EIIAI1DEft-fHEm/S Cassetteband met improvisaties op viool en orgel (piano) NIEUWS uit de Kerken Nieuw in ons programma Gebr. van Dijl( B.V. Goedkoper vervoer voor de bejaarden Schaken in Stellendam Sponsoraktie in Middelharnis: KMillTEMBOKMTJïS Opbrengst kollekte 2e Blad DINSDAG 18 APRIL 1989 No. 5792 Binnenkort zal de aanbieding plaats vinden van een gloednieuwe cassette band met daarop improvisaties voor respelitievelijli viool en orgel en viool en piano. Uitvoerende kunstenaars zijn PETER VAN ESSEN, viool en MAR VAN DER VEER, Orgel en piano. De band wordt uitgegeven ten bate van het Christelijk Cultureel Centrum DE BURCHT in Burgh- Haamstede. Van elke verkochte band gaat er vijf gulden naar het steunfonds van deze stichting. Het doel van DE BURGHT is velerlei. Het centrum staat open voor iedereen. Regelmatig worden er conferenties geor ganiseerd zowel door De Burght zelf als ook door anderen. „De Burght" is tevens een ontmoetingsplaats voor christenen uit diverse kerken en kringen. Naast conferenties en andere bijeenkomsten zijn met name de vakantieweken een belangrijke taak voor „De Burght". Als cultureel centrum organiseert men di verse tentoonstellingen, concerten en andere aktiviteiten. Peter van Essen studeerde viool aan het Amsterdams Conservatorium; Mar van der Veer studeerde orgel aan het Rotter dams Conservatorium. Zij hebben el kaar ontmoet op Schouwen Duiveland. Peter van Essen is musicus en program mamedewerker van het Christelijk Cul tureel Centrum De Burght te Haam stede en Mar van der Veer is als musicus werkzaam te Zierikzee en als leraar muziek is hij verbonden aan de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis. In eerste instantie hebben zij samenge werkt bij enkele concerten o.a. in de Ned. Herv. Kerk te Dreischor, de Lu therse Kerk te Zierikzee en natuurlijk in De Burght zelf. Tijdens de voorberei ding van een zangdienst in de Ned. Herv. Kerk te Zierikzee kwam echter naar voren dat naast het uitvoeren van muziek van anderen zij beiden een muzikale hobby hebben, namelijk het improviseren van muziek. De improvi saties vielen bij het publiek zozeer in de smaak dat spoedig besloten werd een cassetteband te maken die voornamelijk uit improvisaties bestaat. Op de band staan een drietal bekende werken voor orgel, piano en viool. Het zijn het Air van Bach, het Adagio van Albinoni en twee delen uit een Sonate van Corelli. Daarnaast is de band geheel gevuld met improvisaties op bekende geestelijke liederen. Het bijzondere van de band is gelegen in het feit dat een orgel/viool combinatie op het gebied van geestelijke muziek momenteel niet veel voorkomt, maar waarschijnlijk volkomen uniek is dat twee musici, een violist en een organist/ pianist samenspelen en improviseren op bekende thema's zonder dat er iets op papier is gezet. Daarnaast is het opvallend dat beide musici uit een verschillend deel van ker kelijk Nederland stammen: Peter van Essen uit evangelische en Mar van der Veer uit reformatorische kring. Het is te merken aan de keuze van de liederen waarop wordt geïmproviseerd: er ko men psalmen en gezangen uit het Lied boek der Kerken op voor (zoals Psalm 116, de gezangen 78 - Laat m'in U blij ven, groeien bloeien - 457 - Heilig, heilig heilig) maar ook liederen die geliefd zijn in de evangelische kring zoals U bent mijn schuilplaats, Abba Vader en Groot is Uw