Laatste stuk bovengronds electr. net uit Ouddorp verdwenen NIEUWS uit de Kerken Gabon KEYZER De grootste ui Predikbeurten Fusering met andere scholen voor nautisch onderwijs geeft VIsserIjschool Stellendam meer opleidingsmogelijkheden Arbeidsbureau Gift van Anjerfonds voor „Concordia" Voorjaarsuitvoering Kamerorkest Drieldank Kollekte hartstichting Flakkeese zaterdagvliegers Postkantoren op zaterdag 29 april gesloten Twee doden en ernstig gewonde na botsing op de Oude Zeediji( Wijziging openstellingstijden gemeentekantoor Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 21 APRIL 1989 Sla maar een willekeurige oudere ansicht van een van Ouddorps dreven op en U zult terugzien hoe domine rend het bovengronds electriciteitsnet van de Emgo langs de wegen aanwezig is geweest. Van de houten palen die tot een lengte van 40 kilometer in Ouddorp hebben gestaan zal er na deze week niet één meer in het landschap terug te vinden zijn. Ze waren weinig decoratief, waarom het verdwijnen niet behoeft te worden betreurd, maar 't is wel een stuk geschiedenis waarvan de laatste resten dezer dagen zijn op geruimd.... In een van de „oude ansichten" boekjes over Ouddorp is de foto terug te vinden waarop het plaatsen van de eerste paal in Ouddorp in beeld werd gebracht. Emgo monteur J. Grinwis was daar in 1936 al bij betrokken en door de tientallen jaren heen zou hij met zijn Ouddorpse ploeg, die nu tot nog slechts twee man is gereduceerd, vele hon derden van die palen plaatsen van Ouddorp tot de Plaat. Op heel Goeree Overflakkee heeft 140 km (waar van dus 40 in Ouddorp) gestaan, totaal waarvan nog slechts zo'n 25 km resteert, vnl. naar zogeheten super- onrendabele aansluitingen. De Emgo gaat er vanuit dat ook die palen in 1995 verdwenen zullen zijn zodat dan van een totale bekabeling sprake is. Daarmee is het electriciteitsnet aanzienlijk minder kwetsbaar geworden. Blikseminslag, aanrijschade en vooral zwiepende boomtakken die de koperdraden met elkaar in kontakt brachten waardoor kortsluiting ont stond, ze zijn vroeger vrijwel aan de orde van de dag geweest. Op de linkerfoto hebben we zo'n klimpartij naar boven, waar zich de zekering bevond nog eens in beeld gebracht. Marien Keijzer uit Stellendam is er bezig met de ontmanteling van het laatste Ouddorpse net; op de rechter foto, op de voorgrond, dicht personeel van Visser en Smit het gat waarin de vervangende kabel aansluiting werd gemaakt; heden en verleden op één foto. De klimsporen en de gordel die bij het paalklimmen werden gebruikt zullen straks museumstukken zijn geworden. Klaas Grinwis heeft dat voorzien waarom sinds zijn dood in 1987 zijn klimsporen in Ouddorps Museum worden bewaard, als herinnering.... Zaterdag 22 april a.s. geeft het regionale kamerorkest „De Drieklank" haar jaar lijkse voorjaarsconcert; de uitvoering zal plaats vinden in de Exoduskerk te Sommelsdijk. De Drieldank treedt op in kombinatie met het kamerorkest KSO uit Den Haag; een kombinatie die al meerdere uitvoeringen voor haar reke ning nam, zowel op ons eiland als daarbuiten. Het gekombineerde orkest staat onder leiding van de dirigent Henk van Dijk. Het belooft een bijzonder mooie avond te worden. Geopend wordt met de Suite l'Arlesienne van Georges Bizet. Hierna volgt het tweede pianoconcert van L. van Beethoven. Als soliste op de vleugel treedt Herma van Houten op; zij concerteerde al eerder met de Drieklank samen. Ook de goede accoustiek van de Exoduskerk zal zeker bijdragen aan een goed klinkende presentatie van dit bekende werk. De pauze zal omgeven worden door twee kortere optredens van een koper ensemble van Sempre Crescendo. Zo wel voor als meteen na de pauze zal dit ensemble enige passende werken van o.m. Victor Ewaldt ten gehore brengen. In de pauze kunnen de bezoekers een konsumptie nuttigen. De prijs