foeterde: „De peliesje kiekt oak nerges naer.... m'n erme joon in den bak te douwen, die niks gedaen heit... dat kenne ze.... de smeerlap".... En ze begon weer te schreeuwen; „Vooruit, lee- lijke snotneuzen, vooruit".... Ze zwoegden weer met de zware burrie en nu ging het. Lena sloeg haastig de voordeur dicht. Buiten was een gonzend rumoer van stemmen. Ze zetten hun vracht neer midden in de kamer. De bedstee-deuren stonden al wijd open, de dekens waren teruggeslagen. Opoe begon dadelijk aan het laken te futselen. Vaders gezicht viel bloot, zijn ogen waren ge sloten. „Kwa", bromde de oude vrouw. Haar handen waren druk bezig. „Hoe zit dat noe".... Ze kon het laken niet van de burrie krijgen, er zat een touw omheen gewonden. Piet hielp haar en toen was het vlug gebeurd. „Och, wat is 'n verslete", zei moeder medelijdend. „Bi' je zoa moe. Kees".... „Hie slaept".... meende opoe met haar harde stem. Een ogenblik keek ze zwijgend naar het stille gezicht van de zieke. Dan zei ze; „Die joon zou nog kenne slaepe a' brakke ze 't huusje boven z'n hoad of 't Is toch aoltoas zoa'n slaeperd ge weest".... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5