trouw o Heer). De band is opgenomen door geluidsstu dio Ron Konings te Vrouwenpolder. De eerste opnamedag vond plaats in de Nederlands Hervormde Kerk te Re nesse. Dit vanwege de fraaie akoestiek en het schitterende orgel. De andere opnamedag vond in de stu dio plaats alwaar gebruik werd gemaakt van de daar aanwezige vleugel. De beide musici zijn als volgt tewerk gegaan. Nadat de keuze van de liederen bepaald was, zijn ze samen op de liede ren gaan improviseren. Tijdens de voor bereiding ontstonden diverse muzikale ideeën die in het geheugen werden vast gelegd. Het enige dat soms op papier stond was een aanduiding in symbolen welke akkoorden bij een bepaald lied werden gebruikt. Peter van Esse en Mar van der Veer hebben getracht elke improvisatie een eigen sfeer mee te geven, ja soms kan men spreken van bepaalde stijlimprovisaties en zal men af en toe invloeden uit de barok, de romantiek of het impressionisme aan treffen. Sommige improvisaties vormen een geheel, andere zijn een aaneenscha keling van meerdere delen met orgel en piano soli, maar ook solodelen voor de viool waarbij de diverse speelmanieren zoals pizzicato, tremolo en dubbelgre- pen worden uitgebuit. Beide musici waren na de vermoeiende opnamen zeer tevreden over het resultaat en hebben er het volste vertrouwen in dat deze band in Nederland goed zal worden ont vangen. De band wordt gestoken in een fraaie hoes, ontworpen door B. Schaart. De aanbieding van de band zal plaats vinden op maandagavond 14 april in de Ned. Hervormde Kerk te Zierikzee. De band zal worden aangeboden aan de heer W. L. Walraven, direkteur van „De Burght" alsmede aan ds. N. de Boo, her vormd predikant te Zierikzee. Dominee de Boo ontvangt de band omdat beide musici voor het eerst in een dienst van zijn gemeente samen hebben geïmprovi seerd en wel over het lied „Kroont Hem met gouden kroon". De eerste woorden vormen dan ook de titel van deze band „Kroont Hem". De aanbieding is voor iedereen toegan kelijk. Na afloop zullen beide musici over diverse liederen improviseren waar bij als experiment ook liederen uit het publiek kunnen worden opgegeven. Vanaf deze dag is de band via een over schrijving van ƒ17,50 alsmede ƒ2,50 portokosten te bestellen op banknum mer 375122931 van „HetBoekwinkeltje" te Zierikzee, giro bank 281214. Verder is de band op diverse plaatsen te verkrijgen. Voor Sch ouwen Duiveland zijn dat De Burght te Haamstede en de Evangelische Boekhandel in de Meel- straat te Zierikzee. NED. HERV. KERK Beroepen te: Bodegraven C. van de Scheur te Nederlangbroek; Vlagtwedde E. J. Bos te Numansdorp. Aangenomen naar: Barneveld P. de Ja ger te Schoonhoven. Bedankt voor: Hoogeveen A M. Lang- hout te Putten (deelgem. Andreaskerk). GEREK KERKEN Aangenomen naar: Giessenburg drs. L. de Jong te Oudemirdum; Wieringen drs. W. Hoogsteen te Kolhorn (tevens evan gelisatie-arbeid Kolhorn e.o.); Huizen (H-H) drs. J. D. Hofstra te Oldebroek; Aduard H. J. Mulder te Oenkerk; Vee- nendaal drs. C. ICruijswijk Jansen te Veendam; West-Terschelling i.c.m. Mids- land H. Out te Hardinxveld-Boven. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar: Hilversum J. B. Wil mink te Smilde i.c.m. Diever. Bedankt voor: Groningen-Noord J. J. Dronkers te Nijkerk; Assen-Zuid H. E. Nieuwenhuis te Ermelo; Lisse i.c.m. Voorschoten T. Groenveld te Anna Pau- lowna i.c.m. Enkhuizen; De Bilt-Bilt- hoven B. van Zuijlekom te Hattem; Schildwolde H. de Vries te Zwijndrecht; Ten Boer J. J. Poutsma te Hardenberg. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor: Amsterdam-Tuinsteden- Zuid-West H. Schuurman te Dronten; 's-Gravenhage K. B. Holwerda te Arn hem. Beroepbaarstelling: J. M. de Groot, A. van der Horstlaan 52, 3752 VP Bun schoten-Spakenburg, tel. 03499-86581. CHR. GEREE KERKEN Bedankt voor: Goes A. van der Veer te Zwolle. Beroepbaarstelling: K. Jonkman, Lint horst Homanstraat 25,7942 GE Meppel; A J. Metske, Tannhauserstraat 315,7323 DT Apeldoorn; G. van Roekei, Lemoen 5, 3902 GR Veenendaal; A C. van der Wekken; J. C. Wessels, Molenweg 22, 9797 PT Thesinge. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; 's-Gravenzande Chr. van der Poel te Yerseke; Nieuwdorp A. Bac te Bodegraven; Terneuzen Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Gorinchem M. J. van Gelder te Tricht- Geldermalsen; Oudemirdum J. Mijn- ders te Veenendaal; Middelharnis E. Venema te Elspeet. Bedankt voor: 's-Gravenhage-Zuid A. Bac te Bodegraven; Hoogeveen en Rot- terdam-Alexanderpolder Th. van Stuij venberg te Terwolde de Vecht. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor: Veenendaal W. Verhoeks te Arnemuiden. NED. PROT. BOND Beroepen te: Hardinxveld-Giessendam mw. R. H. J. Boeijinga-Alders, remon strants predikant te Sommelsdijk (part time). Aangenomen naar: Hardinxveld-Giessen dam mw. R. H. J. Boeijinga-Alders, remonstrants predikant te Sommelsdijk (part-time), die daar tevens predikant blijft. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De kollekte voor de Nederlandse Hart stichting heeft opgebracht; in Sommelsdijk4650,70 in Middelharnis...f 6760,75 Totaal ƒ11411,45 Nainens de Nederlandse Harstichting gevers, kollektanten en andere mede werkers, heel hartelijk dank! Het was weer hartverwarmend, ondanks de koude Hartweek. Symbohsch hebben allen een gouden hart verdiend. C. Kroos-Vijfhuize ;tfHi;;:|Kv*f District Ford tractor dealer land- en tuinbouwwerktuigen Industrieterrein Kraayensteinsedijk 4, SOMMELSDIJK Telefoon 01870-2887 of 5333 Na 19.00 uur 01871-2127 of 01870-4146 Je bent bejaard, je hebt enerzijds best nog wat ondernemingszin, maar anderzijds ken je de maandelijkse zorg met je AOW'tje rond te komen. Je zou er best van genieten wat méér van huis te zijn, maar de kosten van een taxi kun je je niet permiteren en je wilt 't niet wéér vragen aan degene, die je de vorige keer al zo van dienst is geweest. En dus.... blijf je maar thuis. We hebben het beeld van de gemiddelde bejaarde geschetst en daar nu wil de Stichting Vrienden van het Bejaardenwerk te Middelharnis verande ring in brengen. De Stichting - secretariaat in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat - heeft een Sponsor-aktie ingeluid om de ouderen een betere vervoersmogelijkheid te bieden. Geen belbus, ook geen com merciële taxi, maar, in samenwerking met een taxi-ondernemer een voor deliger verplaatsingsmogelijkheid, met een prima auto en een kundige chauffeur. Dat kan worden gerealiseerd als bedrijven, instellingen. Over heid en particulieren maar een steentje bijdragen in de kosten ervan zodat die niet alle aan de bejaarden in rekening behoeven te worden gebracht. De Stichting WB heeft tal van adressen tot sponsoring opgeroepen en gehoopt wordt op een goede respons terwille van een grotere bewegings