van deze consumptie is gemakshalve bij de toe gangsprijs inbegrepen. Na het tweede optreden van het koper ensemble vervolgt het kamerorkest met een licht klassiek programma met als slotnummer de bijna legendarisch ge worden Marche Militaire van Schubert. Het kamerorkest De Drieklank bestaat bijna HVi jaar. Dit feest hopen wij luis ter bij te zetten in het najaar met een extra concert. Het bestuur van De Drieklank roept bij deze alle oud-leden op om zich voor deelname aan deze feestelijke gebeurte nis op te geven bij de leden. Het concert op 22 april begint om 20.00 uur. Toegangsbewijzen, tevens pro gramma, zijn verkrijgbaar bij de VW, bij de leden en 's avonds aan de zaal. De prijzen zijn 7,50 (volw.) en 6,00 (65 en jongeren). De leden van De Drieklank en hun diri gent hopen op een grote opkomst! OUDDORP Opbrengst 1989 ƒ4830,70. Ouddorp heeft gebrek aan gemotiveerde koUek- tanten. Wie geeft zich op? Dat kan bij Tineke Voogd, Dorpsweg 5, tel. 01878- 1477 en dhr. L. M. Steenbergen, Rust- burg 16, tel. 01878-2266. NED. HERV. KERK Aangenomen naar: Rijssen A. van de Beek te Genemuiden; Bameveld P. de Jager te Schoonhoven. Bedankt voor: Hazerswoude (toez.) F. Wijnhorst te Ochten; Rijssen C. J. van der Plas te Zwijndrecht. Beroepbaar: drs. E. G. H. Laseur, Steen- akker 1, 6651 JA Druten. GEREF. KERKEN Beroepen te; Ede drs. J. A. Scholten te Heerhugowaard; Barendrecht (part time) M. A. van der Sar, kand. te Kam pen; Barendrecht (toez.) (part-time) A. Minnema, wonende te Kampen. Aangenomen naar: Barendrecht (part time) M. A. van der Sar, kand. te Kam pen; Barendrecht (toez.) (part-time) A. Minnema, wonende te Kampen. - MiDDELHARNIS Toonaangevend in schoenen GEREE KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Lemele-Lemelerveld J. W. Boerma, kand. te Kampen; Goes A. J. van Zuijlekom te Franeker-Sexbierum i.c.m. Arum. Bedankt voor: Enschede-Oost H. J. Room te Alphen aan den Rijn. Beroepen te: Berkenwoude A. F. Hon- koop te Zwijndrecht; Boskoop C. Ha- rinck te Oostkapelle; Utrecht A. Bac te Bodegraven; Woerden C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; Sint Annaland J. de Pater te Krabbendijke. Bedankt voor: Middelburg-Z A. Bac te Bodegraven; Barneveld J. Karens te Opheusden; Wolphaartsdijk J. Karels te Rijssen. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor: Bruinisse en Hilversum F. Mallan te Alblasserdam. Extra kerkdienst Qer. Gemeenten DIRKSLAND dinsdagavond 7.30 uur (Bijbellezing) ds. J. Koster. Uitslag wedvlucht vanuit Aalst, België, d.d. 15 april 1989. Gelost 13.00 uur met kalme Zuiden wind. In concours 1512 dui ven. Snelheid Ie duif 1514 meter per minuut, laatste duif 1310 meter per minuut. Gem. afstand 94 km. Wedvlucht had een snel verloop, met vroege prijzen verspreidt over het gehele rayon. UITSLAG van de snelste 50 duiven. M. Melissant Zn.. Stellendam: 1, 5; J. Smit, Stellendam: 2,3,26; J. van Alphen, Sommelsdijk: 4, 41; P. van Moort Jr., Nieuwe Tonge: 6, 16, 30; K. Kieviet Jr., Herkingen: 7; N. H. v. d. Groef, Dirks- land: 8; Gebr. Kieviet, Sommelsdijk: 9, 11,24,42,46; M. A. van Nimwegen, Som melsdijk: 10, 28; Comb. Kieviet, Oud dorp: 12, 34, 38; J. de Boer, Herkingen: 13,15,22,40; P. v. d. Boogert, Sommels dijk: 14, 44; L. Dorsman, Ouddorp: 17; A. Klyn, Ouddorp: 18, 21; A. de Gans, Sommelsdijk: 19; Mw. M. J. IJzelenberg, Dirksland: 20; H. Reedert, Stellendam: 23; Gebr. Logmans, Herkingen: 25; Comb. WestdijkAVitte, Stellendam: 27, 31, 33; K. Hameeteman, Stellendam: 29; A. P. Groenendijk, Rockanje: 32; Joh. Grinwis, Ouddorp: 35; A. J. A. Volaart, Herkingen: 36; J. H. Ju, Stellendam: 37; J. C. Roodzand, Dirksland: 39; A. J. 