vrijheid van de ouderen. Dhr. Middelkoop - tel. op werkdagen 3366- geeft graag alle gewenste inlichtingen en wie het streven van de Stichting met een gift wil honoreren kan dat doen op de rekening van de Stichting bij de Rabobank te Middelharnis, nr. 3420.05.715 of op gironummer 34.61.24. t^ deed hij dat niet en moest toezien hoe van Rossum zijn positie met elke zet ver beterde; in tweede zitting werd dit zelfs uitgebouwd naar een vol punt. Zonneveld bleef in het spoor door een spannende remise tegen van Dongen en een gemakkelijke overwinning tegen „Angstgegner" van Rhee. Deze bleek danig vermoeid door zijn vakbonds werk (u weet wel CAO-onderhandelin gen) en gaf loper, dame en paard weg. Hopelijk levert hij niet zoveel in bij de CAO-onderhandelingen. Voor de rest viel het op dat Roon zich dit seizoen gemakkelijk handhaaft, dat Smit verras send verloor van Tanis, dat Breeuwer, kampioen van twee jaar geleden, uit vorm is, en dat de zusjes Leydens „gezusterlijk" de laatste plaatsen delen. Tussenstand per 18 april: 1. D. Botma882,5 pnt. 2. H. van Oostenbrugge833,5 pnt. 3. W. van Rossum703,5 pnt. 4. G. J. Zonneveld665,5 pnt. 5. H. Smit645,0 pnt. 6. A Bolleman615,5 pnt. 7. A Roon590,5 pnt. 8. L. Koese557,0 pnt. 9. P. van Rhee550,0 pnt. 10. K. Hameeteman500,5 pnt. Uitslagen d.d. 28 maart j.l.r D. Botma - D. HameetemanVi - Vi H. van Oostenbrugge - H. van MeenenVi - Vi A Roon - H. SmitVi - Vi Uitslagen V2 finales bekercompetitie (vetgedrukte spelers gaan verder): J. Gottschal - P. van RheeO - 1 J. van Gosliga - L. KoeseO - 1 Uitslagen d.d. 4 april j.l.: P. van Rhee - A RoonV2 - Vi K. Tanis - H. Smit1 - O H. Tanis - M. Leydens1 - O J. Gottschal - H. van OostenbruggeO - 1 W. Breeuwer - A BollemanVi - V2 G. J. Zonneveld - R. van DongenV2 - Vi K. Hameeteman - P. TanisVi - V2 D. Hameeteman - W. van RossumO - 1 Uitslagen d.d. 11 april j.l.: H. van Meenen - A RoonV2 - V2 R. van Dongen - D. BotmaVi - V2 H. Smit - W. BreeuwerV2 - V2 A Bolleman - M. LeydensV2 - V2 R. Leydens - K. TanisO - 1 P. van Rhee - G. J. ZonneveldO - 1 Uw schakende verslaggever G. J. Zonneveld Allereerst mijn excuses aan de trouwe lezers van deze rubriek. Door omstan digheden was ik niet in staat de afgelo pen weken u van nieuws omtrent het schaken in Stellendam te voorzien. Over tot de orde van de dag dan maar. Nu het einde van het seizoen met rasse schreden nadert, lijkt het wel of de spe lers in de competitie met hun gedachten reeds ergens anders zijn; veel span nende of spectaculaire partijen zijn er bijna niet te zien. In de halve finales voor de beker bleek dat er nog wel gevochten kan worden. Gottschal tegen van Rhee was een zeer spannende aan gelegenheid. Eerst leek het dat Gott schal de beste kansen had, nadat hij een kwaliteit gewonnen had, maar van Rhee bleef koel. Via risicovol spel wist hij compensatie te verkrijgen in de vorm van drie verbonden vrijpionnen, die hij, na nog een rémise-aanbod afgeslagen te hebben, in het laatste speeluur wist te verzilveren. De andere halve finale ging tussen van Gosliga en Koese. Een heuse Caro-Kan waarin wit tot in het midden- spel initiatief had, maar door onoplet tendheid een stuk moest inboeten voor wat vage compensatie. Toen Koese de lont in het kruitvat aan stak, leek van Gosliga zich nog te kun nen redden. Echter in de analyse thuis had hij deze zet glad over het hoofd gezien en