't Mannetje, Rockanje: 43; Jac. Plooster, Rockanje: 45; C. Looij Zn., Sommels dijk: 47; D. van Lenten, Stellendam: 48; D. van Ours, Stellendam: 49; Comb! PijWerhage, Ouddorp: 50. In verband met de viering van koningin nedag zijnde postkantoren op zaterdag 29 april gesloten. Op die dag zal de postbestelling ook niet plaatsvinden. Wel zal PTT Post de bestelling van exprespostzendingen verzorgen. Op hemelvaartsdag (donderdag 4 mei) zijn - zoals gebruikelijk - de postkanto ren gesloten. Ook is er dan geen post bestelling. De postkantoren zijn wel geopend op vrijdag 5 mei. Het postverkeer vindt op die vrijdag normaal plaats. Een reuzen ui,van de heer F. D. Boone uit de buurtschap Oostdijk op Zuid Beveland, komt in de nieuwste editie van het Guiness Book of Records, als de grootste die ooit is voorgekomen. De doorsnee van de super ui is 13.6 cm, de buitenomtrek 42 cm en het gewicht 898 gram. Boone, werkzaam in de uien- handel van zijn vader, ontdekte het enorme exemplaar in een partij tussen de anderen en wendde zich met succes tot de samenstellers van het bekende Engelse boek om in de nieuwe editie te worden vermeld. Zondag 23 april 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Heemskerk, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur dhr. P. Noordam en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstien- den) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M. Aangeenbrug, Thu- sis en 18.30 uur ds. H. Westerhout. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger Catechismus zondag 13; extra kol lekte kerkvoogdij Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur ds. P. Noordam, Zeist. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., D.L. II, 1 extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. Jelleman en 17.00 uur ds. J. Katten- berg Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. V. d. Linden en 18.00 uur kand. P. J. Krijgsman; extra kollekte Orgel fonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, Hei delberger Catechismus, zondag 7; extra kollekte bouwfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. de Lange en 18.00 uur ds. H. Bom, Stavenisse; extra kollekte Geref. Bond Lukaskapel 10.15 uur ds. Joh. de Rijke en 15.30 uur Samen- zangdienst Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Boeinga-Alders Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Amemuiden; diakoniekollekte bestemd voor Hulp Oost-Europa; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur kand. Mw. M. Jukkema- Maan, Apeldoorn Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur ds. A. Kooy en 14.30 uur ds. A. H. v. d. Velden. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A, Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte Studie fonds Ger. Bond Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, v.m. bidstond Lv.m. euthanasiewet en nam., na de dienst preekbespreking; extra kollekte restauratiefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur? en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte interieur kerk Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. Rozeboom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte kerk Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte Doven pastoraat Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur drs. S. Alblas, Heinenoord. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Scheepmaker. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur drs. Kranz, Middelburg. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem, 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. Joz. de Koeyer, Wilnis. Dat vissersjoch van twaalf-, dat heel waarschijnlijk naar de Visserijschool had willen gaan kan daar voortaan - op zijn leeftijd althans - niet meer terecht, maar dat betekent allerminst dat het zeevisvaart-onderwijs uit Stel lendam zou verdwijnen...! Als'ie 15 is is hij op de school aan de Deltahaven meer dan welkom om daar, bij vol doende vooropleiding, in twee jaar tijds zijn diploma SW6 te halen. Onderwijshervorming, in casu de SVM wet, leek de school in een fatale wurggreep te hebben, maar fusering met een aantal andere Instituten voor Nautisch onderwijs heeft de Stellen- damse „visserijschool" van opheffing gered en zelfs tal van nieuwe mogelijk heden gegeven. Wil een school voor LBO (lagere be roeps onderwijs) - en dat was de Visse rijschool - voort kunnen bestaan dan dienen er minimaal 120 leerlingen te zijn. Een MBO school dient 600 leerlin gen te hebben en zóveel krijgt er de gevormde combinatie van scholen zoals de Stichting lager- en middelbaar nau tisch onderwijs Zuid Holland door de fusering heeft gerealiseerd. De verwij zing naar „lager" onderwijs in de naam van de al langer bestaande Stichting zal waarschijnlijk gaan verdwijnen omdat in het gefuseerde scholenverband van lager beroepsonderwijs, na de afbouw periode die begonnen is, geen sprake meer zal zijn. De scholen die, terwille van hun voort bestaan én om de leerlingen meer oplei dingsmogelijkheden te bieden, elkaar gevonden hebben zijn: het Maritiem Technisch Instituut Anthony van Hobo ken te Rotterdam, de Middelbare School voor Scheepswerktuigkundigen (MSvS) te Scheveningen, de MSvS (bekend als de machinistenschool) te Brielle en de school voor de Zeevisvaart te Stellendam. Samen verzorgen de scholen (waarvan alleen die te Scheve ningen zal verdwijnen) de opleidingen voor de zeevaart, de zeevisvaart, de Rijn en binnenvaart en de opleiding haven en vervoer. Gemist wordt alleen de opleiding voor het baggerbedrijf die in Delfzijl gevestigd blijft. OUDDORP De instrumenten en uniformencommis sie van de brass-band „Concordia" uit Ouddorp heeft van het Anjerfonds het heugelijke bericht ontvangen dat ten behoeve van de aanschaf van nieuwe uniformen en vernieuwing van een aan tal instrumenten een subsidie is toege kend van 5040,-. Mede door deze gift zal „Concordia" zich tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan de gemeente Goedereede en aan de plaatselijke bevolking, op koninginnedag presenteren in een nieuw tenue. Het bestuur en de leden van „Concor dia" doen dan ook een beroep op de bevolking de jaarlijkse Anjerkollekte welke zal worden gehouden van 12 t/m 24 juni a.s. te willen ondersteunen. SINT ANNALAND Bij een aanrijding op de Oude Zeedijk in Sint Annaland zijn zaterdagmiddag twee mensen om het leven gekomen. De chauffeur van één van de twee betrok ken auto's werd zwaargewond. De juiste toedracht van deze aanrijding was de politie aanvankelijk onduidelijk. Het ongeluk gebeurde zaterdagmiddag rond vijf uur. De twee auto's reden op de Oude Zeedijk in tegengestelde richting en botsten frontaal op elkaar. De brand weer heeft één van de voertuigen open moeten knippen. De 46-jarige bestuur der W. A. Wijdt uit het Brabantse Bergen op Zoom en de inzittende van het andere voertuig, de 44-jarige mevrouw M. Goedegebuure-van Dijke uit de F. M. Boogaardweg in Sint Annaland kwa men om het leven. De echtgenoot van de omgekomen vrouw, de heer A. Goedege- buure, bestuurder van de wagen, waarin de vrouw zat, is met onder meer een ver brijzelde heup en letsel aan een been overgebracht naar het ziekenhuis „De Lievensberg" in Bergen op Zoom. Beide personenauto's zijn totaal vernield. De Thoolse rijkspolitie heeft in samenwer king met de verkeersgroep district Zee land een onderzoek ingesteld naar de toedracht van dit tragisch ongeval. In middels is vastgesteld dat de man uit Ber gen op Zoom onder invloed verkeerde. SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk en 18.00 uur kand. W. Verwaard uit Sliedrecht Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur student G. M. de Leeuw Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. „Men zit er regelmatig volledig naast....!" heeft woensdagmorgen dhr. E. Hiet- brink, dir. van