koos voor een andere. Toen hij ook nog een blunder bij het nadere van de tijdcontrole maakte, kon hij op geven. Voor het kampioenschap lijkt de strijd te gaan tussen Botma en van Oosten brugge; beiden maakten de afgelopen weken geen fouten. Botma consoli deerde zijn eerste positie door twee betrekkelijk gemakkelijke remises, ter wijl zijn belager in zijn spoor bleef door een remise en een moeizame overwin ning op Gottschal. Hierbij moet wel aangetekend worden dat van Oosten brugge in zijn afgebroken partij tegen Tanis moet vechten voor remise, nadat hij een schitterende tussenzet van de zelfde Tanis had overzien, wat hem op stukverlies kwam te staan. Van Rossum, nummer drie, beleefde vorige week een moeilijke avond tegen Hameeteman. Deze had gedurende de gehele partij een groot overwicht en kon de partij in één zet beslissen, zo bleek achteraf Helaas VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 52 - Er kwam een gevoel van hulpeloosheid over hem, omdat hij voelde, dat er waar heid in haar woorden was. En hij beschuldigde zich. Hij had zo innig naar haar verlangd, en hij meende, dat hij haar alles had vergeven. En nu ze er was moest hij weer om al dat andere denken en hij voelde, dat er iets was tussen hen.... Hij kon het niet loo chenen, het was er.... en Sien had het ook gevoeld.... En terwijl ze daar zo treurig stond, in het scheme rige licht, in haar donkere mantel, het hoofd diep voorover gebukt, was het alsof er een stem in hem bad: vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij ver geven degenen die ons schuldig zijn.... En ineens begreep hij, dat hij vergeven moest.... het moest, het moest... Nooit weer mocht hij er aan denken wat Sien gedaan had.... het mocht nooit weer boven komen, wat er ook gebeuren zou.... En hij zou het kunnen vergeten, dat wist hij nu.... Hij trok haar handen weg, ze liet het toe, willoos.... „Sien", zei hij zachtjes, „ik zalle God bidde of die m'n de krachten wil geve om het je echt te verge ven, oor, en Die zal dat zeker doeë, dat weet ik.... Ik hadde m'n eige d'r toch zoa'n hoap van voorge steld, Sien.... azze m'n mekander weer vrom zouwe hawe.... Ik doche da 'k je aoUes vergeve had.... aolles.... echt... Mar ik hawe m'n krachten overschat ik doche da 'k sterker was.... Ik hawe te veul alleen wille doeë, en as dan aolles zoa ineens bie je komt, eh?".... Ze knikte begrijpend. „Mar dat mag nie meer, eh?".... ging hij verder. „God zal m'n helpe".... Hij zei het vol vertrouwen. „En ik hawe oak niet in aolles goed gedaen, oor, ik weet het wel. Ik hadden naer je toe motte komme om es mit je te praeten.... dan hadde m'n mekaore best weer gevonde, eh?.... En wat een hoap zou er dan niet gebeurd weze, Sien".... Ze hief haar betraande gezicht naar hem op. „Je hei m'n oak veul te vergeven, meisje".... Ze drukte zich vaster tegen hem aan, haar hoofd aan zijn borst en haar armen om hem heen. „Zalle m'n 't dan saeme in Gods kracht doeë", vroeg hij. Hij hief haar hoofd op om haar in de ogen te zien. „Want azze m'n ons eige weg gaen, dan komt het weer verkeerd uut.... Me hadde God niet motte verlaete, Sien.... Dat hawe m'n ge daen".... Ze knikte. „En noe bin ik er nog al van jongsof bie opgebrocht", zei ze. „En ik bin toch eigenlijk het eerste ofgevalle".... Hij schoof een stoel naderbij, gedachteloos ging ze zitten. „Doe je mantel uut", stelde hij