het Anthony van Hobo- keninstituut te Rotterdam verzucht en ook wnd. dir. P. A. Fopma van de Stel- lendamse Visserijschool betreurt het in hoge mate dat zelfs in de kring van vis sersgezinnen in opheffing van de school wordt geloofd. Weliswaar zullen leeriin- gen die (middelbaar) nautisch onder wijs begeren via vooropleiding aan een andere school die kennis moeten verga ren die nodig is om tot de middelbare opleidingen te worden toegelaten, maar eenmaal daar zijn de opleidingskansen heel wat ruimer dan voorheen in Stel lendam het geval was. Op de Stellen- damse visserijschool wordt momenteel de LBO opleiding afgebouwd terwijl de nieuwe MBO opleiding, bij voldoende aanmeldingen, in augustus van start gaat. De Stellendamse prognose lijkt niet al te positief, maar dat wordt meer aan de negatieve geruchten dan aan gebrek aan belangstelling gekweten. In het 22-jarig bestaan heeft het de Visserijschool nooit aan belangstelling ontbroken en ook nü wordt die verwacht, in de wetenschap dat Goerees' visserij nauwelijks krimp geeft op quoteringsmaatregelen en op roepen tot sanering. Werk zal er dus blij ven in Goerees' visserij, terwijl voortaan op de school ook opleidingen in de andere nautische sektoren kunnen wor den gevolgd, wat te gecompliceerd om die in dit bestek te vermelden, maar er is een brochure verkrijgbaar (Deltahaven 4) en Willem Buytenwechstraat 45, 3024 WK te Rotterdam) waarin alle mogelijkheden duidelijk worden be schreven. Toekomst derhalve voor de Stellen damse visserijschool. Het bestuur van de Vissersver. „Ons Belang" als stichters en als bestuurders van de School zijn hoogst gelukkig met de nieuwe kansen waarvan ze hopen dat die worden aan gegrepen. De Visserijschool, zó geïn tegreerd in de Goereese - en inmiddels al wat wijdere - samenleving en zó hecht verbonden met Goerees' visserij mag en hoeft niet te verdwijnen. Vorig jaar ver lieten 24 gediplomeerden de school van wie er 17 een vaarplaats op de vloot heb ben gevonden. Nou dan Onlangs heeft het college van Burge meester en Wethouders besloten om de officiële openingstijden van de secreta rie van het gemeentekantoor te wijzigen. Deze wijziging houdt een verruiming van de openstellingstijden in. Tot voor kort was de secretarie slechts in de ochtenduren officieel geopend, en wel van 09.00 uur tot 12.00 uur. Om de serviceverlening vanuit de gemeentese cretarie te vergroten, zijn de officiële openingstijden thans als volgt vastge steld: van maandag tot en met vrijdag: van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur. Mocht de betreffende ambtenaar op het moment dat u de secretarie bezoekt niet aanwezig zijn of bijv. in een vergade ring, dan kunt u uiteraard altijd een afspraak maken voor een nieuw bezoek binnen de openingstijden. Desnoods kunt u vooraf telefonisch informeren of de ambtenaar die u zou willen spreken op die dag aanwezig is. Dit bespaart u een loze gang naar het gemeentekan toor, hoewel natuurlijk zoveel mogelijk geprobeerd zal worden elkaar onderling te vervangen. Dat is echter niet in elke situatie mogelijk. OOLTGENSPLAAT Gereformeerde Kerk - In de Geref. Kerk is voor diaken (vac. A. C. Korteweg) het volgende dubbeltal gesteld: J. H. Korteweg A.C.zn. en C. P. M. van Schelven. Tot ouderling (vac. K. Baas) is benoemd dhr. C. van Steeg. GOEDEREEDE Ophalen oud papier Door medewerkers van het Ondersteu- ningscomité Kon. Fanfare „Apollo" zal morgenochtend - zaterdag - weer oud papier worden opgehaald in Goede reede, de Oostdijk en op Goeree Haven hoofd. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Spij- kenisse, waaronder ook de Arbeidsbu- reau's Oud-Beijerland en Middelhar- nis vallen, is gesloten op 4 mei 1989 (Hemelvaartsdag) en 5 mei 1989 (Be vrijdingsdag). GEREF. GEMEENTEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2