voor, „bluuf nog pasjes bie m'n totdat moeder mi' Lena komt".... Ze schrok overeind. „Nee", weerde ze haastig af, „ik mot trek naer huus.... ik bin zoamar stilletjes weggeloape toen vaoder niet thuus was.... Sjoon, ik zal een groat standje kriege, oor".... Ze keek ongerust. „Dat zal wel losloape", vond hij. „Ellè, bluuf noe mar pasjes".... Met zijn hand op haar schouder dwong hij haar te gaan zitten. Ze keek hem aan met een verlangende bHk in haar vochtige ogen. „As je vaoder d'r mar geen last van gehad heit", zei ze, „me hawe zoa hard gepraef'.... Hij streelde zachtjes haar handen. „Hie slaept zoa rustig.... kiek es.... En me hawe toch o zoo zachtjes gedaen".... „Vaoder zeit, dat zieke mensen overal last van hawe, je ken d'r niet te verzichtig mee weze.... Ik hadde eigenlijk niet motte komme".... „Foei".... bestrafte hij. „Hei je er spiet van?".... Ze kleurde. „Om je vaoder.... En 't moch' niet".... „Geeft niks".... stelde hij gerust „Vaoder is al een hoap opgeknapt Bluuf nog mar gerust een hortje bie m'n, daer heit 'n niks geen hinder van. Bi' je niet blieë, dat je weer bie m'n bint?".... Ze legde haar hand vertrouwelijk in zijn grote werkmansvuist en knikte. ,As je vaoder noe mar nie wakker wordt, dat 'n m'n hier ziet zitte".... „Wel?".... vroeg hij, „waerom niet?".... „Daerom", zei ze verlegen. „En ik woue noe juust dat 'n ons zoa es zag zitte". En fluisterend begon hij te vertellen van zijn ver langen dien avond, dat ze komen zou terwijl vader sliep, en dat hij dan wakker zou worden om hen zijn zegen te geven.... En vader werd wakker. Hij sloeg zijn ogen op en zag hen zitten, hand in hand.... Piet ging dadelijk naar hem toe. „Bi' je wakker geworre?".... Zijn ogen waren weer dichtgegaan en zijn han den frommelden met de dekens, dorre, magere handen.... „Kiek es wie d'r is, vaoder".... Hij wenkte Sien om naderbij te komen, maar ze dorst niet. Ze schudde haar hoofd en keek verlegen. Vader deed zijn ogen weer open, langzaam, zijn blik dwaalde even heen en weer, dan zag hij Sien zitten. Hij bleef naar haar kijken met grote ogen.... „Zie je wie 't is, vaoder?.... Kom noe hier, Sien!".... Hij zei het nadrukkelijk. Aarzelend schuifelde ze naar het ledikant toe. Bij het voeteneind bleef ze staan. „Dag Sien".... zei de zieke, vermoeid. Ze knikte zwijgend. Ze voelde zich hulpeloos tegenover die man, die haar vroeger altijd gene geerd had en nu daar ziek lag, door haar schuld. Ze wou weggaan, maar ze durfde niet. Ze wist eigenlijk zelf niet wat ze wilde.... ze durfde ook niet te blijven. Piet greep haar hand en trok haar naar zich toe. Hij ging op zijn knieën voor het ledikant liggen. Zijn sterke hand dwong haar om naast hem neer te knielen. Ze deed het als in een droom. Ze hoorde zijn zachte stem, die zei: „Vaoder, 't is weer goed tussen ons, zie je 't wel?".... De zieke knikte. Hij streelde vaders handen, die nog onrustig aan de dekens plukte, de magere handen waarvan je de beentjes kon zien liggen, en de aders als touw tjes er boven op.... „Bi' je er blieë om, vaoder?".... Hij knikte weer, zwijgend. Hij keek hen aan met grote, onderzoekende ogen. Sien kon die blik niet verdragen, ze bukte haar hoofd, er kwamen tra nen in haar ogen, die ze haastig afveegde. „Daer wor weer een hoap goed, eh vaoder?" zei Piet hoopvol. (wordt vervolgd) J»» KÜAPl MZN.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5